i www.sKwtours.nl 99 149 399 149 299 „299 v. 199 Albert Heijn: Zebralin en Reckitt's blauw Zaanse Schans ook leuk voor Nederlanders ders rond. In een donkere hoek werkt de klompenmaker aan misschien wel zijn tigduizend- ste paar. Een klein deel van de wanden van de werkplaats is in geruimd voor heel oude klom pen, het merendeel is behan gen met nieuwe bont beschil derde exemplaren, die desge wenst ook per stuk worden ver kocht. In de iets verderop gele gen theekoepel worden tinnen figuurtjes gegoten, en in het am bachtencentrum schildert een dame Delftsblauwe borden. Weer buiten vangt onze neus al snel een ietwat weeë baklucht op. We stappen binnen bij bak kerijmuseum In de Gecroonde Duyvekater, dat haar naam dankt aan de bekende Zaanse zoete broodsoort 'duivekater'. In de heidense tijd kwam men boze geesten tegemoet door kat ten te offeren, die werden ver brand of levend begraven. Later werden deze 'duivekaters' ver vangen door een brood in de vorm van een scheenbeen. Zo evolueerde de duivekater van of ferdier tot zoete lekkernij. Er zijn nog veel meer ambachten en bedrijven te bezichtigen, waaronder de eerste Albert Heijn, of het gerenommeerde (en prijzige) restaurant De hoop op de Swarte Walvis, onderge bracht in een voormalig wees- Sloepenrace De weg naar de Zaanse Schans is goed aangegeven. Wie per openbaar vervoer komt neemt vanaf Amsterdam CS de stoptrein richting Alkmaar en stapt uit op sta tion Koog Zaandijk, daarna een stukje lopen. De Zaanse Schans is het hele jaar open van 8.30-17.00 uur, in het hoogseizoen tot 17.30 uur. Gratis entree, voor musea, fietshuur en rondvaarten (vanaf 1 april) moet wel betaald worden. Parkeren kost 7 euro per dag. Op 11 en 12 april zijn er paasactivitei- ten voor kinderen, 17 en 18 april Na tionaal Museumweekend; 2 mei histo rische personages en theater (14.00-16.00 uur); 15 mei Slag om de Zaan sloepenrace (vanaf 13 00 uur); 21 augustus jaarfeest/braderie (10.00-17.00 uur). Meer informatie: Bezoekerscentrum Zaanse Schans, Schansend 11509 AW Zaandam, tel. 075-616 82 18, www.zaanseschans.nl huis uit Westzaan. De Zaan streek was destijds een van de eerste industriegebieden ter we reld, en beleefde de grootste bloei tussen 1600 en 1780. In het vlakke, winderige land schap hielden honderden wind molens vooral houtzagerijen draaiende, maar zorgden ze ook voor de productie van mosterd, snuiftabak, verf, papier en lijno lie. Daarnaast waren er veel scheepswerven. Tsaar Peter de Grote werkte er een tijd als tim merman; in Zaandam is nog het Tsaar Peterhuisje te zien. Ook nu nog is de directe omgeving van de Zaanse Schans een indu striegebied, met onder meer een grote Duyvisfabriek. Dat er vroeger vooral houten huizen werden gebouwd, heeft natuurlijk een reden. De Zaan streek is een veengebied, en hout is lichter in gewicht dan steen, bovendien een ruim voor radig bouwmateriaal. Vooral langs de veenstromen, zoals de Zaan, werden op de dijken mo lens en voorname huizen ge bouwd. Toen de welvaart toe nam begon men de gevels te ver sieren en werden de huizen niet langer zwart geteerd, maar groen geverfd. We lopen verder, langs smalle sloten, over een dijk met mo lens en over een door knotwil gen omzoomd zandpad. Hol land in een notendop. Dan kun nen we niet verder. Een groep Japanners poseert voor een foto en dat neemt enige tijd in be slag. Ze willen allemaal op het bruggetje staan, maar dat biedt bij lange na niet genoeg plaats. Bovendien moet er nog een mo len op de achtergrond in beeld, en het liefst ook een wapperen de Nederlandse vlag. Eindelijk is de fotograaf tevreden over de opstelling. 'Say cheese!' Redactie: 0113-315680 feUapzc."! Uu«3V 4460 AA Goes EjC Sen-Zeeland 011 Ml 5520 E^/laanderen: 0114-372770 IMionaal: 020-4562500 zaterdag 6 maart 2004 Reiz Kaas en klompen. Windmolens en tulpen. Zo stellen veel I buitenlandse toeristen zich het Holland van weleer, en misschien ook wel van nu, voor. Op de Zaanse Schans komen alle clichés bijeen. En dat is nog leuk ook. Door ALICE PLEKKENPOL "TT hao!' De in kle- I derdracht gesto- I ken kaasver- JL koopster be groet met een brede glimlach de binnenkomers. Het zijn en kele oosterse heren, strak in het pak. waarop ze haar paar woor den Chinees afvuurt. De man nen kijken haar verbaasd aan, •we come from Korea', maar de kaasverkoopster laat zich niet ontmoedigen. Zij heeft duide lijk vaker met dit kaasbijltje ge hakt en nodigt met een gerouti neerd gebaar de gasten uit te proeven van de diverse soorten kaas. Alle schaaltjes gaan verge zeld van een Engelstalig kaart je, en een prijslijst uiteraard. Want kijkers betekenen klandi zie, zeker als het om buitenlan ders gaat Die keren zelden huis waarts zonder tassen vol ba by-Edammers, tulpenbollen en Delftsblauwe klompen. De Zaanse Schans in Zaandam is een topattractie onder buiten landse toeristen, die bijna drie kwart van het totale bezoekers aantal uitmaken. De meeste gas ten komen met een bustrip van uit Amsterdam of doen het ge bied aan tijdens een Europese rondreis. Bij Nederlandse bezoe kers is het houten dorp minder bekend, en dat is jammer. Het is een openbaring te zien hoeveel Hollandse clichés er bijeen ge sprokkeld zijn. En dat is beslist niet negatief bedoeld. Want zo lang je je nog kunt verbazen over de inventiviteit die souve- jiirmakers aan de dag leggen Jminstens honderd mogelijkhe den voor de klomp, variërend ;van spaarpot tot ondergoeddes- •sin), is een bezoek aan de Zaan- 'se Schans uitermate leuk. Geen openluchtmuseum Een groot misverstand is dat de 'Zaanse Schans een openlucht museum zou zijn. Dat is het dus niet, al heeft het er wel de uiter lijke kenmerken van. De Zaanse Schans is een dorp bestaande uit oude huizen, molens en be drijfspanden die sedert de jaren jvijftig van de vorige eeuw uit de yijde Zaanstreek bijeenge bracht zijn om te voorkomen dat ze ten prooi zou vallen aan de slopershamer. 'Negentien 'panden zijn rijksmonument,' zegt Saskia van de Stadt van de Zaanse Schans. 'Wij zijn er voor al om het cultuurgoed in stand Ie houden. En wij zorgen ervoor dat de Zaanse Schans een echte {Jvoon- en werkbuurt blijft. Zo worden de huizen door ons ver duurd aan particulieren, daar is «en wachtlijst voor.' De bewoonde huizen zijn uiter aard niet toegankelijk, de win kels en bedrijven wel. Onze Jondgang begint in pannenkoe kenrestaurant De Kraai. De pa pieren placemat van De Kraai 'ijkt een uitstekende platte grond. Ondanks de kou en de gu- te wind die over de Zaan wordt ingevoerd, besluiten we alle panden met een bezoek te vere en, voor zover opengesteld na tuurlijk, Gelukkig is het binnen *arm. Zoals in de kaasmakerij, waar twee vrouwen onder het toeziend oog en goedkeurende <eknik van de Koreanen met Aware emmers melk sjouwen. _en eil?dje verder, in de klom- vliegen de spaan- jpenmakerij, Keizen Consumententip Wollen sokken7 Nee dank je, dat gekriebel. Maar wol heeft voordelen. Het neemt snel vocht op en laat 't verdampen. Dus droge voeten En de wan delsokken van Smartwool krie belen niet. www.smartwool.nl Caribische liefde ledereen heeft wel een bijzondere CU relatie met een bepaald vakantie- land dat steeds weer in de gedach- ten opduikt. Dit is deel twee in een serie over interessante vakantielanden. Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Welke Caribische vakantie- bestemming spreekt het meest Jjr tot uw verbeelding? Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Altijd lekker slapen Vorige week vroegen wij u welk innovatief buitensportproduct van 2003 u graag mee zou nemen op vakantie. Het zelfopblaasbaar matje van Ortlieb dat amper lek kan, is favoriet. De Uitslag: tffcEen zelfopblaasbaar matje van Ortlieb dat amper lek kan 18% t^De vakantiefiets Snel Safari Randonneur LX 16% (^Handschoenen met een 'Self Heat System' fietsreparatieset 'Alien Tool', alles bij de hand 1 (^Regenkleding met het waterdich te membraan Event 11% Mirjam Verbeek, meervoudig Nederlands kampioen sportklimmen en buiten sportster: 'Vroeger had ik altijd van die schuimrubberen matjes. Die waren keihard maar alleen vijftigplussers konden zich laten zien met een comfortabele, zelfopblaasbare mat. Inmiddels ben ik om en heb ik er ook één. Daarmee kom je 's morgens tenminste niet gebroken je tent uit. Ik ga zeker naar die van Ortlieb kijken, al is mijn matje nog nooit lek gegaan. Alleen mogen ze die matjes wel wat minder glad maken. Goede slaapzakken zijn ook vaak glad en aangezien de natuur nooit mooi recht is, lig je na een nacht kamperen vaak onderaan of naast je matje.' Website van de week Cruise-keuze Is een cruise misschien ook iets voor u? Inter net biedt de helpertde hand. Een medewerker van maritiem maandblad 'De Blauwe Wimpel' verwerkte jarenlange boek- en cruise-ervaring tot een site. Het resultaat is een helpende hand voor elke beginnende cruiseliefhebber. Wordt het een week luieren naast het zwem bad in de zon of een leerzame cruise door Ant arctica om kennis te maken met prachtige na tuur en bijzondere dieren? Aan boord van een klein zeilschip, of juist een immense stad op zee? Zie: www.nedcruise.info Een hoogtepunt voor veel bezoekers aan de Zaanse Schans is de museumwinkel van Albert Heijn, die laat zien hoe de oorspronkelijke eerste Albert Heijn winkel in Oostzaan, geopend in 1887, er ooit uitzag. In dat jaar nam de pas 22-jarige, maar zeer ambitieuze Albert Heijn de kruidenierszaak van zijn vader over. In de slechts twaalf vierkante meter kleine winkel verkocht hij een grote ver scheidenheid aan artikelen. Tien jaar later had Heijn al 23 winkels, voornamelijk in de Zaanstreek, maar ook in Am sterdam en Den Haag. In 1927 telde het bedrijf reeds 107 filialen. Met het afscheid in 1989 van Albert Heijn is het bedrijf voor het eerst niet meer in handen van de familie. Wie nu in de Zaanse Schans door de deur van de AH stapt gaat ruim een eeuw terug in de tijd. Je ruikt het aroma van specerijen, zoethout, kandij en thee. Met links en rechts lange toonbanken, ouderwetse kassa's en schap pen vol bonen, kruiden en snoepgoed. En in de etalage heimwee opwekkende artikelen zoals Zebralin kachel poets en Reckitt's blauw voor een sneeuwwitte was. De museumwinkel Albert Heijn is dagelijks open van 10.00-13.00 uur en van 14.00-17.00 uur. tel. 075-659 25 75, gratis entree (ADVERTENTIE) Weg met Djoser yr Actiele grnepsntHèreizen Ldlijns-Amenfcn Aziè Midden-Oosten J Noord-Ameri/w Afrika M.nr: De anbere uw nier wm reizen Brochure? (071) 512 64 00 of n-wn'.djoser.nl - - <Dj>oser> mstmn ©SSwtBT 076-52; International Tours mnm 020-67 CYPRUS CYPRUS Larnaca Sky Bingo 2* of 3* hotel 8 aagen op basis van Logies Larnaca 3* Boronia Appartementen 8 dagen op basis Logies CYPRUS CYPRUS Ayia Napa 5* Aeneas hotel 8 dagen, Halfpension Ayia Napa 3* Petrosana Appartementen 8 dagen op basis van Logies CYPRUS CYPRUS Paphos 4* Avlida hotel 8 dagen, Halfpension Limassol 3* Avenida Beach hotel 8 dagen, Halfpension GAMBIA GAMBIA Kololi 3* Senegambia Beach hotel 8 dagen, Logies Ontbijt Diverse Plaatsen 2* Sky Bingo hotel 8 dagen. Logies Ontbijt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37