PZC Kantoren krijgen een nieuw leven - Klanten zien ons graag vertrekken I Iff'ênSeTzeeiand: 0113-315520; ttBia BB Oostburg WOON BEROEPEN j ZOALS SFEER BEDOELD IS •TEGELS*SANITAIR*HAARDEN* •SCHOUWEN*NATUURSTEEN« HOT TUBS «INFRAROOD CABINES* Redactie: 0113-315680 lwww.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl I Postbus 31.4460 AA Goes Cs Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal; 020-4562500 zaterdag 6 maart 2004 Eigenlijk zou het voormalige belas tingkantoor en kantongerecht op de hoek van de Markt en het Ledelplein in Oostburg worden gesloopt om plaats te maken voor een winkel- en woningcom plex. De Rijksgebouwendienst wilde ech ter dat het door rijksbouwmeester G Friedhoff en zijn assistent M. Boiten ontworpen pand behouden bleef. Ook de Heemkundige Kring en het Cuypersge- nootschap - een vereniging tot het be houd van negentiende en twintigste eeuws cultuurgoed - verzetten zich tegen de voorgenomen sloop, omdat het uit 1953 daterende gebouw volgens hen ken merkend was voor de wederopbouw-ar- chitectuur van na de Tweede Wereldoor log Projectontwikkelaar Wit- te-Boussen-De Bruin (WBB) moest dus op zoek naar alternatieven. Hij besloot het beeldbepalende pand in maart 1997 deels te slopen - waardoor het gedeelte met de markante voorgevel intact bleef - en op het braakliggende terrein 24 ap partementen en één of meerdere winkels onder de werktitel Resi dentie De Osborgh te bouwen Uiteindelijk begon de bouw pas in november 2002. De tussenliggende periode had veel weg van een soap. Ontwik kelingsmaatschappij BAM (nu BAM NBM Vastgoed) die het project in 1999 van WBB over nam, zag geen heil in de bouw van zo'n groot aantal apparte menten. Er zouden er al te veel in Oostburg worden gebouwd. De onzekerheid over de toe komst van het gebouw deed ook de geïnteresseerde Hema afha ken. De ontwikkeling van het braakliggende gebied lag vervol gens lange tijd stil, omdat BAM interne problemen had en de oude gemeente in eerste instan tie niet tevreden was over de te keningen van BAM. Bouwkunst Maar eind maart is het zover. Dan wordt het nieuwe woon- en winkelcomplex - weliswaar in aanzienlijk afgeslankte vorm - opgeleverd. Jan de Dobbelaere, namens het gelijknamige make laarskantoor uit Oostburg ver antwoordelijk voor de verkoop, noemt het ontwerp van architec tenbureau Storme Van Ranst uit Antwerpen bouwkunst van de bovenste plank. „De combinatie van het monumentale voormali ge belastingkantoor met strakke eigentijdse nieuwbouw heeft een prachtig geheel opgeleverd dat een aanwinst is voor de om geving", aldus De Dobbelaere. Het project bestaat uit tien nieuwbouwappartementen en drie renovatieappartementen, verdeeld over de begane grond en twee verdiepingen. Vier ap partementen in de nieuwbouw hebben nog een extra verdie ping. De prijzen variëren van 175.000 tot 310.000 euro. Twaalf huiseigenaren hebben op de binnenplaats een carport. Eén appartement heeft een gara ge. Op de begane grond zijn vijf commerciële ruimtes voor win kels of kantoren. Intact Behoudens enkele kleine wijzi gingen is de buitenkant van het restant van het voormalige be lastingkantoor volledig intact gebleven. De ontmanteling van het robuuste pand met vijftig centimeter dikke muren leverde nauwelijks problemen op. De Een deel van het woon-en winkelcomplex bestaat uit nieuwbouw. dubbele trap aan de hoofdin gang, met aan weerszijden in blauw hardsteen uitgevoerde leeuwen en hierboven het Neder landse wapenschild van hetzelf de materiaal, geven het gebouw nog altijd een statig aanzien. Ook de hoge ramen en de dakbe dekking met leien zijn gebleven. Aan de binnenkant van het ge bouw herinnert alleen de entree nog aan het verleden. Volgens projectuitvoerder Jaap de Groote kon dat niet anders van wege de inpassing van de drie renovatieappartementen. „Zo moesten bijvoorbeeld de pla fonds worden verlaagd en de muren opnieuw worden bezet", legt hij uit. De verbinding met de nieuw bouwappartementen is gereali seerd dankzij de plaatsing van het trappenhuis en de lift schacht. Hiervoor zijn twee 'zaagsneden' in het oude ge bouw gemaakt; zowel het trap penhuis als de liftschacht zijn als het ware uitgesneden uit de oude achtergevel. De nieuw bouw heeft een moderne en tege lijkertijd voorname uitstraling dankzij de zinken dakbedek king en gevelbekleding van on behandeld red ceder, een zachte houtsoort die weersbestendig is. Commercieel gezien is het nieu we complex volgens De Dobbe laere een succes; er is nog slechts één appartement te koop. Dit succes verbaast hem overigens niet. „De kracht van het gebouw is de combinatie van kleinschaligheid en exclusi viteit met tegelijkertijd veel keu zemogelijkheden omdat geen en kel appartement hetzelfde is. Bo vendien beschikken de bewo ners zonder uitzondering over veel privacy." Zorgcomponent De kopers zijn overwegend se nioren uit West-Zeeuws-Vlaan- deren. Aan het complex is ech ter geen zorgcomponent verbon den. Volgens De Dobbelaere is hierover wel nagedacht, maar bleek er uiteindelijk geen ruim te voor beschikbaar. „Senioren foto's Peter Nicolai zelfs een vloeroppervlak van liefst 245 vierkante meter. Het appartement op de bovenste ver dieping van het voormalige be lastingkantoor is direct gesi tueerd onder de monumentale kap. Opvallend genoeg is juist die wo ning nog niet verkocht, maar volgens De Dobbelaere is dat slechts een kwestie van tijd. „In West Zeeuws-Vlaanderen is zo'n huis nergens te vinden. Het biedt een zee aan ruimte met tal loze gebruiksmogelijkheden." Van de vijf commerciële ruimtes staan er nog vier te koop. Ook in dit geval is De Dobbelaere - die zelf met zijn kantoor naar het complex verhuist - er heilig van overtuigd dat dit niet al te lang meer duurt. „Want in de Des- tombestraat (een nieuwe flaneer- zone van het Eligiusplein naar het Ledelplein en de Markt) ont staat een winkel- en kantorenge- bied dat aansluit op de rest van het winkelcentrum. Het maakt straks ook onderdeel uit van een aantrekkelijk looproute. En wat verder niet onbelangrijk is; in de directe nabijheid is er volop parkeerruimte." René van Stee De oude voorgevel van het kantongerecht is intact gebleven. Indeling van één van de appartementen. waren dus niet exclusief onze doelgroep. Desondanks is het niet verwonderlijk dat juist zij een appartement hebben ge kocht. In het algemeen zijn ze redelijk kapitaalkrachtig en wo nen ze binnenkort exclusief in het centrum van Oostburg waar alle voorzieningen dicht bij huis zijn." De oppervlaktes van de wonin gen variëren van 105 tot 168 vierkante meter. De apparte menten zijn zonder uitzonde ring voorzien van één of meerde re (dak)terrassen en minstens twee slaapkamers. Bijzonder is de bovenverdieping met vaste trap van vier appartementen op de tweede verdieping van de nieuwbouw. Dankzij die extra ruimte ontstaat in één geval y\ de serie woonberoepen Haat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stukadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag de kastenmonteur. foto Mechteld Jansen Naam: Wim Moens Woonplaats: Meliskerke Beroep: kastenmonteur Belangrijkste gereedschap: waterpas Wim Moens wijst naar een Italiaanse inloopkast waarin menig student naar alle tevredenheid kan wonen. „Mooi hè", zegt hij met voldoening in zijn stem. De 39-jarige inwoner van Meliskerke wijst naar de vele opbergvakken in de kast, die zeker drie bij drie meter in het vierkant meet, en sluit de schuifdeur die onhoorbaar over een verzonken rails loopt. Vervolgens loopt hij naar een blauwe wandkast van zeker 2,50 meter hoog met een afgeronde deur Zo'n kast is tegenwoordig wel in, zegt hij. Net als grijze titaankleunge kledingkasten met schuifwanden, vervolgt hij. Zo'n inloopkast kost wel iets meer dan een gewo ne, zegt hij met een stem alsof het om een verschil gaat van enkele tientallen euro's. Vervolgens stopt hij in de showroom van zijn bedrijf bij een kast waarop enkele spotjes staan die gericht zijn op de schuifdeuren. Een lichte druk op een verbor gen tiptoets doet ze ontbranden. Ze zijn zo gericht dat iemand die op enkele meters afstand slaapt nauwelijks iets merkt van het licht. Moens en z'n maat Pieter Walhout (31, Borssele) zijn kastenmonteurs. Deze twee medewerkers van het afwerkbedrijf Murre-Moens BV in Ritthem ko men in actie zodra de fabnek de door de klant be stelde kasten heeft geleverd. Ze monteren vooral schuifkasten waarin kleding komt te hangen. Maar ook allerlei andere kasten zetten ze in el kaar. Wat betreft maatvoering is hen niets te gek. Ze ko men bij klanten om kasten van soms nog geen me ter breed te plaatsen, om een dag later bij een an der een complete wand of kamer 'te bekasten'. Zo vertelt Moens over een vijf meter brede kasten- wand met spiegelende panelen in een slaapkamer van een inwoonster van Sint Philipsland. „Hart stikke mooi." Hij zwijgt, waarna zijn collega aan vult dat die spiegels een geweldig effect hebben op de ruimtelijke beleving van die slaapkamer. „Die lijkt nu veel groter." Het contact met de klant en de afwisseling is vol gens Moens het leuke van zijn vak. Elke dag is an ders, elk contact is weer verschillend, vertelt hij Murre-Moens levert standaardkasten en kasten die op maat zijn gemaakt aan de hand van de wen sen van de klant. De koper bepaalt in zo'n geval het aantal schappen, lades, hoogte, breedte en diepte. „Wat niet standaard is, wordt ter plaatse op maat gemaakt." Daarbij wijst hij naar een kast waarvan de bovenkant schuin afloopt. Is volgens hem zeer geschikt om te plaatsen onder een schuin dak. Zo'n kast kan volgens hem ook nog wat naar voren worden geplaatst zodat achter de colbertjes een massa ruimte is voor bijvoorbeeld het opbergen van de vakantiespullen en die paar verhuisdozen met lp's waarvan de bewoners maar geen afscheid kunnen nemen Het tweetal is niet echt te spreken over de kwali teit van nieuwbouwwoningen Volgens hen staan muren in die woningen soms nog schever dan de muren van oude grachtenpanden in bijvoorbeeld Middelburg of Vlissingen. Ook zijn maar weinig vloeren echt waterpas Een waterpas is volgens hen dan ook onmisbaar gereedschap voor een kas tenmonteur, zegt hij met stelligheid. Het tweetal monteert niet alleen kasten, desge wenst doen ze ook de vloer en het plafond in bij passende kleuren of materialen. Als zij vertrek ken is in de regel de woning ook klaar. Glim lachend zegt Moens dan ook dat de klanten hen graag zien komen maar nog liever zien gaan. Emile Calon Artist's impression van het vernieuwde belastingkantoor en kantongerecht in Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29