|PZC EPZ blijft kernafval opwerken j Picknickplek gericht op Tien Geboden Lentezon laat zich zien Beroving Vlissingse taxichauffeur was vooropgezet plan Spar en Middelburg weigerden nader tot elkaar te komen Overheid zou gebruikt splijtstof liever direct opslaan bij de Covra in Borssele Onderzoek naar vertrekgedrag jongeren Boete voor drankrijder iBierdief beboet Opruimen paraffine op stranden begint vandaag Noord-Beveland ruimt verlaten caravans zeeuwse almanak Glazen WALCHEREN dinsdag 2 maart 2004 door Harmen van der Werf IBORSSELE - EPZ, eigenaar van de kerncentrale Borssele, heeft het contract voor de op werking van gebruikte splijtstof elementen in Frankrijk ver lengd, heeft een woordvoerster van het bedrijf gisteren meege- deeld. De verlenging van het opwer- 31 kingscontract komt niet als een verrassing. EPZ-directeur J Bongers heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij op de oude voet wilde doorgaan De kerncentrale laat de gebruikte splijtstofelementen altijd al bij Cogéma in het Franse Cap La Hague opwerken. Het bedrijf heeft daarin geïnvesteerd en heeft er volop ervaring mee. Het opwerken van kernafval is politiek omstreden. Eén van de stoffen die bij het opwerken vrijkomen, is plutonium, de ba sisstof voor kernwapens. Green peace voert ook al jaren actie tegen de opwerkingsfabriek in Cap La Hague, omdat die af valwater loost met daarin minie me hoeveelheden radioactivi teit. Covra Het alternatief voor opwerken is het direct opslaan van de ge bruikte splijtstofelementen bij de Covra in Borssele. Dat vergt echter extra investeringen. Het Covra-gebouw voor hoogradio- actief afval is ingericht voor ver glaasd restafval uit Frankrijk. Dat zit in andere, kleinere ver pakkingen dan de splijtstofele menten die rechtstreeks uit de kerncentrale komen. Daarvoor had een nieuwe bunker ge bouwd moeten worden. EPZ heeft de verlenging van het opwerkingscontract gemeld aan het ministerie van Milieube heer, aldus de woordvoerster. Officiële toestemming is volgens haar niet nodig. Over de inhoud van de overeenkomst doet zij geen mededelingen, behalve dat het contract loopt tot ver in het volgende decennium, dus ver na 2010 Zeevervuiling Het kabinet-Balkenende wil met EPZ afspreken dat de kern centrale uiterlijk in 2013 de deu ren sluit. Staatssecretaris Van Geel had eerder aangegeven dat hij liever zou zien dat EPZ tot directe opslag van gebruikte MIDDELBURG - Waarom verla ten jongeren Zeeland? En wat is er voor nodig om ze terug te krij gen? Die vragen moeten eens goed onderzocht en beantwoord worden, vinden de Statenfrac ties van Zeeuws Belang en Par tij voor Zeeland. Volgens H. Smits van Zeeuws Belang wordt nog steeds te veel uitgegaan van aannames en te weinig van feiten ,,Pas als je echt weet waarom jongeren na hun studie wegblijven, weet je wat je moet doen om ze toch te rug te halen naar Zeeland." Bo vendien heeft Smits de indruk dat jongeren de laatste tijd eer der terugkomen dan voorheen. Zij wil weten of dat echt zo is en hoe dat komt. Zeeuws Belang en Partij voor Zeeland wijzen erop dat de pro vincie miljoenen euro's uitgeeft aan een imagocampagne om niet-Zeeuwse jongeren te lok ken. „Dan moet je toch eerst ge probeerd hebben om de jonge Zeeuwen zelf hier te houden?" vindt Smits. Zij wil dat Scoop het onderzoek gaat uitvoeren. Dat hoeft wat haar betreft geen tonnen te kosten. „Een goede en quête is voldoende." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 43-jarige man uit Zwijndrecht voor dronken rij den in een brommobiel veroor deeld tot 300 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijont zegging. De man werd 2 augus tus vorig jaar in Renesse bij een controle aangehouden. Hij had bijna vier keer zoveel gedron ken als toegestaan. MIDDELBURG - Dat gisteren de meteorologische lente is begonnen, bleek wel in de straten van Middelburg. Heel wat bewoners van de Zeeuwse hoofdstad benut ten de eerste zonnestralen van het jaar. Ook de horeca deed goede zaken. Tal van terrasjesbezoekers genoten van een drankje, een hapje én de warme zonnestralen, zoals hier op de Markt. foto Lex de Meester door Frank de Klerk VLISSINGEN - De beroving van een Vlissingse taxichauf feur op 24 mei twee jaar geleden was een vooropgezet plan. De overvallers, drie Amsterdam mers, waren speciaal naar Vlis- singen afgereisd om dat plan ten uitvoer te brengen. Dit zei aanklager bij het Haagse ge rechtshof J. Wittop Koning giste ren tijdens het hoger beroep van twee Amsterdammers (29 en 22 jaar) tegen hun veroordeling door de rechtbank in Middel burg. De 22-jarige was in hoger be- roep gegaan omdat hij ontkende aan de beroving te hebben mee gedaan. Hij zei de schuld door de andere twee in de schoenen geschoven te krijgen. De 29-jarige is het niet eens met de hoogte van de straf. Hij ont kende van tevoren met de twee anderen de overval te hebben ge pland Pas op het moment van de overval midden in de nacht in Vlissingen zou hij in de gaten hebben gekregen dat zijn maten met een misdrijf bezig waren. Aanklager Wittop Koning vond dat verhaal echter niet geloof waardig Hij zei dat de man drie dagen eerdere met dezelfde twee maten in Amsterdam een MIDDELBURG - De diefstal Van vier blikjes bier kwam giste ren een 44-jarige Vlissinger bij de politierechter op een boete van 172 euro te staan. De man wilde op 17 augustus bij de Al- bert Heijn in Vlissingen niet wachten in de rij voor de kassa. taxichauffeur had overvallen. Toch ging hij opnieuw met het zelfde gezelschap op pad en reed samen met hen na de bero ving terug naar Amsterdam. De aanklager vond de door de recht bank opgelegde celstraf van vijf tien maanden te kort en eiste an derhalf jaar gevangenisstraf te gen de 29-jarige man Voor de 22-jarige Amsterdam mer had de aanklager een eis van twee jaar in petto - gelijk aan de straf die de rechtbank hem eerder had opgelegd. Vol gens de aanklager klopten de twee belastende verklaringen van de medeplegers, die boven dien geen enkele reden hadden om een ander buiten schot te houden, zoals de 22-jarige be weerde De aanklager zei dat de nu 27-jarige taxichauffeur doodsangsten had uitgestaan toen hij een pistool op zich ge richt zag en de mannen hem op sloten in de kofferbak van zijn voertuig. Schadevergoeding De overvallers gingen er met de inhoud van de portemonnee van de chauffeur en zijn mobiele te lefoon vandoor. Zij parkeerden de taxi langs de snelweg A58, waar een oplettende passerende automobilist de chauffeur enke le uren later uit zijn benarde po sitie bevrijdde. Als het aan de aanklager ligt, krijgt de chauf feur van de overvallers een scha devergoeding van 329 euro voor de gestolen portemonnee met in houd en de schade die hij aan zijn gebit opliep ten gevolge van een klap. Het taxibedrijf moet volgens do aanklager een be drag van 877 euro krijgen voor schade aan het voertuig Uitspraak over twee weken. door Ali Pankow NOORDWELLE - Midden in het vlakke Schouwse land op de driehoek Kooijmansweg/ Lockershofweg/Koetenissenweg nabij Noordwelle creëert beel dend kunstenaar Lex Wechge- laar uit Rotterdam zijn plek voor het filosoferen over 'Uw ei gen Tien Geboden'. Het is de der de locatie in het kader van het Picknickplaatsenproject van ini tiator Jaap Verseput. Wechgelaar heeft speciaal een schip met stenen uit China laten komen. „Nee, niet afkomstig van de Chinese Muur, gewoon uit een steengroeve en vooral omdat ze in China nog relatief goedkoop zijn", luidt de lakonie- ke verklaring van de kunstenaar waarom hij zijn stenen zo ver haalt. Medewerkers van het bedrijf Wandel Nieuwerkerk zijn sinds enkele dagen druk in de weer met de uitvoering van het ont werp voor deze opmerkelijke picknickplek. Op het zwaartepunt van de drie hoek op de kruising van polder wegen hebben zij een ellips uit gezet als kader voor tien stenen banken. In het midden daarvan, op de brandpunten van de el lips, komen twee grote kubus sen als visualisering van de ste nen tafelen met de Tien Gebo den. Wechgelaar baseert zich met die kubusvorm op oud-joodse ge schriften. „De Renaissance heeft er ooit de meer bekende grafzerken van gemaakt. Die oogden immers beter voor de schilder- en prentkunst", aldus de kunstenaar. Voetsporen Hij wil passanten met deze pick nickplek uitnodigen in de voet sporen van Mozes te treden en na te denken over hun persoon lijke tien geboden. Als aanzet Beeldend kunstenaar Lex Wechgelaar (met camera) volgt de aanleg van zijn picknickplek op de voet. foto Dirk-Jan Gjeltema daartoe kan volgens Wechge laar de theorie van de Bntse filo soof John Rawls dienen. „Die vindt dat je je bij elk menselijk contact zou moeten voorstellen hoe je je eigen houding zou erva ren als je toevallig de ander bent", aldus zijn toelichting. Met vormgeving en vooral ook de locatie van de picknickplek hoopt Wechgelaar de belangrijk ste voorwaarden te scheppen voor een filosofisch verpozen. Volgens hem betreft het hier een mathematische plek. De gelijk- benige driehoek kan gezien wor den als symbool voor een berg, in dit geval de berg Sinaï. De ondergrond van de uitgezet te ellips wordt bedekt met rood gekleurd grint als abstractie van de Sinaïwoestijn. De keus voor de ellipsvorm tenslotte rela teert aan de elliptische baan die de aarde rond de zon beschrijft. Inspireren De kunstenaar liet zich eerder al door Mozes als wetgever inspi reren. „Toen ik de opdracht kreeg een beeld te maken voor de Tweede Kamer werd ik at tent gemaakt op het boek 'De Hooge Raad' van Roland Holst", vertelt Wechgelaar. Het beeld van Mozes met de twee rotsblokken op zijn rug en onder zijn arm een tas met de Tien Geboden op schrift kwam weer bij hem op in het kader van de Schouwse picknickplek- ken. Bovendien zag hij de veertigjari ge tocht van een volk door de splijtstofelementen zou over gaan, vanwege de zeevervuiling bij het opwerken. Wettelijk kan de rijksoverheid EPZ echter niet dwingen, volgens Van Geel PvdA-Kamerlid D. Samsom kijkt daar anders tegenaan. Be gin januari heeft hij vragen ge steld over eventuele verlenging van het opwerkingscontract. Die zijn nog niet beantwoord. Samsom is daar niet gelukkig mee: „Wij worden voor een vol dongen feit gesteld." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Oud-burge meester L. Spar van der Hoek en de gemeente Middelburg heb ben te weinig hun best gedaan om overeenstemming te berei ken over een afvloeiingsrege ling. Dat is het oordeel van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht, die afgelopen week in hoger beroep uitspraak deed over de zaak. De Raad stelt in de motivering van het vonnis dat de gemeente 'weinig voortvarend' is geweest Ook Spar van der Hoek heeft zich niet constructief opgesteld „Van de zijde van gedaagde is geen enkele waarneembare be weging gemaakt De gemeente op haar beurt deed de wegge stuurde burgemeester een bod dat volgens de Raad 'in geen en kel opzicht als reëel was te be schouwen, omdat het veel min der bedroeg dan het bedrag waar gedaagde volgens de wet recht op heeft.' De Raad vernietigde vorige week het vonnis van de recht bank in Middelburg. De recht bank had in haar oordeel de rol van commissaris van de konin gin W. van Gelder zwaar laten wegen Van Gelder had, als ver tegenwoordiger van het Ministe rie van Binnenlandse Zaken, be loofd dat Spar van der Hoek niet zou worden ontslagen voor dat er een passende financiële regeling was getroffen. Boven dien had hij de oud-burgemees- ter laten weten dat er een com missie van wijze mannen zou worden ingesteld als de partijen er niet uit zouden komen. Onderhandelen De Middelburgse rechtbank con cludeerde daaruit dat het minis terie met Spar van der Hoek moest onderhandelen over een afvloeiingsregeling, omdat die afspraken niet zijn nageko men.De Centrale Raad van Be roep pleit Van Gelder nu vrij van de verantwoordelijkheid die de Middelburgse rechtbank hem toeschreef. De toezeggin gen van Van Gelder hadden naar het oordeel van de Raad be trekking op inspanningen van de gemeente. De minister zou zo nodig druk uitoefenen om tot een aanvaardbare regeling te ko men. Toen de gemeenteraad be paalde dat Spar van der Hoek al leen de wettelijke wachtgeldre geling kreeg, was Van Gelders rol- en die van het ministerie - volgens de Raad uitgespeeld. Uitzonderlijk De advocaat van Spar van der Hoek deed een beroep op een bij zondere regeling, omdat volgens hem de situatie van de oud-bur gemeester uitzonderlijk was. De raadsman betoogde dat de ge meenteraad zonder reden het vertrouwen in Spar van der Hoek had opgezegd. De Centra le Raad van Beroep laat geen spaan heel van die redenering: „De gemeenteraad heeft met in een opwelling het vertrouwen in gedaagde opgezegd, maar daar is het een en ander aan vooraf gegaan." Het conflict tussen Spar van der Hoek en de ge meente acht de Raad niet zo uit zonderlijk dat een hogere uitke ring op zijn plaats is. Bovendien heeft Spar van der Hoek wel degelijk een extraatje van het ministerie gekregen: Zijn ambtstoelage is doorbe taald tot het eind van zijn ambts termijn in juni 2003, de kosten van zijn advocaat tot de datum van het ontslag zijn vergoed en hij heeft twee jaar pensioencom pensatie gekregen. Bovendien ontving hij een verhuisvergoe- ding van 12.000 gulden. Daar naast ontvangt Spar van der Hoek van de gemeente een uitke ring tot aan zijn pensioen. door Melita Lantinq ZIERIKZEK - Rijkswaterstaat begint naar alle waarschijnlijk heid vanmiddag met het oprui men van de paraffine op de Zeeuwse stranden. Vrijdag spoelden de eerste bolletjes 4vet aan op de kust van Walcheren, Noord-Beveland, bij de Ooster- scheldekering en op de Schouw se stranden. Vooral op de Kop van Schouwen liggen duizenden gele bolletjes. Woordvoerder E. de Feijter van Rijkswaterstaat schat de hoe veelheid op tenminste vijfent wintig kuub, dat is vergelijk baar met een gemiddelde ouder slaapkamer vol met vet. „Het is altijd moeilijk in te schatten hoe veel er ligt, omdat het over een groot gebied verspreid is. Boven dien komt er met het opruimen altijd veel ander vuil en zand mee." Hoe Rijkswaterstaat de stran den gaat schoonmaken is nog niet helemaal zeker, maar De Fe ijter verwacht dat de stranden van Walcheren. Noord-Beve land en rondom de Oosterschel- dekering met de hand worden schoongemaakt. Hiervoor is ge kozen omdat daar kleine hoe veelheden zijn aangespoeld. Op Schouwen-Duiveland (waar veel meer ligt) wordt een strand- reinigingsmachine ingezet. Deze machine kan het zand zeven. Paraffine is niet gevaarlijk voor de volksgezondheid en wordt wel vaker geloosd op zee. Vol gens internationale regelgeving is het dan ook niet verboden. On der bepaalde omstandigheden (en dan wordt onder meer ge doeld op voldoende diep water en afstand van de kust) mag een kapitein besluiten het spul over boord te zetten. Toch zal Rijks waterstaat proberen de kosten van deze schoonmaak te verha len op het schip dat de paraffine heeft geloosd. Volgens Rijkswa terstaat had de kapitein kunnen weten dat de paraffine op de kust zou aanspoelen. Overigens is nog niet duidelijk welk schip verantwoordelijk is voor de lo zing. woestijn op weg naar het beloof de land als de meest uitgebreide picknick uit de geschiedenis. Het gaat iets langer duren dan gepland voordat deze derde picknickplek gereed is „Die Chinezen hebben het niet helemaal goed begrepen. De vlakken van de kubussen zijn 1.20 meter. In de opdracht wor den ze als dices, het Engelse woord voor dobbelstenen aange duid. Wellicht hebben ze ge dacht dat één meter twintig veel te groot was voor een dobbel steen. In elk geval hebben ze nu tien kubussteentjes van twaalf centimeter geleverd", vertelt Wechgelaar Hij hoopt de twee kubussen met de goede afmetingen binnen en kele weken te ontvangen. WISSENKERKE - Inwoners van Noord-Beveland worden door de gemeente opgeroepen om aanhangers en caravans die langer dan twee weken op de openbare weg staan te melden. De gemeente is onlangs begon nen met het verwijderen van aanhangers en caravans zonder kenteken waarvan de eigenaren niet te achterhalen zijn. Deze aanhangers worden geparkeerd op een terrein van gemeentewer ken. Als er zich niemand voor meldt, worden de aanhangers op termijn naar de sloop ge bracht. Van caravans of aanhangers waar wel een kenteken op zit, wordt met behulp van de politie de eigenaar opgespoord. Deze krijgt vervolgens twee weken de tijd om zijn aanhanger te verwij deren. Veel eilandbewoners erge ren zich aan het feit dat de aan hangers en caravans schaarse parkeerplekken bezet houden. Het zag er pico bello uit, in die Temeuzense wijk. Alle be woners hadden hun stoep mei perfectie van sneeuw en ijs ontdaan, zodat voetgangers zonder gevaar voor eigen le ven hun bestemming konden bereiken. Dit in tegenstelling tot de spekgladde tegels voor het nabijgelegen pand van een zorgverzekeraar, waar een lelijke schuiver haast on vermijdelijk was. Eén van de bewoners snapte daar hele maal niets van. Want op deze manier gooit deze verzeke ringsclub toch zijn eigen gla zen in?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9