Leerlingenvervoer helft duurder 11 Burgemeesters doen elkaar boom cadeau In de nauwe pijp wordt ellende uitvergroot GroenLinks vreest lichtbelasting in Braakmanpolder College Terneuzen krijgt een pluim Eis tien jaar tegen kapitein en stuurman voor cocaïnesmokkel Bijzondere ritten en tunnel zorgen voor overschrijding begroting in Hulst Man uit Sluis slaat vrouw in geldruzie Chauffeur ontkent misbruik meisje (8) Parkeerboetes Gent hoger zeeuwse almanak Struikgewas 'ZC ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 5 maart 2004 Frank van Cooten HULST - Het leerlingenvervoer pakt dit jaar fors duurder uit voor de gemeente Hulst dan was verwacht. Wethouder P. Wee- ma^ had rekening gehouden met een overschrijding van ze ventigduizend euro op het bud get van drie ton. Op basis van de jongste cijfers blijkt echter dat Hulst 160.000 euro meer kwijt is. Weemaes deelde de fikse finan ciële tegenvaller deze week mee in de vergadering van de raads commissie middelen. Het vervoer van de 140 leerlin gen uit de gemeente Hulst naar het bijzonder onderwijs kost de gemeente 460 000 euro. .Een behoorlijke aderlating en een forse tegenvaller", zegt Wee maes. „Maar we hebben nu eenmaal veel speciale ritten naar het bij zonder onderwijs. Daarnaast zijn we gebonden aan het con tract met Regie via de gemeen schappelijke regeling collectief vervoer. Ik wil in elk geval nog eens goed analyseren waarom de geldmeter in Hulst harder doortikt dan in Terneuzen en Sluis." Aan de behoorlijke overschrij ding van het budget ligt een aan tal ooi-zaken ten grondslag. De Regenboogschool, de school voor speciaal onderwijs, in Hulst is gesloten. De 33 kinde ren moeten voortaan naar Ter- neuzen. En dat doen ze met een taxi. Daarnaast is het leerlingenver voer voor Hulst duurder gewor den door de Westerscheldetun- nel. Leerlingen uit de gemeente Hulst die het bijzonder onder wijs in Goes volgen, gingen vroe ger met de boot. „Door de Wes- terscheldetunnel komt er per leerling tachtig kilometer bij. En dat moet worden betaald. Daarnaast hebben we kinderen op het speciaal onderwijs in Ber gen op Zoom en Grave. Dat zijn veel bijzondere ritten." Begeleiding Weemaes vindt het geen optie deze kinderen gezamenlijk in een busje te laten rijden. „Veel kinderen hebben een vaste taxi chauffeur omdat ze begeleiding nodig hebben Die chauffeur kent zo'n leerling." Door de forse overschrijding gaat de gemeente wel strikter volgens de verordening werken. „We gaan zo veel mogelijk op de rem staan." Het leerlingenvervoer wordt maandag besproken in de verga dering van het algemeen be stuur van het samenwerkings verband collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen. Een van de Hulster vertegen woordigers in het algemeen be stuur is J. van Eek. „Het is jam mer dat we bij bijvoorbeeld de verplaatsing van de Regenboog- school te weinig hebben stilge staan bij de gevolgen. We zien maandag wel of we voor of te gen zijn. Wij hebben in elk geval weinig in de pap te brokkelen. De grootste bevoegdheid ligt im mers bij de grootste gemeente en dat is Terneuzen. We zien maandag wel waar het schip zal stranden." Wethouder Weemaes vindt dat een slecht uitgangspunt. „Zo hoort het niet te gaan Hulst TERNEUZEN - Een vijftigjari ge vrouw uit Terneuzen is woensdagavond rond tien voor negen geslagen door een 39-jari- geman uit de gemeente Sluis. Het incident speelde zich af in een pension aan de Beneluxweg in Terneuzen. De oorzaak was een al langer lo pend conflict tussen de twee over een financiële kwestie. De vrouw liep letsel op aan haar knie. De man werd aangehou- den. MIDDELBURG - Een 51-jarige buschauffeur uit Almere ontken de gisteren bij de rechtbank in Middelburg een achtjarig meisje seksueel te hebben misbruikt. Officier van justitie, G. Ooster- veld, achtte het misdrijf echter bewezen en eiste vijftien maan den cel. De moeder diende een schade- j claim van 8500 euro in. Ook het zusje van het slachtoffertje zou geestelijk zijn ingestort. De offi cier vond de vordering toewijs- baar De man reed vorig jaar zo mer als chauffeur van een pen delbus naar Spanje. Hij maakte op die manier kennis met een fa milie uit Terneuzen. „Het klikte meteen goed met de moeder en haar kinderen", vertelde hij gis teren Ook na de vakantie ble ven ze contact houden. Volgens hem waren ze een paar keer bij elkaar op bezoek geweest. De buschauffeur was op 9 okto ber op doorreis in Antwerpen en vroeg of hij bij het gezin in Ter neuzen langs mocht komen. Hij kon blijven slapen op de zolder kamer, waar ook het meisje sliep. Daar zouden de seksuele handelingen hebben plaatsge had. Zo zou hij aan haar vagina hebben gezeten en haar op ar men en benen hebben gekust De man reageerde ontstemd op de beschuldiging. „Ze is bij me gekomen voor het voorlezen van een verhaaltje en vertelde over haar passie voor paarden. Ik heb haar alleen een kus op haar wang gegeven en met mijn hand bngs haar haar gestreken. Meer is er niet gebeurd." Het had die nacht wel vier uur geduurd voordat ze wilde gaan slapen. Het meisje vertelde daar na aan haar vader dat de bus chauffeur bij haar in bed was ge dropen. Die vond dat zijn ex f?»* ^aar moest praten. Dat leidde tot aangifte. Tijdens een verhoor vertelde het meisje het herhaal, waaruit bleek dat ze misbruikt zou zijn. De officier verwees ook naar een zedende- et uit 1995, waarvoor de ver- achte was veroordeeld. Hij zit inmiddels drie maanden vast. rafpleitster S. Köller vroeg r-aar cliënt vrij te spreken. „Op |*n verklaring van het kind kan ge«n veroordeling volgen. De ^klaringen van moeder en stiefvader zijn te suggestief." 1 "spraak op 17 maart. Burgemeester J. F. Mulder (rechts) en burgemeester D. van der Zaag (met pet) assisteren de kinderen van basisschool Ter Doest in Graauw met het planten van een boom op het schoolplein. foto Peter Nicolai door Frank van Cooten GRAAUW - Op het schoolplein van basisschool Ter Doest in Graauw zijn gisteren drie essen geplant. Dat gebeurde door leerlingen van de school en de burge meesters D. van der Zaag van Goes en J.F. Mulder van Hulst. Een boom op het plein van de nieuwe school was een wens van het schoolbestuur. De nationale viering van de boomfeestdag is woensdag 24 maart in Borsele. Zeeland staat die dag dus extra in de schijnwerpers. Om daar wat meer cachet aan te geven, wordt een boom estafette gehouden: burgemeesters van de Zeeuwse ge meenten geven bomen aan elkaar. Dat gebeurde giste ren dus bij Ter Doest. Van der Zaag gaf een boom aan Mulder. De Hulster burgemeester Mulder schenkt volgende week een boom aan zijn collega J. Sala van de gemeente Sluis. door Cees Maas TERNEUZEN - Hoe ziet een vre selijk ongeluk in de Westerschel- detunnel er uit? Overal ligt ver wrongen staal, het wegdek is be dekt met halfopgedroogd schuim en in de vele gedeukte autowrakken gillen slachtof fers. Dat is het beeld van de grote jaarlijkse rampenoefening in de oostelijke buis van de langste au totunnel van Nederland. Bijzon der realistisch is er een ketting botsing in scène gezet, waarbij een lekkende tankauto is betrok ken en een lange bus. Twee do den, vier zwaargewonden. Dat is het verhaal. En overal is lawaai, lekken vlammen. Brand weerlieden knippen met een hy draulische schaar het dak van een auto, op de voorbank zit het ineengekrompen lichaam van een man. Het bijzondere, en lugubere, van een dergelijke oefening in een tunnel met een wegdek van maar elf meter breed, is dat door de ingesloten ruimte alle el lende wordt uitvergroot. Dat al le klanken een holle echo heb ben. En dat de schaduwen op de tunnelwand hun eigen spel spe len. Dat maakt het dubbel spookachtig. Droge klikken en de penetrante stank van weggelopen diesel. Een vrouw die perfect iemand met een shock nadoet, loopt tril lend als een espenblad van mens naar mens. Ze zegt niets, maar kijkt iedereen zo aan. „Hier zit nog een vrachtwa genchauffeur, allemaal bloed", roept iemand. „Zo zie je nog eens wat", zegt de zestienjarige Matthias Bassie uit Oostkapelle droog. De jongen staat glimla chend op de verhoogde beton- rand van de rijbaan. Hij is stu dent bij het ROC in Middelburg. „Ik zit in het oriëntatiejaar van de Landmacht, daarom hebben ze ons hier bijgehaald." Studenten En 'ons' dat zijn veertig studen ten, die zogenaamd in de bus za ten en nu door de hulpverleners moeten worden geëvacueerd. Ze staan allemaal op de rand tegen de beroete ronde tunnelwand. Stilletjes te kijken naar wat de hulpverleners doen. De brand weer, de politie en de medische mensen van de GGD en de am bulances. Het is een leger van maanmannetjes in glimmende pakken met dikke helmen op en soms een gasmasker voor. Ze verspillen weinig woorden, maar werken met z'n allen op een kluitje zonder elkaar maar één moment in de weg te lopen. Slachtoffers worden weggedra gen, brandjes geblust, autowrak ken weggetrokken, mensen wor den getroost. Op een buiten staander maakt dit stille daad krachtige leger een buitenge woon effectieve indruk. Maar het is bitter koud in de tunnel. Alle ventilatoren staan op z'n hardst om eventuele gas- dampen en rook weg te blazen Dat veroorzaakt een ijskoude wind die al het wachtend volk de huiver over de ruggen trekt. Het is half twee in de nacht als ze een kreunende man uit een auto trekken. Hij kronkelt van TERNEUZEN - De Stichting Houdt Woonomgeving Koe- gorspolder Leefbaar geeft burgemeester en wethouders van Terneuzen een pluim voor hun standpunt over de plannen voor een slibdepol in de Koegorspolder. Het college houdt vast aan het in 2001 genomen raadsbe sluit om alleen medewerking te geven aan een slibdepot als er een verwerking van min stens vijftig procent plaats vindt. Rijkswaterstaat wil nu echter een depot aanleggen zonder verwerking. De stichting wijst erop dat de omwonenden in het verleden nogal eens twijfels hadden of de gemeente wel op een goede manier met hun belangen om ging- „Door vast te houden aan het standpunt van de gemeente raad heeft u een bodem ge legd voor het herwinnen van het vertrouwen van de omwo nenden." de pijn op een brancard. Voor aan ligt een in stukken gebro ken autowrak met een vermor zelde motor waar allerlei vloei stoffen uit lopen. De stank van heet ijzer. „Weet je wat ik nu denk"? vraagt Tin Buis, de directeur van de NV Westerscheldetun- nel. Hij staat bedrukt naar het tafereel te kijken en rilt. „Weet je wat ik nu denk"? herhaalt hij, „dat dit ooit echt gebeurt. En dat gebeurt, daar kun je zeker van zijn. Dat gebeurt. Daar denk ik nu aan." heeft wel degelijk invloed. Zo is het ons gelukt de bijzondere rit ten behoorlijk aan te passen. Dat scheelt de gemeente Hulst enkele tienduizenden euro's per jaar. Wat voor ons uit de bus is gekomen, vind ik een acceptabel compromis. Dit voorstel valt te verdedigen." Van Eek wil de handdoek echter nog helemaal niet in de nng gooien. „Mijn opmerking over waar het schip zal stranden, heeft te maken met de stemver houding binnen het algemeen be stuur." door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen de 46-jarige kapitein en de 48-jari- ge stuurman van de Panamese zeesleper Otton is tien jaar cel geëist, wegens het invoeren van 4050 kilo cocaïne in Vlissingen. Eerder werden acht beman ningsleden van het schip veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf voor hun betrokkenheid bij de grootste cocaïnevangst die ooit in Nederland heeft plaatsgevonden. Raadsman T Hiddema kon giste ren bij de Middelburgse recht bank juridisch niets inbrengen tegen de aanklacht. De topadvo caat, die beide verdachten verde digde, pleitte wel voor gelijke bestraffing. „Geef ze niet meer dan acht jaar. Ze zitten alle maal in hetzelfde schuitje, met dezelfde hoeveelheid drugs. Het was ieder voor zich. Het zijn ech te sloebers." Officier van justitie. L. Boogert, baseerde zijn hogere eisen op de prominente rol van de kapitein uit Colombia en het strafblad van de stuurman uit Panama, die eerder in Amerika langduri ge gevangenisstraffen heeft uit gezeten voor smokkel van mari huana Ook de kapitein was al eens veroordeeld voor drugs smokkel. Hij vertelde in april vo rig jaar benaderd te zijn voor een reis met de Otton. Hij wist van de drugs, die met kleine bootjes in Curaijao aan boord van de zeesleper werd gebracht. De zeelieden die gisteren te rechtstonden kampten met forse schulden. Ze konden het geld goed gebruiken. De kapitein ont ving een voorschot van 40.000 dollar. De stuurman kreeg voor af 10.000 dollar. Later zouden ze nog een bonus krijgen Nog voordat ze uit Venezuela ver trokken, was het geld op. „Ze zijn bezweken voor het gro te geld", merkte rechtbankpresi dent R. Lameijer op. De zeesle per had Antwerpen als bestem ming, maar moest 18 augustus een noodstop maken in Vlissin gen. Nadat de douane was ge tipt, ging men over tot een nauw gezet onderzoek van het schip. Na twee dagen intensief speu ren werden de drugs gevonden. De cocaïne had een straatwaar de van 200 miljoen euro. De be manning had volgens Hiddema het risico genomen om met een gammele boot de oversteek te maken. „Het zijn mensen die hun ziel en zaligheid in het mari tieme leven leggen. Dit zijn geen drugsbaronnen, maar ze zijn on der druk gezet door de opdracht gevers", verzekerde de strafplei ter. De officier meende dat de zeesle per verbeurd moest worden ver klaard. De rechtbank doet 17 maart uit spraak. In Lelystad zijn gisteren drie mannen - de afnemers van de harddrugs - veroordeeld tot cel straffen van twaalf jaar. GENT - De parkeerboetes in de stad Gent zijn per 1 maart dras tisch verhoogd. Iemand die 'ver geet' een kaartje te trekken uit een parkeerautomaat krijgt voortaan 20 euro boete per hal ve dag. Voor de wetsverande ring was dat 12,50 euro. De verhoging wordt echter nog niet overal in de stad in de prak tijk gebracht, omdat veel van de apparatuur nog moet worden omgeschakeld. Het stadsbestuur verwacht dat binnen een maand allemaal klaar te hebben. Gent wordt als koopcentrum en uit gaansstad veel bezocht door Zeeuws-Vlamingen. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De GroenLinks- fractie in de Terneuzense ge meenteraad maakt zich grote zorgen om de enorme lichtuit- stoot van het logistiek park in de Noordelijke Braakmanpol ders. De fractie vreest dat de lichtuitstoot de ontwikkeling van het nieuwe natuurgebied in de polders zal remmen. GroenLinks vraagt het college van burgemeester en wethou ders de bedrijven in het logis tiek park te verplichten een lichtplan te maken. Dit plan moet een maatregelenpakket be vatten waarmee de lichtuitstoot van de bedrijven binnen de om walling van het park zal blijven en de omgeving - zoals het vol gens GL hoort - in relatieve duis ternis kan blijven. Terrein verlichting Volgens GL is de terreinverlich- ting van Katoennatie in de Braakmanpolders al vanaf de vestiging van het bedrijf op het park mensen die natuurontwik kelingen een goed hart toedra gen een doorn in het oog. Geen nacht Fractievoorzitter P. Clijsen: „Je kunt rustig stellen dat het noor delijk segment van vobral ook het bedoelde natuurontwikke lingsgebied sinds de komst van Katoennatie geen nacht meer heeft gekend. Wij kunnen ons met de beste wil van de wereld niet voorstellen dat dit de bedoe ling is geweest van Dow of het Havenschap Zeeland Seaports bij het doneren van de 2 miljoen gulden voor bos- en natuuront wikkeling destijds. De nacht hoort - zeker in natuurgebieden - nachtelijk te zijn. Ook zou het geen kwaad kunnen dat de op zichtig schitterende roestvrijsta len silo's een wat meer gedekte kleurstelling zouden krijgen. Ook dat is volgens GroenLinks in het belang van de recreatieve beleving van en in het hele Braakmangebied. In de oostelijke buis van de Westerscheldetunnel doen hulpdiensten en vrijwilligers scheepse rampenoefening. foto mee met de groot- Dirk-Jan Gjeltema Het is daar. in die Terneuzen se buitenwijk, prettig wonen; comfortabele huizen met roya le tuinen, aardige buren en aangename uitzichten. Aan de verkeersveiligheid is ook ruimschoots aandacht be steed. Overal in de buurt zijn verkeersdrempels aange bracht en: er liggen brede voetpaden. Dat is mooi, zou men denken. Maar dat is helemaal niet mooi. Want die voetpaden zijn zó breed, dat ze juist een gevaar vormen. Dat vergt eni ge uitleg. Daar fietsers een hekel heb ben aan gehobbel over de hin derlijke verkeersdrempels, wijken zij uit naar de comfor tabel brede voetpaden en ont wikkelen daarop hoge snelhe den. Dat leidt tot een pijnlijk treffen tussen voetganger en fietser. Dat heeft inmiddels veel boze gezichten opgele verd. En enkele lelijke schaaf wonden. Eén van de buurtbewoners, iviens voortuin aan het voet pad grenst, besloot maatrege len te treffen; hij liet het struikgewas zó ver uitdijen, dat het nu tot ver over wan delpad reikt. Hel kwam hem op een ernsti ge reprimande te staan van een sportief gebroekte me vrouw, die vanaf het zadel van haar racerijwiel op hoog hartige toon eiste dat meneer de snoeischaar ('En wel on middellijk!') in het struweel zette, omdat het haar de door gang te zeer belette. De man hoorde haar stoïcijns aan, wierp een blik in de rich ting van het bekritiseerde bos schage en riposteerde op opge wekte toon: Mevrouwu kunt het bos in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41