PZC Vraag naar thuiszorg keldert W 'M Onderzoek naar mail over tunnelveiligheid 11 Gladheid leidt tot blikschade Het is gebeurd! VAN DER SLOOT Geschenk uit de hemel directeur voorspelt dat overheidsbezuiniging averechts werkt lenealogie in Sas van Gent astenactie voor rotten wijk euw interieur... collectie r— Grotere rol voor verenigingen bij ophalen papier Relatief weinig reacties op ontwerpgebiedsplan Reorganisatie leidt tot ontslag bij Budelpack zeeuwse almanak Uitje ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 27 februari 2004 [[KNEUZEN- Het thuiszorgbe- jid van de rijksoverheid gaat o termijn meer kosten dan nu urdt bespaard. Dit stelt direc tor A. Schelfhout van Thuis- srg Zeeuws-Vlaanderen. Zijn tstelling wordt sinds de jaar- [gjfling geconfronteerd met «i aflopende hulpvraag en een «oot aantal opzeggingen voor dp. heeft gevolgen gehad voor s werkgelegenheid bij de stich- -g. Diverse contractmedewer- »rs hebben inmiddels te horen Kregen dat er - voorlopig - «i werk meer is voor hen. aelfhout is slecht te spreken het beleid van het kabi- ir.-Balkenende Volgens hem is ischt nagedacht over het effect de bezuinigingen op de biszorg. Begin dit jaar kregen we te ma- amet zo'n honderd opzeggin- van mensen voor wie de aiszorg te duur was geworden horde verhoging van de eigen :;drage Er zijn ook minder ;éuwe cliënten dan in voor- aande jaren, merken we nu. [ensen met een medische indi- ilie, die specifieke zorg nodig MirConnv van Gremberghe hebben, die melden zich nog wel aan. Maar ouderen, die bijvoor beeld hulp in de huishouding no dig hebben, laten het echt afwe ten. Dat zijn er toch zo'n tien per week. Over de eerste twee maanden van het jaar gerekend komen we dan uit op een groep van pakweg honderd mensen die mogelijk wel met een hulp vraag worstelen, maar die om fi nanciële redenen geen beroep op ons doen." Buiten die twee groepen zijn ook tientallen mensen al weken in afwachting of ze al dan niet nog in aanmerking komen voor thuiszorgassistentie. Het indica tiebureau, het RIO, is namelijk door de rijksoverheid verplicht om alle aanvragen - ook die uit het verleden - opnieuw te toet sen aan de nieuwe, strengere re gelgeving. Schelfhout- „De behandeling van al die dossiers door het RIO kan nog maanden vergen. Daar kan die instantie niets aan doen Het RIO werd daarmee ook ge confronteerd." Schelfhout is ervan overtuigd dat alleen in Zeeuws-Vlaande- ren honderden mensen versto ken blijven van hulp die ze ei genlijk toch nodig hebben Mouw „Je ziet mensen er op allerlei ma nieren een mouw aanpassen. Ook bij medisch geïndiceerden. Komt vrouwlief uit het zieken huis, heeft ze tijdelijk verzor ging nodig, maar dat is te duur geworden. Manlief springt dan bij, maar kan eigenlijk helemaal geen medische verzorging niet bieden. De kans is groot dat er dingen misgaan, dat er weer een dokter aan te pas moet komen. Dus moet die weer vergoed wor den. Per saldo kost zo'n zaak dan meer dan voorheen, toen wel een van onze verplegers werd ingezet. Dat gebeurt dan allemaal onder het mom van meer eigen verantwoordelijk heid. Ik geloof daar - ettelijke er varingen rijker - niet meer zo in. De rijksoverheid heeft altijd oudere mensen langer zelfstan dig willen laten zijn, maar op termijn zijn we met dit beleid meer geld kwijt dan met het oude. Simpelweg omdat veel oudere mensen nu verstoken blij ven van de nodige zorg en hulp." De afname van de hulpvraag heeft ook gevolgen voor de thuis zorgorganisatie zelf. Schelfhout kon een aantal medewerkers met een tijdelijk contract of een aflopende verbintenis geen nieuw dienstverband aanbie den. Ook werd het urenaantal van vaste medewerkers iets inge perkt. „Ook dat is natuurlijk voor een werkgever erg verve lend" aldus de Thuiszorgdirec teur SAS VAN GENT - De Genealo gische Werkgroep Zeeuws- flaanderen houdt zaterdag een ipen dag in cultureel centrum De Speye in Sas van Gent. ïelangstellenden kunnen kerk- egisters uit verschillende ge- eenten raadplegen en informa- :e krijgen van genealogische rerkgroepen uit Antwerpen, lent, MeÜe, Maldegem, Middel- iurg, Sint-Laureins, Adegem en bstwinkel. De zaal van De Speye is van 8.00 tot 12.00 uur a van 13.00 tot 16.00 uur open. SAS VAN GENT - In de meeste ialholieke kerken in de gemeen- Terneuzen wordt komend teekeinde gecollecteerd voor bottenwijkbewoners in het Ethiopische Bahir Dar. Acht vastenactiegroepen zetten tch in voor een leefbaardere voonomgeving. In Sas, Zand- Sraat, Westdorpe, Philippine, Axel en Zuiddorpe vinden zater- iag 27 maart gesponsorde fiets tochten plaats, in Axel kan die feg ook worden gewandeld. In luiskil worden 3 april his-aan-huis bloemen ver- tocht en in Westdorpe staat 6 Bril een 'fiets-in' op stapel. De pstenacties leverden vorig jaar him 26.000 euro op. Peuters van 't Kootertje gooien sneeuwballen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Gooi maar op die foto graaf!", moedigen de begeleidsters van kinderdagverblijf Het Kootertje in Ter- neuzen hun peuters aan. En dus doen de warm aangeklede kleintjes hun uiterste best om zo groot mogelijke sneeuwballen te maken, om die vervolgens met een noodgang op de kiekjestrekker af te vu ren. De geplande knutselactiviteiten zijn gela ten voor wat ze waren, want dit mooie ca deautje van moeder natuur kunnen ze hun koters uiteraard niet onthouden. „Dit is ideaal. De kinderen hebben extra kleding meegekregen van hun ouders, zo dat ze zich lekker kunnen uitleven", zegt begeleidster Petra Ulijn De driejarige Maarten Schelfhout stoeit niet met leeftijdsgenootjes in de sneeuw, hij vermaakt zich in de Terneuzense Laan van Othene met zijn oma en haar vriend. „We moesten even zoeken naar de slee. Mijn dochter is op wintersport, dus passen wij op Maarten. Hij vindt dit natuurlijk prachtig", vertelt oma Pieter nel Moor, als ze een fraai vervaardigde sneeuwpop passeren. Even verderop heeft een wat oudere fiets- ster grote moeite om overeind te blijven. Haar stuur bibbert, de voorband glib bert, maar gelukkig behoedt een corrige rend voetje op de grond haar voor een for se smak. Voor conciërge Ben Gijsel van één van de drie Scheldeflats aan de Churchilllaan betekent de hevige sneeuwval extra werk aan de winkel. „In deze flat wonen veel ouderen, dus zorg ik ervoor dat ze niet ge lijk uitglijden als ze buiten komen. En of ik nu binnen verf of buiten sneeuw ruim, dat maakt me echt niets uit." Postbode Wim de Ruijter en krantenbe zorger Michael de Block treffen elkaar foto Camile Schelstraete op hun ronde door de wijk Katspolder. „Het is stroef fietsen, maar ik ben nog niet onderuit gegaan. Kwestie van routi ne, hè", grapt De Ruijter. „Het is wel oppassen, want met die zwaar geladen fietstassen ga je snel on deruit", reageert De Block. De Ruijter: „Maar er zijn echt wel ergere dingen hoor. Een combinatie van vorst en schra le wind bijvoorbeeld. Sneeuw is wel las tig, maar blijft mooi om te zien. Ik ben overigens wel blij dat dit pak niet in de drukke kerstperiode is gevallen. Ieder een hoopt op een witte kerst, behalve de postbode." (advertentie) SCHOENMODE Lange Delft 48, Middelburg door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De NV Wester- scheldetunnel, exploitant van de gelijknamige tunnel, wil sa men met de firma Croon uit Roosendaal proberen om de schrijvers van een anonieme brief over de tunnelveiligheid te achterhalen. In de brief, die woensdag in Zee land via e-mail breed werd ver spreid, maakten de briefschrij vers gewag van diverse techni sche mankementen, die volgens hen de tunnelveiligheid in het geding brengen. De onderteke naars van de brief presenteren zich als medewerkers van onder aannemer Croon, een bedrijf dat elektrotechnische werkzaamhe den heeft verricht in de tunnel. De firma Croon heeft zich overi gens van het schrijven gedistan tieerd en meent dat het niet om (huidige) werknemers van het bedrijf gaat. Volgens woordvoerder I. de Moor van de NV heeft de brief erg veel onrust veroorzaakt bij bestuurders, maar mogelijk ook bij tunnelgebruikers. „We moe ten nu alles uit de kast halen om het publiek duidelijk te maken dat er met de tunnelveiligheid niets aan de hand is. De zaken die in de brief worden aangedra gen, kloppen deels. Maar het heeft betrekking op storingen, die wij, als ze zich voordoen, zo snel mogelijk verhelpen", aldus De Moor. Met firma Croon wil de NV nu trachten om de briefschrijvers te achterhalen. De Moor: „Niet met het oog op represailles, maar meer om te voorkomen dat er in de toekomst nog eens op de ze wijze beroering ontstaat." De Moor: „Als exploitatiemaat schappij horen we de Wester- scheldetunnel operationeel te houden. Dat doen we, maar bij dat werk kunnen er zich storin gen voordoen, die wij vervol gens verhelpen volgens goed uit gewerkte plannen van aanpak. Daarbij nemen we geen enkel ri sico. Veiligheid voor onze klan ten, maar ook voor de mensen die de werkzaamheden moeten verrichten, staat gewoon voor op. Dat hebben we de voorbije maanden denk ik ook bewezen. Bij de geringste twijfel of onze kerheid wordt er handelend op getreden. Dan gaat de tunnel dicht, één pijp of helemaal. Dat doen we niet zomaar, maar dat gebeurt volgens allerlei scena rio's", benadrukt De Moor. Uitleg De directie van de tunnel zit enorm in de maag met het ano nieme schrijven van mogelijke medewerkers van de Roosen- daalse firma. De exploitatie maatschappij heeft de burge meesters van Terneuzen en Bor- sele beloofd om voor het week einde tekst en uitleg te geven over de zaken die in de brief worden aangevoerd Burgemeester J. Lonink van Ter- neuzen; „Er is inmiddels con tact geweest met de tunneldirec tie. Mij is verzekerd dat de vei ligheid niet in het geding is. Pri ma. denk ik dan, maar dan nog wil ik weten waarom er zo vaak storingen onder de noemer 'nor maal onderhoud' gerangschikt worden. In mijn ogen hadden di verse technische mankementen bij de oplevering al verholpen moeten zijn. Maar ja, dan rijst de vraag of er al een officiële op levering heeft plaatsgevonden. De bouwers en de NV zijn daar nog steeds over in de slag." Of de briefschrijver een moge lijk rancuneuze werknemer van de firma is of niet, daar heeft Lo nink geen boodschap aan. „In de brief worden zaken aange roerd die alleen beschreven kun nen worden door iemand die weet heeft van de veiligheidssys temen in de tunnel. Ik werd met die brief geconfronteerd. Zo ook diverse raadsleden, die mij ver volgens vragen stelden. Dan kan ik niet andere dan de NV tekst en uitleg vragen. Voor het week einde wil ik van de tunneldirec tie alle informatie krijgen over de zaken die in de brief worden aangesneden, zodat ik op mijn beurt de raad kan informeren Dat geldt ook voor mijn collega Gelok vanBoreele." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Zeker tien auto mobilisten zijn tussen woensdag avond en gisterochtend overval len door de gladheid. In vrijwel alle gevallen was alleen sprake van blikschade. In IJzendijke moest een 37-jarige vrouw uit de gemeente Sluis door de brandweer uit de auto worden gehaald. Een 24-jarige automobilist uit Middelburg raakte woensdaga vond rond half tien in een slip op de Laan der Verenigde Na ties in zijn woonplaats. Hij botste tegen een lantaarnpaal. Een half uur later was het raak op de rijksweg A58. Een 27-jari- ge Vlissinger botste ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland te gen de vangrail, 's Nachts om half een belandde een automobi list in een sloot langs de Peke- lingsweg in Aagtekerke. Even voor half zeven raakte een 31-jarige automobilist uit de ge meente Boreele op de Wilhelmi- nastraat in Oudelande in een slip. Hij botste tegen de voorge vel van een huis aan. Er was al leen materiële schade. Op de Abbekindersezandweg bij Kloetinge botsten gisteroch tend kort na zeven uur twee per sonenauto's op elkaar. Door de gladheid gleed de auto van een 31-jarige man uit de gemeente Goes weg. waardoor hij gedeelte lijk op de weghelft voor tege moetkomend verkeer kwam. Hierdoor ontstond een aanrij ding met de hem tegemoet ko mende 58-jarige automobilist uit Kapelle. Slip Om vijf voor acht raakte op de rijksweg bij Nieuw- en Sint Joosland een 24-jarige Soubur ger in een slip. Hij botste tegen de vangrail. Ter hoogte van Kruiningen reed een 23-jarige Goesenaar in een sloot, toen hij slipte bij het nemen van de afrit. Op de Isabellaweg in IJzendijke raakte een vrouw uit de gemeen te Sluis van de weg. Haar wagen kantelde en kwam op de zijkant tot stilstand. De vrouw werd door de brand weer uit de auto gehaald en door ambulancepersoneel onder zocht. Zij hoefde niet naar het ziekenhuis. Aan Vierwegen in Kapelle reed rond negen uur een auto in de sloot. Op datzelfde tijdstip raak te aan de Koningsweg in Scher- penisse een auto van de weg. De wagen kwam tot stilstand in een droge sloot. Een nog onbekend gebleven au tomobilist botste tegen elf uur tegen een hek op de Karelsgang in Middelburg. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet de 'witte vlek ken' die er nog zijn bij het opha len van oud papier bij voldoen de belangstelling toewijzen aan verenigingen en instellingen. PvdA-raadslid J. Jonkman stelt dat in schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Oud papier wordt in het groot ste deel van de gemeente Terneu zen opgehaald door verenigin gen die daarmee geld voor de clubkas verdienen. In andere de len van de gemeentehaalt de ge meente zelf het oud papier op. Jonkman denkt echter dat vere nigingen en instellingen best die 'witte vlekken' willen vullen. Het raadslid wijst er op dat het ophalen van oud papier met de blauwe containers een groot suc ces is. Zowel ten aanzien van de de opgehaalde hoeveelheid oud papier als uit financieel oog punt. De gemeente is namelijk aanzienlijk minder stortkosten kwijt. waterstaat en waterschap en maatschappelijke organisaties zoals de Kamer van Koophan del, Recron en ZLTO. „Alle belanghebbenden zijn van het begin af aan betrokken ge weest bij de ontwikkeling van de plannen. Daardoor is een groot draagvlak ontstaan. Ver der hebben volgens mij de in loopavonden voor de bevolking hun vruchten afgeworpen. Om dat we veel informatie en helder heid hebben kunnen verschaf fen, is het aantal reacties wel licht beperkt gebleven. De inhoudelijke bespreking van de reacties vindt plaats tijdens de vergadering van de gebieds- commissie op 28 april Ook is er dan voor het publiek gelegen heid tot inspreken. Hierna krij gen alle inzenders antwoord. door René van Stee SLUIS - De Gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen heeft 89 inspraakreacties ontvangen op het ontwerpgebiedsplan Na tuurlijk Vitaal. Volgens secreta ris K. van der Does van de ge biedscommissie heeft hét gros van de inhoud van de reacties te maken met de persoonlijke situa tie van de inzenders. Zo vrezen veel landbouwers dat de grote ruimteclaims in het ge- biedsplan voor het realiseren van natuur ten koste gaan van agrarische ontwikkelingen in West Zeeuws-Vlaanderen. Ande ren vinden dat de verstening (nieuwe woningen, uitbreiding van recreatiemogelijkheden) van het gebied te ver gaat. Drie reacties werden ingediend door belangengroeperingen. Op hun verzoek mogen zij een pre sentatie geven tijdens de verga dering van de gebiedscommissie op 2 april. Zo geeft de Stichting Het Zeeuwse Landschap onder meer haar visie op natuurontwikke ling in de streek. De Initiatief groep Sluis aan Zee geeft een toelichting op zijn plannen voor een open verbinding tussen Sluis en de Noordzee. Bongimex/ ABB (eigenaar van recreatievoorzieningen in de streek) gaat in op de ontwikke ling van toeristisch-recreatieve voorzieningen. Integrale aanpak Van der Does vindt 89 inspraak reacties op een veelomvattend dossier als Natuurlijk Vitaal re latief weinig. Volgens hem komt dat vooral door de integrale aan pak van de diverse deelnemers, waaronder vertegenwoordigers van provincie, gemeente, Rijks- POORTVLIET - Door een reor ganisatie bij verpakkingsbedrijf Budelpack in Poortvliet verlie zen 23 van de 367 mensen hun baan. 33 medewerkers worden intern herplaatst. De reorganisatie is volgens de di rectie nodig om het bedrijf weer gezond te maken. In twee perso neelsbijeenkomsten is het nieuws gisteren verteld aan de werknemers. Hoewel de angst bij de medewerkers voor het ver liezen van hun baan groot is, be staat er volgens directeur J. Bak ker ook begrip voor de nood zaak van de reorganisatie. Door verslechterde marktomstandig heden is de omzet van de Budel- pack-groep in 2003 met bijna tien procent afgenomen. Toen de Middelburgse vader meldde dat hij even naar Le- wedorp moest om iets af te ge ven bij een klant, was zijn vierjarig zoontje meteen en thousiast: „Oh papa, mag ik mee?" Natuurlijk, reageerde vader. Dan gaan we eens lekker sa men op pad. Gewapend met snoep en een vrolijke cd zou den ze er een gezellig uitje van maken Maar hevig teleurgesteld kwam het jochie later terug thuis. „Was het niet leuk?", in formeerde moeder. „Nee", mokte de kleuter nog na. „Er waren helemaal geen leeuwen in dat dorp."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37