OURANT Grote schoonmaak bodem nodig ZE WECK! JACKS JACKS,, 90% Aanpak computercrimineel stuit op scepsis van branche Ondernemer Ambtenaren krijgen schuld van te duur onderzoek Zierikzee «Mi Kabinet gaat weer snijden in AWBZ ■N Dokter Dolfijn Koningin opent ambassade bij bezoek Berlijn Zeeland telt vierduizend plaatsen waar sanering geboden is mmmmmmmmmam 21 t/m 27 Complottheorie in zaak-Dutroux Gehandicapten beperkt in reizen PSV in een ideale positie ^ZEEMAN DIVERSE BABY KLEU Vrouw overlijdt na auto-ongeval in IJzendijke Bewijs voor water op Mars Flink wat zon Veel zon en een matige zuidwestelijke wind. Vanmiddag temperaturen rond 8 graden. 246e jaargang no. 53 woensdag 3 maart 2004 H®los nummer €1,20 BERLIJN - Koningin Beatrix (tweede van rechts) loopt in de glazen koepel van het Rijksdag gebouw in Berlijn. I)e Konin gin brengt een officieel bezoek aan Duitsland. Gisteren open de ze de nieuwe Nederlandse ambassade in Berlijn, een ont werp van Rem Koolhaas. De au la is vernoemd naar prins Claus, aldus de Nederlandse ambassadadeur N. van Dam. De prins wordt daarmee geëerd voor zijn inzet voor de Duits-Nederlandse betrekkin gen. Een nieuwe ambassade was nodig omdat de Duitse re gering na de eenwording van Oost- en West-Duitsland naar Berlijn trok. De regering had tot dan toe in Bonn gezeteld. foto Robin Utrecht/ANP doorRinus Antonisse MIDDELBURG - In Zee land is de bodem op onge veer 14.000 plaatsen veront reinigd. Daarvan moeten uit milieuhygiënisch oog punt zo'n 4000 locaties wor den schoongemaakt. Dit blijkt uit onderzoek van een speciale projectgroep, die onder i meer oude hinderwetvergun ningen (de oudste is uit 1816) en inschrijvingen in de kamers van koophandel in kaart bracht. De gegevens zijn gekoppeld met de al bekende informatie over bode monderzoeken en -sanering. In eerste aanleg is gekeken naar alle huidige en voormalige be drijfsterreinen, waar activitei ten plaatsvonden die bodemver ontreiniging veroorzaakten. Maar ook is onderzoek gedaan naar waterbodems, ondergrond se tanks (11.000 in de hele pro vincie), stortplaatsen, boomgaar den, autowrakkenterreinen, en dergelijke. Verdachte plekken De projectgroep kwam uit op een totaal aantal van 25.000 mo gelijk verdachte plaatsen. Op 5500 van deze locaties zijn on derzoek en eventueel sanering al begonnen of afgerond. Rest nog een grote groep andere ver dachte plekken. Volgens de pro jectgroep is op 11.000 van de 25.000 locaties niet of nauwe lijks sprake van bodemverontrei niging. Die kunnen verder bui ten beeld blijven. Van de resterende 14.000 plaat sen zijn er 4000 waar gelet op de milieuhygiëne aanleiding is voor bodemsanering. Op 500 ur gente locaties is daar al mee be gonnen. De projectgroep ver wacht dat op 10.000 vervuilde plaatsen pas maatregelen nodig zijn, als daar echt aanleiding voor is: ruimtelijke ontwikke- ■HHHÜ ling, nieuwbouw, wegaanpas- sing of eigendomsoverdracht van een perceel. Landelijk is voor de bodemsane ring de periode tot 2030 uitge trokken (was eerst 2023, maar door bezuinigingen is dat ver traagd). In 2030 moeten in elk geval alle ernstige bodemveront reinigingen gesaneerd zijn, ook in Zeeland. Het ministerie van VROM ver deelt binnenkort voor de perio de 2005-2009 het geld voor sane- Kinderwagens met zwenkwielen en handremmen Straattaal ring over de provincies. De pro jectgroep heeft voor enkele gro te locaties in de gemeenten Mid delburg en Vlissingen een ra ming van de saneringskosten op gesteld. Om hoeveel geld het gaat, is nog met bekend ge maakt. Dat geldt ook voor de precieze plaatsen waarom het gaat. Op zijn vroegst in de loop van het jaar komt daar meer dui delijkheid over. Eerst moet nage gaan worden of sprake is van privacy-gevoelige informatie De advocaat van Mare Dutroux is gisteren begonnen met het ontvouwen van een complottheorie. Daar mee wil hij duidelijk maken dat zijn cliënt niet JJ" meer is dan een radartje in een netwerk. Gehandicapten in Zeeland maken zich zorgen over nieu we regels voor de vergoeding van taxi- en andere reiskos ten. Die normen zijn te veel afgestemd op de korte afstan den in de Randstad Wie wat meer afgelegen woont heeft binnen de korste keren zijn kilome ters verbruikt. In de Nederlandse competitie wil het met PSV maar niet lukken. De Europese toer geeft meer reden tot optimisme. Vanavond heeft PSV met de 0-0 uit de uitwed strijd tegen Perugia een beste kans om verder te gm bekeren in het Uefa-toernooi. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18 en 19; trends: 21, 22, 23 en 25; jong: 26 en 27 door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De Zierikzeese af faire Nobelgate is veroorzaakt door eigenmachtig optreden van gemeenteambtenaren, falende ambtelijke controlesystemen en onvoldoende toezicht van superi euren en bestuurders. Dat blijkt uit het gistermiddag gepresen teerde rapport van de interne controleur van de gemeente Schouwen-Duiveland. In het rapport wordt vooral de beschuldigende vinger uitgesto ken richting enkele ambtena ren. De verantwoordelijk wet houders G. van der Velde-de Wilde en L. Geluk-Poortvliet blijven vooralsnog buiten schot. Nobelgate gaat over een archeo logisch onderzoek in de Korte Nobelstraat in Zierikzee dat fi nancieel volledig uit de hand is gelopen. In plaats van de begro te 52,500 euro heeft het onder zoek uiteindelijk 650.000 euro gekost zonder dat het college van burgemeester en wethou ders en de raad hiervan wisten. Uit het rapport blijkt dat vanaf het prille begin (eind 1999) tot en met het naar buiten komen van de affaire (februari 2004) ambtenaren hun eigen gang kon den gaan. Brieven zijn buiten het registratiesysteem van de ge meente gehouden en hebben nimmer burgemeester en wet houders of de gemeenteraad be reikt. Opdrachten voor bodem onderzoeken - variërend van en kele duizenden euro's tot een paar ton - zijn zonder financiële dekking en zonder toestemming van college en raad verstrekt. Zelfs nadat half november 2003 naar buiten kwam dat de kosten enorm waren opgelopen konden ambtenaren nog steeds hun gang gaan en is zonder toestem ming van het college opdracht gegeven voor vervolgonderzoek. Uitleggen Op dat moment greep het colle ge van burgemeester en wethou ders nog steeds niet in. maar vroeg wethouder Van de Velde via een e-mail aan een van haar ambtenaren wel 'wie dit straks moet uitleggen aan de raad?'. In een verklaring schrijven B en W dat zij het rapport onder schrijven en dat het college 'zich beraadt op de verdere con sequenties' van het rapport katern Zeeland: vernietigend rapport (Advertentie) r textielSupers staat jJ L*L°'' HET ARTIKEL, 4 IJZENDIJKE - Bij een eenzijdig auto-ongeluk op de Isabellaweg in IJzendijke is een vrouw uit de gemeente Hulst gisteren om het leven gekomen. De vrouw, die alleen in de auto zat, kwam door on bekende oorzaak met haar auto in de berm te recht. Daarna verloor ze de controle over haar voertuig en botste frontaal tegen een boom. De au tomobiliste is in kritieke toestand met de trauma helikopter naar het ziekenhuis in Brugge ge bracht. waar ze korte tijd later overleed. foto Peter Nicolai WASHINTON - De robot Opportunity heeft op Mars duidelijke aanwijzingen ge vonden dat de rode planeet eens 'doordrenkt' was met water. Dat heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Na- sa gisteren bekendge maakt. Er moet meer dan genoeg vloeibaar water zijn geweest om leven te on dersteunen, aldus experts. De robot heeft geen sporen van levende organismen ge vonden. Bepaalde zwavel- verbindingen en de vorm van rotsen die Opportunity onderzocht in de vlakte Me- ridiani gaven de experts het bewijs. „Er heeft eens vloeibaar water door deze stenen gestroomd. Het ver anderde hun gesteldheid en het veranderde hun che mische samenstelling", al dus wetenschapper Steve Squyes .ANP/DPA/AFP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Virusbestrijders, internetdeskundigen en spam- vechters twijfelen over het ef fect van de harde aanpak van computercriminelen die minis ter Donner (Justitie) gisteren heeft voorgesteld. Virusschrijvers zijn ongrijp baar, bedrijven doen geen aan gifte. internetaanbieders zijn huiverig om mee te werken en de meeste spam komt helemaal niet uit Nederland, aldus de cri tici. Mensen die inbreken in compu ters of systemen platleggen kun nen een celstraf van maximaal een jaar krijgen Het nieuwe be leid is gericht tegen 'ernstige vormen van hinder voor de com putergebruiker'. Het gaat om mensen die enorme hoeveelhe den mail versturen met de be doeling computers te verstoren of verspreiders van schadelijke computervirussen. Ook krakers die informatie uit computers ste len, kunnen harder worden aan gepakt. De producent van het antivirus programma McAfee noemt de harde aanpak van de minister 'vrij logisch'. De schade en over last groeit door de toenemend computergebruik door bedrij ven en particulieren. Een woord voerder stelt dat professionele, kwaadwillende computerkra kers zichzelf onvindbaar ma ken. Ofschoon virussen steeds slimmer zijn, gelooft de soft wareproducent niet dat over- heidsbestrijders kennis ontbe ren. Bij netwerkbeheerder Beertema van het Centrum voor Wiskunde en Informatica overheerst de scepsis. „Een mooi verhaal maar voorlopig niet uitvoer baar. De meeste spammers en vi russchrijvers komen uit de Vere- (advertentie) Vandaag wordt bij u bezorgd: Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met Lezersservice: 0800 - 0231231 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De AWBZ wordt niet ontzien bij een nieuwe be zuinigingsronde van het kabi net. Dat bevestigt een woord voerder van het ministerie van Volksgezondheid. Onder de AW BZ vallen onder meer thuiszorg, huishoudelijke hulp en verple ging. Mogelijk wordt het plan om rol- lators, incontinentieluiers en aangepaste bedden niet langer meer te vergoeden, weer uit de kast getrokken Voorzitter Hil- len van het College voor Zorg verzekeringen (CvZ) lanceerde dit voorstel vorige maand om dat hij vindt dat dergelijke voor spelbare en betaalbare hulpmid delen niet collectief betaald hoe ven te worden. Overigens levert het schrappen van de vergoedin gen voor deze hulpmiddelen maar een bescheiden bijdrage aan het beteugelen van de hoge zorguitgaven. Het snijden in de AWBZ komt op een ongelukkig moment, omdat veel Nederlan ders nog nauwelijks bijgekomen zijn van de vorige bezuinigingso peratie op dit vlak Sinds 1 ja nuari 2004 is de eigen bijdrage voor thuiszorg fors verhoogd. Het ministerie van Financiën be cijferde vorige week dat het ka binet zeker 2 rpiljard euro extra moet bezuinigen bovenop de al bekende 10,9 miljard. Dit is no dig om het begrotingstekort dit jaar beneden de 3 procent te houden Minister Zalm liet weten geen enkele post op voorhand uit te sluiten. Een aantal ministers rea geerde hier direct op door te roe pen dat op hun departementen niet meer gesnoeid kan worden. Minister Kamp riep dat Defen sie ditmaal buiten schot moet blijven. En minister Brinkhorst (Economische Zaken) wil de extra uitgaven voor kenniseco nomie overeind houden. GPD nigde Staten." Desondanks spreekt Beertema over een stap in de goede richting. Vaker aangifte Het onafhankelijke internetplat form Ecp.nl vindt dat bedrijven vaker aangifte moeten doen van computercriminaliteit en dat de aanpak ervan een stuk effectie ver kan. Volgens Ecp.nl bestaat bij veel bedrijven de indruk dat de politie toch niets doet. Dit vermoeden blijkt in de prak tijk terecht. Het doen van aan gifte leidt zelden tot opsporing en vervolging. Anderzijds leidt het kleine aantal aangiften tot een grove onderschatting van de invloed en schade van computer criminaliteit. Ecp.nl maakt zich hard voor 'meer blauw op de di gitale snelweg'. ANP (advertentie) gebruikte grijs kenteken auto I www.autosturm.nl KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken «oor 14,50 8 711688»555530» Noleer mij voor een proef abonnement ven 5 weken voor 14,50 Ik geel daartwi éénmalig toetten, mmg voot automatische incetto ven ondtrsUend rekeningnummer (proef geldt eenmalig bmnon zet meenden) Noteer mij voor een abonne ment. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19.45) O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) per jaar met automatische incasso 217.001 Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1