ZEEUWSE COURANT Blair kwaad over afluisteren VN Geen extra geld voor Spar President Aristide houdt vast aan de macht Jo° britse geheime dienst zou Annan hebben bespioneerd in aanloop naar oorlog Brand op boot nFilipijnen 'resident van Macedonië komt om met vliegtuig Akkoord ambtenaren PZC 21 Zware straf voor ontvoerder meisje Kleine gemeente heeft toekomst PSV doelpuntloos tegen Perugia Geen Franse ontslagen na hittegolf Auto W 4 Guur Opklaringen afgewisseld door winterse tuien. Matige westelijke wind en maxima rond 3 graden. 746e jaargang no. 49 irijdag 27 februari 2004 ,5 nummer 1,20 maandmenu 23 Tomaten of uiensoep. 5 soorten gebakken vis op spies, of 3 soorten vlees, met gepast garnituur en als afsluiting dessert van de chef. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen Tel. (01 18) 441 441 kletsen, proeven, drinken, dansen, lachen, eten yonze redactie buitenland ONDEN - De Britse pre ker Blair heef t gisteren ver- olgen gereageerd op aantij gen dat de Britse inlich- agendienst de topman van t Verenigde Naties, An- bespioneerde. Blair loemde de claims uiterst on- trantwoord. Zi] zouden de tiligheid van het land be- IANILLA - Op een Filipijnse terboot met 724 passagiers en H bemanningsleden heeft gis- avond een brand gewoed. fekustwacht zei dat passagiers t paniek van boord waren ge- rongen en dat er zeker een do- en drie gewonden zouden ^gevallen. Reddingsboten wa ai bezig passagiers te evacue- a en van boord gesprongen uit zee te halen. Een pas- rend vrachtschip zou ook zo'n itehonderd mensen van boord «ben gehaald b veerboot, de Superferry 14, as onderweg van Manilla naar estad Bacolod. De brand brak a bij het eiland El Praile, toen H schip twee uur onderweg rferry 14 kan 1672 men- i. AP De premier ging niet inhoude lijk in op de onthullingen van de voormalige minister Clare Short (Ontwikkelingssamenwerking). „Dat betekent niet dat deze be richten als waar moeten worden aangenomen", zo zei hij. Short stelde dat agenten van de inlichtingendienst VN-secreta- ris-generaal Annan afluisterden in aanloop naar de invasie van Irak. „Die dingen gebeurden en in het geval van het kantoor van Kofi Annan werd dat enige tijd gedaan", verzekerde de ex-be windsvrouwe in een interview met de Britse BBC. Als minister had ze destijds zelf transcripties gelezen van ge sprekken die Annan had ge voerd. Volgens Short hadden agenten van de inlichtingendiensten op dracht gekregen operaties uit te voeren binnen de VN. Ze zei niet te weten of dat legaal was. Short trad vorig jaar af als mi nister uit protest tegen de Irak-oorlog. Wetten Een woordvoerder van de Britse regering zei dat de overheid nooit commentaar geeft over za ken die de inlichtingendiensten aangaan. Volgens hem werken de inlichtingen- en veiligheids diensten volgens de nationale en internationale wetten. VN-baas Annan zelf zou 'teleurgesteld' zijn als de berichten over moge lijke Britse afluisterpraktijken waar blijken te zijn. Via zijn woordvoerder riep Annan van uit New York op tot beëindiging van alle, nog eventueel voort gaande spionage. De zegsman repte van illegale praktijken die het werk van An nan ondermijnen. Zij die spre ken met de secretaris-generaal, hebben er recht op dat hun com municatie vertrouwelijk is, stel de de woordvoerder Diplomaten in het VN-hoofd- kwartier in New York reageer den nauwelijks verbaasd op de mogelijkheid dat hun gesprek ken worden afgeluisterd door buitenlandse inlichtingendien sten. Veel VN-functionarissen gaan er al vanuit dat ze in elk ge val door Amerikaanse geheime diensten worden afgeluisterd, zo verluidde het in de wandel gangen van het VN-gebouw Veel landen zouden maatrege len hebben genomen om hun communicatie te beveiligen. Anonieme regeringsbronnen rep ten gisteren tegen de BBC van een storm in een glas water. Als de berichten kloppen, ging het nagenoeg zeker niet om het daadwerkelijk plaatsen van mi crofoons of andere afluisterap- SOPJE - De internationale ge- wnschap heeft geschokt gerea- prd op de dood van de presi- bt van Macedonië. Boris Traj- iovski kwam gisteren om het le un bij een vliegtuigongeluk in bergachtig gebied in het zuiden an Bosnië-Herzegowina. set wegvallen van de 47-jarige jajkovski wordt gezien als een voor de stabiliteit op de ilkan. e president was op weg naar e Bosnische stad Mostar om sn conferentie bij te wonen ner de vraag hoe internationale ivesteringen aan te trekken •»r de Balkan. Het vliegtuig I negen personen aan boord ïdween nabij Stolac in dichte ist. femier Balkenende heeft 'ge- Aokt kennisgenomen' van het ^ongelukken van Trajkovski. Ie Macedonische president zou f22 maart naar Den Haag ko en voor een gesprek met Bal kende en een diner op het itshuis. ANP/AFP pagina 4: gestorven voor de poort van EU (Advertentie) Personeel van de ambassade van de Dominicaanse Republiek in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Princc wordt uit voorzorg geëvacueerd. van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Haïtiaan se president Aristide heeft gis teravond de oproep om af te tre den naast zich neergelegd. Hij zei dat hij zijn ambtstermijn tot februari 2006 wil uitzitten. Hij staat onder groeiende druk om te vertrekken. In Haïti eisen de politieke oppo sitie en gewapende opstandelin gen zijn aftreden. Frankijk riep Aristide woensdag op 'zijn con clusies te trekken' Ondertussen verzamelen de re bellen die al de helft van het grondgebied van Haïti onder de voet hebben gelopen, zich rond de hoofdstad Port-au-Prince, in afwachting van het bevel ten aanval te trekken. Volgens rebel lenleider Guy Philippe worden de eerste doelwitten van de re bellen het Nationale Paleis en de privé-woning van Aristide in Tabarre, een buitenwijk van de hoofdstad. De rebellen hebben de opdracht om Aristide te arres teren als die weigert af te tre den. Ze willen hem berechten voor onder meer corruptie en moord. Philippe beweerde voorts dat er zich al groepjes rebellen onder de bevolking in de hoofdstad hebben gemengd. Zij krijgen ver sterking van groepen rebellen uit de noordoostelijke stad Ouanaminthe, de noordelijke Centrale Raad van Beroep vernietigt vonnis rechtbank door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het ministe rie van Binnenlandse zaken hoeft niet te onderhandelen met oud-burgemeester L. Spar van der Hoek van Middelburg over een afvloeiingsregeling. De Cen trale Raad van Beroep in Utrecht heeft hel vonnis van de rechtbank in Middelburg met die strekking vernietigd. Het ministerie van Binnenland se Zaken is precies twee jaar ge leden in beroep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank in Middelburg. Die bepaalde dat het ministerie opnieuw met Spar van der Hoek moest onder handelen over een afvloeiingsre geling. Spar van der Hoek krijgt nu wachtgeld van de gemeente Middelburg. Het gaat om een be drag van ruim 680.000 euro, ver deeld over een periode van elf jaar. Spar van der Hoek wenst niet te reageren, net als zijn advocaat, R Duk. Die zegt niet van de uit spraak op de hoogte zegt te zijn. „De uitspraak zou verstuurd worden. Dat kan nog wel twee weken duren, is mij verteld De motivatie van de Centrale Raad van Beroep is inderdaad nog niet openbaar. Het ministerie kan en wil niet reageren op de uitspraak voordat het vonnis is bestudeerd. „We hebben de uit spraak nog niet binnen", aldus een woordvoerder. Of er nog een mogelijkheid is om in beroep te gaan, is afhankelijk van de in houd van het vonnis. Pas als dat bekend is, wordt ook duidelijk of Spar van der Hoek nog aan spraak kan maken op een extra uitkering. De gemeenteraad zegde in juni 2000 het vertrouwen in de toen malige burgemeester op. De be stuurscrisis ontstond een paar weken eerder toen een vertrou welijke brief uitlekte waarin de vier wethouders de burgemees ter adviseerden naar een andere baan uit te kijken. Ruim een week later stelden de wethou ders in het openbaar niet verder te willen met Spar van der Hoek In de periode daarna werd ach ter de schermen onderhandeld over een afvloeiingsregeling. Na veel getouwtrek bepaalde de ge meenteraad in februari 2001 dat de oud-burgemeester niet meer zou krijgen dan waar hij gezien de wet recht op had. In mei werd Spar van der Hoek vervol gens eervol ontslagen door de minister. De oud-burgemeester zocht ver- DEN HAAG - Vakbonden en mi nister Remkes zijn het gisteren eens geworden over een vertrek- regeling voor oudere Rijksamb tenaren. Remkes wil graag oudere ambte naren stimuleren eerder te stop pen met werken om het gedwon gen ontslag van jongeren in de reorganisatie bij het Rijk zoveel mogelijk te voorkomen. „Door deze reorganisatie moe ten in deze kabinetsperiode 12.000 banen verdwijnen van de 110.000 bij het Rijk. Met de cen trale afspraken over een sociaal plan, kunnen gedwongen ontsla gen meer worden voorkomen", stelde bestuurder A. Lohman van CNV Publieke Zaak. Eerder veegden de bonden een voorstel voor de ouderenregeling van de minister van tafel. ANP volgens genoegdoening bij de rechtbank Die bepaalde dat het ministerie opnieuw met Spar van der Hoek moest onderhande len over een afvloeiingsregeling. De rechtbank was van oordeel dat hij niet ontslagen had mo gen worden voordat er overeen stemming over het geld was. Daarbij baseerde de rechtbank zich op de toezegging van com missaris van de koningin W. van Gelder, dat Spar alleen ontsla gen zou worden als er een pas sende regeling getroffen werd. Volgens de rechtbank deed Van Gelder die uitspraken namens het ministerie. De rechtbank verwees in het vonnis haar een artikel in het rechtspositiebesluit burgemees ters waarin wordt gesteld dat de minister in uitzonderlijke geval len een uitkering boven het wachtgeld kan uitkeren. Het mi nisterie was daarentegen van oordeel dat de gemeente en haar oud-burgemeester er zelf uit hadden moeten komen en ging in beroep. Het ministerie vond het onaanvaardbaar dat het Rijk moest opdraaien voor het conflict en vreesde precedent werking. De Centrale Raad van Beroep lijkt het ministerie daar in nu gelijk gegeven te hebben. VACATURES Bent u de Technisch inspecteur/ inspectiemedewerker die DCI Meettechniek zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Advertentie °*9*--pUTiR <WI„M COM, DISCOUNT DÉ COMPUTER KOOPJES BEURS patuur in het VN-pand, stelden zij. Veeleer gaat het om het via satellieten oppikken van com municatie, een daad die legaal zou zijn. Illegaal Een Britse deskundige op het ge bied van internationaal recht, Malcolm Shaw, zei tegen de BBC dat het afluisteren van VN-diplomaten wel degelijk ille gaal is. Volgens hem hebben alle VN-lidstaten in een speciaal do cument moeten beloven dat ze de integriteit van de volkerenor ganisatie en van de secreta ris-generaal geen schade zullen berokkenen. ANP De 64-jarige man die vorig jaar augustus Lusanne van der Gun (foto) ontvoerde en haar drie dagen lang vasthield, hoorde gisteren acht jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Dat is hoog, erkende de officier van justitie. Maar hij vond dan ook dat Lusanne zeer slecht was be handeld door de verdachte. Minister Remkes van Binnenlandse zaken mag een ge meente met minder dan tienduizend inwoners dan te klein vinden, burgemeester C. van Liere van Noord-Beve land ziet juist grote voordelen in kleinschalig heid Hij nodigt Remkes uit om zelf te komen zien 'hoe een kleine gemeente groot kan zijn'. I foto Andrew Winning/RTR plaatsen Saint-Michel de l'At- taye en Saint-Raphael en Gonaïves, de thuisbasis van de rebellen. Guy Philippe zegt de beschik king te hebben over zo'n vijfdui zend strijders, een veelvoud van het aantal waarmee de opstand enkele weken in Gonaïves be gon. ANP/AFP/AP (Advertentie) Een dag na de competitienederlaag van Ajax bij Heeren veen kreeg het de laatste maanden zo zwalkende PSV een nieuwe reddingsboei in zicht. Op de doorweekte en bijna onbespeelbare grasmat van Perugia voorkwam PSV giste ren met een doelpuAtloos gelijkspel in het eerste duel van de derde ronde Uefa Cup het. ergste gevaar voor een roemloze internationale ondergang. Volgende week woensdag volgt de return varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buiten land: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19 en 20; auto: 21 en 23 (Advertentie) /ttelien de ScAafzeéefi in 1/eene een uet&aofaiten. wxvt 2 jkrnda^en pen maand zie adv pagina 10 (Advertentie) KRANT VOOR ZEELA Neem nu een proefabonnement Vijf weken «oor 14,50 rjll Voor automatucho mcawo si m ik toe 'O afsehfi|ving van mijn ZATERDAG 28 FEBRUARI 10-16 UUR HARD- SOFTWARE DIGITALE FOTO VIDEO PC-EN VIDEOGAMES INFO DEMO TESTEN REPAREREN P2C tn gaat zorgvuldig om m treft u nadere mlormaiie aan 11688 555530" Cl Noteer mij voor een proef abonnement ven 5 weken voor 14,50 Ik e««f daarbij ««nmaiig toestem- Noteer mij voor een abonne ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen O per maand met automati sche incasso 19,451 O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 0 231 231 Meer mans A met een Mini 23 Ondanks dat er op regeringsniveau grote blunders zijn ge maakt tijdens de hittegolf die Frankrijk in de afgelopen zomer trof, blijft iedereen zitten waar hij zit. Een parle mentaire enquête presenteerde gisteren haar bevindingen over de ramp die aan bijna vijftienduizend ouderen het le ven kostte. De hokjesgeest in de Franse bureau cratie was volgens de commissie een belangrij ke factor die alert reageren onmogelijk maakte. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1