Ouderenzorg verandert te snel PZC PZC Sandra Burgers wint Poëziesalon Burgers komen met eigen plan Dammenroute En weer weigerden enkele sirenes dienst 1 Laatste voorronde van Hooi!Koorts Kinderopvang Baloe krijgt als eerste kwaliteitscertificaat 11 PPM wijst op onzekerheden en vraagt duidelijkheid van wethouder De Vries Brandje in portiek Leerlingen naar huis door defect in verwarming Geld bestrijding wateroverlast Amalia-boom voor Veerse kernen Geen hinder van vuurwerkbunkers Boete voor botsende drankrijder Kledingactie in Westkapelle Celstraf voor winkeldiefstal dinsdag 2 maart 2004 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Politieke Partij Middelburg (PPM) vindt dat wethouder A. de Vries te veel haast heeft met de verande ringen in de ouderenzorg. De partij vindt dat er nog te veel on zekerheden zijn en eist duidelijk heid. De PPM heeft schriftelijke vra gen gesteld aan het college van B en W. De fractie wil ophelde ring over uitspraken van direc teur J. de Graaf van de Stich ting Werkt voor Ouderen. Die zei zaterdag in de PZC dat de stichting zorgcentrum Sint Wil- librord wilde vernieuwen, maar dat die daarbij geen steun kreeg door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Nog niet alle sirenes in Zeeland werken naar behoren. Vorige maand bleek een groot aantal van de maande lijkse geluidssignalen niet te werken. Dat kwam door een fout in de software van het be dieningssysteem van de sirenes, die inmiddels is verholpen. De problemen deden zich voor in grote delen van de gemeente Veere en in mindere mate in Ter- neuzen en Goes. Volgens regio naal brandweercommandant W. van Leersum gaven gisteren zes tot acht sirenes geen lawaai af. Dat aantal is niet meer of min der dan anders. Vorige maand gingen in de mees te kernen van Veere de sirenes niet af. Om te achterhalen of de masten gisteren wel goed werk ten, werden gisteren vrijwilli gers ingeschakeld. „Vorige week heb ik mensen benaderd, die vlakbij of naast de sirene wo nen om goed te luisteren", aldus W. Brinkman van de gemeente Veere. Ook vroeg het gemeente bestuur bewoners telefonisch contact op te nemen als zij de si renes niet zouden horen. Volgens Brinkman lieten de sire nes in Dishoek, de Joossesweg in Westkapelle en op Neeltje Jans het afweten. „Daarnaast hebben we drie telefoontjes ge- door Ron Magnée WESTKAPELLE - De laatste voorronde van de Walcherse ta lentenjacht HooüKoorts staat morgen op het programma in discotheek De Hooizolder in Westkapelle. In de categorie muziek betreden vier bands het podium. De for matie Feels Like Falling staat garant voor een portie stevige rock. Hetzelfde geldt voor de rockgroep Hurricain. Wellicht dat de leden van groep Overs train nog last hebben van knik kende knieën. Het is immers hun eerste, officiële optreden. Tot slot is Groover op de bühne d.ii REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur van de gemeente. De PPM wil van De Vries weten of die bewe ring juist is. De partij vraagt verder of het klopt dat de instellingen door de gemeente gedwongen werden om mee te werken aan de ver nieuwingsplannen door te drei gen dat ze voor de eigen plan nen geen bouwvergunning kre gen „Indien voorgaande vraag bevestigend dient te worden be antwoord, bent u het dan met de stelling eens dat hier sprake is van machtsmisbruik?" De oude renzorg in Middelburg veran dert de komende jaren ingrij pend. De grote verzorgingshui zen verdwijnen grotendeels. Ouderen die zorg nodig hebben, wonen in de toekomst in klein- had van mensen die de sirene niet in huis konden horen. Dat hoeft ook niet. Wat veel mensen met weten, is dat de sirenes een buitenalarm zijn." De Regionale Brandweer Zee land is verantwoordelijk voor het beheer van de sirenemasten. Onderhoud valt onder het minis terie van Binnenlandse Zaken. „Helaas, helaas hebben de sire nes het ook nu weer niet alle maal gedaan", zegt Van Leer sum. „Ik vind het een beetje vreemd dat er anno 2004 nog altijd geen gegarandeerd systeem is, terwijl het toch een hartstikke belang rijk systeem is Het zijn ook al tijd verschillende sirenes die niet werken." Wat de oorzaak is van het falen van de zes tot acht sirenes is onduidelijk. „Het kan natuurlijk een zwakke accu zijn, die niet werkt door de kou de", denkt Van Leersum. Behal ve in Veere werkte een sirene in Vlissingen-Oost en in Zeeuws- Vlaanderen niet. De Regionale Brandweer geeft de bevindingen door aan het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. „Het systeem", aldus de commandant, „werkt voor 99 procent. Het ministerie heeft een goed onderhoudscontract af gesloten met leverancier Sie mens, die de palen nu stuk voor stuk moet checken." In Zeeland staan 230 sirenes. te zien, een Thoolse feestrock- band met veel ska- en reggea-in- vloeden. Voor de laatste finale plaats in de categorie dans tre den op de groepen Dynamite van de sportschool Be-fit, DIOS Dance de dansgroep van Char- lette Lomas en de dansclub Sweet Sugars. De laatste groep debuteerde onlangs succesvol bij de talentenjacht Kunstbende De aanvang van HooüKoorts is morgen om 20.00 uur Uiterlijk 23.00 uur is de talentenjacht af gelopen De entree is gratis, evenals de speciale bus die be zoekers vervoert. Informatie over busroutes is te vinden op de website van de discotheek: www.dehooizolder.nl. VLISSINGEN - Bij een brandje in de portiek van een leegstaan de flat aan de Vlissingse Schuit- vaartgracht is een hulpverlener aan zijn hand gewond geraakt. De brand brak aan het begin van de avond uit. De brandweer rukte met drie voertuigen uit. De portiek brandde geheel uit. Kinderopvang Baloe heeft zich als eerste kinderopvang laten keuren. foto Lex de Meester door Ron Magnée VLISSINGEN - Kinderopvang Baloe in Vlissingen heeft giste ren als eerste opvang in Zeeland het zogeheten HKZ-certificaat gekregen. Dit keurmerk toont aan dat het centrum aan de hoogste kwaliteitseisen voldoet. „Heel bijzonder", omschreef M. van der Vlies van het certifica tie- en keuringsbureau Kiwa het behaalde resultaat gister middag bij de uitreiking van het certificaat. Nog niet eerder wist een Zeeuwse kinderopvang aan de hoge kwaliteitseisen van het keurmerk te voldoen. En dat ter wijl het keurmerk al een aantal jaren bestaat. Volgens Van der Vlies hebben veel Zeeuwse kindercentra het simpelweg nog niet aangedurfd hun instellingen te laten toetsen aan de criteria. Van der Vlies ci teerde bij de uitreiking het keu ringsrapport van de onafhanke lijke beoordelaar. In het verslag worden de kwaliteiten van Ba loe geroemd zoals de platte orga nisatiestructuur, de korte com municatielijnen en het kwali- teitsgevoel onder het personeel van de kinderopvang. Maar een instelling kan het HKZ-keurmerk ook weer kwijt raken als niet meer aan de kwali teitseisen wordt voldaan. „Het is dan ook goed om er elke dag aan te denken, bewust of onbe wust. En een goed hulpmiddels is daarbij om een haakje in de muur te slaan en het keurmerk op te hangen", aldus Van der Vlies lachend. Ook C. de Wispelaere van de ouderadviescommissie toonde zich gisteren bij de uitreiking te vreden met het behaalde keur merk. „Fijn dat ze hier nu gecer tificeerd zijn, maar we waren al tevreden hoor. Ga zo door!" Het HKZ-keurmerk (Harmonisatie Kwaliteit in de Zorg) bestaat een aantal jaar Het keurmerk is het hoogst haalbare kwaliteits garantie in de kinderopvang Om voor het keurmerk in aan merking te komen bekijkt een beoordelaar nauwgezet de instel ling. Niet alleen pedagogische maar ook bedrijfsmatige aspec ten worden daarbij onder de loep genomen. Kinderopvang Baloe is een parti culiere organisatie die bijna zes jaar bestaat. Bij de kinderop vang zijn elf medewerkers ac tief. In totaal zijn er 24 opvang plaatsen voor kinderen van nul tot vier jaar. Daarnaast zijn er dertig plekken voor buiten schoolse opvang voor kinderen van vier tot dertien jaar. schalige woonvormen. Vorige maand hebben de gemeente, zorginstellingen, woningcorpo raties en welzijnsorganisaties af spraken gemaakt over de toe komst van de ouderenzorg. Daarnaast wil de gemeente twee verzorgingshuizen, Sint Willi- brord en het Jacob Roggeveen huis, ombouwen tot studenten complexen. Rond de vernieu wing van de ouderenzorg zijn nog veel onzekerheden, stelt fractievoorzitter H. Akdag. De PPM wil van het college weten welke stukken grond in de bin nenstad beschikbaar zijn voor ouderenwoningen. De partij wijst erop dat de woningen op Bachtensteene pas gebouwd kunnen worden als de parkeer garage daar klaar is. „Wilt u daarbij eerst eens aangeven hoe u de bouw van deze parkeergara ge denkt te financieren en op welke termijn u denkt over te gaan tot de bouw van de par keergarage en vervolgens tot de bouw van de ouderenwonin gen?" De partij eist verder dui delijkheid over de financiële ge volgen van de plannen. De PPM wijst er op dat er ook nog geen duidelijkheid is over het woonlastenfonds. De Vries heeft laten weten dat hij een der gelijk fonds wil instellen om de zorg ook voor mensen met een la ger inkomen betaalbaar te hou den. De PPM wil weten of al duide lijk is wie op dat fonds een be roep kunnen doen en of het colle ge al een bedrag voor ogen heeft dat de gemeente moet reserve ren. Akdag attendeert het colle ge op een onderzoek van het Ni- bud over bestedingsmogelijkhe den van ouderen. Daaruit blijkt dat ouderen met een minimum inkomen die in een verzorgings huis wonen meer geld te beste den hebben dan ouderen die thuis verzorgd worden. Die laat- sten hebben volgens het Nibud geen geld meer voor 'extraatjes' als cadeautjes, een krant of een lidmaatschap van een club of bi bliotheek. MIDDELBURG - Leerlingen van scholengemeenschap Neha- lennia aan de Breeweg in Mid delburg zijn gistermorgen naar huis gestuurd. De verwar mingsinstallatie in de school was kapot. „Het was de eerste dag na de va kantie", vertelt locatiedirecteur R Hubrechsen „De verwar ming heeft de hele week laag ge staan Het was een ijskelder." De leerlingen hadden weinig problemen met de extra vrije dag. „Er ging een gejuich op toen we ze naar huis stuurden." Tijdens de verbouwing van de school is een nieuwe centrale verwarmingsinstallatie aange bracht. Die kampt nog met kin derziektes. Hubrechsen: „De kachel brand de wel, maar de warmte werd niet goed gedistribueerd." Het is al eerder koud geweest in de school vanwege een defect in de installatie, maar dat heeft volgens locatiedirecteur Hu brechsen niet tot lesuitval ge leid. De schoolleiding van het Nehal- lenniaverwacht dat de school vandaag weer op temperatuur door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Met het gedicht 'Rituelen' heeft Sandra Burgers uit Middelburg de eerste Vlissingse Poëziesalon gewon nen. Burgemeester A. van Dok-van Weele overhandigde haar giste renavond in bibliotheek 't Spui de prijs, Komrijs Nederlandse poezie van de 19e tot en met de 2 le eeuw. Burgers' collega Annemarie de Quartel maakte een begeleidend schilderij bij het gedicht. De poëziesalon is een initiatief van de bibliotheek. Aanleiding was de nationale Gedichtendag op 27 januari. Een dag eerder be gon in 't Spui de salon, die het midden hield tussen een tearoom, expositieruimte en leeskamer. Via een oproep in de PZC kon den amateurdichters hun ge dicht insturen, samen met een 'beeld' ter ondersteuning van de tekst. Inzenders kozen voor fo to's, collages, maar ook voor een schilderij. Het gewonnen gedicht maakte Burgers vorig jaar kerst De tekst gaf ze aan haar schilderen de collega „Ik heb haar ge vraagd: kijk 's wat voor gevoel het gedicht bij je oproep en kies daar een beeld bij. We hebben lang moeten nadenken over het integreren van het gedicht in het schilderij." Het gedicht werd afgedrukt op een doorzichtig sheet, dat vervol gens over het schilderij werd be vestigd, waardoor het lijkt alsof de tekst deel uitmaakt van het doek. In Rituelen schrijft Burgers over de burgerlijkheid. Met mijn ogen dicht slenter ik doelloos de dagen door er is niets zo vreselijk als dit niets zo erg als kleurloos leven Zeg me niet hoe het moet zoals het hoort is voor die ande ren die smaakloze volhouders aan die overkant Vertel me nou toch dat het te laat is DEN HAAG - Ter bestrijding van regionale waterover last heeft staatssecretaris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat gisteren een eenmalige subsidierege ling gepresenteerd waarvoor 100 miljoen euro beschik baar is. Waterschappen en gemeenten kunnen per project maximaal dertig procent van de kosten vergoed krijgen tot een maximum van vier miljoen euro. Ze moeten er wel snel bij zijn, want voor de subsidieregeling die 1 april in werking treedt, geldt het principe 'wie eerst komt, die het eerst maalt'. DOMBURG - Elke.Veerse kern krijgt binnenkort een ei gen Amalia-boom. De campagne wordt gehouden in het kader van een landelijke actie van Staatsbosbeheer. Ter ere van de geboorte van prinses Amalia geeft de gemeente Veere aan alle dertien kernen van de gemeente een boom. Het gaat om een koningslinde. Het doel van de actie is om op symbolische wijze uit te drukken dat elk kind moet kunnen opgroeien in een groe ne, gezonde wereld. De actie wordt in samenwerking met de oranjecomités en de dorpsraden gehouden Vanwege het plantseizoen gaan de bomen niet op Koninginnedag, maar op Boomfeestdag (24 maart) de grond in. Er zijn in middels dertien plantlocaties in de kernen gevonden, deels op gemeentelijk terrein, deels op het terrein van een kerkbestuur. KOUDEKERKE - Voor de bouw van twee vuurwerkbun kers voor tuincentrum Intratuin aan de Galgeweg bij Kou- dekerke heeft de gemeente Veere terecht een milieuver gunning afgegeven, aldus de Raad van State in Den Haag Enkele omwonenden vochten de vergunning aan. Zij vreesden onder meer toename van geluidhinder door vrachtwagens met consumenten vuurwerk. De Raad van State heeft de bezwaren in een voorlopig vonnis afgewe zen. De geluidsoverlast blijft volgens het rechtscollege ruimschoots binnen de normen. Intratuin wil vuurwerk gaan verkopen voor de jaarwisse ling. De twee te bouwen bunkers ter grootte van auto garages krijgen een gezamenlijke opslagcapaciteit van tienduizend kilo en worden uitgerust met sprinklerinstal laties. MIDDELBURG - Een dertigjarige drankrijder uit Vlissin gen kwam gisteren in Middelburg goed weg met een jaar voorwaardelijke rij-ontzegging en duizende euro boete. De Vlissinger was op 5 augustus in zijn woonplaats met de auto over de kop geslagen toen hij tegen een gepar keerd busje botste. Hij zei zes baccardi-cola te hebben ge dronken. Uit het ademonderzoek bleek een alcoholpercen tage van 670 microgram, drie keer zoveel alcohol als toe gestaan. Officier van justitie R. Jeuken eiste zeven maan den rij-ontzegging en 700 euro boete. Door het rijverbod zou de man zijn baan verliezen. Zo ver wilde de politie rechter niet gaan. Hij verhoogde de boete en legde de rij-ontzegging voorwaardelijk op. Sandra Burgers leest haar winnende gedicht Rituelen voor. Burge meester A. van Dok-van Weele en Annemarie de Quartel (rechts), maakster van het begeleidende schilderij, luisteren mee foto Lex de Meester en te vroeg voor wat ik alleen wil samen met alles wat ik niet kan hebben Leer me dat die pijn nodig is dat het zonder verdriet een zin loos bestaan en slechts een sleutelhanger van een groter geheel is Er waren veertig inzendingen. In de beoordeling zijn ook de meer dan honderd publieksstem- men verwerkt. Burgemeester Van Dok-van Weele liet zich lovend uit over het initiatief van de Poëziesa lon. „Zeer lovenswaardig. Elke keer als ik gasten heb, neem ik ze mee naar 't Spui. Niet alleen om het bijzondere gebouw te laten zien, maar ook om elke keer op nieuw chauvinistisch te vertel len over de bijzondere initiatie ven die men hier ontwikkelt. Ik vind dit geweldig. Ik hoop dat de salon een vervolg krijgt." door Maurits Sep k SEROOSKERKE - De nieuwe Dammenroute mag de kwaliteit van Walcheren niet aantasten, maar moet die juist verbeteren. Gebeurt dat niet, dan mag de weg niet worden aangelegd. Een aantal Walcherse burgers en ondernemers wil dat het provin ciebestuur dit uitgangspunt on derschrijft en zal daarvoor een burgerinitiatiefvoorstel indie- Het is sinds maart vong jaar mo gelijk voor burgers om een on derwerp op de agenda van Pro vinciale Staten te zetten. Dat kan door het indienen van een burgerinitiatiefvoorstel. Dat moet door ten minste vijfhon derd mensen worden onder steund. Van dat recht is tot nog toe geen gebruik gemaakt. De primeur gaat naar enkele burgers en ondernemers van Walcheren, voortkomend uit het Platform N57. Onder hen zijn J Vergroesen van restaurant Molen De Hoop en C. Bal van boomgaard De Zoete Kers. bei de in Serooskerke. Met vertegen woordigers van onder anderen de dorpsraad Vrouwenpolder en vereniging De Tuin van Zeeland hebben zij een burgerinitiatief- voorstel opgesteld, Ze laten nu uitzoeken of het aan de eisen vol doet. Zodra dat het geval is, gaan zij handtekeningen verza melen en wordt het voorstel in gediend. Gevolgen De groep maakt zich zorgen over de gevolgen van de aanleg van een vernieuwde Dammen route (N57) tussen de A58 en de Veersegatdam De Walcherna- ren vrezen dat die voor zowel de inwoners als de toeristen slecht is. Zij voorspellen een aantas ting van de leefbaarheid, de ruimte, de rust, het toerisme, de economie en de werkgelegen heid, met name door de komst van veel meer vrachtwagens die een opgewaardeerde N57 zullen gebruiken als alternatieve route tussen de havens van Rotterdam en Vlissingen enTemeuzen. „Het gaat ons om de kwaliteit en de vitaliteit van Walcheren", legt Bal uit. Vergroesen voegt eraan toe dat brieven over de Dammenroute die zij hebben geschreven aan het provinciebestuur tot nu toe voor kennsigeving aangenomen zijn. Door gebruik te maken van het recht een burgerinitiatief- voorstel in te dienen, hoopt hij dat er door Provinciale Staten uitgebreider wordt gediscussi eerd over de plannen en de ge volgen. Vergroesen: „Wij zijn niet zonder meer tegen de Dam menroute. Nut en noodzaak, daar gaat het ons om." Problemen die er zijn. zoals de verkeerssituatie in Middelburg of de verkeersveiligheid bij bij voorbeeld Serooskerke, zijn vol gens de initiatiefnemers ook op andere manieren op te lossen. A. Vergroesen: „De Dammenrou te is als oplossing erger dan de kwaaltjes die er zijn." WESTKAPELLE - De Uni- cef-winkel in Westkapelle houdt morgen uitverkoop van de winterkleding. Alle kledingstukken en schoe nen gaan weg voor vijftig cent. De opbrengst komt ten goede aan het project oorlogskinderen van Unicef. De winkel is te vinden aan de Koestraat 4 en is geopend van negen tot twaalf uur 's och tends. Volgende week hangt de zomercollectie in de rekken. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 41-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats voor een winkeldiefstal veroor deeld tot zes weken cel. De uit Iran afkomstige man ver blijft inmiddels dertien jaar in Nederland en heeft sindsdien een strafblad van veertig pagi na's aan vermogensdelicten op gebouwd. De man kreeg zijn straf voor de diefstal van levensmiddelen bij Edah in Vlissingen, op 1 augus tus vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11