Monniken en kappen gelijk PZC Marinus Leyte geboeid door emoties in abstracte doeken Fleur van der Weel krijgt Woutertje Pieterse Prijs EUCHT Kane is klapper op festival Kloosterpop Dienst Bach over gebed en doop PZC Belastingvrij staat lezers schrijven Reisvergoeding Hoedjes Westerschelde kunst Voorronden en finales Zeeuwse Belofte op koms dinsdag 2 maart 2004 ZIERIKZEE - De derde kerk dienst rondom de muziek van Jo- hann Sebastian Bach, op zon dag 7 maart, heeft als thema ge bed en doop. Gedurende vijf avonddiensten wordt in de gereformeerde kerk in Zierikzee de Clavierübung van Bach gevolgd. Dat is een bundel orgelwerken waarin de cantor en organist uit Leipzig in muziek vervat wat de kerk be lijdt. Tijdens de vorige Bach- dienst stonden koralen centraal die handelen over de geboden en het credo Gebed en doop zijn de thema's die hierop vol gen De twee hoofdkoralen in de ze dienst zijn Vater Unser en het Lutherse dooplied Christ unser Herr Jordan kam. Voor de gelegenheid staat het ge reformeerd kerkkoor open voor gastzangers. Mar van der Veer speelt orgel. Jan Heuseveldt diri geert. Celliste Greetje Buyten- dijk uit Middelburg levert een bijdrage, evenals predikante Es ther Veerman van de gerefor meerde kerk in Brouwershaven. Zij treedt als soliste op in de aria Sei getreu, sei getreu. Voor afgaand aan de dienst repeteert het kerkkoor vanaf 17.15 uur. Mensen die enigszins ervaren zijn in noten lezen en graag mee willen zingen zijn vanaf die tijd welkom. Opgetreden wordt in zwart-witte kledij naar keuze. De dienst begint om 18.30 uur. (advertentie) DVD-spaaractie Hierbij de letter voor de DVD-spaaractie van de PZC. Iedere dag verschijnt er een andere letter in de j krant die samen het woord "acteur" vormen. Deze actie loopt t/m 12 maart. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op zaterdag in de krant t/m 6 maart. door Emile Calon Met een wijds gebaar wijst Ria naar haar buren op het woonwa genkamp aan de Klaphekkeweg in Goes. Hier betaalt iedereen belas ting, zegt ze met grote stelligheid. Ilaar man zeker: ,,Die heeft immers een bedrijf." En minister Zalm krijgt ook jaarlijks een behoorlijke bijdra ge van haar kinderen, vervolgt ze. De een is monteur, de ander onderwijze res. „Die betalen gewoon." Nee, ver volgt ze, de Klaphekkeweg is geen be- lastingvrijstaat. Nederland kent enkele tientallen belas tingvrijstaatjes, zo werd afgelopen weekeinde bekend. Het gaat vooral om grootschalige woonwagenkampen, Hells Angels en andere probleemgroe pen, aldus een klokkenluider van de be lastingdienst. Ze ontvangen wel de be- kende blauwe enveloppen maar als de bijbehorende acceptgiro niet wordt in gevuld onderneemt de dienst geen actie uit vrees voor lijf en ledematen. Hoe asocialer, hoe groter de kans dat er niet wordt geïnd, zo blijkt uit het ver haal van de topman van de belasting dienst, En dat is volstrekt onrechtvaar dig, vindt C. van Oosten uit Goes. Ze wijst naar het gebouw van de belasting dienst in haar woonplaats en merkt op dat die dienst haar wel weet te vinden als ze even te laat is met betalen. Ze vindt dat de belastingdienst het princi pe van gelijke monniken, gelijke kap pen moet hanteren en niet uit vrees voor intimidatie sommigen behandelen alsof ze inwoners zijn van Monaco of Liechtenstein. L. de Jager heeft evenmin een goed woord over voor het selectieve beleid van de belastingdienst. „Dat kan toch Desnoods moet de mobiele eenheid de deurwaarders maar begeleiden bij het innen van schulden, vindt een Goese. foto Willem Mieras niet", zegt ze op de stoep voor het Goe se belastingkantoor. Ze vindt dat het mi nisterie alles uit de kast moet halen als iemand weigert te betalen. „Als ik niet betaal weten ze mij te vinden. Dan staat binnen de kortste keren de deur waarder op de stoep", aldus de Goese M. Slabbekoom vindt dat desnoods de mobiele eenheid de deurwaarders maar moet begeleiden als ze op jacht gaan naar achterstallige betalingen. Bij de belastingdienst in Goes zelf wordt geen reactie gegeven op het be richt van de vrijstaatjes noch op de vraag hoe het gesteld is met het betaal gedrag van de Zeeuwen. Een medewerk ster bekent dat het bericht van die vrij staatjes haar verraste Verder gaat ze niet omdat afzonderlijke ambtenaren nu eenmaal geen commentaar geven op vragen van journalisten. Ook haar ma nager weigert inhoudelijk in te gaan op de zaak en verwijst vriendelijk doch be slist naar officiële woordvoerders in Den Haag. Die zijn even vriendelijk als het lid van het Goese managementteam maar gaan ook niet in op de vraag of er in het Zeeuwse belastingvrijstaatjes zijn. Ze verwijzen allen naar een rap port waaraan staatssecretaris J. Wijn van Financiën momenteel werkt en waarin hij opheldering zal geven over hoe het is gesteld met de Nederlandse belastingmoraal. Dat rapport ver schijnt over enkele weken. Tot die tijd worden er geen vragen beantwoord die betrekking hebben op belastingvrij- staatjes. Enkele weken terug erkende Wijn wel dat de bewoners van het Maas trichtse woonwagenkamp Vinkenslag niet allemaal bekend staan als de men sen waarmee zijn dienst een prettige en makkelijke relatie heeft. Ria, de bewoonster van het Goese woon wagencentrum, is niet blij met de nega tieve aandacht voor woonwagenkam pen. Om die reden wil ze ook niet met haar volledige naam in de krant. Het vooroordeel van 'burgers' wordt door deze berichtgeving alleen maar beves tigd, zegt ze. A. de Visser, een andere be woner van het kamp aan de Klaphekke weg, maakt zich niet druk om het ima go van kampers. Hij weet dat hij belas ting betaalt en verder laat hem de hele berichtgeving over woonwagencentra koud. Medebewoonster Ria wijst naar de woonwagens in haar buurt en vertelt dat de bewoners allemaal hardwerken de mensen zijn die of bedrijfjes hebben of in loondienst werken. Ook merkt ze op dat heel wat vrouwen van het centrum aan de Klaphekkeweg werken. „Die in het onderwijs, die in de gezondheidszorg", wijst ze. Het moet haar trouwens van het hart dat de Zeeuwse woonwagencentra nauwelijks negatief in het nieuws komen. „Hier is toch bijna nooit wat aan de hand!" Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC» schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reac tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet; de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijf1 Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wor*. niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.; J redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Oven weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 'Gehandicapten boos over reis vergoeding' luidde de kop in de PZC van 24-2. Deze reisvergoe ding is bedoeld voor gehandicap ten en chronisch zieken voor so ciaal vervoer naar bijv ouders, familie of vrienden, of zomaar eens een dagje uit. Het is be doeld voor bovenregionale af standen; dat betekent dat de be stemming op meer dan vijf open baar-ver\'oer zones van het woonadres ligt. Nu heeft staats secretaris Ross (volksgezond heid) een maximum van 275 ki lometer per jaar vastgesteld. Als het onmogelijk is om met de trein te reizen, dan kun je een hoger persoonlijk kilometerbud get aanvragen, dan mag je maxi maal 550 kilometer op jaarbasis reizen. Voor mensen die in Zee land wonen is het al ongeveer 100 kilometer om uit de provin cie te komen en dan moet je nog verder en ook nog terug om weer thuis te komen. Dit bete kent voor gehandicapten en chronisch zieken dat ze nog maar weinig buiten de provincie kunnen komen. Nu moeten we toch weer verplicht achter de ge raniums gaan zitten of worden we weer afhankelijk van familie of vrienden. Ook van deze bezui nigingen zijn deze groep mensen weer de dupe en dit is niet de eerste bezuiniging. E.D. de Jonge De Stoppelaar straat 4 Vlissingen sluitend hoedjes zien, net ofi juist het specifieke kenmerk de Wegwijs zou zijn. Ik hei me dat anderhalf jaar gek eenzelfde soort foto te zien in de PZC bij vermelding van ze beurs. Verder stond inj stuk dat de beurs is voor ext sief orthodoxe christenen. 1, is echter niet helemaal w* want er is nooit sprake vang ingelegde toegangsdrempel deze beurs. Wel is het zo date ze beurs één bepaald pubj trekt, maar volgens mij is d bij veel beurzen het geval. One gens vraag ik me af wat de ec nomische nieuwswaarde vans ze vermelding is, want langn, alle andere beurzen/shows c in de Jaarbeurshallen te Utree of in de Rai te Amsterdam! houden worden, halen de Prov. ciale Zeeuwse Courant. Tens, te: dit stuk geeft met mijn soonlijke mening weer overi klimaat op de Wegwijs. AdriaanK. Kruisbessestm Krabbenda In de PZC van 26 februari wordt o. a als economisch nieuws (inclusief foto) vermeld dat op de 'beurs voor orthodoxe christenen' in de jaarbeurshal len hoedjes gepast worden. Op zich geen onjuiste vermelding, maar, volgens mij, wel zeer een zijdig, Immers: de PZC laat bij vermelding van deze beurs uit- Opmerkelijk is het de lai tijd, dat het onderwerp overi 'Veiligheid op de Westerschf steeds aan de orde is. Al een artikelen zijn hierover gesi ven PZC 18 febr. jl. en nu 2ï br. 2004. Ver in de tijd werdi vaart op de Westerschelde ini gaten gehouden door patrouii vaartuigen van Rijkswatersla Helaas, die tijd is voorbij Md de veiligheid op deze rm moet toch no. 1 zijn! En gen zeemanschap no. 2! Radarbtd den en computers prima, ma het echte werk op de rivier ga toch voor alles. Enfin we me ten met onze moderne tijd m? gaan, dus wachten we op der. gende klap. M.C. Edens- de Grn Kanaalweg 7, Vat I door Marianne van de Polder KRABBENDIJKE - Rondom een knalblauwe aa(de hangen geheimzinnige sluiers, waarin het hoofd van Icarus opdoemt. Zijn vleugels hebben net vlamge- vat omdat hij te dicht bij de zon kwam. Het tafereel van kunste naar Marinus Leyte uit Krab- bendijke geeft de oude, Griekse mythe een nieuw, dynamisch ge zicht. Hij exposeert zijn schilde rijen tot half maart in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland en dorpshuis De Meiboom in Krab- bendijke. Emotie in abstractie: die relatie boeit Leyte al geruime tijd. Na dat hij als chemicus gestopt was met werken, besloot hij naar de Academie voor de Kunst in het Belgische Eeklo te gaan om een opleiding te volgen, die hij suc cesvol afrondde. Leyte: „Het zat er eigenlijk al tijd al in, ik slaagde zelfs voor het toelatingsexamen van de Rietvelt-academie, maar van mijn vader mocht ik geen kun stenaar worden Toen ben ik als hobby gaan schilderen, en die hobby is nu uit de hand gelopen. Ik heb iets op kunnen pakken wat altijd is blijven hangen. Ik vind het heel fijn dat ik dit nog in mijn leven heb kunnen doen, dat ik de tijd heb gekregen het af te ronden Dat geeft een onge lofelijke voldoening." Wat is het belangrijkste wat hij op de academie heeft geleerd? „Dat ik steeds meer begin te be grijpen dat ik steeds minder weet", antwoordt hij. Met het verstrijken van de tijd is hij steeds abstracter gaan werken. „In abstractie zit veel emotie", vindt hij „De aanleiding voor een schilderij is altijd een be paald gevoel Als je een werk eenmaal af hebt, begrijp je er meer van dan toen je begon Wanneer iets af is? Dat geeft je gevoel aan. Zo van: en nu moet ik er niet meer aan zitten. Een abstract schilderij van mezelf vind ik geslaagd, als ik me in mijn gevoel heb overtroffen ten opzichte van mijn andere wer ken. Wat dat betreft ben je nooit klaar." 11 september 2001 In de dorpshuizen zijn indruk wekkende schilderijen te zien, die onder meer de terroristische aanslagen van 11 september 2001 als thema hebben. Confron terend is het werk waarin een vrouw vast zit tussen construc ties op duizelingwekkende hoog te. Dat aan een abstract schilderij te zien is wat de maker heeft be wogen, vindt hij van cruciaal be lang. In workshops die hij geeft, gebruikt hij graag verhalen als uitgangspunt. Verhalen van al lerlei aard: soms kort, altijd krachtig. „Ik ben ooit tot de ont dekking gekomen, dat als je een emotie wilt losmaken, je eerst een verhaal moet vertellen. En dat gebruik ik in mijn work shops", vertelt de voormalig che micus. Hij geeft les aan groepen huisvrouwen, maar werkt ook met mensen die in zorgcentrum Emergis in behandeling zijn Leyte. „De meeste voldoening krijg ik door mensen te stimule ren iets te doen waarvan ze zelf het idee hebben dat ze het niet kunnen. Het werken in Emergis geeft me voldoening, omdat je iets in gang zet waarmee je men sen kunt helpen. Er was eens een vrouw die in het begin al leen maar zwart wilde schilde ren. Aan het eind van de work shops bedankte ze me. Ze zei dat ze weer kleuren kon zien." De exposities in de dorpshuizen zijn tot half maart te bekijken Meer informatie over openingstij den via tel. 0113-551340 of 503050 Kunstenaar Marinus Leyte: „De meeste voldoening krijg ik door mensen te stimuleren iets te doen waarvan het niet kunnen." ze zelf het idee hebben dat: foto Willem Mier? door Ernst Jan Rozendaal AMSTERDAM - De in Middel burg opgegroeide illustratrice Fleur van der Weel (1970) heeft gistermiddag in De Balie in Am sterdam de Woutertje Pieterse Prijs 2004 in ontvangst geno men. Ze deelt de meest presti gieuze kinderboekenprijs van Nederland met auteur Edward van de Vendel. Van der Weel heeft diens dichtbundel Super- guppie geïllustreerd en vormge geven. Van de Vendel is inmiddels een gerenommeerd kinderboeken schrijver, maar Van der Weel de buteert met Superguppie. „Ik vind het echt helemaal te gek dat ik met mijn eerste boek met een in de prijzen val." De jury van de Woutertje Pieter se Prijs (Anton Kortewcg, Breg- je Boonstra, Johan Dockx en PZC-criticus Jan Smeekens) noemt de gedichten van Van de Vendel 'speels, des kinds, aards en vooral ook vakwerk'. Over Van der Weel wordt opgemerkt dat ze dezelfde initialen heeft als de onlangs overleden Fiep Westendorp, die vooral bekend is vanwege haar illustraties voor de boeken van Annie M G. Schmidt. Van der Weel heeft het kind dat in de gedichten aan het woord is getekend als een hondje dat op zijn achterpoten loopt. Volgens de jury geeft dat de combinatie gedicht-tekening een 'surrealis tisch karakter'. Verder wordt ge waardeerd dat de illustraties 'het gedicht niet zozeer illustre ren alswel dat aanvullen, en in zekere zin een voortzetting er van zijn met andere middelen'. Als Van de Vendel bijvoorbeeld schrijft dat in de supermarkt een pak suiker is leeggevallen, tekent Van der Weel een stel toe snellende mieren, hoewel het ge dicht daarvan geen melding maakt. De illustratrice krijgt ook een pluim vanwege het in ventieve en effectieve gebruik van de steunkleur lichtgroen De prijsuitreiking, gisteren in De Balie in Amsterdam, was te gelijk ook de bekendmaking. Zelf was Van der Weel vorige week ingelicht. „Ik had een af spraak voor een interview", ver telt ze. „De zogenaamde inter viewster kwam samen met een stagiaire. Ik vond het opvallend dat die een bos bloemen bij zich had. 'Dat is wel heel aardig', dacht ik Toen zei ze dat het haar speet dat ze tegen me had moeten liegen, maar dat ze wel een hele leuke mededeling had Ik was totaal overrompeld. Ik had het niet niet niet verwacht. Ik was helemaal van de kaart." Ze hoopt dat de toekenning van de Woutertje Pieterse Prijs een impuls geeft aan haar carrière. „De doelstelling van de prijs is het schrijven en illustreren van literaire kinderboeken te stimu leren. Ik hoop nog een heleboel boeken te illustreren. Maar ik vind het al ongelofelijk dat ik iets gemaakt heb met zoveel ple zier en dat het dan door anderen zo wordt gewaardeerd dat ze mij daar deze prijs voor geven. Fleur van der Weel foto Lex de Meester door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - De Ne derlandse topformatie Kane is de klapper op het festival Kloosterpop in Kloosterzan- de. Dit festival op de wei aan de Cloosterstraat wordt vrij dag 11 en zaterdag 12 juni ge houden. Kane staat zaterdaga vond 12 juni op het podium. Het is dit jaar de tweede edi tie van Kloosterpop. De orga nisatie is er wederom in ge slaagd een topper van jewel ste in huis te halen Blof was vorig jaar de headliner, dit jaar staat Kane dus als hoofd act op de planken. De organisatie is apetrots dat Dinant Woesthoff en zijn mannen nu eindelijk weer eens Oost-Zeeuws-Vlaande- ren aandoen. De organisatie spreekt van een droomprogramma. Op vrijdagavond Rover, Pillars, Lipstick uit België en Dexter als afsluiter van de eerste dag. De Belgische rockformatie Zep Zupiler speelt zaterdaga vond 12 juni in het voorpro gramma van Kane. Het festivalterrein wordt van alle gemakken voorzien. Een ruime horecatent aangevuld met diverse kleine tenten om toch droog te blijven als het regent, een mega podium en een drankenbuffet en uitgifte- bar van zo'n veertig meter lang. Daarnaast staan op het festivalterrein diverse eettent jes en goede toiletvoorzienin gen. De voorverkoop is inmiddels begonnen. Kaarten zijn mo menteel al te bestellen via de site van café/bar de Klaroen in Kloosterzande: wtvw.dek- laroen.nl/bestel.html. De landelijke kaartverkoop start over enkele weken via de ticketservice, de grotere postkantoren en de vvv-kan- toren. TERNEUZEN - Zeeuwse pof groepen, -zangers, -zangeres» en deejays kunnen zich de: week nog opgeven voor een nie. we editie van De Zeeuwse Bel te. Deze talentenjacht wordt ja?' lijks georganiseerd door j Stichting Popmuziek Zeela» I Dit jaar vinden twee voorrffl I den en een finale plaats in de ca tegorie pop/rock en finales inl categorieën singer/songwri* en hiphop/r&b/dance. De winnaars mogen meed# i aan de Grote Prijs van Nfldd land Eén jury beoordeelt I jaar beide voorronden pop/rocj waardoor alle bands met elka-' kunnen worden vergeleken. De data van de voorronden zij Kalashnikov Terneuzen 17 (pop/rock), 't Beest Goes 1 (hiphop/r&b/dance), Zierikzee 15 mei (pop/i Heartbreakcafé Goes 23 (singer/songwriter), en het naaltheater Vlissingen 29 meiw nale pop/rock). Aanmeldingen (voor 5 mart op: www.popmuziekzeeland.»!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24