Ambuteam krijgt groen licht Invulling Neeltje Jans is mislukt Deltaraad overlegt op niveau over waterbeheer I Burgemeester is onvermurwbaar Houd uw ARBO-dienst scherp! Claim Tricolor meer dan miljoen Zeeuwse klachten naar Den Haag Wegen dicht voor vrachtverkeer Gemeenten overwegen tweede geneeskundige combinatie voor ramphulp OM eist negen maanden cel voor misbruik meisje abab ABAB VLISSINGEN - De claim voor het opruimen van olie uit de Tricolor olie zal het eerder genoemde bedrag van één miljoen euro ruimschoots overschrijden. Een woordvoer ster van Rijkswaterstaat directie Noordzee heeft dit giste ren bekend gemaakt. Het Noorse autoschip Tricolor, dat eind 2002 in de aanloop tot het Kanaal zonk. lekte begin vorig jaar veel olie waardoor de zee en Zeeuwse stranden vervuild raakten. De verwachting is dat de claim over en kele weken naar de verzekeraar van de eigenaar van de Tricolor gaat. Hoe hoog de rekening precies wordt, is nog niet bekend. Verwacht wordt dat die rond de anderhalf miljoen euro zal uitkomen. Op basis van een speciale rege ling voor calamiteitenbestrijding heeft de gemeente Veere al de gemaakte onkosten van 40.000 euro vergoed gekre gen. Rijkswaterstaat moet dat geld nog terug zien te krij gen van de verzekeraar. De gemeente Sluis schreef de ver zekeraar zelf aan en kreeg nul op het rekest. „Niet zo han dig gedaan van Sluis", aldus de woordvoerster van de di rectie Noordzee. Sluis schuift de eigen claim van 72.000 euro alsnog door naar Rijkswaterstaat. De Tricolor is vanaf begin juli tot in oktober grotendeels geborgen door een bergingscombinatie van onder meer Smit Salvage uit Rotterdam en Multraship uit Terneuzen. segmentenDe Combinatie Berging Tricolor wil de laatste stukken van de carrier, waarin de meeste auto's zitten, in april en mei weghalen met behulp van grote grijpers. MIDDELBURG - Het Klaverblad gaat de Zeeuwse klach ten over de eigen bijdrage voor de thuiszorg naar de Twee de Kamer in Den Haag brengen. Het platform voor Zeeuwse patiénten- en consumentenorganisaties biedt Ag nes Kant van de SP en andere Kamerleden op woensdag 10 maart de resultaten aan van de Zeeuwse meldweek over de eigen bijdragen in de thuiszorg, die in januari is gehouden. Maandag 8 maart begint de landelijke meld week over de nieuwe thuiszorgtarieven. Het Klaverblad wil dat de maatregel wordt teruggedraaid. Ouderen en zie ken zien zich gedwongen huishoudelijke hulp op te zeg gen. Een keuze moeten maken tussen eten of hulp is on menselijk, stelt de organisatie OUD-VOSSEMEER - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden sluit alle plattelandswegen tussen Poortvliet, Sint-Anna- land en Oud-Vossemeer af voor vrachtverkeer. Een aan tal wegen in het middengebied van Tholen was eerder al afgesloten voor bestemmingsverkeer. De smalle plattelandsweggetjes worden gebruikt als sluip- verkeer tussen het zuiden van het eiland en de dammen in het noorden. Omwonenden en agrariërs hebben veel over last van het verkeer en vinden het onveilig. Het water schap is met deze mensen gaan praten en komt nu met een oplossing. Alle plattelandswegen tussen de drie plaat sen worden afgesloten voor vrachtverkeer en er gaat een maximumsnelheid gelden van zestig kilometer per uur. De Essendijkseweg, Boneputteweg, Schapeweg, Hogeweg (tussen de Paasdijkweg en Kadijk) en de Kadijk (tussen de Hogeweg en Roolandsedijk) zijn alleen toegankelijk voor bestemmingsverkeer. Er komt een route voor al het doorgaande autoverkeer. vrijdag 5 maart 2004 fonr Claudia Sondervan GOES - De eerste Geneeskundi ge Combinatie van Zeeland is een feit. Het zogeheten ambu team. dat bij grote ongevallen en rampen het transport en de verzorging van slachtoffers coör dineert. kreeg gisteren de zegen van het algemeen bestuur van de GGD. De gemeenten betalen daar een ton voor. Een grote meerderheid van de gemeenten liet blijken het aan- ftellen van een tweede Ge- neekundige Combinatie in 2005 alsnog te willen overwegen. Dat tou jaarlijks nog eens 100.000 euro vergen. Alleen Borssele, Ka- pelle. Reimerswaal en Tholen lie ten op voorhand weten geen tweede Geneeskundige Combi natie te willen betalen. Tholen omdat op haar grondgebied van uit West-Brabant een team ope reert; de Zuid-Bevelandse ge meenten omdat ook zij bijstand van buiten Zeeland voldoende vinden als veiligheidsvoorzie ning. De rijksoverheid stelde op grond van de omgevingsrisico's m Zeeland de uitrusting voor drie ambuteams ter beschik king. Met de bijdrage van de ge meenten worden de ambulance- medewerkers betaald die zich beschikbaar houden om als Am buteam in actie te komen. Aanrijtijd De Geneeskundige Hulp bij On- I gevallen en Rampen (GHOR) wilde twee ambuteams active- ren om een aanrijtijd van een half uur te bereiken. Voor een derde team in Noord-Zeeland zijn er onvoldoende ambulan cemensen, zei GHOR-voorzitter J. Asselbergs gisteren. Pas na een stevige lobby bij de gemeen ten kreeg de GHOR steun van de gemeenten om één team te in stalleren. Op Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en de Zeeuws-Vlaamse gemeenten na, wilden de gemeenteraden geen Schouwen-Duivenland en De kans is groot dat het Zeeuw- zone en de geringe dichtheid Noord-Beveland bleven opteren se ambuteam in Terneuzen van het wegennet, voor twee ambuteams, omwille wordt gestationeerd, vanwege Noord-Beveland stemde daar van de bereikbaarheid. de zware industrie in de Kanaal- om als enige tegen het voorstel extra geld spenderen aan de GGD (waar de GHOR onder valt) terwijl gemeenten hun ei gen begrotingen zien krimpen. door Marcel Modde NEELTJE JANS - De drie zuide lijke provincies en de Rijksover heid stellen nog voor komende zomer een 'Deltaraad' in. Deze instantie buigt zich over het her stel van het natuurlijk even wicht tussen de rivieren en de Noordzee, in samenhang met het vergroten van de veiligheid voor inwoners van het Deltage bied. De verantwoordelijk gedeputeer den van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant kwamen gis teren tot een akkoord met de mi nisteries van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit (LNV) en Verkeer en Waterstaat over de oprichting van een Delta raad. De raad wordt geadvi seerd door een klankbordgroep, die bestaat uit het brede maat schappelijke middenveld van ge meenten, waterschappen, visse rij verenigingen en andere be langhebbenden. Hoewel de financiëring nog na der moet worden vastgesteld, gaat gedeputeerde M Kramer er vanuit dat het bestuurlijk plat form in juli wordt geïnstalleerd, zo zei hij gisteren bij de officiële opening van het nieuwe hoofdge bouw van Waterland Neeltje Jans. Van belang is dat de Rijks overheid zich bereid verklaard mee te betalen aan de uitvoe ring van Deltaraad-plannen. Ge zien het gisteren bereikte princi pe-akkoord. verwacht Kramer op dat punt geen obstakel die de oprichting nog in de weg zal staan. De Deltaraad (overigens staat nog niet vast dat dit de officiële naam wordt) is een voortzetting van de stuurgroep Intergrale Vi sie Waterbeheer. De opzet is al le problemen en plannen voor het gebied, dat zich uitstrekt van de Biesbosch tot en met Het Zwin, te bundelen tot één sa menhangend geheel. Concreet is dat onder meer het oplossen van de blauwalgenproblematiek in het Volkerak-Zoommeer. Ander zijds wordt binnen het verband gezocht naar een mogelijkheid om hoog rivierwater in de Delta tijdelijk te bergen, in situaties waarin ook de stormvloedke ring uit veiligheidsoverwegin gen is gesloten. Doorstroom Kramer: „Door het bouwen van allerlei dammen is de natuurlij ke overgang van rivieren naar de zee een stuk minder gewor den. Dat water moet in geval van nood snel weg kunnen. Maar Zeeland wil ook in een pe riode van weinig water een con- om één ambuteam te financie ren. Twee teams blijft voor die gemeente de enig bespreekbare optie. stante doorstroom zien om het herstel van de waterkwaliteit te bevorderen. Of denk maar eens aan het gevecht om drinkwater in een tijd van droogte, zoals af gelopen zomer tussen het noor den en zuiden des lands. De Del taraad is de plek waar dat soort discussies meteen op het hoog ste niveau kunnen worden ge voerd." De provincie Zeeland heeft voor het integraal waterbe heer al een aantal jaren geld ge reserveerd in de begrotingen. Volgens L. Adriaanse van Rijk waterstaat liggen er vele uitda gingen voor de Deltaraad. Hij noemde onder meer het veront reinigde sediment dat ligt opge hoopt in het Hollands Diep en het Haringvliet, de zandhonger van de Oosterschelde en de ge blokkeerde toegangsroute voor trekvis vanuit de zee naar de Rijn en Maas. Peuterbureau en schoolarts werken samen in Z-Vlaanderen GOES - De gezondheidszorg voorkinderen in Zeeuws-VIaan- f deren wordt als eerste in Zee- i land tot een geheel gesmeed. De- ze maand begint de bestuurs- commissie Jeugdgezondheids- Izorg Zeeland met een proef, die de consultatiebureaus en de schoolartsen van de GGD via in- nige samenwerking naar één or ganisatie loodst. Dat kondigde de voorzitter van de bestuurscommissie P. Wee- maes, tevens wethouder van Ter- neuzen, gisteren aan in de alge mene bestuursvergadering van de GGD. Voorde integratie van de jeugd zorg van nul tot negentien jaar is Zeeuws-Vlaanderen als pio- mersgebied gekozen, omdat het j gebied overzichtelijk is: er zijn I slechts twee zorgpartijen. In an- I dere delen van Zeeland zijn dat tr diverse. De zorg voor nul- tot vierjari gen ligt nu bij de Ouder- en Kindzorg van de thuiszorgorga nisaties. Vanaf het moment dat kinderen naar school gaan tot dat ze negentien zijn, is de jeugd- I amdheidszorg de taak van de I GGD. Die zorg moet samenge- I voegd worden, zodat de ontwik- kelingsgegevens van kinderen van zowel het consulatiebureau ais de schoolartsen de basis zijn I toor een constante begeleiding I Nu treden er bij de overdracht op vijfjarige leeftijd te veel breu ken op in de begeleiding. Dat verhindert bij probleemkinde- I ren vroegtijdig ingrijpen. Op I Walcheren loopt een proefpro ject dat zulke communicatiesto- I nngen wil verhelpen door de kinderdossiers elektronisch te koppelen. Do nieuwe organisatievorm v°or de jeugdgezondheidszorg Z0u er Pc 2006 moeten staan. Waterland Neeltje Jans heeft de bakens verzet naar 'edutainment'. In de nieuwe Plaza is onder meer een mammoetskelet te zien. foto Marijke Folkertsma door Rinus Antonisse NEELTJE JANS - Een grote pu bliekstrekker. Architectuur van allure. Tot verbeelding spreken de inrichting. Een attractie met dezelfde bekendheid als Centre Pompidou in Parijs. Aan ambi ties voor de invulling van Neel tje Jans tot toeristische trek pleister van formaat geen ge brek. Daadwerkelijke uitvoe ring ontaardde nochtans in een martelgang van Kromme Lin- dert. Na twintig jaar zijn in feite slechts twee doelstellingen over eind gebleven: het grootste deel van het voormalig werkeiland in de Oosterscheldemonding om vormen tot natuurgebied én geen verblijfsrecreatie toestaan Alle toeristische plannen gingen roemloos ten onder. Alleen Wa terland Neeltje Jans blijft be staan, als voortzetting van de door Rijkswaterstaat in 1979 ge stichte Delta Expo Ondanks de ingebruikname van het nieuwe entreegebouw Delta Plaza, kan Waterland met de beste wil van de wereld geen the mapark van (inter)nationaal aanzien worden genoemd. Plaza wordt omschreven als een lande lijk gebouw, een overdekt dorpsplein. Precies het niveau waarop Neeltje Jans is blijven steken: een dorp, dat al lang een grondige restauratiebeurt ont beert. Waterland als geheel ont stijgt het provinciale niet. Het schuift langzaam op richting pretpark. Het begint allemaal hoopge vend. In 1983 - de kering is vol op in aanbouw - verschijnt een plan voor aanleg van een restau rant met tentoonstellingsruimte en uitkijktoren, in de vorm van een pijler. Daar gebeurt niets mee. Eerst moet er een visie ko men over recreatie op de werkei- landen in de stormvloedkering. In 1984 wordt daarvoor op dracht gegeven, met als uit gangspunt: géén pretpark. Tus sendoor komen suggesties voor een proefstation marinecultuur, een Delta-evoluon en een educa tief energiepark- Filmmaker, beeldend kunste naar en plannenbedenker Louis van Gasteren schetst in 1985 een wenkend perspectief. Hij lanceert met steun van befaam de architecten een 'gouden idee'- op Neeltje Jans moet Ne derland-Waterland gestalte krij gen. Het eiland 'vastzetten' met acht grote moeren om het kunst matig karakter te onderstrepen, droogzetten van de reservepijler in een diepe polder, bouw van drie grote koepels die onderdak verlenen aan een waterhuis houdkundig museum, exposi ties, een presentatie van het be drijfsleven en recreatieve voor zieningen. Het plan-Van Gasteren krijgt bijval. Dat geldt minder voor een tweede plan van de gerenom meerde Harrison Price Compa ny uit Los Angeles (uitgaande van op zich zelf staande onder delen, met als thema de strijd te gen het water). Beide plannen worden doorgerekend, met dat van Van Gasteren wordt verder gegaan. Afkoopsom Er komt een investering van ten minste 130 miljoen gulden uit de bus. waar jaarlijks 800.000 bezoekers tegenover moeten staan (het dubbele van Delta Ex po). Na veel gedoe valt de con clusie; niet haalbaar. Eind 1991 krijgt Van Gasteren een afkoop som (75.000 gulden) voor zijn in spanningen. Aan andere plannen geen ge brek. Presentaties van de bunga lowparken-architect Zeelen- berg, het koppel Grandorado/ Roompot, het samenwerkings verband Delta Promenade, pro jectontwikkelaar Mabon en het Duitse bureau Freiziet Unterne- mens Beratung Wenzel Part ner. Particuliere initiatieven voor duizend terrasflats en een jachthaven, een zee-aquarium, een world fish center, lamsoren- teelt. Het blijkt allemaal trek ken aan een dood paard te zijn. Intussen gaat Delta Expo door Na opening van de kering ge huisvest in het Topshuis (bedie ningsgebouw pijlerdam). Door ruimtegebrek worden in de zo mer van 1987 tijdelijk bedoelde noodvoorzieningen geopend. Een poging om Delta Expo sa men met de stichting Delta Park een grootschalig themapark te laten oprichten, lijdt schip breuk. De architect Bhalotra maakt een inrichtingsschets voor het eiland, waarmee wei nig wordt gedaan. De aanblik van Neeltje Jans is chaotisch en onsamenhangend, luidt de kri tiek. Delta Expo verandert in 1997 de naam in Waterland Neeltje Jans en neemt dat jaar een door Rijkswaterstaat gewenst water paviljoen (17,5 miljoen gulden) in gebruik. Mooi vormgegeven, maar met passend op het werkei land. Ook inhoudelijk is hel een mislukking (Waterland maakt er in 2002 een walvispaviljoen van). Teruglopend bezoek en jPprMaurits Sep jPPPBLBUBO - Een derde nachtvergunning voor een café I 0 jj®00 'n Middelburg is geen P'obleem, maar niet in het een- rum van de stad. Burgemeester gouwenaar is onverbiddel ijk- „Want dat leidt tot meer merlast in de binnenstad en dat üunnen we niet aan." Schouwenaar toonde zich gister- -ndoovermunvbaar tijdens «n debat over uitgaan in Mid- delburg, georganiseerd ter gele genheid van de oprichting van de Jonge Socialisten Zeeland. De burgemeester erkende de be hoefte aan een extra nachtcafé. Nu mogen twee horecazaken na twee uur 's nachts openblijven. „Een derde ja, maar niet in het centrum. De ervaring leert dat nachtcafés in binnensteden meer overlast veroorzaken dan die aan de randen van steden", aldus Schouwenaar. Fractievoorzitter van de PvdA in Middelburg C, Boersma was het volstrekt met hem oneens. Zij wees erop dat de jongeren die naar die disco aan de rand van de stad moeten door woon wijken als Dauwendaele trek ken die nu heel rustig zijn. Dan vindt zij het beter de eventuele extra overlast van een derde nachtvergunning te beperken tot het centrum. De bewoners zijn daar toch al gewend aan nachtelijk rumoer. „Dat snap ik niet", reageerde Schouwenaar verbaasd. „Dus jongeren die naar de rand van de stad gaan, veroorzaken wel overlast, maar als ze naar het centrum gaan niet?" C. de Lange van de afdeling Mid delburg van Koninklijke Horeca Nederland ondersteunde het pleidooi voor een derde nacht vergunning in het centrum. „Het probleem van Middelburg is nu dat om twee uur de cafés leegstromen maar er geen ver volg mogelijk is. De behoefte is het grootst in de binnenstad. We moeten het uitgaansleven daarmee dalende inkomsten no pen tot een sanering. De bakens worden verzet minder educatie, meer plezier maken (waterspeel plaats, waterglijbaan, 3-dimen- sionale films, zeezoogdieren, or kaanmachine). Edutainment is de naam. Kortsluiting Ratten veroorzaken kortsluiting en het semi-permanente ont vangstgebouw gaat in 2002 in vlammen op. Dé kans om snel een entreegebouw neer te zetten dat beter oogt dan een veredel de bouwkeet. Echter, inhoude lijk stelt het themapark met veel meer voor dan bij het begin in 1979. De aanblik van het ei- landis nog altijd rommelig. Waterland weet tot nu toe alle aanvallen op de monopolieposi tie af te slaan. Samenwerking met het Nationaal Park Ooster schelde, dat de reservepijler als informatiecentrum wil inzetten, is van de baan. Van vestiging van een Zeeuws museum voor natuur en landschap komt niks terecht. Met de natuurbeheer ders op het eiland is nauwelijks contact. Ook met Delta Plaza erbij blijft Zeeland een maatje te klein voor een toeristische attractie van internationale allure. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. geëist tegen een 29-jarige inwoner van Clinge wegens seksueel misbruik van een meisje Daarnaast eiste de officier dat de man onder reclasseringstoe- zicht wordt gesteld. Als het aan de aanklager ligt moet de Clinge- naar het slachtoffer 1100 euro smartengeld betalen. De zwakbegaafde man gaf toe in 2001 en 2002 in Clinge het ne genjarige dochtertje van zijn vriend te hebben betast en ge kust. Dit gebeurde tijdens de zo mervakanties in de woning van haar vader. Die veronderstelde dat ze goed met elkaar konden opschieten en zag niets ver keerds in het 'stoeien'. Het meisje woont bij haar moe der in Engeland. Volgens de offi cier kon worden bewezen dat de verdachte het slachtoffer meer malen had verkracht. Die conclusie vond raadsman A. Sol te ver gaan. Hij pleitte voor dienstverlening. De man heeft inmiddels hulp gezocht. Hij be tuigde zijn spijt. „Geef me geen gevangenisstraf, want dan ben ik mijn woning en mijn werk kwijt", zei hij. Uitspraak op 17 maart. (Advertentie) de malnd; niet versnipperen." Zij stelde de gemeentelijke organisatie als voorbeeld. „De ambtenaren zit ten over veel kantoren ver spreid. Daarom wordt een nieuw stadskantoor gebouwd op één plek. Dan is het beter be heersbaar." Burgemeester Schouwenaar er kende dat de gemeente zelf soms ook lastig is voor haar in woners. „Maar om ons nou op één lijn te stellen met de over last van de horeca? Zo erg is het hoop ik toch niet." U blijft verantwoordelijk Als werkgever moet u zich wettelijk aansluiten bij een erkende ARBO-dienst. Werkgevers denken dan vaak dat hiermee al hun pro blemen zijn opgelost. Dit is een misvatting. Als puntje bij paaltje komt, bent u als werkgever verant woordelijk. Ook als ARBO-diensten zich niet aan afspraken en termijnen houden. Eén zieke werknemer kost 250 per dag ARBO-diensten nemen zelden een voortrekkersrol in het aanpakken van ziekteverzuim. Veel onderne mers wachten te vaak en te lang af. Het levert u geld op als u de regie in eigen hand neemt. U kunt zich wel verzekeren, maar als zaken niet verlopen zoals wettelijk is voorgeschreven, betaalt u uit eindelijk toch de rekening. Door hogere premies, door verlenging loonbetalingsplichten en/of boetes. Neem initiatief Specificeer duidelijk uw wensen richting uw ARBO-dienst en uw werknemers. Laat u bijstaan door een adviseur die aangeeft waar problemen kunnen ontstaan, uw ARBO-contract verbetenng behoeft en die u wijst op uw eigen kansen om ziekteverzuim terug te dringen. Meer weten? Geïnteresseerd in reductie van uw ziektekosten? Op zoek naar onafhankelijk advies? Neem dan contact op met de P&O-adviseur van ABAB Werkgeversservice hans.swolfs@abab.nl of maak een afspraak via Rianne Ploegmakers telefoon 0413 34 60 05. ACCOUNTANTS - MIASTINOAOVISCUMS - JURII bum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15