Liefers gaat voor niemand opzij PZC Hockeyers weerstaan Spaanse orkaan Een Belg doet van zich spreken Ruckstuhl grijpt net naast brons MÊÊÊÊÊm Twente deelt eerste tik uit aan NAC Excelsior met veel moeite langs MVV 21 Atleet op rand van diskwalificatie op WK indooratletiek in Boedapest Terim neemt ontslag bij Galatasaray Auxerre moet tegen PSV zonder Kapo KNVB wil Marco Van Basten Schumacher als vanouds snelste Derksen is golftitel kwijt Eerste nederlaag voor Henin Vrouwen mogen ski vliegen zaterdag 6 maart 2004 Een straal bloed druipt langs het linker scheenbeen van Antonio Da vid Jiminez Pentinel. Hij wijst naar de dader: Gert-Jan Liefers. Hij is gek!", roept de Spanjaard. Liefers lacht schalks. De zweet druppels blijven hangen in zijn borsthaar, de strijd is zwaar ge veest, maar de finaleplaats op de 3000 meter op het WK indoor atle tiek in Boedapest is binnen. Tenminste.. ffrnr Farriau Wagenaar BOEDAPEST - Een mini-bloed bad. geduw en getrek, irritatie en woede. Wie denkt dat de 3000 meter saai is, heeft het on gelooflijk mis. Zelfs zonder de grootste sterren Kenemsa Bekele en Haile Gebr- selassie is de 3000 meter-soap op het WK indooratletiek smeuïg. Op een verboden liefde na. zijn alle ingrediënten aanwe zig- 'intimidatie, strijd, blijd schap, leugen, bedrog en teleur stelling. Gert-Jan Liefers is zich van en kwaad bewust. Hij komt zijn race over drie kilometer (7.52,75) opgetogen van de baan. De atleet is vierde gewor den en dat betekent een plek in de finale. Bang voor diskwalifi catie? „Nee hoezo?" Een korte stilte. „Toch? Ik deed niks an ders dan mijn plaats verdedi gen. Hij kwam binnendoor en ik gaf een klein duwtje. Dat kan ik geen stoot noemen." Terug naar de plaats van het delict, de hal ve finale in de Sportarena in Boedapest. De Spanjaard Anto nio David Jiminez Pentinel - bij naam Penti - wil de blonde Ne derlander met het ingaan van de laatste ronde aan de binnenkant inhalen. Liefers kijkt verbeten. Elleboogstoot Niks en niemand gaat hem van de finaleplaats afhouden, heeft hij besloten. Hij geeft Penti een opzichtige elleboogstoot. De Spanjaard wankelt, springt over een reclamebord, schaaft zijn been, kan nog net het stalen scorebord ontwijken en komt via een kleine omweg weer te rug. Beiden kwalificeren zich uiteindelijk voor de finale. De ontspannen glimlach van Lie fers verdwijnt. Het dringt lang zaam tot hem door- „die Span jaard zal toch geen protest indie nen bij de jury9 Dat zou psycho logische oorlogvoering zijn!" De atleet uit Apeldoorn weet dat op de atletiekbaan dromen razend snel kunnen vervliegen. Maar alsjeblieft, niet nu hij zo goed in vorm is Niet nu hij oprecht kans maakt op een bijzondere prestatie voor Nederland. „De race stond bol van de irritaties. Ik had het ook al aan de stok met een Algerijn. Ik laat me ge woon niet wegdrukken! Ik voel me goed, 100 procent, ik wil die finale lopen." Spaanse pers Penti laat zich omringen door de Spaanse pers. Hij klaagt over de Nederlander, pruilt en laat zijn bebloede been aan iedereen zien die het wil. „Het was heel erg gevaarlijk wat Liefers deed. Precies op een plek waar alle maal spullen langs de baan staan, duwt hij me." Hij bena drukt het nog een keer: „Gevaar lijk." Zijn gevoel voor drama is groot, zijn acteertalent een stuk minder dan zijn loopvermogen. Hij grijpt naar de dikke gouden ketting om zijn hals. Het hanger tje van voetbalclub Real Madrid is zijn mascotte, het heeft hem ge red, vertelt hij. Liefers kan het niet langer aanzien en besluit ac tie te ondernemen. Hij stapt op zijn 'vijand' af. Het einde van de eerste aflevering is bijzonder happy. Het excuus van de Neder lander wordt geaccepteerd, Penti dient geen protest in. De opge luchte Liefers weet dat hij ge wonnen heeft. „Maar als je in de finale hetzelfde doet, ga je er uit", roept de Spanjaard hem nog na, dit keer lacht hij erbij. Het bloed op zijn been is opge droogd. Wordt vervolgd: de 3000 meter, vanavond om 19.45 uur. GPD van onze sportredactie BOEDAPEST - Meerkampster Karin Ruckstuhl verliet met een dubbel gevoel de Sportarena in Boedapest, waar het WK indoor atletiek wordt gehouden. Ja. ze was vierde geworden van de wereld en ja ze had het Ne derlands record (van 4578 pun ten naar 4640 punten) verbe terd. Toch was er ook de lichte teleurstelling, omdat brons nog nooit zo dichtbij was geweest. De atlete had een lekkere dag, ze overtrof zichzelf bij het ver springen (6.57 meter) en kogel stoten (13.21 meter). Bovendien liep ze nog een per- ISTANBUL - Fatih Terim heeft gisteren zijn ontslag als coach van Galatasaray genomen. Hij deed dat na de uitschakeling van zijn team in de Uefa-beker. De Turken verloren in twee duels van Villarreal. Tenm was sinds 2002 in dienst bij de Turkse club. Hij was ook al van 1996 tot 2000 actief bij Galatasaray. In 2000 won de for matie onder zijn leiding de Ue- |fa -beker. Daarna coachte hij Fi- orentina en AC Milan, m/AFP soonlijk record op de 60 meter horden (8.39 seconden) en zette ze bij het hoogspringen een dege lijke prestatie neer (1.82 meter). Op het laatste onderdeel, de 800 meter, perste ze haar allerlaat ste krachten eruit, maar het was tevergeefs. „Een perfecte presta tie, maar tegelijkertijd ook heel zuur. Ze kon het podium bijna aanraken", aldus bondscoach Peter Verlooy. Ook de andere Nederlanders in Hongarije kenden een goede eer ste dag. Bram Som (1.48.55) en Arnoud Okken (1.47.88) haal den de halve finale op de 800 me ter. Alleen voor Lotte Visschers (800 meter) eindigde het WK al in de eerste serie. GPD/ANP Gert-Jan Liefers (midden) werkt in de laatste ronde van de 3000 meter de Spanjaard Jiminez de baan uit. foto Ed Oudenaarden/ANP PARIJS - Auxerre moet het donderdag in de eerste wedstrijd van de achtste fi nales van de Uefa-Beker te gen PSV doen zonder aan valler Olivier Kapo. De spits kreeg gisteren een schorsing van twee wed- stnjden opgelegd voor zijn rode kaart tegen Panathi- naikos in de vorige ronde van het Europese beker toernooi, De eerste wedstrijd heeft Kapo inmiddels uitgezeten m de return tegen de Grie ken, zodat hij in het twee de duel tegen PSV (25 maart) wel van de partij kan zijn. AFP door Mare Molenaars MADRID - Misschien is het toch niet meer dan een lichte bries, de frisse wind die door het Nederlands hockeyelftal waait. De ploeg van bondscoach Terry Walsh werd tijdens het olympisch kwali ficatietoernooi in Madrid bijkans wegge blazen door gastland Spanje. Met orkaan kracht. Met een eindstand van 2-2 mocht Oranje heel hard in de handen knijpen. Nadat de storm was geluwd won de nieu we zakelijkheid, zo kenmerkend voor het nieuwe Oranje, het uiteindelijk van de verbazing. De spelers reageerden aanvan kelijk beduusd, na afloop van het enerve rende duel, maar hervonden al snel de bravoure van de echte sportman. „We staan gewoon nog bovenaan in de groep en we zijn volop in de race voor een tick et naar Athene", nam doelman Guus Vo gels, de absolute uitblinker aan Neder landse kant, de criticasters op voorhand de wind uit de zeilen. In eigen kamp zal bondscoach Walsh mo gelijk alsnog de stormbal hijsen. Tijdens het duel met Spanje kwam hij daar niet eens aan toe. Daarvoor gebeurde er een voudige teveel op de plastic sprieten van Club de Campo. Oranje verspeelde niet alleen een 2-0-voorsprong, het werd in de tweede helft volledig overlopen door het temperamentvolle keurkorps van Maurits Hendriks, de Nederlandse coach die Oranje vier jaar geleden naar olym pisch goud leidde. Middenmoter Spanje was de laatste jaren niet meer dan een bescheiden middenmoter, maar heeft de tweevoudig olympisch kam pioen in recordtijd bijgehaald. Dat geeft te denken. De oorwassing tijdens het laat ste EK, Spanje vernederde Oranje met ruime cijfers, blijkt meer dan een inci dent. „We hebben zestien keer op doel gescho- Brarn Lomans grabbelt naar de bal in het duel met Spanje, foto Emilio Naranjo/EPA ten, Nederland maar twee keer. Dan kun je zeggen dat ons rendement niet deugt, maar als ik met mijn ploeg tegen het grote Nederland zo kan aanvallen, dan ben ik trots op zulke cijfers", strooi de Maurits Hendriks op diplomatieke wijze wat zout in de wonde. Nederland kwam weliswaar knap op voorsprong door doelpunten van Rob Reekers en Nick Meijer, maar kwam er vervolgens niet meer aan te pas. Subliem keepers werk van Vogels en een gemiste strafbal van Garza hielden Oranje uiteindelijk op de been. „Spanje zette zoveel dat we voortdurend met de rug tegen de muur stonden. Het was aanklampen tot het laatste mo ment", analyseerde Walsh, die beseft dat er op weg naar Athene nog het nodige werk te verzetten is. Avontuur Het is wenselijk dat daarbij de zucht naar avontuur terugkeert in het Neder landse spel. Vindt ook Hendriks. „Oranje oogt stabiel, maar speelt wel heel zake lijk. Behoudend zelfs. Dat verrast me, want dat past niet bij de cultuur van het Nederlandse hockey. Van Oranje ver wacht je toch wat meer offensieve daad kracht. Daar heeft het ook de spelers voor." De wijze waarop Spanje zich terugknok- te in de wedstrijd was indrukwekkend. Een benutte strafcorner van Freixa, vlak voor rust, zette het uitverkochte stadion in vuur en vlam. De onkreukbare Walsh hield zijn hart vast. „We wisten dat Spanje na rust zou ko men. De eerste tien minuten kwamen we nog aardig door, maar nadat Taeke Tae- kema met geel naar de kant moest, was er geen houden meer aan. Die tien minu ten duurden een eeuwigheid.' Lang genoeg in elk geval voor Spanje om langszij te komen. Amat tekende voor de gelijkmaker. Het was het startsein voor een amusant slot met kansen over en weer. Vogels maakte overuren, maar ook Reekers en De Nooijer waren kort voor tijd nog dicht bij een sensatie. Walsh vond het al lang best. „Meer dan een punt verdienden we niet. Daarvoor was ons spel te pover." GPD ÏC U ver^aa' van Belg die *>n Melbourne wilde deelnemen wn de Grand Prix Formule I. Nee? °u, die mocht dus niet deelnemen. ,et *ou.een mop kunnen zijn, maar het eek gisteren gewoon bittere ernst te li. Bas Leinders dacht Down Under ö|n debuut te kunnen maken in een ul trasnelle bolide, maar hij werd gewei- •j! y,'in lkentie was niet in orde. Een "sie armer en geen ervaring rijker "e hij huiswaarts ^'''Ppe Adams was in 1994 de laatste «'g die actief was in de Formule I. Hij 1» m" ^aar twee races voor Eo- N ugen-Honda. Daar moest maar eens verandering in komen, oordeelden enkele autosportfanaten in 2003. Zij schoven daarom de 28-jarige Limbur ger Bas Leinders als (test)rijder naar voren, iemand met een behoorlijk cv. Zo werd hij in 1995 Europees Formule Ford kampioen, deed hij een jaar later hetzelfde in de Formule Opel Furose- ries en behaalde hij in 1998 de titel in de Duitse Formule 3. Sindsdien leidde Leinders een zwervend bestaan in de autosport, met uitstapjes naar de GT's, Formule 3000 en twee seizoenen in de Nissan World Series. Kosten noch moeite werden de afgelo pen periode gespaard. Zo legde hij naar verluidt 300.000 euro neer voor een test dag in de Jordan EJ 13 van vorig jaar. Woensdag 21 januari was het zover. Wat het moment suprème in zijn car rière had moeten worden, eindigde ech ter dramatisch. Hij was nog maar enke le honderden meters de pits uit of hij verloor al de controle over het stuur en botste tegen een muur. De coureur bleef ongedeerd, het chassis werd zwaar beschadigd. Later bleek het overigens niet om een stuurfout te gaan. Olie had de baan ver raderlijk glad gemaakt en dat net op de plek waar Leinders van de teamleiding de opdracht had gekregen het gaspe daal helemaal in te drukken. Later die dag mocht hij nog een keer het circuit op en legde hij zestien ronden af. Leinders en zijn manschappen lieten zich er niet door uit het veld slaan, ook niet toen de Duitser Timo Glock bij Jor dan de voorkeur kreeg boven de Belg. Nadat sponsoren twee miljoen euro op tafel hadden gelegd, werd contact ge legd met Minardi. De Belg won de slag van Tom Coronel en werd woensdag 3 maart officieel als derde coureur bij Mi nardi voorgesteld, naast Gianmara Bru- ni en Zsolt Baumgartner. In de nacht van donderdag op vrijdag maakte hij zich op voor de vrije trainin gen. Volgens de nieuwe regels mogen de kleinere teams immers met drie au to's meedoen aan de oefensessies. Maar opnieuw ging het mis. De aan vraag voor een licentie was niet op tijd ingediend, maar wat nog zwaarder woog was dat Leinders voor de start van het seizoen niet de benodigde 300 testkilometers in een Formule 1-bolide had afgelegd. Terwijl Michael Schuma cher voorbij jakkerde, zat Leinders zich te verbijten in de catacomben. De Belg keert nu terug naar Europa en gaat op 11 maart op het circuit van Fio- rano het vereiste aantal kilometers in een F1 -bolide afwerken. En nu maar hopen dat er in Italië geen olie op de baan ligt, anders komt Leinders nooit aan die 300 kilometer. Jan Dagevos AMSTERDAM - De KNVB wil Marco van Basten als nieu we bondscoach voor Oranje onder 19. De voetbalbond heeft een verzoek bij Ajax neergelegd om met Van Basten te mogen praten. Van Basten, nu nog trainer van Jong' Ajax, zou de opvolger van Ruud Gullit moeten worden, die volgend seizoen trainer bij Feyenoord is. Overigens heeft de KNVB nog geen gesprek gehad met Van Basten. Algemeen directeur Arie van Eijden van Ajax: „We heb ben alleen een verzoek gekregen van de KNVB of ze Van Basten mogen benaderen. Wij vinden daar nog niets van, want we praten daar binnenkort verder over. En Van Bas ten is natuurlijk ook een belangrijke partij in deze." ANP MELBOURNE - Ook het jaar 2004 lijkt weinig nieuws te brengen in de Formule I. Wereldkampioen Michael Schu macher was gisteren bij de vrije training voor de Grote Prijs van Australië als vanouds de snelste in de Ferrari De 35-jange Duitser reed in de tweede sessie een ronde van 1.24,718. Zijn Braziliaanse ploeggenoot Rubens Barri- chello bleef met 1 24,826 als enige concurrent in de buurt. De Italiaanse Renault-coureur Jamo Trulli gaf al meer dan een seconde toe. ANP/RTR DUBAI - Robert-Jan Derksen is in Dubai zijn golftitel in de Desert Classic kwijtgeraakt. Wie de 30-jarige Nijmege- naar opvolgt, wordt pas morgen bekend als de vierde ron de is afgelopen. Derksen stond gisteren in het tussenklas- sement op de 94e plaats met 147 slagen, 3 boven par. Hoe wel niet alle spelers hun tweede omloop hadden uitge speeld, was het zeker dat hij niet meer mag meedoen om het prijzengeld. De rode streep van de schifting wordt vanochtend getrokken bij 144 slagen, hooguit 145 ANP DOHA - Justine Henin-Hardenne heeft gisteren in de hal ve finale van het internationale tennistoernooi voor vrou wen de eerste nederlaag van dit jaar geleden. De 21-jari- ge Belgische, aanvoerster van de wereldranglijst, verloor verrassend van de 18-jarige Russische speelster Svetlana Koetsnetsova: 2-6 6-4 3-6. Afgelopen zondag versloeg Henin dezelfde Koetsnetsova in de finale van Dubai nog met grote overmacht. Het eerste verlies kwam na drie toernooizeges: Sydney, Australian Open en Dubai. ANP OSLO - Ook vrouwen kunnen skivliegen. Als ze daartoe de gelegenheid krijgen tenminste. Gisteren was het zover in Vikersund, na een lange strijd tegen discriminatie op grond van sekse. De internationale skifederatie (FIS) gaf vier Noorse schansspringsters in afwachting van een man- nentoemooi eindelijk de kans 'hun leven te wagen'. Anet- te Sagen verbeterde prompt haar persoonlijke record van 136,5 meter tot 171. „Het was helemaal te gek zo naar be neden te zeilen. Waanzinnig", was haar reactie na de veili ge landing. ANP/RTR van onze sportredactie BREDA - FC Twente heeft in de dubbelslag met NAC de eerste tik uitgedeeld. De Enschedese ploeg won gisteravond door een vroege treffer van N'Kufo met 1-0 bij NAC. Dinsdag 16 maart treffen beide ploegen elkaar opnieuw. Dan is de inzet in Enschede een plaats in de finale van het toernooi om de Amstel Cup Voor beide ploegen is Europees voetbal haalbaar. De kortste weg is via het bekertoernooi, waar de topclubs immers al zijn uitgeschakeld. Anders is voor de subtoppers uit Breda en Enschede een hoge eindklassering in de competitie een alternatieve route. Al in de zesde minuut scoorde N'Kufo, na een domme pass van Elmander Het was zijn twaalf de treffer van het seizoen. El mander maakte even later zijn fout bijna goed. Het vlammende afstandsschot van de Zweed ein digde op de lat. NA£ viel na de vroege achter stand met overgave aan, maar gokte te veel op het resultaat van afstandsschoten In de tweede helft rondde de thuisclub het eenrichtingsver keer maar met af. De mee opge rukte Penders was het dichtst bij de verdiende gelijkmaker, maar had pech toen hij de paal trof. Aan de andere kant liet Po lak twee kansen onbenut NAC - FC Twente 0-1 (0-1) 6. N'Kufo 0-1. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 11.303. van onze sportredactie MAASTRICHT - Excelsior is gis teravond met veel pijn en moei te koploper gebleven in de eer ste divisie. De Kralingers speelden op be zoek bij MW onder de maat, maar namen wel drie punten mee. Dankzij een doelpunt van verdediger Van Dieren in de blessuretijd kreeg Excelsior de thuisploeg op de knieën: 1-2. De concurrenten van Excelsior maakten geen fout. Helmond Sport versloeg Fortuna Sittard (2-0) en Heracles was nipt te sterk voor Eindhoven: 0-1. FC Den Bosch, nummer vier op de ranglijst, maakte wel een mis stap. De Brabanders kwamen niet verder dan 2-2 tegen Em- men. Excelsior heeft nu een punt meer dan Heracles en Helmond Sport. Al heeft die laatstgenoem de ploeg nog een duel tegoed. Sparta - Go Ahead Eagles 2-1 (1-0). 12. Schenkel 1-0. 68. Levtsj- enko 2-0, 75. De Zeeuw 2-1. Scheidsrechter Van Egmond. Toe schouwers: 4100 Gele kaart: Schenkel, De Fauw (Sparta), Kui per, De Zeeuw (GA Eagles) FC Eindhoven - Heracles Almelo 0-1 (0-0). 77 Rose 0-1. Scheids rechter: ülde Olthof. Toeschou wers: 1912. Fortuna Sittard - Helmond Sport 0-2 (0-1). 4. Van den Hoeven 0-1, 71. Van Es 0-2 Scheidsrechter: Van Sichem. Toeschouwers: 3200. Rode kaart: 88. Cagnazzo (Fortu na). Gele kaart Geerinckx (Fortu na). Wau, Van Bakel, Van Dijk (Helmond Sport). De Graafschap - VVV Venlo 1-1 (0-1). Jacobs 0-1, 88. Duits 1-1 Scheidsrechter Van Meenen. Toe schouwers: 8400. Gele kaart: Duits (De Graafschap), Arts, Cales, Meeuwis (VW). FC Den Bosch - Emmen 2-2 (0-2). 39 Prinsen 0-1, 41 Furfaro 0-2, 61. Powel 1-2, 87. Van de Laak 2-2 (strafschop). Scheidsrechter: Vink. Toeschouwers: 3357. Geel: Schops, Burg. Uneken, Michels (FC Den Bosch), Mourad, Kayis (Emmen). Camhuur Leeuwarden - Stormvo gels /Telstar 3-3 (1-3). 12. Letlinga 0-1, 32. Slory 0-2, 39 Ommel 0-3, 41 Muhamadu 1-3, 62. Bruin 2-3, 76. Bruin 3-3. Scheidsrechter. Blom. Toeschouwers: 2932. Gele kaart: Schotanus, Van Hoving, Van Steeg (Cambuur), Inia, Dibi (Stormvogels) MW - Excelsior 1-2 (0-0). 57 Jon gen 1-0, 66. Sequeira 1-1. 90. Van Dieren 1-2 Scheidsrechter- Smit. Toeschouwers: 3170. Gele kaart: Jongen (MW), El Hamdaoui, Van Dnel, Kalou Excelsior BV Vcendam - AGOVV Apeldoorn 1-3 (1-2). 37. Buurmeijer 1-0, 39. Lopes Monteiro 1-1, 45. Huntelaar 1-2 (strafschop), 84. Juliana 1-3. Scheidsrechter: Schenkels. Toe schouwers 2737. Gele kaart: Veen- hof, Van de Broek Humphrey (Veendam), Wegh, Lopes Monteiro (AGO W). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21