De vrijheid van mobiliteit Living Colour heeft nog bestaansrecht PZC Afasiepatiënt heeft baat bij aanwijsboek Puntenrijbewijs lezers schrijven kunst Debat Zeeuws Museum over regionalisering PZC Leger Delta Brandstofprijs Monternissen Couperen Intimidatie Nobelgate vrijdag 5 maart 2004 door Claudia Sondervan GOES - Het Aanwijsboek van de stichting Zorg Lichamelijk Gehandicapten (ZLG) in Goes is een succes. Het is een hulpmid del bij het praten voor mensen met afasie, bij wie het vinden van het juiste woord een pro bleem is. Het zakboek kreeg kortgeleden een verbeterde heruitgave. Daar van heeft ZLG er inmiddels tweeduizend verkocht in Neder land en Vlaanderen, zegt Harry Overdam van de ZLG in Goes. Het principe van het Aanwijs boek is eenvoudig. Mensen die door hersenletsel schade hebben opgelopen in het taalverwer kend gebied van hun brein, kun nen woorden soms niet oproe pen of gebruiken een verkeerd woord. In het boek kunnen zij het ge zochte woord aanwijzen, zodat de conversatie niet stokt. Tekeningen De woordenschat is verbeeld door tekeningen met het woord eronder. In elf categorieën zijn alledaagse termen vervat. Elke categorie, zoals persoonlijke ver zorging, gevoel, relaties of kalen der en feestdagen, heeft een ei gen kleur. ZLG kwam in 1998 met het eer ste Aanwijsboek. De tweede ver sie is aangevuld en aangepast aan wensen en ervaringen van gebruikers. Het boek kost 11,50 euro en is te verkrijgbaar bij de ZLG aan de Lijnbaan in Goes en bij werk en dagbestedingscentrum De Onderneming aan de Handels weg in Vlissingen. advertentie Dames maal 43/45 Heren 47/50 schoenen voor GROTE maten ST ADRIAANSTRAAT 5 GOES door Maurits Sep En dat is één... Het leek nog te luk ken met oranje, maar het was toch al rood. Strafpunt. Dat wordt oppassen met dat puntenrijbewijs. Te veel straf- punten en je bent terug bij af: in de les auto. Een ruime meerderheid van de bevol king (69 procent) was volgens onder zoek van TNS Nipo al voor het systeem met strafpunten voor zware verkeers overtredingen. De Tweede Kamer, als volksvertegenwoordiging, dus ook. En nu is minister Peijs van Verkeer ook om: het puntenrijbewijs komt er, de vraag is alleen nog wanneer. „Een stok achter de deur om roekeloos en agressief gedrag aan te pakken. Een heel goed idee dus", vindt Bas Vroon land uit Middelburg, woordvoerder van de verkeersveiligheidsorganisatie 3VO Zeeland. „Bovendien is het een signaal aan automobilisten dat de vergunning om een auto te mogen besturen niet le venslang geldt, maar kan worden inge trokken. Het werkt preventief voor de groep bestuurders die zich normaal niks van regels aantrekt. Om hun ver gunning terug te krijgen, moeten ze weer naar de verkeerscursus." Dat dreigement is afschrikwekkender dan het risico - dat automobilisten nu al lopen - dat een rechter het rijbewijs afpakt, denkt Vroonland. Pas voor de rechter beseffen overtreders dat ze mis schien maandenlang niet mogen rijden. Dan begint het gesteggel over de (on)misbaarheid van het roze papiertje: 'Dan verlies ik mijn baan'. „Het is een document voor vrijheid, voor mobiliteit. Daarom willen mensen het zo graag hebben", duidt Vroonland de waarde van het rijbewijs. Dat blijkt ook uit de reactie van W. Boogaart uit Hardrijders die worden betrapt, krijgen voortaan een strafpunt. Bij te veel strafpunten wordt het rijbewijs afgepakt. foto Dirk-Jan Gjeltema Nieuwerkerk, secretaris van de Stich ting Pro Auto. „Wij zijn voor de vrij heid van mobiliteit en dus tegen het puntenrijbewijs. Het beknot wederom de vrijheid van de automobilist." Boogaart vindt het strafpuntensysteem 'een stap te ver'. De automobilist is toch al zo aangepakt door de overheid, het moet nu maar eens ophouden. „Er zijn al steeds meer flitspalen, steeds meer controles, terwijl we ook steeds langza mer kunnen rijden met al die files. Het houdt een keer op hoor." Strafpunten worden niet voor futilitei ten uitgedeeld, merkt Vroonland op. Het is een beoordeling van het totale verkeersgedrag: door rood licht rijden, te hard rijden, dronken rijden, bumper- kleven, agressiviteit. Nu worden daar boetes voor uitgedeeld, maar dat heeft te weinig effect, vindt 3VO. Dat merkt ook de politie Zeeland, zegt woordvoerder J. van Mourick. De ac ceptgiro valt weken later op de deur mat, de overtreding is al bijna vergeten. „Wij houden nu afwisselend radarcon troles en controles waarbij we mensen staande houden. De impact van een staandehouding is veel groter dan die van een acceptgiro, omdat je dan met een wordt aangesproken op je gedrag en er onmiddellijk de straf bij krijgt." Controleren Na een boete keert het gedrag weer te rug, stelt Vroonland. Bij het puntenrij bewijs weten mensen van tevoren welk risico ze lopen. „Als de politie tenmin ste goed kan controleren, anders werkt dit systeem onvoldoende. Je moet de straf immers toekennen aan de persoon die het agressieve gedrag vertoont, niet aan de auto waarin gereden is. De be stuurder kan namelijk iemand anders zijn dan de eigenaar. Daar moet een goe de oplossing voor komen." De politie weet nog niet wat precies de bedoeling is van het puntenrijbewijs, wat de eisen zijn en de straffen. „Wij vinden er dus nog heel weinig van", zegt Van Mourick. De stichting Pro Auto legt zich nog niet neer bij de invoering van het puntenrij bewijs, kondigt Boogaart strijdlustig aan. „Een meerderheid van de Tweede Kamer is voor, net als minister Peijs van Verkeer. Helaas. Maar we gaan toch brieven schrijven naar de Kamer fracties met argumenten waarom dit geen goede zaak is." Pro Auto is wel voor het verminderen van de agressie, besluit Boogaart. „Maar we snappen ook heel goed waar die agressie vandaan komt. Als automo bilist ben je tegenwoordig steeds langer onderweg. Als je net twee uur in de file hebt gestaan, dat is niet leuk hoor. Ik kan me voorstellen dat je dan agressie ver rijdt." door Jean-Paul Heek VLISSINGEN - Het door Mick (Tagger ontdekte Living Colour was eind jaren tachtig een waar fenomeen. Een rockband die lou ter uit zwarte muzikanten be stond, zoiets was nog nooit ver toond. In 1995 ontbond Vernon Reid de band, maar nu i«-Living Colour terug. Zondagmiddag speelt de band in het Arsenaal theater in Vlissingen. Twee jaar geleden was Reid er nog niet zo zeker van dat de toen voorzichtig ingezette come back vaste vormen ging aanne- MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum vervolgt woensdagmid dag in Middelburg zijn serie cul- tuurdebatten met lezingen en een discussie over regionalise ring in de museumwereld. Aan het debat in de Burgerzaal van het Stadhuis doen directeuren mee van verschillende grote re gionale musea in Nederland. Tijdens de bijeenkomst komt on der meer de vraag aan de orde of regionale musea lokale kun stenaars voorrang moeten ge ven. Ook wordt gesproken over de vraag hoe de regionale identi teit van een museum zich ver houdt ten opzichte van de ge dachte dat kunst universeel is. Zoals in veel andere sectoren blijkt de regio ook in de mu seumwereld terrein te winnen. De sprekers die het debat inlei den zijn hoogleraar Marlite Hal- bertsma van de Erasmus Univer siteit in Rotterdam en hoogle raar Gerard Rooijakkers van de Universiteit van Amsterdam. Na hun lezingen volgt een ronde tafelgesprek met Michel van Maarseveen van het Drents Mu seum, Cees van 't Veen van het Fries Museum en Museum Prin- cessehof Leeuwarden, Max Meijer van de gemeentemusea in Arnhem, Jos Schatorjé van het Limburgs Museum, Jan van Laarhoven van het Noordbra bants Museum en Kees Zand vliet van het Rijksmuseum. Di recteur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum leidt het ge sprek. Aanvang: 13.30 uur. men. Met het nieuwe album Collideoscope op zak durven Reid en zanger Corey Glover wel openheid van zaken te ge ven. „Toen we een paar jaar te rug die optredens deden was er nog geen sprake van een defini tieve terugkeer. Voor Living Co lour was dat een heel onzekere tijd. Het ging allemaal oké, maar tijdens die try-outs kwa men ook weer de nodige oude problemen bovendrijven. Ik heb mezelf heel vaak afgevraagd wat de reden was om weer met die jongens op het podium te gaan staan, Zou dit ooit nogjde band kunnen zijn waar ik mij echt prettig in voel?" Het is een uitspraak die de intel ligente en welbespraakte gita rist typeert, Reid is iemand die consequent weigert om de mak kelijkste weg te kiezen. „Bands die ermee stoppen en een paar jaar later weer beginnen zijn ei genlijk verschrikkelijk. Het is het grootste rock-'n-roll-cliché dat er bestaat. Meestal doen ze het om hun eigen agenda weer vol te krijgen omdat ze dat in hun eentje niet lukt. Ik haat dat. Dat is ook de reden waarom het toch nog zo lang heeft geduurd voordat wij met Collideoscope op de proppen kwamen," Mythe In 1995 had Living Colour van de eerste drie albums miljoenen platen verkocht. De groep was vol goede moed bezig een vierde studioalbum op te nemen, toen Reid als een donderslag bij hel dere hemel aangaf er geen trek meer in te hebben. „We kwamen in een situatie terecht dat we onszelf te serieus gingen nemen. De meeste muzikanten die suc ces hebben veranderen na een poosje onherroepelijk. Je gaat geloven in je eigen mythe en al- De Amerikaanse funkrockband Living Colour is terug met een nieuwe cd: Collideoscope. (advertentie) DVD-spaaractie Hierbij de letter voor de DVD-spaaractie van de PZC. Iedere dag verschijnt er een andere letter in de do krant die samen het woord "acteur" vormen. Deze actie loopt t/m 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op zaterdag in de krant t/m 6 maart. les moet perfect zijn. Je gaat de- signkleding dragen, je vrouw moet een liposuctie hebben en ie dereen, inclusief jijzelf, moet er sexy uitzien. Langzaam zag ik dat we allemaal in de val aan het trappen waren die ik al die jaren had geprobeerd te vermij den." 11 September Dat het New Yorkse viertal toch weer met zoveel plezier de we reld rondtoert, mag volgens Reid een wonder heten. Hoe gek het ook klinkt, de ramp van de 11e september in hun woon plaats is volgens Reid en Clover de belangrijkste reden waarom Living Colour definitief terug is. De gitarist legt uit: „We zijn allemaal New Yorkers en die ge beurtenis had zoveel impact op ons leven, buiten maar zeker ook in de band. Ik woon op Sta ten Island en kon de torens van uit mijn huis zien branden. De dagen daarna kwamen we bij el kaar en bleek opeens hoe maat schappelijk en geestelijk wij met elkaar verbonden zijn." Met andere woorden: Zou de reünie zonder deze gebeurtenis zijn gestrand na de spaarzame optredens die de band in 2001 gaf? Reid; „Waarschijnlijk wel. Als wij zonder die ervaring al een plaat hadden gemaakt, zou het waarschijnlijk een herha lingsoefening zijn geworden en dan was ik afgehaakt. Maar om dat wij zoveel te zeggen hebben, denk ik dat Collideoscope een echt album is geworden. De creativiteit is oprecht, de bood schappen gemeend en de mu ziek is levendig en dynamisch." Overigens zaten de vier tijdens de afwezigheid die acht jaar duurde niet echt stil Vernon Reid bracht een paar jaar terug zijn plaat Mistaken Identity uit, terwijl Glover in 1998 debuteer de met het zeer fraaie Hymns. Drummer Calhoun bracht een paar soloalbums uit. Vooral voor Glover was dat solo- avontuur van belang. „Door die ervaring is mijn invloed op Collideoscope veel groter dan op de eerste drie Living Co lour-platen. Ik heb veel teksten geschreven die duidelijk maken wat ik van het Amerika van de ze tijd vind. In mijn land zien wij elke buitenlander, inclusief Europeanen, als een potentiële vijand. Maar we wantrouwen zelfs elkaar. Moet je zien wat er met de Dixie Chicks is gebeurd. Hun leadzangeres zei in een li- festyle-blad alleen dat zij het niet eens was met het buiten landse politieke beleid van Bush en daarop werd de hele band pu bliekelijk afgeslacht. Mijn land genoten zijn op hol geslagen. Amerika is gefrustreerd en dat is waar ik op Collideoscope over zing. Aan de andere kant zetten deze warrige tijden ook ons oude werk in een goed perspec tief. Als wij nu een nummer doen zoals 'Information Over- foto GPD load' uit 1990 blijkt dat de in houd van die song actueler is dan ooit tevoren. Dan weet je meteen waarom Living Colour zeker nog bestaansrecht heeft. Kleine clubs De band speelt de komende week in Nederland en doet dat opvallend genoeg in kleine clubs als het Arsenaaltheater. Volgens Reid is de reden tweele dig. „Ten eerste hebben we er geen flauw besef van hoe popu lair we in Nederland zijn, al hoor ik dat bijna alle kaarten zijn uitverkocht. Daarnaast is het goed voor de band om klein te beginnen. We werken nog steeds aan onze relaties, zowel naast als op het podium. We moeten onze fans kunnen zien en voelen zodat we straks weer klaar zijn voor het grote werk." Concert Living Colour, zondagmid dag in hel Arsenaaltheater in Vlis singen, aanvang: 15.00 uur. niet zeggen dat je elke tr, in stand moet houden. Dep;:-; den met staart worden zetfsj keuringen zoveel mogelijk i geerd en achteraf gezet. Rob OssewL. Prins Bemhardstrm OldSafij Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC, schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Deretc tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent ni«. de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wol niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Donderdag 27 februari maakt de PZC melding dat Delta Nuts niet correct zou zijn behandeld door concurrent Durion. Woord voerder Nelemans spreekt van een zorgelijke schandalige infor matie. Over schandalig en zorge lijk gesproken het volgende: zon der melding vooraf wordt er door Delta met het maandelijks voorschot gemanipuleerd. Bij navraag naar deze gang van za ken wordt medegedeeld dat dit alleen kan via internet of tele foon. Een persoonlijk gesprek was niet mogelijk hoewel dat voor ondergetekende de enige mogelijkheid was. Deze klant vriendelijke behandeling waar men bij Delta zo prat op gaat is pas zorgelijk, schandalig en aso ciaal. Misschien kan Dte in Den Haag ook eens toezien of Delta zich wel aan de wet houdt. Th.J. Izeboud Falckstraat 96 Vlissingen De koers van de Amerikaanse dollar ten opzichte van de euro is in minder dan twee jaar met ongeveer vijftig procent ge daald. Plezierig voor gebruikers van producten die in dollars worden ingekocht, zoals ruwe olie. Het is dan ook onbegrijpe lijk dat Shell de prijs van auto brandstof vorige week weer ver hoogde zoals de PZC van 28 fe bruari meldde. Accijnsverho ging, prijsschommelingen op de wereldmarkt en hoge dollar koers zien wij altijd direct terug aan de pomp. De huidige lage dollarkoers lijkt echter aan de aandacht van de oliemaatschap pijen te zijn ontsnapt. Hoewel de literprijs voor een klein deel uit grondstofkosten bestaat, zou de consument toch minstens de goedkope dollar moeten terug zien in zijn literprijs. Al is het maar met enkele centen. Maar nee, Shell verhoogt ongeacht de lage dollarkoers gewoon de brandstofprijzen. Beetje flauw van Shell en ook een beetje flauw van de andere maatschap pijen die Shell slaafs volgen en ons willen doen geloven dat zij onafhankelijk van Shell op pre cies dezelfde dag precies dezelf de consumentenprijs hadden ge calculeerd als Shell. G. Dingemans Trompstraat 17 Middelburg Buiten is het grauw, het verkeer zit vast, maar de PZC ligt in de bus (26-2). Op de voorpagina niets dan kommer en kwel. Dus gauw door naar pagina 3 voor een glimlach bij Peter van Stra ten. En dan een verrassing. Een artikel van A.J. Snel. Over Klei ne dingen die het doen. De Mon ternissen. Dit woord moet opge nomen worden in de Dikke van Dale. Soms is de krant een leuke Martha Blom Heernisseweg 43 Afgelopen zaterdag (28-02) was in de PZC te lezen dat het proef proces van de AID tegen de paar- denverminkers niet doorgaat, Zeer jammer, het beest heeft voorlopig gewonnen en het dier is weer de dupe. De 'constructie' blijkt legaal volgens paardenfok ker Maurice. De constructie, noemt hij dat. Kun je nagaan hoe hij over paarden denkt. Hij had ook al gezegd dat hij met fokken zou stoppen als hij niet meer mocht couperen. Heb je dan een zieke geest of niet? Wat mij betreft in ieder geval wel. Volgens welingelichte bronnen zou hij eigenlijk liever overstap pen op een ander paardenras en dan was dit een mooie gelegen heid geweest om dit zonder ge zichtsverlies te bewerkstelligen. Wat voor nut heeft het couperen nou eigenlijk? In ieder geval geen medische noodzaak, zoals bij sommige schapenrassen, want dan was het enigszins te billijken. De kont toont breder en mooier vol gens deze lieden. Dat daardoor het paard verminkt moet wor den daar zit hij totaal niet mee. Hij heeft er immers geen last van. De staart zit er omdat hij een functie heeft. Zoniet dan zou hij er vanuit de natuur al niet zitten. Het couperen van staarten is volgens Maurice een traditie, dus dat moet in stand gehouden moet worden. Besnij denis van jonge meisjes is ook een traditie maar dat wil nog En maar roepen dat we moes bezuinigen Dit hoeft dan bil baar niet bij het leger, wantij mogen nog steeds een vluchtje maken, al is het geen militaire missie. We de ene brandstofslurpende kopter wegens een mankei je noodgedwongen moet sturen we er een tweede toe (PZC 3-3). Je zou je afvragen wat dat ding m lucht deed, zeker als het geend litaire missie betrof. En ah dan bedenkt wat het zo'n heli te laten vliegen, fa je de kriebels wanneer er een tweede bij komt paar onderdeeltjes te bi Misschien hadden ze dit ook' met een auto kunnen doenofi woon de wegenwacht kun: bellen. Het is niet zo gek dat: nister Kamp brult dat er meer op de krijgsmacht ber; nigd kan worden en dat er ia; toekomst zelfs geld bij moe;,' moet er toch niet aan denk; dat ze geen fotovluchtjes nis kunnen maken. A.P.deZt* Vluchtenburgstmü Middefo Wanneer je aso bent en hebt om ambtenaren en besta ders te intimideren dan hoelj geen belasting te betalen, zo te ben we via de media kunnen ve nemen, (Kamer laakt fiscalen- staatjes, PZC 1 maart). Dat te je die opsporingsambtenaren:; tuurlijk ook niet kwalijk neme want als je vrouw en kindere hebt dan ga je natuurlijk nien leven wagen met het innen re maatschappelijke financiële ve plichtingen. Nee, dan laten die aso's vanzelfsprekend hun waarde en slaan we \t buurtje of het kampje voor het gemak even over. B zijn bovendien genoeg brx burgers die wel betalen dus te schroeven we die heffingen tol gewoon een beetje op ter pensatie? Wellicht kunnen deg: meenten daarvan een retour? verpleeghuis voor ons betaler Want het wordt hoog tijd datw eens een bezoekje brengen u onze ouders nietwaar? Door; die pyjamadagen vereenzaK ze toch een beetje en nu ze gee rollater meer vergoed krijger nog maar drie keer per de po mogen en ze zelf h: wc-rollen moeten aanschafte moet daar misschien ook iet hoognodig opgeruimd worden. HedwigSê Eikenlml Kamperla Het blijkt dat er nu een rappor is uitgekomen, waarbij de occ zaak van de recente begroting overschrijding te wijten is a de kwaliteit van het ambten; renapparaat. Alsof de burg:' dat al niet weten. Blijkbaar ten de bestuurders dat (r; steeds) niet. Ik hoor vaak van le ambitieuze plannen. La men zijn oor eens te luisten leggen bij de burger. De besttic: ders zijn immers uit en door te gekozen. Iedere maand zijn weer nieuwe zaken, die duits op geen enkel gevoel voor psj chologische benadering naar/ burger. Recentelijk werden me sen benaderd in een kille bi* over verhoging van de erfpacte Ook is een aantal personen as: geschreven met als adressen 'aan de bewoner van dit pa1* zonder deugdelijke dagteL- ning, over het permanent bew. nen van een tweede woning-Al- of het een reclamefolder bert- Is er geen juridische kennis huis? Waar zijn de contacts vooraf hierover met de dors raad? De bestuurders zijn rt antwoordelijk. De kwaliteit het college berust materieel ot ter grotendeels op coöptatie culturele circuits of op het gtë terrein! Waar is de geografe* spreiding in het bestuur1 r.f zou de gemeenteraad sieren op maart het voltallige college i# huis te sturen zonder rekenu te houden met de politieke vris den of vriendinnen! J.L. den Hollar^' Deltawiï Haatnsu'ï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30