Forse handel in rijbewijzen PZC Crèches kampen met massale leegloop Militair strafrecht is volgens rechtbank Arnhem uit de tijd Vijftien jaar geëist voor moord Jessica Twee op een cel geeft 1000 extra plaatsen Illegaal document voor 1500 euro Paard in de vangrail Minder letsel bij wintersporters Allochtoon volgt vaker hbo Overval tankstation na ontvoering Meldpunt misbruik voor doven Strenge controle buitenlandse arts Jongerenclub t SGP groeit flink Bijstandshulp Marokkanen is zaak gemeenten eter van straaten Beatrix in Berlijn ROTTERDAM - De brandweer moest er gisteren aan te pas komen om een paard uit de vangrail op de A20 bij Rotterdam te bevrijden. Hoe het volledig gezadelde dier in de vangrail terechtkwam was niet duidelijik. Het schouwspel veroorzaakte een enorme file op de snelweg. foto Gover Coebergh/ANP dinsdag 2 maart 2004 van onze redactie binnenland ARNHEM - De militaire recht bank in Arnhem vindt dat het Wetboek van Militair Straf recht niet meer bij de tijd is voor wat betreft de inzet van de Nederlandse krijgsmacht bij internationale operaties. Bij de strafzaak tegen een ma rinier uit Cuijk en een uit Rot terdam, die op 15 augustus 2003 in slaap vielen op wacht bij Camp Smitty in Irak, heeft de rechtbank geworsteld met de vraag of daar, zoals de offi cier van justitie de twee ver weet, sprake was van een 'tijd van oorlog' of niet. De recht bank trekt in haar vonnis de conclusie dat dat niet het ge val was. Dat maakt het vergrijp een stuk lichter. Waar de officier van justitie twee weken gele den tegen beiden nog vijf maanden onvoorwaardelijke militaire detentie eiste, komt de rechtbank tot een straf van twee weken voorwaardelijk, plus een werkstraf van zestig uur. Oorlog Volgens de rechtbank is er in het strafdossier van deze zaak 'geen enkel aanknopingspunt' dat voor de mariniers 'tijd van oorlog' gold. Deelname aan vredes- en veiligheidsopera ties in internationaal verband zijn volgens de rechters niet automatisch als 'oorlog' of 'oorlogsomstandigheden' te be titelen. In het geval van de twee nu veroordeelde militairen was er ter plekke slechts sprake van 'een lage dreiging' en een 'lage alerte status', wat onder meer bleek uit het feit dat de wacht geen scherfwerende vesten droeg en evenmin helmen. Bo vendien was er niet formeel aan de militairen bekendge maakt dat ze 'in tijd van oor log' verkeerden. Wel vinden de rechters dat de twee opzette lijk in slaap gevallen zijn op wacht: door op een matras te gaan zitten terwijl ze al tegen de slaap vochten, hebben ze be wust het risico genomen in slaap te vallen. Bij de opgelegde straf hebben de rechters er rekening mee ge houden dat het voor beiden de eerste keer was en met de ex treem zware omstandigheden waarin ze in Irak moesten wer ken. GPD DEN HAAG - Nederlandse wintersporters hebben dit ski seizoen minder ongelukken gehad. Toeristenbond ANWB constateert een afname van ongeveer 20 procent in het aantal patiënten. Ook is het letsel minder gecompliceerd. Goede sneeuwcondities en een kleiner aantal vakantiegan gers zijn de belangrijkste oorzaken voor de daling. De tussenstand geldt voor de populairste wintersportlan- den, Oostenrijk en Frankrijk „De sneeuw in de winter sportgebieden is deze winter aanzienlijk beter", aldus de ANWB. Verse, zachte sneeuw is een stuk veiliger, weet de woordvoerder. ANP VOORBURG - Steeds meer niet-westerse allochtonen vol gen een hbo-opleiding. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren naar bui ten heeft gebracht. Van de tweede generatie niet-westerse allochtonen tussen de negentien en 23 jaar deed tijdens het studiejaar 2002-2003 14 procent een hbo-opleiding, in 1995-1996 was dat nog maar 11 procent. De tweede generatie niet-westerse allochtonen geniet ongeveer drie keer zo vaak hoger onderwijs als de eerste. ANP RIJSWIJK - Een medewerker van een benzinestation in Rijswijk (ZH) is gisterochtend omstreeks zes uur ont voerd. naar het benzinestation gebracht en daar gedwon gen de kluis te openen. Nadat hij het benzinestation en de kluis had geopend, leegden de overvallers de inhoud van de safe. Het slachtoffer werd vervolgens gekneveld in een perso- nenbusje in de buurt van het tankstation achtergelaten. Nadat hij zich had weten te bevrijden, belde de man de politie. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. GPD DEN HAAG - Dove mensen kunnen binnenkort bij een speciaal meldpunt seksueel misbruik melden. Via tekstte lefoon of e-mail kunnen ze anoniem contact opnemen met vertrouwenspersonen. Het meldpunt is een initiatief van onder meer de dovenin- stellingen Viataal, Effatha Guyot Groep en Fodok. Aanleiding is een aantal gevallen waarbij doven slachtof fer waren van seksueel misbruik. ANP DEN HAAG - De controle op buitenlandse verpleegkundi gen en artsen die in Nederland komen werken wordt strenger. Ze moeten verplicht een bewijs van goed gedrag overdragen voor ze aan de slag mogen. Het zogenoemde BIG-register voert de maatregel in na kritiek van hoogleraren, die van mening waren dat er on voldoende garantie was op goede zorg door buitenlan ders. In het register staan alle gekwalificeerde medici ver meld. Tot nu toe vormde een eigen verklaring van de arts of verpleegkundige de enige toets. ANP dj van onze redactie binnenland j ROTTERDAM - Justitie in Rot terdam heeft gisteren drie man- I nen laten aanhouden die wor- j den verdacht van fraude met rij- bewijzen. Het trio wisselde vol gens justitie op grote schaal bui tenlandse rijbewijzen in voor Nederlandse. ITwee van de drie verdachten werken bij het Bureau Nader n Onderzoek Rijvaardigheid (BNOR) dat onderdeel is van het Centraal Bureau Rijvaardig- j heidsbewijzen (CBR). Het is BNOR regelt examens voor men sen die in vijf jaar tijd vier keer zijn gezakt en is ook verantwoor delijk voor het omzetten van in het buitenland behaalde rijbe- wijzen. De derde persoon die is aangehouden, is de zoon van een rijschooleigenaar in Rotter dam. Bij deze Rotterdamse rijschool kon voor 1500 euro een examen worden geregeld bij het BNOR. Indien nodig regelde de rij- school ook een vervalst buiten- lands rijbewijs voor belangstel- I lenden die helemaal geen rijbe- I wijs hadden. Al deze klanten kwamen terecht bij de twee medewerkers die gis teren zijn aangehouden door het Interregionaal Fraudeteam, al dus justitie. Veel examens De twee examinatoren vestig- den de aandacht op zich omdat ze een buitengewoon hoog sla gingspercentage hadden. Ook namen ze verhoudingsgewijs i veel examens af. In 2002 deden in heel Nederland ft 12.000 mensen examen bij het BNOR om hun buitenlandse rij bewijs te laten omzetten, aldus het CBR. DEN HAAG - De SGP-jongeren hebben afgelopen weekeinde op de Wegwijsbeurs in Utrecht ruim zeshonderd nieuwe leden c van vijftien jaar en ouder bin- - nengehaald. v In totaal hebben de staatkundig gereformeerden nu ruim 5600 betalende leden, maakte voorzit- ter C. van Bemmel gisteren be- j kend. ,1 De SGP-jongeren is al jaren de grootste politieke jongerenorga- 0 nisatie van Nederland, maar neemt nu wel een hele grote jj voorsprong. jj Ter vergelijking: de afgelopen m weekeinde 55 jaar oud gewor- 5 den liberale JOVD telt circa r 1500 leden, de jongeren in de SP i' hebben er ongeveer 1100 en het CD JA heeft er om en nabij de 1250 Voorzitter Van Bemmel ver- I wacht dat er nog meer leden bij komen. De huidige campagne, waarbij SGP-jongeren worden aangemoedigd nieuwe leden te I werven, loopt nog tot begin april. ANP De twee aangehouden examina toren zetten dat jaar 577 Iraak- se rijbewijzen om in een Neder lands rijbewijs, terwijl er in heel Nederland ongeveer 1400 Iraakse rijbewijzen werden om gezet. Irak Lang niet alle aanvragen voor een Nederlands rijbewijs wer den gedaan door Irakezen, de meeste kwamen van mensen die stelden dat ze een tijd in Irak hadden gewerkt en daar hun rij examen hadden gedaan, aldus justitie. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Veel crèches en centra voor naschoolse opvang (NSO) raken in de problemen doordat ze te weinig kinderen hebben. Ze moeten baby- en peutergroepen samenvoegen en laten leidsters een dag per week minder werken om de kosten in de hand te houden. Vooral de woensdagen en de vrij- Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen wilde gisteren niet aangeven of er bijvoorbeeld een extra controle komt van de rijbewijzen die de twee examina toren hebben afgegeven. „We gaan niet vooruitlopen op de zaak. Voorlopig is er alleen nog sprake van dat justitie hen ver denkt van fraude." Het drietal wordt donderdag voorgeleid aan de rechter. De Rotterdamse Justitie verdenkt ze van valsheid in geschrifte, aannemen van steekpenningen en omkoping van ambtenaren. ANP dagen lopen leeg. Dat blijkt uit een rondgang langs verschillen de organisaties die zich bezig houden met kinderopvang. Stonden ouders tot voor kort nog maanden of zelfs jaren op een wachtlijst, nu kunnen veel kinderen meteen terecht op de crèche. Kidsconcern, een orga nisatie die in het hele land crècheplaatsen regelt en bemid delt tussen ouders en werkge vers, spreekt van een 'trend die naar verwachting verder door zet'. „Of kinderen meteen terecht kunnen is wel afhankelijk van de plek waar de opvang ligt", zegt een woordvoerster. Er zijn grote regionale verschillen. Zo heeft de regio Utrecht relatief DEN HAAG - Het is aan de ge meenten om te beslissen of zij via de bijzondere bijstand vlieg tickets vergoeden aan Marokka nen die hun door de aardbeving getroffen familie willen bezoe ken. Een woordvoerster van het mi nisterie van Sociale Zaken heeft dat gisteren gezegd. De nieuwe Bijstandswet bepaalt dat bijzondere bijstand alleen verstrekt mag worden binnen Nederland. Maar van die regel kunnen de gemeenten in drin gende gevallen afwijken, aldus de woordvoerster. Een Kamermeerderheid van CDA, VVD en LPF heeft forse kritiek op de manier waarop de gemeenten Rotterdam en Den Haag vliegtickets vergoeden aan Marokkanen die hun fami lie wilen bezoeken. ANP veel wachtlijsten en kampen crèches in en om Rotterdam met een tekort aan kinderen. Cijfers van wachtlijsten en leegloop zijn er niet. Buitenwijken „Ook binnen de plaatsen zelf zijn grote verschillen", aldus de woordvoerster van de onderne mersorganisatie MO-groep. „De wachtlijsten lossen het snelst op in wijken die aan de randen van steden liggen." Zo zijn er op crèches in de buitenwijk Over- schie bij Rotterdam op sommige dagen geen wachtlijsten meer, terwijl dat in de binnenstad nog wel het geval is. Echte leegloop van crèches en NSO's is vooral op woensdagen en vrijdagen. Versteeg: „Dat zijn dagen waar op ouders die in deeltijd werken zelf vrij willen zijn." In Vinex-wijken en centra van grote steden zijn nog wel lange wachtlijsten. Evenals op crèches die vlak bij een NS-sta- tion liggen. Ouders vinden dat handig omdat ze dan met de trein weg kunnen Volgens de MO-groep heeft het verdwijnen van de wachtlijsten alles te maken met de uit breiding van het aantal crèches. De overheid heeft de afgelopen jaren veel geld uitgetrokken om 75.000 extra plekken te creëren. Tegelijkertijd maken door de economische recessie minder mensen gebruik van kinderop vang. GPD van onze redactie binnenland BREDA - Het Openbaar Ministe rie heeft gisteren voor de recht bank in Breda vijftien jaar cel straf geëist tegen een 35-jarige man uit Hoeven. Volgens de offi cier van justitie heeft hij in juni 1991 de achttienjarige Jessica Richel uit Etten-Leur ver moord. Het deels ontklede stoffelijk overschot van de jonge vrouw werd 13 juni 1991 gevonden na bij vuilstortplaats De Kragge in Bergen op Zoom. Het slachtof fer bleek door verstikking om het leven te zijn gebracht. Om het hoofd van Jessica zaten twee plastic zakken. In haar hals had ze een snijwond De politie hield de verdachte vo rig jaar maart aan, nadat zij het onderzoek had heropend. De man had geweigerd aan een DNA-onderzoek mee te werken. Na zijn arrestatie bleek zijn DNA overeen te komen met de sporen die de politie op het lichaam van de vrouw had aan getroffen. De verdachte heeft na zijn aan houding bekend dat hij op de avond van 12 juni 1991 seks heeft gehad met Jessica in zijn woning en dat hij de zakken over haar hoofd heeft gebonden ARNHEM - Het huisvesten van twee gedetineerden op een cel le vert duizend extra plaatsen op in de gevangenissen. Justitie wil bij gebleken succes vanaf sep tember in het hele land twee ge vangenen op een cel zetten. Momenteel worden in zeven pe nitentiaire inrichtingen proeven gehouden met meer mensen op een cel. „De eerste ervaringen stemmen ons optimistisch", zegt A. Dijkstra, woordvoerder van het ministerie van Justitie. Het experiment wordt 'rond de zo mer' afgesloten. Dc goede resultaten zijn opmer kelijk, omdat het gevangenisper soneel fel tegen de plaatsing van twee gevangenen op een cel Hij hield echter, ook tijdens de I zitting, hardnekkig vol dat hij 3 haar niet heeft vermoord. Zijn verhaal is dat rond tien uur 's avonds een collectant aanbel- de. Die zou naar binnen zijn ge drongen en Jessica hebben ver moord. Uit angst en paniek durf de de verdachte volgens eigen zeggen niets te doen Nadat de collectant zijn woning had verla ten, zag de Hoevenaar Jessica in een plas bloed in de douche lig gen. Hij nam aan dat ze dood was. Zelf durfde hij dat niet te controleren. Omdat hij nergens mee te maken wilde hebben, be sloot hij zich van haar lichaam te ontdoen. Eerst zette hij haar fiets bij het station van Et ten-Leur, waarna hij bij terug komst plastic zakken over het hoofd van Jessica trok en die ste vig vastbond met een elastiek en een koord. Daarna sleepte hij haar lichaam naar zijn auto en dumpte haar in Bergen op Zoom. De verdachte zei al die jaren zijn mond hebben gehouden uit angst dat de collectant, de man die Jessica zou hebben ver moord, zou terugkomen om hem iets aan te doen. De officier van justitie noemde zijn verhaal volstrekt leugenach tig. De rechtbank doet 15 maart uitspraak. ANP was. Minister Donner van Justi tie moest uiteindelijk instem men met de inzet van extra per soneel, waardoor cipiers om vei ligheidsredenen altijd met z'n tweeën een cel met twee gedeti neerden openen. De invoering van het twee-op-een-cel-regime is te vens een van de maatregelen die de Dienst Justitiële Inrichtingen dit en komend jaar neemt om de door het kabinet opgelegde 240 miljoen euro bezuinigingen te halen. „In die zin dat je meer ge detineerden op één gang kwijt kunt. zonder dat je meteen met een dubbele personeelsbezetting hoeft te werken", meldt Dijks tra. Ze benadrukt dat er extra inrichtingswerkers en bewakers nodig zijn, maar niet zo veel als verwacht. GPD ZU L-LE-N WE. PA/NJ A\AAK OVEi'< V/R.OEC5&K_ BERLIJN - In de metro in Berlijn wordt reclame gemaakt voor het bezoek dat koningin Beatrix vandaag brengt aan de stad. De koningin heeft een ontmoeting met de Duitse bondspresident Rau en ze zal het nieuwe ambassadegebouw in Berlijn openen. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3