Rentmeester heeft zijn keuze gemaakt Wielervereniging start weer vanaf nul PZC O O CM 0) i- Mad Max loopt hard van stapel Tom Boonen gaat strijd aan met de snelste spurters De eerste koers is net als de eerste keer seks 21 JU <u S zaterdag 28 februari 2004 Ruud Rentmeester twijfelde jarenlang: moest hij zich toeleggen op het wielrennen op ie weg of op het mountainbi- jeifEen telefoontje aan het eind van het afgelopen jaar naakte de keuze een stuk ge makkelijker. De vorige week twintig jaar geworden Goese- iaar kreeg een plaats aangebo- •en in een spiksplinternieuwe nountainbikeploeg: Exact Soft- Het was een prachtige aanbie ding voor de getalenteerde wiel renner, maar hij durfde niet meteen ja te zeggen „Ik heb -er jaar gereden voor de Beebi- tes-ploeg van Johan Bouwman a had voor komend jaar al toe gezegd. Er was al veel geregeld. 3e sponsor deed veel voor me. jvond het moeilijk om te zeg den dat ik naar een andere ■joeg wilde Ik ben gaan praten net Johan Bouwman en geluk- cgvond hij dat ik die kans niet mocht laten schieten. Dit is een dtuit de loterij." 3ie inschatting lijkt een juiste. Exact Software is een in Delft gevestigd beursgenoteerd be- injfdat in vijftig landen actief De softwaremaker maakt dit iareen bescheiden begin in het nountainbiken en heeft plan- ren om uit te groeien naar een grote sponsor. Komend seizoen reeft Exact vier renners onder contract: Elsbeth Vink (31), die ach al geplaatst heeft voor de Olympische Spelen, Bernardine Boog uit Bussum (32) Leon de long uit Reek (22) en Ruud Rent- neester. Doorgroeien .Als het bevalt, willen we vol gend jaar doorgroeien", zegt pr-medewerkster Marga Re- kers. „Dan gaan we ook bij de mannen op zoek naar topren- cers. We willen ons in het moun tainbike internationaal gaan profileren." Mocht Rentmeester ten goed seizoen draaien, dan is trook volgend jaar plaats voor hem. De opleiding van jonge renners blijft een belangrijk on derdeel van Exact Software. Ruud Rentmeester heeft zijn uit verkiezing te danken aan de goe de resultaten die hij vorig jaar als eerstejaars espoir (tot en met 23 jaar) behaalde. Hij was ils jong broekje bij vele wed strijden voorin te vinden en dat terwijl hij een deel van het sei zoen miste vanwege een sleutel beenbreuk en zich ook nog voor zen deel op het wegwielrennen nchtte. Voor wielervereniging Theo Middelkamp reed hij menig wegkoers en ook daarin profi leerde hij zich. Het was niet voor niets dat Willebrord Voor uit, de ploeg van de Bevelan ders Rob Koole en Frangois Franse, hem een plaats bood in het team dat in de topcompeti- tie gaat strijden. .Ik vind wielrennen op de weg Dijna net zo leuk als mountain- biken", zegt Rentmeester. Ruud Rentmeester verdeelt zijn wielertijd over de racefiets en de mountainbike. „Maar mountainbiken is mis schien net iets leuker. Daar ben ik net iets beter in. Het is ook eerlijker. De sterkste wint altijd en dat geldt lang niet altijd voor wegwedstrijden." Rentmeester zal niet van de da ken roepen dat hij per se prof wil worden, Het zou natuurlijk mooi zijn, maar hij richt zijn pij len ook op een maatschappelij ke carrière, Inmiddels is hij der dejaars student werktuigbouw kunde aan de Hogeschool Zee land in Vlissingen. Maar fana tiek is hij wel, bevestigt zijn moeder. „Vorig jaar heeft hij twintigdui zend kilometer gefietst", zegt ze als haar zoon zich een beetje op de vlakte houdt. En daar blij ken de kilometers die hij op de hometrainer aflegt nog niet eens bij opgeteld. „Ja, ik moet het wel van trainen hebben", er kent Ruud Rentmeester. „Het is niet dat ik het met talent red. Ik train vijf a zes keer per week, meer zes dan vijf keer eigenlijk En er is niemand die me moet zeggen dat ik moet gaan trai nen. Ik zal er niet zo snel een la ten schieten." Gelukkig krijgt hij veel steun van zijn familie. Ruud Rent meester komt uit een echt wiel- ergeslacht. Zijn oom Cees was C 0) O N i mam enkele jaren prof en de roem ruchte Piet is een achterneef. Ook zijn vader en moeder en broertje Niek (hij rijdt bij Mid delkamp op de weg) zijn verslin gerd aan de sport. Vader Bas heeft een diploma sportmassage gehaald, zodat hij zijn zoons op gezette tijden kan kneden. Daar toe is in huize Rentmeester zelfs een kamertje ingericht. Vaak is moeder Rentmeester dan bezig met het prepareren van de zo veelste sportmaaltijd van de week. In de vakanties wordt al tijd een plaats gekozen die een zo goed mogelijke uitvalsbasis voor het wielrennen vormt. In het verleden waren dat vaak de Alpen - mede omdat de Tour daar langskwam - maar tegen woordig zijn het vaak de Arden nen. Daar kunnen de Rentmees ters lekker fietsen en is de af stand niet te groot om in Neder land of Begië aan een wedstrijd mee te kunnen doen. De basis voor een succesvol sei zoen heeft Ruud Rentmeester inmiddels gelegd. Geheel op kos ten van de sponsor heeft hij met zijn teamgenoot Leon de Jong een trainingskamp van veertien dagen afgewerkt, samen met de nationale mannenselectie in de Spaanse Sierra Nevada. Vorm Het is nu zaak om de vorm te bewaren. Dat zal niet meeval len, want Rentmeester loopt sta ge bij een bedrijf in Yerseke en is pas om vijf uur thuis. Maar met trainingsschema's van plaatsgenoot Gerard Geerligs moet dat lukken, mede omdat mountainbiketrainingen vaak korter en intensiever zijn dan de trainingen voor een wegcou- reur. Een ander probleem vormt de techniektraining. Ruud Rent meester: „In Zeeland sta ik mis schien bekend als iemand die over een goede techniek be schikt. Maar de wedstrijden die hier verreden worden kun je am per mountainbikewedstrijden noemen. Er is amper hoogtever schil in het parkoers. In echte wedstrijden kom ik op dat on derdeel juist tekort. En het is De nieuwe man kondigt ge lijk maar een nieuwe soers aan. Erik Cardon, uit de Kkende schaakfamilie, heeft ach opgeworpen als de redder •in de Wielervereniging Zeeuws Vlaanderen, die drin gend op zoek is naar renners. Je impuls van Cardon is hard ■odig. want het voortbestaan in de club staat op het spel '°or de oude, al verdwenen ge- "-eratie amateurs is nooit iets in ie plaats gekomen. Het is dat er 'og wat jonge rennertjes rondrij- -en. anders was het bolwerk al sloopt. Dit jaar zijn er zelfs neer sponsors dan amateurs. Ze cjn nog met zijn tweeen en nog Jkomstig van buitenaf ook. -Als dat onze toekomst zou zijn, net het er somber uit", beseft ^rdon. „Dat zien we zelf ook maar we geven met op. Het 5 de bedoeling dat we over één - twee jaar weer met een ama- 'eurploeg gaan rijden, al moeten ■e nog op zoek naar de renners nedat moeten doen. De plan- Jen liggen klaar En we zijn ver "nd met iemand die de financie ring voor zijn rekening wil ne- opgericht in 1968, vecht niette min voor zijn bestaan. In bitte re tijden klonken wel geluiden door over een fusie met Theo Middelkamp, maar dat heeft nooit iets opgeleverd. „Voor zo ver ik weet", verzekert Van Pas- sel, „is daar zelfs nooit concreet over gesproken. We zijn altijd twee clubs met een eigen tradi tie geweest We waren meer ri valen dan vrienden in de koers. In de Omloop van de Braakman was de tactiek: wij niet winnen. jullie ook niet Zeker in die tijd was een fusie met bespreek baar, hoe zeer er door de con suls ook voor werd gepleit. Pa trick van Passel" „En nu zit Mid delkamp er niet meer op te wachten, denk ik Zij hebben veel jeugd en veel amateurs, bij ons staat het op een laag pitje. Toch zijn er wel een paar licht puntjes. De junioren zijn onder dak in het team van Teun van Vliet, we hebben vijftien jeugd- renners en dat plan voor een amateurploeg heeft kans van slagen." Het is een vaag teken van leven uit de kelder van het fietsen. En het is meer dan een strohalm, zegt Erik Cardon uit Sas van Gent, die zelf iets meer dan tien duizend kilometer per jaar op de fiets zit en via zijn zoon Lo renzo (14) bij de wielervereni ging terecht is gekomen. Of hij de redder in nood is? Patrick van Passel: „In elk geval is hij heel fanatiek, dat is net wat wij Weding •«trick van Passel. de oud-prof het bestuur- „Het ziet er af en '•oehopeloos uit, omdat steeds «eer renners zijn vertrokken, ■ij hebben ze de laatste jaren -ets meer kunnen bieden dan •at kleding De andere reden, 01 We bijna geen amateurs eer hebben, is dat de meeste l°ngens stoppen na de junioren- a]d. Uit de eigen opleiding is :;etsmeer over." Zeeuws-Vlaamse wielerclub, Erik Cardon (rechts) en Patrick van Passel willen de wielervereniging Zeeuws Vlaanderen nieuw leven inblazen. foto Camile Schelstraete nodig hebben om uit het dal te klimmen." De 39-jarige Cardon is door de club gevraagd om binnenkort de aftredende voorzitter Frank Pijcke op te volgen. De nieuwe man aan het bewind komt aller minst in een gespreid bedje, want na de vette jaren met Rabo bank als hoofdsponsor zijn de opvolgers Fabricom en Troost nu ook afgehaakt. Cardon: „We stonden allereerst voor de zware opdracht om nieuwe sponsors binnen te halen. Dat is gelukt De twee oudste sponsors (Van Kouteren en Marine Service) blijven ons gelukkig trouw en we hebben er drie nieuwe bij ge kregen. Daarmee kunnen we ver der gaan bouwen." Vooralsnog moet dat gebeuren zonder renners met aanspreken de successen. Patrick van Passel moet al diep in zijn geheugen graven om zich de laatste over winning van een amateur van de club te herinneren. „Dat zou wel eens die van mij kunnen zijn, vijf jaar geleden, toen ik af scheid nam als renner." Amateurs De amateurs (elites) die vorig jaar nog actief waren, zijn op één na nu ook weg. Martin de Jaeger heeft geen licentie meer gevraagd, Danny Schaut ver trekt naar een club in België en Johan van Schaik wil in Bra bant gaan rijden. Wat over blijft zijn twee renners van ver: Peter Metske uit Oud-Vosse- meer en de Brabander Bart Mariën. Hoe die Mariën zo ineens bij de wielerclub in Zeeuws Vlaande ren is beland? „Hij wil het rusti ger aan gaan doen", zegt Van foto Willem Mieras moeilijk om er hier op te trai nen. Dan zou je naar Limburg moeten, of naar de Ardennen. Zijn seizoen begint zaterdag in Lokeren met de afwachtings- koers van de Omloop het Volk, een van de weinige wegkoersen die hij dit jaar met wielervereni ging Middelkamp zal rijden. Op 14 maart begint het seizoen pas echt, met een nationale wed strijd in Berlicum. Vervolgens mag de Goesenaar meedoen aan wedstrijden die hij de afgelopen jaren alleen lik kebaardend op de agenda zag staan. De wedstrijden voor de Europacup bijvoorbeeld (onder meer in Zwitserland en Italië) en enkele wedstrijden voor de wereldbeker. En als hij goed presteert, kan Ruud Rentmeester zich plaat sen voor de Europese- en we reldkampioenschappen. Het zou mooi zijn als hij dat haalt. Te meer omdat de sponsor elke kilometer, elke nieuwe band en elk hotelletje betaalt. Koen de Vries Op het podium van de Om loop Het Volk kwamen de tranen. Max van Heeswijk had net de finale gereden en was kansloos gemaakt door de coup van een supertrio: Johan Mus eeuw, Paolo Bettini en Frank Vandenbroucke. Tweede werd hij, de man die in het peloton de bijnaam Mad Max heeft. „Dat was zó mooi. na zo veel tegensla gen", hakkelde hij met een brok in zijn keel. Tweede achter Johan Museeuw, na een boeiend steekspel in de laatste kilometers. De Limbur ger zat gevangen tussen drie sterke ploegmaats van Quick Step. die om beurten versnel den, met vinnige demarrages en kort voor de finish de sloopha mer hanteerden. De sterkste van de koers was hij wel; Max van Heeswijk. „Dat gaf me een onge looflijke moraal" Eén jaar la ter. Max van Heeswijk komt uit een wedstrijd waar hij twee mas sasprints won en de vorm heeft opgedaan die een sterk voorjaar moeten garanderen. Twee ritze- ges in de Ruta del Sol, tegen ge renommeerde spurters als Oscar Freire, Erik Zabel en Peter van Petegem. Op het oog staat hij er nog beter voor dan vorig jaar, want Mad Max is nog nooit zo hard van stapel gelopen. Hij wil voorgoed afrekenen met dat eeu wige vooroordeel: dat Van Hees wijk heeft gewoekerd met zijn talenten Patrick Lefevere, de loslippige manager van Quick Step, zei na die gedenkwaardige dag in Het Volk: „Max was in mijn ploeg een luierik, die veel verdiende, maar er niets voor teruggaf. Dat heeft hem zijn ontslag gekost." Die natrap kwam hard aan bij de Limburger. Hij bleef in al zijn emoties nog vrij mild, maar kookte inwendig van woede. In de Omloop van dit jaar keert hij terug met gevoelens van revan che. Komt het tot een sprint, op de lange rechte aankomst in Lo keren. dan zullen ze het goed moeten weten tegen een ontke tende Van Heeswijk. De conditie is op peil. het zelf vertrouwen optimaal De 30-ja- rige Van Heeswijk gaat zijn tweede jaar in bij US Postal en reed in de winter van het ene naar het andere trainingskamp In Califomië, Texas (met Armst rong en de rest van de ploeg), op Lanzarote en in Calpe fietste hij de kilometers bij elkaar die hem sterk maken voor de voorjaars klassiekers. De droom van Mad Max? Mees purten in Parijs-Roubaix. waar hij vorig jaar met de besten mee was. maar in de finale door een val zijn kansen verspeelde. Frits Bakker Max van Heeswijk Passel ook al weinig bemoedi gend. Erik Cardon: „Dat geeft wel aan hoe we moeten starten: vanuit het niets. Maar ze zullen nog van ons horen dit jaar. Wij wil len alle amateurs terughalen die voor de club hebben gereden en dat nog aanvullen met andere sterke renners. Dat kan alleen als we financieel iets kunnen bieden. Ik ben er zeker van dat het lukt en dat deze club niet verloren gaat" De opbouw van onderaf blijft de basis. Wouter van de Maale, Remco Bijman, Jimmy de Bruijn en Mano Stedehouder doen dit jaar ervaring op in het junioren team van Teun van Vliet en Jo han van de Velde, dat onder de vlag van Zeeuws Vlaanderen rijdt. De samenwerking met die opleidingsploeg wordt voortge zet. Moraal Patrick van Passel: „We hebben er eigenlijk geen omkijken naar. want die ploeg bedruipt zich zelf. Eén keer per jaar komen we bij elkaar, alle andere conc- tacten lopen via de mail." De moraal om verder te gaan is er. „Waar we op wachten, is een jonge renner die alles voor het wielrennen opoffert", droomt Patrick van Passel weg. Zoals hij dat zelf ooit twintig jaar lang heeft gedaan, in de tijd dat ook Rob Bijvank, Karei van Goethem en Ab Verplanke nog aansprekende namen waren in het amateurpeloton. „We heb ben er veel voor over om die tij den terug te laten keren", verze kert Erik Cardon. Frits Bakker De doorbraak van Tom Boo nen als spurter kan nooit meer ver weg zijn. De 23-jarige Belg, die vorig jaar door een tac tische blunder net naast de over winning in Gent-Wevelgem greep, heeft in het vroege voor jaar zijn snelle benen al laten spreken. Twee keer kwam hij als winnaar uit een massaspurt. De Cipollini's, de Petacchi's en de McEwens zijn gewaar schuwd Zijn derde jaar als prof moet hem in de galerij van de snelle jongens zetten. Met Zabel en Freire heeft de spurter van Quick Step al aardig afgere kend Tom Boonen begipt de kunst van het afmaken al te ver staan. „Het is nog een kwestie van procentjes, dat maakt het verschil tussen winnen en net met winnen", zei de Belg uit Baaien, nadat hij in de Ruta del Sol sprintles had gegeven aan het hele peloton Tom Boonen heeft als prof twee bewogen jaren achter de rug Hij kreeg een berg kritiek te verwer ken, toen hij na zijn eerste jaar bij US Postal bezweek voor een aanbod van Quick Step. De over stap, na veel juridisch getouw trek, werd door de Amerikanen gezien als contractbreuk, maar voor zijn ontwikkeling als ren ner was het een verstandige stap. „Ik krijg nu meer kansen in klassiekers en andere eendags- koersen, omdat bij US Postal al les op de Tour is afgestemd." De jonge Belg, die de sprint kracht haalt uit zijn indrukwek kende dijen, wordt getipt voor de Omloop Het Volk, omdat zijn kopman Johan Museeuw nog niet in de beste conditie is. Tom Boonen kan de Vlaamse heuvels wel verteren. De openingsrit van het Belgische seizoen is zijn eerste grote doel. „Daar ligt mijn eerste piek van dit jaar." Patrick Lefevere, manager bij Quick Step, heeft het optimisme nog wat getemperd: „Ik heb Tom gezegd dat hij na twee ge wonnen spurtjes met zijn voeten op de grond moet blijven." Maar voor de Belgen is de spurt er nu al een van de grote kans hebbers om de Omloop Het Volk te winnen. Frits Bakker Hij verscheen op de voorstel ling van de ploeg als een playboy Twee jaar had hij bijna niet meer op de fiets gezeten, want Francesco Planckaert wil de na een veelbelovende start in het peloton het andere leven ont dekken. Maar nu is hij terug, in de ploeg van Jacques Chocolade, geleid door Johan Capiot. „We hebben 23 renners en één onaards we zen." Bart Voskamp bekeek hem maar eens met een grijns „Ik weet niet wat die bij de profs moet gaan zoeken, maar het schijnt dat hij goed is voor de publiciteit", zei de van Bank giro overgekomen Nederlander. Het lijkt er ook sterk op dat het fietsen maar bijzaak is voor de excentrieke zoon van Eddie Planckaert. Hij denkt daar zelf anders over. „Het is niet voor ie dereen weggelegd, een profcon tract bij zo n ploeg. Eindelijk heb ik een keer geluk in mijn le ven." Zijn vader had hem al gewaar schuwd. „Het zijn straffe man nen, die profs", weet Francesco zelf ook na zijn eerste trainin- gingstochten in Zuid Frankrijk, waar hij elke dag uit de wielen werd gereden. „Het is zwaar af zien, maar ik geef mezelf een half jaar om me aan te passen." Zondag was zijn debuut, in de Classic Haribo. Het ging zoals hij zelf al had voorspeld: „De eer ste koers, dat is net als de eerste keer seks. Toen ben ik ook niet lang meegegaan." Frits Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21