Timmer wacht mooi seizoenslot PZC Zwaar boeten voor een doodschop Belgen schuiven straten schoon om Omloop Het Volk te helpen Wisse kan nationale titel niet verdedigen 25 Verheijen klopt Hedrick in onderlinge rit Groningse schaatsster verzekert zich van derde startbewijs op WK afstanden Sjaak Polak tekent voor drie jaar bij ADO Rentree Serena Williams uitgesteld Gabriel Batistuta wil naar Athene Recordverlies Borussia Dortmund Anouar Diba tot 2008 bij NAC Gabriela Szabo mist Spelen Westerveld langer uitgeschakeld Orie uitgeroepen tot beste coach van het jaar Lotte Visschers wint 800 meter in Chemnitz Zwolle en Vitesse in evenwicht: 1-1 zaterdag 28 februari 2004 dnnrGiis van Oosten HEERENVEEN - Weg met de beredeneerde vlakke schema's, leve het man-tot-man gevecht. Met een indrukwekkende ver snelling op de vijf kilometer bracht Carl Verheijen gistera vond tijdens de wereldbekerfina- |e in Heerenveen de Amerikaan- se wereldkampioen allround Chad Hedrick tot razernij. „Het was een mentaal spelletje en een tactische vernedering", zei Ver heijen. Verheijen won in 6 minuten 20,55 seconden en verbeterde daarmee in een gedurfde rit zijn persoonlijke record en het vier jaar oude baanrecord van Gian ni Romme. Verheijen plaatste een eindsprint die hem een snel le tijd opleverde en Hedrick uit evenwicht bracht. De Texaan - tweede in 6.22,06 - verloor door middel van een tactiek die hij zelf jarenlang in het skeeleren veelvuldig met succes hanteer de. „Dit was even nodig. Ja. ik heb Chad een lesje gegeven", glunderde Verheijen na afloop. Het gevecht tussen Verheijen en Hedrick plaatste het terugkeren de ritueel om de startbewijzen op de WK afstanden over twee weken in Seoul in de schaduw. De uitkomst is dat op de vijf ki lometer Bob de Jong (6.26,20) en Gianni Romme (6.28,56) Verhei jen vergezellen naar Zuid-Ko- rea. De grote verliezer van gistera vond was Joehem Uytdehaage. De titelverdediger werd met zijn zesde plaats (6.30,15) de vierde Nederlander en valt. net als Tom Prinsen (12de), buiten de hoot. GPD foor Peter van der Hulst HEERENVEEN - Marianne Timmer maakt zich op voor een mooie apotheose van het sei- roen. Na enkele kwakkeljaren is de schaatsster niet meer af te Moppen. Als eerste Nederlandse vrouw veroverde ze vorige maand in Nagano de wereldtitel sprint. Over twee weken krijgt it in Seoul drie kansen om op nieuw op mondiaal niveau te flo reren. Timmer was voor de WK afstanden al zeker van startplek- ken op de 500 en 1000 meter, gis- leren voegde ze daar een derde ticket - op de 1500 meter - aan Timmer moest op het ijs van Thialf nog het nodige prijsgeven op de 'mijl'. Vooral in haar slot ende verloor ze terrein, maar zorgen maakt de sprintster zich daar niet over. „In november eed ik voor het laatst een 1500 meter. Technisch was het goed en ook de timing klopte, maar ik moet mijn slagen iets korter ma ken Het ritme moet omhoog dan verzuren mijn benen min der." Beste papieren De wereldkampioene sprint denkt niet dat het zware pro gramma haar podiumkansen in de weg zit. Op de 500 en 1000 meter mogen haar in Seoul de beste papieren worden toege dicht. Evenals vorige week in In zeil werd Timmer gisteravond in Heerenveen derde op de 500 meter. Ze legde daarmee defini tief beslag op de tweede plaats in het wereldbekerklassement. ENSCHEDE - Sjaak Polak keert terug naar ADO Den Haag. De uit Scheveningen af komstige linkspoot - nu spelend bij FC Twente - tekent een con tract voor drie jaar met een op tie voor nog een jaar. Polak stond onder meer in de be langstelling bij RBC, Sparta, Groningen, Duisburg en een Russische club Ook zijn huidige broodheer FC Twente wilde zijn contract verlengen, maar de 28-jarige voetballer koos voor een terugkeer naar huis, naar de vertrouwde omgeving van Den Haag „Het geeft een heerlijk ge voel dat mijn vriendin en ik straks terug kunnen naar Den Haag", zegt Sjaak Polak vanuit Enschede „Terug naar onze fa milie en vrienden. Ik speel 4,5 jaar bij FC Twente en dan is het toch lekker dat ik in de zomer te rug kan en dat ik bij de club te ken. waar ik nog bij de ama teurs heb gespeeld." Polak ziet toekomst in het Haag se Zuiderpark. „De plannen voor de toekomst spreken mij aan. Elders had ik misschien wel wat meer kunnen verdie nen. maar geld is met het aller belangrijkste." Sjaak Polak speelde voordat hij zijn debuut maakte in het be taalde voetbal bij de amateurs van ADO en Scheveningen. Ook kwam hij in actie voor Excel sior Hij heeft geen clausule in zijn contract met ADO dat hij onder de verbintenis uit kan als de club zou degraderen. „Wel nee, dat is niet nodig. ADO de gradeert helemaal niet." GPD Vandaag kan ze op de 1000 me ter nog een trede hoger komen. Ze moet dan wel Jennifer Rodri guez van het lijf zien te houden. Maar ook op de mijl acht Tim mer zich in Seoul niet kansloos. „Ik heb wel vaker op het po dium gestaan. Als ik het verval in de laatste ronde terug kan brengen, zit ik er zeker bij." Timmer is niet als enige op mooie plannen aan het broeden Barbara de Loor wil haar vierde plek op de WK afstanden van vo rig jaar verbeteren. „Ik moet dan zorgen dat ik in het begin niet te veel verlies op snelle mei den als Anni Friesinger en Ro driguez." Krachtiger De voortekenen zijn goed. De Loor bloeide dit seizoen in de ploeg van Friesinger op. Onder trainer Markus Eicher werd ze vooral krachtiger Gisteren had ze in ieder geval weinig moeite om de concurrentie voor een WK-plaats (Annamarie Thomas en Sandra 't Hart) van het lijf te houden Renate Groenewold was al zeker van WK-deelname Ze werd vorige week al aange wezen voor Seoul omdat ze met haar derde plek in het wereldbe kerklassement voldoende vorm had getoond. De Dalense slaag de er gisteren niet in om nog een plekje op te schuiven Achter winnares Friesinger reed Groe newold de achtste tijd. Wie Timmer in Seoul vergezel len op de 500 meter wordt mor gen pas duidelijk. Frouke Oonk. vorige week in Inzeil verrassend tweede, bezit de beste papieren. Ze werd gisteren in Heerenveen zesde. Oonk dacht na enkele te genvallende seizoenen aan stop pen, maar sinds ze dit jaar de za ken anders aanpakt, gaat het veel beter. Ze pakte een studie Marianne Timmer moet aan het zuurstof na haar rit op de 1500 meter, waarop ze een ticket verdiende voor de WK afstanden. foto Vincent Jannink/ANP door Ad Pertijs GENT - De Omloop Het Volk móet vandaag doorgaan. Al thans. dat vindt het volk. Met man en macht is gisteren ge werkt aan het sneeuwvrij ma ken van het 200 kilometer lan ge parkoers tussen Gent en Lo keren. Wegen zijn geveegd en met zout bestrooid. Zonder dat de organisatie daar zelf iets aan heeft hoeven doen. „Alle betrokken gemeenten en diensten zijn spontaan zelf aan de slag gegaan", zegt koersdi- recteur Wim van Herreweghe. „Sommige gemeenten meldden me dat ze de wegen vandaag wel drie keer hebben geveegd. Iedereen leeft mee Iedereen wil dat die koers doorgaat". zegt Van Herreweghe met am per verholen trots. Slapeloze, witte nachten heeft hij de afge lopen dagen beleefd, maar de Vlaamse liefde voor de wieler sport, en dus ook voor de tradi tionele openingsklassieker, houdt hem op de been Gevraagd naar de knelpunten op het parkoers kan hij niets anders zeggen dan: „Die paar passages door Wallonië. Ze lig gen er echt slecht bij. De Cote de Tneux en de aanloop naar de Kanarieberg worden een probleem vanwege de vele sneeuw en de ijsplekken. Daartussen ligt - op Vlaams grondgebied - de Oude Kware- mont. Geheel sneeuw- en ijs vrij. Ik wil maar zeggen Wat voor het Vlaamse volk geldt, geldt kennelijk niet voor de Walen. Maar Van Herreweg he is ook eerlijk als hij zegt dat er gisteren niet gereden had kunnen worden. „In de nacht en ochtenduren verlamde giste ren het gehele land. Het totale aantal filekilometers zwol aan tot 1100 en de federale ver keerspolitie riep autobestuur ders en vrachtwagens op voor al niet te gaan rijden." Beslissing Voor afgelopen nacht voorspel de het KMI andermaal sneeuw buien „Hoe zwaar en waar pre cies, kunnen ze niet me vertel len'. zei Van Herreweghe gis termiddag op een bijeenkomst van de ploegleiders en de jury. Vanochtend om 9 uur hakt Van Herreweghe de knoop door „Toch beslis ik zelf of we rij den of niet", zei Chocolade Jac- ques-ploegleider Johan Capiot gisteravond Hij heeft maar liefst vijf Nederlanders (Vos kamp. Van Velzen, Löwik, Koerts en Hiemstra) opgesteld in zijn achttal. „Als er onver antwoord veel sneeuw ligt mor genochtend, blijven we bin nen." Van Herreweghe heeft van daag een paar noodgrepen ach ter de hand: „Een half uurtje later vertrekken en de koers in korten." Van Herreweghe speculeert er verder op dat zijn koersgekke landgenoten de besneeuwde wegen voor het middaguur weer hebben schoongeveegd. Die paar stukken in Wallonië (nabij Ronse) kunnen hem dan gestolen worden. GPD Alex Ferguson draagt sinds enkele jaren de adellijke titel 'Sir' met óch mee. Toch gedraagt de manager van Manchester United zich niet altijd als een gentleman, zo bleek woensdag maar weer. Ferguson wond zich na het duel met Porto verschrikkelijk op te- Sfnzijn collega José Mourinho, want United-aanvoerder Roy Keane zou een fodc kaart zijn aangenaaid. De televisiebeelden maakten echter dui delijk dat daar geen sprake van was. Er was weer even kortstondig sprake van kortsluiting in het hoofd van Keane. 'oen hij zijn noppen in de heup van doelman Vitor Baia plantte. Ferguson ''leef toch bij zijn standpunt: „Er zat Seen boze opzet in deze actie, het is niet Rovs stijl om iets zoals dit te doen." Dat is toch een opmerkelijke conclusie wanneer je aanvoerder zo juist voor de elfde keer een rode kaart heeft gekregen als speler van Uni ted. En de echte stijl van Keane is in middels wel bekend. Vraag het maar aan Alf-Inge Haaland. De Noor bles seerde Keane in september 1997 tijdens de derby tussen United en Manchester City en beschuldigde de Ier er vervol gens van zich aan te stellen. Voor die opmerking moest Haaland drieënhalf jaar later een dure rekening betalen. Keane deelde opzettelijk een doodschop uit aan de Noor en verklaar de vervolgens in zijn biografie lang op dat moment te hebben gewacht. De car rière en knie van Haaland waren ka pot, Keane kreeg vijf duels schorsing en een boete van zo'n 225.000 euro. Een schijntje voor de recidivist, want dat is ongeveer anderhalf weekloon. Niet iedere profvoetballer kan zo'n be drag echter één-twee-drie ophoesten. Kevin Muscat kwam weliswaar één sei zoen voor Glasgow Rangers uit, maar verder speelde de Australiër vooral in de marge van het Engelse profvoetbal. Deze week werd Muscat samen met zijn ex-club Wolverhampton Wande rers veroordeeld tot het betalen van 375.000 euro schadevergoeding aan Matthew Holmes. Zes jaar geleden brak Muscat in dienst van de Wolves het scheenbeen van de speler van Charl ton Athletic, die daarna nog tot slechts één invalbeurtje kwam. De Hoge Raad vond de tackle van Muscat buiten alle proporties en kende daarom een grote som geld toe aan Holmes. Het bedrag betekende echter geen re cord, want dat staat op naam van Ke vin Gray. Als verdediger van Hudders- field Town brak hij in 1997 op brute wijze (twee gestrekte benen) de loop baan en het been van Bradford Ci ty-spits Gordon Watson. Gray werd veroordeeld tot het betalen van 1,35 miljoen euro schadevergoeding en zag zijn spaargeld als sneeuw voor de zon verdwijnen. De verdediger verklaarde dat er van opzet geen sprake was, maar de verklaring voor de rechtbank van le gende Jimmy Hill liet niets te wensen over. „Het was de ergste overtreding die ik in vijftig jaar voetbal heb ge zien", zei de getuige met de karakteris tieke kin. Van het drietal waren de carrières van Haaland en Holmes na de aanslagen snel voorbij, terwijl Watson nog wel aan voetballen toekwam. De daders konden nog gew oon verder voetballen en voelden enkel de financiële gevol gen. Want een black-out. waas voor de ogen of kortsluiting in het hoofd gaat de laatste jaren niet meer ongestraft voorbij. Een doodschop kost tegenwoor dig gelukkig een paar centen. Barry van der Hooft op, zocht vaker haar vriendin nen op en zat meer op de fiets. In het gewest leefde ze weer op „De jongens zijn daar ideale trainingsmaatjes, omdat ze niet zo hard rijden als de echte top pers," aldus de schaatsster Andrea Nuyt lijkt de derde aan gewezen rijdster voor Seoul. Ma rieke Wijsman en Yvonne Lee- ver mogen niet in staat worden geacht om de tijd van Nuyt (38.86) te verbeteren GPD NEW YORK De rentree van tennisster Serena Williams is uitgesteld De voormalige nummer één van de wereld wilde volgende week voor het eerst in acht maanden weer in actie komen in de Quatar Open, maar heeft vanwege een griepaanval afgezegd. Williams was lang uit de roula tie vanwege een knie-operatie. Volgens Williams (22) is ze daar inmiddels helemaal van hersteld. ANP BUENOS AIRES - Gabriel Batistuta (35) heeft zijn zin nen gezet op een olympisch avontuur. De Argentijn wil als dispendatiespeler mee naar Athene. „Maar dan moet ik wel gevraagd worden door de coach", zei hij „Maar het zou een droom voor me zijn om op de Spelen uit te kunnen komen." Batistuta zette een eind achter zijn loop baan als international nadat Argentinië op het WK in Ja pan en Zuid-Korea al in de eerste ronde werd uitgescha keld. ANP/RTR DORTMUND - De Duitse voetbalclub Borussia Dort mund heeft in de eerste helft van het boekjaar 2003/2004 een recordverlies van 29.4 miljoen euro geleden. De club gaf gisteren als belangrijkste reden voor het forse verlies de vroegtijdige uitschakeling in de Champions League aan Voorzitter Gerd Niebaum van Borussia heeft een enorme bezuiniging van tenminste 20 miljoen euro aange kondigd. ANP BREDA - Voetbalclub NAC Breda heeft het contract van Anouar Diba verlengd tot 2008. De Marokkaanse aanval ler had nog een verbintenis die hem tot 2005 aan de Bra bantse club bond, maar ging akkoord met het openbreken en verlengen daarvan. ANP LONDEN - De Roemeense atlete Gabriela Szabo mist de Olympische Spelen. De titelverdedigster op de 5000 me ter heeft van haar doktoren langdurige rust voorgeschre ven gekregen. Szabo heeft aangeven dat ze zich 'opge brand' voelt, nadat ze haar eerste race van het seizoen in Birmingham (3000 meter indoor) niet uitliep. ANP/RTR SAN SEBASTIAN - Sander Westerveld is één tot twee maanden uitgeschakeld door een gebroken linkerpink. De Nederlandse doelman van de Spaanse club Real Sociedad brak zijn pink dinsdag in het Champions-Leagueduel te gen Lyon. Door de blessure mist de keeper waarschijnlijk het grootste gedeelte van het lopende seizoen. Westerveld werd gisteren geopereerd. „Sander hoopt dat hij over een maand weer kan spelen", zei zijn zaakwaarnemer Ton van Dalen. „Maar als het tegenzit is hij twee maanden uit geschakeld." ANP/AFP HEERENVEEN - Schaatscoach Jac Orie (36) van de SponsorLo- terijformatie is gisteren in Hee renveen uitgeroepen tot coach van het jaar 2003. De verkiezing was. voor de tweede keer, uitge schreven door sportkoepel NOCNSF. De primeur was twaalf maanden geleden voor voetbaltrainer Guus Hiddink. De nog relatief jonge coach had het afgelopen jaar onder meer successen met Gianni Romme (Europees- en wereldkampioen allround) en Erben Wennemars (wereldkampioen 1000- en 1500 meter) De reeks van dit jaar, niet tellend voor de uitverkie zing, mag er ook al zijn. Wereld titels sprint voor Wennemars en Timmer. Europees kampioen schap allround voor Tuitert. Orie versloeg bij de verkiezing honkbalcoach Robert Eenhoorn en judocoach Cor van der Geest. GPD door Bauke Boersma en Roeland van Vliet GOES - Yvonne Wisse (21) kan haar nationale titel op de meer kamp dit weekeinde niet verde digen. De uit Vlissingen afkom stige atlete heeft zich afgemeld voor het NK in het Belgische Gent omdat het eveneihent door andere afzeggingen van de sta tus van nationaal kampioen schap is beroofd. De eerste afzegger voor de meer kamp in Gent was Karin Ruckstuhl. De atlete werd deze week geselecteerd voor het we reldkampioenschap dat volgen de week vrijdag in het Hongaar se Boedapest begint en het NK past logischerwijs niet in de voorbereiding van Ruckstuhl Maar toen daarbovenop ook nog de afmelding van twee gebles seerd geraakte atletes kwam, slonk het deelnemersveld voor het evenement in België plotse ling naar slechts twee atletes. Volgens de reglementen van de Nederlandse atletiekbond is dat te weinig om van een officieel NK te mogen spreken. Gerard Lenting, trainer van Yvonne Wisse, probeerde het evenement nog te redden en meldde bij de KNAU nog wel en kele meerkampsters te kennen die mee zouden willen doen. Maar van een dergelijke oplos sing wilde de bond niets weten De bond wilde de wedstrijd ech ter wel door laten gaan, maar daar wilde Wisse op haar beurt niets van weten. „Als het geen NK is, doe ik ook niet mee." Wisse had in Gent graag haar ti tel verdedigd, maar richt zich nu maar helemaal op het out- doorseizoen. „Van 16 april tot 7 mei zit ik in Portugal op trai ningskamp. Daar gaan we de ba sis leggen voor een goed buiten seizoen." Nu het indoorkampioenschap af gelast is, vreest Wisse nog met voor het outdoorkampioenschap in mei, waarop ze ook haar titel verdedigt. „Ik verwacht dat de geblesseerde atletes dan weer hersteld zijn en dat Ruckstuhl ook weer meedoet. Bovendien zijn er outdoor altijd al meer deelneemsters. Nee, dat kam pioenschap zal wel doorgaan", verwacht Wisse. van onze sportredactie CHEMNITZ - Lotte Visschers heeft gisteren in Chemnitz tij dens internationale zaalatletiek wedstrijden de 800 meter gewon nen. De Nederlandse, geselec teerd voor de WK, zegevierde in 2 minuten en 2,99 seconden, een persoonlijk record. Najila Ja- ber, ook uitkomend voor Neder land, eindigde op de tweede plaats in 2.01,79. In de Oost-Duitse stad kwamen nog meer Nederlandse atleten in actie als laatste test voor de WK in Boedapest begin maart Niet allemaal zonder succes. Patrick van Balkom zegevierde in de fi nale 200 meter in 21,41 secon den. Marcel van der Westen ein digde als 4e in de finale 60 me ter horden in 7,79 seconden De Zuid-Afrikaan Shaum Bownes won in 7,65. Gregory Sedoc werd 6e in 7,85. Bij het polsstokhoogspringen legde Rens Blom met 5,75 meter beslag op de tweede plaats. Pascal van Assendelft eindigde in de finale 60 meter als zesde en laatste in 7,45 De overwin ning ging naar Vida Anim uit Ghana. In de serie was Van Assendelft 0.02 sneller geweest. Judith Vis haalde als derde in de serie (8,29) de finale 60 meter horden. Daarin finishte zij als zesde in 8,37. ANP ZWOLLE - FC Zwolle en Vites se hebben gisteravond in een rechtstreeks degradatieduel met 1-1 gelijk gespeeld. Het verschil tussen de nummers achttien en zeventien van de ere divisie bleef daardoor vier pun ten Knol opende in de 68e mi nuut de score voor Vitesse, Van der Haar zorgde in de voor laatste minuut uit een straf schop voor de gelijkmaker. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25