Uitgescholden door de recherche Zuid-Afrika is na tien jaar nog geen steek veranderd PZC PZC Boris Trajkovski sterft voor poort EU Veilige tunnel Verhoren van politie gaan niet altijd volgens het boekje 27 februari 1954 vrijdag 27 februari 2004 Kort nadat zij werd verhoord pleegde vorig jaar een 48-jarige vrouw uit Den Haag die werd verdacht van betrokkenheid bij de moord op de 7-jarige Kumral Bagci zelfmoord. Er is ontoelaat bare druk op haar uitgeoefend, zeggen strafrechtexperts. Wat mag wel en niet bij verhoren, en wat is de praktijk? „Bekennen door vernederen kan heel mak kelijk leiden tot valse verklarin gen." door Ferdi Schrooten Een verdachte tijdens het ver hoor uitschelden, intimide ren of zelfs bedreigen mag niet. Maar het gebeurt wel. Strikte regels zijn er niet voor de gren zen van een verhoor. I)e rechter beoordeelt pas achteraf of re chercheurs hun boekje te buiten zijn gegaan. Vaak genoeg is dat niet te achterhalen. „We horen zo vaak dat er onge oorloofde druk wordt uitgeoe fend." zegt de Amsterdamse ad vocaat Nico Meijenng. Afgeluis terde gesprekken laten horen van een medeverdachte, die lie ve woordjes spreekt tegen de vrouw van de verdachte. Of vrouwen van verdachten die worden opgepakt en onder vuur worden genomen op grond van verdenkingen die uiteindelijk nooit hard worden gemaakt. Be rucht is de belofte dat iemand mag gaan als hij praat, terwijl een bekentenis juist een garan tie is op een langer verblijf in de cel. Liegen en zwijgen Een verdachte mag liegen en zwijgen, omdat hij niet aan zijn eigen veroordeling hoeft mee te werken. Maar als hij wil praten, moet hij dat 'in vrijheid' kunnen doen. „Ongeoorloofde druk is ta boe, maar het is een heel rek baar begrip", zegt gedragswe tenschapper Jannie van der Sleen. Zij heeft jarenlang les ge geven aan de rechercheschool in Zutphen en geeft tegenwoordig met haar bedrijf Kinterview ver- hoortrainingen aan politiemen sen. De grens is vorig jaar september in elk geval overschreden tij dens het keiharde verhoor van een 48-jarige Turkse vrouw in Den Haag, meent Van der Sleen De vrouw, medeverdachte van de moord op de 7-jarige Kumral Bagci in 1995, pleegde twee da gen later zelfmoord Pas on langs bleek dat rechercheurs haar hebben uitgescholden voor 'neukertje', 'ordinaire hoer', en 'leugenachtig monster'. De re chercheurs zouden zich hebben aangepast aan de taal van de verdachte. Bij de politie geldt bovendien als stelregel dat ver horen harder mogen worden naarmate het om ernstiger mis drijven gaat. Heel anders Jannie van der Sleen: „Je moet je taalgebruik wel aanpassen aan de verdachte, want een verhoor van een slimme boekhouder, verdacht van frau de, is iets heel anders dan het verhoor van een vrouw als in Den Haag het geval was Maar dit is niet professioneel. Ik zie geen enkele reden om zo tekeer te gaan." De politie mag zich nimmer schuldig maken aan het gebruik van scheldwoorden, vindt ook de Nationale Ombudsman. Die heeft al een aantal keer politie korpsen op de vingers getikt. Bij voorbeeld Haagse rechercheurs omdat zij een man naar diens zeggen hebben uitgemaakt voor 'paardenlul' en 'tyfushoeren- jong'. Volgens de politiemensen hadden ze slechts 'lui' en 'kloot zak' gezegd, maar ook dat mag niet van de Ombudsman. „Van zweepslagen en andere martelpraktijken zijn we geluk kig verlost, maar heftige verbale druk mag", vindt advocaat Jur- jen Pen „Wat doe je bij een vrouw die het gewend is om elke dag te worden uitgescholden? Je moet je toon kunnen aanpassen aan wat iemand gewend is." door Patrick Selbach De pro-Westerse president Boris Trajkovski veronge lukte gisteren uitgerekend op de dag waarop premier Crven- kovski formeel het lidmaat schap van de Europese Unie wil de aanvragen bij Ierland, de hui dige EU-voorzitter. Deze belangrijke stap van het nog jonge land zou voor de presi dent een nieuw hoogtepunt zijn geweest in zijn pogingen stabili teit te brengen in de voormalige Joegoslavische deelrepubliek. Maar het staatshoofd stierf voor de poorten van de EU. Toetreding tot de EU en ook tot de Navo was voor Trajkovski oen belangrijk doel van zijn be leid. Sinds zijn aantreden als president in 1999 was het zijn streven om zijn intern verdeelde land definitief uit de greep van het communistische verleden te halen en de Slavische en etnisch Albanese bevolkingsgroepen in harmonie te laten samenleven. Gedurende de eerste jaren van zijn ambtstermijn had hij vooral te maken met spanningen tus sen de Slavisch sprekende Mace donische bevolkingsdeel en de Albanese minderheid. In 2001 kwam het bijna tot een burger oorlog toen etnische Albanezen in opstand kwamen. De president speelde vervolgens een belangrijke rol bij de tot standkoming van een vredesver- Het urenlange, heftige verhoor van de Turkse vrouw in Den Haag gaat echter ook Pen te ver. „Waar ligt de grens als politie en justitie dittoelaten? Er zijn ook mensen die gewend zijn om geslagen te worden. Moeten we die dan maar weer gaan marte len met het toedienen van von ken of door een bezemsteel in hun achterste te steken?" Hoe steviger en onorthodoxer het verhoor, hoe groter de kans dat iemand bekent om maar ver lost te worden van zijn ondervra gers, waarschuwt verhoorspecia- Uste Van der Sleen. „Bekennen door vernederen kan heel mak kelijk leiden tot valse verklarin gen," zegt ze. Video De oplossing zou het opnemen van alle verhoren op geluidsban den kunnen zijn, en liefst op vi deo. Dat gebeurt nog lang niet altijd. En dus moet de rechter achteraf oordelen of een ver hoor door de beugel kon. „Als er geen opnamen zijn moet hij het doen met een geschreven verkla ring," zegt Hans Crombag, hoog leraar rechtspsychologie aan de Universiteit Maastricht. Daar kan van alles mee aan de hand zijn. „Ik zie regelmatig zaken waar bij rechercheurs over de schreef gaan. Mensen die onnodig da gen achtereen drie. vier keer worden verhoord. Verdachten die worden uitgescholden." De hoogleraar rechtspsycholo gie zegt al heel wat voorbeelden te kennen van verklaringen waarbij verdachten woorden in de mond zijn gelegd. En als dat niet helpt, kan zelfs een verkla ring worden aangepast. „Dan worden zaken ingevoegd die niet opvallen of die een verdach te voor de rechter wel denkt te kunnen corrigeren. Maar zo werkt dat niet Zelfs een ongete kende verklaring kan als bewijs dienen." GPD De Macedonische president Boris Trajkovski tijdens een bezoek aan Ohrid in augustus vorig jaar. foto Ognen Teofilovski/RTR drag dat een einde moest maken aan het conflict. Navo-troepen. onder wie ook Nederlandse mili tairen, moesten toezien op nale ving van het verdrag en de inle vering van wapens door leden van het Albanese bevrijdingsle ger UQK. Trajkovski werd op 25 juni 1956 geboren in Strumica. Hij volgde een opleiding tot jurist en hij werkte jarenlang op de juridi sche afdeling van een bouwon derneming. Zijn politieke ambi ties ontpopten zich door zijn ac tieve lidmaatschap van de natio nalistische partij VMRO-DPM- NE. Zijn inzet leverde hem in 1997 een baan op als adviseur van de burgemeester van Skop je. Hij viel in de smaak bij de partij top en in januari 1999 kon hij aantreden als onderminister van Buitenlandse Zaken. Nog in datzelfde jaar werd hij naar vo ren geschoven als presidentskan didaat. Na een tumultueus verlo pen stembusgang, waarbij de op positie van fraude repte, werd hij uiteindelijk gekozen tot de tweede staatshoofd van de sinds 1991 onafhankelijke republiek Macedonië. Trajkosvki was getrouwd en hij had twee kinderen. ANP Zuid-Afrika is op weg naar de viering van tien jaar democratie en kiest en passant, op 14 april, een nieuwe president, parle ment en provinciale bestuur ders. Hoe staat de regenboogna tie ervoor? In Limpopoin het ui terste noorden, jagen blanke boe ren op illegale Zimbabwanen en graven zij zich met veel wapens in. Doel: het verdedigen van hun land. door Eelco van der Linden Zwarte ogen vol angst staren vanuit de hoge cabine naar beneden. Ze glijden over een blank gelaat met een dun snorre tje, dan het fluorescerend groe ne hesje dat om de dikke buik spant, om te blijven rusten op de revolver die achteloos maar goed zichtbaar onder de riem is gestoken. ..Weet jij dat jij een overtreding hebt begaan?", klinkt het streng in het Afrikaans. De zwetende man weet dat, want hij ging er net hard met zijn truck vandoor toen hij de groep mannen zag zitten. Eén van hen sprong daarop meteen in zijn 'bakkie' met het op schrift 'Commando Unit 15', plaatste een zwaailicht op het dak, en zette onder luide aan moediging van de anderen de achtervolging in. Hij wist de truck snel klem te rijden en te rug te voeren naar de wachtpost onder de boom bij het oude pompstation. Het had allemaal veel weg van een film, wat de mannen een grappige vergelij king vinden Hier zijn geen poli tieagenten aan het werk. maar blanke boeren die doen alsof ze agenten zijn. „De wetteloosheid vandaag is waar wij ons het meest aan storen. En dus doen we de dingen zelf", zegt hun lei der Gidion Meiring, een hoge ex-militair en voorman van de conservatieve Transvaal Agrari sche Unie met portefeuille 'vei ligheidszaken'. Eén van 'de dingen' is het jagen op trucks. Sinds een tolpoort is verrezen op de vernieuwde NI verkiezen chauffeurs die van en naar Zimbabwe reizen de paral lelle landwegen om 90 rand uit te sparen „Ze verwoesten onze wegen, maar de politie doet niets", zegt Meiring terwijl hij vaderlijk toekijkt hoe zijn jonge collega in het fluorescerende hesje de persoonlijke gegevens opschrijft van de chauffeur Die mag na een 'ja baas, nee baas', vertrekken. „We innen geen boe tes, maar accepteren wel dona ties", legt Meiring uit. Vanzelfsprekendheid Het is allemaal van een beangsti gende vanzelfsprekendheid. Tien jaar na het einde van apart heid lijken in het noorden de ver houdingen tussen wit en zwart duidelijk Niks verzoening of verbroedering, zo blijkt uit 'kringgesprek' dat volgt onder de boom. Dat een zwarte landarbeider niet ver hier vandaan aan de leeuwen is gevoerd door zijn wit te baas, zien ze als een inci dent'. Een systeem zit er volgens hen wel in de 1500 blanke boe ren die sinds 1994 in Zuid-Afri ka zijn vermoord. „Ze willen wraak nemen. Het is constant boertje pesten", zegt Herman, die net een wildpark heeft gekocht. Hij werd onlangs met zijn truck aangehouden door een zwarte agent, die zei dat zijn lading geen veevoer maar 'dagga' (marihuana) bevat te. „Ik moest zelf de 50 balen af laden, terwijl ik hem had ge zegd dat ik een hartpatiënt ben met vier by-passes. Toen het kind van mijn zwarte knecht wilde helpen, dreigde hij me aan te klagen wegens kinderar beid." Tien jaar democratie heeft volgens de leider van de met 3000 leden grootste boere- norganisatie van deze provincie, niets opgeleverd. Ze gruwen van de nieuwe Afrikaanse namen van provincies en steden, en klampen zich nog meer vast aan hun Transvaal. Maar het ergste is het proces van landrestitutie. „Zimbabwe is hier in de maak", zegt Meiring. Elke aanwezige heeft wel grond dat wordt ge claimd door een vroegere zwar te eigenaar. De regering wil die claims volgend jaar afgehan deld hebben en dat is een recept voor oorlog, aldus de mannen. Dus worden de huifkarren weer in een cirkel gezet. Iedereen is zich bewust van het gevaar en de solidariteit is groot, zegt Mei ring „Dokters, tandartsen, di recteuren. iedereen helpt hier posten." De commando's uit de Anonieme klokkenluiders, mogelijk gaat het om medewerkers van het Roosendaalse be drijf Croon, hebben de veiligheid van dë Westerscheldetunnel aan de kaak gesteld. In een e-mail, onder meer gericht aan de gemeenteraad van Terneuzen en de media, wijzen zij op tal van mogelijke mankementen die de veiligheid van de gebruikers van de tunnel in gevaar kunnen breng en. Met name de passage over de signalering van stilstaande auto's is zorgwekkend; automobilisten zouden niet tijdig gewaarschuwd kunnen worden wanneer zich ergens in de tunnel een obstakel in de vorm van een gestrand voertuig bevindt. Nu hoeven we kritische kanttekeningen over de veiligheid van de tunnel niet altijd en ogenblikke lijk voor waar aan te nemen. En de anonieme klok kenluiders lijkt het vooral om hun eigen veiligheid te doen. Maar de lauwe reactie van de NV Wester scheldetunnel is weer het andere uiterste. In eerste instantie gaf men aan dat de kanttekeningen welis waar grotendeels kloppen (zij duiden in ieder ge val op kennis van zaken), maar dat er geen reden is voor ongerustheid. Gisteren was de directie wat ruimhartiger en liet zij weten dat de videobewa king van de tunnel hier en daar nog te wensen overlaat. Zelfs het feit dat een stilstaande auto niet tijdig wordt gesignaleerd, wordt erkend. Maar opnieuw wordt vastgesteld dat er geen enkel gevaar dreigt. Het is volstrekt begrijpelijk dat de tunneldirectie op voorhand elke reden voor paniek de kop wil in drukken. En niet elke oprisping over de veiligheid hoeft met een grootscheeps onderzoek te worden beantwoord. Maar het geeft te denken als mede werkers van Croon, die betrokken waren bij de bouw van de tunnel, hun kritische en kennelijk ter zake kundige noten anoniem kenbaar moeten ma ken. Dat wekt de indruk dat rondom de tunnel een sfeer hangt, waarin kritiek niet is toegestaan. De Westerscheldetunnel is immers een technisch hoog standje, een blijk van groot menselijk vernuft dat vorig jaar terecht met veel trompetgeschal is geo pend. Juist als de directie van de Westerscheldetunnel overtuigd is van de veiligheid en als de bedrijven die eraan werken zekerheid hebben over de deug delijkheid van hun inzet, dan staat helemaal niets een open discussie in de weg. Die discussie begint met het opheffen van de anonimiteit en met de ze kerheid dat klokkenluiders niet worden bestraft STORMVLOEDKERING Het derde rapport van de Del tacommissie verschijnt volgen de week. Het rapport behan delt het plan voor het maken van stormvloedkeringen in de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg. Hiermee worden de zeegaten afgesloten. De com missie staat voor belangrijke beslissingen. Zij moet ant woord geven op de waag of dij ken met een lengte van honder den kilometers met en meter of meer zullen moeten worden verhoogd, of dat enkele zeega ten moeten worden afgesloten. IJSBERG - Veertien kinderen van Sylt, een eiland voor de westkust van Sleeswijk-Hol- stein hebben gisteren een ha chelijk avontuur beleefd. Zij liepen van school op weg naar huis over het ijs langs de kust Plotseling dreef de ijsberg waarop ze zich bevonden naar de zee. De kinderen slaagden er in springend van de ene drij vende schots op de andere na drie uur weer de vaste wal te bereiken. VPRO - De VPRO heeft gistera vond zijn 115.000ste lid feeste lijk binnengehaald. Volgens de presidente heeft de omroep geen zendtijd genoeg. Afrikaner boeren van de Transvaal Agrarische Unie nemen het recht in eigen hand omdat de staat het laat afweten. Ze jagen op illegale Zimbabwanen en truckchauffeurs die hun landwegen gebruiken om tolwegen te ontwijken. foto Eelco ter Linden/GPD oude tijd die eigenlijk ontman teld hadden moeten worden, zijn nieuw leven ingeblazen. „El ke derde weekend van de maand hebben we cursussen met veel schietoefeningen." Al les ter verdediging van het land, dat nu al wordt overstroomd en geplunderd door duizenden Zim babwaanse vluchtelingen. Meiringtoont een lokale krant. Op een grote foto is hij te zien met een dertigtal in lompen ge klede Zimbabwaanse mannen die in een halve cirkel op de grond liggen met de handen ach ter hun rug gebonden. Apen Kort ervoor waren ze nog uit het bakkie gesprongen. „Als apen vlogen ze overal naar toe", zegt Meiring lachend. Het was een klus om ze weer te vangen. „We moesten het alleen doen", klaagt de Afrikaner leider. Hij wijst naar de zwarte mannen die bij een winkeltje staan. „Denk niet dat die van ons hiel pen. En het gaat nota bene om degenen die hun banen stelen." Meiring schudt zijn hoofd, nog meer overtuigd van de nood zaak zich in te graven. GPD Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax- (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren. Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 (bi) acceptgirobetaling geldleen toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag €1,20 zaterdag 1,70 btw Alle bedragen zijn inclusief 6 bin Bankrelaties: ABN AMR O 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes». Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties. Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverterwi lerdeel van het Wegener cone.ro. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt 9 pi» (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevant^^tr- de titels en de werkmaatschappijen v, Als u op deze informatie gee I. Postbus 31-1460 AA Goes r ons zorgvuldig chrifleh|k meldw bf ra" Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4