PSV mist killersinstinct Tranendal voor waterpolosters Dolf Roks blijft trainer van Kloetinge Van Velde neemt een dag extra rust Puntenaftrek is dit seizoen al mogelijk Servais Knaven mist Omloop Oud-Uefa-topman Georges overleden Eindhovenaren buiten zwakke tegenstand Perugia niet uit UCI waarschuwt profploegen Rabo enige Nederlandse Tourploeg Westerveld breekt vinger Hartritmestoornis Van Eupen Inval bij Italiaanse voetbalclubs Rozendaal wint eerste wedstrijd Eggens zeker jaar afwezig vrijdag 27 februari 2004 ARNHEM - Betaald-voetbal- clubs die hun financiële zaken niet op orde hebben, kunnen al in het lopende seizoen worden bestraft met puntenaftrek. Af trek van punten maakt deel uit van het nieuwe licentieregle ment van de KNVB dat maan dag (1 maart) in werking treedt. In de Holland Casino Eredivisie zouden enkele clubs dat risico lopen. In de eerste divisie wor den meer clubs met die maatre gel bedreigd. Alle clubs krijgen een licentie voor onbepaalde tijd, maar wor den op basis van de financiële huishouding ingedeeld in drie categorieën. Gezonde voetbal clubs komen in groep 3, clubs die nog wat werk moeten ver richten in 2. Categorie 1 is voor de echte zorgenkindjes van het betaalde voetbal. Alle profclubs zijn inmiddels op de hoogte van de indeling, maar de KNVB wil daar geen mededelingen over doen. Zeker is dat Vitesse, dit seizoen opnieuw kampend met een aanzienlijk tekort op de be groting, in de groep van de zor genkindjes is geplaatst. Dat houdt in dat de club streng wordt gecontroleerd door de KNVB Aan die controles kop pelt de voetbalbond keiharde maatregelen. Wanneer een doel stelling niet wordt gehaald, volgt eerst een publieke waar schuwing, daarna zijn forsere straffen aan de orde De licentiecommissie in Zeist kan boetes tot een hoogte van 42.500 euro per overtreding op leggen. Bij herhaaldelijke over tredingen volgen strenge sanc ties als aftrek van drie punten per overtreding, met een maxi mum van negen punten per sei zoen. Die maatregel geldt als laatste tussenstap naar het in trekken van de licentie De KN VB sluit niet uit dat clubs nog dit seizoen worden getroffen door puntenaftrek. KNVB-direc- teur Henk Kesler zegt niet te aarzelen als ingrijpen nodig is. „Als clubs de zelfgemaakte af spraken niet realiseren, volgen er sancties."GPD DEN HAAG - Servais Knaven mist morgen de Omloop Het Volk, de wedstrijd die als ope ning van het nieuwe wielersei- zoen geldt. De Nederlander uit de Belgische Quick Step/ Davita- mon ploeg is ziek. Knaven, al enkele dagen niet ok selfris, beslobt' zich gisteren bij de ploegleiding af te melden. „Bij het opstaan voelde ik me ei genlijk vrij goed. Toen ik om ne gen uur op de rollerbank kroop, voelde ik al snel dat het niet goed was. Ik had binnen vijf mi nuten alweer last van hoofdpijn en na een kwartier ben ik ge stopt." Knaven - vorig jaar ook al vanwege ziekte verhinderd - had graag aan de start gestaan. „Ik ben oud en wijs genoeg om te beseffen dat dit de juiste keu ze is. Het is beter voor mezelf, maar ook voor de ploeg. De Om loop is een belangrijke wed strijd en je moet dan met de bes te ploeg aan de start staan." Knaven wordt vervangen door een andere Nederlander, Bram Tankink. De ploeg van Quick Step bestaat verder uit de win naar van 2003 Johan Museeuw, Paolo Bettini, Tom Boonen, Wilf- ried Cretskens, Kevin Huls mans, Luca Paolini en Stefano Zanini. GPD NYON - Voormalig Uefa-voor- zitter Jacques Georges is woens dag overleden. De Fransman is 87 jaar geworden. Tussen 1984 en 1990 was hij pre ses van de Europese voetbalunie en tevens vice-voorzitter van de wereldbond Fifa. ANP/DPA door Henk van Weert PERUGIA - Op een droog veld mag AC Perugia geen enkel ob stakel meer vormen voor PSV. In de doorweekte hoofdstad van Umbrië hield Perugia zich gis teravond nog net staande. In de return woensdag in Eindhoven moet PSV de matige ploeg mak kelijk de baas kunnen blijven. De Eindhovenaren waren giste ren al een stuk sterker dan de Italianen en hadden er ook meer uit moeten halen. Het elftal van Hiddink wist echter evenmin te scoren. Bij PSV wist niet ieder een na de 0-0 of hij nu tevreden moest zijn met het resultaat of dat de ploeg iets had laten lig gen. De eerste reactie van aan voerder Mark van Bommel duid de erop dat PSV op het door drenkte veld van Perugia ver zuimd had toe te slaan. „Ik vond dat we vandaag superieur wa ren en dan kun je met 0-0 onmo gelijk content zijn. Van de ande re kant zeg ik: we speelden wel tegen een club uit de Serie A. Ook al staan ze laag, je kunt Pe rugia niet vergelijken met ploe gen als Zwolle of Volendam „Vooraf hadden we natuurlijk getekend voor 0-0", meende PSV-coach Guus Hiddink na af loop. „Dat is Europees gezien immers een prima resultaat. Na rust was de wedstrijd ook wel in evenwicht, maar op basis van de eerste helft vind ik dat we ver zuimd hebben het potje hier al uit te halen. Voor zover ik het vanuit mijn schuttersputje kon beoordelen, had die kans van Vennegoor of Hesselink er zelfs in gemoeten. Tegen Ajax miste hij ook al een opgelegde kans. Het is ons grote probleem dat wij momenteel op zulke belang rijke momenten niet weten toe te slaan." Middenveld PSV moest aantreden met een sterk gewijzigd middenveld. Ar jen Robben was, zoals verwacht werd, met fit genoeg om te spe len. Johann Vogel bleef in het hotel achter met buikgriep. Rem- co van der Schaaf en Ji-Sung Park waren hun vervangers. Theo Lucius en Lee vormden een volledig rechtsbenige linker flank. Emest Faber maakte een goede rentree in de verdediging. Goed en snel voetbal was niet mogelijk op het allesbehalve ega le veld van Perugia, dat de hele voorgaande nacht en gisteren overdag geteisterd was door de regen. Tijdens de eerste helft plensde het ook nog flink. Toch ging PSV makkelijker met het slechte veld om dan de Italia nen. De Eindhovenaren namen het initiatief en probeerden te combineren, voorzover de staat van het veld dat toeliet. Gegeven de omstandigheid liep het vrij behoorlijk bij PSV. De ploeg bepaalde de toon en het ritme van de wedstrijd en liet de bal aardig rond gaan. Perugia liep vooral voor de rust volledig achter PSV aan. Enige lijn viel niet in het spel van de Italianen te ontdekken. De ploeg hing als los zand aan elkaar, als gevolg van de vele wisselingen van de afgelopen tijd. De spelers kennen eikaars voornamen amper. Onder normale omstandigheden moet de staartploeg uit de Serie A geen enkele bedreiging vor men voor de Nederlandse lands kampioen. Alleen via de oude Ravanelli en na de rust via inval ler Do Prado kon Perugia inci denteel gevaarlijk worden. Boge- lund had het lastig met Do Pra do. Bouma had Ravanelli onder controle. Vooral vanaf rechts wisten de bezoekers gevaar te stichten. De lichtvoetige Ji-Sung Park viel op die flank gisteravond eens po sitief op. Hij bewoog zich rela tief gemakkelijk door de plas sen. In de 37e minuut stelde hij eerst Kezman en daarna nog Vennegoor of Hesselink in de ge legenheid om te scoren. Kezman stuitte op Kalac, Vennegoor of Hesselink kopte de bal naast het doel van de voormalige keeper van Roda JC. Na de rust regende het niet meer. Perugia kwam even terug in de wedstrijd. De Italianen kregen twee kansen. Bogelund kopte verkeerd terug waardoor Obodo een doelpoging kon wa gen. Zé Maria kreeg een vrije schietkans, maar produceerde slechts een afzwaaier. Dodelijk Guus Hiddink zag een kwartier voor het einde winstkansen, ge tuige de wissel die hij toepaste. Aanvaller John de Jong kwam in het veld voor controlerende middenvelder Van der Schaaf. De treffer die PSV had moeten afdwingen, viel echter niet Guus Hiddink: „We hadden het hier moeten afmaken. Maar we PSV-spits Jan Vennegoor of Hesselink, hier in duel met Salvatore Fresi, kreeg gisteravond kans om te scoren tegen Perugia, maar verzuimde dat, evenals zijn ploeggenoten. foto Jasper Juinen/ANP door Rob Kramp IMPERIA - In tranen nam de na tionale vrouwenwaterpoloploeg gisteren afscheid van een 'droom. Maanden hunkerden de speelsters naar het olympisch kwalificatietoernooi. Daar zou den ze het olympisch startbe wijs veroveren om daarna in Athene 'De Droom' waar te ma ken: olympisch eremetaal. De droom werd een nachtmerrie in het Italiaanse Imperia Oran je ging mentaal kopje onder in zwembad Cascione. De piepjon ge ploeg bleek conditioneel met de besten mee te kunnen, maar het spanningsveld was te groot Zodra er gescoord moest wor den, hadden alle speelsters last van klamme handen. Ook de der tigers en routiniers Van den Berg, Quint en Kuipers. Na de onthutsende nederlaag te gen Duitsland (6-7), de eerste keer in vijftien jaar, kreeg Ne derland gisteren een herkan sing. Met een overwinning op Canada met vijf of meer doel punten verschil lag het olym pisch ticket nog steeds klaar. Oranje ging op jacht maar miste de overtuiging en het zelfver trouwen. De ploeg leed de derde nederlaag op rij: 10-11 (2-2 2-3 2-4 4-2). Door de zege werd Ca nada na Italië, Rusland en Hon garije vrijwel zeker van het olympisch startbewijs Neder land resteert het gevecht om de vijfde plaats, de plaats van de eerste reserve. „Mentaal stonden we er niet", gaf bondscoach Paul Metz toe. „De ploeg kon de spanning niet aan." Niet verwonderlijk, vond de coach, omdat het gros van zijn speelsters voor de eerste keer op dit podium aan de slag ging „Ze bezweken onder de druk en maakten fouten die ze anders nooit maken." Op de voorbereiding had Metz niets aan te merken. „We heb ben een ideaal programma afge werkt", keek hij terug. „Het NOCNSF willigde al onze eisen in. We trainden dagelijks in Zeist, liepen zware oefenstages af in Australië en de Verenigde Staten maar op het moment su prème, in Imperia, stonden we er niet. Het is een bittere teleur stelling, maar het is niet anders. We schoten er gewoon te weinig ballen in en waren dus niet goed genoeg." Tegen Canada miste Oranje we derom een afmaker. Het kreeg op 2-2 de kans een gat te slaan met de Canadese ploeg, maar miste vier overtalsituaties op rij. „Dat was in alle wedstrijden ons manco: scoren", zag Metz. De Canadese vrouwen, met acht speelsters van Sydney in de ploeg, liepen in het derde kwart door drie blunders van doelvrou- we Ars van 6-6 naar 6-9. Het werd zelfs 6-10 en 7-11 voordat Oranje nog bijna langszij kwam. Van belang was het niet meer. Het olympisch ticket was door de nederlaag tegen Duitsland al uit beeld verdwenen. „Van dat verlies keek Metz terug, „heb ik nog pijn in mijn hoofd In die wedstrijd gooiden we alle ar beid, ontelbare trainingsuren, in het water. Voor mij was dat echt onvoorstelbaar. Kennelijk hoort het bij het leerproces van een jonge ploeg." ANP Dolf Roks door Jan Dagevos DREISCHOR - Dolf Roks is ook vol gend voetbalseizoen trainer van Kloetin ge. De 41-jarige oefenmccster uit Dreischor heeft voor een jaar bijgete kend. Assistent Joost Folmer en keepers- trainer Anton Swennen blijven de Beve- landse club eveneens trouw. Dolf Roks volgde in januari van dit jaar de ontslagen Karl Vergouwen bij de hoofdklasser op en strijdt momenteel met de club voor lijfsbehoud Kloetinge heeft na negentien wedstrijden slechts dertien punten en staat voorlaatste in de hoofdklasse A van het zaterdagvoet bal. Twee weken geleden behaalde Kloe tinge onder Roks in de Zeeuwse derby tegen Hoek zijn eerste punt. „We boeken steeds meer progressie, al heeft dat nog niet in heel veel punten ge resulteerd", stelt Roks. ..Toch heb ik het enorm naar mijn zin bij Kloetinge. Het is een warme vereniging. De club straalt ook ambitie uit en ik kan er goed wer ken." „Daarnaast heb ik heel kundige mensen om me heen. Samen willen we graag wat neerzetten bij Kloetinge. Op welk niveau dat is, maakt me niets uit. Ik loop niet weg voor een eventuele degra datie. Ik voel me nergens te groot en te goed voor en een zakenvuller ben ik ook niet." De komende weken moet er veel duide lijk worden over de toekomst van Kloe tinge. De Bevelandse formatie wacht twee cruciale competitieduels (Capelle en ARC). „Als we die twee wedstrijden weten te winnen, zijn er nog mogelijkhe den", vindt Roks. Niveau Daarnaast gaat de technische staf de ko mende periode met de spelers om de ta fel zitten. „De moeilijkheid hierbij is dat we nu nog niet weten op welk ni veau we volgend seizoen spelen. Er zal heus wel wat veranderen. Misschien dat een enkeling stopt of weggaat, maar ik heb de indruk dat de meesten wel zullen blijven, ook als we mochten degrade ren." Roks heeft in zijn nieuwe verbintenis met Kloetinge wel een clausule op laten nemen. Bij eventuele belangstelling van een betaald voetbalvereniging kan hij onder zijn contract uit. „Maar ik ruil Kloetinge niet zomaar voor elke prof club in hoor", zegt Roks, die in het verle den werkzaam was bij Sparta „Het moet wel een aantrekkelijke functie zijn." waren vanavond met dodelijk genoeg. Uit die acties van Park voor de rust hadden we moeten scoren. Thuis moeten we het kunnen afmaken. Deze ploeg moet je in een Europese competi tie kunnen wegzetten." Van Bommel is na zijn rode kaart tegen Heerenveen zondag geschorst voor het competitie duel tegen Roda JC en kan zich dus helemaal concentreren op de return tegen Perugia, volgen de week woensdag. „Ik vind dat we het nu in eigen huis moeten afmaken. Maar ook tegen Roda JC is het belangrijk om de pun ten te pakken. Na de nederlaag van Ajax tegen Heerenveen zit er ook in de competitie nog wel wat in voor ons." Perugia (Ita) - PSV (Ned) 0-0. Scheidsrechter Benes (Tsj). Gele kaart Kezman (PSV). Aantal toe schouwers: 10.000 Perugia: Kalac; Diamoutene, Di Loreto, Fresi en lgnoffo; Ze Maria, Obodo, Gatli en Di Francesco (46. Do Prado); Bothroyd (68 Fusani) en Ravanelli (75 Turchi). PSV: Waterreus; Bogelund, Faber, Bouma en Lee, Park, Van Bom mel, Van der Schaaf (77 De Jong) en Lucius; Kezman en Vennegoor of Hesselink. GPD LAUSANNE - De wereldwielrenunie UCI heeft gistere een brief gestuurd naar alle professionele wielerploeg met ernstige waarschuwingen voor potentiële gebruiker! van dopingproducten. In de brief beschrijft de UCI vooruitgang van de opsporingsmethoden Bovendien F maakt de unie gewag van een 'zwarte lijst' met 'doping. W verdachte' coureurs die is samengesteld. Dr. Mario Zorzoli, hoofd van de medische commissie va r de UCI, deelde mee dat de nieuwe opsporingsmethode voor de Olympische Spelen van Athene volledig zal funr tioneren. ANP/RTR PARIJS - Rabobank is dit jaar in de Ronde van Frankriik de enige Nederlandse wielerploeg. De tweede formatie Bankgiroloterij, behoort namelijk niet tot de kandidaten voor de acht wildcards die de tourdirectie vandaag uit deelt. Rabobank krijgt vanzelf toegang als een van de bes te veertien wielerformaties op de wereldranglijst. Dat zijn: T-Mobile en Gerolsteiner (Dui), Quick Step (Bel), Ba- leares, Euskatel en Liberty (Spa), US Postal (VSt), Cofi- dis, fdjeux.com (Fra), Alessio, Fassa Bortolo en Saeco (Ita), Rabobank (Ned) en CSC (Den). Kandidaat voor de acht wildcards zijn: AG2R, La Boulangère, Crédit Agnco- le, Lotto, Phonak, RAGT, Chocolade Jacques. Lampre Landbouwkrediet, Milaneza, Relax, Mr Bookmaker en Kelme. ANP/AFP MADRID - Sander Westerveld blijkt woensdag in de Champions League-wedstrijd van Real Sociedad tegen Olympique Lyon (0-1) een vinger te hebben gebroken. De Nederlandse doelman van de Spaanse club mist ko mend weekeinde de competitiewedstrijd tegen Albacete. maar hoopt wel in actie te kunnen komen in de return te gen Lyon. Dat duel is op 9 maart. ANP/RTR SEVILLA - Olympisch roeister Marit van Eupen onder gaat maandag in het Leids Universitair Medisch Centrum een medische ingreep. De 34-jarige slag van de dub- bel-twee lichtgewicht wordt geopereerd door hartspecia list dr. Schalij. Van Eupen werd deze week tijdens het trainingskamp in Sevilla gekweld door hartritmestoomis- sen. Tijdens een oefensessie op de Guadalqiuvir met haar ploeggenoot Kirsten van der Kolk liep haar hartslag op tot boven de 220. Zij is onmiddellijk naar de Medische Service van het Spaanse roeicentrum gebracht. ANP ROME - De fiscale politie heeft gisteren invallen gedaan bij alle betaald-voetbalclubs uit de Italiaanse Serie A en B. Justitie heeft vermoedens dat op grote schaal boek houdfraude is gepleegd. Volgens bronnen binnen de rech terlijke macht is ook het kantoor van de Italiaanse voet balfederatie met een bezoek van de fiscale politie vereerd. ANP/RTR door Ger Lammerink HEERENVEEN - Gerard van Velde start pas morgen, op de 1000 meter, voor de eerste keer bij de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Heerenveen. De olympisch kampioen laat de 500 meter van vandaag schieten. Hij wil zijn liesblessure extra tijd geven om te herstellen. Vorige week in Inzeil liep Van Velde de kwetsuur op curieuze wijze op. Hij struikelde in zijn hotelkamer, toen hij snel een spijkerbroek wilde aantrekken. Vervolgens viel hij ook nog eens op de 1000 meter in de Duitse plaats, om daarna de 500 te win nen. Óp de slotdag liet hij de tweede 500 aan zich voorbij gaan. Wel gaat het de goede kant op met de blessure, zo zei TVM's sprintcoach Geert Kuiper. „Het gaat elke dag beter. Toch lijkt het ons beter juist dit explosieve nummer te laten schieten. Op de kilometer staat Gerard tweede in het wereldbekerklassement, die positie wil hij graag verdedi gen. Maar risico's zullen we niet nemen, gezien de naderende WK afstanden in Seoul." Conse quenties voor Van Velde heeft zijn absentie nauwelijks. We gens goede prestaties dit seizoen is hij op zowel de 500 als 1000 meter al aangewezen voor de we reldtitelstrijd in de Zuid-Kore- aanse hoofdstad. Dat geldt ook voor Erben Wennemars, zodat er op de beide disciplines in Hee renveen nog slechts één WK-startbewijs te vergeven is. Vervanger van Van Velde op de 500 meter dit weekeinde in Hee renveen is Jacques de Koning Het jeugdig talent van (nog) DSB start wel in de B-groep. Bij een eventuele afmelding van Van Velde op de 1000 meter komt Jan Bos in beeld. Bos start in Thialf in elk geval op de 500, maar is daarin minder kansrijk. Marianne Timmer is fit genoeg om op drie afstanden te starten. Vorige week in Inzeil liet de we reldkampioene sprint nog de 1500 meter schieten. „Daarvoor is nu geen aanleiding", zei coach Jac One. Op twee afstan den (500/1000) heeft Timmer nog kans op de wereldbeker. Orie: „Het gaat toch om een gro te prijs. Die kans willen we niet zomaar laten schieten." Timmer komt vandaag meteen al op twee afstanden in actie. Op de 500 tegen de Japanse Oka- zaki, op de 1500 tegen de Rusa- sche Tarasova. De 5000 kent twee interessante ontmoetingen tussen Nederland en schaats- land-in-opkomst Verenigde Sta ten. Verheijen ontmoet wereld kampioen allround Hednck, De Jong rijdt tegen Boutiette. Overi gens gaat de strijd om de wereld beker lange afstanden tussen beide Nederlanders. ANP KUOPIO - Miel Rozendaal heeft de eerste slag geslagen in het Finse Kuopio. De marathon schaatser van de Time Out-ploeg zegevierde gisteren in de wedstrijd over 50 kilome ter op het Kallavesimeer. Niet het hele peloton bond gis termiddag al de schaatsen on der. Onder anderen de rijders van DSB en Frisia ontbraken nog. Zij arriveerden pas giste- q ren later op de dag in Kuopio. waar het gros van de ploegen al -- woensdag aankwam. Rozendaal toonde in ieder geval aan in vorm te zijn. Op prima be- rijdbaar ijs reed hij met Martijn Kromkamp en Jan van Ooster- om weg uit de groep. Dat drietal bouwde een flinke voorsprong op, en mocht onderling om oe winst strijden. Rozendaal was de sterkste, voor Kromkamp en Van Oosterom. De Warmenhuizer hoefde voo. de winst niet tot de bodem te gaan. „Wilde ik ook met, want het gaat natuurlijk om de 200 ki lometer van morgen. Maar het is wel prettig even een overwin ning mee te pakken. Goed voor het zelfvertrouwen. En in dat op zicht maakt het niet eens uit dat de jongens van Dirk Schennga hier nog niet reden." GPD GEMERT - Motorcrosser Erik Eggens moet vanwege een nig blessure het aanstaande seizoen missen. De 26-jarige coureur heeft ern stige rugklachten, die alleen door rust te genezen zo* zijn. Toch vreest de Nederlands kampioen {1« voor het einde van zijn P" baan. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42