PZC Zeevaartschool zoekt hospita's 11 Commotie door ammoniakwolk in verzorgingshuis Buitenrust Geen boompje blijft heel als de damherten komen Schouws college trekt boetekleed aan voor affaire Nobelgate feestje?? Gratis parkeren bij station voorbij Burgemeester: zet koffieshop bij grens (Moumfér^: w^^^^mmaÊimÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊmm \k zeeuwse almanak Dorp 0118-419367 Rijbewijs Middelburger ingenomen Probleem voor jonge studenten die van buiten provincie komen WALCHEREN zaterdag 6 maart 2004 STERK IN PRIJS KWALITEIT in don^fOIClC^ Telefoon: 0118-591900 www. restaurantvrouvffinpolder. nl Alleen maandag gesloten (m.u.v. juli-augustus) door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland neemt col lectief de verantwoordelijkheid voor de fouten die zijn gemaakt in de affaire Nobelgate. B en W gaan niet zo ver om daar ook hun vertrek aan te verbinden. Die politieke afweging hoort aan de gemeenteraad, aldus bur gemeester Asselbergs. Maandag avond komt de raad over de kwestie bijeen. In een brief die gisteren werd verstuurd, erkent het college dat het beter was geweest de raad eerder te informeren over de budgetoverschrijding van de archeologische opgravingen, „Wij realiseren ons dat wij u als raad voor een fors probleem heb ben gesteld. Wij zijn ons bewust dat het aanzien van de gemeen te bij de bevolking is geschaad en dat wij er alles aan zullen moeten doen om dat aanzien te herstellen." Dat de raad tot 2 februari in het ongewisse werd gelaten, terwijl het college al in november vorig jaar wist dat er iets goed fout zat, was - zo meldt de raads- brief - omdat 'er geen enkele sprake was van volledige en be trouwbare informatie'. „Wij heb ben gepoogd die informatie op tafel te krijgen. Dat lukte met meteen, mede wegens de com plexiteit van dit dossier. Een aantal van onze vragen is overi gens nog steeds niet beant woord." Anders dan eerder deze week bij de uitkomst van het in terne onderzoek naar de gang van zaken, neemt het college de ambtelijke gemaakte fouten nu wel volledig op zijn conto. „Wij zijn onthutst over de uitkom sten van het onderzoek. Wij ne men daar de volledige verant woordelijkheid voor." Volgens Asselbergs was dat maandag niet anders, zo zei hij gisteren in een reactie op de raadsbnef. Dat het college zich toen beduidend meer op de vlak te hield, kwam omdat het rap port voor iedereen nog vers was en dus B en W er inhoudelijk niet op in konden gaan. B en W blijven van mening dat niet zij. maar de betrokken amb tenaren de grootste verwijten vóllen te maken. In de raads- brief benadrukt het college dat de portefeuillehouders niet zijn geïnformeerd over 'cruciale te nemen beslissingen in het ar cheologische onderzoek'. Daar mee wordt gedoeld op ambtelij ke toestemming om verder te graven en daardoor het fors op lopen van de rekening, van 52.500 tot ruim 600.000 euro. De gemeentesecretaris heeft de opdracht de ambtelijke organi satie door te lichten en maatre gelen te treffen om herhaling te voorkomen. Daarvoor is een ac countantsbureau ingeschakeld. De accountant zal zich vooral richten op de vraag hoe het mo gelijk was dat er 'ongeautori seerde uitgaven' zijn gedaan voor het archeologisch onder zoek bij de Nobelpoort in Zienk- zee. „De bedoeling is dat ook hij met een opzet voor financiële controle komt, zodat dit niet meer kan gebeuren." De oppositie reageert teleurge steld op de inhoud van de don derdag aangekondigde verkla ring en beraadt zich op een mo tie van wantrouwen. Fractie voorzitter P. Berrevoets-Ringel- berg van Leefbaar Schou- wen-Duiveland: „Onze veront waardiging is er niet minder om geworden. We dachten even dat het moment gekomen zou zijn dat het college zelf zijn conclu sies zou trekken. Maar in de raadsbrief doen ze even stoer naar de ambtenaren en daar blijft het eigenlijk bij. Als ze niet de eer aan zichzelf houden, moeten we misschien eens kij ken of we ze dan maar moeten wegsturen." (advertentie) DOMBURG Kleine appelboom pjes, geraniums en rooie bietjes in de moestuin. Geen enkele .oral van vegetatie blijft heel •lx een groep damherten een Endgoed nabij Domburg aan bel. Bewoner J. Suurmond is de overlast zat en heeft nog maar één oplossing: afschieten die beesten. Jke ochtend steken ze de Dom- girgseweg over. tussen Dom burg en Oostkapelle. Een stuk I of zeven damherten die in de Manteling hun territorium heb ben Bepaald schuw zijn ze niet. „Je kan ze nét niet aanraken. Maar ze eten wel de geraniums uit de bakken", aldus Suur mond. Bij zijn ontbijt ziet hij de groep langskomen Een leuk gezicht, zo vindt hij, maar de overlast is Suurmond helemaal beu. Een rondgang over het landgoed, waar Suurmond en zijn vrouw tot enkele jaren geleden een ho tel hadden, laat de schade goed zien. De schors van een pas aan geplante grove den bijvoorbeeld - 'gekocht voor 75 euro' - ligt er helemaal af. Even verderop staan tal van bomen die het lood je hebben gelegd. Niet alleen jonge bomen, maar ook exempla ren die het al tien jaar goed doen „Het is de bedoeling om hier een boomgaard te maken", legt Suurmond uit. „Maar dat gaat zo niet lukken." Gaas Suurmond heeft de bomen afge schermd met metalen gaas. Maar deze bescherming biedt geen soelaas. Ook een speciale mengeling van lijm en zand heeft hij al geprobeerd, zonder resultaat. Elke boom zou moeten worden voorzien van een metershoge af rastering. Of een enorme schut ting over de hele breedte van het landgoed. „Maar dat is geen doen", aldus Suurmond. Hij heeft dan ook afdoend alter natief: afschieten. De populatie damherten op Walcheren is, met ongeveer tachtig beesten, al te groot, aldus Suurmond. Er moe ten dus sowieso beesten worden afgeschoten. „Doe het dan op de plek waar de meeste overlast is, zou ik zeggen. En laat de herten blijven waar ze horen, in het wa terwingebied." Inmiddels heeft hij contact ge zocht met de provincie om zijn plan voor te leggen. Daar kreeg hij nul op rekest. „Ze stellen het belang van de herten boven al les", oordeelt Suurmond. Hij is voorlopig dan ook nog niet van de knagende en knabbelende groep damherten verlost. Een groep herten vreet dagelijks aan de bomen op een landgoed bij Domburg, foto Jacques Suurmond Advertentie KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 111111111 8 711688 555547 I Noteer mi) voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik qm) daatbi) éénmalig toajtsm L_ Noteer mij voor ment. 0e eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso l€ 19.451. O per kwartaal met automa tische incasso 56.60) O per jaar met automatische incasso 217.00) Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel grans 0800 0 231 231 Middelburg afficheert zich zelf graag als een Monumen- tenstad met Wereldse Allure. Maar de inwoners van de Zeeuwse hoofdstad weten wel beter: het is een dorp uit de ca tegorie die ooit door Wim Son- neveld met zoveel gevoel voor nostalgie werd bezongen Een Middelburgse ondervond dat maar weer eens toen ze vo rige week bij een winkel voor haar echtgenoot een fors ver jaarscadeau kocht, dat van feestelijk inpakpapier werd voorzien. Een paar dagen later stapte ze haar voordeur uit, toen zo juist een dame op een fiets passeerde, die resoluut in de remmen kneep. Onze Middel burgse herkende haar luttele seconden later als de verkoop ster, die belangstellend infor meerde: 'En, vond-ie het mooi?' lorConny van Gremberqhe lERNEl'ZEN Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen is be reid de vestiging van een koffie shop in de polder toe te staan als daarmee overlastsituaties el ders in Zeeuws-Vlaanderen kun nen worden opgelost. lemeuzen voerde in de jaren 90 het zogeheten Houdgreep-be- leid in. Dit beleid resulteerde in de oprichting van twee gedoog de koffieshops en een strenge aanpak van illegale straathan del. bestrijding van overlastsi tuaties en sluiting van meer dan iventig verkooppunten. Het icnmalig bestuur van Temeu- zen had graag gezien dat andere meenten het Terneuzense be leid volgden, maar dit gebeurde pet „Mede door het ingrijpen an politie, justitie en gemeente D Terneuzen zijn de problemen Bders verhevigd. We zitten nu met drugsproblemen in Axel, Sas van Gent, Koewacht, maar ook in Terhole, Hulst en Draai brug", zegt Lonink. Het oude douaneterreintje aan de Tractaatweg zou in de ogen van Lonink best als lokatie voor een McDope kunnen dienen. „Je creëert met die plek wellicht een diplomatiek incident, om dat de Belgen zo'n verkooppunt niet in hun nabijheid willen heb ben, maar dat heb ik er wel voor over. Tenslotte zijn de meeste mensen die nu naar Terneuzen rijden voor softdrugs ook afkomstig uit het buitenland." (advertentie) www.rederii-diikhuizen.nl 111 Delscher presenteert de nieuwe w voorjaars/zomer collectie 2 UJ (advertentie) IN ONZE ZAAK DINSDAG 9 AAAART WOENSDAG 10 MAART VAN 10 00 TOT 17.00 UUR U kunt zo binnenlopen tijdens de Modeflitsen. - reserveren is niet nodig - t/m 13 maart ontvangt u bij uw aankopen vanaf 125 - een leuke attentie WALSTRAAT 199 VUSINGEN MIDDELBURG - De dagen dat er gratis kan worden geparkeerd op het P&R-ter- rein bij het station Middelburg zijn geteld. Deze week werden slagbomen bij de en tree van het terrein geïnstalleerd. Ze zijn nog niet in werking, maar het is de bedoe ling dat binnen enkele maanden het ter rein alleen nog toegankelijk wordt voor au tomobilisten die ook de trein nemen. Nu zijn het juist vaak autobezitters die de bin nenstad van Middelburg als bestemming hebben en de auto op het langerrekte par keerterrein langs het spoor parkeren. I)at verandert binnenkort. Overigens is Middel burg daar niet uniek in. In heel Nederland zullen de spoorwegen de parkeerterreinen van slagbomen voorzien. Het project be gint waarschijnlijk volgende maand. Een afzonderlijke exploitant zal zich met de parkeerterreinen bezighouden. Ook de naam van deze speciale parkeerterreinen zal volgende maand worden onthuld. Om wonenden verwachten dat de slagbomen tot meer overlast leiden. Zodra automobi listen hun wagen niet meer op het terrein kunnen parkeren, zetten ze hem er wel naast, zo redeneren zij. foto Ruben Oreel (Advertentie) door Ron Maqnée MIDDELBURG - Een ammo niakwolk uit een lekkende koel kast heeft gisteren voor conster natie gezorgd in verzorgings huis Buitenrust in Middelburg. Kordaat optreden van enkele medewerkers voorkwam dat er gewonden vielen. Rond acht uur in de ochtend ro ken medewerkers van het verzor gingshuis een opvallende lucht. Uit nadere inspectie bleek dat er op de eerste etage een koel kast lekte. De oorzaak was een defect koelsysteem. Op dat mo ment was in de bewuste kamer niemand aanwezig. De bewoner was in het ziekenhuis opgeno men. De medewerkers besloten uit voorzorg de hele eerste etage van het complex te ontruimen „Met rolstoelen, douchestoelen, alles wat wieltjes had, werden de bewoners naar de biblio theek gebracht", vertelt zorgma nager I. Hoornick van het ver zorgingshuis. Ondertussen alar meerde de receptie de brand weer. Die wist de lucht met een grote ventilator te zuiveren van MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag het rijbewijs ingeno men van een 49-jarige Middel burger Hij werd om 0.20 uur aangehouden op de Looierssin gel in zijn woonplaats. Uit een ademanalyse bleek dat hij drie de giftige wolken. Rond het mid daguur konden de bewoners weer terug naar hun verdieping. Volgens Hoornick brak er geen paniek uit onder de bewoners toen de evacuatie plaatsvond „De medewerkers hebben heel goed uitgelegd dat het niet om een brand ging." Toen de bewo ners even later in pyjama de ge zamenlijke maaltijd nuttigden maal te veel had gedronken. De man kreeg ook een dagvaarding uitgereikt. Om 4.30 uur hield de politie een 20-jarige bromfietser uit Middelburg aan in de Schel- destraat te Vlissingen. Ook hij had te veel gedronken De man kreeg een rijverbod van vijf uur. waren ze nog wel een beetje ang stig, maar ze vonden de situatie ook wel vermakelijk, aldus Hoornick. De brandweer adviseerde de technische dienst van Buiten rust alle 85 koelkastjes die op de kamers staan grondig te inspec teren. Vorig jaar brak brand uit in een soortgelijk model in het verzorgingshuis. Het gaat om een klein koelkastje dat vaker in verzorgingshuizen wordt ge bruikt. Hoornick meldt dat maandag medewerkers van de fabrikant van de koelkast langs komen om alle apparatuur te controleren. De kordate medewerkers die snel alle bewoners van de eerste etage evacueerden, kregen van de leiding van het verzorgings huis een bloemetje. ir Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze vallen tus sen wal en schip: de zestienjari gen die aan het maritiem insti tuut De Ruyter van het ROC Zee land een opleiding volgen en Tan buiten de provincie komen. Je zijn te jong om zelfstandig in Vlissingen te leven en ze wo lever van school om te pen delen", zegt Arno Siereveld, do cent en decaan van de Zeevaart school. Het instituut zoekt gastgezin nen waar deze leerlingen in een beschermde omgeving kunnen verblijven. Voor ouders is het een geruststellende gedachte dat er een oogje in het zeil wordt gehouden Siereveld laat vier aanvragen zien van leerlin gen die dolgraag naar Vlis singen willen komen, maar die van hun ouders niet alleen op kamers mogen wonen. „Deze aanvragen zijn net binnenge komen. De jongens komen uit Nieuwkuyk, Breda, Eibergen en Koewacht. Met openbaar vervoer ben je heel wat tijd kwijt." Kost en inwoning Ze zetten hun inschrijving pas door als gastgezinnen zich aan dienen. „Het is veel gevraagd aan zestienjarigen om volledig voor zichzelf te zorgen en war me maaltijden te bereiden. We spreken over kost en inwoning, maar de exacte invulling van het verblijf laten we graag over aan de hospita's en ouders." Aan de Zeevaartschool was ja renlang een internaat verbon den. De belangstelling voor het internaat liep terug. Tot onge veer drie jaar geleden het laat ste complex werd gesloten. „We vroegen toen 670 gulden per maand per leerling. Als we nu weer een internaat zouden be ginnen, komen we ongeveer uit op 400 euro. Daar zal niet veel animo meer voor zijn." De school heeft momenteel slechts twee gastgezinnen op de lijst staan „Het is een onbekend fenomeen. We komen er nu pas mee naar buiten." Jaarlijks studeren er ongeveer zestig leerlingen af aan deze af deling van het ROC Zeeland. Siereveld merkt op dat de school groeit en het instituut zal een forse sprong voorwaarts ma ken als het aan nieuwkomers een adressenlijst kan geven van hospita's. In totaal hebbben de maritieme en logistieke MBO- en HBO-opleidingen een leerlin gental van 750.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11