Horeca ziet winst in gespreide sluitingstijd Kiezen of Delen loopt deukjes op 11 Even de pony uitlaten Gele bolletjes vervuilen strand Vergunning tunnel weer onder de loep Proefproces over couperen staarten paarden afgeblazen Ondernemers Renesse wagen nieuwe poging mmmÊm Alert! wil duidelijkheid over vreemdelingenbeleid Boetes voor rake klappen in Renesse IVietplantage Auto te water door gladheid Slee gestolen Vlissinger (19) krijgt slaag van drietal zeeuwse almanak Snelheid m waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 28 februari 2004 jorMelita Lantinq ÏSNESSE - De Stichting Hore- 1 Renesse wil opnieuw probe- tnde openingstijden van de ho- tca in de badplaats te verrui- yn. De stichting heeft de hulp sgeroepen van een adviesbu- i om de gemeente te overtui- yn van het voordeel van sprei- ;:ng van openingstijden, in het jterste geval met steun van de tchter. 3IC van Engelen consultants i\ Prinsenbeek gaat voor de Re- irtser horeca bemiddelen. „Ik a binnenkort praten met de xrgemeester en dan ga ik eens cjken wat we kunnen berei- an". zegt J. van Engelen. Hij r! het liefst nog voor het sei- van start gaat zaken doen •videgemeente. zodat de hore- r« zo snel mogelijk kan profite- r:nvan ruimere openingstijden, .'olgens Van Engelen is verrui- •mg juist een goed middel om verlast te beperken. ■in het algemeen is het zo dat emiiming van openingstijden :fir iedereen fijner is. Als alle jafébezoekers tegelijkertijd op ■raat komen te staan geeft dat :eer geluidsoverlast, meer pro- ■!emen met de openbare orde iet alle gevolgen van dien. Joorde bezoekers gespreid te la- :tn vertrekken is het veel beter sheersbaar." Hinder overlast 'olgens Van Engelen is dit ge keken uit ervaring in andere plaatsen waar spreiding van ipeningstijden is toegepast. .Daarnaast is het ook weten schappelijk onderzocht en ook iaaruit blijkt dat spreiding min- i«r overlast en minder ordepro blemen geeft." In Renesse geldt nu nog een slui tingstijd van 02.00 uur. Een deel van de ondernemers wil graag later sluiten. Van Engelen: „De jeugd van tegenwoordig heeft toch een wat ander uitgaanspa- troon dan vroeger. Het is nu heel gebruikelijk dat ze eerst bij iemand thuis alvast wat 'indrin ken' en pas laat naar het café of discotheek gaan. Die moeten het geld dus in korte tijd verdie nen en als die dan vervolgens ook nog heel vroeg sluiten, bete kent dat omzetverlies. Boven dien is het voor de jongeren nau welijks meer de moeite om laat naar binnen te gaan, zeker niet als er ook nog entree wordt ge vraagd. De horeca in Renesse heeft al va ker geprobeerd de openingstij den te verruimen. Vorig jaar is daarover nog een hele discussie geweest in de gemeenteraad. Toen deed burgemeester Assel- bergs een klemmend beroep op de raadsleden vooral geen proef met ruimere openingstijden te overwegen, en met succes. On danks het feit dat veel raadsle den wel voelden voor een proef, kwam het verlangde uurtje extra er niet. Asselbergs betoog de destijds dat langer open in Renesse ten koste zou gaan van het politiewerk op de rest van het eiland en dat ook het lik-op-stukbeleid zou worden aangetast. Van Engelen is positief gestemd en hoopt dat het hem wel lukt om Asselbergs op andere ge dachten te brengen. „We heb ben goede argumenten. Als het nodig is brengen we het gemeen tebestuur in contact met andere bestuurders waar al langer wordt gewerkt met ruimere ope ningstijden. Dan kunnen ze er varingen uitwisselen en als het echt met lukt om de gemeente te overtuigen, maar dat is echt een doemscenario, dan hebben we nog altijd bezwarenprocedures of de rechtbank om ruimere ope ningstijden af te dwingen." Volgende maand heeft Van En gelen het eerste gesprek met het gemeentebestuur door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De fractie Alert! binnen de gemeente raad van Schouwen-Duive- land wil duidelijkheid over het standpunt van het college met betrekking tot het vreem delingenbeleid van het Rijk. Alert! komt met vragen naar aanleiding van uitspraken van PvdA-wethouder G. van der Salm. Die heeft gezegd dat het college van burge meester en wethouders het vreemdelingenbeleid van het Rijk onzorgvuldig, onbegrijpe lijk en inhumaan acht. De wethouder voegde daar aan toe dat het college zich zal in spannen om het tij te keren. Van der Salm reageerde met die uitspraken op een aan hem door Vluchtelingenwerk overhandigde petitite waarin wordt gepleit voor een huma ner vreemdelingenbeleid. Van der Salm is het daar mee eens. Hij vindt dat mensen nooit zomaar op straat gezet mogen worden. Of het college kennis heeft ge nomen van de uitspraken van Van der Salm, wil Alert! we ten. En zo ja, of diens uitlatin gen in deze unaniem gedeeld worden door het college. Mocht blijken dan het in deze om persoonlijke opvattingen van wethouder Van der Salm gaat dan wil Alert! weten waarom dat met aangegege- ven is. .Waarin ligt dan de oorzaak van de miscommuni catie en wat is of wordt onder nomen om herhalingen te voorkomen", vraagt Alert! het college van B en W. Verder is Alert! benieuwd wat er precies onzorgvuldig en onbegrijpelijk is aan het vreemdelingenbeleid van het Rijk en wat het college daarte gen denkt te kunnen onderne men. MIDDELBURG - Meppen in Renesse. Dat is volgens politie rechter B. Doorewaard Boek- hout schering en inslag. De poli tierechter kan het weten, want jaarlijks ziet hij zich genood- raakt een fors aantal straffen ran jonge vechtersbazen uit te delen. Ook gisteren werd hij geconfron teerd met geweld in Renesse. •wee mannen uit Hellevoetsluis terden in Middelburg voor hun aandeel in een vechpartij in de tadplaats veroordeeld tot boe tes van 500 euro, waarvan 400 «Jro voorwaardelijk. De politierechter hield in de uit braak wel rekening met het randeel van de tegenpartij. •Het was een ordinaire vecht partij tussen twee groepen jonge ren", stelde hij vast He', incident voltrok zich 17 juli •orig jaar na sluitingstijd van cafés in Renesse. De &id-Hollanders (20 en 21 jaar) tomen m conflict met een gro- groep jongeren. De een gaf •en duwtje, de ander keek «aad. 3e uitdaging was voldoende een opgefokt sfeertje, dat K uitbarst in kwam. Daarbij lie- 'ffi de verdachten zich niet onbe- gd 3e 21-jarige man zei dat hij zelf gs zwaar was aangepakt, iüjn gezicht zat onder de bul- en. Mijn lip bloedde." Cynisch 3e politierechter reageerde cy- asch ,.U zag eruit als de gemid delde vakantiegangerDat 'jft niet weg dat in de straf st rekening werd gehouden 'et het aandeel van de slachtof- *rs, die tegen het tweetal aan- cfte hadden gedaan •Dat maakt jullie niet minder "•mfbaar aan mishandeling", *rcekerde de politierechter JBDF.l.BURG - I)e Middel- politierechter veroordeel- gisteren een 28-jarige Vlissin- Jrvoor het bezit van een wiet- dantage tot vijftig uur werk- •raf. 3e man wilde zijn schuldenlast inunderen door een hennep- wekeiij te beginnen. 3e politie trof 13 oktober vorig >ar in de woning van de Vlissin- 106 hennepplanten aan. De "an zei 1800 euro te hebben ge- <end voor de investering. ZIERIKZEE - Even leek het erop dat de lente zich dit jaar vroeger dan ooit aandiende. Maar de weergoden maakten aan die illusie een einde door Nederland in een avond van een dik pak sneeuw te voorzien. Het goedje zorgde voor de nodige (verkeers-)overlast, maar leverde ook mooie tafereeltjes op. Deze pony van de kinderboerderij in Zierikzce, hier aan de wandel met vrijwilligster Willeke Goudzwaard, zou wijlen Rien Poortvliet in ieder geval de nodige inspiratie hebben opgeleverd. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - De dorpsraden op Schouwen-Duiveland doen er goed aan zich te verenigen in het overleg over de toekomst van accommodaties in de ker nen. Volgens fractievoorzitter G. Houtekamer van de SGP ko men de plaatselijke vertegen woordigingen dan beter besla gen ten ijs in de discussie met de gemeenteraad. 'Maatwerk', aldus Houtekamer, daar gaat het om wat de ge vraagde reacties van de dorpsra den betreft op dit vlak. Een geza menlijk 'evenwichtig standpunt' over welke accommodaties voor een kern van belang zijn en hoe daar het beste invulling aan kan worden gegeven, is doorslagge vend. De dorpsraden dienen in hun afzonderlijke afwegingen zowel politieke en financiële als belangendruk te weerstaan. Sa men staan ze daarin sterker, be toogde de SGP'er donderdaga vond in de gemeenteraad. Hij kreeg echter met zijn oproep niet bepaald de handen massaal op elkaar. Sterker nog, uitgezon derd het WD-raadslid D. Meul- blok reageerde er niemand op zijn suggestie. Meulblok houdt voorkeur voor een afzonderlijk beraad van de dorpsraden, om dat de problematiek in iedere kern verschillend is. Bovendien vreest de liberaal met zo'n koe- peloverleg het ontstaan van een 'vierde macht'. De gemeenteraad ging raads- breed akkoord met het plan van aanpak Kiezen of Delen en het daaruitvolgend strategisch ac- commodatiebeleid. Het plan moet Schouwen-Duiveland in 2006 een slordige vier miljoen euro hebben opgeleverd. Dat be drag vormt nu nog het structu reel tekort voor de instandhou ding van de huidige voorzienin gen op het eiland. Door die in aantallen terug te brengen tot in ieder geval één centrale accom modatie per dorp, denken burge meester en wethouders het fi nanciële gate te kunnen dichten. De raadsleden H. de Vries (GroenLinks) en M. de Pag- ter-ten Kate (Christen-Unie) stoorden zich aan de oproep van het college om zich in de voorbe reidingsperiode van het plan van aanpak 'uiterst terughou dend op te stellen, zo niet zich RENESSE - De Schouwse stranden liggen sinds gisterochtend bezaaid met gele bolletjes. De bolle tjes variëren in grootte van één tot enkele centi- mers. Vooral op de stranden boven Renesse liggen grote hoeveelheden. Op Walcheren is ook een klei ne hoeveelheid aangespoeld. Volgens een woord voerder van Rijkswaterstaat gaat het zeer waar schijnlijk om paraffine, een vet wat niet schade lijk is voor de volksgezondheid. Ook voor dieren kan het spul geen kwaad. De holletjes worden nog wel in een laboratorium onderzocht om de exacte samenstelling vast te stellen. Bovendien hoopt Rijkswaterstaat nog te achterhalen wie verant woordelijk is voor de lozing. Vandaag inspecteert Rijkswaterstaat de stranden opnieuw en maandag wordt besloten of de stranden door de rijksdienst worden schoongemaakt. Dat hangt af van de hoe veelheid gevonden bolletjes. Als meer dan vijf kuub is aangespoeld, draait Rijkswaterstaat op voor de schoonmaakactie. Is het minder, dan zijn de gemeenten verantwoordelijk voor het oprui men. foto Dirk-Jan Gjeltema te willen onthouden van al dan niet gevraagde reacties'. „Het voortijdig doen van uitspraken of het innemen van standpunten zal niet alleen het proces parten spelen, maar zou ook afbreuk kunnen doen aan de eilandbre- de samenhangende afweging die ons, zeker voor wat betreft het strategisch accommodatiebe- leid, voor ogen staat", aldus B en W in het raadsvoorstel. Overdadig De Pagter betaalde met gelijke munt terug. In zijn inleiding in het zelfde voorstel spreekt het college namelijk van 'een over dadig pakket aan voorzienin gen'. „Wanneer verderop wordt ge steld dat het doen van voortijdi ge uitspraken niet op z'n plaats is. dan geldt dat ook voor het college. Eigenlijk heeft u hier mee al een conclusie getrok ken!" Burgemeester J. Assel bergs gaf De Pagter gelijk. Be ter was geweest de term 'overda dig' in het voorstel te vervangen door 'te fors', gaf hij aan. Opvallend was dat in de discus sie door SGP, Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD)en WD een voorschot werd genomen op het ingelaste debat op 8 maart over de forse overschrijding van het budget voor archeologische opgravingen bij de Nobel poort. Volgens waarnemend fractie voorzitter W. Stouten van LSD 'valt het aan de bevolking niet te verkopen dat aan de ene kant voorzieningen worden gesloten, terwijl aan de andere kant het geld in tonnen door onze vin gers glipt'. Eerst het beheer in ei gen huis op orde, dan pas om je heen kijken waar eventueel wat valt te halen, aldus Stouten. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Voor de gebrui kersvergunning van de Wester- scheldetunnel over enkele we ken wordt verlengd, bekijkt de gemeente Terneuzen uiterst nauwgezet of hij aan alle eisen voldoet. Burgemeester J. Lo- nink verwacht niet dat de ver gunningseisen aanscherping be hoeven, maar alle gebruiksvoor waarden worden nog eens goed tegen het licht gehouden. Lonink ontving gisteren een brief, waarin de directie van de NV Westerscheldetunnel uitleg geeft over de genomen maatrege len om de veiligheid in de tun nel te garanderen. De veiligheid werd deze week weer ter discussie gesteld door een e-mail van (voormalige) werknemers van een onderaan nemer. De betreffende bouwer weet overigens van niets en on derzoek naar de verzenders van het anonieme mailtje leverde tot dusverre - behalve onrust bij ge meentebestuurders en tunnelge bruikers - niets op. De Westerscheldetunnel is één van de veiligste tunnels van Eu ropa, weet de Terneuzense bur gemeester zeker. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de ANWB concludeerden on langs onafhankelijk van elkaar dat de Westerscheldetunnel aan alle eisen voldoet. Lonink benadrukt dat direct en adequaat actie wordt onderno men bij storingen. Het aantal storingen zou wat hem betreft wat minder mogen, maar sommi ge technische problemen zijn nog met helemaal opgelost. Snelheid „Zo blijft het moeilijk om alle camera's storingvrij te krijgen. Vooral op het grote rechte stuk valt wel eens een camera weg. Dat wordt door het verre zicht wel ondervangen, maar vanwe ge de zelf opgelegde strengevei- ligheidseisen wordt de maxi mumsnelheid gelijk naar bene den bijgesteld. En dat geeft wel eens het tegengestelde effect dat automobilisten een gevoel van onveiligheid bekruipt, omdat ze niet snappen waarom de snel heid omlaag moet." Als verantwoordelijk bestuur der voor openbare orde en veilig heid heeft Lonink geen klachten over de inspanningen van de NV. De frequente inspecties van de brandweer leverden tot nu toe ook nimmer grote proble men op. ..Niet dat er nooit eens een voorschrift wordt overtre den, maar de zaken zijn over het algemeen goed op orde." Gesprek Naast het goed checken van de gebruikersvergunning wil de Terneuzense burgemeester bin nenkort in gesprek met vertegen woordigers van NV Westerschel detunnel en de verschillende wegbeheerders. Gemeente, pro vincie, Rijk en waterschap behe ren wegen die naar de tunnel lei den. Als op die wegen ongeluk ken en opstoppingen ontstaan door bijvoorbeeld weersomstan digheden of wegwerkzaamhe den heeft dat effecten voor een goede doorstroming in de Wes terscheldetunnel. Goede afspra ken tussen de gesprekspartners moet de te voorkomen effecten sterk kunnen beteugelen, ver wacht Lonink. ZIERIKZEE - Een 47 jarige in woner van Zierikzee is gisteroch tend rond half zes met zijn be drijfswagen van de Vissersdijk in zijn woonplaats gegleden. In een bocht begon de auto door de gladheid te schuiven en kwam vervolgens in het water terecht. Op dat moment was het laag water en de man kon dan ook op eigen kracht uit de auto komen. Hij raakte gewond aan zijn hand. door Jeroen Boer MIDDELBURG - Het proefpro ces dat de AID tegen paarden fokker K. Maurice uit Sjisse had aangespannen wegens het laten couperen van paarden in1 Frank rijk is niet door gegaan. „De AID heeft de aanklacht ingetrok ken omdat de constructie legaal blijkt te zijn", aldus Maurice De paardenfokker vertelt dat de AID er achter is gekomen dat couperen buiten de Nederlandse rechtsmacht legaal is. Hij vindt het wel jammer dat zijn zaak is afgeblazen. „Als we waren vrij gesproken in de rechtszaal, was dat voor iedereen duidelijker ge weest." Maurice zegt zich nooit zorgen gemaakt te hebben over eventue le rechtsvervolging. „Ik had al een verklaring van het ministe rie van landbouw waarin stond dat we in Frankrijk mochten couperen." De paardenfokker vertelt dat het couperen van staarten al 120 jaar traditie is. „Een paard met een staart is geen echt trekpaard. Als coupe ren niet zou mogen, zou ik stop- MIDDELBURG - Tussen don derdagavond 18.30 uur en vrij dagochtend 10.00 uur is er inge broken in een schuur bij een wo ning aan de Volkerakstraat in Middelburg. Uit de schuur zijn een slee en tuinmeubelen met een waarde van enkele honderden euro's weggenomen.Er is geen braak- schade aan de schuur. pen met fokken", vertelt hij. „Maar wij willen absoluut niets doen wat niet legaal is. Als ge bleken was dat we illegaal bezig zijn, waren we gestopt." Overigens is een andere rechts zaak rond gecoupeerde paarden uitgesteld. Het gaat om de zaak die de Stfchting Landelijke In spectiedienst Dierenbescher ming (LID) tegen de Stichting Zeeuwse Dag van het Paard heeft aangespannen. Hierbij ging het niet om het couperen zelf, maar om het tonen van de gecoupeerde dieren Secretaris A. de Buck van de Zeeuwse Dag van het Paard weet niet wat de reden is van het uitstel. VLISSINGEN - Een negentien jarige Vlissinger heeft in de nacht van donderdag op vrijdag klappen gekregen van een groep je mannen. Het incident vond plaats om half twee in een hore cazaak op de Nieuwendijk in Vlissingen. De man liep langs een groepje van drie mannen, toen hij door één van hen bij zijn arm werd ge pakt. Hij draaide zich om en kreeg meteen een paar klappen in zijn gezicht, waardoor er een stuk van een kies afbrak. De aanleiding van de mishandeling is niet duidelijk. De Vlissinger verklaarde tegenover de politie dat hij de mannen alleen van ge zicht kende. In de Belgische provincie Oost-Vlaanderen stond giste ren een verkeersveilige dag op het programma. Extra con troles moesten snelheidsdui vels ervan overtuigen dat het te diep intrappen van het gas pedaal meer geld kost dan het tijdwinst oplevert De hevige sneeuwval gooide echter roet in het eten. Automobilisten re den stapvoets over de glibberi ge wegen. De verkeersveilige dag werd daarom maar afge blazen. Met de vele slipper tjes en botsingen werd het zelfs een bijzonder verkeers- onveilige dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59