Wel langer doorgaan in deeltijd Acht jaar celstraf geëist voor ontvoering Lusanne Zalm strijkt jackpot van Staatsloterij op Nederland glibbert over gladde wegen Forse stijging aantal oorlogsmisdadigers onder asielzoekers Politie rolt netwerk kinderporno op 2 PZC Werknemers willen voor pensioengerechtigde leeftijd stoppen Vaker rsi bij gedreven werknemers Uitbraak schurft Twee gewonden op veerboot door hoge golven Minister Van Ardenne laakt geweld binnen islam Scholier bedreigt lerares met mes Kanker wordt chronische ziekte Cohen verbiedt nachtfeest 30 april Veel auto's niet door eerste APK Ziekenhuisbesturen op schopstoel vrijdag 27 februari 2004 (jAor Patricia de Zoete PEN HAAG - Minister Zalm „n Financiën is de gelukkige ontvanger van de jackpot a vijf miljoen euro van de Staatslote- ri|trekking van 25 februari vo rig jaar. De winnaar heeft zich met gemeld. Volgens de regels nnde loterij vervalt het geld na ,tn jaar aan de staatskas. Dt Staatsloterij heeft het afgelo- pen jaar er alles aan gedaan om de miljonair in spe te vinden. De organisatie weet precies waar en op welk tijdstip het winnen de lot is gekocht. Normaal ge sproken wordt dat niet bekend gemaakt uit privacy-overwegin- gen. Gezien de situatie is daar evenwel een uitzondering op ge maakt. De gelukkige heeft het lot gekocht bij een sigarenboer in Amsterdam. Het gebeurt wel eens vaker dat deelnemers hun prijzengeld niet op komen halen. „Maar dat gaat dan om tien of hooguit duizend euro", aldus een woordvoerder van de Staatloterij. Jaarlijks vloeit dan in totaal zo'n drie tot vier miljoen euro terug in de staatskas. Eén keer eerder is een groot geldbedrag niet opge haald: toen ging het om een paar honderdduizend gulden. Gelukzoekers hebben het afgelo pen jaar nog wel met smoesjes geprobeerd het winnende lot te claimen. „Mensen melden zich met het verhaal dat ze het lot kwijt zijn geraakt in de was, tij dens een brand of dat het gejat is. Een helster kwam met het verhaal dat haar zus uit Zuid-Afrika het winnende lot had gekocht tijdens vakantie in Amsterdam en in haar koffer mee naar huis had genomen. Tij dens de vlucht was de koffer ont vreemd." Hoe mooi de verhalen ook zijn, het geld kan alleen geclaimed worden met het winnende lot als bewijs, aldus de woordvoer der. ANP van onze redactie binnenland PEN HAAG - Het overgrote deel van de 45-plussers wil voor jje pensioengerechtigde leeftijd ran 65 jaar stoppen met wer ken. De plannen van het kabi- iet om in de vut en het prepen- jioen te snoeien, houdt de mees- len van hen niet tegen. Wel wil len oudere werknemers overwe gen om langer door te werken als het in deeltijd kan. Dat blijkt uit een onderzoek van Research International, dat op drachtgever Aegon gisteren leeft gepresenteerd. Uit de rond gang komt naar voren dat bijna eenderde van de werknemers ran 45 tot 60 jaar in een deeltijd baan langer aan de slag wil blij ven dan eerder gepland. Zelfs tweederde van de oudere verknemers wil erover denken cm de laatste jaren van hun car rière te blijven werken via een 'deeltijdpensioen'. In deze opzet gaan werknemers met een vol- tijdsbaan enkele jaren voor hun 55ste minder werken en vullen zij hun salaris aan door op hun eigen pensioenpot in te teren. Zonder een deeltijdregeling wil bet overgrote deel van de wer kende Nederlanders het liefst soppen op of voor de 60ste ver- jaardag. Driekwart van hen houdt waarschijnlijk ook eerder opals het kabinet de regelingen voorvroegpensioen aanpakt. Verzekeraar Aegon, die ook pen sioenen beheert, stelt in een reactie dat het kabinetsbeleid om vroegtijdig stoppen moeilij- DELFT - Fanatieke werkne mers lopen anderhalf keer zo veel kans op rsi-klachten. Dat heeft onderzoek van TNO onder drieduizend medewerkers bij ne gentien bedrijven uitgewezen, io is gisteren meegedeeld. 'De zeer betrokkken werkne mers vinden dat ze harder wer ken dan hun collega's. Vaak zijn te met in staat hun werk los te [laten. Volgens TNO is een onge ronde werkstijl toe te schrijven .san individuele karaktereigen schappen of aan de cultuur in ;een bedrijf. De onderzoekers bekeken bedrij ven in de textielindustrie en voe dingsmiddelenindustrie. Repeti tion strain injuries (rsi) zijn dachten en aandoeningen aan nek, schouders en armen. ssingen voor een gezonde werkstijl liggen volgens TNO vooral in het herkennen van het figen gedrag en de organisatie cultuur. ANP ker te maken met belastingmaat regelen niet werkt. Het concern vindt dat het personeel juist moet worden gestimuleerd om langer aan de slag te blijven, bij voorbeeld via een deeltijdpen sioen. „Tot 65 jaar doorwerken is niet af te dwingen. Werkge vers zouden daar rekening mee kunnen houden in hun arbeids voorwaardenpakket. Ook de FNV noemt de fiscale ontmoediging van vroegpen- sioen om ouderen aan het werk te houden 'een misvatting'. Vi- ce-voorzitter K. Roozemond van de vakcentrale pleit voor meer aandacht voor een 'levensloop beleid'. Daarbij wordt onder meer de route die iemand gedu rende zijn arbeidzame leven af legt, uitgestippeld. Op die ma nier kan hij ook aan het einde van de rit nog meedraaien in een bedrijf. Jongeren VNO-NCW ziet eveneens heil in een goede levensloopregeling. In dat geval kan iemand kiezen om tegen het einde van de carrière minder te werken, aldus G. Dols- ma, secretaris sociale zaken van de werkgeversorganisatie. „Deeltijdwerken is daarbij een optie. Zeker voor oudere werk nemers, maar ook voor jonge ren." De overheid kan het niet maken om vroegpensioen ineens onaantrekkelijk te maken voor oudere werknemers, vindt VNO-NCW. Jongeren daarentegen moeten zich er wel op voorbereiden dat zij niet fiscaal gunstig met vroegpensioen kunnen. De voornaamste reden om lan ger aan de slag te blijven is voor veel werknemers hun vrees om krap bij kas te komen na de pen sionering. In totaal verwacht tweevijfde van de ondervraag den na het pensioen onvoldoen de geld over te houden om rond te komen. ANP DEN HAAG - Winterse buien hebben gisteren tot grote problemen in het verkeer geleid. Vooral weggebruikers in de ochtendspits moesten het ontgelden. De sneeuw leidde tot 63 files met een lengte van 760 kilometer, de op een na langste file ooit. Tijdens de avondspits veroorzaakten spekgladde wegen in het zuidoosten problemen. Het winterse weer ontre gelde ook het treinverkeer. Tot het eind van de middag reden tussen Lelystad en Utrecht, Amsterdam en Gou da en Hoorn Kersenboogerd en Schiphol geen treinen. Door het slechte weer onstonden op veel plaatsen wissel storingen. Op luchthaven Schiphol was gisterochtend rond zeven uur slechts één baan in gebruik. Twee uur later waren alle drie banen weer in gebruik. Sommige toestellen moesten overigens uitwijken naar andere Europese luchthavens. foto Marc van der Kort/GPD ROTTERDAM - Een uitbraak van schurft in verpleeghuis Smeetsland in Rotterdam heeft al tot veertien besmettingen ge leid. Het gaat daarbij om zowel bewoners als personeel. Daarnaast hebben nog tiental len personen klachten die op schurft kunnen duiden. De GGD heeft samen met het ver pleeghuis een behandelplan op gesteld. GPD PHATESl ITOÊJÊ ZEfcER. A^TJE VfctffW van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Het Open baar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Leeuwar den acht jaar celstraf geëist te gen een 64-jarige man voor gijze ling van Lusanne van der Gun. Het 11-jarige meisje uit Oldeber- koop werd vorig jaar augustus door de man ontvoerd. Drie da gen later konden de ouders het meisje in Venlo ophalen. Volgens officier van justitie W. ten Kate is de eis in vergelijking met twee andere gijzelingsza ken van minderjarigen relatief hoog. Hij meent evenwel dat de ze zaak een enorme impact op de samenleving heeft gehad en VLIELAND - Twee vrouwelijke passagiers van de veerboot Oost-Vlieland zijn gisteren rond het middaguur gewond geraakt, toen de veerboot in het zeegat tussen Vlieland en Terschelling werd getroffen door een ex treem hoge grondzee. Een raam van de salon sneuvel de door het onverwachte ge weld. De slachtoffers zijn door een reddingsboot van boord ge haald en naar een ziekenhuis in Leeuwarden overgebracht. GPD dat dit strafverzwarend moet werken. Verder wees de officier er met nadruk op dat de man Lusanne niet goed heeft behan deld. De verdachte heeft de mond en ogen van het meisje af geplakt en haar gedurende een groot deel van de tijd in de krap pe en benauwde kofferbak van zijn auto laten verblijven. Bo vendien heeft de man haar ge drogeerd met slaappillen en haar een angstaanjagend ver haal verteld over een kliniek voor zieke kinderen in België. Deskundigen van het Pieter Baan Centrum hebben de man wekenlang geobserveerd en zijn tot de conclusie gekomen dat geen tbs-maatregel hoeft te wor den opgelegd. Zij beschouwen hem als verminderd toereke ningsvatbaar. De aanklager kon zich niet vinden in deze gedrags- kundige rapportage. Advocaat T. van der Goot van de verdachte pleit voor een lich tere celstraf „De straffen in ver gelijkende gijzelingszaken zijn lager, terwijl er toen sprake was van onze redactie binnenland AMSTERDAM - „De islamiti sche religie is gewelddadiger dan bijvoorbeeld de protes tants-christelijke of de boed dhistische." Dat zegt minister Van Ardenne van Ontwikke lingssamenwerking in het maart nummer van Wordt Vervolgd van Amnesty International. De woordvoerster van Van Ar denne benadrukte gisteren des gevraagd dat de minister haar uitspraak niet zo letterlijk heeft bedoeld: „Het gaat niet om de is lam in zijn geheel, maar om het geweld binnen bepaalde lagen van de islam." In het Amnes- ty-blad zegt de CDA-minister verder: „In sommige culturen is het normaal dat een man een vrouw alle hoeken van de kamer laat zien als zij verkeerd kookt of als ze de krant verkeerd neer legt of wat dan ook. Er is in de islamitische cultuur een bepaal de laag die geweld tegen vrou wen heel vanzelfsprekend vindt, en ook geweld tegen kinderen Ze vervolgt: „Die laag vind je hier verhevigd terug, omdat in Nederland voornamelijk mos lims wonen die uit de achterge stelde gebieden komen. Uit Ma rokko. uit Somalië, uit Sudan, uit Turkije en dan niet uit de verlichte steden maar van het platteland." Moslimmannen die een vrouw geen hand willen geven, noemt Van Ardenne 'het ergste dat je als vrouw kan overkomen'. „Dat je als persoon niet bestaat, dat je er gewoon niet bent ANP VELSERBROEK - Een elfjarige jongen heeft gisteren een onderwijzeres van een basisschool in Velserbroek met een mes bedreigd. De 46-jarige onderwijzeres heeft aangifte gedaan, de jongen is aangehouden. De jongen maakte deel uit van een groep van vier die zich in en rond de school hinderlijk gedroeg. Toen de groep rondhing bij een papiercontainer, sprak de onderwijzeres de jongens aan op hun gedrag. De leerling trok daarop een zakmes en bedreigde de vrouw. GPD AMSTERDAM - De Amerikaanse kankerspecialist J. Folkman verwacht dat kanker binnen tien jaar een chroni sche ziekte zal zijn die te behandelen is met geneesmidde len die geen of nauwelijks bijwerkingen hebben. Folkman doet deze uitspraak in het maandblad Natuur wetenschap Techniek. Volgens Folkman staat de kan kerbestrijding door de komst van angiogeneseremmers aan de vooravond van een nieuw tijdperk. Die medicijnen kunnen de groei van tumoren stoppen. Net als diabetespa tiënten zullen patiënten zichzelf dagelijks kunnen injecte ren met deze middelen. ANP AMSTERDAM - Burgemeester Cohen heeft de herinvoe ring van de 'koninginnennacht' in Amsterdam geblok keerd. Een meerderheid van de gemeenteraad wilde het feest en de vrijmarkt op de avond voor Koninginnedag weer invoe ren Maar Cohen acht de risico's dat het uit de hand loopt veel te groot en legde een motie van de raad woensdaga vond naast zich neer. GPD BUNNIK - Auto's van drie jaar oud, die hun eerste APK-keuring moeten ondergaan, doorstaan die test slecht. Uit onderzoek van brancheorganisaties Bovag en Rai is gebleken dat 7,4 procent (ruim 50.000 auto's) niet door die eerste keuring heen komt. De APK-keurmeesters stuiten bij deze groep auto's op ver sleten banden, gebreken aan de verlichting en mankemen ten aan de remmen en stuurinrichting. Aanleiding voor het onderzoek is de komende evaluatie van de APK, die in 1999 flink is gewijzigd, zo meldde gis teren een woordvoerder van Bovag. ANP AMSTERDAM - De afgelopen twee maanden zijn al vijf leden van een raad van bestuur van een ziekenhuis opge stapt of op non-actief gezet. Zeven andere bestuurders zit ten op de schopstoel. Dat meldt het vakblad MedNet-magazine.De oorzaak zit in de financiële problemen waar veel ziekenhuizen mo menteel mee kampen. Die leiden tot conflicten tussen de raad van bestuur en de medische staf. De raad van bestuur delft daarbij meestal het onderspit. ANP van gewelddadige handelingen en volledige toerekeningsvat baarheid Dit in tegenstelling tot de zaak van mijn cliënt." Gesignaleerd Tijdens de zitting bleek verder dat Lusanne ongeveer anderhalf uur nadat zij was gedwongen in de auto van een haar onbekende man te stappen in Leeuwarden is gesignaleerd. Een chauffeur van een bedrijfsauto zag het meisje op de passagiersstoel van een personenauto liggen, met een oudere man naast haar ach ter het stuur. De mond van Lusanne was met tape afge plakt. Ondanks dit tafereel zag de betrokken chauffeur geen re den alarm te slaan. De ontvoerder verklaarde giste ren dat hij vermoedde dat de fa milie Van der Gun, eigenaar van een kaasboerderij in Oldeber- koop, vermogend was Op enig moment heeft hij het plan opge vat dochter Lusanne te ontvoe ren. Hij is maandenlang met de voorbereiding bezig geweest, waartoe hij naar eigen zeggen door geldzorgen is gedreven. Achteraf begrijpt de man zelf absoluut niet hoe hij ertoe geko men is om het meisje te ontvoe ren. Zowel Lusanne als haar ouders eisen beide een schadevergoe ding van 5000 euro. Het meisje is door haar drie da gen durende ontvoering onder behandeling bij een kinderpsy chologe. Haar ouders vrezen, on voorspelbare. traumatische ge volgen. ANP door Marloes de Koning DEN HAAG - Het aantal asiel zoekers dat geen asiel krijgt om dat ze worden verdacht van mis drijven tegen de menselijkheid of oorlogsmisdaden, stijgt explo sief. Afgelopen jaar w eigerde de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) 272 vermoedelijke misdadigers een verblijfsvergun ning, 96 meer dan het jaar daar in 1999 was dit voor 48 asielzoe kers reden geen asiel te krijgen. Het aantal asielaanvragen is in dezelfde periode sterk afgeno men. Dit blijkt uit cijfers van de IND. Bij de IND onderzoekt de 'lf-unit' of er reden is aan te ne men dat asielzoekers zich schul dig hebben gemaakt aan oorlogs misdaden of misdaden tegen de menselijkheid. Als er een 'ern stig vermoeden' is, dan krijgt de asielzoeker geen verblijfsvergun ning. Het dossier wordt dan doorge stuurd naar het Openbaar Minis terie. Daar buigt het Nationaal Opsporingsteam Voor Oorlogs misdrijven zich erover Sinds de oprichting van de lf-unit zijn zo'n zevenhonderd dossiers naar het OM gestuurd. Het on derzoek van het OM heeft tot nu toe één dagvaarding opgeleverd. Nog geen van de zevenhonderd verdachten* is veroordeeld. Het merendeel van de dossiers is in middels gesloten, omdat het niet lukt het strafrechtelijk bewijs rond te krijgen. Het gros van de verdachten is af komstig uit Afghanistan. Ook uit Irak en landen als Sierra Leo ne en Liberia komen veel ver moedelijke oorlogsmisdadigers. Volgens de IND kan de stijging van het aantal 'lf-zaken' deels worden verklaard door de extra aandacht en ervaring met dit soort zaken bij de dienst. Daar naast hangt de stijging samen met het aanbod van asielzoe kers. „Als er veel mensen uit oor logsgebieden komen, dan zitten daar ook veel mensen bij die vluchten voor wat ze zelf heb ben gedaan." GPD van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Onder de code naam 'Odysseus' heeft de politie gisteren in tien landen op meer dan veertig plaatsen invallen ge daan in verband met kinderpor no. Een van de adressen die werd doorzocht was een woning in Nijmegen. De verdachte en zijn eveneens in het huis aanwezige zoon wer den 's ochtends vroeg van hun bed gelicht. Volgens de inmid dels weer op vrije voeten gestel de man heeft de politie video banden en computerapparatuur in beslag genomen. „Die willen ze onderzoeken. Maar ze vinden er echt geen kinderporno op." Hij wenst verder geen commen taar te geven. De operatie werd gecoördineerd door Europol en geleid door het Landeskriminalamt Hessen in het Duitse Wiesbaden. Volgens Europol in Den Haag zijn op di verse plekken computers, lap tops en videobanden in beslag genomen alsmede ander materi aal met daarop afbeeldingen van kindermisbruik. Ook zijn en kele arrestaties verricht. Het on derzoek werd uitgevoerd naar aanleiding van diverse internet sites waarop pedofielen uit de hele wereld contact met elkaar hadden en kinderporno uitwis selden. Directeur Mariano Simancas van de afdeling Ernstige Delic ten van Europol spreekt over een complex en hiërarchisch net werk waarbij de verdachten veelvuldig gebruik maakten van schuilnamen De invallen had den behalve in Nederland en Duitsland, ook plaats in Austra lië, België, Canada, Noorwegen, Peru, Spanje, Zweden en Enge land. Onder de naam Twins' rol de Europol in 2003 en 2002 soortgelijke netwerken op. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3