PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamp wil extra geld voor leger Dutroux haalt uit naar medeverdachte Vermist asielzoekertje duikt op in Portugal Onrust groeit in Venezuela Illegale concurrentie nekt verstrekking van medicinale wiet Jo° Blom springt als Boebka 16 Defensieminister gaat krijgsmacht meer inzetten in wereldwijde crises j» TNO onderzoekt antislaappil l voor militairen Trein geraakt door tegel 1 7 t/m 21 Grote fraude met rijbewijzen Illustratrice wint W. Pieterse Prijs Robben voor vijf jaar naar Chelsea t'JÊ OUTLET 15 7° NW 4 Nu en dan zon Wolkenvelden, ook nu en dan zon en droog. Matige noordwestenwind. Middagtemperaturen rond 7 graden 246e jaargang no. 52 dinsdag 2 maart 2004 los nummer 1,20 PZC I van onze redactie binnenland DEN HAAG - Defensie moet bij de nieuwe bezuini gingsronde worden ontzien. Als de economie weer aan trekt moet de krijgsmacht er zelfs geld bij krijgen. Extra geld is nodig om de Nederlandse krijgsmacht wereldwijd in te kunnen zet ten in crisissituaties. Dat zei minister Kamp (Defen sie) gisteren in een toespraak voor de Koninklijke Vereniging ter Beoefening van de Krijgswe tenschap. Het leger kan het geld goed ge- bruiken om zijn nieuwe rol iwaar te maken. Het Nederland se leger zal in de toekomst voor al buiten de landsgrenzen optre den. Vrede en stabiliteit buiten de Europese Unie zijn volgens Kamp direct van invloed op vre de en stabiliteit binnen Europa, i „Europa ondervindt de proble men zelf in de vorm van onbe heersbare migratiestromen en de omvangrijke handel in drugs, wapens en mensen." Irak Nederland zal in de toekomst mogelijk meedoen aan oorlogen als die tegen Irak of Afghanis tan. „Het idee van preventief op- treden met militaire middelen I om dreigend gevaar te bezweren moeten we serieus onder ogen I zien", aldus Kamp. I De kans dat Nederland in een j oorlog betrokken raakt, kan al volgend jaar werkelijkheid wor- SJ HILVERSUM - TNO onder- )r zoekt momenteel op verzoek d® van het ministerie van Defensie rkê de omstandigheden waaronder ar militairen missies moeten uit- dE voeren en de gevaren van in slaap vallen. Ook het effect van het middel een medicijn tegen de slaapziekte narcolepsie, maakt deel uit van het onder- zoek. Dat heeft TNO gistera- 'g. j vond laten weten in het televisie- -3 programma NOVA. 5; De onderzoekers kijken verder 'ev naar kleding die de militair wak ker moeten houden, andere werkschema's en cafeïnepillen. De VS gebruikten in de Tweede Wereldoorlog al amfetaminen om militairen op de been te hou den. Modafinil lijkt in elk geval op de korte termijn minder bij werkingen te hebben. De vakbond van militairen AFMP is tegen het gebruik van medicijnen op gezonde militai ren. D66 noemt het gebruik 'on gewenst' en 'risicovol'. Het CDA vraagt minister Kamp van De fensie om opheldering. ANP pagina 3: militair recht DRIEBERGEN De voorruit van een trein is gisteren bij een joverweg in de buurt van Dor drecht en beschadigd door een jtegel. De politie vermoedt dat de tegel met opzet tegen de trein werd gegooid. Volgens een woordvoerder is het de derde keer in korte tijd dat een trein in deze omgeving werd beko geld. Een getuige zag een jongen op een mountainbike. De politie heeft de omgeving afgezocht, maar vond niemand. ANP (Advertentie.) den, aldus Kamp. In de eerste helft van 2005 leveren Neder land en Duitsland een belang rijk deel van de landstrijdkrach ten voor de snelle reactiemacht van de Navo. Die macht is spe ciaal opgericht om snel in te grij pen bij conflicten overal ter we reld. Minister De Geus van Sociale Zaken sluit niet uit dat door de nieuwe bezuinigingsmaatrege len die het kabinet dit jaar moet treffen, opnieuw gesneden zal worden in de sociale zekerheid. Hij sluit zich aan bij zijn collega Zalm van Financiën. Wel consta teert De Geus dat de regerings fracties CDA en D66 in de Twee de Kamer hebben gezegd dat de sociale zekerheid bij de nieuwe bezuinigingsronde buiten schot moet blijven. „En je moet altijd goed luisteren naar de signalen uit de Kamer", aldus de CD A-bewindsman gisteren. Het kabinet besloot vrijdag het over heidstekort voor dit jaar te be perken tot maximaal 2,9 pro cent van het bruto binnenlands product. Dat is 0,1 procent on der de in de Europese Unie afge sproken bovengrens. Omdat het tekort volgens het Centraal Plan bureau zonder nieuwe ingrepen op 3,3 procent dreigt uit te ko men, moet er voor circa 2 mil jard euro extra worden ge snoeid. Dat komt boven op de 17 miljard euro aan bezuinigin gen die al zijn afgesproken voor deze regeerperiode. Het kabinet moet nog besluiten hoe het extra bedrag kan worden gevon den. G PD/ANP CARACAS - Militairen van de Venezolaanse Nationale Garde richten in de hoofd stad Caracas hun wapens op tegenstanders van president Chavez. Al vier achter eenvolgende dagen is het onrustig in Venezuela; aanhangers van de oppositie eisen een referendum over de positie van de president. Na een relatief rustige zondagavond barricadeerden de demonstranten gisteren op nieuw de straten en snelwegen met grof materieel als verkeersborden en branden de autobanden. Volgens nog onbevestigde berichten zouden de afgelopen dagen drie doden en vijftig gewonden zijn gevallen. Het Carter Center, het instituut van de Amerikaanse ex-president Carter, pro beert een politieke oplossing te bereiken voor het conflict tussen president Chavez en diens tegenstanders. De nationale kiesraad buigt zich over de eis van de opposi tie. foto Chico Sanchez/EPA door Ron Maqnée MIDDELBURG - De negenjarige asiel zoeker Garcia Lisboa is terecht. Zijn in Portugal wonende moeder blijkt hem in Rotterdam te hebben opgehaald en mee naar huis te hebben genomen. Garcia heeft aangegeven daar te willen blijven. Uit het politie-onderzoek blijkt dat de jongen niet is weggelopen en ook geen slachtoffer is van een misdrijf. De politie heeft inmiddels contact met hem gehad. De jonge asielzoeker verliet precies een week geleden het opvangtehuis voor al leenstaande minderjarige asielzoekers in Middelburg. Later werd zijn fiets bij het station gevonden. Hij drentelde nog wat rond op het perron, zo bleek uit camera beelden van het station. Maar verder was weinig bekend over Garcia's lot. De politie vermoedde al snel een voorop gezet plan, aldus politiewoordvoerder J. van Mourick. Vooral toen de camera beelden op het station nog eens goed wer den bestudeerd. „Vlak voordat hij de trein instapte, had hij ineens een las", adus Van Mourick. Hieruit concludeerde de politie dat hij waarschijnlijk met be hulp van anderen gevlucht was Een getuigenoproep leverde veel bruikba re tips op „Iemand wist veel te vertellen over het traject dat hij met de trein had afgelegd richting de Randstad." Daarnaast bleef Garcia's zestienjarige broer volgens woordvoerder Van Mou rick tegenstrijdige verklaringen afleggen en vertoonde hij vreemd gedrag. Uitein delijk vertelde de broer het ware verhaal: dat Garcia die bewuste dinsdag in Rotter dam zijn moeder ontmoette. En dat Gar cia vervolgens, samen met zijn moeder, naar Portugal is gegaan. De uit Angola afkomstige Garcia en zijn Mare Dutroux zit in de kooi voor aangeklaagden van de rechtbank in Aarlen. foto EPA door Pascale Thewissen AARLEN - „Ik ben niet de vij and van het volk, ik ben de vij and van de Belgische maffia." In een brief aan de Vlaamse com merciële televisie (VTM) zet Mare Dutroux de toon voor zijn proces dat gisteren van start ging in het Zuid- Belgische Aar len. precies zeven jaar. zes maan den en achttien dagen na zijn ar restatie in augustus 1996. Iedereen is schuldig behalve hij Oók de Brusselse oplichter Mi chel Nihoul, die altijd heeft vol gehouden dat hij niets met de ontvoeringen en moorden te ma ken had. Maar volgens Dutroux was Nihoul wel degelijk betrok ken bij de ontvoeringen van de meisjes. De strategie van de verdediging van Dutroux is duidelijk: Du troux geeft toe dat hij 'dingen' heeft gedaan maar zegt dat hij 'niet de motor' is. Dutroux' advocaat Ronny Bou- dewijn, tijdens een korte onder breking van de eerste zittings dag: „Het is duidelijk dat er meer mensen bij deze zaak be trokken zijn dan de vier die nu terecht staan. Ik begrijp dat de verklaringen van Dutroux goed koop overkomen, alsof hij zich zelf op de valreep wil vrijplei ten. Eender wat hij gaat zeggen, het zal altijd goedkoop klin ken." De reacties op de 'onthul lingen' zijn sceptisch. Volgens de advocaten van Laeti- tia Delhez, één van de meisjes die levend uit de kinderkooi van Dutroux in Marcinelle kon wor den gered, kan Dutroux wel van alles roepen: hij heeft immers niets te verliezen. Hij doet in hun ogen precies dat waar iedereen op voorhand voor vreesde: hij schaart zich aan de kant van de slachtoffers. De advocaat van Nihoul, Frédéric Clement de Cléty, op zijn beurt noemt de verklarin gen van Dutroux 'bespottelijk'. De rol van Nihoul is al jaren in zet van controverse België is verdeeld in 'believers' - zij die geloven in een netwerk dat handelt in kinderporno - en 'non-believers'. Jacques Lang- lois, de leider van het onder- Verrassende paddestoelen Justitie in Rotterdam heeft een bende opgepakt die op gro te schaal buitenlandse rijbewijzen inruilde voor Neder landse. Twee van de drie aangehouden verdachten wer ken bij het Bureau Nader Onderzoek Rijvaardig heid, dat onderdeel is van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen. <i3 Illustratrice Fleur van der Weel, afkomstig uit Middel burg, heeft de Woutertje Pieterse Prijs gekregen. Ze won met auteur Edward van de Vendel de presti gieuze kinderboekenprijs voor de dicht bundel Super- guppie. I U Arjen Robben vertrekt aan het einde van het seizoen naar Chelsea. De linksbuiten van PSV tekent een vijfjarig con tract bij de club uit de Engelse Premier League. De inter national heeft gistermiddag de medische keu ring van zijn nieuwe werkgever gehad. Chelsea betaalt 20 miljoen euro voor de speler. f3 'varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 10, 11, en 13; sport: 15 en 16; buitengebied: 17, 19 en 21 broer zijn twee jaar geleden zonder bege leiding naar Nederland gekomen. De moeder stuurde haar kinderen naar Ne derland om aan een verblijfsvergunning te komen. Om deze verblijfsstatus te be machtigen, hingen de beide jongens een verzonnen vluchtverhaal op. Toen bleek dat deze vergunning op zich liet wachten, besloot de moeder om Gar cia terug naar Portugal te halen. Garcia's zestienjarige broer heeft inmid dels verklaard ook naar zijn moeder te rug te willen gaan. Het Openbaar Ministerie heeft besloten niet tot zijn vervolging over te gaan door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De verstrekking van medicinale cannabis door de overheid dreigt al na een hèlf jaar te mislukken door illegale concurrentie. Duizenden patiënten zoeken hun toevlucht tot tientallen kof fieshops en een Rotterdamse stichting. Die spelen in strijd met de wet voor apotheker door veel goedkopere medi-wiet te verkopen op vertoon van een doktersrecept. Het openbaar mi nisterie en de Inspectie voor de Gezondheidszorg gaan deze 'ille gale apothekerspraklijken' aan pakken. Volgens het Bureau Medicinale Cannabis (BMC) van het ministe rie van Volksgezondheid kopen op dit moment slechts duizend patiënten hun cannabis bij apo theken. Dat is maar een fractie van de zeven- a vijftienduizend waarop het BMC rekende. Niet alleen de overheid, maar ook de twee enige kwekers van staats wiet in het Westland en Veen- dam, draaien 'daardoor zwaar verlies. Zelfs nu de staatscannabis een tot twee euro onder de kostprijs wordt verkocht, kan die niet concurreren met de illegale me di-wiet. Cannabis is in de apo theek met acht a negen euro per gram twee keer zo duur als in de koffieshops. 'Tientallen' daar van spelen volgens het BMC ille gaal voor apotheker door kor ting te geven als mensen een doktersrecept overhandigen. Andere verkopers leveren wiet tegen inkoopprijs. Voor patiën ten is dat aantrekkelijk, omdat medi-wiet niet vergoed wordt door het ziekenfonds. GPD (Advertentie) zoek, is van mening dat Nihoul niets te maken heeft met de ont voering van kinderen. Procureur Michel Bourlet be hoort tot de 'believers'. Volgens hem was Nihoul de grote man achter de schermen en was hij op z'n minst op de hoogte van de ontvoering van Laetitia. Het bewijs is onder meer de par tij xtc-pillen die Nihoul een dag later leverde aan Dutroux. Als betaling voor bewezen diensten, vermoedt Bourlet. En dan is er nog de Vlaamse fa milie die op vakantie was in de Ardennen en beweert dat ze Ni houl daags voor de verdwijning van Laetitia hebben gezien in haar woonplaats Bertrix Belachelijk De familie, die herhaaldelijk be lachelijk is gemaakt door de speurders en de media, blijft acht jaar na dato bij haar bewe ringen en zal ook getuigen in Aarlen Nilhoul zelf komt waar schijnlijk morgen voor het eerst aan het woord. pagina 4: beklaagden in proces pagina 5: Dutroux slaapt KRANT VOOR ZEELAND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 C Noteer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 gett 44mntk0 «Mftwn- van onOantaand rekenirgnumme Iproet geldt eenmalig binnen rat C Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. O per maand met automati- scho incasso 19,45) D per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 217.00) Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis; S, 0800 - 0 231 231 Italiaanse mode Men women Stunt prijzen Vanaf papegaaistraat 7 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1