Worsteling met fusie kerken PZC Ook zo'n vrolijk shirt? actief contact houden Word samen met een vriend(in) lid en bespaar 99,-! Fitnessen, maar dan anders... Goese predikant informeert hervormd-gereformeerden via website Gemeenten stappen naar rechter om buiten nieuwe kerk te blijven Beledigen binnen kring kaartclub niet bestraft Giro 4007 iuc m U MAAK IEMAND LID EN U KRIJGT 'M CADEAU! ■■TEN TUEI FITNESS-CENTRAI NEDERLAND V tweemaal zoveel motivatie Ten Tije Fitnesscentrum Vlissingen Baskensburgplein 2, 4383 NE Vlissingen, Tel. 0118 430 816 Bel vrijblijvend voor een rondleiding in de club en ontdek de mogelijkheden! zaterdag 6 maart 2004 door Harmen van der Werf GOES - Een breuk in de Neder landse Hervormde Kerk lijkt zo langzamerhand onvermijdelijk. Een aantal Gereformeerde Bondsgemeenten, ook in Zee land, kan zich niet verenigen met het besluit tot fusie met de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk. H. van Ginkcl, predikant van de Hervormde buitengewone wijk- gemeente in Goes, gaat zeker mee. „Ik ben in de kerk geboren. Ik kan niet weggaan." Van Ginkel is hoofdbestuurslid van de Gere formeerde Bond. In die functie heeft hij een speciale website op internet (www.zorgvoordek.ud- de.nl) ingericht om her vormd-gereformeerden te infor meren. „Omdat onder onze men sen veel verwarring beslaat over wat er gebeurt rond de totstand koming van de fusiekerk, de Pro testantse Kerk in Nederland (PKN)." Met het naderen van de fusieda tum, 1 mei, loopt de spanning op binnen de Hervormde Kerk. Vooral in Gereformeerde Bonds gemeenten heerst onrust. Tien tallen kerkenraden en predikan ten hebben besloten niet mee te gaan. Uiteindelijk zullen kerkle den echter individueel moeten beslissen of zij automatisch over gaan naar de PKN of hun lid maatschap opzeggen. Zo is het in de kerkorde geregeld. Zeker hervormd-gereformeer den staan voor een lastige beslis sing. Zij hebben in de loop der tijd veel scheuringen meege maakt in de Nederlandse Her vormde Kerk, maar zijn er steeds binnen gebleven. „Vanuit de grondgedachte dat de kerk kan afdwalen, maar dat wil niet zeggen dat het voor God op houdt", verklaart Van Ginkel. „Je kunt ook niet zomaar een nieuw kerkgenootschap oprich ten alsof de kerk een vereniging is. De kerk is niet iets van men sen, die is van God." Vanaf het moment dat de roep om samenwerking tussen protes tantse kerken in Nederland ont stond, al in de jaren zestig, heeft de Gereformeerde Bond daar moeite mee gehad. Zij wil vast houden aan de aloude gerefor meerde belijdenisgeschriften. Het proces ging desondanks ver der, eerst plaatselijk en regio naal, sinds 1986 ook op lande lijk niveau De Gereformeerde Bond kwam klem te zitten. 'Mee gaan of weggaan', die keuze lag in 1996 voor. Het hoofdbestuur van de Bond koos ervoor - vol gens Van Ginkel 'de enige moge lijkheid' - op zijn post te blij ven. Federatie Niet iedereen kon zich met dit besluit verenigen. Kerkbestuur ders en dominees die vonden dat de Gereformeerde Bond haar principes had weggegeven, richtten het Comité tot Behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk op. Zij willen de Hervorm de Kerk voortzetten buiten de verenigde kerk, waarmee een scheuring dreigt. Om die te voor komen hebben Bond en Comité voortdurend bepleit geen fusie aan te gaan, maar te kiezen voor een federatie, een lossere samen werking. „Want wat heb je aan een fu sie", stelt Van Ginkel, „als die tot een scheuring leidt." Hij kan zich van de andere kant indenken dat het landelijk be stuur van de Nederlandse Her vormde Kerk niet met minder dan een samenvoeging genoegen wil nemen. „Want er horen niet heel veel kerken te zijn." Van Ginkel heeft zijn keuze ge maakt. Ook de meeste leden van zijn gemeente, van wie er velen uit de strengere Gereformeerde Gemeenten komen, lijken mee te gaan naar de PKN. In wezen verandert er op het eer ste gezicht ook niets. Bondsge meenten worden niet gedwon gen kinderen toe te laten tot het Heilig Avondmaal of andere le vensverbintenissen in te zege nen dan een huwelijk tussen man en vrouw. En ze hoeven hun diensten niet aan te passen. De fusiekerk wordt een even bre de gemeenschap als de Neder landse Hervormde Kerk sinds mensenheugenis is. Maar, en dat maakt volgens Van Ginkel het verschil, de Hervorm de Kerk heeft een zuivere gere formeerde geloofsbelijdenis. De PKN krijgt daarnaast Lutherse belijdenissen die op onderdelen anders zijn dan de gereformeer de. In de visie van Van Ginkel wordt de PKN te veelvormig. „Hoewel er sprake is van een fu sie, is er nog geen sprake van een eenheid. Iedereen mag het op zijn manier doen. De kerk maakt geen keuze." Moeite Toch blijft de Goese predikant, op basis van hetzelfde uitgangs punt waarop de Gereformeerde Bond in 1906 is ontstaan. Ortho doxe hervormden die al langer moeite hadden met moderne theologische inzichten in hun kerk, verenigden zich dat jaar. De directe aanleiding was een uitspraak van een Hervormde dominee, die het boeddhisme ho ger achtte dan het christendom. De Gereformeerde Bonders wa ren verontrust, maar gingen niet weg. „Vanuit het idee dat wij moeten proberen de zieke kerk weer op het goede spoor te brengen", aldus Van Ginkel „Dat geldt nog steeds." De Nederlandse Hervormde Kerk houdt donderdag de laat ste landelijke synodevergade ring. De bezwaren van Gerefor meerde Bondsgemeenten komen daar opnieuw aan de orde. Het voorstel is lokale gemeenten te gedogen die de Hervormde kerk orde van 1951 willen blijven vol gen Of dit kans van slagen heeft, weet Van Ginkel niet. „Tot nu toe stelt het synodebestuur zich heel formeel op. Het vindt dat bezwaarden voldoende tege moet zijn gekomen met regelin gen waardoor zij in de PKN hun identiteit kunnen bewaren. Veel zal afhangen van de wil van de kerkleiding." door Harmen van der Werf GOES - Drieënvijftig Neder landse Hervormde gemeenten zijn gisteren een gerechtelijke procedure begonnen om als plaatselijke gemeenten buiten de fusie van de Nederlandse Her vormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en Evangelisch-Luther se Kerk te kunnen blijven. Een breuk in de Nederlandse Her vormde Kerk lijkt daarmee niet meer te. vermijden. Officieel kunnen alleen indivi duele leden hun kerklidmaat schap opzeggen en zo afstand ne men van de nieuwe Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Via de rechter willen de bezwaarde Hervormde gemeenten, veelal behorend tot de orthodoxe Gere formeerde Bond, voor elkaar krijgen dat zij als gemeenten met mee hoeven in de PKN. De Gelderse predikant W. op 't Hof is de drijvende kracht ach ter de rechtszaak. Hij verwacht te eerst te kunnen optreden na mens dertig gemeenten. Inmid dels is dat aantal gestegen tot drieënvijftig. Op 't Hof denkt dat dit noga toenemen. Twee Zeeuwse J meenten van de Nederland Hervormde Kerk doen mee, dj van Poortvliet en die van 4 Maartenskerk in Sint-Maarte* dijk, en drie op Goe* Overflakkee (Ouddorp, Meü sant en Stellendam). Volgende week donderdags de laatste landelijke synode,? gadering van de Nederiané Hervormde Kerk plaats in Was ningen. Daar zal nog gesprok; worden over hoe aan de k zwaarde gemeenten tegen» kan worden gekomen. Zij wj» de aloude gereformeerde beii j, nisgeschriften als enig uitgang punt houden. Een voorstele die gemeenten te gedogen keg onder meer ter tafel. De ruim vijftig gemeenten cj achter de gerechtelijke procec re staan, lijken daarin geen re trouwen'meer te hebben. Dominee Op 't Hof sigaar een verharding in het standje van het dagelijks bestuur vani Hervormde Kerk. De nieuwe ft siekerk, de Protestantse Kerk: Nederland, moet 1 mei dit ja; officieel een feit zijn. Predikant H. van Ginkel: „Ik ben in de kerk geboren, ik kan niet weggaan." foto Willem Mieras MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 60-jarige in woner van Vlissingen vrijgespro ken van smaad. Vast stond dat verdachte 5 sep tember 2002 een man voor kin derlokker had uitgemaakt, maar volgens de politierechter was het doel van de Vlissinger niet geweest om er in het open baar ruchtbaarheid aan te ge ven. Want dat werd hem verwe ten. De belediging was echter geuit in een besloten kring, waarvan de leden van de kaart club wisten dat de man een straf had uitgezeten voor een ontucht zaak. Er ontstond in het dii huis commotie toen de toernri- ge voorzitter van de kaande het slachtoffer naar een kaar- avond meebracht met de bed* ling hem lid te maken. De m bleek echter niet welkom zijn. „Het bezwaar was zip strafblad", stelde de Vlissinge De verdachte had volgens o8- cier van justitie R Rammè een antipathie tegen hem late blijken. Hij vond bewezen de man was weggezet als kinde lokker en eiste 180 euro boete De politierechter zag het ands en sprak de verdachte vrij. ZEEUWS VEILINGHUIS Gratis taxatiedag kunst en antiek Domburg, museum Marie Tak van Poortvliet Zaterdag 13 maart, 10.00 - 16.00 uur, Ooststraat 10a, 4357 BE Domburg 'uXV J»n Toorop <1858-1928). Ilogc Hil te Domburg. 1905. Op deze dag kunt u vrijblijvend al uw kunst en antiek door een deskundige laten taxeren en indien u dit wenst inbrengen voor onze veiling van 12 en 13 mei Grotere objecten kunt u eventueel aan de hand van foto's laten beoordelen. Ook kunt u taxaties aan huis bespreken. Het Zeeuws Veilinghuis organiseert vier keer per jaar kunst- en antiekveilingen Op deze veilingen wordt een breed aanbod van kunst en antiek bij opbod verkocht. Het aanbod omvat onder andere: schilderijen, zilver, meubelen, klokken, antiquarische boeken, chinees porselein, aardewerk, Arl-Dcco en Jugendstil objecten, antiek speelgoed enz. Bijzonder geïnteresseerd zijn wc in werken van kunstenaars die in het scrleden in Domburg en omgeving hchben gewerkt. Meer informatie: Zeeuws Veilinghuis. Herengracht 74.4331 PX Middelburg Tel 0118-650680. Fax 0118-650682 sveilinghuis.nl HELP DE STRAATKINDEREN VAN LATIJNS-AMERIKA Den Haag www.juconi.nl Hoe meer leden wij hebben, hoe meer werk we kunnen verzet ten. Zonder de bijdrage van leden zijn we nergens. Zijn de dieren nergens. Vandaar ons verzoek aan u om iemand uit uw familie-, vrienden- of kennissenkring te interesseren ook lid te worden. Slaagt u daarin, dan krijgt u dit vrolijke shirt van ons. Voor wat, hoort wat tenslotte. Op de onderstaande bon kunt u alle relevante informatie invullen. Het nieuwe lid van de Dierenbescherming is: Naam Adres Postcode/plaats Geboortedatum Handtekening Noteer het nieuwe lid als: volwassen lid 20,-) 65+ lid 12,60) Ik ben al lid en ontvang het T-shirt op onder staand adres zodra de contributie van dit nieuwe lid bij u binnen is: Naam Adres Postcode/plaats Maat M L XL Het nieuwe lid machtigt de Dierenbescherming om jaarlijks de contributie af te schrijven. Zijn/haar bank-/gironummer is: Deze bon kunt u in een envelop sturen naar: De Dierenbescherming, Antwoordnummer 2105, 2508 VD Den Haag. (Postzegel hoeft niet, mag wel). Fitness met gezond verstand deze aanbieding geldt t/m 31 maart 2004 www.achmeahealth.nl doo Sine tiati avo gebr Walt Sji Ding ®rii ren- Van «rei het i bruil rijke hei i dat eerst ten c jüjzt ande gebn genn Jbevc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14