Vinokoerov heeft kracht voor twee Spaanse wielrennen door elkaar geschud PZC 2 Johan Museeuw is aan zijn laatste wielerlente toe De Ronde, de Hel en de wereldtitel Baden Cooke nog sterker en sneller 23 c 0 o 0 0 0 zaterdag 28 februari 2004 Peter van Petegem won in het voorjaar twee klassie- j kers. Lance Armstrong werd voor de vijfde keer Tourwin- naar. Paolo Bettini veroverde de wereldbeker en Igor Astar- loa werd wereldkampioen. Maar wat Alexander Vino koerov liet zien was ook niet j De Kazak stond er al in Pa- njs-Nice, won de Amstel Gold- I race, de Ronde van Zwitser- 1 land en eindigde als derde in de Tour. Het maakte dat de coureur van T-Mobile klom naar de vijfde plaats op de UCI-rangschikking. Dat alles woog echter met op tegen het verües dat Vinokoerov in 2003 j leed. In maart overleed zijn gro te vriend Andrei Kivilev, na I een val in Parijs-Nice. „Sinds- dien heb ik kracht voor twee Andrei rijdt vanaf die dag met me mee." Kosten noch moeite waren ge spaard door T-Mobile. In een kalksteengroeve, onder het grondoppervlak van Mallorca, was half januari een eendaagse droomwereld geschapen. Met volop moderne muziek, de lek kerste hapjes en veel show. Be halve renners en sponsors was echter ook de pers uitgeno- I digd. En dus was voor Alexan- der Vinokoerov de grootste lol er al weer van af. De dertigjari- ge Kazak schijnt van feestjes te houden, maar dat moet dan wel ver van de camera's en blocnotes gebeuren, in kleine, besloten kring Met vrienden of collega's. Als de fles wodka op tafel komt, is de coureur vaak de gangmaker. Feestbeest „Nieuwkomers bij de ploeg worden door Vino altijd meege nomen naar de disco. Hij schijnt dan helemaal niet zo j schuchter te zijn. Eerder een feestbeest", weet Madeion van Maastricht. De jongedame uit het Gelderse Vaassen beheert de fansite voor Vinokoerov (www.vinokourovnet.tk). „Hoe dat ooit begon met die websi te?" Ze moet er om lachen. Tuurlijk, het leuke blonde kop- pie van Vinokoerov sprak haar aan. „Maar ik ben een fansite gaan maken omdat ik het zie lig vond dat hij nooit wat won. Als er iemand voor Ullrich op kop moest rijden, deed Alexan der dat. En moest de sprint voor Erik Zabel worden aange- I trokken, dan zag je hem ook." Inmiddels is de status van Vino- I koerov, bij wie het in het verle- den nog aan koersinzicht ont brak, echter duidelijk veran derd. „Nee, zielig is hij niet meer," vindt Madelon. Afgelo pen jaar zegevierde de Kazak in Panjs-Nice, de Amstel Gold- race, de Ronde van Zwitser land, won hij een rit in de Tour de France en werd hij derde in de eindrangschikking van die- zelfde Franse ronde. Op 12 ok tober sloot hij een bewogen jaar af met winst in het Kivilev Memorial Kriterium in Ka- zachstan. Alexander Vinokoerov Hij moest en zou daar winnen. Zoals hij voor zijn vriend Andrei Kivilev in 2003 wel meer realiseerde. Vinokoerov trok op zijn zestien de met zijn makker, met wie hij de wielerschool van Almaty (het vroegere Alma Ata) door liep, naar Frankrijk. Aan hun lange, hechte vriendschap, die geenszins werd doorkruist doordat beiden voor verschil lende broodheren fietsten, kwam begin maart 2003 plots een einde. Cofidis-renner Kivi lev verongelukte in Parijs-Ni ce. Vinokoerov overwoog af te stappen, deed dat niet, en won vervolgens als eerbetoon aan zijn maatje de pittige meer daagse. „Ik had het gevoel dat Kivilev met me meereed." Dat gevoel zou de rest van het sei zoen blijven. Vinokoerov be sloot de doelen die Kivilev bij leven had nu zelf na te streven. Zelfs het podium in de Tour bleek haalbaar. „Andrei had zich dat ten doel gesteld. Ik heb het voor hem gereali seerd", vertelde Vinokoerov nog maar eens op Mallorca. „Zijn dood heeft mijn leven veranderd. Ik ben gemotiveer der, fiets met de kracht van twee. Ik voel zijn aanwezig heid." O 0 01 N </i im l, l A Ook Madelon van Maastricht is ervan overtuigd dat Vino koerov juist daardoor in 2003 zo sterk voor de dag kwam. „Die twee kenden elkaar door en door, hadden van jongs af aan met elkaar in een inter naat gezeten. Ze kregen er een hele strenge opvoeding. Drie keer per dag trainen of het nu regende of sneeuwde, slapen op keiharde bedden. Dan word je echte maatjes. Daarom ook heeft Alexander de Kivilev Foundation opgericht. Andrei onderhield ook zijn broers en hun gezinnen, de rest van zijn familie in Kazachstan. Wie nu geld stort, weet dat hij zowel een bijdrage levert voor die fa milie als voor het wielrennen daar." Eerder al nam Vinokoerov het nodige materiaal mee naar zijn geboorteland. Fietsen, wielerte- nues, schoentjes, brillen. Zo nu en dan overlegt hij zelfs met de premier om de toekomst van het wielrennen in Kazachstan te verzekeren. Er zijn plannen om een wielerploeg op te zet ten, waarin wielertalent uit Ka zachstan de kans krijgt zich te meten met de Europese concur rentie. „Als het kan, help ik", is Vinokoerovs motto. De in Petropavlovks geboren Vinokoerov gaat in de winter maanden steevast terug naar zijn geboortestreek. Met zijn vrouw Svetlana en de drie jon ge kinderen (Irma, Nikolas en Kiril) verlaat hij dan vol goede zin het mondaine Monaco. En keert terug naar de plek waar hij, zeker sinds de Spelen van 2000, een grote held is. In Syd ney namelijk won Vinokoerov zilver in de wegwedstrijd, na een unieke ontsnapping met zijn Telekom-ploegmaten Jan Ullrich en Andreas Klöden. Vi nokoerov, al luitenant, werd prompt tot kapitein bevorderd en kreeg een auto en apparte ment cadeau.Van die tijd ook dateert de goede vriendschap met Ullrich. In de winter van 2002-2003, toen Ullrich nota bene besloten had Telekom te verlaten, bezocht de Duitser zijn teamgenoot. Samen zwom men ze in ijskoude meren en jaagden ze op eenden en wilde zwijnen in de uitgestrekte na tuur. Kopman Dit jaar zijn de twee herenigd. Ullrichs avontuur bij Team Coast/Bianchi is de Duitser fi nancieel slecht bevallen, de ploeg hield bovendien op te be staan. Een terugkeer van Ull rich bij T-Mobile, de nieuwe naam van Team Telekom, maakt dat Vinokoerov pas op de plaats moet maken. Durfde hij na de Tour van 2003 te be weren dat „wie het ene jaar op het podium staat, het jaar erop de Tour kan winnen", nu is Ull rich opnieuw de kopman. Al heet het in Vinkoerovs taal „dat we wel kijken wie er in de laatste week het beste voor staat, als er maar iemand van onze ploeg wint". De Kazak weet ook hoe de verhoudingen liggen. Zijn ze lang even goed dan kiezen de beleidsbepalers van T-Mobile voor Ullrich. De Duitser is niet voor niets terug gehaald. Hij wordt al jaren be schouwd als de enige coureur die Lance Armstrong kan af troeven. En er zijn twijfels of Vino koerovs motortje wel groot ge noeg is om überhaupt de Tour de France te winnen. Al wil de teamarts van T-Mobile, Lothar Heinrich, anders doen geloven. „Niemand is sinds Bjame Riis in één jaar zo spectaculair ver beterd." Maar zelfs Madelon van Maas tricht, de beheerster van de fan site, betwijfelt of de Kazak de Tour kan winnen. „Wedstrij den als Parijs-Nice, de Ronde van Zwitserland en ook klassie kers kan hij ieder jaar weer pakken, maar het geel in Pa rijs? Ik denk dat hij daar toch niet goed genoeg voor is." Maar haar idool is in ieder ge val allang niet meer dat zielige mannetje van vroeger. Edward Swier In Spanje is veel, zo niet alles anders. Diverse wielerploe gen werden afgelopen seizoen met opheffing bedreigd, slechts net grote moeite werden nieu we sponsoren gevonden. Vooral plaatselijke overheden en bu reaus voor toerisme hielden de Kerkgelegenheid intact. De top- coureurs wisselden evenwel óijna zonder uitzondering van werkgever. Of het er allemaal beter op werd, is de vraag. Het is even zoeken naar de juis te kleuren als tijdens een van de vele voorbereidingskoersen van uit de helikopter wordt inge zoomd op het peloton De came ra kan de Spaanse topcoureurs Naar moeilijk vinden Rijdt Maarniet Oscar Sevilla? O nee, die heeft het vertrouwde groen-blauw-wit van Kelme in geruild voor Phonak. En waar zijn de Once-shirtjes eigenlijk? Ach natuurlijk, die ploeg be staat niet meer. De formatie •an Manoio Saiz wordt nu ge sponsord door Liberty Seguros. En zo is er nog veel meer nieuws onder de Spaanse zon. Wat dacht u van iBanesto, net als Once een bolwerk in de wie- •frgeschiedenis? Na jaren van succes - Miguel Indurain haalde zijn vijf Tourzeges in het shirt van de bank - was het niet lan ger interessant voor de geld schieter nog vele miljoenen eu- zo s te sponsoren. Zoveel reve nuen als begin jaren negentig haalde het bedrijf allang niet meer uit de wielerreclame. Teammanager José-Miguel Echavarri slaagde er maar niet in een sponsor te vinden, zag zijn toprenners Flecha, Merca- do, Petrov en Piepoli één voor één de benen nemen. Totdat het bureau van toerisme van de Ba learen zich meldde. De plaatselijke overheden wil den de Illes Baleares, dat zijn behalve Mallorca ook nog Me- norca, Ibiza en Formentera, on der de aandacht van de (wie lertoerist brengen. Aanvanke lijk werd ingezet op de Duitse vakantieganger en dacht men een ploeg rond Jan Ullrich en diens failliete Bianchi-boedel op te zetten. Maar Ullrich koos voor een terugkeer naar T-Mobi- le, waarop de eilandengroep als reddende engel op eigen Spaan se bodem optrad. „Alle eilan ders zullen trots zijn op dit team", wilden de autoriteiten doen geloven Het team is er ech ter, omdat de tijd al begon te dringen, niet sterker op gewor den. Manoio Saiz zat afgelopen jaar zo'n beetje in hetzelfde schuitje als Echavarri. Once had beslo ten er na vijftien jaar een punt achter te zetten, de loterij waar van de opbrengst naar blinden gaat, had het wel gezien in de wielersport. Een nieuwe spon sor was niet één-twee-drie ge vonden. Bang zijn marktwaarde te verliezen, koos Joseba Beloki voor een transfer. En dat terwijl een huilende Saiz juist Beloki Joseba Beloki afgelopen zomer nog als zijn ei gen zoon in zijn armen had geno men na diens val in de Tour de France. In Franse dienst, bij Brioches la Boulangère, moet Be loki nog maar laten zien tot het zelfde in staat te zijn als waar toe de schreeuwgrage Saiz hem aanspoorde Beloki is het jaar alvast niet best begonnen. Hij kampt met tendinitis in zijn knie en moet de competitie nog mijden. Saiz vond uiteindelijk wel een sponsor: de Amerikaanse verze keringsbank Liberty Seguros. Zonder absolute kopman was Saiz echter nergens, besefte de bevlogen ploegleider En dus werd - voor een gigantische af koopsom - Vuelta-winnaar Ro berto Heras losgeweekt bij de ploeg van Lance Armstrong. De Amerikaan moet er van over tuigd zijn dat Heras hem dit jaar niet zal kunnen bedreigen in de strijd om het geel in de Tour. anders had hij Heras, het type kopman-wordt-luxe-hel- per waarmee Armstrong zich poogt te omringen, nooit laten gaan. Armstrong: „Wie de Vuelta kan winnen, heeft de Tour nog niet zomaar gewonnen." Saiz heeft echter goede hoop de Ameri kaan nu eens af te troeven. He ras daarentegen dekt zich al in. „Ik voel geen druk. Met een nieu we sponsor en nieuwe renners moet het in de komende drie jaar een keer gaan lukken." Saiz heeft overigens zo'n beetje de enige ploeg die het redt zon der steun van de (plaatselijke) overheid. De stad Fuenlabrada is een belangrijke sponsor van de bescheiden Spaans-Belgische fusieploeg Relax-Bodysol. En Euskaltel-Euskadi draait ook al jaren op de trots van de Baski- sche natie. Naast de telefoon maatschappij van de Spaanse provincie is ook het regionale bestuur, en de afdeling toerisme in het bijzonder, financieel zeer begaan met de Baskische wieler ploeg. De ploeg bleef intact. Het geen - in vergelijking met de gro te veranderingen elders in Span je - opmerkelijk mag heten. Ook Patermna brengt nog altijd een ploeg op de been, maar hier is de voornaamste ruimte op het shirt ingeruimd voor het bureau van toerisme van de Costa de Al- meria. Saunier Duval is een nieuwe ploeg. Mauro Gianetti is mana ger van de bijeengeraapte forma tie. Uit liefst twaalf andere ploe gen werden renners gerecrute- erd. Leonardo Piepoli en Juan-Carlos Dominguez zijn de bekendsten Het is echter de vraag of de ploeg buiten Spanje potten kan gaan breken. In ei gen land denkt de ploeg echter te kunnen wedijveren met Liber ty Seguros en Illes Baleares. „Er zijn geen superploegen meer in Spanje, de sterkste teams zijn zwakker geworden. Er is sprake van een nivellering", aldus ploegleider Matxin. Het aantal Spanjaarden in bui tenlandse dienst neemt overi gens met het jaar toe. Het is het zoveelste bewijs dat er welis Drie keer de Ronde van Vlaanderen gewonnen, drie keer Parijs-Roubaix. Dat kan niemand Johan Museeuw nazeggen en toch is de Vlaamse leeuw nog niet uitgeteld. De 38-jarige Belg wil nog één keer schitteren in zijn laatste wieler lente. Het laatste kunstje van Mu seeuw is zorgvuldig uitgekiend. Hij rijdt de bekende Vlaamse koersen van het voorjaar nog, de Ronde van Vlaanderen, Pa- rijs-Roubaix en sluit op 14 april in Schoten zijn carrière af. Dan heeft hij vanaf 1988 in het prof peloton meegereden, twee we reldbekers gewonnen, elf wed strijden voor dat klassement, één wereldtitel, 35 semi-klassie- kers en 105 wedstrijden in to taal. „Ik ben er wel een beetje fier op", zei hij twee weken gele den Zijn laatste volle jaar als renner had zijn carrière bijna nog de smet van een dopingschandaal meegegeven, maar de verdenkin gen zijn na maanden van specu laties weggeëbd. Museeuw is vrijgepleit van schuld, ondanks diepgaande onderzoeken, on danks de geheime codetaal over wespen en gesneden brood, die hij had gebruikt in telefoonge sprekken met een veearts. ,,Ik heb zelfs de indruk dat ik na die zaak nog meer wordt bewon derd en aangemoedigd", zei Museeuw vorige week in een in terview met Het Laatste Nieuws. De Vlaamse leeuw ver dwijnt niet zo maar uit de wie lersport. Patrick Lefevere, die waakt als een geestelijk vader over zijn topcoureur, heeft hem een functie aangeboden binnen de ploeg. Maar eerst laat hij zijn benen nog één keer spreken. Museeuw is vervroegd terugge keerd van zijn stage in de Ruta del Sol, waar zijn gezondheid niet optimaal was. Het Volk, die hij vorig jaar won. komt nog iets te vroeg om er een hoofdrol te kunnen spelen. Museeuw: „Wel meespelen tot de finale, maar winnen?" Zijn laatste piek ligt iets later: in de Ronde van Vlaan deren en Parijs-Roubaix. „Dat zijn mijn koersen" Het zou zijn palmares nog meer glans geven. Frits Bakker Johan Museeuw T7an het nog beter dan vorig _L\jaar voor Peter van Pete gem? Het lijkt bijna onmogelijk, want wie in één voorjaar de Ron de van Vlaanderen en Parijs- Roubaix wint, heeft zich al on der de allergrootsten van de wie lersport geschaard. Maar geen Belg die er versteld van zal staan als de opvolger van Johan Museeuw in de klassiekers dit jaar ook in Milaan-San Remo tot de besten hoort. „Ik wil over al meespelen voor de winst: de klassiekers, de Olympische Spe len en het WK." Maar meedoen is nog wat an ders dan afmaken. Peter van Pe tegem weet dat droomscenario's niet altijd uitkomen. Hij heeft er twee op het oog: met Johan Museeuw naar de finish rijden in De Ronde (Vlaanderen) en de Hel (Parijs-Roubaix). „Want Jo han, dat is toch altijd mijn grote voorbeeld geweest." De lat ligt net zo hoog als vorig jaar. De Lotto's hebben op training zel den zo'n sterke Van Petegem ge zien als nu. Het sterkste ver haal: lef Verbrugghe rijdt zich op een trainingstocht de ziel uit zijn lijf, tegen zestig per uur. Peter van Petegem rijdt achter in met de handjes op het stuur, pakt zijn mobiele telefoon uit de achterzak en belt met de koprij- der: „Kan het niet wat harder?" De winter was drukker dan ooit, voor de man die zich graag onder het gewone volk begeeft. Het houdt hem op de been, want in het harde bestaan van een prof valt de nu 34-jarige klassie ke renner af en toe uit zijn rol. Hij vertelde vorig jaar, na zijn overwinning in de Ronde van Vlaanderen (voor Frank Vanden- broucke) dat hij na afloop in zijn supporterscafé een pint of tien achterover had gekeild. Maar als het moet kan hij ook hard zijn voor zichzelf. De Ronde van Vlaanderen, Pa rijs-Roubaix en de wereldtitel. Dat zijn de belangrijkste doelen voor dit jaar. Frits Bakker ÜU Peter van Petegem waar veel talent op het Iberisch schiereiland is, maar ook dat op eigen bodem de topsalarissen voor topcoureurs niet langer op te brengen zijn. Oscar Freire liet zich al vorig jaar strikken door Rabobank. Wereldkampioen Igor Astarloa reed aanvankelijk voor het Italiaanse Saeco, maar verdedigt nu met liefst vier an dere Spanjaarden de Franse kleuren van Cofidis. En ook Beloki laat zich nu dus betalen door een Franse brood heer. De renners Mercado en Pe- charrroman gingen naar Quick Step, Flecha vergezelde zijn landgenoot Ai tor Gonzalez bij Fassa Bortolo en deze winter verhuisde ook Oscar Sevilla nog over de grenzen. Het voormalige troetelkind van Kelme hoopt, na enkele mindere seizoenen, op be tere tijden bij het Zwitserse Phonak. Bij Kelme, dat wel Alejandro Valverde wist te behouden, hoef de hij daar sowieso niet op te re kenen. In 2003 kreeg Kelme, ve teraan onder de wielersponsors, slechts een licentie na veel geste ggel en met financiële hulp van de provincie Valencia Voor 2004 kon de formatie de interna tionale wielrenunie UCI er niet van overtuigen dat de ploeg ge noeg geld heeft voor een verblijf in de hoogste divisie. Verplichte degradatie volgde. Het is slechts een kwestie van tijd voor ook de ze geldschieter afhaakt. Edward Swier De Australische vrijbuiter Baden Cooke heeft vorig jaar als spurter al grote sier ge maakt. Met zijn maatje Bradley McGee als gangmaker sprokkel de de 25-jarige belofte in de Tour de punten bij elkaar die hem in Parijs de groene trui op leverden. Maar Cooke wil meer, omdat hij meer allrounder is dan de meeste rassprinters „Ik ben klaar om een klassieker te winnen", zei hij twee weken ge leden na zijn twee spurtzeges in de Ronde van de Middellandse Zee. Hij klopte in die koers Mario Ci- pollini in een kamikazesprint en is na de zuidelijke trainingsrit jes de man met de meeste over winningen op zijn naam. Dat be looft wat voor de grotere koer sen. Want Baden Cooke wordt niet alleen elk jaar sneller. De Australiër, opgegroeid in een voorstadje van Melbourne, deinsde er vorig jaar ook al niet voor terug om in lange ontsnap pingen mee te springen. Net als Bradley McGee (de proloogwin naar in de vorige Tour), Robbie McEwen en de andere Aussies is Cooke een product van de baan- cultuur in zijn land. Hij was een specialist in achtervolgen en sprinten, voordat hij in 2000 een contract bij het Amerikaanse Mercurie kreeg. Daar haalde Mare Madiot hem een jaar later weg om bij FDJeux.com te ko men rijden. Zijn eerste grote overwinning was Dwars door Vlaanderen in 2002 in een finale met Museeuw en Van Petegem. De rappe Cooke heeft de jacht op een klassieke zege geopend en is brutaal genoeg om het ook waar te maken. Frits Bakker Baden Cooke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23