Boer heeft last van regels In juli 1902 door Cornelia van der Vliet verzonden Hie bin zeeker gevallen mee die gladdigheid? Nieuwe Raadkaart 19 Agenda Nevenactiviteiten op het platteland dinsdag 2 maart 2004 Door invoering van de streekplan-herziening 'nieuwe economische dra gers' wil de provincie de leefbaarheid op het platte land bevorderen. Ze wil de boer meer mogelijkheden voor nevenactiviteiten ge ven en tegelijk andere be stemmingen voor agrari sche gebouwen toestaan. Na twee jaar blijkt dat tus sen droom en daad wetten en praktische bezwaren staan. Zeg, bie judder was t 'r zeek- er ook wè nii gestrooid voor- ige weeke?. vraagt een vrouw aan me als ik bij de bakker in de winkel sta te wachten. Ze vraagt dat met een stem waarin het antwoord al zit opgesloten. Allicht nii, dat verwacht ze. Want als het heeft gesneeuwd moet voor dit soort mensen on middellijk een sneeuwploeg door het dorp vliegen. Nêê, ge lukkig nii, zeg ik, voo miin part mag t 'r 'n 'êêle weeke snêêuw liggen. Ze pakt d'r wisselgeld en d'r broodje, 't Is 'n troep, zegt ze, die vrotte snêêuw, gelukkig ziin me al in mèrte. En met d'r bood- schappenkarretje achter zich rijdt ze het dorp in. D'r kopdoek- je wappert in de wind. Vooral eergisteren was het prachtig. De zaterdagavond had het gevroren. Ik hoorde het al toen ik 's avonds naar de televi sie zat te kijken. De auto's die door de straat reden, maakten het bekende geluid. Van kraken de randjes ijs, dat onder hun banden geplet wordt. De lucht was helder en in de vooravond vlogen de vliegtuigen richting Schiphol al met van die lange rookpluimen achter zich aan. Dao boven is 't stêênkoud, zegt mijn buurjongen, terwijl hij naar een vliegtuig wijst dat be schenen wordt door de onder gaande zon. Maor 'iere beneejen ook, zeg ik. 'k Gaon de schuure op slot doen en dan nao binnen, daor is 't beter. Het is windstil, een paar merels scharrelen wat onder de rozen struiken. Op zoek naar voedsel. Het kan nog net. Straks wordt het donker, dan is ook voor hen de winkel gesloten. Zouwen die dat ook ruuken, dat 'r èrgest in de buurte prei gekookt wóórdt?, denk ik. Waar de lucht vandaan komt, weet ik niet, maar zeker niet van de buurman aan de overkant, 'k Ziin dao nii zóó zot van; 'n paor kêêr in de winter is genoegt, heb ik hem wel eens ho ren zeggen. Verder in de straat staat een sneeuwpop in de tuin. Da 's bii Benjamin, zeg ik in mezelf. Ben jamin is altijd, net als ik, gek ge weest op sneeuw. Als kleine jon gen al verzamelde hij de sneeuw in de buurt met schep en emmer en laadde dat op zijn slee. Dat vervoerde hij dan naar huis en gooide het in de tuin. Hij had zo de gedachte, dat er bij de buren en verder in de straat, altijd meer sneeuw gevallen was dan bij hem. Zo van: 't Gos is altiid groender bie 'n ander as thuus. En ongemerkt was hij weer be zig geweest. Ik had hem wel een paar keer op z'n racefiets door de straat zien rijden met een paar andere jongens van zijn leeftijd. Hard rijden, hard rem men, een schuiver maken en har de brullen geven. Echte manne tjes, bijna klaar voor een brom mer. Natuurlijk zochten ze de gladste wegen van het dorp op. En de steilste, want in Biervliet is er een hoogteverschil van zo'n vijf, zes meter. En dan wil je wel glijden Kuufels van joengers ee, zeggen dan de oudere mensen, die's tussen de gordijntjes naar buiten kijken, strekjes vallen ze op udder muule en wat dan? Maar Benjamin was niet geval len, was triomferend uit de rit door het dorp gekomen en had als beloning zich een sneeuw pop verschaft. Uren had hij sneeuw versleept, een romp ge rold, een hoofd en dat met veel moeite erop gezet. Best zwaar. Met plezier had hij eraan ge werkt. Een das, een bezem (ja, Met de goede bedoelingen is niks mis. Ondernemers op het platteland hebben behoefte aan ruimte voor andere dan agrarische activiteiten in be staande bebouwing in het lande lijk gebied. Voor veel boeren zijn aanvullende activiteiten pu re noodzaak. Vandaar dat met spanning is uitgekeken naar de kansen voor 'nieuwe economi sche dragers'. In het kader van het project Vi taal Platteland Zeeland zijn plannen van ondernemers om die nieuwe dragers in te vullen, van harte welkom. Ze kunnen meestal rekenen op geld van pro vincie en Europese Unie. Alleen: met het indienen van die plan nen loopt het zo'n vaart niet. Voornaamste oorzaak: er zijn zo veel voetangels en klemmen dat er voor een ondernemer nau welijks doorheen te komen valt. Er lijken altijd regels te zijn die een plan frustreren. Veel eelt op de ziel en een groot doorzettings vermogen zijn nodig om een plan tot een goed einde te breng en. Daar kan Herman Vervaet uit Westdorpe over mee praten. Al lang voordat het begrip 'nieu we economische dragers' was uitgevonden, begaf de akkerbou wer zich op het pad van de ver brede landbouw (een onderwerp dat hij als bestuurslid van de ZLTO-afdeling Temeuzen ook in zijn portefeuille heeft). Twaalf jaar geleden zette Ver vaet de eerste stappen als 'tuin- houtboer'. Na zijn studie aan Wageningen Universiteit kwam hij als zesde generatie op het ouderlijk be drijf. Gelet op de omvang, circa 35 hectare, was daar niet volle dig een boterham te verdienen en hij combineerde het boeren met lesgeven op de middelbare landbouwschool (nu Agrarisch Opleidings Centrum). Daar stop te Vervaet op een gegeven mo ment mee. Er waren inmiddels contacten gelegd met Oost-Europa (met na me Litouwen). Mensen van een kolchoz (collectieve boerderij) vroegen hem hun hout in Neder land te verkopen. „Zo is het bal letje gaan rollen", vertelt Ver vaet. „Ik ben pergola's en tuin meubelen gaan maken en nam tuinhuisjes uit Litouwen af. Ik vond het prachtig en zag het he lemaal zitten. Van lieverlee kwam de loop er een beetje in." Naast het akkerbouwbedrijf ont- foto's Ronald den Dekker voor nieuwbouw (nadat de plan nen herhaalde malen waren aan gepast, onder meer met het oog op de brandveiligheid). De ge meente beschikte nog altijd niet over een nieuw bestemmings plan, maar wilde meewerken aan een ontheffing. Echter, nu weigerde de provincie een zoge naamde verklaring van geen be zwaar af te geven. Schuur Onbegrijpelijk voor Vervaet. „Ik wil gewoon een nieuwe schuur neerzetten. Daarmee doe ik veel aan de ruimtelijke kwali teit: een nissenhut vervangen en een oud huis slopen en de boel op het erf beter op orde breng en. Het gekke is: als ik de schuur niet mag bouwen, mag ik wel een nieuwe nissenhut neerzetten. Het vervelende is dat er wel tachtig activiteiten als nieuwe economische dragers zijn uitgezocht, allemaal met het precieze aantal vierkante meters eraan gekoppeld. Daar staat de onze niet bij. Los daar van - hout is volumineus, dan krijg je snel gebrek aan ruimte." De provincie werkt aan aanpas sing van de regels voor nieuwe economische dragers. Herman Vervaet vindt dat daar haast mee gemaakt moet worden. Niet alleen voor hemzelf, maar ook voor de andere boeren-onderne- mers die met ideeën rondlopen. Geen eenheidsworst, maar maat werk. Hij beklemtoont dat het mogelijk moet zijn om elk plan op zich te bekijken. „Bijvoor beeld wat ik doe, werken met hout, dat krijgt heus niet breed navolging. Daar moet je bij de beoordeling rekening mee hou den." Rinus Antonisse In 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk wordt zondag 7 maart voor de 25ste keer een meezingmiddag gehouden. Aan de hand van een meezingboek kan wordeh meegezongen met het Westkappels Kwartet. Dat is gespecialiseerd in oude balla des en smartlappen, zoals die in Westkapelle nog vaak gezongen worden Tussendoor is er twee keer een optreden van het familiekwar tet Huige uit Goes. De meezingmiddag begint om 14.30 uur. Toegang kost €3,50. een echte heidebezem), een petje en een paar ogen. Langs de straat stond ie, net in de voor tuin, een plezier voor heel de buurt. Je weet hoe dat gaat in een dorp. Als een lopend vuur tje. In die straote staot 'n snêêuwpoppe en in de diejen 'èn ze 'n kastéél gemaokt, mee vin- ters op de muuren. Onwillekeu rig waren de gebouwen een be zienswaardigheid, waar zondag de wandelaars eens langs trok ken. Hie bin zeeker gevallen mee die gladdigheid?, vraagt een oudere man aan een vrouw met een hoofddoekje op, die met haar fa milie op de wandel is en wat moeilijk loopt. Bel nêêd, zegt ze, 't is al 'n paor weeken. 't Is in de kaoke van m'n gat. De sneeuw pop hoort het gelaten aan. Nog een daogje, denkt ie, dan is 't ge beurd. Al da gekiek. Rinus Willemsen De familie Vervaet uit Westdorpe: landbouwers én 'tuinhoutboeren'. De Vervaets verkopen pergola's, tuinmeubelen en tuinhuisjes uit Oost-Europa. stond op de huiskavel aan de rand van het dorp Farmwood. De nevenactiviteit is uitge groeid tot hoofdzaak; ongeveer 60 procent van Vervaets tijd (en die van zijn echtgenote) gaat er inzitten. Het overgrote deel van de houtproducten wordt afgezet in de eigen omgeving; de rest in België en Brabant. Hij wil niet concurreren met tuincentra en tuinmeubelzaken. „Ik zoek naar kwaliteit voor een goede prijs. Stevige, zware dingen. Daarmee ga ik de niche-markt op." Óp het bedrijf in Westdorpe is één van de drie schuren volledig in gebruik voor Farmwood; een oude nissenhut fungeert als showroom. Ter plekke wordt tuinhout verkocht en worden elementen uit Litouwen ver lij md tot kant-en-klare produc ten. Ook werkt Vervaet aan het ontwerpen van nieuwe artike len. Tot zover het succesverhaal over een nieuwe economische drager. Bestemmingsplan De houtactiviteiten werden stil zwijgend toegestaan, op een per ceel met planologisch een agrari sche bestemming. Al in 1995 vroeg Herman Vervaet de ge meente Sas van Gent de situatie te legaliseren. „We wilden op or de zijn en voorkomen dat we na een aantal jaren niet meer uit de voeten konden. De gemeente zei: wacht even, we zijn toch be zig met een nieuw bestemmings plan en dan nemen we je ver zoek meteen mee. Er gebeurde echter niks. Wel vond de ge meente het een mooie ontwikke ling en we werden zelf gestimu leerd tot aankoop van een ter rein - wat een groothandel was - naast het onze. Ook de nieuwe gemeente Temeuzen steunt ons." Omdat Vervaet de vervallen nis senhut wilde vervangen door een nette schuur, klopte hij in 2001 opnieuw bij de gemeente aan, dit keer met een aanvraag J. Bruynooge uit Kruiningen loopt de huizen op de kaart van links naar rechts na. Helemaal links op de hoek is een klein stuk te zien van het hotel De Zwaan. Het eerste huis was de kleding- en textielwinkel van H.J. Blok, daarna de timmer manszaak van D. Lansen, de groentewinkel van Ko van Oos ten, het kleinere woonhuis van de familie Blok, de hervormde pastorie en tenslotte slager J. Wabeke. De winkel van Blok is nu een kapsalon, het huis van Lansen staat te koop, in de zaak van Van Oosten is lingeriezaak l'Hirondelle gevestigd en in de slagerij zit café De Herberg. M.J. Ots-Blok uit Goes geeft aan dat vóór de groentezaak in het betreffende pand dokter Pheiffer woonde. In het huis er naast (op de kaart het vierde van links, net voor de pastorie) woonden haar opa en oma Blok (1913-1976). Zij noemt als uitba ter van de slagerij De Jonge. De vrouw in klederdracht in de deuropening van manufacturen zaak Blok is hoogstwaarschijn lijk de overgrootmoeder van in zender Ots. Jannetje Blok-Mar- kusse. De winkel aan het Kerk plein werd in 1897 geopend en is in 1974 door haar vader Hen drik beëindigd. M.J. Boudewijn-Wattel uit Ka- pelle heeft jarenlang in de voor malige winkel van Blok ge werkt, waar de VSB-bank en J^apelle De raadkaart van vorige week zette heel wat pen nen in beweging. Veel uitvoeri ge verhalen over het Kerkplein in Kapelle. Op de in juli 1902 door Cornelia van der Vliet ver zonden prentbriefkaart staat nog Dorpsstraat. Rechts een in drukwekkende, nog altijd aan wezige linde in de tuin rond de Nederlandse hervormde kerk. In 1880 kwam rond de tuin een ijzeren hekwerk, dat volgens A. Landman-Lepoeter uit Kortge- ne in 1949 vervangen is door een muurtje. In die kerk werd in 1909 Johan Schmidt als pre dikant bevestigd. Hij nam met vrouw Truida zijn intrek in de grote pastorie, op de kaart het vijfde huis van links, met de blinden. Op de eer ste verdieping werd 20 mei 1911 hun dochter Anna Maria Geertruida geboren, de beken de schrijfster Annie M.G. Schmidt. Veel inzenders wijzen daar ook op. In de pastorie is nu woninginrichting Bas en Mar de Jager gevestigd. Ter hoogte van de pastorie stond een bord met het opschrift 'stapvoets rij den', meldt C.F. Stevense uit Middelburg. „Men had toen ken nelijk ook al last van geluidshin der. Gezien de paardenvijgen op straat, zal deze hinder niet door auto's zijn veroorzaakt." Verenigde Spaarbank in kwa men. „Op kantoor lagen oude tekeningen van de verbouwing van winkel naar bank. Op zol der waren de overblijfselen te zien uit de tijd dat er een kleer maker had gewerkt. Tussen de twee ramen aan de voorzijde kon je zien waar de passpiegel en de gordijnrails van de paska mer hadden gehangen." De zaak van Blok was tot vér in de omgeving bekend, schrijft A. Vermaire uit Temeuzen. „Hen drik was een van de notabelen van het dorp en als zodanig voorzitter van 'de muziek' Al hoewel ik al zo'n 55 jaar gele den uit Kapelle vertrok, hangen er in mijn kledingkast nog han gers met opschrift van de kle dingzaak." Deze inzender noemt dokter Pheiffer een drif tig mannetje, die als bijnaam Pimpelman had, naar een strip figuur uit de krant die net als de dokter ook in een Fordje reed. Daarna werd het huis be woond door de Belgische me vrouw Algeers. Enkele inzenders verwisselden het Kerkplein met dat van Kloe- tinge; ook werden Sommelsdijk en IJzendijke genoemd. De win naars van de waardebonnen zijn: D. Salverda, Kloetinge, J.A. van der Maas-de Regt. Wis- senkerke en D. Pluijmers, Ka pelle. Rinus Antonisse Als nieuwe opgave een nog niet zo heel oude ansicht kaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. Er kunnen ver schillende oplossingen worden gegeven: de naam van de plek zelf of de naam van het dorp (of voormalige gemeente) waarbij de plaats hoort. Nadere informa tie over de afgebeelde situatie is, als altijd, welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 6 maart wor den gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; per fax 0113-315669; via e-mail redactie@pzc.nl. Drie waardebonnen wachten op inzenders van goede oplossin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19