Vragen over de vrije stroommarkt PZC PZC In Black Hole is iedereen gelijk ELICHT Hans Warren poogde greep te krijgen op de ongrijpbare tijd Officier eist half jaar cel tegen Bergse beroepsoplichter VVD wil veiligere afwikkeling schepen op Westerschelde 12 Elektriciteit kunst Basisscholieren vasten in maart voor goede doelen Jaarvergadering patiëntenclub Samen Beter vrijdag 27 februari 2004 door Maurits Sep Durion probeert klanten af te snoe pen van Delta. Dat is natuurlijk toch al niet leuk voor Delta, maar Du rion doet het ook nog eens niet netjes, vinden ze in Middelburg. Mensen voe len zich misleid door Durion, en kla gen bij Delta. Concurrentie op de ener giemarkt zou goed moeten zijn voor de klanten. Voorlopig is de onduide lijkheid echter vele malen groter dan het plezier. Een poging antw oord te ge ven op een paar prangende vragen. Wat betekent liberalisering? De rijksoverheid vindt dat energiebe drijven met elkaar moeten concurre ren. Zij zijn nu nog alleenheersers: in hun territorium zijn zij de baas, een ander mag er niet komen. In Zeeland heeft Delta het monopolie. Door ener giebedrijven toegang te geven tot el- kaars gebieden, zullen ze hun prijs ver lagen, verwacht de overheid. En dat is gunstig, want dan hoeven mensen meer te betalen voor hun stroom. Wanneer kunt u kiezen? Wie groene stroom (windenergie, zon- ne-energie) wil hebben, kan al sinds 1 juli 2001 kiezen bij welk bedrijf hij die koopt. Afnemers van grijze stroom (uit kern-, kolen- of gascentrales) krij gen pas dit jaar - vanaf 1 juli 2004 - de vrije keus. Uit welke bedrijven kunt u kiezen? Op de elektriciteitsmarkt verandert veel. De oude energiebedrijven van wie we altijd onze stroom kregen, zijn nog steeds actief, zoals Delta, Eneco, Essent en Nuon Maar er zijn ook nieu we stroomaanbieders bij gekomen. On der de nieuwkomers zitten bedrijven als Evolta, Caplare Energy en Greenchoice, maar ook Shell verkoopt tegenwoordig stroom, Deze bedrijven beschikken al over een vergunning van de Dienst uitvoering en toezicht energie (DTe), de waakhond van de overheid die controleert of stroombe drijven zich aan de wet houden Du rion heeft een voorlopige vergunning. (De namen van bedrijven die een ver gunning hebben aangevraagd en/of ge kregen, staan op de website www.dte.nl, onder het kopje uw ener giebedrijf) Waarom zou u een ander stroombe drijf kiezen? Voor het geld. De stroom van het ene bedrijf is goedkoper dan die van het andere. Leveranciers bestrijden el kaar met name op de prijs die ze vra gen per kilowattuur elektriciteit. Dat is tenminste het doel van de liberalise ring: de prijs drukken door bedrijven te l^ten concurreren. Hoe wordt de prijs berekend? De prijs is een optelsom van vier be dragen. Drie daarvan staan vast en worden door de overheid bepaald. Het gaat in om belasting voor het gebruik van het hoogspanningsnet, belasting voor het gebruik van het laagspan ningsnet en belasting op het verbruik van energie. Alleen de prijs voor de levering van de stroom wordt door het stroombedrijf vastgesteld. Een rekenvoorbeeld: een gezin van vier personen dat in een rijtjeshuis woont en per maand 200 kilowattuur stroom gebruikt, betaalt 3,25 euro be lasting voor het hoogspanningsnet, 11,20 euro belasting voor het laagspan ningsnet en 15,56 euro energiebelas ting (op grijze stroom, of 8,48 euro Op foto Lex de Meester groene stroom). Voor het verbruik van 200 kilowattuur grijze stroom moet 10,60 euro worden betaald, voor groe ne stroom 17,68 euro. Het totaalbedrag voor dit huishouden is dus 40,61 euro voor 200 kilowattuur stroom per maand. Als een ander stroombedrijf een goedkopere aanbie ding doet, gaat het dus om korting op het variabele bedrag van 10,60 euro (grijs) of 17,68 euro (groen). Tien pro cent korting betekent dan 1,06 euro/1,76 euro minder per maand. Hoe komt stroom van een ander be drijf bij u thuis? Wie geen stroom meer koopt van Del ta maar van bijvoorbeeld Nuon, be taalt de rekening aan Nuon. De stroom komt op dezelfde manier bin nen als altijd. Dat gaat via de kabels en leidingen die er al liggen. Die zijn in het bezit van Delta en dat blijven ze ook. Als er een stroomstoring is, is Delta Netwerkbedrijf dus verantwoordelijk, en niet de leverancier van de stroom - of dat nu Delta, Nuon, of willekeurig welk stroombedrijf is. De scheiding tussen de levering van stroom en het beheer van het netwerk, is door de rijksoverheid aangebracht. Dat is gedaan uit voorzorg. De vrees is dat als stroombedrijven concurreren, en dus de prijs verlagen, ze die lagere inkomsten gaan compenseren door ook minder uit te geven, bijvoorbeeld aan het onderhoud van de kabels. Als die slecht worden onderhouden en te laat worden vervangen, neemt de kans op stroomuitval toe. Dat wil de over heid voorkomen'. Wat is het verschil tussen grijze en groene stroom? Grijze stroom is elektricteit die wordt gemaakt door bijvoorbeeld de kerncen trale Borssele en door centrales die worden gestookt met kolen, gas of olie. Groene stroom is elektrictieit die wordt opgewekt met duurzame ener giebronnen, zoals wind, zon, water en biomassa (natuurlijke producten die samen met kolen worden verbrand in een kolencentrale). Groene stroom is duurder dan grijze. Het extra geld dat ervoor wordt be taald, wordt geïnvesteerd in nieuwe duurzame energiebronnen, bijvoor beeld windmolens, waterkrachtcentra les en zonnepanelen. Groene stroom is uiteindelijk echter vaak net zo duur/goedkoop als grijze stroom, om dat de belasting op duurzame energie lager is. De overheid gunt dat belas tingvoordeel omdat duurzame energie beter is voor het milieu. En hoe verandert u van stroombedrijf? U kunt nu al een andere leverancier van groene stroom kiezen. Vanaf 1 juli kunt u ook voor grijze stroom bij een ander terecht. Als u wilt overstappen naar een ander bedrijf, dan kunt u zich bij het bedrijf van uw keuze aanmelden. Dat regis treert uw gegevens en zorgt er ook voor dat u wordt uitgeschreven bij uw huidige leverancier. Dat hoeft u niet zelf te doen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Wie regelma tig de poëzierubriek leest die Mario Molégraaf schrijft voor de PZC weet dat hij een betoog kan structureren. Gisteravond bevestigde hij dat nog eens tij dens een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Zelfs de luchtigste anekdote on derstreepte de serieuze kern van zijn verhaal: dat het schrijven van Warren een noodzakelijke poging was om greep te krijgen op de tijd die ons uiteindelijk toch ontglipt. De literaire avond was georgani seerd door de PZC om het nieu we deel van Warrens Geheim Dagboek, zoals hoofdredacteur Andreas Oosthoek het uitdruk te, 'nu eens niet in Amsterdam te presenteren, maar op degelijk- se Zeeuwse grond'. In het 'vader land' van Hans Warren. Molégraaf, tot diens overlijden in 2001 de levenspartner van de dichter en criticus, vertelde in de bomvolle aula van de Zeeuw se Bibliotheek dat Warren dat woord altijd gebruikte - met de nodige ironie - als hij terugkeer de van de vele autoreizen die ze gezamenlijk maakten. Veel van die tochten leidden naar Frankrijk, want Warren was een echte francofiel Niet voor niets heeft Molégraaf War rens gedicht 'De Zwaan' opgeno men in de tegelijkertijd gepre senteerde bloemlezing Wie er maar even was. was al gelukkig, met de honderd mooiste gedich ten die Vlaamse en Nederlandse poëten over Frankrijk hebben geschreven. De bundel is ver schenen ter gelegenheid van de Boekenweek, die is gewijd aan Frankrijk. Anekdote Molégraaf begon zijn lezing met een humoristische anekdote uit het nieuwe dagboek, dat gaat over de jaren 1984-1987. Hij ver telde hoe de auto, die in 1986 zijn intrede deed in het leven dat hij met Warren deelde, hun levensgeluk verdubbelde. Behal ve die keer dat hij de wagen ach teruit tegen een betonnen paal tje parkeerde. Warren heeft het voorval prach tig beschreven in zijn dagboek, en bij weinig passages was de neiging groter om ze te schrap pen dan juist bij deze, aldus Mo légraaf. Het was meer dan een luchtig be gin van de lezing en meer dan een aanleiding om het boeken weekthema met Warrens dag boek te verbinden. Het was voor al een vooruitwijzing naar het interessantste deel van zijn le zing: de beslissing om de chrono logie van het dagboek te door breken en nauwelijks een jaar na Warrens overlijden de dag boekaantekeningen te publice ren die hij tijdens zijn laatste le vensjaar maakte. „Een letterlijk adembenemend verslag, omdat het over zijn laat ste levensjaar gaat, omdat het schrijven is op leven en dood, schrijven omdat je niet anders kunt, wat niets meer te maken heeft met promotie en publici teit, en waar lezers van schrik ken." Ongenadig Molégraaf mag zich met terug werkende kracht nog schamen over de deuk die hij in hun eer ste auto reed, de beslissing om die passage te publiceren moet een peulenschil zijn geweest ver geleken met het besluit om dat laatste dagboek, waarin hij er pas echt ongenadig vanaf komt, zo snel mogelijk onder de lezers te brengen. Het verslag van 'de onwillige terminale patiënt en diens verzorger tegen wil en dank' is volgens Molégraaf on danks alles een getuigenis van allerdiepste verbondenheid en afhankelijkheid, en dus een lief desverhaal. Dat niet iedereen dat met hem eens is, bleek uit de opmerking van een van de aanwezigen dat Molégraaf zou moeten worden aangeklaagd wegens mishande ling van een zieke, oude man. Zo'n reactie geeft aan welke moed vereist was om dat boek te publiceren en ook om er, zoals gisteravond, uitgebreid over te vertellen. Na afloop van de lezing, waarin Molégraaf ook inging op War rens Zeeuwse gedichten, zijn liefde voor Frankrijk en de her innering, kregen alle aanwezi gen een ongepubliceerd gedicht van Warren mee naar huis. Ti tel: Februari Black Hole. Vlnr: Ron Bruijnzeel, Suzy Bruijnzeel en Ronald Bimmel. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Ze zijn de studio al ingedoken voor een tweede album, terwijl het eerste nog niet is gepresenteerd. De productie van het Walcherse rocktrio Black Hole is hoog, want voor het debuut Heartrock kon worden geput uit een reper toire van zestig nummers. Vol gende week wordt de cd gepre senteerd in Renesse. De groep bestaat uit zanger/gitarist Ron en bassiste Suzy Bruijnzeel uit Oost-Sou burg, en drummer Ronald Bimmel uit Aagtekerke Ze zijn ruim een jaar bijeen. Ron en Suzy Bruijnzeel hadden voor die tijd al een flink oeuvre bij elkaar geschreven. Nadat de samenwerking met een andere drummer strandde, werd Bim mel vorig jaar geworven. „Ik had een jaar of vijf in de coverband Hard to Handle ge speeld", vertelt Bimmel. „Ik rea geerde op een simpele adverten tie. 'Rockband zoekt drummer'. Er stond nog bij dat ze eigen nummers speelden. Ik wist niet wat ik moest 'verwachten. We maakten een afspraak dat ik een keer mee zou oefenen. Muzi kaal klikte het meteen. Ik kon meteen meekomen, ik voelde aan wat er ging gebeuren, hoe de loopjes zouden gaan. We ble ken op dezelfde manier over mu ziek te denken." Black Hole is geen trio waarbij de bassist en de drummer spelen ter meerdere eer en glorie van de zanger/gitarist, zoals vaak het geval is. „Iedereen speelt in het belang van de band", zegt Ron Bruijnzeel. „Niemand treedt extra op de voorgrond." De tegen hardrock aanleunende muziek van de groep kenmerkt zich dan ook niet door ellenlan ge gitaarsolo's. Toegankelijke melodieën, een open geluid en onverwachte breaks zijn belang rijker; allemaal zaken die alleen een ingespeelde band voor el kaar krijgt. Het basspel van Su zy Bruijnzeel fungeert als het ce ment tussen de verschillende bouwstenen, aldus de bandle den. „Ik leg niet alleen een on dergrond". verklaart ze. „Ik speel veel melodybas. De ene keer volg ik de beat, de andere keer volg ik de zang. Ik denk dat ik daardoor in de band een sleutelrol vertolk." En voor Black Hole geldt de wet van elk rocktrio: niemand kan zich verstoppen. „In een vijf mansband kun je je er soms nog een beetje vanaf maken", aldus Ron Bruijnzeel. „Bij ons hoor je elk foutje. Je kunt het ook om keren en zeggen dat muzikanten in de trio veel meer ruimte krijgen. Het aandeel dat je le vert, is niet éénvijfde, maar één derde." Suzy Bruijnzeel is van jongsaf aan gefascineerd geweest door muziek waarin de bas een bepa lende rol heeft. Ze noemt Yes en Kiss als inspiratiebronnen, en Duran Duran, 'afgezien van de synthesizers'. Bimmel is een be wonderaar van topdrummer Hans Eikenaar, zonder zich daar één moment mee te durven vergelijken. Ron Bruijnzeel noemt Rush - ook een trio met bas, drums en gitaar - als voor beeld van een groep die hij be wondert. „Zonder in de verste verte te willen suggereren dat wij daarop lijken. Maar in de ruimte die de muzikanten voor elkaar scheppen is Rush wel een voorbeeld Dat Black Hole vrij snel een eer ste album weet uit te brengen, komt omdat Ron en Suzy Bruijn zeel een groot deel van het reper toire al hadden klaarliggen. Ron is de belangrijkste componist, Suzy levert tekstueel vaak een behoorlijke bijdrage. „We heb ben nu iets van zesendertig lied jes", zegt Ron Bruijnzeel „We hadden er zestig, maar door een strenge selectie hebben we dat aantal teruggebracht tot bijna de helft. Maar dagelijks ben ik bezig met nieuwe nummers. Ik hoor voortdurend zanglijnen, overgangen, of soms juist stiltes waarin alleen bas of drums door klinken Vierentwintig uur ben ik met de muziek van Black Ho le bezig." Vorige week heeft het trio de eer ste opnamen gemaakt voor een tweede album, dat deze zomer moet verschijnen. En dat terwijl de eerste cd nog ten doop moet worden gehouden. Dat gebeurt vnjdag 5 maart in De Stulp in Renesse. „We willen kijken hoe ver we met Black Hole kunnen komen", besluit Ron Bruijnzeel „De cd moet ons in de eerste plaats aan meer boekingen hel pen. En wie weet ziet een platen maatschappij iets in onze mu ziek.." Cd-presentatie Black Hole, vrij dag 5 maart in De Stulp in Renes se. aanvang22.30 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Bergen op Zoom hoorde gisteren een half jaar cel straf tegen zich eisen wegens op lichting, Aan zijn ex-werkgever Electronic Data Systems (EDS) moet de man 16.000 euro schade vergoeden. De verdachte schit terde gisteren door afwezigheid. De man woonde begin 2001 in Oosterland toen hij voor EDS ge detacheerd was bij de Koninklij ke Scheldegroep in Vlissingen. Hij bestelde, zonder dat hij daar toestemming voor had, compu ters via zijn werkgever. Deze computers verkocht hij vervol gens door aan medewerkers van De Schelde. De verdachte bleek veel meer mensen te hebben opgelicht. Vol gens officier van justitie R. Jeu ken zou het om een totaalbe drag van 120.000 euro gaan. Zo wist hij bij banken geld los te krijgen door misbruik te maken van rekeningnummers van ande re klanten. Ook op de huizen markt had hij mensen misleid. Zo hadden de eigenaren van B. boerdenj al een andere mg» gekocht, omdat de veria* het bedrag van ruim een ma», gulden voor de boerdenj caii. zou betalen. De transactie m, met door, en de verkopen Ifc ven met de reeds gemaakte k». ten zitten. „Hij heeft een spoor van slacht offers achtergelaten. Tenmra. zestien mensen zijn de dupe worden", verzekerde Jeuken In de eis werd meegenomen dat dt oplichter valse aangifte bij dc politie heeft gedaan van een om. voering. Hij vertelde door drie mannen te zijn gegijzeld Ooi verzon hij dat hij in Bruint» was bestolen. Bij de SNS Bank in Zierikzee had hij een venal, ste brief van zijn werkgever overlegd dat zijn salaris op ah bankrekening zou zijn gestort De man knoopte veel relaties aan. Vrouwen vielen voor rijn praatjes. De man zou hel laai; in Bergen op Zoom zijn gesigna leerd. maar ook daar zou hij niet meer wonen. De rechtbank doet 10 maart uit- spraak. HULST - De vastenactie 2004 staat voor de deur. De werk groep Vastenactie Hulst organi seert een aantal activiteiten tus sen 1 maart en 25 maart. Het geld dat de activiteiten opbren gen, gaat naar de vastenactie Ne derland, die het aan verschillen de projecten besteedt. De bovenbouwleerlmgen van ba sisscholen halen geld op met het bekende Heitje voor een Karwei tje. De onderbouwleerlingen krijgen een spaarpotje waarin ze geld kunnen stoppen. De Vastenmarkt wordt dit jaar gehouden op zaterdag 15 maart van 10.00 tot 16.00 uur. Die dag worden in de Willibrordus basi liek tweedehands grammofoon platen, cd's en boeken aangebo den en verkopen kinderen kaar sen. Mensen die boeken en/of platen willen schenken, kunnen deze tot 5 maart inleveren op de pas torie in de Steenstraat in Hukt De huis-aan-huis collecte wordt gehouden tussen 1 en 6 maar. De bewoners van De Blaauwe Hoeve en het Blauw Hofke krij gen vastenzakjes die men achter in de kapel van het verzorgings huis kan inleveren. Het geld van de verschillende acties in Hulst wordt overgemaakt naar de na tionale vastenactie Nederland door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De provincie moet zich gaan inzetten voor een veiligere afwikkeling van het binnenvaart- en zeescheep- vaartverkeer op de Westerschel de. VVD-fractievoorzitter in Provinciale Staten I. Vogelaar heeft hierom gevraagd. Vogelaar reageert op een brief die de Algemene Schippers Ver- eeniging (ASV) onlangs aan mi nister Peijs van Verkeer en Wa terstaat stuurde. De ASV kaart daarin opnieuw aan dat zich op de Westerschelde onveilige si tuaties voordoen door snelvaren de zeeschepen, vooral tussen Hansweert en Temeuzen, waar veel binnenvaart is. Klachten Allereerst wil het WD-Staten- lid weten of zich op de Wester schelde daadwerkelijk inciden ten met binnenschepen voor doen doordat zeeschepen te snel varen. Volgens Vogelaar zijn er al wel enkele klachten doorgege ven aan justitie, maar die zou den terzijde gelegd zijn. Hij vraagt daar opheldering over. Welke rol de provincie in deze kwestie kan spelen, is Vogelaar niet helemaal duidelijk. De pro vincie is mede verantwoordelijk voor de openbare veiligheid in Zeeland. Zo is het provinciebe stuur betrokken bij het treffen van maatregelen om de risico's van gevaarlijke transporten op en om de Westerschelde te be perken. Zonder toestemming van Vlaanderen kan Nederland echter geen dwingende eisen op leggen aan de scheepvaart op de Westerschelde. De vrije vaart op Antwerpen mag in principe niet worden belemmerd, zoals in 1839 bij de scheiding van Neder land en België is vastgelegd Vo gelaar vraagt daarom de provin cie het probleem dat de ASV heeft aangekaart, aanhangig te maken in overlegorganen die over de Westerschelde gaan Onder Westerschelde-loodser. bestaat overigens het idee ca: de binnenvaart te gemakkelijk de schuld bij de zeescheepvaar, legt. Alle vaarweggebruikers moeten zich houden aan het principe 'goed zeemanschap, stellen zij, en de Westerschelde is eenmaal geen rivier als de Rijn of de Maas. Binnenschip pers die de Westerschelde over steken, moeten daarom afdoer.- de voorzorgsmaatregelen re- men, zoals het varen met dichic luiken en spullen als televisies vastzetten. AXEL - Patiëntenvereniging Sa men Beter praat na de jaarverga dering op 8 april over het thema Thuiszorg. De prijsstijgingen in de thuis zorg roepen veel vragen op D* vraag is of dit leidt tot tnftr vraag naar medische hulp. cffi- dat mensen thuiszorg opzegg^ Daarover wordt gesproken. Om vragen over indicatiestelling voor thuiszorgen tijdelijke hulp komen aan bod. Tijdens de vergadering moet ik nieuwe voorzitter i den, omdat Luc Brusselaars voorzittershamer per 1 few®*0 heeft neergelegd. De bijen komst in De Halle begint cc 19 30 uur. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26