Burgers dupe bouwfraude Michelingids voor toiletten W Twintig jaar voor moord op vrouw Veel kritiek op versnelde asielprocedure Docenten RuG slecht in Engels Sneeuw tipt drugsbestrijders Plan herstel eiland Wieringen Inbreker valt in slaap op bank Vechtende leerlingen van school af fietsverkoop daalt uit angst voor diefstal Ook kleinere bedrijven maken onderling prijsafspraken Medeverdachte tan schietpartij op school vrij De HeyZon is er voor iedereen! Hells Angel vrij Studiefestival™ 6 maart zaterdag 28 februari 2004 GRONINGEN - Zeventig docenten en hoogleraren van de Rijksuniversiteit Groningen moeten hun kennis van de Engelse taal bijspijkeren. Zestig procent van de docenten aan de faculteiten economie en bedrijfskunde haalde een onvoldoende voor hun examen Engels. Enkele maanden geleden werd besloten tot het afnemen van examens Engels, om taalproblemen te voorkomen nu steeds meer colleges op de faculteiten bedrijfskunde en economie in het Engels worden gegeven. ANP EINDHOVEN - Sneeuw blijkt een tipgever voor de poli tie in de jacht op hennepkwekerijen. Door de warmte die nodig is om hennep te telen, smelt de sneeuw op het dak. „Het feit dat er geen sneeuw op het dak ligt. betekent niet automatisch dat er een hennepkwe kerij zit. Maar bij woningen waarvan het vermoeden al be staat dat er een kwekerij zit, is het een extra aanwijzing," aldus een politiewoordvoerder. De politie in Etten-Leur bracht het geleerde in de nacht van woensdag op donderdag in de praktijk. Bij zes van de acht verdachte huizen bleek de sneeuw gesmolten. De ei genaren kunnen bezoek van de politie verwachten. ANP HAARLEM - De provincie Noord-Holland wil het eiland Wieringen in de Kop van Noord-Holland in ere herstel len. Uitvoering van het plan kost 75 tot 150 miljoen euro. Wieringen zou opnieuw een eiland moeten worden door de aanleg van een randmeer tussen Wieringen en de drooggelegde Wieringermeerpolder. Daarvoor zou vanuit het IJsselmeer een nieuw kanaal moeten worden gegra ven. Volgens de provincie kan het project een grote impuls ge ven aan de economie in het gebied. ANP ROTTERDAM - Een inbreker in Rotterdam is gisteroch tend op bijzondere wijze in de kraag gevat. De 26-jarige Rotterdammer sloop een pand aan de Herman Bavin- ckstraat binnen, waar hij vervolgens op de bank in slaap viel. De zoon van de bewoners vond hem toen hij naar het toilet ging. Hij hield de inbreker vast, terwijl zijn ouders de politie waarschuwden. ANP ALMELO - Scholengemeenschap Erasmus in Almelo wil zes leerlingen de toegang weigeren. De scholieren worden beschouwd als de aanstichters van een massale vechtpar tij op school. Bij de vechtpartij gingen woensdag tientallen leerlingen met elkaar op de vuist. Aanleiding zijn spanningen tussen leerlingen van Turkse en Armeense komaf. De politie heeft vijf vechterbazen aangehouden Zij zitten nog steeds vast. De school probeert in overleg met de ouders en onderwijs- instanties de zes scholieren elders onder te brengen. ANP van onze redactie binnenland ZUTPHEN - I)e rechtbank in Zutphen heeft een 37-jarige man uit Putten gisteren con form de eis veroordeeld t?t twin tig jaar celstraf wegens de moord op zijn 36-jarige échtge- note en het wegmaken van haar lichaam. De politie vond haar lichaam 6 mei vorig jaar in een bosgraf in Putten. Volgens de rechtbank heeft de verdachte er blijk van gegeven meedogenloos een moord te be ramen en uit te voeren. De vrouw bleek door steken met een scherp voorwerp om het le ven te zijn gebracht. Ook waren er sporen van verwurging. Het slachtoffer was verwikkeld in een echtscheiding met de ver dachte. Hun drie kinderen wa ren voorlopig aan haar toegewe zen. Het motief voor de moord zou hierin gelegen hebben. Bos wachters vonden 2 april vorig jaar een groot gat in de bossen bij Putten en waarschuwden de politie. Die hield het graf enige dagen in de gaten, onder meer met camerabewaking. De poli tie hief dat toezicht op toen zij na enige dagen nog geen activi teit had wa'argenomen. Op 6 mei besloot de politie grondmonsters te nemen en het gat te dichten. Het gat bleek ech ter dichtgegooid Daarin lag het stoffelijke overschot van een jon ge vrouw. Het bleek de echtgeno te van de verdachte te zijn. De man had zijn echtgenote die dag als vermist opgegeven. Bij huiszoekingen die daarop volgden, vond de politie een gro te hoeveelheid belastend materi aal tegen de man. zoals bebloe de kleding en beddengoed met daarop DNA van het slachtof fer. ANP (Advertentie) IMSTF.RDAM - Meer dan 30 ^ent van de Nederlanders toopt geen nieuwe fiets, omdat v [bang zijn dat die wordt gesto- jn Ze rijden liever op oude, on- V eilige tweewielers of stoppen Clemaal met fietsen. - eze conclusie heeft de Fietsers- or.a naar aanleiding van een jcerzoek onder 4300 mensen trokken De bond vindt dat l ftsdiefstal steviger moet wor- a aangepakt. Fietsfabrikan- 5 zouden diefstal beter kun- a tegengaan door goede slo- 5 aan te brengen. Bovendien aeten fietsen van een uniek, ied afleesbaar framenummer 1 önjen voorzien. „Zo kunnen gestolen tweewielers snel her- I sd worden", stelt de bond. J5 belangenorganisatie van fiet- b pleit voor een gedragscode ader de verkopers. Daarmee met voorkomen worden dat de n - indelaar en later de klant ge- alen fietsen kopen. Ook moe- n i s politie en gemeenten meer ir vn om diefstal tegen te gaan Het lang beloofde landelijke re- re ster voor gestolen fietsen moet c snel mogelijk bij alle politie- innrpsen werken", aldus de ,n «ad ANP Chaos op A16 1., [OTTERDAM - Een gekantelde ~jt ankauto met veevoeder heeft ij gsteren even na 18.00 uur voor i iaotische taferelen gezorgd op ■a it A16 ter hoogte van de afslag iJapelle aan den IJssel in de rich- ag Rotterdam. i t Sadat de tankauto was gekan- J rid, ontstond er een kettingsbot- mg waarbij vijf a zes auto's be- i rokken waren. 1 iolgens de politie vielen er geen jwonden. 3oor het ongeluk werden de ine rijbanen in de richting van [otterdam Centrum afgesloten. )at leidde tot een kilometers ange file, die pas aan het eind rande avond was opgelost. 20 Het is nog niet duidelijk hoe de ankauto kon kantelen. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Ook particulieren zijn de dupe van bouwfraude. Kleinere bouwbedrijven maken bij de verbouwingen van wonin gen onderling prijsafspraken, waardoor de aanneemsom hoger wordt. Die beschuldiging uitte gisteren de Groningse aannemer Hardenberg in het radiopro gramma Argos. Het gaat daarbij om zaken als de bouw van een serre of een dakkapel. Volgens Hardenberg gaat de praktijk van onderling vastge stelde pnjzen op dit moment nog steeds door. De bouwsector zou dat ook weten. Zo zou bin nen Vianed, een bouworganisa- tie die op deze markt actief is, in het bestuur onlangs over prijs afspraken zijn gesproken Dat gebeurde aan de hand van een discussiestuk van Hardenberg, waarin stond dat er weinig vor deringen zijn te melden in de be strijding van prijsafspraken. Vi aned ontkent dat over de notitie is gesproken en noemt de be richtgeving van Argos 'feitelijk onjuist'. Voorzitter Elco Brinkman van de brancheorganisatie van bou wers AVBB heeft gisteren zijn le den opgeroepen prijsafspraken te melden bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa). Zo blijven ze zicht houden op op drachten van de overheid. Clementie De AVBB wijst op de clementie regeling die het kabinet voor frauderende bedrijven heeft op gesteld. De Rijksgebouwen dienst en Rijkswaterstaat, de grootste opdrachtgevers van Ne derland, zullen geen bedrijven uitsluiten die zich bij de NMa hebben gemeld. De clementiere- gels van deze kartelwaakhond zelf vermelden lagere boetes en mogelijk zelfs immuniteit als wordt meegewerkt aan de onder zoeken. De bouwers hoeven ook niet bang te zijn dat de informatie die ze aan de NMa verstrekken later wordt gebruikt in een straf rechtelijke procedure. De NMa heeft geheimhoudingsplicht en mag de stukken niet doorgeven aan het Openbaar Ministene. Brinkman wijst er op dat ande re opdrachtgevers dan de over heid bepaalde bedrijven wel kunnen uitsluiten Maar dat zal per keer beoordeeld moeten wor den. Uit een brief van het kabi net over bouwfraude blijkt dat 'zwarte lijsten', van bedrijven die gefraudeerd hebben, niet mo gen worden opgesteld. Europese aanbestedingsregels zouden zich daartegen verzetten. Volgens een woordvoerder van de AVBB moet de oproep van Brinkman gezien worden als een gebaar van goede wil. „Hij zegt ik zie dat de overheid een streep onder de affaire wil zet ten. laten wij als sector dat dan ook doen." Enkele grotere bouw bedrijven hebben al stukken overgedragen aan de NMa. On der meer BAM, Dura Vermeer en Volker Wessels hebben dat gedaan. GPD HAAG - De officier van .hstitie in Den Haag heeft giste- itn een medeverdachte van de xhietpartij op het Haagse Terra College vrijgelaten. Een woordvoerder van het OM tel weten dat de minderjarige jongen er niet meer van wordt «dacht dat hij de hoofdver- bchte aan een wapen heeft ge- blpen. De hoofdverdachte he tende na zijn arrestatie dat hij 13 januari onderdirecteur Üans van Wieren van het Terra je heeft doodgeschoten. 3e politie pakte in de dagen ,J -ama nog drie personen op die lij Wrokken zouden zijn bij de le- *nng van het vuurwapen of bij iet verbergen daarvan na het in- cdent. Een minderjarig meisje wam al snel weer vrij. Zij is pen verdachte meer. Justitie «denkt de minderjarige die gis teren \njkwam nog wel van be trokkenheid bij het verbergen *anhet wapen Een meerderjari- h verdachte zit nog vast. ANP Enkele tientallen mensen zijn gisterochtend begonnen aan een mars van Groningen naar Den Haag uit protest tegen het vluchtelingenbeleid van minister Verdonk van Vreem delingenzaken. De deelnemers aan de mars, 'A long walk to Freedom' genaamd, worden maandag in Den Haag verwacht. foto Toussaint Kluiters/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De versnelde asielprocedure die binnen 48 uur moet worden afgehandeld, draagt het risico met zich mee onzorgvuldig te zijn. Dat conclu deert de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken (ACVZ) in een onderzoek naar een betere asielprocedure. Zij heeft haar rapport gisteren gepresenteerd. Volgens de commissie zou de versnelde procedure van 48 uur twee keer zo lang moeten wor den De AVCZ vindt dat er voor alle asielzoekers eenzelfde pro cedure zou moeten komen, onge acht de vraag of ze veel of wei nig kans maken tot Nederland te worden toegelaten. Een voor deel zou volgens een woordvoer der zijn dat de normale procedu re veel korter zou worden. De organisatie kan niet aange ven hoe de verschillende proce dures in elkaar zouden kunnen worden geschoven. „Dat moeten we nog verder bestuderen." Vol gens het ministerie van Justitie is de asielprocedure wel dege lijk zorgvuldig. Als afgewezen asielzoekers naar de rechter stappen, dan stelt die hen vrij wel altijd in het ongelijk. Amnesty International steunt het pleidooi van de ACVZ om tot een verlenging van de asiel procedure te komen. „Maar her ziening moet wel gelijke tred houden met de harmonisering van het Europese asielbeleid. Zonder Europese waarborgen zullen verbeteringen in de Ne derlandse procedure geen lang leven zijn beschoren GroenLinks wil naar aanleiding van het advies van de ACVZ een debat met minister Verdonk van Vreemdelingenzaken. Tweede- Kamerlid Vos zegt dat zij regel matig van vreemdelingenrech ters hoort dat ze niet in staat zijn bezwaren tegen afwijzingen goed en degelijk te beoordelen. „Ze toetsen alleen marginaal. Logisch dat ze weinig uitspra ken afkeuren." In Groningen zijn enkele tiental len mensen gisterochtend begon nen aan een mars naar Den Haag uit protest tegen het vluch telingenbeleid. Het Comité A Long Walk to Freedom eist on der meer dat alle uitgeprocedeer de vluchtelingen die onder de oude Vreemdelingenwet een asielverzoek indienden, een ver blijfsvergunning krijgen. Vij fentwintig maatschappelijke en politieke organisaties steunen de actie. ANP door Trudy van der Wees DEN HAAG - McDonald's heeft zichzelf onmisbaar gemaakt in de stadscentra, en dan hebben we het niet over de hamburgers en milkshakes. De hamburgerke ten is een van de weinige moge lijkheden in winkelgebieden om naar de wc te gaan. Dat blijkt uit de toiletgids 'Klei ne kamers in grote steden' van de Stichting Bekkenbodempa- tiënten (SBP) en farmaceutisch fabrikant Pfizer. De gids is spe ciaal bedoeld voor mensen die last hebben van blaas- of pias- klachten, volgens de stichting meer dan 700.000 Nederlanders. Het boekje bevat plattegronden van de centra van de tien groot ste steden van Nederland, waar op toegankelijke toiletten staan aangegeven. McDonald's is in het overzicht een vaste factor, naast warenhuizen als de Bijen korf en V&D De bedrijven hebben uit het oog punt van ontlasting de taak overgenomen van de overheid. Gemeenten hebben urinoirs af geschaft en ordentelijke toilet ten waar men al dan niet tegen betaling terecht kan, zijn heel zeldzaam geworden. Voor veel mensen is het vrijwel ontbreken van dergelijke faciliteiten reden (advertentie) - Bruiloften - Jubilea/Verjaardagen - Recepties - Vergaderingen - Dagtrips - Koud/warm Buffetten - Koffietafels - Diners - Gourmet-arrangemei) Restaurant Zalencentrum PlETER EN (ANINE HeuKOOP Jufferswegje 31,4421 JA Kapelle-Biezelinge 0113 330350 j om nog maar zelden een voet buiten de deur te zetten. Bood schappen doen of een middagje de stad in is voor hen haast niet mogelijk. Woordvoerder Romein van SBP benadrukt dat het probleem zit bij de meeste restaurants en win kels in de steden. „De meeste winkels en restaurants zijn bang alleen maar toiletbezoe kers te knjgen, in plaats van klanten. In onze ogen gaat het echter om een stukje service." Mobiele wagens De overheid zou volgens de SBP de nood moeten lenigen door voor meer openbare toiletten te zorgen in steden, maar de mees te gemeenten hebben dat punt niet hoog op de agenda staan. Wel wordt bij de organisatie van manifestaties steeds beter rekening gehouden met de lok roep van de natuur. Op markten en festivals zijn meestal mobiele toiletwagens aanwezig. „Je moet dit boekje zien als een roep naar de overheid om iets voor die 700.000 mensen met blaasproblemen te doen", aldus Romein. De publicatie van de toiletgids, voorzien van allerlei wetens waardigheden rond toiletge- bruik, wordt toegejuicht in me dische kringen. De Gezondheidsraad pleitte in 2001 al in een brief aan de toen malige minister voor meer open bare toiletten. Door de uitgifte van deze eerste toiletgids hopen SBP en farmaceutisch bedrijf Pfizer - dat medicijnen op de markt brengt voor een overactie ve blaas - het overheidsbeleid te beïnvloeden. Romein: „Mis schien dat we over een paar jaar opnieuw zo'n gidsje uitbrengen, maar dan moeten er wel opmer kelijke veranderingen in het aan bod hebben plaatsgevonden." GPD AMSTERDAM - De nationale recherche heeft gisterochtend vroeg een inval gedaan hij het clubhuis van de Hells Angels aan de Wenckenbachweg in Am sterdam. Dat gebeurde op ver denking van overtreding van de Wet wapens en munitie. De recherche heeft ook twee wo ningen van Hells Angels-leden doorzocht. Daarbij heeft hij een schiettelefoon (mobiele telefoon met schietmechanisme) aange troffen. Een 38-jarige man is aangehou den voor illegaal wapenbezit. De man werd later op de dag op vrije voeten gesteld. Volgens het landelijk parket was er geen re den om hem nog langer vast te houden. Een woordvoerder van het landelijk parket wilde niet zeggen of de invallen verband houden met het doodschieten, twee weken geleden, van drie Hells Angels van de Oirsbeekse club Nomads. ANP ?vt Zoveel studenten zoveel talenten Ontdek de vele gezichten R 1 van de Universiteit leiden op het Studicfestival: voorlichting over alle l.eidse studies, studiekeuzetests en een talkshow van loost Zwagerman met Leidse wetenschappers. www.studereninleiden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3