oreca voert leeftijdspolsband in Onderzoek naar mail over tunnelveiligheid 11 Het is gebeurd! VAN DER SLOOT Meerderheid raad voor bevriezen kosten voor begrafenissen Restauratie torens Nobelpoort gaat tweede fase in Dorpsraad verzamelt wensen Zonnemaire lenesser kleurcode versimpelt controle op minderjarigen aan de bar Blikschade door gladheid Nieuw interieur... collectie Presentatie Nobelgate later zeeuwse almanak Uitje zc waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 27 februari 2004 ENESSE - Een polsbandje om [leeftijd van de horecabezoe- ,r te herkennen. I)e Stichting ,reca Renesse start het komen- seizoen met de uitgifte van ie bandjes. De kleur van het adje geeft aan hoe oud de dra- ervan is, en aan de hand anan wordt al dan niet een al- ibolisch drankje verkocht. joodzaak", zegt B van den oek van New York Taxi, dat t polsbandjesproject namens Renesser horeca gaat uitvoe- j .De eisen zijn tegen woor- ■b zo streng dat je als hore- ■ondememer wel iets moet ninnen om de leeftijd van de aten te herkennen." jrecabednjven mogen aan snten onder de zestien geen al- fcol verkopen. Tussen de zes- tn en achttien mogen alleen nk-alcoholische dranken ver- jcht en boven de achttien mag tis verkocht worden. „De keu- ngsdienst controleert hier op tde boetes voor bedrijven die i regels overtreden, zijn '„-eng, heel streng. Als een be- injf de wet overtreedt, kan de xete oplopen tot duizenden eu- d'j." Sleuren Het systeem is simpel", vertelt ader Hoek. „We hebben twee andjes: zwarte met gele blok en gele met zwarte blokken. Jie(verschillende kleuren staan ooijde leeftijdsgroepen. Jonge- -gi die zo'n bandje hebben, ste len han de bar gewoon de arm ahbog en de barkeeper weet of swel of niet een biertje mogen jopen." taiéfcise is volgens Van der Hoek een van de eerste dorpen Nederland waar een hore- 3-breed polsbandjesproject Alle horecabedrijven in tplaats doen mee en er- cennen de bandjes als identifica tiemiddel. Het project wordt ook door de gezamenlijke hore cabedrijven gefinancierd. De bandjes zijn af te halen bij New York Taxi. „Daarvoor is ge kozen omdat mijn bedrijf geen banden heeft met de horeca en wij een pand hebben in het cen trum van het dorp." zegt eige naar Van der Hoek. De jongeren kunnen de bandjes afhalen bij het taxibedrijf als ze een geldig identiteitsbewijs laten zien. „Het is een hip bandje van vi nyl. Als de druksluiting een maal gesloten is, kan het met meer geopend worden. Ze zijn sterk genoeg om mee te zwem men en gaan gemakkelijk één of twee weken mee. De bandjes zijn inmiddels be steld en het project begint nog vóór het eerste drukke weekend, het paasweekend. Waarschijn lijk worden ze voor ongeveer één euro verkocht. „Het tarief staat nog niet vast, maar we vra gen een klein bedrag om aan te geven dat de bandjes enige waar de hebben zodat jongeren niet ie dere dag een nieuwe gaan halen. De opbrengst van de verkoop is voor Horeca Renesse." Een polsbandje dragen is niet verplicht. Als iemand niet mee wil doen, is dat geen probleem, maar volgens Van der Hoek is het project voor beide partijen een uitkomst ..Als iemand aan de bar een drankje bestelt en de barkeeper twijfelt aan de leef tijd, dan zal hij of zij altijd om een identiteitsbewijs vragen. Dat is lastig voor beide partijen, kost tijd en ergernis, en dan is zo'n bandje heel gemakkelijk." ■Mi 1LISSINGEN - Zeker tien auto- uobilisten zijn tussen woensdag- ivond en gisterochtend overval- <n door de gladheid. In vrijwel die gevallen was alleen sprake blikschade. iJzendijke moest een 37-jari- fe vrouw uit de gemeente Sluis ioor de brandweer uit de auto lorden gehaald; zij raakte overi- ?ens met gewond. Op de A58 reden drie automobi elen van de weg. Verder waren ff slippartijen in Middelburg, Aagtekerke, Oudelande en Ka- jdle h Kloetinge reden twee perso- '.enautos tegen elkaar, toen één nn hen door de gladheid op de erkeerde rijbaan terechtkwam. De houten constructie van de torenspitsen van de Nobelpoort heeft fors te lijden gehad van de bonte knaagkever. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Binnenkort start de twee de fase van de restauratie van de Nobel poort in Zierikzee. Daarbij wordt onder meer de door de bonte knaagkever aange taste houten kapconstructie hersteld en worden scheuren in de muren gerepa reerd. Dit is hard nodig volgens M. Verduijn, monumentenmedewerker van de gemeen te Schouwen-Duiveland. De bonte knaag kever heeft volgens de monumentemede werker behoorlijk wat schade aangericht aan de houten kapconstructie van de twee voor de Nobelpoort kenmerkende torenspitsen. „De bonte knaagkever maakt gatenkaas van het hout. Als er niet ingegrepen wordt, komen die torenspitsen vroeg of laat naar beneden. In Friesland is dat ooit gebeurd en dat willen we hier voor komen", aldus Verduijn. Hij voegt er meteen aan toe dat van in stortingsgevaar in de Nobelpoort nog ab soluut geen sprake is. Hetgeen niet weg neemt dat het de hoogste tijd is dat het monumenale gebouw stevig onder han den wordt genomen. Het is daarbij eerst en vooral noodzaak dat de bonte knaagkever volledig wordt verdreven uit het houtwerk van de monu mentale poort. Verduijn gaat er vooralsnog van uit dat slechts een klein deel van het houtwerk dermate is aangetast dat het moet wor den vervangen. Verder wordt tijdens de tweede en laat ste fase van de restauratie het metsel werk van de dikke muren onder handen genomen. Op verschillende plaatsen zijn er in de loop der tijden scheuren ont staan. Deze worden hersteld en ook wordt het voegwerk nagelopen en waar nodig bijgewerkt. Eerste fase Tijdens de eerste fase van de restauratie zijn onder meer de poortdeuren opge knapt en opnieuw geschilderd en zijn wa terafvoer en loden dakbeslag vervangen. Ook is de monumentverlichting ver plaatst en zijn in de poort houten etages (advertentie) door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De NV Wester- scheldetunnel, exploitant van de gelijknamige tunnel, wil sa men met de firma Croon uit Roosendaal proberen om de schrijvers van een anonieme brief over de tunnelveiligheid te achterhalen. In de brief, die woensdag in Zee land via e-mail breed werd ver spreid, maakten de briefschrij vers gewag van diverse techni sche mankementen, die volgens hen de tunnelveiligheid in het geding brengen. De ondertekenaars van de brief presenteren zich als medewer kers van onderaannemer Croon, een bedrijf dat elektrotechni sche werkzaamheden heeft ver richt in de tunnel. De firma Croon heeft zich overigens van het schrijven gedistantieerd en meent dat het niet om (huidige) werknemers van het bedrijf gaat. Volgens woordvoerder I. de Moor van de NV heeft de brief erg veel onrust veroorzaakt bij bestuurders, maar mogelijk ook bij tunnelgebruikers „We moeten nu alles uit de kast halen om het publiek duidelijk te maken dat er met de tunnel veiligheid niets aan de hand is. De zaken die in de brief worden aangedragen, kloppen deels. Maar het heeft betrekking op storingen, die wij, als ze zich voordoen, zo snel mogelijk ver helpen", aldus De Moor. Met de firma Croon wil de NV nu trach ten de briefschrijvers te achter halen. De Moor „Niet met het oog op represailles, maar meer om te voorkomen dat er in de toekomst nog eens op deze wijze beroering ontstaat." De Moor: „Als exploitatiemaat- schappij horen we de Wester- scheldetunnel operationeel te houden Dat doen we. maar bij dat werk kunnen er zich storin gen voordoen, die wij vervol gens verhelpen volgens goed uit gewerkte plannen van aanpak. Daarbij nemen we geen enkel ri sico. Veiligheid voor onze klan ten. maar ook voor de mensen die de werkzaamheden moeten verrichten, staat gewoon voor op. Dat hebben we de voorbije maanden denk ik ook bewezen. Bij de geringste twijfel of onze kerheid wordt er handelend op getreden. Dan gaat de tunnel dicht, één pijp of helemaal. Dat doen we niet zomaar, maar dat gebeurt volgens allerlei scena rio's", benadrukt De Moor. Uitleg De directie van de tunnel zit enorm in de maag met het ano nieme schrijven van mogelijke medewerkers van de Roosen- daalse firma. De exploitatiemaatschappij heeft de burgemeesters van Ter- neuzen en Borsele beloofd om voor het weekeinde tekst en uit- door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland is gis teravond in overgrote meerder heid akkoord gegaan met het be vriezen van de tarieven voor be graven op het eiland. Met uitzon dering van de fractie van Alert! stemden alle partijen in de ge meenteraad vóór een motie van de ChristenUnie met die strek king. Fractievoorzitter J. van de Ber ge van de ChristenUnie betoog de gisteravond dat hij met de motie een einde wil maken aan de 'ongebreidelde tariefstijging voor begrafenissen'. „Laten we praten over wat de burger ver wacht", betoogde Van de Berge. „De burger kijkt naar de reke ning van 2500 euro die hij krijgt na een begrafenis en die burger ziet dat hij voor dezelfde werk zaamheden in een andere ge meente de helft goedkoper uit is." Van de Berge stelde in zijn mo tie voor de tarieven van dit jaar (ongeveer 2500 euro) als ïjkpunt te nemen en alleen jaarlijks te verhogen met de inflatiecorrec tie. Dit voorstel betekent wel dat het voorstel van het college om de kosten voor begraafplaatsen kostendekkend te maken is los gelaten. Daarvoor zouden de ta rieven in de komende jaren flink moeten stijgen Vervolg De motie van de ChristenUnie is een logisch gevolg op de discus sie die drie weken geleden plaatsvond in de commissiever gadering. Ook toen hield fractie voorzitter Van de Berge een plei dooi voor het loslaten van de dekkingsnorm, die het college voorstelde. Alleen kreeg de fractievoorzit ter toen nog geen steun van de overige fracties, omdat de finan ciële consequenties moeilijk wa ren te overzien. De raadsleden wilden eerst weten wat de gevol gen waren. Die cijfers lagen er nu wel en, zoals Van de Berge zei: „ik heb ze niet gemaakt maar ik had het wel kunnen doen want ze laten precies zien wat ik bedoel." Door de tarieven te bevriezen ontstaat in de toekomst mis schien wel een tekort op de be groting van ongeveer 20.000 eu ro. Onverteerbaar voor wethou der G. van de Velde - de Wilde. Zij betoogde dat dit 'gezien de toch al moeilijke financiële si tuatie van de gemeente onver standig was'. Ze kreeg echter al leen de fractie van Alert! aan haar zijde. Alle andere partijen kozen voor een bevriezing van de tarieven. Tegelijk koos de gemeenteraad ook voor het onderzoeken van mogelijk bezuinigingen op de kosten van de begraafplaatsen. Veertien keuzepunten kregen de raadsleden voorgeschoteld. Daarvan werden uiteindelijk bij meerderheid vier gekozen. De belangrijkste zijn het onder houd van de begraafplaatsen uit besteden en een actiever beleid te voeren richting nabestaanden door grafrechten tijdig te laten verlengen. Haamstede Een ander heikel punt op de agenda was het voorstel voor ca paciteitsvergroting van de be graafplaats in Haamstede. Het college van burgemeester en wet houders wilde dit doen door oude graven te laten ruimen. Dit voorstel leidde tot grote on rust in Haamstede. De dorps raad liet ook gisteravond weer weten tegen ruiming van graven te zijn en pleitte voor uitbrei ding van de begraafplaats. Alle raadsfracties steunden de dorpsraad en kozen voor een kleine uitbreiding van de be graafplaats met twee lagen. foto Marijke Folkertsma gebouwd tot in de twee torenspitsen. Dat stelt onderhoudsinspecteurs in staat hun werk - geheel overeenkomstig de Arbo-ei- sen - veilig te verichten Alles b ij elkaar is de restauratie van de Nobelpoort een forse klus Het monumentale gebouw gaat voor het herstel van het metselwerk enige tijd in de steigers. Alles bij elkaar neemt de tweede fase van de restauratie naar verwachting enkele maanden in beslag. Een klus waar ook een stevig prijskaart je aan hangt. De kosten van de totale res tauratie zijn geraamd op 200.000 euro. Een deel van dat bedrag - uitgegaan wordt van 60 procent - krijgt de gemeen te vergoed van de Rijksdienst monumen tenzorg. leg te geven over de zaken die in de bnef worden aangevoerd. Burgemeester J. Lonink van Ter- neuzen: „Er is inmiddels con tact geweest met de tunneldirec tie. Mij is verzekerd dat de vei ligheid niet in het geding is. Pri ma, denk ik dan, maar dan nog wil ik weten waarom er zo vaak storingen onder de noemer 'nor maal onderhoud' gerangschikt worden. In mijn ogen hadden di verse technische mankementen bij de oplevering al verholpen moeten zijn. Maar ja, dan rijst de vraag of er al een officiële op levering heeft plaatsgevonden De bouwers en de NV zijn daar nog steeds over in de slag." Geen boodschap Of de briefschrijver een moge lijk rancuneuze werknemer van de firma is of niet, daar heeft Lo nink geen boodschap aan. „In de brief worden zaken aange roerd die alleen beschreven kun nen worden door iemand die weet heeft van de veiligheidssys temen in de tunnel. Ik werd met die bnef geconfronteerd. Zo ook diverse raadsleden, die mij ver volgens vragen stelden. Dan kan ik niet anders dan de NV tekst en uitleg vragen. Voor het week einde wil ik van de tunneldirec tie alle informatie krijgen over de zaken die in de brief worden aangesneden, zodat ik op mijn beurt de raad kan informeren Dat geldt ook voor mijn collega Gelok van Borsele." door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - De dorpsraad Zonnemaire gaat een enquête houden onder de dorpsbewo ners. Doel is duidelijk te krijgen wat er speelt in het dorp en wel ke wensen de bewoners hebben. De enquête zat, zegt dorpsraads voorzitter J. Goemans, al enige tijd in het vat. Door de gemente- lijke nota 'Kiezen of Delen' - waarin B en W van Schou wen-Duiveland de lijnen voor de toekomst uitzetten - kwam het plan in een stroomversnel ling. De enquête is breed opge zet. zegt Goemans. „We willen weten wat men van voorzienin gen als het dorpshuis vindt, maar ook hoe de dorpsbewoners aankijken tegen groen en groen onderhoud, het verkeer in het dorp en nog veel meer." Het enquêteformulier wordt niet zomaar door de brievenbus geduwd Goemans: „Er wordt aangebeld en daarna wordt de enquête persoonlijk overhan digd. Het is inderdaad behoor lijk arbeidsintensief, maar we hopen dat we op deze manier zo veel mogelijk mensen kunen be wegen de vragenlijst in te vul len." Totaal worden half maart vier honderd enquêteformulieren uit gezet. Goemans hoopt minstens de helft ingevuld retour te krijgen. Samen met een aantal vrijwilli gers - die ook voor de versprei ding worden ingeschakeld - gaat de dorpsraad vervolgens de gevens die de enquête oplevert op rij zetten en analyseren. Uit eindelijk moet dat resulteren in een eindrapport dat aangebo den wordt aan de gemeente Schouwen-Duiveland. Goemans gaat er voorzichtig van uit dat de eindrapportage in mei het le venslicht ziet. „Maar we hopen wel dat we tijdens het bezoek van het college aan Zonnemaire begin april vast een voorschotje kunnen nemen en de meest drin gende vragen aan burgemeester ën wethouders voor kunnen leg gen." ZIERIKZEE - De presentatie van het interne onderzoek in de Nobel-affaire is uitgesteld tot dinsdag. Aanvankelijk zou het rapport van de gemeente Schou wen-Duiveland vandaag ver schijnen, maar nog niet alle be trokkenen konden de afgelopen twee weken worden gehoord. Het onderzoek wordt verricht door de gemeentelijk concern controller. In verband met een aantal resterende onduidelijkhe den is het volgens burgemeester J. Asselbergs 'van groot belang' dat één van de extern betrokke ne alsnog wordt gehoord. Wie dat precies is, de aannemer of ie mand van de provincie, liet As selbergs gisteravond bij zijn me dedeling aan de gemeenteraad in het midden. De man in kwes tie is op vakantieen kon niet worden bereikt. Dat gesprek staat nu gepland voor maandag, daags later wordt het rapport openbaar gemaakt. Op 8 maart volgt er een extra gemeente raadsvergadering over de gang van zaken rond de archeologi sche opgravingen bij de Nobel poort. Toen de Middelburgse vader meldde dat hij even naar Le- wedorp moest om iets af te ge ven bij een klant, was zijn vierjarig zoontje meteen en thousiast: „Oh papa, mag ik mee?" Natuurlijk, reageerde vader. Dan gaan we eens lekker sa men op pad. Gewapend met snoep en een vrolijke cd zou den ze er een gezellig uitje van maken. Maar hevig teleurgesteld kwam het jochie later terug thuis. „Was het niet leuk?", in formeerde moeder. „Nee", mokte de kleuter nog na. „Er waren helemaal geen leeuwen in dat dorp." SCHOENMODE Lange Delft 48, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31