Tonen wrak bus moet kunnen IU5H>E«T PZC Laatste kans voor Edwards in race kandidatuur democraten PZC De beklaagden in proces Dutroux Emoties horen bij betogingen rond Israëlisch-Palestijns conflict te gast Aanzet tot opsporen gevaarlijke bedrijven in de woonomgeving 2 maart 1954 dinsdag 2 maart 2004 Het tonen van een bij een zelf moordaanslag vernielde Israëli sche bus of het op indringende wijze zichtbaar maken van de el lende van de Palestijnen zijn ge oorloofde middelen om begrip te verkrijgen voor het eigen stand punt, door Dick Houwaart Zou mevrouw Gretta Duisen- berg met haar Palestijnse vrienden en vriendinnen erg on der de indruk zijn geweest van de uitgebrande Jeruzalemse bus, die vorige week maandag voor het Vredespaleis in I)en Haag was opgesteld? En van de hete tranen van een joodse moe der, die op een hoorzitting van het Centrum Informatie en Do cumentatie Israël (CIDI) vertel de hoe haar zoon in stukken werd gereten bij een zelfmoord aanslag? Zouden de Christenen voor Is raël ook tranen hebben gelaten bij het horen en zien van de el lende waaronder de Palestijnen leven zoals de pro-Palestijnse demonstranten zo graag wil den? Zou dominee Vreugde van Christenen voor Israël de muur of het hek veroordelen, dat in vele gevallen zoveel ellende voor de Palestijnen veroor zaakt? Want dat was toch de bedoeling van beide demonstraties: geïnte resseerden, belangstellenden, belanghebbenden, meelevende burgers hier te lande en wereld wijd laten zien hoe erg de eigen ellende is en dat het daarom no dig is - in het geval van het Is- raëlisch-Palestijnse conflict - een veiligheidsmuur te bouwen. Of juist niet te bouwen, omdat open grenzen tussen de bevol kingsgroepen eerder tot een soort vrede of wapenstilstand zou kunnen leiden dan thans het geval is. De veronderstelling dat de vijf tien rechters van het Internatio naal Gerechtshof zich zouden la ten leiden door demonstraties lijkt ijdel. Hoewel, in Israël ge looft men niet zo erg in de on partijdigheid van de rechters. Hoe het ook zij, geen rechter zal ook maar laten blijken dat de demonstraties van invloed zijn geweest. Met, andere woorden: demon straties hebben dus een ander doel: je moet ze zo opzetten dat in ieder geval de televisiebuis gehaald wordt. Geen televisie, geen propaganda, geen beteke nis. Je kunt net zo goed niet de monstreren als de camera's van NOS of CNN er niet aan te pas komen. Kranten en tijdschrif ten zijn zeker niet zonder bete kenis, maar de televisie wint het ruimschoots van de geschre ven media, Via de televisie laat je zien dat je er bent. Maar de belangrijkste vraag is natuurlijk of demonstraties van deze aard, of men die bus nu smakeloos vindt of niet, bij dragen tot begrip voor het eigen standpunt. Of geschreeuw dat Sharon een nazi en oorlogs misdadiger is of niet, helpt de publieke opinie te beïnvloeden, laat staan vijftien rechters van het Internationaal Gerechtshof. Zijn alle manieren bij de monstraties om een mening kracht bij te zetten, geoorloofd? Burgemeester Deetman van 's-Gravenhage vond blijkbaar het tonen van ongeveer ne- genhondex-d foto's van slacht offers van zelfmooi'daanslagen smakeloos en wilde dat ver- bieden. Hij vei'loor een kort ge ding daarover. De burge meester vex-dedigde zich door te verklaren dat de openbare orde in gevaar kon komen. De emoties zouden te hoog kunnen oplopen. Dat is waar, maar wat is nog de betekenis van een demonstratie zonder emoties? Een stille tocht tegen geweld is ook een uiting van emotie, Emo ties horen erbij, anders kan je net zo goed een biïefje schrij ven. Maar dat is wat anders dan iets smakeloos noemen. Getuigt het van smakeloosheid een uitge brande bus te laten zien waarin zoveel mensen om het leven kwamen bij een zelfmoordaan slag? Of is het een uiting van diepe verontwaardiging over een gruwelijke daad, die publie kelijk mag worden ingezet bij een demonstratie. Is het tonen van foto's van vermoorde bur gers en het noemen van hun na men onbehoorlijk? Moet je dat een niet-geoorloofd demonstra tiemiddel noemen? Ik denk het niet. De pro-Palestijnse demonstran ten zetten andei'e middelen in om hun afkeer te laten blijken van de muur en de Israëlische politiek. Zij lieten mevrouw Duisenberg voox-op lopen en hadden een paar anti-zionisti sche rabbijnen bereid gevonden zich bij hen te voegen. Hoezo rabbijnen? zullen toeschouwers zich afvragen: die zijn toch alle maal voor Israël? Nee dus, een sterk punt voor de Palestijnen. ook al is het aantal van deze rabbijnen op de vingers van een hand te tellen. Kortom, er is wei nig tegen in te brengen om in de monstraties middelen in te zet ten, die het eigen standpunt ver sterken. Of men die middelen nu smakeloos vindt of ongepast of juist effectief doet er niet zo veel toe. Ik denk dat het alle maal niet zo erg veel helpt om mensen van gedachten te doen veranderen. Wie pro-Israël is, zal dat blijven. Wie zich meer het leed van de Palestijnen aan trekt, zal in Israël de gi-ote boos doener blijven zien. De betekenis van dei'gelijke de monstraties lijkt mij eerder gele gen te zijn in de presentie van de aanhangers van de conflicte rende partijen. De neutrale kij ker - zijn er bij dit conflict nog wel neutrale kijkers en toe- schouwei's? - zal op zijn minst een afkeer krijgen van het fana tisme en de wederzijdse haat, die ook duidelijk zichtbaar en hoorbaar waren dan dat men sympathie krijgt voor de ene dan wel de andere partij. En de vei'stokte aanhangers van Israël of de Palestijnse zaak? Zij wor den bevestigd in hun mening: wij hebben gelijk. Dick Houwaart is oud-hoofdredac teur van het Dagblad van het Oos ten en auteur van enkele boeken over Israël, De door een Palestijn opgeblazen bus voor hel Internationaal Gerechtshof in Den Haag foto Robin Utrecht/ANP Hoe gezond of ongezond is de plek waar je woont, loop je verhoogd risico om kanker te krijgen? En welk bedrijf is daarvoor dan verantwoorde lijk? Sinds kort kunnen be zorgde burgers het proberen uit te pluizen via internet. door Flip Versteeqh Stel, aan de overkant van je woning wordt de skyli ne gedomineerd door hoogst industriële bouwwerken. Een elektriciteitscentrale staat er, en ook een afvaloven. Ertus senin nog een draadfabriek en een galvaniseerbedrijf. Ro kende pijpen, troebele hori zonten. Je vraagt je af: wat wordt daar allemaal de lucht in ge blazen? En: kan ik daar ziek van worden? De betrokken burger die op deze vragen antwoorden zoekt, belandt veelal in een woud van ver gunningen en voorschriften. Ondoorzichtige, moeilijk toe gankelijke informatie, meest al afgedekt door bedrijfsge heim en onwillige overheden. Dan, in mei 2000, explodeert in Enschede een vuurwerkfa briek middenin een woon wijk. In de nasleep van de ramp komt de vraag centraal te staan: hoe is het mogelijk dat niemand leek te weten wat voor soort bedrijf er om de hoek was gevestigd, laat staan welke risico's ex-aan wa ren verbonden? En hoe staat het trouwens met al die ande re duizenden bedrijven in het land. De regering maakt vervol gens haast met de poging in die leemte te voorzien. Be stuurlijk Nederland, luidt de conclusie, is verplicht aan de inwoners opening van zaken te geven over industriële acti viteiten en bijbehorende con sequenties voor de volksge zondheid. Provinciebesturen krijgen de opdracht zogehe ten risicokaarten te vervaardi- j gen waarop burgers zelf op zoek kunnen gaan naar de ge- varen in hun persoonlijke om geving. Die risicokaarten zijn er inmiddels gekomen, ze kun nen op internet worden ge raadpleegd. Milieu-activistisch Neder land gaat dat allemaal nog niet ver genoeg. Op de Gelder se risicokaart kun je bijvoor beeld met enige moeite wel uitvinden welk bedrijf in jouw buurt produceert en wat er opgeslagen ligt, maar wat dat nou voor je gezondheid be tekent valt er niet uit af te lei den. Soep Het blijft raar, vinden de mi lieufederaties, dat er op elk blikje soep moet staan wat er exact in zit en op een pakje si garetten zelfs dat je er dood aan kunt gaan, maar dat over de uitstoot van het bedrijf op de hoek nauwelijks iets boven water valt te halen. Tijd voor1 een onthullende website on der het motto 'recht om te we ten' (www.rechtomtewe- ten.nl). De twaalf provinciale milieu federaties hebben samen met de Stichting Natuur en Mi lieu en de Katholieke Univer siteit Nijmegen met hun vori ge week geopende website Recht Om Te Weten een aan zet gegeven voor zo'n risico- Een aanzet, want er zijn gege vens van nog maar drie indus triële gebieden te raadplegen: Rijnmond, IJmond en Nijme gen Beuningen. Op postcode kan er informatie worden op gevraagd over het eventuele gebruik en opslag van schade lijke stoffen in jouw omge ving. GPD door Pascale Thewissen Ïn het Zuid-Belgisyche Aarlen is gisteren - bijna acht jaar na hun arrestatie - hel proces be gonnen legen MarC Dutroux en zijn handlangers. Er zitten vier personen in de be klaagdenbank: Mare Dutroux Geboren op 6 november 1956 in Elsene, bij Brussel, als oudste zoon van Jeanrxine Lauwens en Victor Dutroux, beiden onder wijzer. Vlak na zijn geboorte vertrekt het gezin naar Bel- gisch-Congo. Tegenover zijn ondervragers ont popt Dutroux zich als een psy chopaat en manipulator. Hij wijt zijn ciiminele loopbaan aan zijn 'ongelukkige jeugd' en ziet zichzelf als het grootste slachtof fer. Zijn moment van glorie beleeft hij op 23 april 1998 als hij ont snapt uit het gerechtsgebouw van Neufchateau. Na een om vangrijke zoekactie wordt hij weer opgepakt. In december 2000 wordt hij voor de ontsnap ping tot vijf jaar cel veroor deeld. Michel Nihoul Geboren 1944 in Verviers. Ni houl staat bekend als oplichter, gokker en liefhebber van seks- feestjes. Met zijn ongure, pafferi ge uiterlijk" groeit Nihoul vlak na zijn arrestatie in 1996 al snel uit tot volksvijand nummer twee, na Mare Dutroux. Zelf houdt de Brusselse zaken man vol dat hij niets met de ver dwijning en moorden op Julie en Melissa en An en Eefje te ma ken heeft. Hij is dan wel betrokken bij tal van andere smerige zaakjes - zo zamelt hij met de door hem opge richte stichting SOS-Sahel geld in voor hongerig Afrika maar steekt hij de opbrengst in eigen zak - maar niet bij kindermoord en pedofilie. Dat hij daags na de ontvoering van Laetitia Delhez 1500 xtc-pil- len aan Dutroux leverde, was volgens hem toeval. De partij drugs was volgens zeker geen be taling voor bewezen diensten. Nihoul probeerde naar eigen zeggen in opdracht voor de rijks wacht (voor wie hij als in fox- mant optrad) de 'bende van Dut roux' te infiltreren. Na zijn arrestatie beweert hij 'een arm zo lang als de Donau' te hebben. Hij zegt van hoger hand bescherming te genieten, en beschuldigt zelfs de koning van kindex-misbruik. Nihoul wordt door zij die gelo ven in kinderporno-netwerken, gezien als de grote man achter de schermen. Hij is de enige die niet-meer in voorhechtenis zit. Nihoul is er heilig van overtuigd dat de jury hem zal vrijspreken. Michelle Martin Inmiddels ex-echtgenote van Mare Dutroux en moeder van zijn drie kinderen Frédéxic. An dy en Céline. Ze wordt gebox-en op 15 januax-i 1960 en groeit op in het Waals-Bi-abantse Waterloo on der het juk van haar dominante moeder. Haar vader sterft als ze zes jaar is bij een verkeersonge val. In 1981als ze 21 jaar oud is, ont moet ze Mare Dutroux op de schaatsbaan van Vox'st. Ze valt als een blok voor hem, ook al is hij op dat moment nog geti'ouwd met zijn eerste vrouw. „Hij was mijn God, zoals mijn vader dat vroeger voor me was", verklaart ze haar onderdanige, slaafse houding. Medio jaren tachtig helpt ze hem bij het ontvoeren van vijf mindexjax'ige meisjes en filmt ze de verkrachtingen. Het levert haar vijf jaar cel (waarvan ze er twee uitzit) en haar ontslag als kleuterleidster op, Ook na de ontvoeringen in 1995 en 1996 onderneemt ze geen en kele poging om de slachtoffer tjes te helpen. Michel Leliaevre Geboren op 11 mei 1975 en al kort na zijn geboorte aan zijn lot overgelaten. Amper elf maan den oud wordt hij in een pleegge zin in Arsimont geplaatst. In 1989 gaat hij zwerven en raakt hij aan de drugs. Als hij in 1993 in de cel belandt, leert hij de Nederlander Casper Flier kennen. Via hem maakt hij kennis met Michel Nihoul. Zijn kennismaking met Mare Dutroux situeert hij in de zomer van 1995. Al snel wordt hij zijn (drugsverslaafde) hulpje. Tegenover zijn ondervragers be weert hij dat Duti'oux hem con stant bedreigde, en hij hem daar om hielp bij de ontvoeringen. door Benqt van Zwol Wil senator John Edwards nog enige kans maken om de Democratische partij te mo gen vertegenwoordigen bij de Amerikaanse presidentsverkie zingen dan moet hij vandaag tij dens 'Super Tuesday1 scox-en. In tien Amerikaanse staten mogen op die dag mensen hun voor keur kenbaar maken over wie in november voor de partij in het strijdperk mag treden tegen George W. Bush. De voortekenen zijn niet erg gunstig voor de senator die South Carolina vei'tegenwoor- digt in Washington, Zijn colle ga-senator uit Massachusetts Jo hn Kerry gaat in alle tien de sta ten aan kop in de peilingen. Ker- 17 is torenhoog favoriet en schrijft vrijwel zeker in ieder ge val de grootste staten, Califor- nië, New Yoi'k en Ohio op zijn naam. Ook in de zuidelijke staat Geox'gia lijkt de noordoos- terling Kerry het goed te gaan doen. In totaal 1151 gedelegeerden zijn er vandaag te verdelen, meer dan de helft van het mini mumaantal van 2162 partij ver tegenwoordigers die een kandi daat nodig heeft om de nomina tie voor de Democraten in de wacht te slepen. Kerry heeft tot nog toe 754 gedelegeerden ach ter zich verzameld. Edwards staat in de voorlopige tellingen van de nieuwszender CNN op 202. De toon in het vermoedelijk laatste debat tussen de vier ovei'gebleven kandidaten zon dag in New York weei-spiegelde volgens waarnemers deze tus senstand. Was de bijdrage van Edwards in de debatten van de afgelopen maanden vooral ge matigd, fatsoenlijk, beschaafd en gericht op zijn eigen pro grammapunten, zondag koos hij geheel in strijd met zijn ei gen persoonlijkheid het offen sief. Onderscheiden „Edwards zag eruit: als een man die weet dat de tijd wegtikt en was erop gebrand een zo groot mogelijk deel van de zestig mi nuten te gebruiken om zichzelf op de kaait te zetten en zich te onderscheiden van de koplo per". schreef The Washington Post. Volgens de toonaangeven de krant is het op zijn best twij felachtig of de aanvallen van Edwards op KeiTy enig effect zullen hebben op de uitslagen. Het bij tijd en wijlen vinnige de bat dat geregeld dreigde te ont sporen, leek meer te zeggen over de kansen dat Kerry en Edwards het als team opnemen tegen Bush en zijn gegadigde voor het vice-presidentschap, Wekenlang spreek! men van hoog tot. laag in Democratische kringen over een vex-bintenis tussen Keiry en Edwards als presidentskandidaat en 'run ning-mate'Erg waarschijnlijk lijkt een dergelijk team gezien de retoriek van zondag niet te zijn. Kerry-getrouwen hebben ver klaard dat de 60-jarige senator uit Massachusetts geen grote fan is van zijn tien jaar jongei-e collega-senator. Hoewel de twee kemphanen elkaar tot nog toe met respect tegemoet zijn ge treden, was volgens The Was hington Post ook zondag het ge brek aan warme gevoelens ten opzichte van elkaar weer duide lijk waarneembaar. Boekdelen De reactie van Edwards op de suggestie van gespreksleider Dan Rather dat de senator al leen maar doorgaat met zijn strijd om zo de post van run ning-mate van Kerry te verove ren. spx-ak eveneens boekdelen. „Oh, nee, nee. In de verste verte niet", aldus Edwards volgens The New York Times. Buigen wenst hij vooralsnog niet te doen. Voor vandaag heeft hij zijn zinnen gezet op vier staten: Geox-gia, Ohio, Maryland en Minnesota. Zelfs al haalt hij geen enkele over winning dan nog wil hij doorgaan ook al worden zijn kansen astronomisch klein. SCOQJER - De .ANWB „komt met een boekje over scooters. Dit vervoei'middel is in korte tijd erg populair geworden. Op dit moment telt ons land vijf duizend scooterbezitters. Het maandblad gaat 'Scooter-kam pioen' heten. LEESZAAL - Het leeszaal- werk in Zeeland staat in de be langstelling. Er worden vooral ontspanningsboeken en popu- laire, maar verantwoorde stu dieboeken gelezen. In Goes zijn er plannen voor een jeugd bibliotheek. LEK - Een Frans opleidings vaartuig heeft ten zuiden van San Diego een 46-jarige vrouw gered die vijf dagen in een lek ke zeilboot had gevaren. De vrouw was 20 februari uit Pa- raguay vertrokken om alleen een tocht rond de wereld te ma ken.. Haar boot raakte echter lek. Ook werd zij door de giek in de rug getroffen. EISENHOWER - Er zijn extra veiligheidsmaatregelen getrof fen om president Eisenhower te beschermen. De wacht van het Witte Huis is verdubbeld Men vreest dat Portoricaanse extremisten een aanslag op de px-esident willen plegen. Zoontje Jack (1) van de Democratische presidentskandidaat John Edwards steekt tijdens de campagne van zijn vader hier in Albany (New York) op het podium zijn duim in de lucht. Zijn zusje Emma Claire zit naast hem. Edwards zal de aanmoedigingen van zijn kinderen vandaag, 'Super Tuesday', nog goed kunnen gebruiken. foto Rick Wilking/RTR „Het Amerikaanse volk ver dient het een keuze te hebben", aldus de senator. Volgens de krant USA Today wil Edwards in ieder geval mee blijven doen tot 9 maart wanneer de zuidelij ke staten Texas, Florida, Loui siana en Mississippi aan de beurt zijn. Mocht hij toch ambities koeste l-en voor het vice-president schap dan gooit hij volgens Amerikaanse media door deze opstelling vermoedelijk wel zijn eigen glazen in. Bij verlies van daag kan hij zich niet langer als echt alternatief voor Kerry pre senteren. Door halsstarrig door te blijven gaan, berokkent hij bovendien de partij en de ambi ties van Kerry schade. De senator uit Massachusetts zou liever nu al de strijd aanbin den met Bush dan achterhoede gevechten te moeten levex-en met kansloze partijgenoten. ANP Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een j toeslag) per maand; 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar- €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van t aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In een besta (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over v ducton van do titels en de werkmaatschappijen van Wegener of de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u di zersservice, Postbus 31.4460 AA Goes ot Wegenor-concern, De doom j id dat wordt gebruikt voor orin >or u relevante diensten en pro- >or ons zorgvuldig geselectear- Schriftelijk melden bij: PZC. I< Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4