Horst Kohier nieuwe president Duitsland Zaak-Dutroux maakt veel emoties los Palladio Trainen voor ruimtereisje van een week Muur van ijs vernielt station van Russen op de Noordpool bin n9n uit Europa worstelt met slaapdiensten Na maandenlange ruzie valt keus op directeur IMF W Admiraal erkent gruweldaden in Argentinië Nucleair tikfoutje op Nigeriaans ministrie II A, JSSS jmiRgj Hl m Zuid-Koreaan na halve eeuw thuis Kompels goudmijn uitgerookt Ook Portland voor homohuwelijk China Iaat dissident vrij Senaat steunt hoofddoekjesverbod SECOND HOME' INTERNATIONAL s-g en 7 maart jaarbeurs utrecht EU'1' lu| vrijdag 5 maart 2004 rinnr Wierd Puk BERLIJN - De directeur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), Horst Kohier (61), wordt dit voorjaar vrijwel zeker de nieuwe Duitse president. De conservatief-Iiberale oppositie heeft Kohier (CDU) officieel voorgedragen als opvolger van de huidige president, Johannes Rau (SPD). In mei wordt de president door leden uit beide kamers van het parlement, de Bondsdag en Bun- desrat, tijdens een speciale bij eenkomst van de zogenoemde Bundesverzamlung gekozen. De christen-democratische CDU/CSU en de liberale FDP hebben in dit orgaan een meer derheid van 21 stemmen. De al ternatieve kandidaat van de rood-groene regeringscoalitie in Berlijn. Gesine Schwan (SPD), een universiteitsrector uit Frankfurt an der Oder, lijkt wei nig kans te maken De kandidaatstelling heeft de Duitse politiek wekenlang be heerst en zorgde, volgens critici, voor een 'beschamende verto ning'. Kohier, die bij de kiezers vrijwel onbekend is, was tweede keus. Veel christen-democraten wilden de vroegere partijvoorzit ter Wolfgang Schauble, die sinds een aanslag op zijn leven in een rolstoel zit, als opvolger van Rau. Maar de FDP én CDU-chef Angela Merkel verzet ten zich tegen Schaubles kandi- datuur. Respect i Commentatoren laakten de j openlijk uitgevochten strijd tus- sen de leiders van CDU, CSU en FDP. Zij zagen hierin een ge brek aan respect van de partijpo- litici voor het presidentiële ambt. Edmund Stoiber, de Jemen pakt leider Al Qaeda SANAA - Een belangrijke lei der van het netwerk Al Qaeda is in het zuiden van Jemen aange houden. De plaatselijke autori teiten hebben dat gisteren in de provincie Abyan gemeld. t Het gaat om een man die als Ab- I-1 dul Rauf Nassib wordt geïdenti- 1 ficeerd. Hij werd gearresteerd tijdens een klopjacht door de strijd- i krachten op bewapende extre misten in de streek van Lawdar, 250 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Sanaa. De Jemimtische veiligheidsdien sten belegeren het bergachtige gebied sinds woensdag. Nassib zou de enige overlevende iijn van een CIA-aanval in 2002, waardoor de Jemenitische Al Qaeda-leider Ali Qaed Se- nvyan al Harthi en vijf anderen om het leven kwamen. Tegelijkertijd is een ander 'in vloedrijk lid' van Al Qaeda aangehouden, de Egyptenaar Saved Imam Sherif. ANP/ &FP/DPA IUENOS AIRES - De Ar- gentijnse admiraal Jorge Godoy heeft voor het eerst namens de marine erkend dat deze tak van de strijdkrachten een lugubere rol heeft gepeeld tijdens de ■ilitaire dictatuur (1976-1983). Marinebevelhebber Godoy hield ®en toespraak waarin hij een j voormalig opleidingsinstituut van de marine, de Esma (Me chanische School van de Zee macht), 'een symbool van barbarij en irrationaliteit' noem de. Het dagblad Clarin noemde gis teren de uitspraken van de admi ral opmerkelijk helder. De ma- nne heeft twintig jaar lang vrij- J'el gezwegen over zijn rol van destijds, maar Godoys erken- is luid en duidelijk. H'j heeft laten weten dat de Es- een museum wordt. Het is }Sens hem volstrekt onmoge lijk de tragische en gewelddadi ge daden die in deze ruimten aJn gepleegd, te ontkennen of te rocht vaardigen' vijfduizend mensen wer den naar de Esma afgevoerd en 1 berden er gemarteld. Ze verdwe- ?tr' verv°lgens spoorloos en jebben de dictatuur niet over- Wd. ANP CSU-baas uit Beieren die een voorkeur had voor Schauble, zou in de nacht van woensdag op donderdag aan Merkel woe dend en schreeuwend zijn frus traties hebben duidelijk ge maakt. Na die nachtelijke - deels telefo nische - onderhandelingen kwam Kohier als compromis uit de bus. Voor Roland Koch, de invloedrij ke CDU-premier van de deel staat Hessen, was de gang van zaken een voorbeeld 'hoe men kan leren hoe het niet moet'. Door haar tegenstanders in de eigen rijen werd Angela Merkel 'zwak leiderschap' en een 'slech te stijl' verweten. Merkel heeft haar zinnen gezet op het kanse lierschap, na de parlementsver kiezingen in 2006. Maar ook re gionale bazen als Koch en Stoi ber zien zichzelf graag in het Kanzleramt in Berlijn. De Duitse president bekleedt hoofdzakelijk een ceremoniële functie. Zijn morele invloed is echter groot. Zo mengde Rau zich regelmatig in maatschap pelijke debatten. Onlangs nog liet hij zich uit over het debat rond het dragen van hoofddoek jes Horst Kohier is een financieel expert met een grote internatio nale reputatie. Hij leidde de Eu- ropse Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling, maar die func tie werd destijds al beschouwd als een opstap naar zijn huidige baan als IMF-topman.Onder ex-kanselier Helmut Kohl was Kohier, die een vrij afstandelij ke relatie tot zijn partij onder houdt, staatssecretaris van Fi nanciën. GPD van onze redactie buitenland ABUJA - Nigeria heeft giste ren laten weten dat een com muniqué van het ministerie van Defensie over hoog Paki- staans bezoek fouten bevat. In het communiqué stonden tikfoutjes waardoor de in druk werd gewekt dat Paki stan het Afrikaanse land kern energie en wapens aanbood. De verwijzingen naar nucleai re macht in het communiqué zijn een typografische vergis sing, volgens het ministerie. Het ministerie liet eerder op de dag weten dat Pakistaanse officieren het land hebben aangeboden zijn 'militaire verdediging te versterken' en 'nucleaire kracht te verwer ven'. Pakistan sprak dat te gen. De aanvankelijke Nigeri- aanse melding stelde dat de voorzitter van de Pakistaanse generale staf het aanbod woensdag deed tijdens een ontmoeting met de Nigeriaan- se minister van Defensie Kwankwaso. De Nigenaanse bevelhebber generaal Ogomudia had wel oren naar de beweerde aanbie dingen van zijn Pakistaanse collega. Volgens Ogomudia is Pakistan geen ontwikkelings land meer sinds het kernwa pens heeft en daardoor als kernmacht wordt gezien. Be gin dit jaar verspreidden Ni- geriaanse functionarissen het bericht dat hun land in Noord-Korea rakettechnolo gie wilde kopen, maar de Ni genaanse president Obasanjo ontkende dat stellig. AFP MOSKOU - De Nederlandse astronaut André Kuipers (rechts), zijn Russische collega Gennady Padalka (midden) en de Amerikaan Michael Fincke bereiden zich in de trai ningscapsule van de Sojoez TMA-raket voor op hun aanstaande ruimtereis. Het drie- door Pascale Thewissen AARLEN - Mare Dutroux maak te zijn slachtoffertjes wijs dat hij hen beschermde. Hij voerde een toneelstuk op, vertelde hen dat zijn 'baas' hen wilde ver moorden omdat hun ouders wei gerden losgeld te betalen en dat hij de enige was die om hen gaf. Sabine Dardenne, die op het mo ment van haar ontvoering twaalf jaar was, vloog Dutroux bij haar bevrijding, na tachtig dagen gevangenschap, om de hals. „Ze omhelsde hem en be dankte hem", vertelde onder zoeksrechter Jean-Marc Conne- rotte gisteren in de Aarlense rechtbank. Connerotte was de man die op 13 augustus 1996 Mare Dutroux liet oppakken in verband met de verdwijning van Laetitia Del- hez, vier dagen eerder. In een kooi onder zijn huis in Marcinel- le trof de politie ook Sabine Dar denne aan, die op 28 mei was ontvoerd. Zij was sindsdien door Dutroux vastgehouden en misbruikt. Ook de achtjarige Luikse meisjes Julie en Melissa en de Hasseltse tieners An en Eefje bleken door Dutroux te zijn gekidnapt. Hun lichamen werden enkele dagen later opge graven in Sars-la-Buissiere en Juipet. De zaak heeft een enorme im pact gehad op het leven van Con nerotte die aan de basis stond van de ontknoping van de gru welijke affaire Toen Olivier Slusny, de advocaat van Le- lievre, hem vroeg naar de specia le veiligheidsmaatregelen die destijds voor hem en procureur Michel Boulet werden getroffen - ze werden vervoerd in een ge pantserde auto na geruchten over een aanslag - werd het Con nerotte te veel. „Dat was een pri meur in België. Volgens mij was zoiets nog nooit eerder gebeurd. De invloed op mijn professione le en mijn privé-leven was groot." De onderzoeksrechter hapte naar adem en had moeite zijn emoties in bedwang te houden. Daarop besloot rechter Stepha- ne Goux de zitting enige tijd te schorsen. Later kwam het opnieuw tot een schorsing toen de advocaten van Nihoul en Laetitia elkaar in de haren vlogen. Connerotte wordt door veel men sen gezien als een held. Hij was de eerste die Dutroux in ver band bracht met de ontvoerin gen van jonge meisjes. De speur ders die hem voorgingen bleken een zootje van hun werk te heb ben gemaakt. Connerotte werd met de zaak belast toen Laetitia verdween. Via getuigen die een deel van een nummerbord van een auto hadden onthouden, kwam hij Dutroux op het spoor. „Ik had meteen in de gaten dat het hier om een bijzonder ge vaarlijk iemand ging. We wisten dat we snel moesten reageren, we vreesden voor Laetitia's le ven." Connerotte was ook degene die de nu ook terechtstaande Mi chel Nihoul in verband bracht met de ontvoeringen. „Zijn ver klaringen barstten van de tegen strijdigheden en hiaten. Hij speelde een kat- en muisspel met zijn ondervragers." De onderzoeksrechter refereer- (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. buitenmeubelen buitenverlichting Het echte buitenleven begint bij Palladio. U ontdekt bij ons een prachtig assortiment buitenmeubelen- en verlichting. Kom naar Heinkenszand! Schouwersweg 7 (ind. terrein Noordzak) www.binnenuit.nl Vrijdagavond Is onze vaste koopavond! door Frank Hendrickx MOSKOU - Een Russische on- derzoeksstation gevestigd op een drijvende ijsschots bij de noordpool is bijna geheel ver brijzeld onder kruiend ijs. De twaalf onderzoekers van het drijvende 'station 32' hebben de ramp overleefd. Rusland bereidt zich voor op een grootschalige reddingsoperatie om de weten schappers in veiligheid te breng en, maar de situatie wordt als zeer kritisch omschreven Expeditieleider Vladimir Kosje- lev meldde per satelliettelefoon dat een tien meter hoge muur van kruiend ijs bijna het hele station vernietigde. In een half uur tijd was 90 procent van de accommodatie verdwenen. „Zo iets hebben we nog nooit ge zien", zei Kosjelev. De weten schappers zitten nu op elkaar ge pakt in de twee hutjes die nog overeind staan. Pogingen om proviand en warme kleren te droppen, zijn mislukt door de sterke wind. Reddingswerkers zullen probe ren de onderzoekers vandaag met helikopters te evacueren. De leider van de operatie, de parlementariër en onderzoeker Artur Tsjillingarov, verklaarde dat de toestand zeer gevaarlijk Advertentie SEOUL - Een 72-jarige Zuid-Koreaan is gisteren terugge keerd naar huis na vijftig jaar in Noord-Koreaanse krijgs gevangenschap te hebben gezeten. Zuid-Korea had hem al doodverklaard. Ten onrechte, zo bleek toen hij in december naar China wist te vluchten „De rest van mijn leven breng ik door met mijn familie", zei Kim Ki-Jong, die in 1953 gevangengenomen werd tij dens de Korea Oorlog (1950-1953). AP JAKARTA - Negen kompels zijn in een goudmijn in Indo nesië omgekomen door rookvergiftiging. Voor het leven van vier anderen wordt gevreesd. De rook ontstond door autobanden die bij de ingang van de mijn in brand waren gestoken, mogelijk door illegale mijnwerkers die de kom pels uit de schacht wilden verdrijven om goud te stelen. Dat heeft de politie gisteren gemeld. Illegale mijnwerkers proberen vaker de goudmijn in Bogor, ten zuiden van Ja karta, binnen te komen. AP PORTLAND - Na San Francisco en New Paltz kunnen ho mostellen nu ook in Portland, in de Amerikaanse staat Oregon, met elkaar in het huwelijk treden. Volgens het stadsbestuur is het homohuwelijk legaal, omdat in de wet staat dat alle mensen gelijke rechten hebben. „Wij willen niet meer discrimineren", aldus het stadsbestuur. Conservatieve organisaties in Califomië zijn naar de rech ter gestapt om een einde te maken aan de echtverbindin gen tussen homo's. AP PEKING - De Chinese autoriteiten hebben de dissident Wang Youcai gisteren vrijgelaten. Hij is na stille diploma tie en druk uit Washington op een vliegtuig naar San Franscisco gezet voor een medische behandeling Mensenrechtenorganisaties in de Chinese hoofdstad Pe king hebben dit bevestigd. Wang Youcai is een prominent tegenstander van het regime van de Communistische Par tij van China. Hij werd in 1998 tot elf jaar cel veroor deeld. Wang is een van de medeoprichters van de Demo cratische Partij China. ANP/AFP PARIJS - De Franse senaat is met overweldigende meer derheid akkoord gegaan met het wetsvoorstel voor een verbod op religieuze symbolen op openbare scholen. De wet hoeft nu alleen nog ondertekend te worden door presi dent Jacques Chirac om met ingang van het volgende schooljaar in werking te treden. Maar liefst 276 senaatsleden stemden voor het wetsvoor stel, tegenover twintig tegen. Drie weken geleden gaf het Franse parlement zijn fiat aan het wetsvoorstel. Volgens de wet worden alle religieuze symbolen, zoals is lamitische hoofddoekjes, joodse keppeltjes en christelijke kruizen, verboden. In binnen- en buitenland stuit de wet op veel verzet, met name onder moslims. AP tal vertrekt op 19 april vanaf de basis Baikonur voor een verblijf van een week in het International Space Station. Kuipers gaat in de ruimte onder meer proeven doen met het opwekken van elektriciteit door bacteriën. foto Sergei Remezov/RTR de aan de eerste verhoren waar in Dutroux verklaarde dat hij op de dag van ontvoering van Laetitia bij Nihoul in Brussel was. In de fout Regelmatig ging de onderzoeks rechter in dc fout. Zo gooide hij geregeld Nihoul en Dutroux door elkaar „Het is allemaal ook al erg lang geleden", ver zuchtte Connerotte, die op 14 ok tober 1996 van de zaak werd af gehaald nadat hij een bord spa ghetti had gegeten met Laetitia tijdens een diner om hem en Bourlet te bedanken. Rechter Goux nam het hem niet kwalijk. door Hans Gertsen BRUSSEL - Is een arts, ver pleegkundige of brandweer man die een 'slaapdienst' ver vult aan het werk of niet? En zo ja, hoe moet een dergelijke dienst dan vergoed of gecom penseerd worden? Het zijn vragen waar vrijwel alle EU-lidstaten mee worstelen vanwege een recente uit spraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Dat hof stelde dat slaapdien sten werk zijn en dus doorbe taald moeten worden. Die uit spraak leidde tot paniek in veel landen. In Duitsland dreigt de gezondheidszorg per jaar twee miljard euro extra kwijt te zijn aan loon als slaapdiensten moeten wor den vergoed. Daarnaast dreigt een enorm personeelste kort als slaapdiensten als ar beidstijd worden gezien. Om problemen te voorkomen, wil de EU zo snel mogelijk de bestaande Arbeidstijden Richtlijn herzien. Het pro bleem dat de uitspraak van het Hof heeft veroorzaakt, heeft namelijk alles te maken met een 'foutje' in die richt lijn. Op papier staat nu dat er maar twee mogelijkheden zijn: iemand is aan het werk of iemand is niet aan het werk. Iemand die slaapdienst heeft, staat ter beschikking van zijn werkgever en is dus aan het werk, zo concludeer de het Hof daarop. Ovbr de manier waarop de richtlijn aangepast moet wor den zijn de EU-lidstaten het niet eens, zo werd gisteren duidelijk bij een vergadering van de ministers van Sociale Zaken Nederland wil dat er een nieuwe richtlijn komt, waarin naast werktijd en rust tijd een derde categorie komt „Wij pleiten voor zoiets als wachttijd of beschikbaar- heidstijd en daarvoor zouden andere voorwaarden moeten gelden dan voor werktijd", al dus minister De Geus. Het Nederlandse idee kan op steun rekenen van de Bene lux. de Scandinavische lan den en Frankrijk. Maar een ongeveer even grote groep lan den onder aanvoering van Duitsland en Groot-Brittan- nië denkt in een heel andere richting. Zij willen het pro bleem omzeilen door werkne mers een verklaring te laten tekenen dat ze afzien van het recht op doorbetaling. GPD is. „Zo'n kritische toestand heb ben we sinds de expeditie van Tsjeljoeskin niet meer gehad", zei Tsjillingarov, verwijzend naar de befaamde redding van 100 gestrande onderzoekers mim zeventig jaar geleden. De onderzoekers en reddingswer kers werden destijds als helden onthaald op het Rode Plein in Moskou. Het drijvende station is een jaar operationeel. Er wordt onder zoek naar de gevolgen van de kli maatverandering gedaan. Zelf heeft de expeditie in elk geval onder het 'warme weer' te lij den. Eerder dit jaar brak al de landingsbaan af. GPD 225 STANDHOUDERS UIT 31IANIEN palis seniiars ta kiiOrcrickt za/za lila 135 62S2422 www.secaalkaat.al I (Advertentie) Houd de brievenbus in de gaten De Otto jubileumcatalogus is uit. met kortingen tot 50% op topmerken als Philips. AEG. Whirlpool. Mexx. Esprit. Bespaar honderden euro's! Kijk ook op www.otto.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5