Verzet tegen huis Hoedekenskerke Jeugd wil eigen platform en een bioscoop in Goes PZC Noord-Beveland doet niets met welstandsvrij bouwen Vijftien tips over vermist jongetje Revitalisering van Smokkelhoek ter inzage in Kapelle bl3 Omwonenden vrezen dat ze straks geen kleinvee kunnen houden Noord-Beveland akkoord met geneeskundige teams Lezing vrouwen in de bijbel Wethouder door het stof Geluidsoverlast leidt tot ruzie Man wordt onwel achter stuur Man steelt elastiekjes Illegalen aangetroffen in trailer Autobanden lek gestoken agenda vrijdag 27 februari 2004 fonr Rolf Bosboom HOEDEKENSKERKE - Bewo- Krs van de Boeiertweg en de Steigerweg in Hoedekenskerke hebben grote moeite met het ver der bebouwen van hun omge- ung. Zij hebben daar bezwaar legen aangetekend bij de provin cie. De hele discussie draait om het al dan niet bouwen van een wo ning tussen Boeiertweg 1 en 3. Het gemeentebestuur van Borse- le wilde daar aanvankelijk aan meewerken en nam de bebou wing op in het bestemmingsplan dat voor het hele dorp is opge steld. Na bezwaren uit de omgeving schrapte het college van burge meester en wethouders het on derdeel uit het bestemmings- foorlnqrid Huibers WISSENKERKE - Een meerder heid van de Noord-Bevelandse raad stemde gisteravond in met het paraat houden van twee ge neeskundige combinaties in Zee land. De raad was door de be stuurscommissie van de GHOR (Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen) ge vraagd om daar jaarlijks een kleine 1800 euro voor vrij te ma ken. Niet ieder Noord-Bevelands raadslid was daar blij mee. Zo vond P de Putter (WD) het voorstel 'zo krom als een ba naan'. Hij meent dat met het pa- THOLEN - Open geloofsgemeen schap NPB houdt woensdag 3 maart de laatste lezing over vrouwen in de bijbel. Op de ochtend worden de vrou wen Elisabeth, Salome, Maria van Magdala en Maria, de moe der van Jezus uit het Nieuwe Testament behandeld. De lezing wordt gehouden in het kerkzaal- tje van de NPB aan de Oude- landsestraat in Tholen en duurt van tien tot twaalf uur. raat houden van één medisch team voldoende gegarandeerd kan worden dat 'in elke uithoek van de provincie binnen een uur een geneeskundige combinatie operationeel is. ..Zeker nu er een Westerscheldetunnel is, moet dat geen probleem zijn'', zei De Putter Hij riep zijn colle garaadsleden tegen het voorstel te stemmen. Dat deed alleen J. Poppe (SGP). De overige fracties vonden toch dat met het paraat stellen van een tweede medisch team zoals P. Hamelink (PvdA) het ver woordde 'met bescheiden midde len een bijdrage aan de veilig heid geleverd wordt'. C. van der Kraan (Noord-Beve lands Belang) gaf De Putter ver der nog mee dat hij het 'knap' zou vinden als de geneeskundi ge combinatie het voor elkaar krijgt om binnen het uur aan de slag te zijn. De raad besloot overigens al in november om twee geneeskundi ge combinaties paraat te maken. Het algemeen bestuur van de GGD meldde echter begin janua ri maar voor één medisch team geld vrij te willen maken. Het team zou in Terneuzen gestatio neerd moeten worden De be stuurscommissie van de GHOR vindt dat echter te minimaal en pleit er nu voor alsnog een twee de geneeskundige combinatie paraat te maken. plan, met het argument dat be bouwing het karakter van de omgeving en de kwaliteit van het omringende landschap zou aantasten. Hoorzitting De gemeenteraad besloot echter vorig jaar september, bij de goedkeuring van het bestem mingsplan, de bebouwing toch weer op te nemen. De bezwaarmakers hebben zich daarom nu gewend tot de pro vincie. Gisteren hadden zij tij dens een hoorzitting in het pro vinciehuis de gelegenheid hun ongenoegen mondeling toe te lichten. Een van de bezwaarmakers is A. van den Hooven, die naast het door Mieke van der Jagt BIEZEL1NGE - Gedeputeerde Staten hebben aan gedeelten van het Bestemmingsplan Smok kelhoek, het plan van de ge meente Kapelle om het bedrij venterrein langs de Oude Rijks weg bij Biezelinge te verbete ren, hun goedkeuring onthou den. Het plan ligt de komende zes weken ter inzage in het ge meentehuis in Kapelle. De bedenkingen die tegen het plan Smokkelhoek waren inge diend. zijn gaandeweg de proce dure allemaal ingetrokken. De gemeente kwam in de meeste ge vallen door gesprekken met be trokkenen tot een oplossing. De gedeelten waaraan goedkeu ring is onthouden hebben met name betrekking op zaken waar de provincie het eigen beleid in gevaar ziet komen. Zo zijn GS het met eens met de manier waarop het college van Kapelle de ontsluiting wil regelen. In Middelburg willen ze in geen ge val meer dan een ontsluiting van Smokkelhoek op de Oude Rijksweg. perceel woont dat mogelijk wordt bebouwd. Hij wees er gis teren op dat hij paardenstallen en hokken voor pauwen en kip pen nabij de grenzen van zijn perceel heeft staan. Dat kan pro blemen opleveren als er op kor te afstand wordt gebouwd. „Het houden van kleinvee en paarden doen wij met veel plezier en dat willen we graag zo blijven doen." De eigenaar van de naastgele gen grond, H. van Sabben, wil Van den Hooven niet belemme ren in het hobbvmatig houden van dieren, maar stelt dat zijn buurman zich wel moet houden aan de regels voor overlast. Het bestemmingsplan mag. zo zei hij, daarvoor geen vrijbrief bie den. Een woordvoerster van de gemeente Borsele stelde dat de bouw van één woning het karak ter van gebied De Boeiert niet aantast ..De charme van wonen in het poldertje is gelegen in de functievermemging van wonen, hobby's met dieren, groen en ruimte." Problemen De Provinciale Commissie Om gevingsbeleid (PCO), die Gede puteerde Staten adviseert, heeft echter problemen met de bouw van een woning. Zij voorziet vooral stankoverlast Bij nieuwe bouwplannen dient daarmee rekening te worden ge houden. In dit geval, met een af stand van slechts enkele meters tussen de dierenverblijven en de toekomstige woning, is volgens de PCO 'een goed woon- en leef klimaat onvoldoende gegaran deerd'. Volgens de woordvoerster van de gemeente gelden de regels al leen voor woningen nabij bedrij ven die zich bezig houden met het fokken en houden van 'overi ge graasdieren' In het geval van Hoedekensker ke is daarvan geen sprake en gel den voor eventuele overlast de regels in de Algemene Plaatselij ke Verordening (APV). Gedeputeerde Staten nemen naar verwachting binnen enkele weken, uiterlijk in april, een be sluit over de ingediende bezwa- Breakdancers in de Mythe tijdens Young Goes Active. foto Willem Mieras Het college goochelt echter met vrijstellingsbevoegdheden, waarmee ontsluitingen kunnen verdwijnen maar ook kunnen worden geschapen. GS merken op dat iedere actie toch moet worden goedgekeurd in Middel burg. Het dagelijks provinciebe stuur is er dus altijd nog zelf bij. Wél moet een zinsnede worden geschrapt die luidt: één onstslui- ting op de Oude Rijksweg is niet genoeg. GS vinden voorts dat Kapelle de zogenaamde perifere detail handel met goed geregeld heeft. Daardoor zou het kunnen gebeu ren dat in Kapelle detailhandel wordt gedreven die eigenlijk in de daarvoor aangewezen bedrijf sterreinen, bijvoorbeeld het Mar- conigebied in Goes, moet plaats hebben. Aan de andere kant heeft Kapel le al eerder met de provincie af gesproken dat een glashandel op termijn uit het dorp moet ver huizen naar Smokkelhoek. Dat bedrijf verkoop ook glazen meu bels en zou daarvoor ook in Smokkelhoek de ruimte moeten krijgen. De gemeente moet dat beter regelen. door Salva de Nooijer GOES - In de Mythe in Goes werd gisteren het Young Goes Active evenement gehouden. De middag was bedoeld om jon- gerenparticipatie te stimuleren en om uit te vissen wat ze voor ideeën hebben om de jeugd meer te betrekken bij gemeen tezaken. Het evenement bestond uit ver schillende acts en workshops die allemaal iets te maken had den met jongeren De work shops nchtten zich specifiek op jeugdparticipatie. Zo werd in de eerste workshop een vi deo getoond van jongeren in Vlissingen die zich inzetten voor de bouw van een voetbal- kooi. De tweede workshop betrok de jongeren in de zaal er wat meer bij. Ze werden op het po dium geroepen en moesten door bij een bord met ja of nee gaan staan en antwoord geven op verschillende vragen over jeugdparticipatie. Voorafgaand aan de activitei ten legden presentator Eric Holm en wethouder D. van Ewijk uit wat jongerenpartici- patie inhoudt Echt geslaagd in die opzet bleken ze niet: Toen de vraag 'Weten jullie wat jeugdparticipatie is?' tij dens de tweede workshopron de gesteld werd, ging slechts één meisje bij het bord ja staan. Zuid Pas later kwamen de jongeren echt los. Op de vraag of er vol doende voorzieningen zijn voor jongeren in Goes, kwam het antwoord dat veel jongeren een bioscoop missen. Daar naast zouden er onvoldoende voorzieningen zijn voor de oudere jongeren in Goes-Zuid. De jongeren zijn het er groten deels over eens dat er een jon gerenplatform moet komen. Dat de gemeente plannen die met jongeren te maken hebben aan hen voorlegt, is volgens hen vooral belangrijk omdat ze zelf toch het meeste verstand hebben van wat ze willen en waarom. „Nu doet de gemeen te wel haar best, maar het kan altijd beter", legde een meisje op het podium uit. Meer verdeeldheid was er over het plan voor een jeugdraad Dat vonden sommige jongeren te ingewikkeld en tijdrovend. Vergaderen en tegen wil en dank raad moeten geven was voor een aantal toch teveel van het goede. Na de tweede workshop was het pauze. DeWish wall(wens- muur) die een van de aanwezi ge jongeren had gemaakt bleek toen een gouden greep. Veel jongeren maakten gebruik van de muur waar ze op konden schrijven wat ze graag in de ge meente zouden zien. Daarnaast stonden verschillen de Goese of regionale organisa ties voor jongeren op de info markt in de ontvangsthal van de Mythe. Zij boden informa tie over verschillende jongeren projecten. Debat Aansluitend werd een jeugdde- bat gehouden. Op basis van stellingen werd gediscussieerd over moeilijke vraagstukken waar jongeren mee te maken kunnen krijgen. Het praten werd afgewisseld met entertainment De ope- ningsact van toneelgroep Im- provisie uit Amsterdam kon niet doorgaan door verkeers problemen. Deze werd daarom opgevan gen door de andere artiesten: Roel Felius en het breakdance squad van Janvier Dance Mas ters. De toneelgroep was wel op tijd voor stuk over uitgaan en veiligheid. WISSENKERKE - Noord-Beve land heeft er weer een onder werp voor aan de borreltafel bij: het nieuwe welstandsbeleid. Het zo in zwang geraakte wel stands vrije bouwen is niet in de net geproduceerde welstandsno- ta opgenomen. Wel maakt het stuk gewag van aparte welstandscriteria die in (ie toekomst zullen worden ge maakt voor nieuwe (her)ontwik- kelingsprojecten. Die welstands- criteria moeten een vast onder deel gaan vormen van het ste denbouwkundig plan dat aan een in- of uitbreidingsplan ten grondslag ligt Verder is de nota zeer stellig over de 'zeer waardevolle' wel- l*tandsgebieden (geografische eenheden waarvoor bepaalde welstandscriteria gelden). Voor dat predikaat komt alleen de Voorstraat in Colijnsplaat in aanmerking. 'Bijzondere' wel- standsgebieden zijn er meer: de hoofdstraten van alle dorpen, historische buurten, lintbebou wing en het polderlandschap. Op kaarten is precies aangege ven om welke straten, buurtjes en plattelandsweggetjes het gaat. Voor de overige woongebieden, bedrijventerreinen, recreatiepar ken, sport- en recreatieterrei nen en de permanent bewoonde recreatieparken geldt alleen dat de 'basiskwaliteit' wordt ge handhaafd. Wat die basiskwali- teit is, wordt per bedrijfsterrein of recreatiepark uitvoerig be schreven. Er zijn speciale welstandscrite ria opgesteld voor monumenten, reclame-uitingen en terrassen. Voor veel voorkomende kleine bouwwerken als bijvoorbeeld dakkapellen, aan- en uitbouwen en bijgebouwen als schuurtjes of garages zijn hele gedetailleer de welstandscriteria opgesteld Vanaf 1 juli zijn gemeenten door wijzigingen van de Woning wet verplicht om een welstands nota te hebben. Het stuk is opge steld door bureau Schout uit Rotterdam, onder supervisie van de Stichting Dorp. Stad Land, die al jaren als Noord-Be velandse welstandscommissie fungeert. De Noord-Bevelandse burgers zijn dinsdag 2 maart 's avonds vanaf half acht welkom in het gemeentehuis in Wissenkerke. voor een informatiebijeen komst. WISSENKERKE - Wethouder J. Meulenberg (openbare werken) van de gemeente Noord-Beveland bood gistera vond tijdens de raadsvergadering nogmaals haar excuses aan voor het over het hoofd zien van een rijksbijdrage van ruim dertigduizend euro voor het inrichten van der- tigkilometerzones. Tijdens de raadsvergadering van ja nuari ging ze ook al op de kwestie in, maar toen was nog onduidelijk om welk bedrag het precies ging. Inmiddels is duidelijk dat de gemeente heeft verzuimd om een voor schot van het Rijk ten behoeve van de verkeersveiligheid helemaal op te maken. Daardoor moest Noord-Beveland dik dertigduizend euro terugstorten. Door in allerijl in ac tie te komen en de inrichting van dertigkilometerzones in een recreatiepark op te voeren, kon Meulenberg uiteinde lijk voorkomen dat het hele bedrag moest worden terugbe taald. Uiteindelijk heeft de gemeente bijna vijfduizend eu ro aan het rijk overgemaakt. GOES - De politie heeft woensdagavond bij een woning in Goes een 23-jarige vrouw uit Goes en een 18-jarige vrouw uit de gemeente Reimerswaal aangehouden. Zij hadden ruzie met een 17-jarig meisje uit Goes, dat zich be klaagde over geluidsoverlast van haar buren. Door de twee vrouwen, die zich in de woning bevonden, werd ze uitgescholden en aan haar haren getrokken. THOLEN - Een 56-jarige automobilist uit Tholen is gister middag op de Oesterdam in Tholen onwel geworden ach ter het stuur. De auto van de man was rond half vijf tot stilstand geko men in de berm. De Tholenaar werd ter plekke gereani meerd en per ambulance overgebracht naar het zieken huis. Ook de traumahelikopter was ter plaatse. SLUIS - Een 55-jarige man uit België is donderdagmid dag in een winkel in de Kapellestraat in Sluis betrapt op winkeldiefstal. Hij had een zakje elastiekjes ter waarde van 2 euro weggenomen. Hij kreeg hiervoor een boete van 143 euro. VLISSINDGEN - In een trailer op een bedrijfsterrein aan de Oosterhavenweg in Vlissingen zijn gistermorgen rond 05.30 uur twee illegalen aangetroffen. Het tweetal, een man en een vrouw uit Moldavië, is overgedragen aan de Vreemdelingendienst. ZIERIKZEE - Aan de Fokkerstraat in Zierikzee zijn twee banden van een auto lek gestoken. De vernielingen wer den gepleegd tussen woensdag- en donderdagmiddag twaalf uur. I)e Voorstraat in Colijnsplaat is volgens een gemeentelijke nota 'een 'zeer waardevol gebied'. foto Willem Mieras door Ron Maqnée MIDDELBURG - De negenjari ge asielzoeker Garcia Lisboa uit Middelburg is nog steeds spoor loos. De politie heeft vijftien tips binnengekregen over de ver missing van het jongetje. Hier uit blijkt dat Garcia in de trein is gestapt en richting Roosen daal is gereisd. Sinds dinsdagochtend is taal noch teken van de jonge asiel zoeker uit Angola vernomen. Vast staat dat hij die ochtend om kwart voor tien het opvang centrum aan de Zacharias Jan- senstraat verliet en met zijn fietsje naar een vriendje reed. Ter hoogte van station Middel burg zette hij zijn fiets in de stal ling bij het busstation en liep het perron op. Daar drentelde hij een tijdje rond, zo blijkt uit camerabeel den van het station. Op de came rabeelden is te zien dat Garcia in zijn eentje rondliep. Daarna stapte de jonge asielzoeker waar schijnlijk in de trein richting Roosendaal. Gisterochtend heeft de politie onderzoek gedaan in de interci ty die van Middelburg in de rich ting van Roosendaal rijdt. Meer dere tipgevers bleken Garcia in de trein te hebben gezien. Het is onbekend waar de jonge asiel zoeker uiteindelijk is uitgestapt Volgens sommige tipgevers is Garcia zelfs richting Utrecht en nog verder gereisd. In het opvanghuis in de Zacha rias Jansenstraat heerst versla genheid over de vermissing van het jongetje. „Zeker bij de kinderen die er echt heel nauw bij betrokken zijn, is het echt heel moeilijk", legt Jörgen uit, de persoonlijke mentor van Garcia. Ook voor de mentoren is het 'ze nuwslopend', aldus Jörgen. „Het houdt ons allemaal bezig en wakker in de nacht." Jörgen kent Garcia als een spon taan joch. „Het is een boefje, maar ook echt een schatje Voor al het 's avonds naar bed gaan, is een heel ritueel. Hij wil dan zo altijd zo lang mogelijk opblij ven. Verder weet hij zich uitste kend uit te drukken in het Ne derlands. Hij is heel leergierig." Het is hem volstrekt onbekend waar Garcia heen is gegaan. Be halve zijn broer, die zo'n vijf jaar ouder is, heeft de jonge An golees geen enkel familielid in Nederland. Ook is hij geen type dat op eigen houtje op reis gaat, legt Jörgen uit. Aan de andere kant zijn jon ge vluchtelingen vaak een stuk zelfstandiger dan autochtone leeftijdsgenootjes. Ook waren er voor de verdwij ning geefi signalen die erop duid den dat Garcia wilde vluchten. „Soms zijn er van tevoren aan wijzingen. Als de asielprocedu re niet goed verloopt, of er span ningen in de groep zijn. Maar in dit geval waren er totaal geen signalen."Hij droeg, naast het eerder genoemde rode jack met de stickers 'racing' en 'RCNG' een beige/bruine lange broek en witte sportschoenen met zwarte zool. Ook had hij een donkere tas bij zich. Garcia is iets klei ner dan op z'n leeftijd van ne gen jaar verwacht mag worden. Degenen die Garcia na dinsda gochtend tien uur nog hebben gezien, wordt gevraagd zich te melden bij de politie Zeeland, te lefoonnummer 0900-8844. I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM COC-café De Soos. 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES Leger des Heils. Leliestraat 2d 9.00-12.00 uur Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Kantine ZLM. 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder: Theater De Mythe, 20.00 uur: Fred Delf- gauw, figurentheater geïnspireerd op het werk van Simon Carmiggelt; HANSWEERT Ka| Munk. 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND De Stenge. 10.00 uur: Instuif Braziliaanse sporten; Binnenuit. 9.00-21.00 uur: Plantenarran- gementen leerlingen Groen College; KAPELLE De Vroone. 13.30 uur: So ciëteit; KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17.00 uur Biljartclub senioren; Sporthal. 19.30-20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; KWADENDAMME Berkenhof, Lange weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin. Wandeltuinen met Orangerieplan- ten en waterpartijen geopend voor pu bliek; RILLAND Vliedberg. 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; Voormalige brandweerkazerne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvingers. groep 2; VLAKE Sequoiahof. 10.00-18.00 uur Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE De Wemel. 13.00 uur YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Ver trek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27