Het Zwitserlevengevoel is straks verdwenen PZC zaterdag 6 maart 2004 De eerste babyboomers naderen hun prepensioen. Ze willen al leen nog leuke dingen doen. Forever young, dat is het ideaal. Maar de vergrijzing gooit roet in het eten. Als Bolkestein doorwerkt, waarom anderen dan niet? „In je baan kun je ook genieten." Als Alan Greenspan een toespraak aan kondigt, houdt de wereld zijn adem in. Herelief, wat zou hij gaan zeggen? Afge daan? Greenspan? Op zijn 77ste? De direc teur van de 'Fed' - de Amerikaanse centrale bank - is niet piep meer, maar oud? Oud is voor anderen. Er zijn er meer. Frits Bolkestein (70) wil graag nog een termijn als eurocommissaris, Bernard Bot (65) was nog niet gepensio neerd als ambassadeur bij de Europese Unie of hij werd minister van buitenlandse zaken. In het kabinet-Balkenende zitten ook Carla Peijs en Sybilla Dekker, respectie velijk 59 en 62 jaar. Nog onder de AOW-grens, maar toch al een eind gevor derd. Zelfs Carla Peijs had al negen jaar lid van de Anbo kunnen zijn. Want de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ouderen legt de lat steeds lager. Je mag er op je 50ste al bij. Het zou logischer zijn de leeftijd naar achte ren te schuiven als mensen langer leven. Mis schien zou oud pas bij 75 moeten beginnen. Dan valt de vergrijzing ineens een stuk mee. Eigenaardig blijft het dat veel van Peijs' leeftijdsgenoten eerdaags hun arbeidzame leven afsluiten en alleen nog leuke dingen willen doen. Met de kortingskaart van de spoorwegen na de ochtendspits het land in om te winkelen of een mooie tentoonstelling te bekijken. Op de fiets langs 's heren wegen op zonnige, zomerse dagen. Of spectaculair der nog, de wereld rond met boot of camper. „Je kunt op je werk toch ook genieten, zegt Lans Bovenberg (45), hoogleraar economie aan de Universiteit van Utrecht, winnaar van de Spinozaprijs en initiatiefnemer van het wetenschappelijk topinstituut Netspar - Netherlands Studies on Pensions, Aging and Retirement. Bovenberg vindt het raar dat genieten zo aan vrije tijd wordt gekoppeld. „Net of werk plezier uitsluit. De meeste mensen ont- v lenen hun identiteit aan hun baan. Of dat niets is!Bovenberg heeft Netspar opge richt om de vergrijzing te bestuderen. Want als er geen maatregelen worden genomen, gaat het mis met Nederland. Met weinig jon geren en veel ouderen liggen problemen straks voor het opscheppen. Wie betaalt voor wie? Als de jongeren van straks ervoor passen om een groeiende groep ouderen te subsidiëren, kan het lelijk uit de hand lo pen, Daarom pleit Bovenberg voor een om slag in het denken over de oude dag. Kort gezegd komt zijn visie hierop neer: die dag moet a) later beginnen en vraagt b) om on derlinge solidariteit. Ouderen voor ouderen, noemt Bovenberg dat. „Dus niet alleen jongeren voor oude ren, zoals nu nog vaak. Je mag dat langza merhand vragen, vind ik. Vroeger, na de oor log, waren ouderen zielig. Ze hadden nauwe lijks inkomen, dus was het volstrekt nor maal dat jongeren de lasten droegen. Maar de 55-plussers van nu zijn straks helemaal niet zielig of berooid. Waarom zou zo ie mand zijn eigen rollator niet kunnen ko pen?" Structureel Een verrassing is de vergrijzing niet, maar politici opereren altijd op de korte baan en laten vervelende maatregelen graag aan een opvolger over. „Het begint nu pas door te dringen dat er iets gebeuren gaat", zegt Su zan Pijls van de Anbo. „Eigenlijk zou de po litiek al bezig moeten zijn met wat er na de vergrijzing gebeurt." Maar zo snel veran dert die bevolkingsopbouw niet meer, waar schuwt Bovenberg. „Het is niet een golf die ineens voorbij is. Het is een structureel ver schijnsel. Tussen 2040 en 2050 dipt de curve even, maar daarna gaat de verzilvering, zo als Bovenberg het fenomeen liever noemt, gewoon verder. „De levensverwachting neemt alleen maar toe." Verzilvering past als woord ook beter bij de generatiegenoten van Carla Peijs Want die 'nieuwe ouderen' vormen een kapitaalkrach tige groep. Marketingdeskundigen breken zich het hoofd over de beste manier om hen te benaderen. Met - dikwijls - twee pensioe nen, een afbetaald huis en een erfenis in het vooruitzicht, valt er bij de oudere baby boomers veel te halen. Bovenberg wenst hen alle goeds, maar zag die eindvijftigers liever op de werkvloer, net als Bolkestein en Bot, om over Greens pan nog maar niet te spreken. „Fantastisch toch, zo'n man. Zelf wil hij, als hij tegen de zestig loopt, voor dominee gaan leren. „Dat Hoezo uitgeblust? lijkt me een mooie tweede carrière." Toch is doorwerken, behalve bij een enke ling, niet populair. Wie een aardige 57,5-re- geling kan krijgen, pakt hem en prijst zich gelukkig. Zelfs de minder fortuinlijken met een aangevulde WW dachten tot voor kort nog rustig op hun AOW af te kunnen koer sen. Daar heeft het kabinet verandering in gebracht. Er moet weer gesolliciteerd wor den. De slachtoffers verzetten zich krachtig. Het idee! Bij de Anbo regende het boze tele foontjes. Suzan Pijls vindt ook dat de sollicitatie plicht, zoals die nu is ingevoerd, niet kan. „Er moeten kansen tegenover staan. Het is niet dat mensen niet willen werken, het pro bleem is dat werkgevers geen ouderen wil len." Toch zullen werknemers en werkgevers er op den duur aan moeten geloven. Om de en kele reden dat lang leren en studeren, een jaar of dertig werken en daarna, met een beetje mazzel, nóg dertig jaar gezellige din getjes doen, financieel niet haalbaar is. Het pensioenstelsel tilt het niet. Zolang er ge noeg mensen jong beginnen en vroeg dood gaan, valt de schade nog mee. Met het ver dwijnen van veel ongeschoolde, dikwijls zwaar lichamelijke arbeid, neemt dat af. Doorbuffelen is de enige oplossing om de foto Raphael Drent/GPD pensioenen en de zorg voor échte ouderen op niveau te houden. Greenspan zal wel altijd een uitzondering blijven, maar doorwerken tot vijfenzestig, zeventig niet. Nog niet eens zo lang geleden werkte.trou wens iedereen tot zijn vijfenzestigste. Dat veranderde pas toen in de jaren zeventig de vut werd ingevoerd. Aanvankelijk waren er nog wat mensen die heftig protesteerden te gen het verplichte nietsdoen, maar allengs werd het zo gewoon dat velen het nu als een recht beschouwen. Lans Bovenberg: „Dat Zwitserlevengevoel is een soort cultuur geworden. Maar dat gaat veranderen. Dat weet ik zeker." Nu de eerste babyboomers de prepensioea- leeftijd naderen, is het echt zaak over de? volgen na te denken. „Ik voorspel een ene: me revolutie in het denken over ouderen. I - als in de afgelopen twintig jaar de gehuwd vrouw haar plek op de arbeidsmarkt hee; gevonden, zo gaat dat ook met ouderen ge beuren." Werkgevers worden zuiniger op hun vijfe - plussers, denkt Bovenberg. Eruit stapper zal steeds moeilijker worden. „Nu hebbe: we nog last van economische tegenwind, maar dat is tijdelijk. Op de lange termijn neemt de behoefte aan oudere werknemer toe." Er zitten wel haken en ogen aan. Oudere zijn gemiddeld genomen niet zo produktie als jongeren. Stapje terug „We ontkomen niet aan een discussie ove beloningsverhoudingen", stelt Bovenberg „We moeten af van de gedachte dat je tij dens je loopbaan steeds meer gaat verdie nen en op je top met pensioen gaat. Demo' is een naar woord. Maar een stapje terug dat zo erg? Als je minder uren maakt?" Bovenberg: „De jongste babyboomers,dei nen die nu tegen de vijftig lopen, moeten echt met een ander toekomstscenario rete ning houden. De oudsten profiteren nog, denk ik. Hoe het met de beginvijftigers loopt, weet ik niet. Die hebben zich niette nen voorbereiden op een langere loopbas dat maakt het lastig. Bovendien is het po.- tiek een behoorlijk machtige groep. Dep'j testgeneratie, nietwaar? Die doen hun hot wel open." Suzan Pijls: „Onze achterban wil de j AOW-leeftijd van 65 jaar handhaven, da: weet ik heel zeker. Wij zijn een belangen-1 groepering, dus wij willen wat de leden len. Wij zijn er niet om langer werken tóS muieren. Maar senioren worden bejaarde en bejaarden worden hoogbejaarden. Straks hebben ze verzorging nodig. Dat#- den een heleboel handen aan het bed. Dreigt er op den duur een generatieclaslr Pijls: „Ik ben 32. Ik heb geen idee hoenu? oude dag eruit zal zien. Echt geen idee> tuurlijk zijn er jongeren die zeggen: mof-- wij voor die oudjes gaan betalen? Niet ieöe een wil zien dat het die ouderen zijn die"' les hebben gecreëerd wat we hebben. Christin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24