Mijn aanpak heeft nog nooit gefaald 19 De start van een nieuwe wielerlente PZC zaterdag 28 februari 2004 Wie heeft de beste benen van het voorjaar? Paolo Bettini, de beste klassieke renner van vorig jaar? Toch weer Johan Museeuw, die aan zijn een rol in de klassiekers, met Max van Heeswijk, Michael Boogerd of de eindelijk weer herstelde Erik Dekker? wielrenners voornamelijk op de Vlaamse wegen de nieuwe wielerlente tegemoet fietsen. Vandaag in deze krant: een vooruitblik op het inter- Michael Boogerd kwam als vier de uit de Ronde van de Middel- ^ndse Zee. 'Het is dus weer gelukt' Overwinteren is een kunst die de kop man van Rabobank tot in de perfec te beheerst Het voorjaar, de zomer en de herfst 2]n er om te koersen. De winter is er »rde training Zo deelt Michael ïtogerd globaal zijn jaar in. Voor de Nederlander zijn het twee totaal ver killende fenomenen. „Al koersend o vorm zien te komen in de voorbe- sidingswedstnjden, dat lukt tegen woordig niemand meer De basis -ent gelegd te worden in de winter. Boogerd heeft daarvoor zijn eigen re- *pt. Al elf jaar lang. N'a afloop van het seizoen pak ik al- -,d nog even de Cauberg Clinic .^ugdproject 'bergbeklimmen') van fe Rabobank mee Rustig aan, wat «trainen. Daarna neem ik twee we- vakantie, waarin ik echt niets In het verleden ging ik dan nog tel een paar keer hardlopen, maar tel doe ik nu dus ook met meer. *ee weken niets doen is voor Boo- Nhet maximum. Daarna pakt hij fiets weer. „De eerste anderhalve teek kun je het nog geen trainen noe- °en. Het is fietsen. Zonder sche ma s. Een uurtje of wat per dag. Meestal zo rond de twintigste novem- *rmaak ik een afspraak met onze tfoegarts Geert Leinders." taslagpunt öaama wordt het menens. Leinders telt de schema's op, waar Boogerd tehnauwgezet aan houdt. Het is een «wisseling van duurtrainingen, •aarbij alles draait om het omslag- O O CM C 0) O N "53 V) i- 0 punt van de renner In het geval van Boogerd ligt dat bij 178 hartslagen per minuut. Daarboven rijdt een cou reur in het rood en breekt hij meer af dan dat hij opbouwt De ene trainingsvorm bestaat uit het afwerken van zogenaamde blokken. Boogerd rijdt een aantal minuten te gen zijn omslagpunt aan en wisselt dat af met een blok waarin hij zijn hartslag een stuk laat zakken. Deze golfbeweging herhaalt zich diverse malen. Bij de andere traimngsvorm gaat het erom zo lang of zo veel mo gelijk in de buurt te blijven van de 163 hartslagen per minuut „Ik pro beer per training tweeenhalf a dne uur in die zone te rijden. Dat is zwaar", weet Boogerd. „Er zijn jongens geweest die me daar in probeerden te volgen. In het begin lukt het wel. Omdat je dan heel ge makkelijk die zone van de hoge hart slagen bereikt. Maar hoe beter je ge traind raakt, hoe moeilijk dat het wordt om die hoge hartslagen te ha len. Dan wordt het dus echt zwaar. De meesten haken dan af." Trainingskamp Het is de reden waarom Boogerd bijna altijd alleen of met Steven de Jongh traint. „Op trainingskamp kan ik over de zeik raken als de groep niet hard genoeg njdt. Omdat ik dan voor mijn gevoel slecht aan het trainen ben." Het verbaast hem dat ploegmaats in zijn ogen slordig voorbereid de winter doorkomen. Zelf is hij altijd bezig. Buiten de trai ningen op de weg zijn nog de kracht trainingen op de fiets en de fitness binnenshuis. „Bij zo n krachttraining boots je een beklimming na. Ik weet het. het is heel saai om te doen. In Italië zou je die oefeningen tegen een helling op kunnen doen Het nadeel is dan weer dat je minder gericht traint. Op zo n apparaat kun je alles precies afstel len en je weet precies waar je staat ten opzichte van de vorige keer." Over het algemeen zegt Boogerd zijn trainingen goed te kunnen afwerken in eigen omgeving, zijnde het noor den van Vlaanderen en het zuiden Natuurlijk waren er ook dopingaffaires (Cofidis, de Belgische veearts Landuyt) waarvan het voor lopig gissen blijft naar de omvang. Daarbij kreeg de wielerwereld onlangs een schok met de dood van Marco Pantani, een gevallen ster die het le ven buiten de schijnwerpers moeilijk afging. Ook nu zal de wielersport zich herstellen In de voorbereidingsrondes als Ruta del Sol en de Ron de van de Middellandse zee werd de Tourwin naar van 1998 via een minuut stilte herdacht, waarna de coureurs de fietsen weer in beweging brachten. Tragiek en wielersport horen bij el kaar. Uit de dood van zijn landgenoot Kivilev putte Aleksandr Vinokoerov naar eigen zeggen de kracht de Amstel Gold Race naar zijn hand te zetten. In de Ronde van Frankrijk was de Kazak samen met de herboren Jan Ullrich zelfs een plaag voor Lance Armstrong, die desondanks voor de vijfde keer op rij de Tour won Meteen was duidelijk dat 2004 een historisch wie- Ierjaar kan worden. Armstrong gaat voor zijn zes de Tourzege. Dat zou een haast buitenaardse prestatie zijn, waarop bijvoorbeeld Miguel Indu- rain zich in 1996 stukbeet. Armstrong gaat in juli wellicht het tegendeel be wijzen, al zit de concurrentie niet stil. Jan Ull rich, zijn grootste uitdager, keerde terug bij T-Mobile, voorheen Team Telekom, en heeft met Vinokoerov, oud-Girowinnaar Savoldelli, de Co lombiaan Botero en de Australiër Evans een ijzer- sterk blok om zich heen verzameld. De terugkeer van Ullrich was de voornaamste transfer, maar er waren meer opmerkelijke veran deringen van werkgever. Roberto Heras, de afge lopen jaren rechterhand van Armstrong, gaat voor zijn eigen kans bij Liberty Seguros, de op volger van de Once-ploeg, die net als het aloude Banesto van het podium verdween. Zeker zo op vallend waren de transfers van de Amerikaan Ty ler Hamilton (van CSC naar Phonak) en de Span jaard Joseba Beloki (van Once naar Brioches la Boulangère). De nieuwe, kleinere werkgevers van beide ronderenners van formaat hebben alle belang bij een opwaardering van hun renners- stal, omdat in de nieuwe plannen van de interna tionale wielrenunie UCI volgend jaar nog maar twintig ploegen in alle grote wielerkoersen kun nen uitkomen. De Pro Tour-plannen, een geslo ten circuit van wedstrijden, zullen de jacht op punten voor de wereldranglijst dit jaar alleen maar versterken. Daarbij is de vraag gerechtvaar digd of het peloton niet weer over de kling wordt gejaagd. Als het om grote transfers gaat, bleef het stil bij Rabobank, dat wel in de begeleiding een grote wijziging kende. Jan Raas vertrok vanwege me ningsverschillen met de hoofdsponsor. Theo de Rooij schoof door naar een plek in het manage mentteam en werd in de ploegleiderswagen ver vangen door Erik Breukink. Doel van de oud-ren ner is de avontuurlijke rijstijl uit de beginjaren van de bankploeg te hervinden, in een seizoen waarin het voorjaar crucialer is dan ooit. Rabo bank heeft aangegeven nog voor de zomer te be slissen over een langer verblijf als sponsor in de wielersport. Een grote klassiekerzege van bijvoor beeld Michael Boogerd, Oscar Freire of Erik Dek ker is gewenster dan ooit. Peter van Leeuwen van Nederland. „Ik ben laatst zelfs een keer aan een training van vijf uur begonnen terwijl er sneeuw lag. Na twee uur moest ik terug naar huis en heb ik nog drie uur op de rol len gereden. Ik verzeker je: dat doe ik dus nooit meer. Zo lang op de rol len rijden, is onmenselijk." Zelfs voor Michael Boogerd. Zijn manier van trainen, geeft hem een brede, diepe basis. „Vorm is iets ongrijpbaars, maar ik zal nooit ver terugvallen in een mindere periode", zei hij vorig jaar. „Mijn basis is zo hoog, dat ik nu al gemakkelijk koer sen van 250 kilometer aan kan. Ook als het hard gaat, zit ik nog niet vol te rijden en herstel ik volop." Koersen en trainen. „Wie zelf niet heeft gekoerst, kan niet begrijpen dat het één totaal iets anders is dan het ander. Je kunt niet zeggen welke van de twee zwaarder is om te doen. In een koers kan het gebeuren dat je een tijdlang langzaam rijdt en plots het tempo de hoogte in gejaagd wordt. Soms schiet de kramp daarbij achter mijn oren. Zelf kom ik door trainen beter in vorm, dan door het njden van koersen. Alleen als het sei zoen eenmaal begonnen is, kun je niet om de wedstrijden heen. Die heb je ook nodig." Asociaal Trainen in de koers is volgens Boo gerd moeilijk of asociaal. „Wat ik wel eens doe als ik toch niets te ver liezen heb. is dat je onbehouwen dom gaat rijden. Soms gebruik je kleinere wedstrijden als training door zomaar hele stukken op kop te rijden. Maar je kunt onmogelijk je eigen schema's gaan volgen. Harder, zachter, dat is irritant voorde ande ren. En dus doe je het niet Wat hij weer irritant vindt in de periode dat het trainen langzaam overgaat in koersen, zijn ritten die niet door gaan. „Een paar jaar geleden werd een etappe afgelast van Tirre- no-Adriatico Nou, dan ben ik de enige die chagrijnig in de bus terug zit. Hetzelfde is me ook eens overko men in de ronde van het Baskenland. Je baalt, omdat je die dagen nodig hebt om goed te zijn in de klassie kers." Al elf jaar lukt het Boogerd op deze manier in vorm te komen. „Ik heb in al die jaren ook nog nooit - afklop pen - iets gebroken." Na zijn begin periode heeft hij ook nooit grote bles sures gehad. „Dat is voor mij nooit alleen maar geluk. Als je zelf je lichaam hardt, lijdt het ook minder." En als dan in de Ronde van de Middellandse Zee al dat werk zich vertaalt in een vier de plaats, weet Boogerd dat hij ook deze winter weer goed is doorgeko men. „Mijn aanpak in de winter heeft wat dat betreft nog nooit ge faald." Ad Pertijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19