Een beetje spanning is gezond PZC ,1 Videomonument in Vlissingen Het onzichtbare zichtbaar maken CHT ELICHT s Bedrijfsleven en gemeente tegen helihaven in Sloegebied kunst Sollicitatievrees lezers schrijven Vliegende Panters, Rowwen Hèze en Di-rect op Bevrijdingsfestival Natuur WCT Wijzen PZC Energie Cook II Cook III zaterdag 28 februari 2004 door Mieke van der Jaqt NIEUWDORP - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele wil geen verklaring van geen be zwaar afgeven voor de aanleg van een helikopterhaven in het Sloegebied. Een helikopterbe drijf had daarvoor een aanvraag ingediend. Wethouder A. van Opdorp was daar aanvankelijk wel voor. „De helikopter leek mij het ver voermiddel van de toekomst, je ziet ze steeds in films. Handig, denk ik dan." Maar Zeeland Seaports en het bedrijfsleven in het Sloegebied dachten daar heel anders over. De al aanwezige bedrijven wil len dat er in het Sloegebied zo weinig mogelijk geluid bij heb ben. Ieder bedrijf dat zich vestigt, wordt genoteerd voor een be paalde portie geluid, dat over eenkomt met de werkelijk pro ductie. Die portie wordt weer opgeteld bij het geluid van alle andere bedrijven en als het ge luidsquotum vol is, wordt het erg moeilijk om nog wat in het Sloegebied te ondernemen. Van een helikopterhaven weet het bedrijfsleven zeker dat het een flinke hoeveelheid geluid op- leverd. Liever niet dus. Naar aanleiding van de weer stand in het Sloegebied zelf, wees het Borselse college het verzoek om een verklaring van geen bezwaar af. „Daar heb ik me natuurlijk bij neergelegd en aangesloten", zegt wethouder Van Opdorp. Veiligheid Voor de veiligheid is een heli kopterhaven in het Sloegebied niet nodig volgens de wethou der Van Opdorp: „Als er zich een calamiteit voordoet, en er moeten mensen worden behan deld of geëvacueerd, is een heli kopterhaven helemaal niet ver eist Zo'n helikopter kan im mers overal landen. Die heeft geen haven nodig." door Raymond de Frel Zit mijn haar goed? Ik stink toch niet uit mijn mond? Wat zijn ook alweer mijn kwaliteiten? En wat moet ik voor al niet zeggen? Eén op de vijf Nederlan ders heeft sollicitatie-angst, meldde ar- beids- en organisatiepsycholoog Edwin van Hooft deze week. En dat aantal neemt door de rap verslechterende ar beidsmarkt snel toe. Van Hooft boog zich in het kader van zijn promotie-onderzoek aan de Vrije Universiteit over het sollicitatiegedrag van Nederlanders. Maar liefst twintig procent van de werkzoekenden voelt zich tijdens een sollicitatiegesprek onzeker en angstig. Dat kan funest zijn, want sollicitanten met meer zelfver trouwen komen in de regel eerder aan de bak dan de wat nerveuze kandida ten. En juist dat zou niet moeten kunnen, vindt Paul den Hartog van Den Hartog Personeel Adviesdienst in Goes. „Het is de kracht en taak van een selecteur om door die angst heen te prikken. Hij moet ervoor zorgen dat de zenuwen van de sollicitant afnemen Heb het daarom in een eerste gesprek over alles, behalve over de selectieprocedure Het gaat er immers om waartoe hij of zij in staat is. Sommigen slaan tijdens zo'n gesprek dicht, maar dat vind ik geen reden om tot een afwijzing over te gaan. Toevallig ben ik bezig met een selectie van perso neel voor een bedrijf in Den Helder. Ik heb nu zo'n 25 mensen gesproken. Als ik de cijfers van Van Hooft daarop los laat, denk ik dat hij gelijk heeft. Afhankelijk Oorzaken voor al dat zenuwachtige ge doe? „Je bent enorm afhankelijk van dat gesprek. Je wil dolgraag, probeert Jezelf verkopen in brieven en gesprekken is een vak apart. jezelf daareftn van je beste kant te laten zien. Maar jezelf verkopen kan niet ie dereen zomaar, dat is een vak apart. De meeste mensen zijn niet zo pocherig, zijn niet gewend zichzelf aan te prijzen. En dan hebben we nog het feit dat we met een ongunstige arbeidsmarkt te ma ken hebben Met zijn allen solliciteren naar één functie, dat zorgt ook voor vrees", aldus Den Hartog. Jim Wildermk van het gelijknamige ad viesbureau in Vlissingen denkt dat de cijfers van Van Hooft wat aan de magere kant zijn. „Zeker twee op de vijf werkzoekenden is wel gemotiveerd, maar weet niet hoe te solliciteren. Twintig procent heeft twijfels, vanwege een gebrek aan zelfinzicht. Het gaat er om dat mensen zich kunnen onthech ten. De meeste mensen denken dat wel te kunnen, totdat het dichtbij komt. Dan reageren velen heel statisch. In de lijn van 'ik ben leraar Nederlands en meer kan ik niet'. Dat is helemaal niet zo, het gaat namelijk om de persoon zelf." De sollicitant van 2004 moet volgens Wilderink zelf actief de boer op. „Tegen woordig moet je niet meer de adverten ties in de krant afwachten, je moet je zelf aanbieden Het is ook zaak om te voorkomen dat je 'naar een baan sollici teert'. Je moet jezelf verplaatsen in de functie. Vanuit die gedachte moet je te werk gaan." Gesprekstechnieken Sollicitatietrainingen bieden volgens beide adviseurs uitkomst ..De vrees is tegen te gaan met simpele hulpmidde len. Gesprekstechnieken aanleren, goe de selectietrainingen ondergaan en je zelf onderwerpen aan een zelfanalyse. Weten wat je wel en wat je niet kan. Want eerlijkheid duurt het langst", al dus Den Hartog. Bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) wordt in workshops aandacht be- foto Camile Schelstraete steed aan de 'perfecte sollicitatie'. „Die trainingen zijn niet specifiek om angst gevoelens aan te pakken. Je leert bij voorbeeld een goede brief schrijven en curriculum vitae opstellen. Doordat we de workshop groepsgewijs geven, mer ken we dat het onderling uitwisselen van ervaringen ook bijdraagt aan een goede sollicitatie. In individuele ge sprekken wordt wel specifieker naar angstgevoelens gekeken. Dan geven we ook tips", reageert communicatie-advi seur Marion Wennekes van CWI Zuid-West. Het gemiddelde 'een op vijf' is moeilijk aan te geven, maar vrijwel alle Zeeuwse CWI-vestigingen hebben meer dan eens met het probleem te maken. „Het lastige blijft: wat is angst? Zijn het alleen kriebels of raak je verstijfd van de zenuwen? Een beetje spanning heeft immers iedereen. Is ook heel ge zond, want solliciteren is geen dagelijk se bezigheid." door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Voor het eerst zijn dit jaar op alle dertien Be vrijdingsfestivals in Nederland videomonumenten te zien. Ze gaan over vrijheid en Indonesië. Iedereen kan er aan meedoen door een videofilmpje van maxi maal vijf minuten in te sturen. Het videomonument is vorig jaar voor het eerst in Overijssel gemaakt. Dat was zo'n succes, dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei het concept dit jaar voor al le festivals heeft geadopteerd Thema van het Bevrijdingsfesti val is 'Vrijheid is kiezen en de len'. Nederland en Indonesië de len een geschiedenis. Bovendien vinden in Indonesië dit jaar ver kiezingen plaats. Dat moet vol doende mensen - amateurs en professionals - kunnen inspire ren tot een beeldverhaal. Ook vi deo's over vrijheid in het alge meen zijn welkom. Samen vor men de videofilms een platform voor verschillende meningen, ge voelens en visits. Tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen zijn alle films te be kijken en waarschijnlijk zendt ook Omroep Zeeland een selec tie uit. Informatie: www. videomonu ment. nl of: 038-4532660 door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Vliegende Panters. Di-rect en Rowwen Hèze zijn de bekendste artiesten die op 5 mei tijdens het Bevrij dingsfestival in Vlissingen op het grote podium optreden. Op een tweede podium op het Bel- lamypark treedt Zeeuws talent op. op het daneefestival worden onder anderen Laidback Luke, DJ Joost van Bellen en DJ Romy verwacht en in het Arsenaalthea ter verzorgt de Zeeuwse big band The New Orpheans een avondvullend programma. Het Bevrijdingsfestival is in Zee land onderdeel van de Maand van de Vrijheid, die duurt van half april tot half mei. De maand wordt georganiseerd door provincie, het Festival Cul tureel Gekleurd (COS Zeeland), het Bevrijdingsfestival Zeeland, het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland, Scoop, de Zeeuw se Bibliotheek en de Four Freedoms Awards. Gisteren heeft de organisatie het pro gramma bekend gemaakt van het grootste evenement van de maand, het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Zeeland is opnieuw opgenomen in de helikoptertour die het Na tionaal Comité 4 en 5 mei jaar lijks organiseert. Dit jaar vlie gen soulzangeres Tasha's World, het samenwerkingspro ject 'She Got Game' van zange res Leonie Jansen en de cabaret groep De Vliegende Panters langs verschillende Bevrijdings festivals De Vliegende Panters beginnen in Vlissingen, waarna ze doorvliegen naar Haarlem, Assen, Zwolle en Wageningen Ze hebben een speciaal program ma over vrijheid gemaakt waar in ze aandacht vragen voor het werk van de hulporganisatie War Child De Vliegende Panters openen het programma op het hoofdpo dium op het Bellamypark, de Haagse rockgroep Di-rect sluit daar het feest af. Tussendoor tre den Rowwen Hèze, Beef, Sêna, Yeleen en Lee Sankey op Zeeuws talent Voor het eerst staat op het Bellamypark een tweede podium, waar Zeeuws talent optreedt. Daar staat in ieder ge val de Goese popgroep Flavour gepland. Zoals altijd is er ook een compleet danceprogramma. Behalve Laidback Luke, Joost van Bellen en DJ Remy worden daar Deluxe-Rounders-O'Neil en Gruesome Twosome ver wacht. In het Arsenaaltheater vindt 's avonds een bevrijdingsbal plaats. The New Orpheans speelt zowel eigentijdse als nos talgische nummers. De big band is een voortzetting van The Or pheans, een groep die kort na de bevrijding in Zeeland optrad voor geallieerde militairen. Werk van Caroline Passenier in de 'Gedachtengang' van kunstcentrum GHL in Middelburg. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Wat is het ver schil tussen iets en niets? Als je iets niet ziet, betekent dat dan ook dat het niet bestaat? Dat soort vragen fascineren kunste nares Caroline Passenier uit Sint Laurens. In haar werk pro beert ze zichtbaar te maken wat voor de meeste mensen onzicht baar blijft. Passenier is geboren en getogen in Westkapelle. Ze studeerde aan de Willem de Kooning Aca demie in Rotterdam, waar ze aanvankelijk had gekozen voor de richting interieur. Na een jaar stapte ze over naar de rich ting autonome kunst, op aanra den van een docent. „Ik vond dat wel een hele eer", zegt ze „Het is geen school waar je zo maar belandt en ik was me er ei genlijk niet van bewust dat ik kennelijk de kwaliteiten had om een autonoom kunstenaar te zijn." Maar ze kwam precies op de juis te plek terecht „Het accent van die opleiding lag op idee-ontwik keling. Je moest op onderzoek uit, je moest kunnen verklaren wat je wilde en waarom en hoe je dat in beelden dacht te verta len." Passenier onderzocht tijdens haar opleiding onder meer wat zij noemt het verschil tussen iets en niets. Ze zocht de grens op tussen het moment waarop iets een mooi kunstwerk is en het moment dat er niets meer van over is „Ik maakte bijvoor beeld hele fragiele objecten, die een beetje deden denken aan ei erschalen. Heel erg mooi, maal ais je er iets te lang aan bezig bleef, verkruimelde het letter lijk in je handen Haar inspiratie doet Passenier op in het alledaagse leven. Ze raakt geïnspireerd door vormen die zo vanzelfsprekend zijn dat mensen ze nauwelijks nog op merken. Schuurtjes bijvoor beeld, die aan huizen zijn aange bouwd. „Dat is zo iets alge meens dat niemand ze nog op merkt Voor mijn eindexamen heb ik een universeel dakje ge maakt." Op het ogenblik is werk van Passenier te zien in de 'Gedachtengang' van het kunst centrum GHL in Middelburg. Aan het plafond heeft ze figuren gehangen die gemaakt zijn van piepschuim en paraffine. Het zijn ruimtelijke uitwerkingen van tekeningen die ze jaren gele den heeft gemaakt. Ze verbeel den iets waardoor Passenier haar hele leven al wordt gefasci neerd. Gestapelde mensen „Als kind was ik al geneigd om overal lijnen tussen te trekken. Ik stelde me voor hoe iedereen 's nachts naar boven ging om te slapen. Als dan de lichten uit gingen, dacht ik de huizen weg, en dan hield je een dorp over van gestapelde mensen die allemaal tweeënhalf tot drie me ter boven de grond lagen te sla pen. Nu denk ik wel eens aan mensen die in een auto rijden. Ze leggen enorme afstanden af, terwijl ze zich ongeveer dertig centimeter boven de grond be vinden. 'Hoe zit dat?', vraag ik Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de P?r schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren D tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent de redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondersch"!1111 Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme iruendinqen niet geplaatst Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woord"*^ redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten O*" weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Vorige week stond in de PZC een naar en vreemd artikel over het waterwingebied bij Valke- nisse. Het was oorspronkelijk de bedoeling dit gebied aan Staats bosbeheer te verkopen, maar het blijkt dat er onderhandelin gen gaande zijn met een particu lier en wel in een zo ver stadium dat dit niet meer terug te draaien zou zijn. Daardoor grijpt Staatsbosbeheer er naast en raakt Walcheren een onge rept stuk natuur kwijt waar veel wandelaars wekelijks van genieten. Ik vraag mij af hoe dit kan gebeuren Het gebied was in eigendom van Delta dat weer eigendom is van de Provincie. Is dit natuurgebied dan zo onder hands aan die ene particulier verkocht, zonder concurrerende offertes? Was het wel openbaar te koop aangeboden dan was het voor iedereen duidelijk ge weest en had ook Staatsbosbe heer kunnen bieden. Wat is dit voor vreemd onderhands gesja cher? Gelukkig zijn omwonen den ook in actie gekomen (PZC 26-2), maar het is voor een veel grotere groep van belang, ook al lopen er niet alle dagen drom men mensen, maar dat is nu een maal inherent aan de natuur Het gaat mij vreselijk aan het hart dat een stuk natuurlijk duingebied nu weer ten prooi moet vallen aan de commercie, zoveel natuur hebben we niet. Jan Drijver Verdilaan 42 Vlissingen foto Lex de Meester me dan af." Passenier maakt dergelijke onzichtbare bewe gingen zichtbaar. Zoals ze ook graag lucht zichtbaar maakt. La ter dit jaar gaat ze dat met ventilatoren doen bij de Middel burgse expositieruimte Cae- suur, eerder deed ze het onder meer met ballonnen. De installa tie in GHL past ook in dat con cept. „Ik heb me voorgesteld welke bewegingen plaatsvinden in de ze gang. De meeste mensen ko men binnen en lopen rechtdoor, maar degene die bij de eerste deur zijn atelier heeft, zal meest al meteen linksaf slaan. Je zou kunnen zeggen dat ik die patro nen, van hoe mensen door dit ge bouw lopen, zichtbaar heb ge maakt Maar eigenlijk is de aan leiding met zo interessant. Als iemand anders er iets anders in ziet, dan mag dat. Het is wat het is. Daar moet je niet te hoogdra vend over doen Expositie Caroline Passenier, t/m 19 maart bij GHL in Middelburg, op werkdagen aanbellen of op af spraak: 06-54240314/06-44684300 IHI alle aspecten van de heidszorg te voorzien Het niet alleen de ambulaneespm. ding die een spoedhulp binnen de richtlijnen van de wet regel: maar ook een ziekenhuis^; ding. Een verdere centralisate I? van ziekenhuizen is in eer. lanc^ I lijk gebied als Zeeland met z rou grote afstanden ongewenst Daarmee zou dan geheel Zee land buiten de normen van de aanrijdtijden vallen. De minis- v ter is welwillend geweest, maa' dat blijft met als de dames er, he- ren bestuurders er zelf weeree-. {f puinhoop van maken met een a leid gericht op centralisatie. De 'Commissie van Wijzen' heeft een balletje opgeworpen in de commissie Sociale en Be stuurlijke Zaken van de Provin cie Zeeland over de toekomst van de Zeeuwse Gezondheids zorg en de ziekenhuizen in het bijzonder (PZC 21-2). Het was geen verrassing dat één groot ziekenhuis voor geheel Zeeland naar voor schoof. De linkse be stuurlijke elite en haar advi seurs kennen immers maar één woord, centralisatie. De heren gaan daarmee weer voorbij aan de bestuurlijke noodzaak om in (Advertentie) DVD-spaaractie Hierbij de letter voor de DVD-spaaractie van de PZC. Iedere dag verschijnt er een andere letter in de Jb krant die samen het woerd "acteur" vormen. Deze actie loopt heel de maand februari. Alleen originele spaarzegels uil de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op zaterdag in de krant t?m 21 februari. Is het dan toch zo, dat de WCT rendabel wordt? Zeker voor de promotor van dit monstrum die nu de waakhond van de EMS gaat worden (PZC 20-2). Is er nog meer winst te halen uit de WCT? Wellicht voor wat ande ren die dicht rond de pot zitten en nog wat te verdelen hebben, misschien zelfs ook voor wat ha venbaronnen uit Antwerpen en misschien zelfs uit Singapore. Zeker is het geen winst voor de vele tientallen gezinnen langs het spoor die straks als bijna ver stikte vissen in een aquarium naar hun overburen kijken die in eenzelfde glazen kom gevan gen zitten. Levenslang! Zeker ook geen voordeel voor de men sen uit de Zak van Zuid-Beve land die nu al met angst en be ven het sluipverkeer door hun 'stiltegebied' zien razen. Ook de ze keer is de natuur weer een van de grote verliezers. Hoe lang gaat men nog door met tel kens weer te zeggen; dit is de laatste grote ingreep, 'tot hier en niet verder!' Zoals ook nu weer de polder bij Nieuwland volledig geannexeerd dreigt te worden voor industriële belan gen. Nog een aantal generaties en dan is het inderdaad de laat ste keer, want dan valt er niets meer te vernietigen of in te pal men. Een troost, uw kleinkinde ren zullen erg trots zijn als hun opa straks vertelt, hoeveel hij wel voor de welvaart van Zee land heeft betekend. Een ding is zeker, de natuur zal uiteindelijk overwinnen, als ze eerst maar eens van haar grootste plaag geest Homo Sapiens is verlost. F. van Nieulande Scheldepoortstraat 56 Nieuw en Sint-Joosland Erling Steenstraat li Nieuwerkerk Wdt mij in toenemende mate ver baast is het feit, dat ik in ver band met de energieopwekkiy nooit de optie 'witte elektrici teit' hoor. Ik rijd tweemaal per dag over de Oosterscheldeke- ring. Je ziet dan met hoeveel ge weld het water zich een weg baant door de openstaande schuiven. Dit is een soort ener gie die volledig onbenut blijft In Noord-Frankrijk zijn er ai ja renlang getijdencentrales in ge bruik. Als gevolg van het daar enorme verschil tussen eb er, vloed kan dat daar op vrij een voudige wijze worden gebruikt Maar met de voortschrijdende technische kennis zou hier toch ook gebruik van kunnen worden gemaakt? De voordelen zijn ten opzichte van windenergie ca: horizonvervuiling geen rol speelt evenals de afhankelijk heid van de windkracht. Alleen een korte tijd bij de kentering van het tij en bij het ge: zijn van de schuiven stagneert de energieopwekking. Ik daarom voor een combinatie van beide vormen. Jaap den Hollandr Deltaweg!' Haamstetk De heer A.B. Maas te Vrouwen polder (Lezers Schnjven. 25-h zit er naast als hij beweert dat Abel Tasman, de ontdekker va: New Zealand (overigens óco: hemzelf Staten Landt ge noemd), in Zeeland was ren. Hij was een Groninger, ge boren in Lutjegast. Tj. Vogelzmg K. Hasselaarstraat Ui Vlissirm In uw rubriek Lezers Schnjven van 25 februari staat een artikel over James Cook en onze landge noot Abel Tasman, 16 03-1653 Volgens mijn vaderlandse ge schiedenislessen werd de hee: Abel Tasman in Lutjegast gebo ren. Lutjegast is een gemeente- deel van Grootegast op ce Fne- se grens. Een bronzen herinw- ringsplaquette is te vinden :r. het hervormde kerkje uit 1616 Abel Tasman ontdekte onder ar.- dere ook het naar hem vernoem de eiland Tasmame. M. J. van der Woude-Schcv Slotstraat K 's-Heer Arendskem Provincie geeft 50 bezoekers aan Staten vip-behandeling MIDDELBURG - Het contact tussen de Zeeuwen en Provincia le Staten kan een stuk beterden- ken Gedeputeerde Staten. Om de banden aan te halen. kjV gen bij de helft van het aas^ Statenvergaderingen twintig woners van Zeeland een uiteen ging om als belangrijk pers*2 (VIP) op de tribune te mogen ui- ten. Het idee is afkomstig van Partij voor Zeeland en Zeeu« Belang. Geheel nieuw is niet. De gemeente Vlissmp nodigt voor elke raadsverg*> ring willekeurig vijftig nors als Very Important V uit. Voor de vergadering uitleg over de agenda plekken op de tribune M gereserveerd. De Partij Zeeland en Zeeuws Belang®? ken dat de provincie op de»* manier haar imago kan opp*1 sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 54