Blunders tijdens hittegolf Nieuwe Britse burgers moeten trouw zweren aan de koningin Geen invasie uit nieuwe lidstaten Europese Unie Sjiieten Irak willen verkiezingsdatum horen Onlusten in rampgebied Marokko Ryanair schrapt vluchten Charleroi 5 Kashmierse moet totaal gesluierd Doden bij gasexplosie in Siberië Onderzoek nieuw proces Papon Voor 0,2 eurocent stroom gejat VS heft reisverbod naar Libië op Arrestatie in moordzaak verkeersleider VS onderzoeken misbruik in leger Franse ministerie van Volksgezondheid faalde op alle fronten óe\a9et oas ^at bin n9n uit de Jonge Hoek van Dijke j ÏSS" vrijdag 27 februari 2004 NEW DELHI - Drie islamitische rebellengroepen in Indi aas Kashmir eisen dat de vrouwen in hun gebied zich van top tot teen in sluiers hullen en dat alle schoonheidssa lons worden gesloten. Ook eisen ze dat de onderwijscen tra waar jongeren worden voorbereid op examens voor taan seksescheiding toepassen. De eisen werden verwoord door het Al-Madina Regiment, een overkoepelende organisatie van drie extremistische moslimgroepen. AP MOSKOU - Zeker vijftien mensen zijn gisteren omgeko men en zeventien gewond geraakt bij een gasexplosie in een café in de Zuid-Siberische stad Tsjita, heeft een woordvoerster van het Russische ministerie van noodsi tuaties bekendgemaakt. In wooncomplexen en cafés in Rusland komen regelmatig gasexplosies voor als gevolg van het negeren van veilig heidsvoorschriften. AP PARIJS - Een juridische commissie heeft het Franse hoog gerechtshof gisteren het bevel gegeven om te onderzoeken of de Franse nazi-collaborateur Maurice Papon een nieuw proces moet krijgen. Het hof van cassatie bestudeert de komende maanden de aanvraag voor een nieuw proces. De 93-jarige Papon kreeg in 1998 tien jaar gevangenisstraf voor zijn rol bij de deportatie van 1700 Franse joden in de Tweede Wereld oorlog. In september 2002 kwam hij op vrije voeten op grond van een wet die stelt dat oude en zieke gedetineer den vervroegd moeten worden vrijgelaten. AFP BERLIJN - De Duitse justitie is een gerechtelijk onder zoek begonnen naar een 23-jarige student die ervan ver dacht wordt voor 0,2 eurocent aan elektriciteit te hebben gestolen door de stekker van zijn laptop in een stopcon tact van een treinstation te steken. De politie pakte de student in Kassei op, omdat ze dacht dat hij de laptop gestolen had. De man kon echter bewij zen dat de laptop van hem was. Maar justitie bracht de zaak toch voor de rechter vanwege diefstal van elektrici teit. Officier van justitie Manfred Jung verwacht niet dat de student echt wordt vervolgd. AP WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben gisteren het reisverbod voor Amerikanen naar Libië opgeheven, nadat de Libische regering nogmaals had benadrukt zich verantwoordelijk te achten voor de bomaanslag boven Lockerbie in 1988. Het besluit geeft Amerikaanse bedrijven de gelegenheid legaal zaken te doen met Libië, dat beschikt over grote olievelden. De Libische leider Kadhafi krijgt bovendien de mogelijkheid zijn land te bevrijden uit het isolement waarin het al jaren verkeert. AP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Er komen na 1 mei geen miljoenen ongeschoolde ar beiders uit Oost-Europa op zoek naar werk en een beter héstaan. Uit de tien landen die op dje da tum toetreden tot de Europese Unie zijn jaarlijks in totaal hooguit 220.000 mensen te ver wachten. Dat komt overeen met één procent van de beroepsbe volking in die landen. Die verwachting, uitgesproken in een studie in opdracht van de Europese Commissie, staat in schril contrast tot de vrees in ve le landen voor een 'invasie' uit landen als Hongarije, Estland, Tsjechië en Polen. De meeste EU-landen, waaronder Neder land, hebben maatregelen geno men om de verwachte toevloed van immigranten te beperken. Allemaal overbodig, denkt Euro pees Commissaris Wallström van Sociale Zaken en Werkgele genheid. Uit het onderzoek blijkt dat in totaal 4,5 procent van de be roepsbevolking in de toetreden de landen met de gedachte speelt om na 1 mei wellicht naar een ander EU-land te verhui zen. Slechts één procent is daad werkelijk van plan om te ver trekken. Vrijwel zonder uitzon dering zijn dat jonge mensen, al leenstaand en hoger opgeleid Oudere mensen met een gezin of met uitwonende kinderen zijn doorgaans niet van plan om weg te trekken, ook niet om in het W.esten meer geld te verdienen. „Zij verwachten dat hun om standigheden op den duur beter worden door de toetreding van hun land tot de EU", aldus een onderzoeker. De Commissie trekt een vergelij king met Spanje, het land dat in de late jaren zeventig jaarlijks 120.000 mensen zag vertrekken. Nadat het land lid werd van de EU, in 1986, zakte het aantal im migranten tot twee- a driedui zend per jaar. Volgens Brussel hoeft de EU niet bang te zijn voor een immi gratiegolf, maar loert het gevaar ergens anders: als veel hoog op geleide mensen wegtrekken uit de nieuwe lidstaten, dan kan dat daar tot een tekort aan hoog opgeleid en wetenschappelijk personeel leiden. Overigens verwacht Brussel dat een hoog aantal jonge mensen, die de kans grijpt en hun geluk in een ander EU-land zoeken, binnen een aantal jaren weer naar huis terugkeert. De vraag hoe lang ze van plan zijn te blijven, is niet gesteld. GPD (Advertentie) van onze redactie buitenland NAJAF - Ayatollah Al Sistani, de geeste lijk leider van de sjiieten in Irak, wil dat de VN-Veiligheidsraad een resolutie aan neemt waarin een datum voor de algeme ne verkiezingen in Irak wordt vastgelegd. De resolutie moet voor de Irakezen een 'duidelijke garantie' vormen dat de kies gang eind dit jaar nog plaatsvindt en niet opnieuw wordt uitgesteld, aldus de sjiiti- sche leider in een verklaring die hij giste ren uitgaf. Al Sistani reageerde op het deze week ge publiceerde rapport van de VN-Veilig- heidsraad, waarin secretaris-generaal Ko fi Annan stelt dat er op zijn vroegst aan het einde van dit jaar verkiezingen in Irak kunnen worden gehouden. Al Sistani drong er eerder op aan dat er al voor 30 juni, als het Amerikaanse bestuur de macht in Irak overdraagt, een stembus gang moest plaatsvinden. De geestelijke botste door zijn eis met het Amerikaanse bestuur, dat zei dat de veilig heidssituatie het niet toelaat om op korte termijn verkiezingen te houden. Op ver zoek van de VS heeft een delegatie van de Verenigde Naties de situatie in Irak eerder deze maand onderzocht en met verschillen de betrokkenen gesproken. Ook de VN con cludeerden dat het onmogelijk is om voor 30 juni al 'geloofwaardige' verkiezingen te organiseren. De verklaring van Al Sistani van gisteren geeft aan, dat hij zich neerlegt bij het standpunt van de VN. Hij stelt wel dat de overgangsregering die na 30 juni aan de macht komt, zich vooral bezig moet hou den met de voorbereidingen voor de ver kiezingen en niet het recht krijgt om be langrijke beslissingen te nemen. Aanslag Bij een aanslag in de Iraakse stad Baquba zijn gisteren een dode en zeven gewonden gevallen. Een onbekende dader had in de stad een bom gelegd onder een poli tieauto, terwijl de agenten ergens zaten te eten. Toen ze weer vertrokken, ontplofte de bom. Onder de slachtoffers zijn twee voor bijgangers die gewond raakten. Baquba, 40 kilometer ten noorden van Bagdad, ligt in een streek die wordt geteisterd door ge weld. ANP/AFP/RTR Een groep Iraakse rekruten in een trainingskamp in Kirkuk applaudisseert voor collega's tijdens een ceremonie ter ere van het beha len van hun examen voor het Vierde Bataljon van de Iraakse strijdkrachten. foto Ammar Awad/RTR van onze redactie buitenland AL HOCHEIMA - In de Marok kaanse streek die dinsdag door een aardbeving is getroffen, heb ben gisteren vijftienhonderd ge dupeerden tegen de overheid ge demonstreerd. Bij een betoging in de havenstad Al Hocheima raakten enkele personen ge wond toen militairen ingrepen. Een deel van de demonstranten viel overheidskantoren aan. De betogers uitten hun onvrede over de in hun ogen slechte hulp verlening door de autoriteiten. Zij stellen dat de regering in Ra bat onvoldoende adequaat op de natuurramp reageerde. De overlevenden klagen over een gebrek aan hulpgoederen. Opnieuw moesten duizenden personen de nacht in de open lucht doorbrengen. Op het vlieg veld van Al Hocheima plunder den mensen vrachtwagens met matrassen, dekens en tenten die daar stonden te wachten om naar de getroffen dorpen in de buurt te rijden. Ook in onder meer het dorp lm Zouren zou den bewoners hulpgoederen heb ben gestolen. In Tammazint. een dorp in het Rifgebergte dat door het natuur geweld werd weggevaagd, pro testeerden honderden slachtof fers tegen 'opgeblazen bureau craten' die hun plicht zouden verzaken. „Onze gemeenteraads leden wonen in grote huizen aan de zee in Al Hocheima, twintig kilometer verderop. We hebben hen al twee dagen niet gezien", klaagde een activist. Samen met acht andere personen vormde hij een noodcomité dat het dorpsbestuur op zich nam. Tij dens de spontane manifestaties tegen de regering werd de regio getroffen door een zware na schok van 5,3 op de schaal van Richter, twee dagen na de be ving die meer dan 570 mensen het leven kostte. Volgens de eer ste berichten vielen er door de naschok geen gewonden. De reddingsoperaties in het ge bied gelden als afgerond. Het aantal doden staat nu min of meer vast, aldus de coördinator van de Europese hulp- en red dingsteams in de regio. Een vertegenwoordiger van de hulporganisatie Rode Halve Maan in Marokko verklaarde daarentegen dat de zoektocht naar overlevenden nog zeker tot dinsdag zal duren. Volgens hem is een periode van een week de norm .ANP/AFP/RTR fÜURICH - De Zwitserse poli tie heeft een man aangehouden „Kirde moord op een luchtver- fcrsleider. De 48-jarige ver achte verloor zijn vrouw en mee kinderen bij de vliegramp koven de Bodensee in 2002, al- jus justitie gisteren. Het slacht er had op die bewuste ramp nacht dienst bij de verantwoor delijk verkeersleiding in Zurich. De 36-jarige Deense luchtver keersleider werd dinsdag in zijn kuis neergestoken. Hij werkte in pij 2002 toen twee vliegtuigen jp grote hoogte op elkaar bots en. Daardoor kwamen 71 men den om het leven, onder wie veel jussische kinderen. De crash •id plaats boven Duits grondge bed, dat onder controle stond -.n de verkeersleiding Skygui- ..in Zünch identiteit van de mogelijk op staak beluste verdachte is niet bekendgemaakt. Duidelijk is «1 dat het geen Zwitser is. De politie arresteerde hem woens- jagmiddag. „Hij is rustig en ont- ient de misdaad te hebben ge pleegd", zei aanklager Gross ier. Eerder had de politie ge reld te zoeken naar een circa :0-jarige man die gebrekkig Duits sprak. ANP/RTR/AFP IASHINGTON - De Ameri- banse strijdkrachten onderzoe- ktn 112 gevallen van seksueel nisbruik van vrouwelijke inili- tiiren over de afgelopen acht- den maanden. Dat meldde The New York Ti mes gisteren. De zaken hebben r.ch voorgedaan in Irak, Koe- rat en Afghanistan. De meeste gevallen van seksueel misbruik kbben plaatsgehad binnen de landmacht. Het overgrote deel van de aanklachten wordt in middels onderzocht. In sommige gevallen heeft dit al tot discipli naire maatregelen geleid. Slechts een klein aantal van de aangiftes bleek ongegrond. ANP foto R. Perales/AP dies moet worden terugbetaald, worden de vliegtickets te duur in vergelijking met andere lucht havens, aldus de prijsvechter gis teren. De Europese Commissie had bij de bekendmaking van haar be sluit al aangegeven dat de ticket prijzen waarschijnlijk 6 tot 8 eu ro omhoog moeten. Ryanair vliegt nu nog tegen de acht keer per dag van Charleroi naar Londen. Dit komt overeen met 10 pro cent van het totale aantal vluch ten dat de maatschappij vanaf de regionale luchthaven uit voert. Jaarlijks maken 360.000 passagiers van de lijndienst ge bruik. Ryanair-topman Michael O'Lea- ry waarschuwt dat nog meer vluchten zullen worden ge schrapt als zijn onderneming met hogere kosten te maken krijgt. Binnenkort overlegt hij met de luchthaven en de Waalse autoriteiten over de toekomst. Volgens O'Learv zijn er nu al goedkopere luchthavens dan Charleroi te vinden. Als de be trokken autoriteiten Ryanair niet tegemoetkomen, dan wil de topman de Ryanair-vliegtuigen naar deze plekken verhuizen. Een woordvoerder van de lucht haven Charleroi zei 'verrast' te zijn door het besluit van Rya nair. De luchthaven hoopt de Ie ren ervan te overtuigen dat ze moeten blijven. ANP door Esther Gotink LONDEN - Nieuwe Britse staatsburgers moeten vanaf de ze week trouw beloven aan de koningin en het vaderland. De eerste Amerikaans aandoende ceremonie, gisteren in de multi culturele Londense wijk Brent, werd bijgewoond door kroon prins Charles en minister van Binnenlandse Zaken David Blunkett. „Ik zweer trouw aan het Vere nigd Koninkrijk en respecteer haar rechten en vrijheid. Ik zal haar democratische waarden hoog houden. Ik zal haar wetten oprecht naleven en mijn taken en plichten vervullen als een Brits burger." Tegen een achter grond van de Britse 'Union Jack' en een portret van konin gin Elizabeth legden zestien vol wassenen en drie kinderen als eersten de nieuwe eed af. Zij ontvingen een certificaat dat hun staatsburgerschap erkent, en hebben daarmee recht op per manent verblijf in Groot-Brit- tannië, een Brits paspoort en een stem in de landelijke verkie zingen. Een strijkkwartet zorg de voor plechtige noten bij de ce remonie met het Britse volkslied 'God save the Queen Nieuwe opzet Jaarlijks worden 120.000 immi granten genaturaliseerd die lan ger dan vijf jaar in Groot-Brit- tannië wonen. Voorheen was dat een puur bureaucratische aangelegenheid. In september kondigde minister Blunkett een nieuwe opzet aan, bedoeld om de nieuwe staatsburgers zich 'Brits te laten voelen' en hen te laten zien dat 'hun nieuwe sta tus echt iets betekent'. Die status behelst tevens een verplichte taalcursus - afhanke lijk van de woonplaats Engels, Welsh of Schotse Gaelic - en een bewijs dat betrokkenen de wet ten en normen van het land kent. Wie slaagt voor het exa men in taal en burgerschap, krijgt officieel het naturalisa tie-certificaat uitgereikt. Zakken voor het examen heeft geen effect op de verblijfsstatus Het recht op een verblijfsvergun ning moet al vaststaan voordat het burgerschap kan worden aangevraagd. Wel betekent het dat de kandidaat-burger geen paspoort ontvangt en niet mag stemmen. Het examen kan wor den overgedaan. Blunkett noemt het nieuwe 'ac tieve burgerschap' een bevrij ding voor degenen die vroeger niet met anderen konden com municeren of zich verzetten te gen extreem rechtse propagan da. „Door met buren te kunnen praten, zullen burgers het war me welkom krijgen dat racisme verbant", aldus de minister. Individueel Om dezelfde reden is het staats burgerschap alleen individueel aan te vragen. Huwelijkspart ners en kinderen liften niet auto matisch mee. „Het systeem ncht zich zo ook op vrouwen die vol gens hun eigen cultuur wellicht thuis gehouden worden en dus geïsoleerd blijven van de samen leving." Deze zomer moet elke gemeente de ceremoniële bijeen komsten voor het certificaat heb ben geïntroduceerd. GPD door Henk Glimmerveen PARIJS - Het Eranse ministerie van Volksgezondheid heeft vo rig jaar augustus, op het hoogte punt van de hittegolf, op alle fronten gefaald. Tot die harde conclusie is de Franse parlemen taire enquêtecommissie geko men die onderzoek deed naar het grote aantal ouderen dat tij dens de hittegolf is overleden. Tussen 4 en 18 augustus stier ven thuis en in bejaarden- en zie kenhuizen 14.947 mensen, vrij wel allemaal bejaard. Het kabi net van de minister alsmede een aantal aan het ministerie gelieer de instituten hebben de ontwik kelingen in die fatale twee we ken gadegeslagen 'zonder pre cies te weten wat er gebeurde', aldus het commentaar van de rapporteur van de commissie, UMP-Kamerlid Francois d'Au- bert. Terwijl EHBO-artsen en de plaatselijke media alarm sloe gen over de spectaculaire stij ging van het aantal doden tenge volge van de hitte, kwamen de verantwoordelijke instanties da genlang niet in beweging. „Er woedde een brand, maar er wa ren geen vlammen te zien", al dus D'Aubert. Hokjesgeest De hokjesgeest in de Franse bu reaucratie en het onvermogen om vastgeroeste tradities te doorbreken waren volgens de commissie belangrijke factoren die alert reageren onmogelijk maakten. Maar terwijl de minis ters Fillon (Sociale Zaken) en Sarkozy (Binnenlandse Zaken) tijdens de verhoren door de com missie ruiterlijk toegaven dat op hun ministeries fouten waren ge maakt, hield minister Mattei van Volksgezondheid stug vol dat hem en zijn medewerkers es sentiële informatie ontbrak. Pas toen duidelijk werd dat zich een catastrofe ontwikkelde, is ge handeld. En volgens de minister gebeurde dat adequaat. Hij is dan ook niet van plan om af te treden en de enquêtecommissie stelt een eventueel aftreden van de minister niet aan de orde. De grote vraag, die ook door de enquêtecommissie niet is beant woord, blijft waarom de media en de EHBO-artsen die catastro fe wel registreerden en de lei dinggevende autoriteiten niet. De commissie doet enkele tien tallen aanbevelingen waarvan de belangrijkste is dat ieder be jaardentehuis minstens één ruimte heeft met airconditio ning. GPD •anonze redactie buitenland BRUSSEL - De Ierse luchtvaart maatschappij Ryanair stopt van af eind april met haar vluchten vanaf Charleroi naar Londen. De onderneming zegt daarmee Ie reageren op het recente be- vluit van de Europese Commis- dat ze te veel subsidies heeft ?ekregen van de overheid in Wallonië om goedkope vluchten ie kunnen aanbieden. Omdat 4 miljoen euro aan subsi- (advertentie) in AI Hocheima demonstreren tegen het gebrek aan noodhulp. Genieten komt van Binnenllit. modem living easy living SSB 1» Moderne en licht klassieke meubelen van kwaliteits merken als Rolf Benz, Ligne Roset, Topform Leolux ontdekt u bij de Jonge Hoek van Dijke. Kom naar Heinkenszand! Schouwersweg 7 (ind.terr. Noordzak) www.binnenuit.nl Vrijdagavond is onze vaste koopavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5