Migranten moeten kernwaarden leren Pieter Baan Centrum maakte fouten bij adviezen over tbs I Molukkers tegen Nederlanders in hun wijk Zondag open! HHALEN BETALEN Premier loodst notitie door kabinet Balkenende legt ministers zwijgplicht op Grote brand in fabriek Vaassen Rechter vindt ontslag door Aldi onterecht QFfOMn wn\AP' europa's grootste beurs voor uw tweede huis Raadslid gestraft voor aanranding Advocaat opgepakt voor oplichting OM pakt spijbelaars sneller aan Tilburgse prostituee hardleers 61 Marokkanen naar familie Regeling pc-privé gaat werknemers geld kosten Leefbaren uit de gratie de gehele wintercollectie Spijkerhard de beste van Zeeland zaterdag 6 maart 2004 HnnrPaul Koopman DEN HAAG - Van migranten wordt in de toekomst in ver plichte inburgeringscursussen geëist dat zij een aantal 'kern waarden' van de Nederlandse sa menleving overnemen. Ook moeten ze kennis nemen van niet in wetten en verdragen vastgelegde 'kleine Nederlandse deugden'. Dat schrijft het kabi net in een gisteren vastgestelde notitie over waarden en nor- men. Volgens premier Balkenende is de door hemzelf aangezwengel de discussie over waarden en normen geen vrijblijvende aan gelegenheid. „Nieuwkomers moeten zich aanpassen, maar Nederlanders moeten ook het goede voorbeeld geven", bena drukt hij. In de notitie staat: „Het kan met zo zijn dat mensen (funda mentele) waarden afwijzen. Dat geldt dus ook voor diegenen die zich nieuw vestigen in onze kabinet respect voor andere reli gieuze overtuigingen (gods dienstvrijheid), eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer, de onaantastbaarheid van het menselijk lichaam en de gelijk waardigheid van man en vrouw (gelijke behandeling). Balkenende in een toelichting: „Kritiek past bijvoorbeeld als al lochtonen meer waarde hechten aan de scholing van jongens dan van meisjes." Zogeheten 'kleinere deugden' kunnen wettelijk 'moeilijk' wor den afgedwongen maar zijn wel van belang voor het goed func tioneren van de samenleving, al dus de notitie. Tot deze typisch Nederlandse deugden rekent het kabinet respect, empathie, verdraagzaamheid, waarheids getrouwheid en verantwoorde lijkheidszin. In het kabinetsstuk wordt bena drukt dat allochtonen binnen de ze kaders alle ruimte hebben om hun leven naar eigen inzicht in te richten. „Juist een samenle ving die gebaseerd is op een kern van waarden kan zeer veel ruimte garanderen om het dagelijks leven in te richten naar eigen inzichten, cultuur en religie. Tolerantie ten aanzien van diversiteit is een van de we zenskenmerken van onze samen leving." Via deze formule wordt volgens Balkenende de discussie over waarden en normen 'uit de spruitjeslucht en de sfeer van de jaren vijftig' gehaald Het kabinet kondigt ook een groot aantal maatregelen aan die bedoeld zijn om 'burger schap' te versterken, zoals uit breiding van maatschappelijke stages op scholen, verplichte aandacht voor normen en waar den in het onderwijs en de op richting van een cultuur-histo risch centrum in Den Haag over de recente geschiedenis. GPD DEN HAAG - Premier Bal kenende heeft de ministers gisteren gevraagd zich niet meer in het openbaar uit te la ten over de nieuwe bezuinigin gen voor dit jaar. Hij zei dat na afloop van de minister raad. Het kabinet moet dit jaar min stens twee miljard euro extra bezuinigen om het financie ringstekort onder de Europe se grens van 3 procent te hou den. Diverse ministers zeiden afgelopen week dat hun be leidsterrein daarbij uitgezon derd zou moeten worden. Zo vindt minister Kamp van Defensie dat de krijgsmacht niet meer moet inleveren, om dat daarop al genoeg is bezui nigd. Minister Van der Hoe ven (Onderwijs) wil dat niet beknibbeld wordt op de 700 miljoen extra die in het re geerakkoord voor haar beleid sterrein zijn afgesproken. Ook de D66-ministers De Graaf (Bestuurlijke Vernieu wing) en Brinkhorst (Econo mische Zaken) willen dat de 700 miljoen buiten schot blij ven, omdat dat extra geld voor hun partij een belangrij ke reden was om in de coali tie met CDA en WD te stap pen. Balkenende zei gisteren dat hij er wel begrip voor heeft dat de ministers voor hun ei gen belangen opkomen, maar hij vindt dat de discussie bin nenskamers gevoerd moet worden. Minister Zalm van Financiën spreekt de komende weken met alle bewindslieden afzon derlijk. Daarna doet hij de mi nisterraad een voorstel. ANP Tot de 'kernwaarden' rekent het VAASSEN - In een meubelbe drijf in Vaassen (Gelderland) heeft gisteravond een uitslaan de brand gewoed. Zestig brandweerlieden hebben het vuur bestreden. Rond 20.30 uur werd het sein brand meester gegeven. Een werknemer van het bedrijf werd met ademha lingsmoeilijkheden naar een zie kenhuis gebracht. De brand is ontstaan in de spuit cabine van meubelbedrijf Rofra, meldde de politie. ANP EINDHOVEN - Het ontslag op staande voet van de Eindhoven- se Aldi-chauffeur Willem van den Broek is door de kanton rechter van tafel geveegd. Van den Broeks negatieve uitlatin gen over Aldi in de media vor men volgens de rechter niet vol doende grond voor ontslag. Bovendien is Van den Broek be schermd tegen ontslag, omdat hij voorzitter is van een belan gengroep binnen Aldi. „Zo'n man zet je na 23 jaar niet zomaar op de keien", conclu deerde rechter A. van Roosmale Nepveu gisteren binnen een uur nadat hij de partijen had ge hoord. Van den Broek reageerde blij en opgelucht. Hij wil maan dag weer aan het werk. 'Distributiecentrum Aldi Best ontsloeg Van den Broek op 22 ja nuari op staande voet nadat de ze voor de radio commentaar had geleverd op een tv-uitzen- ding van de avond ervoor. GPD Bewoners van de Molukse wijk in Sittard protesteren tegen de toewijzing van een leegstaande woning aan een Nederlands gezin. foto Marcel van Hoorn/ANP door Laurens Schellen SITTARD - Ruim dertig Moluk se gezinnen in twee straten in Sittard zijn laaiend op de plaat selijke woningvereniging WVS. Ze willen niet dat een Neder lands gezin in een van de huur huizen komt wonen. De Molukse gezinnen hielden gisteren een demonstratie. Aan leiding voor de actie, die vol gens Johan Hallatu 'rustig en be schaafd' begint, maar 'indien no dig tot het uiterste' wordt ge voerd, is het besluit van de wo- ningvereniging om een Neder lands gezin een vrijkomende wo ning aan de Jan van Eyckstraat toe te wijzen. Bewonerscommissie De Molukkers zijn laaiend, om dat dat volgens hen in strijd is met alle gemaakte afspraken en bovendien totaal uit de lucht komt vallen. „Jarenlang hebben we via onze eigen bewonerscom missie alle woningen zelf mogen toewijzen. Jazeker, daar hebben we zwart op wit afspraken met WVS over gemaakt. Dat sys teem werkte perfect, er zijn nooit problemen geweest. De Molukse gemeenschap is een hechte familie. Van generatie op generatie. Het is ons alles waard om dat zo te houden." En als ze niet luisteren, 'gaan we door tot het gaatje', waar schuwt Hallutu. „Desnoods gaan we vrijkomende huizen ge woon bezetten", roept Ennelien Patinama strijdvaardig. In een reactie zegt manager P. Ravestein van de woningvere niging dat er sprake moet zijn van een misverstand. Volgens haar worden er absoluut geen af spraken geschonden. „Wij hebben de bewuste wonin gen in 1985 overgenomen. Des tijds is inderdaad de afspraak gemaakt dat een Molukse bewo nerscommissie de toewijzing van de huizen op zich zou ne men. Alleen is die commissie twee jaar geleden opgeheven, van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Pieter Baan Centrum (PBC) in Utrecht heeft fouten gemaakt bij het verstrek ken van adviezen over tbs. Het heeft een crimineel psychia trisch laten beoordelen door een arts-assistent in plaats van door een volleerde psychiater. Vol gens de Rotterdamse rechtbank voldoet een onderzoek naar de verdachte van een moord op een taxichauffeur in februari 2002 daarom niet aan de wettelijke ei- De Rotterdamse advocaat F. van Ardenne stelt dat de voorlo pige uitspraak (het is een tussen vonnis) grote gevolgen heeft voor veroordeelde misdadigers of mensen die momenteel wor den berecht op basis van advie zen van het PBC. Mogelijk zit ten zij ten onrechte in een tbs-kliniek. Van Ardenne: „De rechtbank heeft het rapport volstrekt on voldoende geacht. Het is nooit onder goede supervisie tot stand gekomen." Van Ardenne stelt dat in de zaak, waarover de rechtbank zich ruim twee we ken geleden in een tussenvonnis uitsprak, grove fouten zijn ge maakt. „Het onderzoek moet ge woon onder supervisie staan van een volwaardig psychiater. Niet van een arts-assistent." De raadsman vermoedt nu dat het PBC ook in andere strafzaken fouten heeft gemaakt. Dat zou betekenen dat in de loop der ja ren mogelijk tientallen verdach ten met een geestelijke stoornis op basis van adviezen van medi ci in opleiding naar een tbs-kli niek zijn gestuurd. Het PBC wil na de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank de werkwijze nog eens kritisch tegen het licht houden, maar be strijdt dat er talrijke fouten zijn gemaakt De kliniek zegt vol gens de richtlijnen gehandeld te hebben, die voorschrijven dat een arts-assistent het onderzoek zelfstandig mag doen, zolang de supervisor maar minstens één gesprek heeft met de verdachte Mocht de psychiater op basis daarvan tot een ander inzicht komen dan de arts-assistent, dan moet er nog een ander be oordelingsonderzoek komen. Niet onwettig Het ministerie van Justitie stelt dat de werkwijze van het PBC, dat als observatiekliniek onder Justitie valt, niet onwettig is. Het vonnis van de rechtbank is een specifiek geval, stelt een woordvoerster. Justitie ont- (Advertentie) Ü,D(E. ...pis. oy éEAi MAbJ. ALJAREAJ nvjiv11- of wonen in het buitenland INTERNATIONAL 5-0 en 7 MAART JAARBEURS UTRECHT 225 21INIIIIIEI2 III 21 LUIEN irilis seniors klslercrichi mis Ills 125 2212122 nnn.ssiiilliii.il f HAARLEM - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een Zaans gemeenteraadslid veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden. De 25-jarige man kreeg deze straf voor twee aanrandingen De aanrandingen gebeurden in 2003 in zijn restaurant in Zaandam. De man belaagde twee medewerksters. De rechtbank acht niet bewezen dat het raadslid op 30 au gustus 2002 een medewerkster van zijn restaurant heeft geprobeerd te verkrachten. De man werd daarvan vrijge sproken. ANP DEN HAAG - De politie heeft gisteren een Haagse advo caat opgepakt, omdat hij vreemdelingen onjuiste informa tie zou hebben verstrekt over vreemdelingenprocedures. Dat meldde een woordvoerder van het Openbaar Ministe rie in Den Haag. De advocaat is de negende verdachte die in deze zaak is aangehouden. Begin februari meldde het OM al dat onder meer een 48-jarige vrouw uit Den Haag in de cel zat. Zij zou leiding hebben gegeven aan een bureau dat vreemde lingen bijstond bij de aanvraag van een verblijfsvergun ning. De andere zeven personen zouden voor dat bureau hebben gewerkt. ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag pakt spijbelaars in het vervolg sneller aan. De procedure voor hardnekkige spijbelaars duurt nu maximaal dertien we ken in plaats van meer dan een halfjaar, meldde een woordvoerder van het OM gisteren. Justitie hoopt met de lik-op-stuk-aanpak te voorkomen dat jongeren die vaak spijbelen crimineel worden. ANP TILBURG - Een 41-jarige prostituee uit Tilburg is voor de veertiende keer dit jaar op de bon geslingerd nadat ze door de politie betrapt was op straatprostitutie. De vrouw pikt mannen op in het Wilhelminapark en werkt ze af in hun auto. Daarbij werd ze dit jaar aan de lopende band bekeurd. Dat meldde gisteren de politie. Ook haar klanten kunnen rekenen op een boete. Een zegsman noem de de geboren en getogen Tilburgse hardleers. Junks en straathoertjes veroorzaken in het Wilhelmina park veel overlast. De politie treedt dit jaar hard op. ANP ROTTERDAM - In Rotterdam en Den Haag hebben tot nu toe respectievelijk dertig en 31 Marokkaanse inwoners geld gekregen van de gemeente om naar familie te kun nen in het door de aardbeving getroffen gebied. In beide steden is de verwachting dat er niet veel aanvra gen meer bijkomen. In Den Haag zijn er vrijdag 78 geteld, waarvan er zes zijn afgewezen. De zegsman van de dienst Sociale Zaken in Rotterdam schat dat er in Rotterdam on geveer honderd aanvragen zijn ingediend. ANP toen het laatste lid ons meldde er geen tijd meer voor te heb ben. Hij heeft ons toen schrifte lijk verzocht om de toewijzing voortaan zelf te doen." Raves tein bestempelt de actie als 'on gelukkig en onverwacht'. Beraad De woningbouwvereniging 'neemt in beraad' de Molukkers opnieuw het recht te geven een eigen toewijzingscommissie in het leven te roepen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Naar schatting 40.000 werknemers, ongeveer 10 procent van de mensen die ge bruik maken van de pc-privé-re geling, dreigen een heffing van de Belastingdienst le krijgen, die kan oplopen tot honderden euro's. Dat is te voorkomen als werkgever en werknemer de overeenkomst over de pc aanpas sen. Dat heeft staatssecretaris Wijn van Financiën geschreven in ant woord op vragen van WD-Ka- merlid Dezentjé Hamming, Me de door toedoen van het Kamer lid is de regeling met ingang van dit jaar versoberd. Volgens De zentjé Hamming was het niet de bedoeling dat mensen die al zo'n regeling hebben daarvan de dupe zouden worden. Volgens Wijn kan een werkne mer belastingheffing voorko men als die met de werkgever af spreekt de aflossing van de le ning voor de computer over meerdere termijnen uit te sme ren. Hij gaat niet zo ver dat hij de versobering van de regeling alleen laat gelden voor mensen die er pas dit jaar gebruik van gaan maken. Het kabinet heeft de regeling versoberd onder druk van de Ka mer Kamerleden dwongen door wetswijzigingen af dat de fisca le regeling voor kerstpakketten dit jaar weer van kracht zou worden en dat de fiscus alfahul pen en jonggehandicapten zou tegemoetkomen. Het geld daar voor werd gevonden door het maximumbedrag voorden com puter in de pc-privé-regeling te verlagen. Volgens Wijn bevatten de wetswijzigingen geen over gangsrecht voor de pc-privé-re geling. De PvdA stelt dat het niet past bij een betrouwbare overheid dat gemaakte afspra ken op deze manier worden te ruggedraaid De PvdA is ook verbaasd dat juist Dezentjé vra gen stelde, want de korting op de pc-privé-regeling is vooral het gevolg van een amendement van de WD en de de overige coalitiepartijen. Zij wilden zo de feestdagenregeling deels be houden. ANP (advertentie) houdt zich verder van elk com mentaar. Ook PBC-directeur Klinkers wordt afgeschermd van de me dia. GPD ROTTERDAM - Leefbaar Rot terdam is een groot deel van zijn achterban kwijt. De partij zou nu nog maar vijf van de 17 zetels overhouden die ze vorige keer behaalde. Dat blijkt uit een enquête die het Rotterdams Dagblad heeft laten houden, exact twee jaar na de Rotterdamse gemeenteraadsver kiezingen in 2002. Uit de peiling komt naar voren dat vooral de Rotterdamse PvdA spectaculair profiteert van de tuimeling van Leefbaar Rotterdam De PvdA zou 19 van de 45 raadszetels bin nenhalen: nog meer dan in de pe riode vóór Fortuyn. Met de ver schuivingen verliest het huidige centrum-rechtse bestuur zijn ba sis. GPD Vanaf vandaag Goes - Heinkenszand - Vlissingen - Middelburg - O-Souburg (Advertentie) Breda, Groningen, Heerlen en Utrecht Zondag 7 maart van 10 17 uur Het ontbi|l staat klaar! Mo t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 -18 uur 0900-235 45 32 (0.10/m.n ww w.IKEA nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3