Europa zit bedrijfsleven dwars PZC Kloetingse bezocht de bordelen van Bombay Dromen over landhuizen 17 Thermphos International zwengelt debat aan over hergebruik stoffen Inzamelactie PSD-kaarten voor Brazilië lezers schrijven Staatscannabis Nobelgate II Nobelgate III VVV Psychotherapie Historische dia's over Saeftinge zaterdag 6 maart 2004 frn,.lnffrev Kutterink VlISSINGEN - De neus stoten aan wetten en regels is wat fos- forfabrikant Thermphos nogal Éens doet. Het chemiebedrijf zoekt naar manieren om milieu vriendelijker te kunnen werken. Naar eigen zeggen niet alleen om meer geld te verdienen of in een goed blaadje te komen bij de mensen in de omgeving. Het kan ook veel beter, weten ze bij het oude Hoechst. Ideeen ge noeg. Technisch geen probleem. Maar het mag niet. Van de wet. &oem maar iets op en er zit wel fosfor in verwerkt. Koekjes, bat terijen, wasmiddelen, autobum pers Thermphos International in Vlissingen is de enige fabriek in Europa die het spul op grote fcchaal maakt. Een continu pro- 'S. zeven dagen in de week. iljoenen euro's stopt de onder- ing in het zodanig aanpas- van de installaties dat de [chemiereus het milieu minder tot last is. Maar sommige plan nen stranden. Zijn te vergaand. 'Althans, voor de (Europese) overheid. Dat zit de techneuten zo dwars, dat ze de problemen eens onder de neus willen wrij ven van ambtenaren van minis teries. bestuurders, chemici en iedereen die het horen wil. Door middel van een symposium in hotel Arion. op 18 maart. Joop van den Bremen houdt zich al jaren met dit soort vraag stukken bezig. Het symposium is tevens zijn afscheid als milieu coördinator bij Thermphos. Voordat hij vervroegd met pen sioen gaat, wil hij nog één keer zijn keel opzetten. Ervan over tuigd dat hij geen roepende in de woestijn is. Dwarsbomen Een voorbeeld van hoe de wetge ver de onderneming dwars boomt Een Duits bedrijf koopt bij Thermphos fosforzuur om er aluminium mee te behandelen. „Op een gegeven moment is dat zuur uitgewerkt", vertelt Van den Bremen. „Thermphos wil hetgeen overblijft graag inne men om opnieuw te gebruiken als grondstof. Maar dat mag niet. Volgens de Europese regels is het namelijk afval. Thermp hos is geen afvalverwerker en mag het uitgewerkte zuur dus niet terugnemen. Het wordt ge neutraliseerd en in Duitsland ge stort. Slecht voor het milieu, ter wijl wij het zouden kunnen her gebruiken." De oplossing ligt voor de hand. Vraag een vergunning aan om wel afval te mogen verwerken. „Dat kan wel, maar dat wil Thermphos absoluut niet. De producten die ze maakt, komen ook terecht in voedingsmidde len en medicijnen. Het bedrijf wil dus niet in één adem ge noemd worden met afval, omdat dat een verkeerd imago geeft. Bovendien betekent het verkrij gen van zo'n vergunning dat de fabriek moet voldoen aan veel meer regels. En dat kost geld." Met de Nederlandse overheid viel tot voor 1 juli 2002 nog te praten. Tot die tijd mocht Thermphos het restproduct van dat Duitse bedrijf wel innemen. „Regels zijn niet altijd duidelijk en dus is het maar net hoe de overheid ze interpreteert. Maar na uitspraken van de Europese rechter is ook de Nederlandse overheid met handen en voeten gebonden. Begrijp me goed; de afval-regelgeving is opgezet, om dat er heel slechte dingen ge beurden met afval. Om dat te gen te gaan, heeft de (Europese) overheid de teugels steeds strak ker aangetrokken. Maar daar mee komt de regelgeving steeds verder af te staan van Thermp hos en het milieu wordt ermee tekort gedaan." Afvalverwerker Te boek staan als afvalverwer ker is niet goed voor naam en faam. En meer regels betekent hogere kosten. Dit lijkt een eco nomische noodkreet verpakt in een (milieu)vriendelijk jasje. „Dat is een verkeerde voorstel ling van zaken", corrigeert Van den Bremen. „Als bedrijf sta je middenin de maatschappij en moet je je verantwoord gedra gen Anders accepteren mensen je vroeg of laat met meer. Dus we willen al het mogelijke doen om het milieu minder te vervui len. Ik ontken niet dat economi sche motieven een rol spelen. We denken ook na over hoe de onderneming op lange termijn kan blijven voortbestaan. Daar bij speelt het vraagstuk van het schaarser en dus duurder wor den van de huidige grondstof fen. Ze raken door natuurlijke processen steeds meer vervuild. En ja, het heeft ook met imago te maken. Maar die motieven zijn niet het uitgangspunt voor de roep om wetten aan te passen of anders toe te passen." Een heleboel andere grote (che- mie)bednjven lopen tegen de zelfde muur van regels op, zegt Van den Bremen. „Ze durven het alleen niet aan zich te roeren. Want als je het GOES - Er is nog voor ongeveer 1 miljoen euro aan waardekaar- ten van het provinicale veerbe- drijf PSD in omloop. Dat bracht ten leerlinge van klas 3 VMBO van het Buys Ballot College in Goes op een idee: zamel de kaar ten in, lever ze in en stuur de op brengst naar kansarme kinde ren in Brazilië. Vorig jaar werden de veerdien sten van de PSD opgeheven door de komst van de Wester- scheldetunnel. Voor de vaste klanten had het bedrijf een waardekaart - een soort strip penkaart Gebruikers konden 50 of 100 euro storten op de kaart en vervolgens met korting de oversteek maken. De kaarten kunnen nog tot 15 maart wor- Toos Verdegem van de stichting People's Trust: „Sommige kinderen zijn helemaal kapot gemaakt. Je hart breekt erbij.' foto Willem Mieras Per ingeleverde kaart worden administratiekosten gerekend van 5 euro. Mensen die de actie vullen steunen, kunnen hun kaart opsturen naar het Buys "ïgeinGoes. door Rob Paardekam KLOETINGE - De bordelen van New Delhi en Bombay: ze vor men een hel voor duizenden min derjarige meisjes. Toos Verde gem uit Kloetinge heeft de ellen de van dichtbij gezien. „Ik heb kinderen ontmoet die helemaal kapot zijn gemaakt." Verdegem is sinds enkele jaren betrokken bij de stichting Peop le's Trust, die strijdt tegen kin derprostitutie in India. Duizen den meisjes, vooral uit het arme Nepal, worden door zogeheten traffickers onder valse voor wendselen bij hun ouders wegge haald en vervolgens doorver kocht aan bordeelhouders in In diase steden als Calcutta, New Delhi en Bombay Een meisje van zeven is 400 euro waard luidt de veelzeggende slogan van People's Trust. Toos Verdegem kwam dinsdag terug uit India, waar ze met an dere mensen van de stichting een bezoek bracht aan Bombay en New Delhi. In die laatste plaats ontmoette ze Roma Deba- brata, een vrouw die met de stichting STOP meisjes uit de bordelen bevrijdt. „Met haar hebben we een clean bordeel be zocht", vertelt Verdegem. „Daar van weet Roma zeker dat er geen minderjarige meisjes wer ken, maar het geeft wel een beeld van hoe de bordelen eruit zien. Het was verschrikkelijk. Het stonk er naar urine en de af- werkkamers: het waren gewoon varkenshokken." De Kloetingse zag ook de plaatsen waar de meisjes worden verstopt als de politie komt. „Ik heb luiken in het plafond gezien en boeken kasten zoals in het verhaal van Anne Frank. Je schuift ze opzij en hele gangenstelsels duiken op." Roma Debabrata vangt de meis jes die ze samen met de politie bevrijdt op in haar huis om ver volgens op zoek te gaan naar de ouders. „Maar soms worden die niet gevonden", weet Verdegem. „In dat geval blijven ze bij Ro ma en gaan ze, als ze er zelf weer een beetje bovenop zijn, emotioneel beschadigde kinde ren uit de sloppenwijken van New Delhi helpen. Gevaarlijk Het gezelschap van People's Trust bezocht ook de stad Bom bay, waar de Rescue Founda tion is gevestigd. Deze stichting probeert de minderjarige meis jes uit de bordelen te bevrijden. „De mensen van de Rescue Foundation doen heel goed, maar ook heel gevaarlijk werk", vertelt Verdegem. „Er zijn al vaak bedreigingen geuit, want bordeelhouders zien de meisjes niet graag vertrekken. Ze beta len vierhonderd euro voor zo'n kind en dat moet vervolgens in een jaar of vijf het geld terugver dienen. Verdegem zegt alleen maar strijdbaarder te zijn geworden na wat ze in India zag. „Je hart breek erbij. Ik heb bevrijde kin deren gezien die gewoon hele maal gek zijn. Je kunt er geen contact meer mee krijgen. Ze zijn helemaal kapot gemaakt Hoe kan het ook anders; soms krijgen ze wel dertig klanten per dag te verwerken, en dat op zo'n jonge leeftijd." Volgens Verdegem worden de meisjes door en door slecht be handeld „Eén maaltijd per dag. meer krijgen ze meestal niet En voorbehoedmiddelen zijn hele maal een zeldzaamheid. Veel van de meisjes hebben dan ook aids. Het is afschuwelijk alle maal." De slachtoffertjes worden nu op gevangen in het kleine kantoor van de Rescue Foundation, maar de bouw van een groot op vanghuis is in volle gang. Daar verzamelt Verdegem geld voor in. Ze hoopt daarbij op de hulp van scholen. De Vliedberg en het Willibordcollege in Goes hebben al acties op touw gezet. „Bijna elke school doet jaarlijks iets voor een goed doel. Ik hoop dat ze dit doel willen steunen. Dan kunnen we die meisjes weer een toekomst geven." doorEmile Calon TERNEUZEN - Lef is nodig, hij. „Durf." Hij vreest ech ter dat zijn om plan om dertien landhuizen te bouwen en 75 hec- Itere openbaar bos aan te plan ten tussen Oostburg en Groede wn mooie doch onbereikbare Jroom blijft. Het plan van de Tcrneuzense makelaar H. van Hoeve is in kleine kring in West-Zeeuws-Vlaanderen en- 'rt thousiast ontvangen. Tegelijker- 1 I tijd kreeg hij echter te horen dat et waarschijnlijk nooit uitge voerd kan worden omdat tussen loom en daad nu eenmaal een wrgketen van regels en regel- tjes staan. I Üfl 831,038016 ligt er duimendik W ^venoP .Zie je het al voor je. I -aks rijden hier toeristen die een rij bomen zien. Die stoppen, toppen vol bewondering uit en h!!fn c'at ze kijken naar een ge- lfd waar ooit een oude stroom- '1CP Hij doelt op het plan in een deel van de regio een aantal oude stroomgeulen te pikeren met rijen bomen e makelaar maakt een weg- wpgebaar en wijst naar de «art van de Snouck-Hurgronje- er waar ook zo'n rij bomen °et komen Die complete pol der, tachtig hectare, is momen teel te koop Als makelaar, gespecialiseerd in de verkoop van agrarische be drijven, weet hij als geen ander dat zo'n kans bijzonder is. Hij vertelt dat hij de hele streek heeft verkend op zoek naar ge schikte locaties voor landhuizen op aanvaardbare afstand van een woonkern. „Is er verder niet. Hier en daar zijn wat hecta res te koop, maar zo'n aaneenge sloten polder", en wijst daarbij weer naar de kaart, „is er verder niet." Hij wijst er ook op dat het gebied waar hij zijn oog op heeft laten vallen absoluut geen ideale landbouwgrond is. „De zwaarste klei van heel Zeeland ligt daar Markt De makelaar weet zeker dat er een markt is voor dertien kapita le villa's. „Zeker als er om de hoek een mooi bos ligt waar ze lekker kunnen wandelen." Hij benadrukt dat het bos volledig openbaar moet worden zodat daar iedereen kan recreëren. Er zou zelfs een terrein kunnen ko men voor openlucht-concerten zodat bijvoorbeeld tijdens het Festival van Zeeuws-Vlaande- ren daar muziekuitvoeringen plaats kunnen vinden. Het plan van Van Hoeve is echter strijdig met alle bestaande plannen. Ver stening van het platteland, zoals het in officiële stukken heet, is immers uit den boze Het is zelfs strijdig met de plannen om in West-Zeeuws-Vlaanderen enke le landgoederen te realiseren. Die regeling is al een aantal ja ren van kracht maar het lukt niet om er uitvoering aan te ge ven. „Omdat er geen geschikte lokaties zijn te vinden die aan de officiële richtlijnen voldoen; aanpalend aan en kern." Van Hoeve zegt dat het de hele regio doorgereden is op zoek naar geschikte percelen maar nergens iets vond dat voldoet aan de regels en de wensen van toekomstige bewoners. Hij hoopt dan ook dat de overheid inziet dat de bestaande regels niet voldoen en dat er een aan passing nodig is Hij wijst er ook nog eens op dat het plan, zo als hem voor ogen staat, tiental len banen oplevert. ..Denk al leen maar aan het onderhoud dat nodig is in dat bos. "Hij hoopt dan ook dat bestuurders alsnog proberen om het plan kans van slagen te geven. „Want West-Zeeuws-Vlaanderen heeft impulsen nodig. Als we niets doen gaat het alleen maar ver der bergafwaarts ene probleem op tafel legt en de overheid verandert de regels, weet je niet of hetgeen je nu als bedrijf doet dan nog door de beugel kan. Ze willen geen sla pende honden wakker maken." Het symposium op 18 maart moet de ogen van ambtenaren, politici en bestuurders openen Directeur-generaal milieube heer Hans van der Vlist van VROM vertegenwoordigt de Ne derlandse overheid Dorette Cor- bey het Europees Parlement en coördinator Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie de milieuorganisaties. Van den Bremen: „Geloof me. Het is een zaak van lange adem, maar ik ben ervan overtuigd dat het goed komt. Het milieu is er immers bij gebaat." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd De Terneuzense makelaar weet zeker dat er een markt is voor dertien kapitale villa's tussen Oostburg en Groede. „Zeker als er om de hoek een mooi bos ligt waar ze lekker kunnen wandelen." foto Ruben Oreel Afgaande op het krantenbericht 'Illegale concurrentie nekt ver strekking medicinale wiet' be grijp ik dat de kostprijs van 'staatscannabis' meer dan tien euro bedraagt. De 'staatscanna bis' wordt nauwelijks verkocht, omdat zelfs de enorm winstma- kende koffieshops wiet voor de helft van de staatsprijs aanbie den Nou vraag ik mij af aan welke stnjkstok een groot ge deelte van die 'staatskostpnjs' blijft hangen9 Iedere volkstuin der die wel eens enkele (weed)wietplanten geteeld heeft, wéét dat dit meer dan 200 gram handelswaar op kan leve ren per vierkante meter! Wan neer de 'staatscannabis' voor zo'n absurde prijs aan geboden/verkocht wordt (om daarmee mensen met MS of kan ker te helpen) vind ik het niet gek dat zovelen dit spul onder die 'kostprijs' aanbieden. Het lijkt me dan ook wenselijk de zo genaamde illegale concurrentie een legale functie te verlenen, die in plaats van met zwaar ver lies te draaien de werkelijke be- hoeftigen van hun pijnstillers voorziet en dit voor de helft van de 'staatsprijs' kan doen Geef enkele vitale plattelandsboeren een vergunning en ze leveren voor een fractie van die 'staats prijs'! G. Calon, Oud Vlissingen 28 Hoek Verbijstering heerst bij de 35.000 inwoners van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Hoe de gemeente 600.000 euro kon mis rekenen is inmiddels duidelijk. Ook werd in de media gemeld dat de betaling niet zo'n pro bleem was. omdat men het uit de ontwikkelingsrekening kan betalen. Met welk gemak spreekt men over de betaling van de 6 ton. Dit terwijl de dor pen op het eiland moeten 'kie zen of delen' over de enkele tien duizenden euro's kostende voor zieningen als zwembaden, dorps huizen en sporthallen. Dit mag niet weer gebeuren. De gemeen te moet een nieuw begin maken door de inkoopprocedure te wij zigen. Elke professionele organi satie heeft een begrotingssys teem waarop zichtbaar gemaakt wordt hoe met inkoopopdrach ten wordt omgegaan Na deze uitglijder heeft de bevolking recht op herziening van het be leid Ik vind dat de voorzienin gen in de dorpen de eerste priori teit moeten krijgen. Als daar een nieuwe (voorjaars) begro ting voor nodig is, dan moet dat maar. Wim Boog aart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk Naar aanleiding van de nodige commotie omtrent Nobelgate (PZC 4-03) het volgende. Bij een normale werkgever wordt er ge kozen om: een wekelijks, om de twee weken of maandelijks een (minimaal) werk(project)over- leg te houden! Helemaal handig is dit dan ook te notuleren! Kan je indien nodig binnen het uur zien wie wat en wanneer gezegd en afgesproken heeft. Natuur lijk is er een verantwoordelijke wethouder die moet vertrekken als het fout gaat. Trouwens frap pant dat de meeste ook weer te rug komen in het circuit Maar bij de gemeente Schouwen-Dui veland kan en moet men ook wel eens gaan kijken naar en bij de ondergelegen afdelingen. De poppetjes zitten daar toch niet op de juiste plaats. Stel eens een vacature open om vers bloed er in te krijgen met meer visie. Be drijfsblindheid is namelijk een slechte eigenschap Stel in het openbaar de vraag of er nog meer mensen een afdeling bij de gemeente aan kunnen wijzen waar het niet goed draait en je zal versteld staan van de tips! In het bedrijfsleven telt de nodige winst om iedereen gemotiveerd en actief te krijgen Ook het feit dat er weinig werk is in Zeeland motiveert. Ik vraag mij af hoe men een gemeenteambtenaar zo ver kan krijgen. Winstpremie als men binnen het budget blijft? Duidelijk is in ieder geval dat diegene die zijn krabbel on der een opdracht zet ook verant woordelijk is en nu kan opstap pen en, lijkt mij, ook niet meer bij de gemeente hier in dienst kan/mag komen R.F. de Vos, Kerkhof 26 Zxerikzee In de bijlage Reportage van de PZC van 28 februari wordt een pagina gewijd aan de Zeeland op de toeristische markt. De voorzitter van Recron Zeeuws-Vlaanderen laat zich daarin kritisch uit over het VW-wezen en dat is uiteraard zijn goed recht. Het is echter niet juist om daar bij onjuistheden te roepen. Zo ervaart hij het 'VW-wereldje' als gedateerd en dat blijkt vol gens hem al uit de naam. Over gedateerd gesproken! Van oorsprong zijn de drie let ters V een afkorting van 'Vereni ging voor Vreemdelingenver keer'. Deze betekenis komt ech ter alleen nog voor in vergeelde archiefstukken. Al tientallen ja ren geleden - toen recreatie-on dernemers nog kampeerboer werden genoemd - hebben de drie V's de betekenis geregen van een beeldmerk met een uit zonderlijk grote naamsbekend heid. Een onderzoek heeft ooit uitge wezen, dat WV met bijbeho rend logo (laatste restyling in 1978) bij ruim negentig procent van het publiek bekend is. Veel organisaties en bedrijven kun nen daar jaloers op zijn. Dat er veel schort aan de basispromo tie van Zeeland als toeristische bestemming is een juiste consta tering. Het is echter te gemakke lijk om de oorzaak hiervan ex clusief bij het VW-wezen te zoe ken De radicale poging aan het eind van de jaren tachtig om de overkoepelende WV-organisa tie te 'professionaliseren' was het resultaat van innige samen werking tussen overheid en be drijfsleven. Het succes daarvan heeft iedereen kunnen waarne men of - bij gebreke daaraan - misschien juist niet. J. P. de Regt Statenhove II12 Middelburg Gelukkig dat er nog bezorgde psychotherapeuten en psychia ters zijn in Nederland die de staat voor de rechter willen sle pen, omdat het aantal door AWBZ vergoede psychotherapie sessies is gedaald van 90 naar 60 (PZC 1-3). Veel psychische ziektes kunnen ook levensbedreigend zijn net als hart- en vaatziekten, kanker e.d. Deze patiënten worden ge lukkig zonder eigen financiële bijdrage in Nederland behan deld. Helaas zijn er ook voor de ze patiënten vaak lange wacht lijsten, maar deze zijn vaak nog niet zo lang als de wachtlijsten van schokbeton in de GGZ (gees telijke gezondheidszorg). Psychi sche pijn bij een psychische ziek te voel je elke seconde. 24 uur pej dag. Bij somatische ziekten kun je nog pijnstilling gebruiken, waar door pijn een aantal uren min der is of weg, waarmee ik aller minst somatische pijn wil baga telliseren. In de psychiatrie moet je het vaak nog maar even zien uit te houden tot er plaats is. Veel psychische ziektes geven overigens ook somatische klach ten. Daarbij moet je in de psy chiatrie ook nog financieel bij dragen aan je eigen (psycho)the- rapie. Het lijkt wel een straf maatregel! Blijkbaar kun je in Nederland nog steeds zonder gê ne een somatische ziekte heb ben, maar op psychische ziektes staan zelfs financiële sancties. Dit geeft mij een gevoel van on rechtvaardigheid. boosheid en miskenning van de tragiek van vele psychische ziekten. Waar om deze tweedeling? Lichaam en geest zijn toch een? Ik geef toe dat ik een en ander vrij scherp stel, maar na een behoor lijk aantal jaren van veel nega tieve ervaringen in de GGZ is het soms moeilijk relativeren' Anda Massink-Stnkwerda Verdilaan 77 Vlissingen HULST - Op donderdag 11 maart zijn in restaurant Reynae- rtshof te Hulst bijzondere beel den te zien over het Verdronken Land van Saeftinge. Ze worden gepresenteerd door Stan van Dievoet. Hij was vele jaren als vrijwilliger actief bij het verzorgen van schapen in het Land van Saeftinge. Vanaf 1950 fotografeerde hij er ook. Een deel van zijn collectie dia's heeft Van Dievoet onlangs over gedragen (in kopie) aan stich ting Het Zeeuwse Landschap, de beheerder van Saeftinge Ter gelegenheid daarvan laat Van Dievoet een selectie uit zijn historische collectie zien. De bij eenkomst begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17