EU straft VS met handelssancties Dutroux brengt eerste dag van proces al slapend door PZC Rust in Haïti na vertrek Aristide Poetin verrast met keuze nieuwe premier Amerikaanse producten vijf procent duurder in Europa Frankrijk sluit boeken met 4 procent tekort Iraakse bestuursraad eens over een nieuwe grondwet Hoofdbrekens Dekking voor Israëlisch traangas Siberische tijger werpt zes jongen Duitse kinderen zakken door ijs Kandidaat verkiezingen gedood Dodental knokkelkoorts loopt op Stel beroofd en vastgebonden Vrachtwagen Rode Kruis geplunderd dinsdag 2 maart 2004 door Hetty van Rooij BRUSSEL - Voor de eerste keer in de geschiedenis straft de Eu ropese Unie de VS met maatre gelen waardoor Amerikaanse producten in Europa duurder worden. De Europese Commis sie besloot gisteren om extra im porttarieven van 5 procent op te leggen op een hele reeks produc ten: van honing tot glas. siera den, staal, rollerskates, boeken en speelgoed. De sancties zijn een strafmaatre gel tegen Amerikaanse wetge ving die exportsubsidies voor PARIJS - Het begrotingstekort van de Franse overheid is vorig jaar uitgekomen op 4,1 procent van het bruto binnenlands pro duct (bbp) en lag daarmee zoals verwacht ruim boven het maxi mum van 3 procent dat geldt voor de eurolanden. Ook met de staatsschuld zit Frankrijk boven de norm, blijkt uit gisteren gepubliceerde cij fers van het nationale bureau voor statistiek die zijn toege stuurd aan de Europese Commis sie. De Franse regering raamde het tekort voor 2003 op 4,0 procent. Het negatieve saldo voor 2002 is gecorrigeerd van 3,1 tot 3,2 pro cent. Frankrijk wil het dit jaar verlagen tot 3,6 procent en zit daarmee dan net als Duitsland voor het derde jaar op rij boven het maximum. Pas in 2005 komt het daaronder met 2,9 procent, zo heeft Parijs beloofd. De Franse staatsschuld is in 2003 opgelopen van 58,6 tot 63,0 procent van het bbp, meer dan de maximaal toegestane 60 procent. ANP Amerikaanse bedrijven regelt. Die wet is in strijd met de inter nationale handelsregels en dus verboden, oordeelde de wereld handelsorganisatie (WTO) al in 2002. Vorig jaar kreeg de EU van de WTO toestemming om tegen maatregelen te treffen tot een bedrag van 3,2 miljard euro, on geveer net zoveel als de omvang van Amerikaanse exportsubsies. Gisteren liep het ultimatum van de WTO aan de Amerikanen af en kondigde de Europese com missie strafmaatregelen aan, maar van een veel beperktere omvang dan de WTO toestaat. Europees commissaris Pascal Lamy (Handel) liet weten dat de verhoging van de importtarie ven geleidelijk zal oplopen. Als de VS niet inbindt, wordt de 5 procent extra heffing elke maand met 1 procent verhoogd totdat over een jaar het maxi mum van 17 procent wordt be reikt. Bewust beperkt „We zijn buitengewoon gedul dig geweest, maar het kan niet anders meer", aldus Lamy. Voor 2004 bedraagt de omvang van de handelssancties 'slechts' 315 miljoen euro, een bedrag dat vol gend jaar kan verdubbelen. Vol gens een woordvoerder zijn de tegenmaatregelen bewust be perkt gehouden. „We willen niet terugslaan, we willen de Ameri kanen dwingen om over de kwes tie na te denken." De maatrege len worden teruggedraaid op de zelfde dag dat de VS zijn wetge ving aanpast. Lamy heeft tot vorige week in Washington geprobeerd om de zaak te schikken, maar de rege- ring-Bush en het Amerikaanse Congres weigeren om de omstre den belastingmaatregel onge daan te maken. Dat gaat ten kos te van Amerikaanse bedrijven en de werkgelegenheid, is het argument. Om die reden ver wachten ambtenaren in Brussel niet dat er voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van no- ?m v van onze redactie buitenland PORT-AU-PRINCE - In Haïti keerde gisteren, na het vertrek van Jean-Bertrand Aristide, langzaam de rust weer. De afge treden president is ondertussen aangekomen in Afrika op zoek naar een definitief ballingsoord. Nadat zondag in de straten van de hoofdstad Port-au-Prince was geplunderd en vernield, be gonnen gisteren de honderden, zo niet meer dan duizend Ameri kaanse, Franse, Canadese en Chileense soldaten van de inter nationale vredesmacht zich te positioneren op het vliegveld en andere strategische plekken. Zij hebben een mandaat van de VN-Veiligheidsraad gekregen voor (voorlopig) drie maanden. Zij kregen steun van militairen uit andere landen van de Cari- com, de Caribische statenge meenschap De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Colin Po well, maakte bekend dat de re bellen bereid zijn hun wapens neer te leggen, nu Aristide is ver trokken Rebellenleider Guy Phi lippe trok gisteren met een kon- van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse bestuurs raad is het gistermorgen eens ge worden over een voorlopige grondwet. Die wordt waarschijnlijk mor gen ondertekend en blijft dan van kracht tot er volgend jaar een definitieve grondwet is opge steld. Volgens de voorlopige grondwet moeten er in Irak voor 31 janua ri 2005 parlementsverkiezingen gehouden worden. Ten minste een kwart van de zetels in de nog op te richten Iraakse volks vertegenwoordiging zou bezet moeten worden door vrouwen. Irak krijgt een president en twee vice-presidenten die sa men een premier en de leden van het kabinet aanwijzen. De besluiten van de president en zijn vervangers moeten volgens de grondwet altijd unaniem zijn. vember enig schot in de zaak komt. In een ander handelsconflict tus sen de EU en de Verenigde sta ten, over de bescherming van de Amerikaanse staalindustrie, is Washington op het laatste mo ment wel door de knieën ge gaan. Eind vorig jaar besloot de EU om af te zien van handels sancties, toen president Bush be sloot om niet toegestane im- portheffingen op buitenlands staal af te schaffen. Die maatre gelen beliepen 2,2, miljard euro. Daarmee was de 'staaloorlog' teneinde, al heeft de VS-rege- ring nooit erkend dat de heffing op buitenlands staal in strijd was met de WTO-regels. GPD vooi voertuigen en een vijftigtal zwaar gewapende mannen Port-au-Prince binnen. Hij reed rondjes rond het presidentiële paleis dat door de internationa le vredesmacht werd be schermd. Philippe heeft ver klaard vrede te willen. Aristide is inmiddels in de Cen- traal-Afrikaanse Republiek ge arriveerd. Daar wil hij enkele dagen blijven voordat hij naar Zuid-Afrika doorreist, aldus een Centraal-Afrikaanse func tionaris. Zuid-Afrika is 'in prin cipe' bereid Aristide asiel te ver lenen, aldus onderminister Pa- had van Buitenlandse Zaken gis teren. De in de VS levende chef-lob byist van Aristide, Ira Kurzban, verklaarde dat Aristide niet vrij willig is opgestapt, maar tot ai- treden is gedwongen tijdens de urenlange gesprekken met Fran se en Amerikaanse diplomaten. De bemiddelaars zouden heb ben gedreigd met een aanklacht wegens drugshandel als Aris tide niet vrijwillig opstapte. De president van het hoogge rechtshof, Boniface Alexandre, fungeert voorlopig als inte rim-president. ANP/AFP/DPA MINSK - Een Wit-Russische militair van het ministerie van Binnenlandse Zaken breekt in de hoofdstad Minsk met zijn hoofd een stuk ijs dat is geïmpregneerd met brandstof tijdens een festival dat het einde van de winter markeert. foto Vasily Fedosenko/RTR door Pascale Thewissen AARLEN - Mare Dutroux heeft de eerste dag van zijn rechts zaak grotendeels slapend door gebracht. De hoofdverdachte had bij de start van wat in Bel gië 'het proces van de eeuw' is gedoopt, duidelijk moeite zijn ogen open te houden. Tot afgrijzen van de moeder van de vermoorde Hasseltse tiener An Marchal, die het gedrag van Dutroux vond getuigen van een totaal gebrek aan respect tegen over de slachtoffers en het Aar lense Hof van Assisen. „Meester Magnée, uw kandi daat is in slaap aan het vallen", beet rechter Stéphane Goux de advocaat van Dutroux toe tij dens loten van de jury. Dutroux veerde even op, maar lag 's mid dags opnieuw voorovergebogen, met z'n ogen dicht. Ook het verzoek van Dutroux om niet of onherkenbaar in beeld te worden gebracht - in verscheidene media verschenen gisteren foto's van Dutroux met een zwarte balk over de ogen - viel in slechte aarde bij de ouders. Vrije voeten Dutroux werd in alle vroegte sa men met zijn medeverdachten Michelle Martin en Michel Le- lievre per gepantserde wagen overgebracht van de Aarlense gevangenis naar het gloednieu we gerechtsgebouw. Michel Ni- houl, de enige verdachte die nog op vrije voeten is, arriveerde De leden van de Iraakse be stuursraad weigerden echter commentaar te geven op hoe de president en de vice-presiden ten gekozen moeten worden en het was onduidelijk of daar over eenstemming over bestond in de raad. De sjiitische raadsleden willen dat een van hun geloofs genoten president wordt met een Koerd en een soenniet als vi ce-presidenten. Maar andere raadsleden zijn fel tegen de be noeming van een sjiiet tot presi dent. De discussie tussen de verschil lende groepen in de raad en de Amerikanen over de rol van de islam in de grondwet lijkt wel af gesloten. Volgens Entifadh Qan- bar, de woordvoerder van de sjii tische bestuurder Ahmed Chala- bi. legt de grondwet vast dat Irak geen moslimstaat wordt. De ontwerp-grondwet om schrijft de islam als een belang rijke grondslag voor wetgeving, maar niet als dé grondslag. AP KALANDIA - Stenengooiende Palestijnse jongeren bij grenspost Kalandia tussen Ramallah en Jeruza lem zoeken dekking voor het traangas van het Israëlische leger. Het geweld op de Westoever laaide gis teren weer op. foto Abed Omar Qusini/RTR apart in een normale auto. Dut roux en de andere verdachten volgen het proces in een glazen kooi, achter kogelvrij glas, De eerste dag van de rechtszaak werd geheel in beslag genomen door het samenstellen van de ju ry. Honderdtachtig mensen, woonachtig in de provincie Luxemburg, waren opgeroepen. Zesenzestig hadden al op voor hand afgezegd. Dutroux' advo caat Xavier Magnée het op voor hand weten geen juryleden te wraken Dat zijn cliënt in slaap dommelde, kon hem volgens Magnée dan ook niet echt kwa lijk worden genomen. „De proce dure ging hem niet aan", rea geerde hij kregelig. De andere verdachten zaten de hele procedure kaarsrecht. Hun advocaten wezen onder meer op de petities die vlak na de arresta tie van Dutroux rondgingen in België en door 900.000 mensen (een op de twaalf Belgen) wer den ondertekend. Ook veertien kandidaat-juryleden zetten hun handtekening. Zij konden ver trekken. Wie wel mocht blijven was Michel Martin, naamgenoot van een van de hoofdverdach ten. Afwezigen Vandaag wordt de acte van be schuldiging voorgelezen, mor gen worden de vier verdachten verhoord Het proces wordt on der andere bijgewoond door de ouders van de Hasseltse tieners An en Eefje. Grote afwezigen zijn de oudei's van de vermoorde Luikse kinderen Julie Lejeune en Melissa Russo. In een inter view met het Vlaamse maand blad Deng halen de Russo's fel uit naar de Belgische justitie en weigeren ze deel te nemen aan het mediacircus 'alleen maar om de publieke opinie in slaap te sussen'. HANGZHOU - Een Siberische tijger heeft in de dieren tuin van Hangzhou in China een zesling gekregen. De Si berische tijger behoort tot een bedreigde diersoort. We reldwijd zijn er nog vierhonderd Siberische tijgers, waar van het merendeel in Rusland leeft. Het is bijzonder dat in gevangenschap een zesling levend wordt geboren, aldus medewerkers van de dierentuin te gen het Chinese persbureau Xinhua gisteren. De moedertijger begon zondag vroeg in de morgen aan de bevalling die vier uur duurde. ANP/AFP KIEL - Drie kinderen uit het Duitse Kiel zijn zondag in coma geraakt na door een dun laagje ijs te zijn gezakt. De toestand van de kinderen - tweelingbroers van 9 en hun zusje van 6 - is uiterst kritiek, heeft de politie gisteren ge meld. De kinderen hadden tegen hun ouders gezegd dat ze naar een speelplaats gingen, maar waagden zich in plaats daar van op een pas dichtgevroren meer. Na twintig minuten in het vier graden koude water te hebben gelegen, werden de kinderen door voorbijgangers gered. AP COLOMBO - Een onbekende schutter heeft gisteren in een ziekenhuis in de Sri-Lankaanse stad Batticaloa een Tamil-kandidaat voor de komende verkiezingen doodge schoten. De politicus Sinnathamby Sunderapillai (65) lag in het ziekenhuis, nadat hij zaterdag gewond was geraakt toen indringers hem in zijn woning hadden neergeschoten. Sunderapillai vertegenwoordigde in Batticaloa de Verenigde Nationale Partij (UNP) van premier Ranil Wickremesinghe. Hij is het eerste slachtoffer in de campagne voor de verkie zingen van 2 april. ANP/RTR JAKARTA - Het aantal dodelijke slachtoffers van de knokkelkoortsepidemie die momenteel in Indonesië heerst, is opgelopen tot 336. Sinds begin dit jaar zijn ze ker 19.000 mensen besmet geraakt met het virus dat door muskieten wordt overgebracht, aldus functionarissen in Jakarta gisteren. De ziekte is nu al gesignaleerd in 26 van de 32 provincies van het land. ANP/DPA HONGKONG - Een Hongkongs stel heeft tien uur aan een boom in een park vastgebonden gezeten na te zijn overvallen. De dieven hadden de twee beroofd van hun geld, bankpassen en PIN-codes. De moeder van de man kwam te weten wat er gebeurd was, toen zij haar zoon belde op zijn mobiele telefoon. Een van de dieven nam de telefoon op en gaf de vrouw door waar haar 37-jarige zoon en 34-jarige schoondoch ter vastzaten. AP door Frank Hendrickx x MOSKOU - De nieuwe premier van Rusland heet MichaïTFrad- kov. President Vladimir Poetin schoof de 53-jarige jurist en eco noom gisteren naar voren als nieuwe regeringsleider. De be noeming van de EU-gezant komt als een complete verras sing. Een week geleden ontsloeg Poe tin zijn complete kabinet, om dat hij voor de presidentsverkie zingen van 14 maart al duidelijk heid wilde geven over de koers van de komende vier jaar, maar de benoeming van de 53-jarige Michaïl Fradkov laat zelfs poli tieke ingewijden in verwarring achter. „Niemand weet iets van zijn economische en politieke plannen", reageerde het onaf hankelijke parlementslid Vladi mir Rvzjkov. Fradkov is ruim een half jaar de Russische ge zant bij de Europese Unie in Brussel. In die functie bereidde hij Poetin voor op twee politie ke topontmoetingen met Europe se leiders in Rome en Sint-Pe tersburg. Eerder was Fradkov hoofd van de belastingpolitie, vice-voorzit- ter van de nationale veiligheids raad en vice-minister voor inter nationale handelsbetrekkingen. In de Sovjet-Unie werkte hij een tijd lang op de Russische am bassade in India. Poetin toonde zich gecharmeerd van Fradkovs veelzijdigheid. „Hij heeft een flinke ervaring in uiteenlopende functies", aldus de president, die er nadrukke lijk op wees dat Fradkov als ex-hoofd van de belastingpoli tie een kundig strijder tegen cor ruptie is. De nieuwe premier komt deze week terug uit Brussel om over leg te voeren met het huidige de missionaire kabinet. Waarschijn lijk maakt hij voor de verkiezin gen zijn nieuwe regeringsploeg bekend Het parlement moet vrijdag zijn benoeming bevesti gen. maar dat is een formaliteit. De partij Eén Rusland van Poe tin heeft een absolute meerder heid in de Doema. De verwachting is dat Fradkov zich volledig in dienst zal stel len van de president. „Hij is ze ker geen kandidaat om Poetin in 2008 op te volgen", aldus poli tiek analist Igor Boenin. De nieuwe premier moet vooral pijnlijke hervormingen gaan doorvoeren, vermoedt Boenin. „Voor Fradkov is dit het pla fond. Het maakt hem niet uit dat er na deze functie geen poli tiek perspectief meer is." De ge doodverfde kroonprins van Poe tin, minister van Defensie Ser- gej Ivanov, kan nu in de luwte blijven. GPD EL-HOCEIMA - Inwoners van het gebied in Marokko dat door een aardbeving is getroffen, heb ben vrijdag een vrachtwagen met hulpgoederen van het Rode Kruis geplunderd. Het incident, waarvan het Rode Kruis gisteravond melding maakte, deed zich voor in de buurt van El-Hoceima. De vrachtwagen met tenten en keukensets werd leeggehaald door de noodlijdende bevolking, aldus een woordvoerster van de hulporganisatie. Om hoeveel mensen het ging, is niet bekend. „Het was in ieder geval wel een menigte", aldus een woordvoerster. De chauf feur bleef ongedeerd. Het Rode Kruis werkt in Marok ko samen met de zusterorganisa tie de Rode Halve Maan. Sinds het voorval krijgen alle vrachtwagens van het Rode Kruis/de Rode Halve Maan een escorte. „De geplunderde hulpgoederen zijn niet betaald uit de op brengst van gironummer 7447, dat de organisatie openstelde voor giften van de Nederlandse bevolking, maar uit eigen midde len van het Nederlandse Rode Kruis", aldus de woordvoerster. Wat de waarde van de lading was, is nog met duidelijk. Het Rode Kruis en de Rode Hal ve Maan hebben in totaal tach tig vrachtwagens vol hulpgoede ren ter beschikking gesteld aan de slachtoffers van de aardbe ving van vorige week dinsdag in Marokko. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5