Schermen langs spoor zijn onvermijdelijk Hé verplegende..... Zin in een werkvakantie? PZC Vijftien tips over vermist jongetje Kanker betekent lang niet altijd het einde BEZORGERS m/v Integreren doe je samen de Zonnebloem s 14 weekenddiensten Geert vergoeding wegens planschade voor bewoners lezers schrijven Molen Tholenaar onwel achter het stuur Jongerenevenement in De Mythe mtWÊÊm In deze regio zoeken wij Meer informatie? vrijdag 27 februari 2004 zaterdag 28 en zondag 29 februari 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon Gustaafweg 2, Zierikzee tel 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo Schouwen-Duiveland: Tel (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Op een foto in de Schou- wen-Duivelandse editie van 23 februari stond met op de achter grond de korenmolen van Mo- riaanshoofd, een nieuw geplaats te 'Canadese' molen afgebeeld. Nu denk ik dat All Pankow van de DLG wel een héél vreemd ver haal te horen heeft gekregen. De afgebeelde molen is een zgn. 'Bosmanmolen'. Deze molen is in de jaren dertig door de fa. B. Bosman te Piershil ontworpen, eerst moest deze molen dmv. een draaikruk op de wind wor den gedraaid, later werkte de molen volautomatisch. Op de eendenkooi in de Slikweg in El- lemeet, waar mijn geboortehuis stond, was voor de waterbeheer sing een grote, zgn. 'Amerikaan se windmolen' aanwezig, het type dat nog wel eens op het Amerikaanse, en misschien ook Canadese platteland is te zien Deze molens met hoge torens hadden een grote hoeveelheid bladen. Ook in de Prunje stond zo'n zelfde type molen. Toen de molen bij de eendenkooi in 1938 versleten was, werd er voor proef een Bosmanmolen ge plaatst. Mijn vader heeft een aandeel in de verdere ontwikke ling van deze molen gehad. Zo werkte deze molen volautoma tisch: dmv een vlotter werden de beide, 90 graden van elkaar verdraaide staarten, afhankelijk van de vraag of er gemalen moest worden, verticaal of hori zontaal, van of in de wind ge draaid. Het mechanisme in de kop van de molen bestond aan vankelijk uit een cardan van een A-Ford-auto, en werd o.a. bemachtigd op de autosloperij in Kerkwerve T.W. Rosmolen Lange Blokweg 3, Zierikzee THOLEN - Een 56-jarige auto mobilist uit Tholen is gistermid dag op de Oesterdam in Tholen onwel geworden achter het stuur. De auto van de man was rond half vijf tot stilstand gekomen in de berm. De Tholenaar werd ter plekke gereanimeerd en over gebracht naar het ziekenhuis. Ook de traumahelikopter was ter plaatse. Het verkeer werd tij delijk over één rijstrook geleid. door Rolf Bosboom GOES - Het plaatsen van ge luidsschermen langs de spoor lijn op Zuid-Beveland is onver mijdelijk. Wel wordt gepro beerd de schermen zo laag moge lijk te houden door het lawaai van de treinen te beperken. Dat blijkt uit het antwoord van minister Peijs (Verkeer en Wa terstaat) op de vele inspraak reacties op het nieuwe tracé voor de Sloelijn en de plannen om de hinder van het treinver keer op Zuid-Beveland te beper ken. De minister stelde eind vorige week definitief het nieuwe tracé vast voor de Sloelijn, die Vlissin- gen-Oost met de Zeeuwse hoofd lijn verbindt. De Sloelijn gaat door de Quarlespolder lopen en niet meer door Heinkenszand Het besluit over de maatregelen langs de Zeeuwse lijn is uitge steld tot begin volgend jaar. De reden voor het uitstel zijn de extra onderzoeken die worden verricht. Die gaan vooral over zogeheten 'bronmaatregelen', maatregelen die ervoor zorgen dat de treinen zo min mogelijk lawaai maken. Bronmaatregelen die in elk ge val kunnen worden toegepast zijn het gebruik van betonnen dwarsliggers en sporen zonder voegen. Er wordt tevens geke ken naar de mogelijkheden en consequenties van raildempers, het langzamer laten rijden van de treinen, de inzet van stiller treinmaterieel en het graven van sloten of greppels langs het spoor. De onderzoeken worden in nauw overleg met de provin cie en de betrokken gemeenten uitgevoerd. Ondanks de onderzoeken ziet de minister de plaatsing van scher men als 'onontkoombaar', zo staat in het commentaar op de vele inspraakreacties. Extra bronmaatregelen kunnen de hoogte van de schermen wel be perken. De vorm van de schermen staat nog niet vast. Dat is aan de ge meenten. „Uitgangspunt hierbij is soberheid en doelmatigheid", aldus de minister. Een aarden wal als geluidsscherm, zoals van diverse kanten is gesugge reerd, wordt niet bij voorbaat uitgesloten, mits daar ruimte voor is. Transparante schermen worden afgeraden. Die zijn min der effectief en bovendien is de kans op graffiti dan groot. Bewoners nabij het spoor die in de toekomst uitkijken op een scherm, hoeven waarschijnlijk niet te rekenen op een vergoe ding wegens planschade. De ver wachting is dat de maatregelen passen binnen de huidige be stemmingsplannen. Afgeserveerd De aanleg van een apart goede- renspoor langs de A58, zoals de Bevelandse gemeenten hebben geopperd, wordt door de minis ter definitief afgeserveerd. Zo'n lijn is erg duur, terwijl de huidi ge lijn geen capacteitsproble- men heeft. De toenemende ge luidshinder kan voldoende wor den teruggedrongen met bron maatregelen en schermen. Ook voor de aanleg van ongelijk vloerse kruisingen (tunnels, bruggen) met het spoor wordt 'geen directe noodzaak' gezien. De spoorbomen zullen welis waar steeds vaker en langer dicht zijn, maar problemen met de doorstroming van het ver keer worden niet verwacht. GOES - In De Mythe in Goes is gisteren het Young Goes Active evenement gehouden. De middag was bedoeld om jongerenparticipatie te stimuleren en om uit te vissen wat voor ideeën jongeren zelf hebben om meer te worden betrokken bij gemeentezaken. Het evenement bestond uit verschillende workshops en acts, zoals dit breakdance squad van Janvier Dance Masters. foto Willem Mieras door Ron Maqnée MIDDELBURG - De negenjari ge asielzoeker Garcia Lisboa uit Middelburg is nog steeds spoor loos. De politie heeft vijftien tips binnengekregen over de ver missing van het jongetje. Hier uit blijkt dat Garcia in de trein is gestapt en richting Roosen daal is gereisd. Sinds dinsdagochtend is taal noch teken van de jonge asiel zoeker uit Angola vernomen. Vast staat dat hij die ochtend om kwart voor tien het opvang centrum aan de Zacharias Jan- senstraat verliet en met zijn fietsje naar een vriendje reed. Ter hoogte van station Middel burg zette hij zijn fiets in de stal ling bij het busstation en liep het perron op. Daar drentelde hij een tijdje rond, zo blijkt uit camerabeelden van het station. Op de camerabeelden is te zien dat Garcia in zijn eentje rond liep. Daarna stapte de jonge asielzoeker waarschijnlijk in de trein richting Roosendaal Onderzoek Gisterochtend heeft de politie onderzoek gedaan in de interci ty die van Middelburg in de rich ting van Roosendaal rijdt. Meer dere tipgevers bleken Garcia in de trein te hebben gezien. Het is onbekend waar de jonge asiel zoeker uiteindelijk is uitgestapt. Volgens sommige tipgevers is Garcia zelfs richting Utrecht en nog verder gereisd. In het opvanghuis in de Zacha rias Jansenstraat heerst versla genheid over de vermissing van het jongetje. „Zeker bij de kinde ren die er echt heel nauw bij be trokken zijn, is het echt heel moeilijk", legt Jörgen uit, de per soonlijke mentor van Garcia. Ook voor de mentoren is het 'ze nuwslopend', aldus Jörgen. „Het houdt ons allemaal bezig en wakker in de nacht." Jörgen kent Garcia als een spontaan jongetje. „Het is een boefje, maar ook echt een schatje. Voor al het 's avonds naar bed gaan, is een heel ritueel. Hij wil dan zo altijd zo lang mogelijk opblii ven. Verder weet hij zich uitste kend uit te drukken in het Ne derlands. Hij is heel leergieng Het is hem volstrekt onbekend waar Garcia heen is gegaan Be halve zijn broer, die zo'n vijf jaar ouder is, heeft de jonge Ar- golees geen enkel familielid - Nederland Ook is hij geen t>-» dat op eigen houtje op reis gaa- legt Jörgen uit. Aan de andere kant zijn jonge vluchtelingen vaak een stuk zelfstandiger dan autochtone leeftijdsgenootjes. Ook waren, er voor de verdwij ning geen signalen die erop duid den dat Garcia wilde vluchten, „Soms zijn er van tevoren aan wijzingen. Als de asielprocedu re niet goed verloopt, of er span ningen in de groep zijn. Maar in dit geval waren er totaal geen signalen." Garcia en zijn oudere broer kwamen begin februari 2002 naar Nederland. Een jaar later kwamen beiden in Middel burg terecht: Garcia in het op vanghuis aan de Zachanas Jan senstraat, en zijn broer elders ;r. Middelburg in een opvanghuis voor oudere jongens In het opvanghuis in de Zacha rias Jansenstraat leven elf kinde ren in de leeftijd van zeven tot zestien jaar. In totaal zijn er acht mentoren en twee zogehe ten instellingshulpen actief. De meeste kinderen komen uit An gola. Daarnaast zijn er amas uit China, Benin en Ethiopië Inmiddels is meer bekend over de kleding van Garcia op het mo ment van zijn verdwijning. Hij droeg, naast het eerder genoem de rode jack met de stickers 'ra cing' en 'RCNG' een beige/bruine lange broek en spierwitte sportschoenen me. zwarte zool. Ook had hij een donkere tas bij zich. Garcia is iets kleiner dan op z'n leeftijd van negen jaar verwacht mag worden. Degenen die Garcia na dinsda gochtend tien uur hebben ge zien, wordt gevraagd zich te mel den bij de politie Zeeland, tele foonnummer 0900-8844. mmmmm KRANT VOOR ZEELAND Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC; een goede bijbaan voor jong en oud! U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Gratis regenpak Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 51 11 (ti|dens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije, wijken De minimumleeftijd is 15 jaar KWF Kankerbestrijding is in 1949 opgericht op initiatief van Koningin Wilhelmina Sindsdien strijden we voor minder kanker, meer kans op genezing en een betere kwaliteit van leven voor alle kankerpatiënten en hun dierbaren. Overal waar we kun nen, gaat KWF Kankerbestrijding actief de strijd aan tegen kanker. Door wetenschappelijk kanker onderzoek mogelijk te maken. Door het aanmoedigen van een gezonde leefstijlen goede voorlichting te geven. Door ons in te zetten vooralle kankerpatiënten en voor de bestrij ding van alle soorten kanker. KWF Kankerbestrijding is er voor iedereen die met kankerte maken krijgt. Ookals kanker wel het einde betekent. Helpt u mee? Eén op de drie mensen in Nederland zal ooit kanker krijgen. Anderen maken het van dichtbij mee Alleen samen kunnen we kanker bestrijden KWF Hulp- en informatielijn 0800 - 022 66 22 (gratis) KWF Geverslijn 0900-2020041 (0.01 p/min) Giften kunt u overmaken op giro 26000, ofdoneerdirect via onze site: www.kwfkanker- (0 bestrijding.nl -nu De Bui ets Bent u jarig in maart? Don eet u gratis in de Burghse Babbelaers (mininaal I betalende klant legitimatie verplicht) HR De Burghse Babbelaers Achterweg 9 4328 LZ Burgh-Haamstede 0111-651228 Vluchtelingen zijn steeds vaker de nieuwe buren in onze straat, de nieuwe leden van onze (sport) club, nieuwe collega's. Overal in Nederland wo nen nu vluchtelingen die hier een nieuw leven opbouwen. Zij vormen een blijvend deel van on ze samenleving. Laten wij hen een echte kans geven en wederzijdse vooroordelen opruimen. Vluchtelingenwerk Nederland wil de integratie bevorderen en doet een beroep op alle Neder landers om daar ook zelf een steentje aan bij te dragen. Want integreren? Dat doe je samen. Wordt het langs elkaar heen leven of... sémen leven? Vluchtelingenwerk Nederland werkt al 25 jaar aan de integratie van vluchtelingen. In bijna elke gemeente is een VluchtelingenWerkgroep actief. Wij informeren u graag over de Vluchtelingen- Werkgroep in uw gemeente en over de (ontmoe- tings)activiteiten die zij organiseren. Kijk eens op www.vluchtelingenwerk.nl. Uw bijdrage aan integratie is broodnodig. Vraag informatieI Postbus 2894, 1000 CW Amsterdam Tel. 020 - 346 72 00 campagne@vluchtelingenwerk.nl www.vluchtelingenwerk nl Giro 123488 Vluchtelingenwerk Nederland ,p ,eWJe^'Je ,deS"ande!\eheW°°* één®0* !aato<° Wil jij de Zonnebloem helpen om 6750 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bi) ons enthousiaste en supergemotiveerde team van 7000 vrijwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kost je een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl NATIONALE VERENIGING Postbus 2100. 4800 CC Breda Postbank 10 98 510 E-mail info@zonnebloem.nl Internet www zonnebloem r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34