Voorzichtig zijn met ziekenhuis PZC PZC F Voorzitter Ierland werkt in stilte aan Europese grondwet i v 13*013 lïVifilfrd 1 d d Verwarring na eerste week proces Dutroux Verschil tussen arm en rijk wordt weer zichtbaar in gebit Winst maken gaat ten koste van zorg of verpleging te gast 6 maart 1954 zaterdag 6 maart 2004 De bedrijven Sturkenboom en Partners, Volker Wessels en Imtech willen gezamenlijk het Slotervaart Ziekenhuis in Amsterdam kopen. foto Evert Elzinga/WFA door Tim de Jong Na een operatie bij Van der Valk aansterken met een hapje van de supermarktcate raar en een pijnstiller van Etos. Dit dreigt werkelijkheid te wor den als zakenlui ziekenhuizen overnemen. Winst maken in het streekziekenhuis gaat ten koste van zorg of verpleging. Na de perestrojka van Bomhof waait er nu een gure liberale wind in de zorgsector. Naast on verantwoorde bezuinigingen worden diepere verlangens als marktwerking, concurrentie en commercie oogluikend geïntro duceerd. De WD heeft zijn be langen veilig gesteld met minis ter Hoogervorst aan het bewind in de gezondheidszorg en straks politiek verwant De Grave als gangmaker bij de op te richten toezichthouder De Zorgautori teit. Vrije jongens als de heer Stur kenboom ruiken hun kans en lanceren plannen voor commer ciële ziekenhuizen, daarin ge steund door conglomeraten van grote bedrijven en financiële in stellingen. AbvaKabo FNV vindt dat hiermee een volstrekt verkeerde richting wordt inge slagen, die op langere termijn ten koste zal gaan van de kwali teit van zorg en personeel. Want we nemen voor het gemak maar even aan dat er geld aan ver diend moet worden. Probleem Het probleem van de plannen van Het Ziekenhuis Consortium is dat de gemaakte winst niet te rugvloeit naar de zorg maar naar de aandeelhouders. En winst moet ergens vandaan ko men. Er kan winst gemaakt wor den door de zorg goedkoper te maken. Dat zal ten koste gaan van de kwaliteit van zorg óf van het personeel, met alle nare ge- door Pascale Thewissen Mare Dutroux liegt, bedriegt en lijkt te genieten van de verwarring die hij zaait. De zaak tegen 'de meest gehate man vap België' leek èen farce te worden. Dutroux trekt al zijn eerdere verklaringen in, verzint nieuwe complottheorieën en lijkt lak te hebben aan de gevoe lens van de nabestaanden. Dat is na de eerste week van het proces misschien wel de voor naamste conclusie. De ouders van Julie en Melissa zagen de bui al hangen. Zij hadden op voorhand al laten weten dat ze niet wilden meewerken aan het 'circus-Dutroux' Ze bleven weg. De ouders van An en Eefje za ten wel in de rechtszaal. Het werden moeilijke dagen voor hen. Ze zagen de hoop dat tij dens het proces - acht jaar na de arrestatie van Dutroux - de waarheid over de dood van hun kinderen aan het licht komt, vervliegen. Aarlen zelf lijkt niet wakker te liggen van hetgeen zich in het gloednieuwe paleis van justitie afspeelt. Het dagelijkse leven van de inwoners werd niet, zo als gevreesd, overhoop gegooid Integendeel Donderdagmid dag, daags na het ophefmaken de verhoor van Dutroux, zijn ex-vrouw Michelle Martin, hulpje Michel Lelievre en de Brusselse oplichter Michel Ni- houl, zijn de meeste tv-wagens alweer verdwenen. Na vier da gen zitting is de rust in Aarlen weergekeerd. Wat na de eerste week van het proces vooral bijblijft, is Dut roux die onbewogen verklaart dat hij Julie en Melissa na de ontdekking van hun levenloze li chamen in de vrieskist stopte 'omdat ik andere dingen aan mijn hoofd had.' En de enorme impact die de hele affaire blijk baar heeft gehad op het leven van de speurders die vanaf het eerste uur bij de zaak waren be trokken. Het werd onderzoeksrechter Jean-Marc Connerotte, de man die de zaak in augustus 1996 aan het rollen bracht, donder dag allemaal even te machtig toen hij verhaalde over de extra bescherming die hij en procu reur des konings, Michel Bour- let, genoten na moorddreigin- volgen van dien. De winstmarge kan ook worden verruimd door het verhogen van de tarieven, wat weer leidt tot hogere pre mies. Een ander risico is dat alleen die zorg wordt geleverd waar aan goed kan worden verdiend. Andere zorg, waar geld bij wordt gelegd, moet dan worden geleverd door de algemene zie kenhuizen. Deze instellingen krijgen op hun beurt de exploita tie niet rond. Sturkenboom zegt de kwaliteit gen aan hun adres. Van de bizar re geruchten die na het losbar sten van de zaak-Dutroux in het najaar 1996 de ronde deden, blijft weinig over. Seksfeestjes met hooggeplaatste personen en minderjarigen, satanische sek ten die menselijke offers brach ten, het kon niet gek genoeg. Als het aan de advocaat van Mare Dutroux ligt, wordt het al lemaal opnieuw opgerakeld. Zijn cliënt is slachtoffer van 'het grote complot' met als gro te man achter de schermen Mi chel Nihoul, Dat is de inzet van de verdediging. Nihoul zelf houdt vol dat hij niets met de ontvoeringen te ma ken had Toch lijkt de getuige nis van Dutroux - juist omdat die zo bizar is - in Nihouls voor deel te werken. In de ogen van zijn advocaat is het relaas van Dutroux zo waanzinnig dat nie mand nog kan denken dat zijn cliënt iets met de ontvoeringen en moorden te maken had. Hoe zat het dan wel? Ontvoerde Dutroux de meisjes alleen voor zijn eigen plezier? Volgens Mar tin wel. „Ik was zijn affaires zat en eiste mijn plaats op als echt genote. Hij zei me dat hij niet meer op de schaatsbaan vrou wen zou versieren. Hij zou voor taan meisjes ontvoeren. Dat ging sneller." Het wachten is nu op de getuige nis van Jacques Langlois, de man die het onderzoek leidde en volgende week zijn zegje mag doen. Zijn conclusies zijn grotendeels gebaseerd op de ver klaringen die Dutroux door de jaren heen aflegde, maar die hij nu allemaal weer intrekt. Confrontatie Uitkijken is het ook naar de ge tuigenissen van Sabine en Laeti- tia, begin april. Sabine heeft al laten weten dat ze de confrontatie met Dutroux wil aangaan. Ze zegt dat ze in haar tachtig dagen durende ge vangenschap nooit iemand an ders zag en nooit door iemand andei's werd misbruikt dan Dut roux. Laetitia, die maar vier dagen ge vangen zat, gelooft wel in een netwerk. Ze hoorde Dutroux vlak na haar ontvoering door de telefoon tegen een zekere 'Mich' zeggen: „Het is gelukt." Wie van de twee gelijk krijgt, moet de komende maanden dui delijk worden. van de zorg te garanderen. Dat kan niet. In 2003 publiceerde de Inspectie voor de Gezondheids zorg al een alarmerend rapport over de slechte kwaliteitszorg van privé-klinieken. De kwali teit kan alleen worden gewaar borgd door dezelfde spelregels te hanteren en te werken met ge motiveerd personeel. De plan nen van Sturkenboom staan bol van de uitbesteding van taken zoals het serveren van maaltij den, hoteldiensten, enzovoorts. Ziekenhuizenzorg is een team- Eind vorig jaar was de Europese grondwet voortdurend onder werp van verhitte discussies, en opeens is hij uit het nieuws ver dwenen, Hoe staat het ermee door Hetty van Rooij Mocht iemand in Europa er nog aan twijfelen dat Ie ren een heel ander slag volk zijn dan Italianen, dan is het bewijs de afgelopen twee maanden overtuigend geleverd. Na een overdaad aan uiterlijk vertoon ging het Italiaanse EU-voorzit- terschap in december vorig jaar roemloos ten onder, met een mislukte top en zonder akkoord over de grondwet. De Ieren namen de fakkel over, en sindsdien is het rond de Euro pese grondwet muisstil gewor den. Er gebeurt van alles, maar het blijft achter de schermen, En juist die bescheidenheid doet in Brussel de hoop op een spoedig akkoord herleven. De Ierse pre mier Bertie Ahern weet als geen ander hoe moeilijk en gevoelig de kwestie ligt, en hoe behoed zaam hij moet opereren om de stukgelopen onderhandelingen weer vlot te trekken. Hij heeft geen haast, en dat is een voor deel. Na de mislukking in december, toen de regeringsleiders onder Italiaans voorzitterschap niet eens in de buurt kwamen van een compromis, konden de Ie ren per 2 januari op kousenvoe ten opnieuw beginnen. Eerst eens rustig inventariseren, zo luidde hun boodschap aan ieder een die er naar vroeg. Eerst de gemoederen een beetje laten be daren. En vervolgens werd het stil. Ahern en zijn ministers en medewerkers praten zich de bla ren op hun tong, maar dat doen ze in onderonsjes met afzonder lijke regeringsleiders en minis ters en zonder daar enige rucht baarheid aan te geven. Tijdens een recente bijeen komst van de ministère van Bui tenlandse Zaken in Brussel stond het onderwerp 'grondwet' formeel niet op de agenda. Er viel niets te onderhandelen, er viel niets mede te delen, en dus hoefde er aan de vergadertafel niet over gepraat te worden. Maar in de wandelgangen ge- prestatie waarbij allerlei extra zorgvuldigheidseisen gelden Die worden onder druk gezet als het personeel wordt afgesto ten en ook vanuit het principe van winstoogmerk moet wer ken. Let wel, het gaat nog steeds over de zorg voor zieke mensen. Het personeel krijgt de reke ning. Uitbesteding van taken be tekent druk op de lonen en de werkgelegenheid. Een sterk argument vóór com merciële ziekenhuizen lijkt dat met deze constructie noodlijden- beurde dat des te meer. De af koelingsperiode die de Ieren heb ben ingelast, lijkt goed te wer ken. Van hen wordt verwacht dat ze het voorbereidend werk doen, zodat tijdens het Neder landse voorzitterschap in de tweede helft van dit jaar een ak koord kan worden bereikt. Maar de gestage Ierse arbeid, ge koppeld aan een bescheiden op stelling, kweekt de goodwill die de Italianen ontbeerden en wak kert de verwachting aan dat het allemaal wel eens sneller zou kunnen gaan. Zelf zijn de Ieren daar buitengewoon terughou dend over. Akkoord Natuurlijk zou het mooi zijn als er nog vóór de uitbreidingsda tum van 1 mei een akkoord ligt, geeft een diplomaat schoorvoe tend toe. En zeker, de 25 EU-chefs zijn op 1 mei in Du blin, dus in theorie zou daar een akkoord gesloten kunnen wor den. Maar of dat lukt? Eén ding de ziekenhuizen behouden kun nen blijven. Het is van tweeën één: of een ziekenhuis is levens vatbaar en dient wellicht meer middelen te krijgen. Of een zie kenhuis is niet levensvatbaar. Het ogenschijnlijk interessante infuus van de commercie zal een noodlijdende instelling nog even in leven houden, maar vroeg of laat gaat dit mis. De vraag is ook of een commer cieel ziekenhuis voldoende geld wil vrijmaken om te investeren in zijn personeel en opleidings- staat vast: op het moment dat de regeringsleiders weer aan tafel schuiven om te onderhandelen, moet duidelijk zijn dat overeen stemming over de grondwet bin nen handbereik ligt. De top in december mislukte om dat de Duitse kanselier Schroder, de Franse president Chirac en de Britse premier Blair helemaal niet van plan wa ren om compromissen te sluiten. Toen de Italiaanse voorzitter Berlusconi daar eenmaal van doordrongen was. kon hij wei nig anders meer doen dan zijn collega's aan tafel roepen om de vergadering te beëindigen. Over de door Italië gepresenteerde voorstellen is niet eens meer ge sproken. Zo ver mag het dus niet nog eens komen, is de vaste overtuiging van zowel de Ierse premier Ahern als zijn Neder landse collega Balkenende. Op de top van regeringsleiders op 25 en 26 maart brengt Ahern zijn collega's verslag uit over hoe de vlag erbij hangt. Dan plaatsen. Want het gaat er niet om tijdelijk een (goedkoop) zie kenhuis te runnen, het gaat om de ziekenhuiszorg in de komen de decennia. Stunten Zijn er dan geen hervormingen in de ziekenhuizen mogelijk? Ze ker wel. In onze ogen is het een taak van de overheid om toegan kelijke en verantwoorde zieken huiszorg te garanderen en te fi nancieren. Daarnaast dienen de ziekenhuizen de ruimte te krij gen om zich te gedragen als maatschappelijk verantwoorde ondernemingen. Instellingen die de ruimte krijgen om een lange termijn-beleid te voeren, geprik keld worden om efficiënt en ef fectief te werken en verantwoor ding af te leggen. De controle op de directies van ziekenhuizen dient primair plaats te vinden door de Raad van Toezicht. Daar valt nog een forse slag te maken Daarom pleiten wij er voor om een lid van de Raad van Toezicht voor te laten dragen door werknemers. Deze raad zou verantwoording af moeten leggen aan een soort aandeelhou dersvergadering samengesteld uit consumenten, personeel en de lokale overheid. Deze verga dering heeft de bevoegdheid de Raad van Toezicht te ontslaan en aan te stellen. Hiermee wordt het systeem van coöptatie door broken. Rommel De brancheorganisatie voor de ziekenhuizen (NVZ> zou - ster ker dan voorheen - initiatieven moeten nemen om dit systeem van checks en balances goed op poten te zetten, de uitdaging ligt binnen de sector. Op de kor te termijn valt er misschien met commerciële ziekenhuizen te stunten, maar de vraag is wie straks de rommel opruimt en de rekening betaalt. GPD Tim de Jong is bestuurder bij de AbvaKabo FNV en houdt zich bezig met ziekenhuizen moet ook de vraag aan de orde komen die allesbepalend is: wil iedereen eigenlijk wel? Natuur lijk is het mogelijk om met 25 lidstaten afspraken te maken over een nieuwe verdeling van macht en bevoegdheden, zeggen diplomaten. En natuurlijk kan dat rond zijn voor 1 mei, de da tum van uitbreiding Macht De top van december mislukte niet door gebrek aan voorberei ding, maar omdat een aantal re geringschefs niet bereid was om een deel van hun macht af te staan. De vraag waar alles om draait is door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Louis Mi chel duidelijk geformuleerd: „Is bij iedereen de politieke aanwe zig wil om vooruit te gaan m een Europa van 25 lidstaten?"' Zolang de Ieren daar geen duide lijk antwoord op hebben gekre gen, valt er weinig te onderhan delen. GPD SCHOONMAAK De jeugd van Europa is druk aan het werk in Nieuwerkerk. Voor dertig cent per dag brengen ze ordening in de chaos en maken de boel weer schoon. Voor som mige studenten was het de eer ste dag wel even schrikken. Lu- cien Réquier uit Parijs had nooit gedacht dat de chaos zo groot zou zijn. Hij heeft voor even de universiteit verruild voor het krabben van zeepok ken van de kozijnen. WAPENS - In New York is een grote partij wapens ontdekt die bestemd was voor smokkel naar Cuba. Twee Cubanen zijn Ij gearresteerd. Zij behoren een organisatie die gekant is::- 2| gen het bewind van de presi- dent van Cuba, generaal Ba- D SPORT - De voetbal- en kon- jj.v balsport op Schouwen-Duive land hebben het moeilijk sinas Se de Ramp. Het merendeel u' de sportvelden is verwoei j* door het zeewater. SlechtsBe lcele clubs konden hun veld be- houden. De mogelijkheid oa in behoorlijk competitie ver- band uit te komen, bestaat niet meer. Er bestaat niomt;- aj teel een dringende behoeft'a" aan sportvelden. Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voc het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 63® STA Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de i Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regel* voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintje» Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www pzc.nl/advartertn Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courent BV is een onderdeel van het Wegener concern. W<>*r aan ons verstrekte gegovens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vo1*" (abonnementenadministratie en om u te daten) informeren over voor u relevante dicHten**^ ducien van öe titels en de werkmaatschappijen ven Wegener of door ons iotgvuidig O***?? de derden. Als u op dwe informatie geen prijs stolt dan kunt u dit schrifteli|k melden bf ra ce, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot -ü- WeGeNeR i yül BRl mer heel klac - dra) 1 Lau door Carine Neefjes Het verschil tussen arm en rijk is straks weer zicht baar aan het gebit. „Met de huidige bezuinigingen op de tandartszorg gaan we terug naar de jaren vijftig en zestig waarin mensen op jonge leef tijd een kunstgebit namen om kosten te besparen. Ze hoefden dan tenminste niet meer naar de tandarts. Ik vind het een zeer kwalijke zaak dat de politiek bezui nigt op de tandheelkundige zorg." Dat zegt M. Eijkman, hoogle raar sociale tandheelkunde en voorzitter van de Neder landse Vereniging voor de stu die van Sociale Tandheelkun de in Vaassen. Eijkman rea geert op cijfers van het Colle ge voor Zorgverzekeringen (CVZ) waaruit blijkt dat 500.000 mensen zich niet heb ben verzekerd voor tandarts kosten, omdat ze de premie te hoog vinden. Het college verwacht dat het aantal on- verzekerden zal stijgen, om dat de tandheelkundige zorg begin dit jaar nog duurder is geworden. Ook de periodieke gebitscontrole voor volwasse nen wordt niet meer door het ziekenfonds vergoed. Daar door zullen de minima nog minder naar de tandarts gaan, voorspelt het CVZ. Het bezoek aan de tandarts heeft niet alleen met geld te maken, licht Eijkman toe. Ook het opleidingsniveau speelt een rol. „Hoogopgelei den verzorgen hun gebit over het algemeen beter. Zij kun nen voorzien dat als ze jaren niet naar de tandarts gaan, hun gebit een puinhoop wordt en dat dat later han den vol geld kost. Lager opge leiden denken niet zo ver vooruit. Juist daarom moet de tandartszorg toegankelijk zijn voor iedereen." Eijkman ziet weer naoorlogse tafere len voor zich: „Als huwelijks- cadeau schonken vaders hun dochters geld voor een kunst gebit. Dan hoefde de schoon- zoon de tandarts tenminste niet meer te betalen. Trou- wen met een schone mond heette dat." De lage sociale status van het kunstgebit geldt tot op de dag van van daag. Dat de tandartscontrole weer ter discussie staat, betreurt Eijkman des te meer omda: 'Nederland net een gebitsbe- wust land was geworden' Hij doelt op de intrede van mond hygiënistes in tandartsprak tijken, veel aandacht voor flossen en de tandenstoker om het tandvlees in goede conditie te houden en met te vergeten de opkomst van fluo ride in tandpasta. Met de bezuinigingen van de afgelopen jaren is de achter uitgang van het gebit nu al zichtbaar. Door de afschaf fing van de schooltandarts is vooral bij kinderen de 'verzor ging van de mond' slechter ge worden. Eijkman ziet dat in één oogopslag: „Afgebroken tanden en kiezen, bloedend tandvlees en een onfrisse geur: dat duidt op een slecht gebit." De tweede grote klap viel op 1 januari 1995 toen tandheelkunde voor volwasse nen uit het ziekenfondspak ket werd geschrapt. Kamervragen PvdA, GroenLinks en SP heb ben inmiddels kamervragen gesteld over de half miljoen onverzekerden. „De tandheel kunde in Nederland kost 1,3 miljard euro, dat is drie pro cent van alle kosten in de ge zondheidszorg. De politiek is gewoon niet geïnteresseerd in een goed gebit." GPD uit men ,Aa De huidige EU-voorzitter Ahern (links) schudt voor de camera's de hand van zijn voorganger Berlusco ni tijdens een ontmoeting vorige maand in Rome. foto Maurizio Brambatti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4