Olympische Spelen laten Grieken koud Flirten op de groenten- en fruitafdeling PZC Athena Phevos niet erg geliefd 27 zaterdag 6 maart 2004 De oude Spelen terug in het moderne Griekenland, het is zó'n mooie gedachte. Wel jammer dat de meeste Grieken helemaal geen zin meer in die Spelen hebben. „Ons leven staat op de helling." Mooie woorden van Stratos Safio- leas, de woordvoerder van ATHOC, het organisatiecomité van Athene 2004: „Het Griekse volk steunt de Spelen Het koopt tickets, meldt zich massaal aan als vrijwilli ger en demonstreert zo het enorme en thousiasme voor de Spelen. De Grie ken zijn bijzonder trots dat de Spelen zijn teruggekeerd naar Griekenland en zien in dat iedere Griek de plicht heeft om deze nationale inspanning tot een succes te maken." O ja? Een weekje rondneuzen in Athe ne geeft een ander beeld. Dat van stadsbewoners die beweren dat 'een evenement van niet eens een maand' al jaren het leven verpest. Ze moppe ren over het bouwwerk, dat de ver keersproblemen in het toch al met een gebrekkig wegennet gezegende Athe ne groter dan ooit heeft gemaakt. „Dit duurt al jaren", jammert een Atheense. „Ons leven staat op de hel ling. Hier in Athene wil een normaal mens niet leven. Dat gevoel blijft nog wel een tijdje, zeker tot aan de Spe len. Misschien kunnen we daarna wat gaan ontspannen." Ontspanning? Och, dat zit er dit jaar niet in, klagen de Griekse politieman nen, die dit jaar op zijn vroegst in ok tober op vakantie mogen. „In maart verkiezingen, in juni verkiezingen," somt een agent op. „In de zomer de Olympische Spelen en daarna ook nog die Paralympics. Het is te veel." Twijfels bestaan ook over de financie ring van het megaproject. Volgens de organisatoren loopt de kaartverkoop voortreffelijk en hoeven de Grieken niet bang te zijn dat ze nog decennia moeten bloeden voor de afbetaling van alle nieuwigheid. Pers en publiek vragen zich echter af of ATHOC niet een al te florissant beeld geeft van de olympische spaarpot. Daar komt bij dat 'olympisch minis ter' Evangelos Venizelos weerzin heeft veroorzaakt toen hij het volk op droeg zich in de komende zomer net jes te gedragen. De bewindsman zei een 'olympisch bewustzijn' te verlan gen. Daarbij passen volgens Venizelos geen stakingen of protestdemonstra ties, die momenteel aan de orde van de dag zijn in het gepolariseerde land. Nee, het volk hoort zich juist 'gastvrij en beleefd' te gedragen, aldus Venize los. „Ieder moet zijn beste beentje voorzetten." Peilingen De woorden van de minister hebben nog niet tot zichtbaar resultaat geleid. Uit opiniepeilingen blijkt dat meer dan eenderde van de Grieken 'in het geheel niet geïnteresseerd' is en dat slechts een - vijfde 'zeer geïnteres seerd" is in de komende Spelen. Daarbij zouden de meeste Atheners er niet over piekeren deze zomer een van de olympische wedstrijden te bezoe ken en is het merendeel der stadsbewo ners zelfs van plan de stad te ontvluch ten. Slechts drie procent zegt deze zo mer 'op zeker' een van de wedstrijden te gaan bijwonen. Onvoorwaardelijk enthousiasme is al leen voelbaar in het gebouw van ATHOC. In dat pand - een omgebouw de fabriek op een paar kilometer van het Olympisch Stadion - zindert het van de blijde verwachting. Daar wordt beloofd dat Athene deze zomer op kunstzinnige wijze wordt versierd en zo een olympische aanblik zal krij gen. Daar hunkert iedereen nu reeds naar die mooie vrijdag in augustus wan neer het eindelijk beginnen gaat. Daar vrezen mensen nu reeds het 'zwarte gat' van na de Spelen. Daar kun je woordvoersters horen moppe ren over 'die negatieve pers, die nu al maanden de olympische sfeer ver ziekt'. Daar kan op verzoek nog eens een officieel statement van Stratos Sa- fioleas worden opgevraagd: „Nu de Spelen aanstaande zijn, voelen we in het land een groeiende opwinding en trots over ons olympische erfgoed." Zou kunnen natuurlijk. Vandaag mag het dan mode zijn om te mopperen over Athene 2004, het zou heel goed kunnen dat in de komende maanden het enthousiasme alsnog toeneemt. Zo is het in vorige olympische steden ook gegaan, zegt John Hadoulis, olym pisch verslaggever van Athens News. „Doorgaans is er in zulke steden eerst blijdschap over de komende Spelen", zegt Hadoulis. „Wanneer de bouw be gint en een stad op de schop moet, ebt dat gevoel weg. Pas als de stadions, sporthallen, wegen en metrolijnen klaar zijn, zie je dat de blijdschap te rugkeert. Zo zou dat hier in Athene na tuurlijk ook kunnen gaan." Olympisch bewustzijn Volgens'die theorie moet het olym pisch bewustzijn ergens in juni of juli, wanneer op zijn vroegst alle olympi sche bouwwerken zijn afgerond, in Athene zijn teruggekeerd. De meeste ondernemers - de hoteliers, souvenir verkopers en restauranthouders, die de afgelopen jaren nieuwe zaken bouwden of oude verspijkerden - dro men hardop dat de Spelen al eerder zullen gaan leven. April of uiterlijk mei, dan moet dat langverwachte schip met geld zo langzamerhand eens binnenvaren. Inmiddels is het toch alweer een jaar lang angstig stil in de officiële olympi sche winkels van ATHOC. Volgens de Deense Gitta, vrolijke verkoopster in de 'Olympic Shop' in de toeristenwijk Plaka, wordt het in de komende maan den zeker drukker. Nog iets: „Die oranje poloshirts gaan nu al heel hard. Nederlanders!" Buiten de Plaka bestaan de Spelen nog niet. Spelen voor het volk, vol gens dat adagium bouwde ATHOC verre voorstad van Athene die opvalt door de nooit afgemaakte betonbouw van een kerk, straten met kuilen en va le huizen met rotzooituinen. Een slon zige wijk. In dit arme stukje van de Atheense ag glomeratie, dat nog in 1999 door een aardbeving werd getroffen, heeft ATHOC een judo - en worstelhal ge bouwd Mooi gebaar naar de burgers, maar toen eind vorig jaar een open dag werd gehouden voor de wijk, bleef de hal angstig leeg. „We wisten met dat dit een Olympische hal was", zei een bewoner tegen Athens News. sporthallen in verre buitenwijken als Nikaia, Peristeri en Ano Liossia. 't Is met aangeslagen. We laten ons naar Peristeri rijden, en verdwalen pardoes. „Een bokshal? Hier in Peristen? Goh." Een stuk of tien taxichauffeurs, kioskhouders, pompbedienden, tuinmannen en bak kers kunnen ons niet helpen en olym pische richtingaanwijzers ontbreken (nog?). Bij toeval stuiten we op een garage houder met een profboksverleden. „Rechtdoor. Links, links. En dan aan de rechterhand." Minuten later stui ten we op een sporthal. Een vervallen bouwwerk. De nieuwe bokshal? We weten het nu nog niet. Arme Nederlandse judoka's! Deze zo mer moeten ze voor hun olympische droom helemaal naar Ano Liossia, een Van het volk zullen de Spelen niet gauw weer worden, maar als het aan ATHOC ligt zal Athene 2004 wel histo rie ademen. Daartoe wordt het marme ren oude Olympisch Stadion uit 1896 in ere hersteld voor een traditionele sport als het handboogschieten, zullen de Marathonlopers over het oude par koers tussen Marathon en Athene wor den gestuurd, zijn de oude Griekse poppetjes Athena en Phevos tot mas cottes van deze Spelen gepromoveerd en komt in de logo's de lauwerkrans terug. Helaas voor ATHOC is een tegenbewe ging opgestaan. In brede linkse krin gen - in Griekenland vormen de so ciaaldemocraten al jaren de grootste partij - leeft de opinie dat het warme olympische gevoel van de Grieken wordt misbruikt voor 'dollarspelen van Coca Cola en Nike'. Linkse groe pen zijn een 'olympische vredescam pagne' gestart en het is de bedoeling dat op 9 mei progressieven aller lan den een demonstratie houden op het Marathonparkoers. In het gebouw van de Griekse Commu nistische Partij (KKE) - de derde par tij van het land - hangt Lenin nog in vele gedaanten aan de muur, klinken de volksliederen van de Sovjet Unie of de DDR per ringtone en kan je interna tionaal secretaris Nikos Seretakis ho ren brommen over vercommerciali- seerde Spelen en Olympische bouw werken die archeologische locaties be schadigden. Seretakis: Wij Grieken houden van sport Maar is dit het waard?" „Nee", zegt Manuel. Op deze zondagmiddag drentelt Ma nuel, type oudere jongere, met ijskof fie en sigaretje rond het Vrede en Vriendschapstadon in de wijk Faliro. Manuel is sportgek. Somt op verzoek wat Hollandse sportweetjes op. „Feye- noord? Europa Cupwinnaar 1970. Ue- fa Cupwinnaar 1974 en 2002. Ove Kindvall, Wim van Hanegem, Pierre van Hooijdonk." Deze middag be zoekt hij de gratis toegankelijke Griekse volleybalbekerfinale in de Olympische volleybalhal, maar in de komende zomer zullen we hem hier niet zien, verzekert hij. „Alle olympi sche sportbonden hebben maar één baas het geld. Het worden commer ciële Spelen", schampert hij. Voordelen Vercommercialisering heeft ook voor delen. Veel Grieken zijn verguld over de vele nieuwigheid die is verschenen: de wegen, het vliegveld, de efficiënte metrolijnen, de glanzende stations, de supersonische sneltramverbindingen. de gloednieuwe taxi's, de boulevards langs de archeologische parken en het Olympisch dorp dat na de Spelen een ruime modelwoonwijk voor doodgewo ne Grieken wordt. Graag wijzen optimisten op Barcelo na, dat aan de Spelen mooie woonwij ken, pleinen en een eigen stadsstrand overhield en sindsdien een toeristen trekker van jewelste is geworden. „Ik weet wel dat deze Spelen niets met de oudheid te maken hebben", zegt Ado nis, een grijzende vijftiger, nuchter. „Ik ben Griek. Dus ik geloof in de Spe len Adonis maakt op deze morgen zijn wekelijkse rondje langs de Olym pische bouwput in de wijk Maroussi. Turend vanaf een zandhoop naar een Olympisch Stadion dat nog verre van af is, droomt hij alvast hardop van een drukke zomer. Adonis is hotelier, verwacht een zomer van goede zaken en ziet andere voordelen. „Dank zij de Spelen wordt het misschien wel beter leven in deze te drukke probleemstad Nieuw openbaar vervoer, nieuwe we gen, wat meer groen, banen. Juist wat we nodig hadden." Een kilometer verderop, in het kan toor van de communisten} is Nikos Se retakis nog niet uitgebrorpd. „Sommi ge mensen zien de Olympische Spelen als een laatste strohalm, als een oplos sing voor onze economische proble men: als een uitweg voor de vele werk lozen en voor het kwart van ons volk dat onder de armoedegrens leeft. Men sen denken: Aan de slag! Geld verdie nen! Maar dat is een illusie. Ik ben bang voor een economische ineenstor ting. Na de Spelen begint de ramp. Dan is het bouwwerk klaar en loopt de werkloosheid op. Dan moeten we terugbetalen." Wessel Penning 7olgens Woody Allen betekent een huwe er lijk met z'n tweeën problemen oplos sen die je alleen nooit had gehad. Toch zijn miljoenen mensen in Europa op zoek naar een partner. De Duitse supermarkt j «al-Mart biedt iets nieuws: single-shop- ping. Je winkelwagentje volladen met groenten, vlees en waspoeder en toevallig legen de man/vrouw van je dromen aanbot sen Nou ja, toevallig? De 29-jarige gescheiden Jenny uit Dort mund schenkt meteen klare wijn. Ze zoekt wn kerel, een lekkere, maar hij moet wel van kinderen houden. Ze heeft haar tweeja- ng zoontje dan ook pontificaal in het win kelwagentje van warenhuis Wal-Mart ge- I Het is alles oder nichts. Jenny heeft haar zus Renate meegenomen. Die is welis waar nog getrouwd, maar een beetje um- xhauen kan nooit kwaad, meent Renate. ee. een boodschappenlijstje hebben de da mes niet. Ze zijn maar voor één ding geko- i "wn. single-shopping. Elke vrijdagavond I trw* Z6S en a°^lt uur kunnen vrijgezellen 0 Wal-Mart in Dortmund winkelen met een levensgrote rode strik aan hun winkel wagentje. niüodschapisduidehJk Ich bin noch zu wen en sta open voor contact. Wekelijks °anjeren zo'n tweehonderd gestrikte man- nen e" vrouwen door het warenhuis. Vol gens bedrijfsleider Michael Wienke heeft r inmiddels twee keer raak geschoten. Eén keer bij een hetero- en een keer bij een homopaar. Dat mag opmerkelijk heten, want weinig is zo aromantisch als de kale, met tl-lampen verlichte gangen van een supermarkt. Lief de kiemt blijkbaar overal, want ook op in ternetsites worden warenhuizen en super markten aangeprezen als ideale ontmoe tingsplaatsen voor singles. Hoewel exacte percentages ontbreken, schijnen nogal wat partners elkaar bij de groenten- en vleesaf deling 'toevallig' tegen het lijf te lopen. Om de singles enigszins op hun gemak te stellen, krijgen alle deelnemers bij Wal-Mart vooraf een glaasje sekt aangebo den en een klein hapje te eten. Deze vrijdag zijn dat scampi's mét. knoflooksaus. „Tja", grinnikt de Duits-Italiaanse Ros aria, „dat is misschien niet zo slim. Durf je eindelijk iemand aan te spreken, heb je een knoflookkegel Anoniem Rosaria, die de singles namens Wal-Mart opvangt en begeleidt, heeft na tien weken goed in de smiezen hoe het werkt „Zeven tig procent van de deelnemers zijn vrou wen, van zeventien tot wel zeventig jaar. Er lopen hier echter ook genoeg mannen rond die al dan niet single zijn (we gaan niet con troleren of mensen soms toch getrouwd zijn), maar die willen niet met zo'n strik aan hun winkelwagentje rondlopen. Die spotten liever anoniem. Schijters zijn het In de aanbieding: single-shopping. Behalve het aantal mannen is ook hun leef tijd voor veel dames reden tot klagen. De deelnemende mannen zijn over het alge Peter Wijnands/GPD meen te jong. Rosaria: „Toen we in novem ber met deze datingservice begonnen, dach ten we dat vooral jonge mensen, zo tussen de zeventien en dertig jaar, zouden mee doen In de praktijk blijken er zeker zoveel 45-plussers interesse te hebben in een shop- pingflirt. Eigenlijk niet onlogisch. Jongeren kunnen ook op school, in de kroeg of in de disco iemand treffen. Oudere singles heb ben daar vaak geen zin in." Waar moet je als gescheiden vrouw van 48 jaar heen om mannen te ontmoeten?, vraagt Regina uit het nabij gelegen Castrop-Rauxel. „De vrije mannen op de tennisclub ken ik nu wel zo'n beetje en ik heb geen zin om naar de kroeg of de sauna te gaan, daar schaam ik me te zeer voor." Maar wel met een grote rode strik door de supermarkt lopen? „Ook dit vind ik doodeng. Daarom heb ik mijn ze ventienjarige dochter meegenomen", zegt Regina „Het was trouwens haar idee om hierheen te komen. Ik had zoiets van: 'Baat het niet dan schaadt het niet'." Grote strik Baat het? Regina: „We lopen hier nu al meer dan een uur rond. maar we zijn nog niemand tegengekomen die ons beviel. Het valt ons sowieso op dat je eigenlijk nergens singles met elkaar ziet praten. Velen para deren met zo'n grote strik door de winkel, maar voor de rest gebeurt er niks. Er heerst toch nog een gênedrempel. Ik merk het aan mezelf. Ik wil best een leuke man ontmoe ten, maar ik ga me niet zelf in de aanbie ding gooien. Zo wanhopig ben ik nou ook weer niet." Toch slaat het shopdaten in Dortmund zo aan dat Wal-Mart er over denkt de vrijdagavondservice voortaan in al haar 98 filialen in Duitsland in te voeren. „Het kost ons relatief weinig extra werk, je doet er veel klanten een plezier mee en de laatste tien weken hebben we op vrijdaga vond zelfs een klein beetje meer omzet", zegt bedrijfsleider Wienke. Erika (62) en vnendin Birgitt (40) ogen een tikje teleurgesteld.Het duo uit Watten scheid had zich wel wat meer voorgesteld van het shopdaten. „Ik ben nu vier jaar al leen en heb ook al eens een contactadverten tie geplaatst en op internet gesurft, maar dat is nogal anoniem", zegt Erika. „Het voordeel van shopdaten is dat je meteen ziet welk vlees je in de kuip hebt. Maar ik heb nog niemand gezien Deze winkel is zo immens groot dat je nauwelijks mensen met een strik tegenkomt. Ze zouden zoiets in de gewone buurtsupers moeten doen." Haar vriendin Birgitt voelt zich niet op haar gemak met de rode strik „Je loopt toch als een soort Sonderangebot door de supermarkt. Het zijn juist de mensen die niet meedoen, de mensen die waarschijnlijk al getrouwd zijn. die je meewarig bekijken. Zo van: 'Och gut, kijk die zielenpoot, ze moet zo nodig aan de man.' Terwijl ik hele maal niet wanhopig op zoek ben." Ron Buitenhuis In de Olympic Store in Athene het loopt nog niet storm. Een van de medewerksters showt de mascotte van de Spelen. foto Peter Schols/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27