Je moet de euro voelen V ch euro JU lil Redactie: 0113-315680 yaViW pzc nl Enail:redactie8f®c.nl Mbus31.«60AAG»es EJct'Midden-zJeland: 0113-315520; Ks-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500 zaterdag 6 maart 2004 en groen. 3 Een manier die niet voor iedereen is weggelegd: met een infraroodkijker is een aantal 'echtheidskenmerken' goed zichtbaar Zoals de afbeelding en het hologram op het rechtergedeelte van het biljet. Bij deze methode moet bovendien aan de achterkant van de biljetten van 5, 10 en 20 euro een glanzende band zichtbaar blijven. Een nummer blijft zichtbaar op de biljetten van 50, 100, 200 en 500 euro. 4. Kantelen doet bij de I biljetten van 5. 10 en 20 euro I op de achterkant een I goudgele, glanzende band I met de waarde oplichten 5. Bij de biljetten van 50, 100. 200 en 500 euro verandert bij het heen-en- weer bewegen de kleur van het cijfer rechtsonderin aan de achterkant van paars in bruin/groen. Met de vinger of nagel kan bij een echt biljet op verschillende plekken een reliëf van de inkt worden gevoeld, bijvoorbeeld bij de letters BCE, ECB, EZB, EKT, EKP boven aan de voorkant van een biljet. BCE ECB EZB EKT EKP 8 Houdt het biljet tegen het licht. Bij een echt biljet vallen de gekleurde vlakjes linksboven aan de voorkant van het biljet goed samen met de vlakjes aan de achterkant, Samen vormen de vlakjes de waarde van het biljet. Dit is het doorzichtregister. Bij het heen-en-weer bewegen van het biljet moet een zilverkleurig hologram aanwezig zijn. Afwisselend is bij de briefjes van 5, 10 en 20 euro de waarde te zien en bij die van 50, 100, 200 en 500 euro de waarde een bouw kundige afbeelding 7. Met behulp van een vergrootglas is op diverse plekken op het bankbiljet een microtekst te lezen Die teksten mogen, hoe klein ze ook zijn, niet wazig zijn of uiteenvallen in allerlei inktpuntjes. Gebeurt datwei. is het biljet waarschijnlijk geprint met een moderne inktjet- printer. Het gaat dan om een amateur-vervalser Foto boven: Eurobiljetten worden tegenwoordig zo goed vervalst dat controle met ultraviolet licht niet langer voldoet foto Olaf Kraak/ANP foto onder: Ruben Oreel 'Zonder apparatuur kan een bankbiljet op echtheid worden gecontroleerd door het tegen het licht te houden en te letten op het watermerk Dat moet in het papier zijn verwerkt en er niet op zijn gedrukt. De cijfers in het watermerk lichten helderder op dan de andere delen. In vervalsingen wordt vaak witte inkt gebruikt om de suggestie te wekken dat er een watermerk aanwezig is. Maar zo'n vervalst watermerk valt niet weg als het biljet uit het licht wordt gehaald. 9. Sommige falsificaties worden er niet door aan het licht gebracht. Maar toch kan de uv-lamp volgens De Nederlandse Bank een goed hulpmiddel zijn om de echtheid van een biljet vast te stellen Bij het gebruik van de uv-lamp mag het biljet niet blauw oplichten. De in het papier verwerkte vezels moeten licht geven in drie verschillende kleuren: rood, blauw IE fp ven ^uidvat in Goes induiken en een pakje wattenstaafjes afreke- i-Jnen met een briefje van 50 euro is er niet meer bij. Maar er een schroef je mee betalen bij Adam Doeland in Westdorpe kan weer wel. Het groeiend aantal valse eurobiljetten houdt ondernemers bezig. Maar echt onder de indruk zijn ze nog niet. Niemand heeft zin voor Sherlock Hol mes te spelen en al helemaal niet om de klant voor schut te zetten. 2 lEen echt eurobiljet neeft een veiligheids draad die in het papier is verwerkt De donkere draad 1 BSPsl 8 zit middenin het biljet en is donker van kleur. In de veiligheidsdraad staat de waarde afgedrukt tezamen met het woord 'EURO'. 10 Onder een uv-lamp moeten aan de voorkant van het biljet de blauwe Europese vlag en handtekening groen oplicht. In de vlag worden de gele sterren in uv-licht oranje. Op de andere kant van het biljet moeten de kaart van Europa, de brug en de waarde van het bankbiljet in een kleur geel oplichten. Behalve deze publieke echtheidskenmerken, zijn er nog een aantal die alleen bekend zijn bij De Nederlandse Bank en gelddrukker Johan Enschede. Die hebben tot doel ook de meest perfectionistische vervalsers te slim BCE ECB EZB EKT EKP akkers, benzinepompen, supermarkten, JJdoe-het-zelf-zaken en cafés. Geen on- «memer ontkomt er aan: nep-euro's. De in woners van twaalf Europese landen betalen fwls 1 januan 2002 met euromunten en -bil— Wten. Gemakkelijk in de vakantie en het internationaal zakenverkeer vaart er wel hii Tegelijkertijd is het gemak voor iedereen de oorzaak van de stijgende hoeveelheid verval singen. De Europese markt omvat 450 mil joen consumenten. Anders dan met de gul- Oen loont het nu wel de moeite voor crimine le organisaties om professionele vervalsers m te huren. D* nep-euro's zijn dan ook nauwelijks meer 23 r"te onderscheiden. Wie het met ?3 'u'moet ^et rï°en met een stuk of tien ficntheidskenmerken'. Van het watermerk esl[iPtot voelbare inkt. Met wat techni- e hulp, zou het eenvoudig moeten zijn. aar helaas. En dat maakt het voor de da- en heren achter de kassa's behoorlijk «g. Zo bleek ook eind januari in Vlissin- IÜuj n 0011 meHewerker van kledingzaak dacht een vals biljet in handen te heb- Later bleek het geld wel degelijk echt ek over vals geld heerst er niet bij on- dat |rTnerS' Pr°Horen er wel op te letten 1 lanten hen niet bedonderen. Maar wie *ntekigenaren praat en goed luistert, ook dat ze onzeker zijn, soms op het onverschillige af. Op zich niet zo vreemd, want ze willen graag hun spullen aan de man brengen of gewoon een biertje verko pen. Velen zeggen dat de jus ervan af gaat als ze elk biljet letterlijk tegen het licht moe ten houden en elke klant moeten wantrou- Bij de invoering van de euro, beweerde de Europese Centrale Bank dat de euro heel moeilijk te vervalsen zou zijn. De praktijk wees al snel anders uit. De euro was nog geen vier maanden in omloop, toen in Zee land het eerste valse 'vijftigje' opdook. Eén van de eerste in Nederland. Twee Duitse toe risten wilden hun geluk beproeven bij Delta Warenhuis in Renesse. Personeel kon het tweetal aanhouden en overdragen aan de po litie. Nu, twee jaar later, is het voor het win kelpersoneel geen doen om ieder biljet te on derwerpen aan een grondig onderzoek. „We kunnen niet bij alle acht kassa's de juis te apparatuur neerzetten", zegt eigenaar Wim Hoogerhuis. „Een apparaat dat biljet ten grondig controleert en een piepje geeft als ze in orde zijn, kost 1000 euro." Een eenvoudige rekensom leert dat een in vestering van 8000 euro vooralsnog niet op weegt tegen het verlies van valse euro's. „Vo rig jaar hebben we twee valse vijftigjes ge had. Daar kwamen we pas achter toen het te laat was. Misschien moeten we er een keer slecht mee wegkomen. Ik weet het niet. Maar moet ik nu in paniek raken?" Hoogerhuis zegt er wel alert op te zijn. „We controleren op de zichtbare kenmerken. Bij twijfel hebben we één uv-lamp. Maar dan moet er een goede reden zijn. Ik blijf het vreemd vinden om een briefje tegen het licht te houden. Dat geldt nog meer om het onder de lamp te leggen. Het is alsof je de klant niet vertrouwt." Daar komt nog iets bij, zegt de ondernemer. ,,In deze tijd kennen we de meeste klanten wel. Maar als het seizoen straks begint en er aan de lopende band mensen binnenstro men, ben je blij als je iedereen netjes kunt helpen. Dan is het nauwelijks mogelijk om alles te controleren." Open ogen Moeilijk is het, verzekert Jan Lust van hotel Truida in Vlissingen. Hij is onlangs naar een voorlichtingsbijeenkomst geweest bij De Nederlandse Bank. ,,Hoe goed je ook op let, je trapt er met open ogen in hoor. Je moet het geld voelen. In de Verenigde Sta ten is dat veel meer ingeburgerd dan hier. Als je dat gewend bent. haal je de vervalsin gen er snel uit." Maar veel mensen ontberen dat gevoel, weet de Vlissinger ..Veel ondernemers verdienen het geld dagelijks met centen en dubbeltjes. Die hoeven maar één of twee keer per dag vals geld te krijgen en hun dagomzet is weg. Via de banken hebben we natuurlijk instruc ties gehad hoe vals geld te herkennen. We hebben ook zo n blauw lampje. Je vertelt het je mensen. Maar als het druk is, levert de controle grote problemen op. Klanten vinden het overdreven en zijn ongeduldig." Een herkenbaar geluid, ook op Tholen. Al lijkt het erop dat ondernemers in kleinere kernen wat meer vertrouwen hebben in hun klanten. Niet zo heel gek, gezien de kleinere leefgemeenschappen. De eurobiljetten gaan bij Spar supermarkt Van Luijk in Sint Maar tensdijk geheid onder de blauwe lamp. Maar wie dat wil, kan zijn deodorant er wel betalen met een briefje van 200 euro. Petra Poot weet hoe klanten op de controle kun nen reageren. „Ze zijn snel gepikeerd. 'Denk je nou echt dat ik met vals geld be taal?', is dan het eerste wat ze zeggen." Ook de boutjes, moertjes en nippeltjes bij Adam Doeland in het Zeeuws-Vlaamse Westdorpe zijn met alle biljetten af te reke nen. Niet dat ze bij de bouwmarkt hun kop in het zand steken. „We letten er op", verze kert Ryan Adam. „Maar ik weet niet zeker of ik het zou zien hoor, ondanks dat we van de bank instructies hebben gekregen Veel klanten kennen we. Het vertrouwen in de mensen is in een dorp wat groter." Winkels in de grotere plaatsen zijn strenger. De klanten zijn er nu eenmaal anoniemer. Het Kruidvat in Goes is het kennelijk spuug zat. Snel een pakje wattenstaafjes afreke nen met een vers gepind briefje van 50, kan niet meer. Voor de reden verwijst een dame volgens interne afspraak door naar het ano nieme hoofdkantoor in Renswoude. „Bin nenkort kan in geen van onze winkels nog worden betaald met briefjes van 100 euro en meer", geeft Mariëlle van der Harst als toelichting. „Het betalen met valse biljetten komt te vaak voor. Hoe vaak? Dat weet ik niet Van de situatie in Goes ben ik niet op de hoogte." Veel winkels in de steden hanteren de grens van 100 euro en laten dat met stickei's en borden weten. In de horeca raken ze niet zenuwachtig van alle aandacht voor de nep-euro's. „We moe ten het doen op het gezicht en het gevoel", stelt Sjoerd Willebrands Bakker van Heart break Café in Goes nuchter vast. „En snel. Want klanten raken ongeduldig als ze hun biertje niet krijgen." Terras Het gebruik van lampen is voor terrasbo- dienden nauwelijks haalbare kaart. Bij ho tel de Zeeuwse Stromen in Renesse gaan de biljetten via één centrale kassa. „75 procent van de betalingen gaat elektronisch", zegt Leo van Vliet. „Voor ons speelt het pro bleem dus wat minder. Maar de biljetten van 100 en 200 euro die we krijgen, controle ren we uiteraard wel." Of er veel valse biljetten over de toonbank gaan, willen ondernemers niet graag kwijt. Politiewoordvoerder J. van Mourick zegt dat het aantal aangiften van valse euro's nu op hetzelfde niveau ligt als in de tijd van de gulden. Wel is er de laatste maanden een toe name van incidenten te zien „Maar dat kan liggen aan de verhoogde aandacht die er nu voor is." Om dus een reëel beeld te krijgen, moeten de deskundigen van de politie nog nauwkeu riger naar de cijfers kijken. Feit is dat in de tijd van de gulden, er jaarlijks in Zeeland 150 aangiften binnenkwamen. Vlak na de invoering van de euro zakte dat in tot 100. Nu ligt het weer op 150. MKB Zeeland, de organisatie voor het mid den- en kleinbedrijf, bereikt in elk geval geen verontrustende berichten. Secretaris W. van der Linde heeft de indruk dat het al lemaal nog wel meevalt. Al pleit hij bij De Nederlandse Bank wel voor een soort keur merk van controleapparatuur, zodat onder nemers zeker weten dat een apparaat de val se biljetten eruit vist. „Dat ondernemers be ter moeten letten op echtheidskenmerken is bureaupraat. Soms is het niet te zien. Zelfs niet met behulp van apparatuur. Er moet dus één apparaat komen, gecertificeerd door de Nederlandse Bank, waarmee onder nemers met grote mate van zekerheid kun nen vaststellen of een biljet echt is of niet." Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23