Iedere dag poetsen is niet nodig 'ZC tips Stinkend nieskruid is geen onwelriekende kerstroos W3 Regendouche Stoken Muurscherm Boormachine zaterdag 6 maart 2004 Liefhebbers van antiek kunnen hun hart opha len in Maastricht. Tijdens de gerenommeerde kunst en antiekbeurs Tefaf gaan de fijnste antieke voorwer pen van hand tot hand. Maar hoe staat het met het onderhoud van deze kost baarheden? Tips van ken ners om antiek mooi te hou den. „Zilver verslijt als je het niet gebruikt." Voor kunst- en antiekliefheb bers is de Tefaf in het Maas trichtse MECC een must. Expo santen uit veertien landen (ruim veertig uit Nederland) tonen tus sen tot 14 maart de topstukken uit hun collecties. Het aanbod varieert van porselein tot klok ken, van Oriëntaalse tot Middel eeuwse kunstvoorwerpen en van tapijten tot zilver. De mooie stukken hebben een prijskaartje waarvan de leek vaak schrikt. „Mensen hebben vaak geen idee wat de waarde van antieke voor werpen is", bevestigt Ursula de Jonge van Old Memories in Broek in Waterland. Zij en haar partner Michel de Jonge zijn al twintig jaar lang gespeciali seerd in Hollands zilver. „Opval lend is dat ook jonge mensen in teresse krijgen in antieke zilve ren voorwerpen", merkt ze. „Ze gaan er de waarde van inzien." En daarmee is de link naar on derhoud gelegd. „Ouderen we ten nog wel hoe ze zilver moeten behandelen, maar die kennis is meestal niet overgedragen." Twee vooroordelen over zilver wil ze ontkrachten: iedere dag poetsen is onnodig en geregeld gebruik vergt minder onder houd dan zorgvuldig opbergen. „Veel mensen leggen hun zilve ren bestek in een donkere la of - erger nog - in de kelder of op zol der. Ze halen het enkel tevoor schijn voor speciale gelegenhe den. Dan moet het inderdaad eerst grondig gepoetst worden. Zilver verslijt als je het niet ge bruikt." Zelf adviseert ze haar klanten Flint, een zilverpoets die tevens polijst. Moderne che mische middelen raadt ze af. „Gewoon inwrijven met zilver poets en daarna grondig uitwrij ven met een flanellen doek. Dat geeft het beste resultaat." Om koper glanzend te krijgen, is een andere behandeling nodig. Klei nere voorwerpen kunnen wor den ondergedompeld in een kom met kokend water en een handje vol soda. Tijdens het weken ver dwijnen vlekken. Een middeltje uit grootmoedertijd: meng was met terpentijnbenzine, azijn zuur en witte zeep. Voor een op timaal resultaat werden de stuk ken na deze wasbeurt vroeger in de zon gezet. Doorleefd Willem-Jan Boeijen heeft samen met zijn partner Juliette Hun ting een antiekzaakBoeijen kreeg de kennis over het onder houd met de paplepel ingegoten omdat zijn vader en opa ook al in het antiek zaten. Hij advi seert zijn klanten vooral voor zichtig te zijn met antiek. Dat heeft volgens hem wel verzor ging nodig, maar dan wel op een zachte manier. Vooral hout wordt volgens hem vaak verpest. „Als hout schraal is of een patina heeft, gaan men sen vaak met schuurpapier aan de slag. Daarmee haal je het ka rakter van een meubelstuk weg." Hij adviseert om het meu bel eerst goed schoon te maken zonder chemische middelen en het vervolgens te behandelen Negentiende eeuwse Engelse kommen. foto GPD met boenwas. „Een oud middel- een mengsel van was en terpen tje, maar nog altijd effectief." tijnbenzine. De was kan worden Overigens voldoet een keer per aangebracht met een pluisvrije jaar aanbrengen van boenwas, doek en in cirkelvormige bewe gingen. Vervolgens in de rich ting van de nerven wrijven en na enkele uren nawrijven met een schone doek. Houten meube len tussendoor afstoffen met een schone doek en niet reinigen met chemische middelen en pro ducten uit een spuitbus. Voor oude serviezen geldt van zelfsprekend een ander verhaal. Cis Buytink van Blauwe Regen heeft een oassie voor antiek ser vies, vooral uit de negentiende eeuw. Ze verkoopt ook handbe schilderde serviezen en kinder serviezen uit die tijd. Buytink merkt dat mensen vaak ten onrechte aannemen dat oud servies niet in de vaatwasser kan. „Vroeger deden ze de af was in gloeiend heet sop, dus het meeste servies overleeft de vaatwasmachine heus wel. Uit gezonderd achttiende eeuw ser vies of ouder servies waarin goud verwerkt is' dat is beter met de hand af te wassen." Wel taboe zijn zeeppoeder in de vaat wasser of bleekmiddel in de af- wasbak „Reinigen met heet wa ter volstaat meestal", aldus Buy tink. Vochtigheid Veel onderhoudstips dateren uit grootmoeders tijd. Zo is leer schoon te maken met een meng sel van een eiwit en een half glas melk. Ei is ook het middel om vergulde lijsten te reinigen' met een prop watten een meng sel opbrengen van drie eiwitten en een derde bleekwater. Tin is het veiligst schoon te maken met een zachte borstel met zeep water. Bronzen en ivoren kunst werken nooit reinigen met wa ter en zeep, maar met een zachte borstel of droge doek. Schilde rijen bij voorkeur stofvrij ma ken met een schilderspenseel van natuurlijk haar. Oude tapij ten niet met de stofzuiger te lijf gaan, maar met een bezem van rijststro. Dieptereiniging van ta pijten en schilderijen is een klus je voor de vakman. Overigens is niet alleen het on derhoud, maar ook de omgeving belangrijk voor het behoud van antiquiteiten. Een droge, schone en geluchte ruimte plus een sta biele vochtigheidsgraad en tem peratuur dragen bij aan de idea le omstandigheden. Voor houten meubilair bijvoorbeeld is een temperatuur van rond de 20 gra den en een luchtvochtigheid van rond de 60 ideaal. Extreme ver anderingen en rechtstreeks licht kunnen desastreus zijn voor de levensduur. „Mensen die een waardevol an tiek stuk hebben, kunnen eigen lijk het best advies inwinnen bij een kenner. Liever dan zelf aan de slag te gaan en onherstelbare schade aan te richten", vindt Willem-Jan Boeijen. „De drem pel van de antiquair is vaak on terecht hoog. De meeste antiek verkopers zijn echte liefhebbers die graag over hun vak praten. Bovendien adviseren ze graag over het bewaren, restaureren en onderhouden van oude voor werpen." Meer informatie: www.te- faf.com' www.blauwere- gen.com' www.oldmemories.nl Anja Sparidaans Omdat de meeste douchekop pen slechts een gedeelte van het lichaam besproeien, wint de 'regendouche' aan popu lariteit Ook het assortiment van Tiger bevat sinds kort een douchekop met een diameter van twintig centimeter. Is bij een aantal systemen de water druk niet toereikend, dat geldt niet voor de Venezia van Tiger. Technische aanpassingen zijn niet nodig. De douche wordt ge leverd met glijstang en douches lang voor 82,50 euro. Venezia is te koop bij de bouwmarkt. Informatie: 040-2809809 of www.tiger.nl Lina, Ekko, Ronda en Pano. Dat zijn de namen van vier houtge stookte inbouwhaarden die op de markt zijn gebracht door He- lex. Met name de vele mogelijk heden zijn opvallend. De haar den zijn verkrijgbaar in brede, smalle, hoge en lage uitvoerin gen. De haarden zijn voorzien van een draaideur of een schuif deur die omhoog kan. Met die laatste optie verandert de haard in een openhaard. De prijzen lo pen uiteen van 2011 tot 3010 eu ro. Informatie: 023-5833000 of www.helex.nl. De platte beeldbuis is in op mars. NewStar Computer Pro- ducts in Haarlem brengt een sys teem op de markt waarmee com puterscherm of televisie gemak kelijk aan de muur bevestigd kqnnen worden. Volgens het be;- drijf is het grote voordeel van de mmirbeugels dat ze flexibel zijn. Zo zijn de muurbeugels een voudig in te stellen. De gebrui ker kan het scherm knikken, kantelen of draaien. De muur beugels zijn geschikt voor ieder type beeldscherm en te koop vanaf 29,50 euro. Voor meer informatie: www.newstar.nl Bosch heeft een nieuwe snoerlo- ze klopboormachine, vooral be doeld voor boren en schroeven op lastige plekken. Met een dik ke 14.4 volt accu. Bosch belooft dat hij net zoveel kracht heeft als de variant met elektriciteits- snoer. GSB 14.4 VE-2 heet hij. Hij is nogal zwaar, maar ook ste vig. Volgens de fabrikant over leeft hij een val van twee meter op een betonnen vloer. Hij kan moeiteloos in steen boren, om dat hij een klopboorstand heeft. Verder heeft hij 15 draaimo- ment-instellingen. De boorkop kan een diameter van 16 milli meter aan. Motor, versnelling, klopmechanisme en koppeling zitten op één as en dat heeft gun stige gevolgen voor de kracht overdracht. De eerste versnel ling is voor meer koppel, de tweede om sneller te kunnen schroeven en boren. Hij ligt pri ma in de hand, maar is een beet je zwaar. De accu wordt via een snellader binnen een uur volle dig opgeladen. De machine kost €325 euro, inclusief twee accu'£. plant ongeveer een halve meter hoog. Het fijnverdeelde blad is grachtengroen, en vormt een mooi contrast met de appelgroe ne bloemen. Meestal hebben die een ragfijn kastanjebruin rand je, maar er zijn ook exemplaren waar dat ontbreekt. De grote trossen bloemknoppen zijn al in december zichtbaar, en meestal gaan de bloemen in januari open. In de regel wordt stinkend nies kruid onder bladverliezende bo men en struiken geplant, maar het is een geweldige kuipplant voor een periode waarin alle an dere kuipplanten in hun winter- berging staan. Na de bloei, en nadat de zaaddozen zijn openge sprongen, kunt u de oude bloem stengels bij de grond afsnijden. Langlevend is stinkend nies kruid niet, maar één plant zorgt dikwijls voor honderden nako melingen Een veelverkochte selectie is 'Wester Flisk', een compacte vorm met enigszins roodgetint blad en rabarberrode bloem- steeltjes. De plant is genoemd naar het dorpje Wester Flisk aan de Firth of Tay, in Fifeshire, in Schotland. Hoor ik in den ho ge doedelzakken janken? 'Sop- ron' is een andere cultivar van stinkend nieskruid, genoemd naar een stad in Hongarije, en gekenschetst door een zilverach tige glans op het blad. De Corsicaanse kerstroos, Helle- borus argutifolius heeft hard, leerachtig, getand blad en rela tief grote crème-geelgroene bloe men. Op vruchtbare grond is het een reus van een plant die ge makkelijk meer dan een meter hoog wordt. Er zijn maar een paar planten nodig om te maken dat er hartje winter ook nog wat in de tuin te beleven valt. De Corsicaanse afkomst zou doen vermoeden dat Helleborus argu tifolius in ons land niet volko men winterhard is, maar dat valt mee. Alleen bij meer dan tien graden vorst kunnen de bloemen een tik krijgen, maar ook dan is de schade slechts cosmetisch, want de plant blijft wel in leven. Helleborus corsi- cus gedijt in de zon en de scha duw, maar in zware schaduw heeft de plant de neiging om uit zijn krachten te groeien en om te vallen. Ook de bloemstengels van de Corsicaanse kerstroos kunnen na de bloei tot aan de grond worden afgeknipt. Romke van de Kaa Corsicaanse kerstroos, Helleborus Argutifolius. foto GPD Kerstrozen kun je in twee groepen verdelen: om te be ginnen zijn er ongeveer tien soorten wier bloem- en bladsten gels ontspringen aan een onder grondse wortelstok. Ze bloeien met één, twee of drie bloemen per bloemsteel. En voordat u in de pen klimt om mij te melden dat die van u vier bloemen aan één stengel heeft - ik weet dat dat voorkomt 'freaks' heb je overal. Helleborus niger, de echte ker stroos, en Helleborus orientalis, de meest populaire soort, zijn de belangrijkste vertegenwoordi gers van deze groep Daarnaast heb je soorten die een stamme tje lijken te maken, met boven aan een toef blad en een grote tros van twintig of meer bloe men. Dat zijn er drie, te weten Helleborus foetidus, het stin kend nieskruid, Helleborus argu tifolius, een soort van Corsica en Sardinië, en Helleborus livi- dus, een soort die alleen op de Balearen voorkomt en die in ons klimaat niet winterhard is. Helleborus foetidus, het stin kend nieskruid, stinkt niet en je gaat er ook niet van niezen. Er bestaan zelfs variëteiten met zoetgeurende bloemen. Volgens de vakliteratuur zou het blad van de plant stinken als het gek neusd wordt, maar zelfs dat is hogelijk overdreven. Stinkend nieskruid groeit in het wild in grote delen van Europa, meestal op kalkhoudende grond. Dat wil niet zeggen dat de plant kalk nodig heeft' hij to lereert kalk en dat is heel wat anders. Omdat er nogal wat planten zijn die beslist geen kalk verdragen, zoals hei en ro dodendrons, hebben planten die kalktolerant zijn op kalkhouden de grond minder concurrentie, maar in de tuin hebben ze geen extra kalk nodig' daar is humus het geheim van gezonde, sterk groeiende planten. Als stinkend nieskruid het naar zijn zin heeft dan wordt de Zeeuwse reismessen uit 1800. Zilveren en pijpcomfort uit 1842. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31