Hooge Platen kalven snel af PZC INK Gesprek over loverboys en jongerenprostitutie Burgerinitiatief nog te weinig bekend bij kiezer Aanpak Japanse oesters stuit op Europese regels 15 Siuiskiiienaar Vogels verliezen broed- en voedselgebied 4 lJAf? M Tarbotkwekerij maakt doorstart ZLTO wil ophokgebod duiven Forse buit bij opticiën Boete wegens vechten op camping Wrakkenroute in maritiem Muzeeum zaterdag 6 maart 2004 moet vier maanden zitten MIDDELBURG - De politie is L vriend niet. Dat wekte giste ren in Middelburg geenszins ver bazing bij officier van justitie R. gammeloo. Integendeel. „Wij rijn uw vriend niet. U heeft een dijk van een strafblad. U maakt «een potje van", was de reactie van dc officier. Hij eiste tegen een 31-jarige in woner van Sluiskil voor poging toebrengen zwaar lichamelijk letsel, een café-inbraak en wa penbezit vijf maanden gevange nisstraf Politierechter R. Rei- narz veroordeelde man tot vier maanden cel. In net opvanghuis in Terneuzen kwam het vorig jaar december tot een handgemeen met een an dere bewoner. Dat escaleerde in het slaan met een koperen staaf tegen het hoofd en de arm van het slachtoffer. De verdachte had de staaf meegenomen om Zich te beschermen. Het slachtof fer speelde volgens de Sluiskil- lenaar te luid op zijn gitaar. Er ontstond tumult, waarbij de ver dachte uithaalde met de staaf. De man verweerde zich met zijn gitaar. Het slachtoffer hield er een hoofdwond aan over. Het in cident speelde zich af toen hij amper twee weken op vrije voe ten was. Ruim een maand later, 31 janua ri dit jaar, werd hij in Sas van Gent op heterdaad betrapt bij een inbraak in sportcafé Jef frey's De buit bestond uit 372 euro. een bankpas, autosleutels, ten blikje Red Buil en carnavals- munten. De officier vond de im pact groter dan bij een stan daard bedrijfsinbraak, omdat de eigenaren boven het café wo nen De Sluiskillenaar is vanaf zijn zestiende jaar verslaafd aan verdovende middelen. Hij komt sinds 1987 al in aanraking met justitie. „U zult moeten af kicken", verzekerde de officier Raadsman A. Sul vond dat zijn cliënt zich had moeten verdedi gen met de staaf, omdat hij geen kant opkon. Sul beriep zich op iloodweer. Volgens de politie rechter was daarvan geen spra- ke, Politie kondigt controles in verkeer aan MIDDELBURG - De politiie Zeeland heeft voor de komende week een aantal verkeerscontro les aangekondigd. Op dinsdag wordt een gordelcon trole gehouden op Zuid-Beve land. De volgende dag zijn er tussen 07.30 uur en 17,00 uur wordt een snelheidscontrole ge houden op het eiland Schou- wen-Duiveland. Dat gebeurt woensdag ook tussen 13.30 uur en 23.00 uur in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Tussen vrijdag 19.30 uur en zaterdag 05.00 uur worden er alcoholcontroles ge houden op Walcheren. door Rinus Antonisse HOOFDPLAAT - Het gaat niet goed met de Hooge Platen. Het belangrijke natuurgebied in de Westerschelde, ter hoogte van Hoofdplaat, kalft in steeds snel ler tempo af. Broed- en voedsel- mogelijkheden voor bedreigde steltlopers komen in de knel. René Beijersbergen van beheer der stichting Het Zeeuwse Land schap is er niet gerust op. Het wegglijden van de Hooge Platen in de geulen van de Westerschel de - met name in het Vaarwater langs Hoofdplaat - verloopt in een onrustbarend snel tempo. Bij laagwater ligt er nu nog zo'n 1800 hectare droge platen. Dat is bij hoogwater teruggebracht tot 60 hectare en bij springvloed blijft maar vijf hectare vrij van het water. Centraal in het ge bied ligt de deels begroeide Bol, waar kustvogels als sterns, ple vieren en kluten broeden. De platen zijn onmisbaar voor vo gels die op doortocht zijn en in de Delta bijtanken. In de toptijd augustus-september verblijven er 40.000 tot 50.000 vogels. Ingrepen Beijersbergen vindt het te sim pel om het afkalven zonder meer op het conto te schrijven van het dynamische systeem in de Westerschelde. Menselijke in grepen in de rivier, zoals de re cente verdieping, hebben er vol gens hem ook nadrukkelijk mee te maken. „De hele strook tussen Breskens en Hoofdplaat is altijd in bewe ging geweest. Maar nu gaat het ineens erg hard, vele meters per jaar verdwijnen en de geul snijdt de platen in", zegt Beijers- bergen. Hij gaat ervan uit dat sprake is van een zekere verwevenheid tussen de natuurlijke dynamiek en de kunstmatige ingrepen. „Sowieso komt er door de ver dieping meer water de Wester schelde binnen en zijn de stroomsnelheden groter gewor den. Sinds de tweede verdieping zie je ook duidelijk dat de pla ten zandiger worden en minder slibrijk zijn. Het is onmisken baar dat de platen kleiner wor den. De oevers zijn ook steiler en dat vergroot de kans op afkal ving", betoogt Beijersbergen. De afslag manifesteert zich het duidelijkst aan de zuidelijke oevers van de Hooge Platen, door het oprukken van het Vaar water van Hoofdplaat. Ook langs de diepere geulen zoals de Pas van Terneuzen en de Spij kergeul verdwijnt veel zand en slik de diepte in, geeft Beijers bergen aan, die de ontwikke lingen omschrijft als 'natuur- ïnflatie'. Bijkomend nadeel is dat het water troebeler wordt en het plantaardige plankton af neemt. Intergetijdegebied René Beijersbergen onder streept dat niet alleen de opper vlakte zandplaat, slik en ondiep water verkleint, maar ook de kwaliteit van het intergetijdege bied voor de bodemfauna ver mindert. Daardoor komt er min der voedsel beschikbaar voor de duizenden steltlopers en de kraamkamerfunctie (voor op groeiende vis) neemt af. „Twee honderd jaar is er een proces ge weest en opzanding en vergro ting van de platen Nu gaat het in snel tempo de andere kant op Er is ooit bekeken of met het storten van baggerslib - dat vrij komt bij het op diepte houden van de vaargeulen - het afkal vingsproces kan worden terug gedrongen. Daar is om verschil lende redenen van afgezien. Ge geven de alarmerende ontwikke ling, vindt Beijersbergen het zin vol om te onderzoeken of het in zetten van baggerslib nu wel kan helpen ..Wellicht dat er iets te bedenken is met een slimme manier van storten, dat het weg glijden van de platen beperkt." De Hooge Platen schuiven letterlijk in de geulen van de Westerschelde. foto Peter Nicolai door Mieke van der Jaqt GOES - Het PvdA-vrouwennet- werk Zeeland houdt dinsdag 30 maart een rondetafelgesprek over jongerenprostitutie en de toename van het aantal lover boys. Het gesprek, dat wordt gehou den in hotel Terminus in Goes, moet een aanzet geven tot ge richt beleid met betrekking tot jeugdprostitiutie. Het Rijk wil het beleid aan de gemeenten overlaten, maar gemeenten heb ben nauwelijks zicht op de pro blematiek. Uit een inventarisatie van de aard en de omvang van jongeren- prostiutie uit 1998, bleek dat het aantal jonge meisjes dat via een partner in de prostitutie te recht komt, schrikbarend toen- meent. Veelal worden kinderen aangezet door zogeheten lover boys, een jongen die via voorge wende verliefdheid een sterke emotionele band afdwingt, het slachtoffer isoleert en vervol gens dwingt tot prostitutie. Goede neus Voor de achtergrond van meis jes die aan loverboys ten prooi vallen, blijken kwaadwillende jongens een goede neus te heb ben. Het gaat dikwijls om meis jes die eerder zijn misbruikt, op enigerlei wijze verwaarloosd, een laag zelfbeeld hebben of zijn mishandeld. Kwetsbare kin deren, dus, die zich, eenmaal emotioneel afhankelijk van een loverboy, met kunnen bescher men tegen het misbruik. Raadslid Judv Hooymeyer uit Goes en Songul Akkaya, Staten lid in Noord-Holland, hebben al lebei onderzoek gedaan naar prostitutie onder jongeren. Zij willen tijdens het gesprek in Ter minus mensen uit de jeugdzorg, het algemeen maatschappelijk werk en het onderwijs inzicht geven in de problematiek en stekken steken over de preven tie en behandeling van slachtof fers van loverboys. Humanitas Rotterdam heeft in middels projecten ontwikkeld voor preventie en hulpverle ning. De gemeente Terneuzen, waar loverboys hun onzalige werk al hebben gedaan, heeft hierbij aangehaakt De bedoe ling van het ronde tafelgesprek is de deskundigheden die er zijn in Zeeland te bundelen en toe gankelijk maken voor wie met slachtoffers van gedwongen jeugdprostitutie te maken krij gen. De bijeenkomst begint om 19.45 COR DE JONGE YERSEKE - De ruim twee weken geleden failliet ver klaarde tarbotkwekerij Fish Farm in Yerseke maakt on der een andere naam een doorstart. De voormalige eigena ren van de kwekerij en enkele nieuwe investeerders heb ben daar overeenstemming over bereikt. B. Schutz, medewerker van curator S, van Boven van Fish Farm, heeft dit gisteren bekend gemaakt. Het bedrijf dat één werknemer heeft en waar één van de eigenaren werkt, is na het uitspreken van het faillissement blijven doordraaien met behulp van een boedelkrediet. Dat was nodig om de kweekvis in leven te houden. Schutz is redelijk optimistisch over de toekomst van de nieuwe firma. „Het bedrijf heeft door het faillissement een financiële last van zich afgeschud en er is in de loop der jaren veel kennis opgebouwd." GOES - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland (ZLTO) vraagt de gemeenten een ophokgebod voor duiven in te stellen. Dat moet gelden van 26 maart tot en met 14 mei, tussen 10.00 en 17.00 uur, behalve op zon- en feestdagen. Het is niet van toepassing op jonge duiven. De ophokplicht is nodig, omdat in de betreffende periode door jagers extra wordt gejaagd op duiven. Dat wordt no dig geacht vanwege de schade die wilde en verwilderde duiven toebrengen aan land- en tuinbouwgewassen. Vol gens de ZLTO is ook de volksgezondheid in het geding. Bovendien vervuilen de duiven gebouwen. VLISSINGEN - Bij een opticiën aan de Lange Zelke in Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag voor 3900 euro aan brillenglazen, monturen en lenzen gesto len. Onbekenden braken een metalen kist open, die door een koeriersbedrijf achter de winkel was opgehangen. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Oosterland en een 25-jarige man uit Nieuwerkerk zijn gisteren in Middelburg beiden veroordeeld tot honderd euro boete Het duo was 31 mei vorig jaar betrokken bij een incident op camping Bru in Bruinisse. De verdachte uit Oosterland werd door de campinghou der op zijn gedrag aangesproken toen hij met zijn brom mer over het terrein van de camping reed, hetgeen verbo den is. Campmggasten bemoeiden zich ermee. In het tumult werd de eigenaar door de Oosterlander door de ruit ge duwd Zijn vriend had zich in de kantine bedreigd ge voeld. De Nieuwerkerker had getracht met een stuk glas de mensen op afstand te houden. Hij werd later aangehou den door de politie. In de ophoudkamer van het politiebu reau in Zierikzee trapte hij een deur in. De schade van 300 euro heeft hij vergoed. De officier van justitie eiste boetes van tweehonderd eu ro De politierechter meende dat zowel de Oosterlander als de Nieuwerkerer te veel drank op hadden. Ze halveer de de de geëiste boetes. niet zoveel zin, omdat de schelp dieren er erg verspreid liggen. Het rapen van oesters voor con sumptie, zoals handmatige kok kelvissers willen, is naar zijn idee wel nuttig. In de Ooster- schèlde is de situatie anders. Met een gerichte actie kan daar volgens Dankers zeker vijftig tot zestig procent van de wilde Japanse oesters worden wegge haald, omdat ze 'zo mooi bij el kaar liggen' Of het ooit zover komt, hangt on der meer af van een bijeenkomst die de provincie vrijdag 9 april in Yerseke houdt over de 'oester- plaag'. Visserij-, natuur- en mi lieuorganisaties en overheidsin stanties worden daarvoor uitge nodigd. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland loopt voorop met het betrekken van burgers bij de politiek. Weinig provincies zijn zo actief als Zee land. zegt Statenlid J. van der Giessen van D66. Wel wil zij oog meer aandacht voor het bur gerinitiatief: „Daarmee kunnen fitters eerder hun stem laten ho- Sinds de provincie het burgerini tiatief precies een jaar geleden Jgoerde, heeft nog niemand er jjoruik van gemaakt. Een groep Walchernaren heeft de primeur, «j willen via dit recht hun me- jjrig laten horen over de opwaar- dermg van de N57 op Walche- fon - de Dammenroute. Van der Giessen is verheugd dat or eindelijk mensen zijn die van bot nieuw verkregen recht ge bruik maken. „Het is een belang de test om te zien of en hoe z,i vindt dan ook Provinciale Staten er deze oorste keer ruimhartig mee moe- n omgaan. Het nu meteen af- tjten op formele gronden zou •Mere burgers afschrikken er gobruik van te maken. „Het bur- jjonnitiatief is een belangrijke voeging aan de democratie. ~*|8rijker dan avondvergade- jjbgcn of vergaderen op locatie. I T namelijk een heel helder I J?.naaI ricbting ons, de politiek, I 1 ondertekend moet zijn door ten minste 500 mensen", legt Van der Giessen uit. „Helaas is het nog niet bekend genoeg Een voorstel van een mitiatiefge- rechtigde om een onderwerp op de agenda van de vergadering van Provinciale Staten te plaat sen - zo luidt de omschrijving van het burgerinitiatief. Een ini- tiatiefgerechtigde is iemand die mag stemmen bij de provinciale verkiezingen. Het voorstel kan zijn om extra aandacht te beste den aan een onderwerp. Het is ook mogelijk om een geheel nieuw onderwerp aan te dragen. Het mag geen klacht zijn over iets wat het provinciebestuur heeft gedaan. Op besluiten van de provincie is namelijk al in spraak mogelijk bij vergaderin gen van Statencommissies. Bo vendien is kan tegen besluiten bezwaar aangetekend worden. Handtekeningen Van der Giessen wil dat het be staan van het burgerinitiatief nog meer bekendheid krijgt. Ook wil zij dat de verordening over het burgerinitiatief wordt aangepast. De verordening zo als die nu op de site van de pro vincie Zeeland te vinden is, be vat een storende fout: er staat dat de indieners 1000 handteke ningen moeten hebben, maar dat hoeven er maar 500 te zijn. Van der Giessen: „We moeten zorgen dat we onze boodschap wel goed naar buiten brengen." door Harmen van der Werf YERSEKE - Het wegvissen van Japanse oesters in de Ooster schelde is mogelijk in strijd met de Europese Habitatrichtlijn, denkt onderzoeker N. Dankers van het instituut voor de groene ruimte Alterra op Texel. Oesters zijn in de zeearm uitgegroeid tot riffen en volgens de richtlijn zijn dat 'beschermde leefge meenschappen'. Of Brussel daadwerkelijk een stokje zal steken voor het aan pakken van de uitheemse Japan se oesters in de Oosterschelde, durft Dankers niet te voorspel len. „Het is goed dat erover wordt nagedacht, omdat dit nu volstrekt onduidelijk is." Voor het wegvissen van Japanse oes ters zal een vergunning nodig zijn op basis van de Natuurbe schermingswet. Een organisatie die daartegen bezwaar maakt, zou zich op de Habitatrichtlijn kunnen beroepen. De vraag die Dankers opwerpt, is belangrijk, omdat er steeds meer stemmen opgaan om iets tegen de Japanse oesters in de Oosterschelde te ondernemen Ze beslaan inmiddels op de pla ten ruim zevenhonderd hectare en eenzelfde oppervlakte in diep ere delen. Toeristen hebben last van de scherpe oesterschelpen. De Ja panse oesters verdringen ook kokkels die wel eetbaar zijn voor vogels. G. van Zonneveld van de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF) kan zich niet voorstellen dat de Eu ropese Habitatrichtlijn zich ver zet tegen het aanpakken van de Japanse oesters „Ik ben geen richtlijn-deskundige, maar die oesters horen toch van nature niet thuis in de Oosterschelde." Of er iets tegen de oesters moet wordt gedaan, is voor Van Zon neveld overigens nog geen uitge maakte zaak. Hij vreest dat er al tijd in de Oosterschelde 'getui nierd' moet worden, als er wordt gekozen voor bestrijding. Eén oester kan al miljoenen ei tjes in het water brengen. Alterra-onderzoeker Dankers houdt zich vooral bezig met het oprukken van de Japanse oes ters in de Waddenzee. Wegvis sen heeft daar volgens hem nog VLISSINGEN - In het Zeeuws maritiem Mu zeeum in Vlissingen is van af vandaag een speciale wrakkenroute te bezichti gen. Ook is er een brochure beschikbaar die de bezoe ker langs de nieuwe presen tatie leidt. Het Muzeeum en Rijkswa terstaat willen 5000 Zeeuw en de kans geven om de ex positie gratis te bezoeken. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via de site: www.scheepswrakken.nl. Op 13 maart is de wrakken- opruiming Westerschelde officieel afgerond. Er lig gen geen wrakken meer in de vaargeul naar Antwer pen. Veel van de voorwer pen die gevonden zijn tij dens de wrakkenberging zijn overgedragen aan het Muzeeum aan de Nieuw- endijk. Sinds 1998 is ge werkt aan het verdiepen en opschonen van de bodem van de Westerschelde. In een periode van zes jaar zijn daarbij ruim 50 scheepswrakken en andere obstakels uit de vaargeul verwijderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15