Gifwolk jaagt 3000 Antwerpenaren huis uit Veiligheid in tunnel kan beter Willem-Alexander opent Waterland Neeltje Jans Korten tandartszorg treft vooral minima Auto raymondo i1 Verkeerschaos na afsluiten verkeersaders Nabestaanden 9/11 boos over reclame Bush PZC Sch-Duiveland schorst drie ambtenaren 23 en 25 Nieuwe president Duitsland Eis tien jaar voor smokkel cocaïne PSV baalt van loting \2° Enige regen gewolkt en enige regen. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind Maximumtemperaturen rond 5 graden 246e jaargang no. 55 vrijdag 5 maart 2004 los nummer 1,20 www (.«ymondonl maandmenu g 23 Carpaccio van ossenhaas |gevolgd door een heerlijk gebakken zalmfilet met een vissaus en een passend garnituur nstefino*"^ls afsluiting het dessert van de chef. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (0118) 441 441 k Ir t \c n, pt onveil<h i tl k rn, tl .1 n v liI.ii lien, elf n van onze regioredactie j* ANTWERPEN - Driedui zend Antwerpenaren heb ben gisteren hun woning moeten verlaten nadat er in het havengebied een wolk giftig broomgas uit een ge kantelde vrachtwagen was ontsnapt. Afsluiting van de autosnelweg A4/A19 Antwerpen-Bergen op Zoom en andere belangrijke ver keersaders leidde tot een ver keerschaos De A4 was rond middernacht nog niet vrijgege ven. Tenminste 25 mensen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Honderden mensen in een straal van 500 meter rond de tankwa gen moesten 's middags al hun werkplek of hun huis verlaten en werden opgevangen door het Rode Kruis. Aan het begin van de avond werden ook naastgele gen buurten geëvacueerd nadat het gif zich via het riool had ver spreid. In totaal ging het om drieduizend mensen. Velen moesten de nacht doorbrengen bij familie of vrienden. Voor honderden mensen werd nood opvang ingericht. In Antwer- pen-Noord en omliggende dor pen werd opgeroepen ramen en deuren gesloten te houden. De tankwagen met het giftige broom kantelde rond één uur WASHINGTON - Verschillende nabestaanden en overlevenden van de terreuraanval op 11 sep tember zijn verbolgen over de re- damefilmpjes voor de herverkie zing van George Bush die sinds gisteren in de VS worden uitge zonden. In de reclamefilmpjes zijn beel den te zien van het vernielde WTC in New York. Het is 'sma keloos', aldus een vertegenwoor- rvan 11 september-familie- groepen om deze tragedie te ge bruiken voor politieke doelein den. Volgens Bush-adviseur Karen Hughes zijn de commercials heel stijlvol gemaakt, en heeft de terreuraanval grote invloed gehad op het leiderschap van de Amerikaanse president en op diens beleid. Je kunt niet om 11 september heen, aldus Hughes die gisteren in een uitzending van de Ameri kaanse zender ABC het gebruik van de beelden verdedigde -Vanwege die dag, voeren we nu oorlog tegen terreur", aldus Hughes Ook de campagnemana ger van Bush noemde het ge bruik van 11 september 'volko men fair' In een reclame zie je de Ameri kaanse vlag met op de achter grond de ruines van het wereld handelsgebouw In een ander snipje zijn ongeveer dezelfde beelden te zien en wordt een slachtoffer weggedragen door brandweermannen. GPD {Dw^georgeivbush.com/tvads/ (advertentie) Bent u de UITVOERDER NIEUWBOUW (m/v) die Bouwgroep Peters B.V. zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. ter hoogte van de Noorderlaan/ Transcontinentalweg. De chauf feur raakte gewond. Broom is een vloeistof met een sterk prikkelende geur en zorgt voor irritatie van de ogen en luchtwegen. Broom wordt ge bruikt bij de productie van brandblussers en in insectici des. Door de lekkage had zich een gifwolk gevormd die noord waarts dreef. De rest van de ge lekte vloeistof werd door de brandweer afgedekt met een laag schuim en zeil. Een deel van de vloeistof kwam in het riool terecht. De brand weer pompte een neutraliseren de stof in de riolen. De brandweer was lang tot half tien bezig met het dichten van het lek in de tankwagen. De la ding broom werd overgepompt naar een andere tankwagen. Vol gens de autoriteiten was geen brand- of explosiegevaar. Hulst en Woensdrecht zijn kort na het ongeval op de hoogte ge steld. De Nederlandse gemeen ten werden van uur tot uur op de hoogte gehouden van de stand van zaken. De regionale brandweer Zeeland heeft gister middag meetproeven uitgevoerd in Nieuw Namen. Er werd niets gemeten. Prins Willem-Alexander loopt met Waterlanddirecteur A. van de Hoef langs het nieuwe Deltaplaza. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde NEELTJE JANS - Prins Wil lem-Alexander heeft gisteren het nieu we hoofdgebouw van Waterland Neel tje Jans officieel geopend. De architectonisch bijzondere Deltapla za vervangt het oude entreecomplex van Zeelands grootste themapark, dat anderhalf jaar geleden door brand werd verwoest. De prins onthulde halverwege de bijeen komst voor genodigden het nieuwe logo van Waterland: een zeemeermin die in haar hand een parel houdt. Het beeld merk is aangebracht op de glazen bui tenmuur van het futuristische complex Willem-Alexander toonde zich onder de indruk van de vormgeving van het ge bouw en de uit het Topshuis overge brachte exposities over de watersnood ramp van 1953 en de bouw van de Delta werken. Eén van de sprekers die middag, L. Adriaanse van Rijkswaterstaat, daag de Waterlanddirecteur A. van de Hoef uit met een nieuwe tentoonstelling te ko men. Paraplu Centraal daarin dient naar zijn idee het waterbeheer van de 21e eeuw in de Del ta te staan. „Een tentoonstelling die sa men met alle waterbeheerders wordt ontwikkeld onder de paraplu van de vi sie De Delta in Zicht." Waterland Neeltje Jans bestaat dit jaar precies een kwart eeuw In die periode kwamen meer dan acht miljoen mensen kijken naar de stormvloedkering en de aanverwante bezienswaardigheden. „Onze ambitie is binnen enkele jaren in de toptwintig van attractieparken in Ne derland te komen. Dat betekent een groei van 320.000 (in 2003) tot 500.000 bezoekers per jaar." Bezoekers die zich gisteren meldden, vonden de kassa's gesloten. Ze kregen een kortingskaart mee voor een volgen de keer. pagina 15: invulling mislukt door Cees Maas TERNEUZEN - Een jaar na ope ning van de Westerscheldetun- nel blijkt dat de veiligheid nog steeds te wensen over laat. De radioverbindingen deugen nog niet en de sterke windstromen van de ventilatoren die bij een ongeval worden aangezet, zijn te koud en medisch gezien zelfs gevaarlijk. Dat is de kern van de kritiek die leeft bij de Regionale Brand weer Zeeland, de brandweer commandant en de burgemees ter van Terneuzen en de GGD, een dag na de grote rampenoefe ning in Nederlands langste auto tunnel. Een aantal punten van kritiek komt overeen met de ano nieme e-mail die vorige maand voor veel ophef zorgde. De re pliek van de NV Westerschelde- tunnel is dat het om 'storingen' gaat. en niet om serieuze manke menten. De meeste kritiek komt nu van de GGD in Zeeland bij monde van G. Wessel, die als Regionaal Geneeskundig Fuctionaris in de nacht van bij de oefening aanwe zig was. „De verbindingen tus sen de hulpdiensten in de tunnel en het opreationeel centrum deugden niet en de verbindin gen tussen de hulpdiensten on derling in de tunnel ook niet. Dan waren er de windstromen van de ventilatoren. Men tracht zo de eventuele gassen en de rook weg te blazen, maar het ge vaar voor onderkoeling van de slachtoffers en omstanders was heel groot." De Regionale Brandweer Zee land is milder. Woordvoerder A. Franssen laakt ook de kwali teit van de verbindingen maar stelt vast dat 'er redelijk op tijd' hulp kon worden geboden. „Er waren haperingen. Maar we zien ook verbeteringen, nu het aantal kanalen in het systeem is verhoogd. Toch werkte de com municatie tussen de bevelvoer ders die ieder in een andere tun nelbuis stonden, te omslachtig, omdat ze via twee kanalen moes ten communiceren." Verbinding Volgens Franssen was er even een 'een probleem' met de ver binding tussen de tunnel en het tunnelgebouw, dat zes kilome ter van de tunnel staat. Frans sen: „Dan was er een begripsver warring, waardoor de politie en de ambulance vrij lang moesten wachten omdat ze dachten dat de brandweer de veilige buis moest vrijgeven alvorens ze erin konden rijden. „Dat was niet zozeer een be gripsverwarring", zegt de Ter- neuzense burgemeester J. Lo- nink, „als wel dat de regionale brandweer zelf de instructies kennelijk niet goed opvolgde. De verbindingen waren nog niet ZIERIKZEE - Drie ambtenaren van de gemeente Schouwen-Dui- veland zijn sinds gisterochtend geschorst. De ambtenaren zijn betrokken bij Nobelgate, het schandaal omtrent de uit de hand gelopen kosten voor ar cheologisch onderzoek Burgemeester J. Asselbergs wil de gistermiddag niet inhoude lijk ingaan op de schorsing, maar bevestigt wel dat drie per soneelsleden op non-actief staan. „Het is een interne maat regel en daar laat ik het bij." De drie medewerkers kregen gis terochtend de boodschap dat ze niet langer welkom zijn op het gemeentehuis. Het is niet be kend of het om een tijdelijke of definitieve schorsing gaat. Het college van burgemeester en wethouders komt vandaag De nachtmerrie van Volkswagen Een man met ademhalingsproblemen krijgt medische hulp. Tenmin ste 25 mensen werden naar ziekenhuizen gebracht. foto Reuters Duitsland heeft na wekenlang touwtrekken eindelijk een opvolger gevonden voor president Johannes Rau. Het wordt IMF-baas Horst Kohier. Verheffend was het partij politieke gevecht volgens critici allerminst. CDU/CSU-kopstukken hingen naar verluidt schreeuwend met elkaar aan de telefoon. Tegen de kapitein en de stuurman van de Paname se zeesleper Otton is in Middelburg 10 jaar cel geëist, wegens het invoe ren van 4050 kilo cocaïne in Vlissingen. De recht bank in Lelystad veroor deelde de afne mers tot 12 4 «I jaar. De spelers en de technische staf van PSV reageerden giste ren niet positief op de loting voor de volgende ronde van de Uefa Cup. In de achtste finale treffen de Eindhovena- ren Auxerre, de huidige nummer vijf van de Franse com petitie. „Een heel lastige ploeg", vond trainer Guus Hiddink. „Persoonlijk had ik liever een andere ploeg gehad", zei ook Robben. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 6 en 7; radio .en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19, 20 en 21; auto: 23 en 25 door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Minima worden het ergst getroffen door de be zuinigingen op de tandheelkun dige zorg. Een half miljoen Ne derlanders met een laag inko men is al niet meer verzekerd te gen tandartskosten omdat ze de premie te hoog vinden. Het college voor zorgverzekerin gen (CVZ) verwacht dat het aan tal niet-verzekerden dit jaar ver der toeneemt. Het College van zorgverzekerin gen coördineert de uitvoering en de financiering van de zieken fondswet. Eind vorig jaar becij ferde de instantie reeds dat vijf honderdduizend mensen met een minimuminkomen zonder tandartsverzekering zaten. „Wij vermoeden dat dit aantal stijgt omdat in januari een nieu we bezuiniging is ingegaan op de tandheelkundige zorg", meld de een woordvoerder van het CVZ gisteren. In tegenstelling tot vorig jaar moeten volwassen ziekenfonds verzekerden voortaan ook zelf hun periodieke controle beta len. Het college voor zorgverzekerin gen verwacht dat daardoor min der mensen de tandarts bezoe- ker\ en dat problemen met het gebit te laat worden ontdekt. Het gevolg is dat er vaker tan den of kiezen getrokken worden omdat er geen redden mber aan is. Ook eerdere bezuinigingen op de tandheelkundige zorg troffen vooral mensen met een lager in komen. Negen jaar geleden werd de dek king beperkt tot een periodieke controle of chirurgische ingre pen. De politiek verwachtte dat mensen zichzelf aanvullend zou den verzekeren. Eind vorig jaar had twintig pro cent van de Nederlanders geen aanvullende verzekering. Een deel daarvan heeft daar overi gens bewust voor gekozen. GPD goed, dat klopt, maar dan ging het niet om de kwaliteit van die verbindingen maar om de toe passing ervan. Dat vind de Ter- neuzense brandweercomman dant J. Meijering ook. „Mijn idee is dat de veiligheid een pro ces is. Nu is het veel beter dan vorig jaar. De samenwerking tussen de hulpdiensten bijvoor beeld, was gewoon goed, pagina 11nauwe pijp met een schriftelijke verklaring. Daarin geeft het college uitleg aan de raadsleden over over de affaire rond de archeologische opgravingen in de Korte No- belstraat in Zienkzee. De ambtenarenvakbonden Ab vaKabo en CNV reageren ver baasd op de ontwikkelinge, maar willen niet inhoudelijk rea geren omdat ze nog niet bena derd zijn door hun leden. PZC 6» gaat rcrgwkhg om me* Ik goal dearbii éénmalig toostem- ming vooi automatische incaaso ven onderstaand rekeningnummer (prooi oeldi osnmalig binnen tas maanden) Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19.45). per kwartaal met automa tische incasso 56.60). D per jaar met automatische incasso l€ 217,00) Stuur dote bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) 6 of bel gratis 0800 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1