Meer woningen jeugd noodzaak Museumhaven treedt toe tot regionaal platform 11 Eis tien jaar tegen kapitein en stuurman voor cocaïnesmokkel Domburg en Dishoek krijgen defibrillators In de nauwe pijp wordt ellende uitvergroot zeeuwse almanak Struikgewas Wie bouwt huis voor één ton Bespreking van de Welstandsnota gaat niet altijd over welstand Boekenweek bij De Vries Het is daar, in die Temeuzen- se buitenwijk, prettig wonen; comfortabele huizen met roya le tuinen, aardige buren en aangename uitzichten. Aan de verkeersveiligheid is ook ruimschoots aandacht be steed. Overal in de buurt zijn verkeersdrempels aange bracht en: er liggen brede voetpaden Dat is mooi, zou men denken. Maar dat is helemaal niet mooi. Want die voetpaden zijn zó breed, dat ze juist een gevaar vormen. Dat vergt eni ge uitleg. Daar fietsers een hekel heb ben aan gehobbel over de hin derlijke verkeersdrempels, wijken zij uit naar de comfor tabel brede voetpaden en ont wikkelen daarop hoge snelhe den. Dat leidt tot een pijnlijk treffen tussen voetganger en fietser. Dat heeft inmiddels veel boze gezichten opgele verd. En enkele lelijke schaaf wonden. Eén van de buurtbewoners, wiens voortuin aan het voet pad grenst, besloot maatrege len te treffen; hij liet het struikgewas zó ver uitdijen, dat het nu tot ver over het wandelpad reikt. Het kwam hem op een ernsti ge reprimande te staan van een sportief gebroekte me vrouw, die vanaf het zadel van haar .racerijwiel op hoog hartige toon eiste dat meneer de snoeischaar ('En wel on middellijk!') in het struweel zette, omdat het haar de door gang te zeer belette De man hoorde haar stoïcijns aan, wierp een blik in de rich ting van het bekritiseerde bos schage en riposteerde op opge wekte toon: „Mevrouw, u kunt het bos in. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen de 46-jarige kapitein en de 48-jari- ge stuurman van de Panamese zeesleper Otton is tien jaar cel geëist, wegens invoer van 4050 kilo cocaïne in Vlissingen. Eerder werden acht beman ningsleden van het schip veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf voor hun betrokkenheid bij de grootste cocaïnevangst die ooit in Nederland heeft plaatsgevonden. Raadsman T. Hiddema kon giste ren bij de Middelburgse recht bank juridisch niets inbrengen tegen de aanklacht. De topadvo caat die beide verdachten verde digde, pleitte wel voor gelijke bestraffing. „Geef ze niet meer dan acht jaar. Ze zitten alle maal in hetzelfde schuitje met dezelfde hoeveelheid drugs. Het was ieder voor zich. Het zijn ech te sloebers." Officier van justitie L. Boogert baseerde zijn hogere eisen op de prominente rol van de kapitein uit Colombia en het strafblad van de stuurman uit Panama, die eerder in Amerika langduri ge gevangenisstraffen heeft uit gezeten voor smokkel van mari huana. Ook de kapitein was al eens veroordeeld voor drugs smokkel. Hij vertelde apnl vo rig jaar benaderd te zijn voor een reis met de Otton. Hij wist van de drugs, die met kleine bootjes in Curasao aan boord van de zeesleper werden ge bracht. De zeelieden kampten met forse schulden. Ze konden het geld goed gebruiken. De kapitein ont ving een voorschot van 40.000 dollar De stuurman kreeg voor af 10.000 dollar. Later zouden ze nog een bonus krijgen. Nog voordat ze uit Venezuela ver trokken, was het geld op. „Ze zijn bezweken voor het gro te geld", merkte rechtbankpresi dent R. Lameijer op. De zeesle per had Antwerpen als bestem ming, maar moest 18 augustus een noodstop maken in Vlissin gen. Nadat de douane was ge tipt, ging men over tot een nauw gezet onderzoek van het schip. Na twee dagen intensief speu ren werden de drugs gevonden. De cocaïne had een straatwaar de van 200 miljoen euro. De be manning had volgens Hiddema het risico genomen om met een gammele boot de oversteek te maken. „Het zijn mensen die hun ziel en zaligheid in het mari tieme leven leggen. Dit zijn geen drugsbaronnen, maar ze zijn on der druk gezet door de opdracht gevers", verzekerde de strafplei ter. De officier meende dat de zeesle per verbeurd moest worden ver klaard. De rechtbank doet 17 maart uit spraak. In Lelystad zijn gisteren drie mannen - de afnemers van de harddrugs - veroordeeld tot cel straffen van twaalf jaar. Autodief gepakt na achtervolging in 's-Heerenhoek 's-HEERENHOEK - De politie heeft gisterochtend een 38-jari- ge man uit Roosendaal aange houden. die in een gestolen auto in 's-Heerenhoek zat. Toen de politie poolshoogte kwam nemen, maakte de man zich snel uit de voeten. Hij schampte daarbij een poli tieauto. Daarna knalde de man tegen een vangrail en kwam te gen een lantaarnpaal tot stil stand. De man leek dronken of stoned te zijn. Op het bureau weigerde hij een blaastest. De politie heeft hem in een cel gestopt. door Ab van der Sluis DOMBURG - Ook de badposten Domburg en Dishoek krijgen een defibrillator, een apparaat dat bij plotselinge hartstilstand het hartritme weer op gang kan brengen. Volgens burgemeester en wet houders kan het apparaat le vens redden bij drenkelingen met een hartstilstand en voor badgasten met een acute hart stilstand. Vorig jaar kreeg de badpost Vrouwenpolder als eer ste een defibrillator. De gemeenteraad van Veere be sloot vorig jaar januari een defi brillator te kopen voor het strand van Vrouwenpolder. Af gesproken werd om bij positieve resultaten ook voor andere hoofdposten een defibrillator aan te schaffen. Het apparaat is afgelopen zo merseizoen vijf maal gebruikt in Vrouwenpolder De ambulance dienst, de toeristen en de Stich ting Strandexploitatie Walche ren zijn zeer te spreken over de defibrillator. Een ander belang rijk aspect, aldus het Veerse col lege, is dat de hulpverleners op het strand zich beter voorbereid en zekerder voelen als zij een ap paraat bij de hand hebben. Inmiddels heeft de Rabobank Walcheren Zuid laten weten een defibrillator te willen schenken voor het strand van Dishoek. B en W stellen in het voorstel aap de gemeenteraad dat de am bulances weliswaar zijn uitge rust met defibrillators, maar ze ker in de zomer kan het soms lang duren voor de ziekenauto op het strand is. Bij een plotse linge hartstilstand is in meer dan 85 procent van alle gevallen het hartritme verstoord. Als het apparaat binnen één minuut ge bruikt kan worden, wordt de overlevingskans met meer dan tachtig procent vergroot. Elke minuut uitstel verlaagt de over levingskans. Om de badmannen met het appa raat te leren werken, volgen zij een opleiding van drie uur. Bij komend voordeel van de te ko pen defibrillator is dat hij uit wisselbaar is met het apparaat in ambulances en er geen se conde verloren gaat. Het appa raat kost de gemeente Veere, in clusief opleidingen, vierduizend vrijdag 5 maart 2004 I j/rnr Pist Kleemans ZIERIKZEE - Bouw koopwonin gen van maximaal één ton en draag op deze manier bij aan I broodnodige betaalbare woon- ruimte voor jongeren op het ei land. Dat is de uitdaging die wethouder G. van der Salm neer legt bij projectontwikkelaars en woningbouwcorporaties. Een tekort aan betaalbare koopen huurwoningen voor jon ge mensen is voor wat betreft huisvesting en woningbouw hét knelpunt, betoogde Van der Salm gisterenavond tijdens een thema-avond van de eilandelij- ke PvdA in Zierikzee. Om dat probleem aan te pakken is in de visie van de wethouder de hulp nodig van de bouwers. De gemeente kan een dergelijk project mogelijk aantrekkelijk maken door bijvoorbeeld subisi- dies beschikbaar te stellen of ge meentegrond tegen gereduceer de prijs beschikbaar te stellen. De provincie kan, stelde Van der Salm. mogelijk haar steentje bijdragen door de te bouwen goedkope woningen buiten het contingent te houden. Mits sober en doelmatig opgezet moet een dergelijke goedkope koopwoning volgens Van der Salm haalbaar zijn. „Als bou wers. gemeente én provincie zich gezamenlijk inspannen." Of aan de contigentering gesleu teld moet worden, liet discussie partner PvdA-statenlid E. Ker- ckhaert in het midden.Hij stelde vast dat in Zeeland nog veel te vaak 'scheef gewoond' wordt. Mensen met een hoog inkomen wonen vaak in (te) goedkope wo ningen. Bij verhuizing naar een duurdere woning zou het goed kopere huis beschikbaar komen voor jongeren of andere 'star tere' op de woningmarkt. Directeur van woningbouwcor poratie Zeeuwland Ph. van Doorne haakte daar op in. Hij vindt bevorderen van doorstro ming een belangrijk instrument. Door aantrekkelijk nieuwe wo ningen neer te zetten kun je men sen bewegen te verhuizen naar een duurder huis. Zo'n huis moet je dan met het oog op de toekomst 'levensloop- bestendig' bouwen. Ofwel zo flexibel bouwen dat zowel oude ren als jonge gezinnen zich in de woning thuisvoelen. De steeds complexer wordende regelgeving maakt het volgens van Doorne ontzettend lastig om snel in te spelen op nieuwe ontwikkelingen. „Nu is het vaak zo dat tegen de tijd dat je mag bouwen het bouwplan alweer achterhaald is. Inspraak zorgt vaak voor veel vertraging." Wat betreft het proefballonntje van Van der Salm liet hij zich niet verleiden tot beloftes. De Zeeuwland-directeur liet wel weten dat het naar zijn idee ze ker de moeite waard is te kijken of de bouw van zulke goedkope woningen haalbaar is. door Inge Heuff BROUWERSHAVEN - Boos mopperend over gemeentelijke betutteling en zakkenkloppe- rij, door voor alles leges te vra gen, verlieten gisteravond twee inwoners van Brouwers haven de bijeenkomst over de conceptversie van de Wel standsnota. Deze werd gehouden in het Tonnenmagazijn in Brouwers haven en was bedoeld voor de inwoners van Noordgouwe, Brouwerehaven, Dreischor, Den Osse en Schuddebeure. Na een algemene uitleg over de Welstandsnota, die elke Ne derlands gemeente vanaf 1 juli 2004 moet hebben, gingen de vragen van enkele van de ruim 45 aanwezigen onder meer over de zes weken waarbinnen de gemeente moet reageren op een aanvraag. Een inwoonster van Brouwere haven uitte haar ongenoegen over het feit dat voor elke nieuw ingeleverde tekening le ges betaald moeten worden en dat vervolgens de tekening af gekeurd wordt. Napruttelen Haar man sprak zijn afschuw uit over de ambtelijke behan deling van aanvragen. En ter wijl de andere aanwezigen zich verder over de inhoud van de nota bogen, pruttelden deze mensen na over het ge brek aan passende huisvesting voor jongeren en de leegstaan de recreatiewoningen en verlie ten vervolgens boos de bijeen komst. Duidelijk bleek dat onder de j bevolking van Schouwen-Dui- veland toch nog veel verwar- ring is over welke bevoegdhe- den en vergunningen nu onder de Welstandsnota. Monumen- tenzorg of een bestemmings plan vallen. Waar de ene huiseigenaar kan volstaan met een vergunning binnen de Welstandsnota, zal de ander ook met Monumen- tenzorg te maken krijgen. Ze ker als het gaat om huizen bin- j nen het beschermde stads- of dorpsgezicht. De Welstandsnota was ook aanleiding tot vragen over het groenbeheer en zaken als de pinautomaat in Brouwereha ven maar daar wilde de aanwe zige wethouder L. Ge- luk-Poortvliet niet al te veel op ingaan. ZIERIKZEE - Boekhandel De Vries in Zierikzee heeft diverse activiteiten in petto in het kader van de boekenweek 2004 van 10 tot en met 20 maart. Thema van de boekenweek dit jaar is 'Frankrijk - Gare du Nord'. De Vries onthaalt de klanten daarom op zaterdag 13 maart met Franse croissants. Op 16 Maart is in de Nieuwe Kerk in Zierikzee auteur Geert Mak gastspreker over zijn nieu we boek 'In Europa' Een dag later, woensdag 17 maart, is er in Brasserie 'De Gouwe Geit een Franse the ma-avond, Het diner met wijnar rangement wordt afgewisseld met Franse poëzie van Jacques Prèvert en Jacques Brei, ver tolkt door Liesbeth Franken. Zij wordt op piano begeleid door Mar van der Veer. De deelne mers krijgen ook een kijkje in de Franse keuken van inspec teur Maigret. Tenslotte is er za terdag 20 maart tussen 11.00 en 12.00 uur in de boekwinkel een zangoptreden van het duo Huub en Tannie. Zij zingen Franse chansons in originele versie en in vertaling. In de oostelijke buis van de Westerscheldetunnel rukken hulpdiensten en vrijwilligers uit voor de grote jaarlijkse rampenoefening. door Cees Maas TERNEUZEN - Hoe ziet een vreselijk on geluk in de Westerscheldetunnel er uit? Vreselijk. Overal ligt verwrongen staal, het wegdek is bedekt met halfopge- droogd schuim en in gedeukte autowrak ken gillen slachtoffers. Dat is het beeld van de grote jaarlijkse rampenoefening in de oostelijke buis van de langste autotunnel van Nederland. Bij zonder realistisch is er een kettingbot sing in scène gezet. Waarbij een lekken de tankauto is betrokken en een lange bus. Twee doden, vier zwaargewonden. Dat is het verhaal. En overal hangt la waai, lekken vlammen. Brandweerlieden knippen met een hydraulische schaar het dak van een auto, op de voorbank zit het ineengekrompen lichaam van een man. Het bijzondere, en lugubere, van een der gelijke oefening in een tunnel met een wegdek van maar elf meter breed, is dat door de ingesloten ruimte alle ellende wordt uitvergroot. Dat alle klanken een holle echo hebben. Droge klikken en de penetrante stank van weggelopen diesel. Een vrouw die perfect iemand met een shock nadoet, loopt trillend als een espenblad van mens naar mens. Ze zegt niets, maar kijkt iedereen zo aan. „Hier zit nog een vrachtwagenchauffeur, allemaal bloed", roept iemand. „Zo zie je nog eens wat", zegt de zestienjarige Mat thias Bassie uit Oostkapelle droog. De jongen staat glimlachend op de verhoog de betonrand van de rijbaan. Hij is student bij het ROC in Middelburg. „Ik zit in het oriëntatiejaar van de Land macht, daarom hebben ze ons hier bijge haald." Studenten En 'ons' dat zijn veertig studenten, die zo genaamd in de bus zaten en nu door de hulpverleners moeten worden geëvacu eerd. Ze staan allemaal op de rand tegen de beroete ronde tunnel wand. Stilletjes te kijken naar wat de hulpverleners doen. De brandweer, de politie en de medische mensen van de GGD en de ambulances. foto Dirk-Jan Gjeltema Op een buitenstaander maakt dit stille daadkrachtige leger een buitengewoon ef fectieve indruk Het is half twee in de nacht als ze een kreunende man uit een auto trekken. Hij kronkelt van de pijn op een brancard. Vooraan ligt een in stukken gebroken au towrak met een vermorzelde motor waar allerlei vloeistoffen uit lopen. De stank van heet ijzer. „Weet je wat ik nu denk"9 vraagt Tin Buis, de directeur van de NV Wester scheldetunnel. Hijstaat bedrukt naar het tafereel te kijken en nlt. „Weet je wat ik nu denk"9 herhaalt hij, „dat dit ooit echt gebeurt. En dat gebeurt, daar kun je ze ker van zijn Dat gebeurt Daar denk ik nu aan." door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Museum haven Zeeland in Zierikzee is '««getreden tot het Platform Mu sea Schouwen-Duiveland. Daar mee zijn nu alle gesubsidieerde musea in deze gemeente binnen een organisatie vertegenwoor digd. Voorzitter Lukkie Zijlstra *an het Museumplatform acht dat van groot belang voor de be langenbehartiging en de samen werking op het gebied van I Pr-voering, collectiebeheer en 1 -registratie. j ■luist door de afhankelijkheid van subsidie signaleert zij veel I gemeenschappelijke belangen. olgens Zijlstra is het beter met 1 m*1 v'a bet platform te plei- er- aan ieder voor zich. Zij weet I 031 °°k de gemeente één aan- fPfeekpunt toejuicht. Wat haar zou dat best tot uiting ko- I en met klinkende munt voor administratieve ondersteuning, j| want nu komt er wel veel werk jj» op de vrijwilligere, j* Museumhaven heeft duidelij ke motieven voor toetreding tot het platform. Woordvoerder Frans Meulenberg geeft aan dat er dynamischer tijden gaan aan breken. „De laatste jaren is er een statio nair beleid gevoerd, maar nu er veel meer subsidie is losgeko men, kunnen er schepen geres taureerd worden." Hij noemt ook de gerestaureerde houtlood- sen waar straks de historische scheepswerf als trekpleister dient. Doodsaai Volgens cultuurambtenaar Bert Stuit is de Oude Haven nu nog doodsaai om naar te kijken Meulenberg erkent dat: „Er is eb en vloed, er gaat eens een dek zeil op en een dekzeil af. Dat is het meest dynamische wat er ge beurt, maar daar komt drastisch verandering in." Voor de Museumhaven is er ge noeg reden mee te doen in de ge zamenlijke presentatie van het zeer gevarieerde museale aan bod op Schouwen-Duiveland. Meulenberg kon tijdens zijn eer ste vergadering binnen het plat form deze week direct de eerste revenuen van de samenwerking noteren. Zo lift de Museumha ven mee als er volgens plan een televisiepresentatie van tien mi nuten over de Schouwse musea wordt gemaakt. Verder stelt museumcurator Peter Priester dit voorjaar een billboard-expositie samen in het monumentale stadhuis in Zierikzee met grote foto's van al le musea op Schouwen-Duive land. Ook daar krijgt de Mu seumhaven een plekje in. Verder gaat deze organisatie gebruik maken van het gezamenlijk soft warepakket Pandora voor collec tiebeheer en -registratie. Overigens hangt de uitgifte van die passe-partout dit jaar nog af van een verzekerde afname van minstens duizend exemplaren door recreatie-ondernemers. Zijlstra haast zich te zeggen dat de Museumhaven nog wel kan worden meegenomen in de gloednieuwe folder van de Vere niging van Zeeuwse Musea die op maandag 19 april wordt ge presenteerd. Op die dag houdt de vereniging haar jaarvergade ring in Zierikzee De Museumhaven is nu nog 'doodsaai' om naar te kijken, maar daar komt binnenkort verbetering in. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33