Van de op de fiets schoolbanken naar de poepluiers PZC Aantal tienerouderschappen groeit zaterdag 28 februari 2004 Tienervaders treden uit de scha duw van tienermoeders. Ook de jonge vaders, vaak pubers nog, zijn trots op hun kind en tonen dat. Mis schien hebben ze daarbij wat hulp no dig, maar over 'motjes' - zoals in de ja ren vijftig gebeurde - wordt niet meer gesproken. Het kind is er nu eenmaal, dus met z'n allen de schouders eron der. Tienermoedercentrum Donna in Hengelo (O) neemt het voortouw: ook tienervaders zijn er voortaan welkom. Tussen het verschonen van de poepluiers en het voeden van zijn zoontje door zit Niels van der Zanden (18) stevig te blokken. Want over enkele maanden moet hij er aan geloven: eindexamen VWO. Idem zijn even oude vrouw Bastienne. Zij staat voor de vuurproef Havo. Niels en Bastienne zijn tienerouders. Van Lucas. Tienermoeders, die zie je op tv nog wel eens voorbij komen. Tienermoedercen trum Donna in Hengelo (O.) zorgt nu ook voor de coming out van tienervaders, zoals Niels. Het jonge stel is vorig jaar, voor de geboorte van hun zoontje Lucas die nu negen maan den is, getrouwd. Ze wonen op de begane grond van de dri- ve-in-woning van Niels' ouders in Apeldoorn. Gelukkig een ruim uitgebouwd huis. Opa en oma Van der Zanden wonen op de verdieping. Daar bevindt zich ook de slaapkamer van de kleine Lucas. Als die be gint te huilen 's nachts, draaien opa en oma zich nog een keertje om. De babyfoon ('We hebben een hele goeie') zorgt ervoor dat het jonge ouderpaar wordt gewekt. Dat is sporadisch. Want Niels en Bastienne hebben het geluk van een lief, rustig ventje. „Als het een huilbaby was, zou ik gek wor den", zegt de jonge moeder. Ongelukje Pubers zijn ze nog, tobbers lijken ze aller minst. Niels en Bastienne nemen het zoals het is. Doen het van 500 euro per maand en klagen daar niet over. „We kunnen daar best goed van leven." Als scholieren moes ten ze eerder ook van hun zakgeld zien rond te komen. jazeker, beamen ze beiden volmondig, Lu cas was een ongelukje. „Maar wel een heel mooi ongelukje", voegt Bastienne er onmid dellijk vol trots aan toe. Niels is niet zo'n piekeraar, vertelt hij. Had alles vrij snel op een rijtje, mede dankzij de steun van zijn ouders. Toch kan hij zich best voorstellen dat er lotgenoten zijn, jon gens in dezelfde omstandigheden als hij, die hulp van een instantie als het tienermoeder centrum goed kunnen gebruiken. Lucas scharrelt wat in de huiskamer rond. Helblauwe kijkers, blonde haardos. Geen spoor van eenkennigheid. Een kereltje dat met zeven maanden al ging lopen. Komende zomer ongetwijfeld de tuin in, want die luxe heeft het prille gezinnetje. Hoe lang ze el kaar kennen? Niels laat het aan zijn vrouw over. Zij rekent uit: „Eh, 21 maanden en 10 dagen." Ze ontmoetten elkaar als weekend en vakantiekrachten in het restaurant van de Apenheul. Problemen Bastienne was al vijfeneenhalve maand in verwachting voor ze het in de gaten had. „Ja, er was in die tijd ook van alles aan de hand. Mijn moeder ernstig ziek. Allerlei pro blemen. Ik dacht: het zullen wel de zenuwen zijn dat ik niet ongesteld word. Ook dat dik ker worden, daar zocht ik niks achter." Bastienne vertelde haar vriend de uitslag van de zwangerschapstest in de pauze van school. Ze was al zover heen dat abortus er niet meer in zat. „Hadden we ook nooit gedaan", verklaren de jonge ouders vastberaden Toen ze trouwden, kregen ze een ambtenaar van de burgerlijke stand die lid was van de Niels van der Zanden (18) met zoontje Lucas (9 maanden) en zijn vrouw Bastienne (18): „Als je volwassen genoeg bent om met elkaar naar bed te gaan, ben je dat ook om een kind op te voeden.foto Maarten Sprangh/GPD Vereniging ter Bescherming van het Ongebo- Niet dat ze christelijke motieven hadden, ren Kind. „Die man was helemaal gelukkig „Als je volwassen genoeg bent om met el- dat we het kind niet hadden weggemaakt.kaar naar bed te gaan, ben je dat ook om een kind op te voeden", is beider standpunt. Het was natuurlijk wel even schrikken voor de wederzijdse ouders die zich geestelijk moesten voorbereiden op hun aanstaande gröotouderschap. Al ras werd er praktisch gehandeld. Niels ruilde zijn kamer met die van zijn vijftienjarig zusje. Op de begane grond ontstond zo een woon/slaapkamer met keuken. Uitkering De baby kon naar de verdieping. Voorlopig voldoende, verklaren Niels en Bastienne te vreden. De eerste vijf maanden moesten ze leven van tweehonderd euro van beider ouders. De sociale dienst gaf niet thuis. Veel kinderkleertjes kregen ze of werden door de oma's gebreid. Nu hebben ze eindelijk hun bijstandsuitkering van 411 euro. Alleen voor moeder en kind, voor eten en drinken. Niels heeft als scholier een studietoelage van 90 euro. Je hoort ze niet klagen. Huur hoeven ze niet af te dragen. Dankzij de inzet en 'connecties' van hun ouders heb ben ze ook nog een fantastische bruiloft kun nen geven. „We werden aan alle kanten ge matst. Het werd een superfeest, waar we maar 850 euro voor kwijt waren." Bij het stadhuis stonden alle medeleerlin gen van school het jonge bruidspaar toe te juichen. Ze zijn hun vrienden absoluut niet kwijtge raakt door het plotselinge ouderschap Ook gaan ze nog regelmatig stappen. Niels: „Niet dat we elk weekend uitgaan, maar dat deden we voor die tijd toch ook al niet." De reacties op school waren zeker niet nega tief. „Eerst geloofden ze me niet. Dachten ze dat ik een geintje maakte. Vooral meis;es vinden het wel leuk dat je een kind hebt. Ie dereen weet het, ook mensen die je zelf me: eens kent. Het is tegenwoordig toch iets bij zonders als je zo jong vader bent." Om zich heen ziet Niels alleen vaders die 'minstens 27 jaar' zijn. Uiteraard is er wel een en ander in zijn le ven veranderd: „Vroeger ging ik na schooi nog wel eens met vrienden de stad in. Nu ge ik regelrecht naar huis, naar Lucas. Er is meer regelmaat in zijn leven gekomen al was het alleen maar vanwege de vaste eb tijden van zijn zoontje. „Dat vind ik hele maal niet erg." Bastienne schakelde over van dag- naar avond-havo. zodat er altijd iemand voor Lucas is. 'Ooit' zal het wel komen van een zusje of broertje voor het kleine mannetje Voorlo-; pig denken de jonge ouders daar nog ever. niet aan. De eerste jaren hopen Niels en Bas tienne nog wel bij zijn ouders in te kunne: blijven wonen. Ze staan nog met eens bij ee gemeente voor een woning ingeschreven.'. „Het is wel makkelijk en goedkoop zo. Ze willen immers nog verder studeren. Niels in formatica, Bastienne weet nog met precies in welke richting. Met dat voornemen is het prettig te weten dat opa en oma altijd bij de handzijmN®- nee, van een opvoedingsstrijd tussen bo«r en 'beneden' is geen sprake. Niels: „Alsur eas bij mijn ouders is, bepalen zij deregei Is hij hier, dan zijn wij de baas. Zo simpen dat." Arnold Zwrs Tienermoedercentrum Donna in Hengelo (O.) is het eerste in Nederland dat zich ook op tienervaders gaat richten. Donna is onderdeel van de stichting Jara- bee Jeugdzorg Twente. Al acht jaar ontfermt de instel ling zich over jonge moeders en staat hen met raad en daad terzijde. „Op zeker moment merkten we dat er ook bij jonge va ders behoefte aan steun en informatie bestond", zegt coördinator Alice Hammink. Ons land telt circa 4500 tienermoeders en 450 tienerva ders (althans de categorie die het kind heeft erkend, de anderen doen dat kennelijk niet). Vaak blijven prille re laties wel in stand, maar het zijn veelal turbulente tij den voor pubers die plotseling en eigenlijk veel te vroeg moeten gaan vaderen en moederen. Er speelt ineens zoveel: geldzorgen, huisvesting, opvoe ding, het al dan niet afmaken van school. Soms nemen de ouders - opa en oma - een deel van de zorg van de ba- by op zich. Op zeker moment krijgt het jonge stel be hoefte om daar zelf meer verantwoordelijk voor te zijn. Ze willen niet betutteld worden en laten zien dat ze het zelf ook kunnen. Het is dan wel van belang dat ze we ten hoe ze het aan moeten pakken. Donna kan hen daar in bijstaan. „We maken hen wegwijs in de instanties waar ze aan moeten kloppen, bijvoorbeeld voor huisvesting of een uitkering. Soms regelen we ook onderdak. Als de meis jes of jongens hier zijn, kan hun kind hier naar het kin derdagverblijf. We gaan jonge vaders ook met jongens in dezelfde situatie in contact brengen." De jongste moeder die zich ooit aandiende was veertien jaar. Gemiddeld ligt de leeftijd van de 'Donna-moe ders' op 18 tot 22. Donna wil voor jonge vaders een aparte groep oprichten. „Voor jongens valt het niet mee", aldus Alice Hammink. „Praktisch alle werkers in dit soort zorg en hulpverlening zijn vrouwen. Alles is immers op de jonge moeders gericht. Het is van belang dat die jongens ook mannen tegenkomen die hen bege leiden. Daarom willen we speciaal voor hen een manne lijke vertrouwenspersoon aanstellen." Jonge stellen worstelen vaak met de vraag of ze samen wel een relatie willen en dan zitten ze meteen al met een kind. Soms wil een jonge moeder niet dat haar (ex-)vriend het kind erkent, dan heeft ze aan hem geen verplichtingen. Maar ook als hij geen relatie met de moeder meer heeft, wil de jonge vader toch vaak\erar- woordelijkheid voor zijn kind dragen Donna zal er1-? aansturen dat dat goed wordt geregeld. „We proberen te bevorderen dat er in het belang van het kind tussen beide ouders een zo harmonieus mogelijke situatie oc staat." Of het aantal tienerouderschappen groeit: „Mijn indruk is van wel." Harde cijfers ontbreken - 'motjes' en 'ongelukjes' anno 2004 nog steeds voor o- men; het lijken de jaren vijftig wel. Hoe staat het an met de pil en het condoom? Alice Hammink: „Er is veel voorlichting, je kunt er over lezen. De praktijk is vaak andei's. Dan w. e.nLö gens geen condoom gebruiken omdat ze dat niet ie vinden en denken ze: 'Ach, de eerste keer, het zal zo vaart niet lopen.' Of het zijn bepaalde medicijnen drugs die de werking van de pil aantasten. Het kan\ alles zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28