Verzet tegen windturbines PZC PZC Ik tel de dagen dat ik nog les mag geven Miele Hema Vlissingen verhuist naar Walstraat Middelburg beperkt in mogelijkheid bedrijven te lokken .13 Ritthem ziet niets in vervanging windmolenparkje Auto in de vangrail Lentewandeling door Walcheren Onrust op Markt in Goes Werkstraf voor bedreigen zus Gewonde bij kop-staartbotsing Botsing op Ringbaan West in Goes Straf schutter helft minder Vergadering dorpsraad zaterdag 6 maart 2004 Judo-instituut in Westkappels i gemeentehuis I ^rFdith Ramakers WESTKAPELLE - Het oude ge meentehuis van Westkapelle wordt omgevormd een judo-in stituut dat landelijke allure moet krijgen. Dat bevestigde de id gemeente Veere gistermiddag. Sportaccommodatie De Belling j m Westkapelle wordt gebruikt 3 als judozaal. •J Initiatiefnemer E. Borchert uit Odijk heeft recent het beeldbe- ;J palende pand gekocht, dat al on- geveer vijf jaar leegstaat Hij 3 was gisteren onbereikbaar voor 3 commentaar. Er wordt naar ge- 3 streefd om nog voor de zomer J een begin te maken met de ver- a bouwing van het voormalige ge- sa meentehuis in Westkapelle. 8 De gemeente Veere is tevreden over de jongste ontwikkeling. Volgens P Landsbergen van de afdeling algemene en economi sche zaken van de gemeente, kan de horeca en detailhandel uv er een economische impuls van gek verwachten. „Het is promotie ntj voor Westkapelle en omgeving", merkt hij op. Borchert merkte enige tijd gele den op dat het een soort jeugd herberg moet worden, waar jon geren kunnen trainen en waar judoka's een judovakantie kun nen houden. Hij speelt ook met het idee om topsporters naar lu, Westkapelle te halen. „Het kan b best het judodorp van Neder land worden", zei hij eerder. De gemeente Veere werkt mee aan het plan Bij de verkoop is destijds bepaald dat een hotel of een groepsaccomodatie tot de mogelijkheden kan behoren (Advertentie) showroomkeukens voorde prijs van een gewone keuken KEUKENGALERIE ROOSENDAAL Viierwerf 7a, 0165 - 53 07 00 Ook diverse Italiaanse keukens REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 <330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: I 0800-0231231 1 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Ab van der Sluis RITTHEM - Het dorpscomité Ritthem blijft zich verzetten te gen de vervanging van windmo lens in de omgeving van de Fort de Ruyterweg. Windturbines van dergelijke af metingen passen volgens de be woners niet in het landschap, maar horen juist thuis in een in dustriële omgeving, De drie nieuwe windmolens komen wel iswaar wat verder van de be woonde bebouwing te staan, maar qua geluid, slagschaduw en eventuele calamiteiten (bij voorbeeld blikseminslag) blijft het windmolenparkje toch te dicht bij het dorp en de mi ni-camping aan de voet van de Westerscheldedi j k Het dorpscomité verzet zich al sinds 2001 tegen de aanwijzing van het gebied ten zuiden van de Havenweg als 'kansrijk win- denergiegebied'. Op de locatie bij de waterzuiveringsinstalla tie staan nu zeven windmolens. E-Connection uit Bunnik wilde het windmolenpark aanvanke lijk uitbreiden met drie zeventig meter hoge turbines. Het dorps comité en enkele particulieren waren daar fel op tegen. Zij zijn bang voor geluidsoverlast, scha- duwhinder en problemen met de inpassing van de kolossen in het landschap. E-Connection kwam daarop met een tussenoplossing van vier nieuwe turbines, waar op het Vlissingse college van B en W het idee lanceerde om maximaal vijf windturbines met een hoogte van 65 meter te plaat sen Het laatste voorstel is een compromis tussen het gemeente bestuur en E-connection, name lijk met vijf of vier, maar dne nieuwe 67 meter hoge windturbi nes. Het dorpscomité Ritthem heeft naar aanleiding van het jongste voorstel opnieuw een brief gestuurd naar het college van B en W, waarin het zich fel kant tegen de vervanging van de windmolens. Het comité wil al leen meewerken aan hetzelfde aantal molens met dezelfde kwa lificaties en in dezelfde opstel ling als nu het geval is. Volgens de brief is het compromisvoor stel een verslechtering. Inclusief rotor zouden de turbines in hoogte bijna verdubbeld wor den ten opzichte van de huidige windmolens. De huidige mo lens, aldus het dorpscomité, heb ben nu vanaf een hoger gelegen plaats (bijvoorbeeld een dijk) on geveer dezelfde hoogte als hoge bomen, grote schuren en de be bouwing aan de oostkant van de Buitenhaven De nu voorgestel de molens steken daar hoog bo venuit en worden dus beeldbepa lend voor de omgeving, meent het comité. ..Dichterbij gezien, zoals in de Westhoek van Rit them, zullen deze giganten zeer dominant in beeld zijn. De wind turbines passen niet in het land schappelijk beeld en karakter van de omgeving." VLISSINGEN - Wandelsport vereniging Willen is Kunnen uit wissingen houdt zaterdag 13 maart haar jaarlijkse lentewan deling. Er kan gewandeld worden over vijf. tien, vijftien of dertig kilo meter De routes worden aangegeven met pijlen en voeren de wande laars vanuit Vlissingen richting Ritthem, Nieuw- en Sint Joos- land, waar een rust is ingelast, via Middelburg-Zuid terug naar De panden aan de Walstraat worden gesloopt om plaats te maken voor het warenhuis. De start is vanuit het clublokaal aan de A. Coortelaan in Vlissin gen. De start van de 30 kilometer is tussen 9.00 en 10.00 uur. De kor tere afstanden kunnen starten tussen 10 en 13.30 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twee voorgevel tjes blijven onaangetast, maar de rest van het complex aan de Walstraat waar recent nog an tiekhandel Marco Polo en de beddenzaak Aquarama hun win kels dreven, wordt volledig ge sloopt. Op die plaats krijgt de Hema een onderkomen in een tij delijk gebouw. Het warenhuis moet uitwijken voor de bouw van het Centrumplan aan de Spuistraat, Lange Zelke en Oude Markt in Vlissingen. Ook de Aldi aan de Spuistraat moet plaatsmaken voor het nieuwbouwproject. De super markt trekt tijdens de bouwpe riode in een prefab-gebouw in op het parkeerterrein van het Scheldeterrein bij de Schelde- straat. Het is de bedoeling dat beide winkels weer terugkeren naar hun oude stek als de bouw van het Centrumplan voltooid is. Aquarama is onlangs verhuisd naar het pand op de hoek van de Nieuwendijk en Walst- raat-Zuid. Marco Polo is deze week overgegaan naar een com plex in de Sint Jacobspassage, waar tot voor kort meubelzaak Vita zat. Direct nadat mede-eigenaar P. Bakker van Marco Polo de deur in de Walstraat achter zich had dichtgetrokken, werden de hek ken voor de sloop er rondom ge plaatst en het complex verbo den terrein voor onbevoegden. „Wij wilden wel in de Walstraat blijven, maar dan hadden we de boel flink moeten opknappen Dat doe je niet zolang onzeker is of we daar de zaak hadden kun nen voorzetten", zegt Bakker. Marco Polo heeft vier jaar aan de Walstraat gezeten; daarvoor was antiekhandel De Pagter er te vinden en daarvoor, haast vanaf het moment dat het rijtje huizen werd gebouwd rond 1880, was de Vlissingsche Cou rant en later de Provinciale Zeeuwse Courant er in gehuis vest. „Het was een gebouw met kwaaltjes. De vloeren kraakten, maar het had wel charme. Ik ben blij dat de gemeente in elk geval twee geveltjes behoudt." De panden met de trapgeveltjes, de nummers 54 en 56, zijn beeld bepalend en vallen binnen het Beschermd stadsgezicht van Vlissingen. In vooral de voorge vels zijn enkele waardevolle ele menten terug te vinden. De mo numentencommissie adviseerde om de twee panden volledig te behouden De gemeente week af van het advies. Ruim onderkomen Voor de gemeente woog het zwaar voor het algemeen belang dat de Hema spoedig een ruim onderkomen moest vinden. „De sloop prevaleert boven het speci fieke belang van volledig be houd van de panden", motiveert de gemeente Vlissingen het standpunt. Het restaureren van panden en karaktervolle elemen ten kost de gemeente handenvol geld. De kosten lopen hoog op, waardoor kopers of investeer ders terugdeinzen. De Walst- foto Ruben Oreel raat-Zuid is daarvan het jongste voorbeeld. Het zoveelste renova tieplan wordt momenteel her zien, omdat secure restauratie en omvorming van de circa tien huizen tot woningen en detail handel te duur is geworden. Bakker van Marco Polo is er te vreden over dat er in dit gedeel te van de Walstraat bij de Klei ne Markt in elk geval weer iets gebeurt. „Onzekerheid is funest voor ondernemers We kunnen nu hier de eerste jaren aan de slag gaan; we zitten in een fris se, nieuwe winkel." De Hema zal naar verwachting, zodra het Centrumplan is voltooid, weer verhuizen naar de oude stek aan de Lange Zelke. De Aldi krijgt een ondergrondse winkel bij de parkeerkelder die onder de Oude Markt wordt gebouwd. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Voor wiskundedocent Gerrit de Jong (59) uit Middelburg was vrijdag een dag als alle andere. Hij stond gewoon voor de klas, zoals hij al veertig jaar de moeilijkste, wiskundige bereke ningen uitlegt. Naar schatting vijf- a zes duizend leerlingen heeft hij in vier decen nia onder zijn hoede gehad. De laatste twaalf jaar is hij ook mede-auteur van wiskundeboeken en tussendoor studeer de hij af aan de University of Greenwich als Master of Arts in Mathematics Educa tion. Op 19-jarige leeftijd begon De Jong - wel iswaar onbevoegd - met lesgeven aan een school in Vlaardingen. Hij studeerde wis-, natuur- en scheikunde in Utrecht en solliciteerde op een parttime-baan. „Daarvoor was ik al college-assistent op de universiteit, had ik bijlessen gegeven en ik had op de middelbare school ook al eens voor de klas gestaan, omdat de schei- kundedocent er niets van bakte Van studeren kwam door het lesgeven weinig terecht. ,,Ik kon toen weinig zelf discipline opbrengen. Dat is in de loop der jaren wel veranderd Ik kan studen ten nu heel goed begrijpen en waarschu wen dat ze niet in dezelfde valkuil trap pen." Gedurende zijn militaire dienst, gaf hij ook les. In de avonduren volgde hij de opleiding MO-A, gevolgd door MO-B, wat hem de bevoegdheid gaf om wiskunde te geven op alle niveaus In het begin van de jaren zeventig sollici teerde hij naar de baan van wiskundedo- Wiskundedocent Gerrit de Jong geniet van de omgang met leerlingen: „Het is een ge not als je iets hebt uitgelegd en ze snappen 't." foto Ruben Oreel cent aan de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) „In Amersfoort waar ik toen woonde met mijn vrouw was het heel moeilijk een eengezinswo ning te krijgen. Bij mijn sollicitatie in Middelburg heb ik meteen gevraagd hoe het met de huizen zat. De directeur zei. ik zal je eventjes rondleiden. In zijn Volkswagen zijn we door het centrum en de nieuwbouwwijken gereden. Er was ge noeg te koop en te huur Het was gewel dig, ik heb meteen ja gezegd." Wiskundeboeken In 1990 vroeg De Jong uitgeverij EPN uit Houten of hij wat proefwerken zou mo gen maken voor hun wiskundeboeken. „Ik had niet het idee dat ik goed genoeg zou zijn of mezelf meteen aan te melden. Dat durfde ik niet." Blijkbaar viel zijn werk in de smaak, want sindsdien maakt de Middelburger met drie andere schrij vers deel uit van een team dat wiskunde boeken maakt voor havo en vwo. Naast zijn baan als docent is hij ook nog veertig uur kwijt aan het schrijven van de boe ken. „Soms werk ik aan drie boeken tege lijk. Gelukkig werkt de school mee Drie maal in de week geef ik tot twaalf uur les Dan pak ik de trein naar Utrecht en als ik geen vertraging heb, ben ik om elf uur 's avonds weer thuis. In de trein zit ik dan heerlijk op mijn laptopje te wer ken. Mijn grote drijfveer is om kennis op een goede manier over te brengen. En dat je daarbij iets moois produceert, is ook erg aardig." De Jong geniet nog elke dag van de om gang met zijn leerlingen. „Het is een ge not als je iets hebt uitgelegd en ze snap pen 't. Maar ook een klasse-avond met je mentorklas geeft voldoening Op mijn ei gen middelbare school, vond ik het al leuk om klasgenoten moeilijke dingen uit te leggen. Mijn vader zat ook in het on derwijs en die had er ook altijd plezier in en dat werkt zeker stimulerend." Elke dag, zegt De Jong, gaat hij fluitend naar zijn werk en komt hij fluitend te rug. „Ik heb er nooit de pest in gehad. Hier zit een gelukkig mens. Ik ben ook dankbaar voor deze mijlpaal van veertig jaar. Zeker als je kijkt naar collega's die verlangend uitkijken naar het einde en tellen hoeveel dagen ze nog moeten. Ik kijk de andere kant uit. Ik tel de dagen dat ik nog mag." GOES - Op de zuidbaan van de A58 ter hoogte van Goes is gisteravond rond zeven uur een 33-jarige vrouw uit de gemeente Noord-Beveland met haar auto in de vangrail beland. De vrouw verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur waardoor ze tegen de vangrail reed Haar auto is volledig vernield, de vrouw kwam met de schrik vrij. GOES - Om onduidelijke reden was er gistermiddag een oploop op de Grote Markt in Goes Die was gevuld met ze ker 150 jongeren. De politie heeft zich preventief tussen de menigte begeven, waardoor de rust herstelde. Hierbij werd een 18-jarige inwoner uit de gemeente Goes aange houden voor baldadigheid. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 45-jarige man uit Vlissingen voor bedreigingen en een vernieling conform de eis veroor deeld tot zestig uur werkstraf en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. De Vlissinger had in de zomer van vorig jaar in Sluis zijn zuster en een buurman bedreigd. Hij was beide keren onder invloed van alcohol toen hij de slachtoffers met de dood bedreigde. De verdachte kon zich weinig herinneren. „Het is een zwart gat voor mij." Tijdens een van de incidenten sloeg hij met zijn vuist een keukenraam in. De man was berooid van Amsterdam naar Zeeland gekomen. Hij kon bij zijn zuster inwonen. Toen hij in conflict kwam met haar besloot hij te vertrek ken naar Vlissingen. Hij wilde later zijn spullen in Sluis ophalen. Hij kreeg ze niet mee, omdat hij nog schuld zou hebben aan zijn zuster. Daardoor raakte hij over zijn toe ren, met alle gevolgen van dien. 'S-HEERENHOEK - Op de Sloeweg in 's-Heerenhoek raakten gistermiddag rond kwart over drie een vrachtau to en een personenauto beschadigd bij een kop-staartbot sing. Toen een 44-jarige automobilist uit de gemeente Ka- pelle moest remmen voor de verkeerslichten, merkte een achter hem rijdende 40-jarige vrachtwagenchauffeur uit Temeuzen dit te laat en reed achterop de personenauto. De echtgenote van de 44-jarige man werd met lichte ver wondingen aan haar hoofd voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. GOES - Op de Ringbaan West in Goes vond gistermiddag rond kwart over twee een kop-staartbotsing plaats waar bij drie personenauto's waren betrokken. Twee auto's raakten vermoedelijk volledig vernield Eén negentienjari ge automobiliste uit Yerseke merkte te laat op dat de auto voor haar, bestuurd door een 32-jarige man uit Goes, stop te en reed achter op het voertuig. Deze schoot op zijn beurt door tegen de auto van een 49-jarige Goesenaar. De 49-jarige man en zijn echtgenote werden met nekklach- ten voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het gemeente bestuur van Middelburg heeft weinig tot geen mogelijkheden om bedrijven en overheidsin stanties te lokken. Dat ant woordt het college van burge meester en wethouders op schrif telijke vragen van de SGP-frac- tie. De partij maakt(e) zich zor gen over het vertrek van Staats bosbeheer. De gemeente Middelburg kan weinig doen op het gebied van werkgelegenheid aangezien ze zelf geen investeerder is. Daardoor is de gemeente afhan kelijk van rijksbeslissingen, lan delijke en regionale ontwikkelin gen, de economie en beslissin gen van ondernemers en over heidsinstanties die zelf bepalen of zij zich al dan niet in Middel burg willen vestigen. Zij maken zelf een locatiekeuze en bepalen zelf waar ze nieuwe kantoren bouwen, waar ze uitbreiden of DEN HAAG - Voor het neer schieten van de portier van café Nationaal in Vlissingen is een 28-jarige Vlissinger in hoger be roep door het Haagse gerechts hof veroordeeld tot een celstraf van vier jaar. De opgelegde straf is aanzienlijk lager dan het vonnis van de rechtbank in Mid delburg, die de Vlissinger tot acht jaar cel veroordeelde. In hoger beroep was door hof- aanklaagster A. Kaptein twaalf jaar celstraf geëist. De aanklaag ster zag in de Vlissinger 'een tweespalt tussen een aardige jon gen en een uiterst gevaarlijk per soon'. Daarom wilde zij de sa menleving tegen hem bescher men door hem voor langere tijd op te sluiten. De man werd op 20 oktober 2002 boos toen de portier hem niet wilde binnenla ten. Buiten pakte hij zijn revol ver en schoot de portier in de borst Het slachtoffer is de klap geestelijk nog steeds niet te bo ven. Hij kreeg door het gerechts hof een schadevergoeding van 7500 euro toegewezen. welke locaties ze afstoten. De ge meente Middelburg vervult slechts een klein rolletje daarin. Ze kan alleen zorgen voor vol doende, goede bedrijfsterreinen en^ kantorenlocaties. Wat ook meespeelt in de keuze van een bedrijf om zich te vestigen in Middelburg is het woningaan bod. de bereikbaarheid en het voorzieningenniveau, zoals on derwijs, cultuur en ander open baar leven. Om bedrijven te be houden is het goed, aldus B en W, om regelmatig te overleggen met ondernemersverenigingen. Verder werkt de gemeente sa men met de provincie aan pro motionele activiteiten. Geen optie Het college heeft vorig jaar no vember een gesprek gehad met Staatsbosbeheer, dat in 2005 wil vertrekken. Bij dat overleg was ook de provincie aanwe zig. In dat gesprek kreeg de ge meente te horen dat behoud van de vestiging geen reële op tie is. B en W wijzen de SGP-fractie er op dat er ook positieve ontwik kelingen zijn. Het waterschap Zeeuwse Eilanden neemt deze zomer zijn intrek in een splinter nieuw kantoorgebouw in het Stationsgebied en ook Rijkswa terstaat Zeeland is bezig een nieuw kantoor te bouwen aan het Kanaal door Walcheren. Ook de komst van de Roosevelt Academy is volgens het college een positieve uitschieter. KOUDEKERKE - De dorpsraad van Koudekerke komt maandag avond om 20.00 uur bijeen in de kleine zaal van sport- en ge meenschapscentrum de Cou- burg. Tijdens deze openbare vergade ring zullen jongerenwerker Rian van Seist en Marga de Brouwer van de afdeling wel zijn van de gemeente Veere iets vertellen over het jeugdwerk in Veere. Ook wordt aandacht ge schonken aan het speelveld in de wijk Koningshof en de fiets- verbinding Koningshof-Ter Poorteweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13