Economische cijfers tegenstrijdig Zeeland koploper in uitgifte havenkades PZC Werkstraf geëist voor poging wurgen vriendin Man voor rechtbank wegens wapenbezit Roosevelt-instituten willen samenwerken maar niet samengaan vl4 15 Aanpak landbouwgif verder zonder milieuclub Diverse instanties denken verschillend over belang toerisme ]is werkstraf voor poging ot doodslag Boete voor fataal ongeval Meisje (16) valt van balkon Vrees voor verkeersdrukte Pornozaak tegen agent uitgesteld vrijdag 27 februari 2004 ^armen van der Werf yjfS - Uitvoering van de vorig .y gemaakte afspraak over te- -dringing van het gebruik M landbouwbestrijdingsmid- ilen gaat door, ondanks dat uchling Natuur en Milieu zich «mdeze maand heeft terugge- Mkfn. fcuster Veerman van Land ouw wil andere groepen bij de tfreenkomst betrekken, zoals ïisumentenorganisaties, de landbouwindustrie en de levens middelenhandel. A. Maarsingh, akkerbouwbe- stuurder van landbouworganisa tie LTO Nederland, vindt het een goede zaak dat er meer par tijen bij de overeenkomst wor den betrokken. Hij heeft er geen traan om gelaten dat Stichting Natuur en Milieu is opgestapt Het onderlinge vertrouwen was geschaad, nadat een andere mi lieuorganisatie, de Zuid-Hol landse Milieufederatie, naar de rechter stapte over de vrijstel ling van een aantal middelen. Die zouden te milieubelastend zijn. De rechter stelde de milieu federatie in het gelijk. Keurmerk Dankzij de rechtszaak kwam het fundamentele verschil van inzicht tussen de landbouw en Stichting Natuur en Milieu op nieuw boven tafel. Stichting Na tuur en Milieu wil harde algeme ne maatregelen om het gebruik terug te dringen. LTO Neder land wil zoveel mogelijk door de sector zelf laten doen, door pro ducten aan een keurmerk te bin den, te certificeren. Op weg naar een lager gebruik is het vol gens LTO Nederland ook nodig dat oude, onmisbare middelen beschikbaar blijven. Het doel van de vorig jaar gemaakte af spraak - 95 procent minder mid delengebruik in 2010 ten opzich te van 1998 - blijft onverkort overeind, aldus akkerbouwbe- stuurder Maarsingh. Dat mi lieuorganisaties nog verder wil len gaan. kan hij billijken. „Maar dan zullen consumenten bereid moeten zijn meer te beta len voor landbouwproducten. Ik zie dat nog niet gebeuren." Stichting Natuur en Milieu gaat de koers nu verleggen en zich sterker richten op supermark ten én voorlopers op milieuge bied in de landbouw. Bij de afspraak over bestrij dingsmiddelen zijn nog betrok ken: de ministei*ies van Land bouw en Milieubeheer, Vewin (waterwinbedrijven), de Unie van Waterschappen. LTO Neder land, Nefyto (middelenprodu centen) en Agrodis (middelen handel). wr Jeffrey Kutterink ;0ES - Het toerisme is van we- ,nlijk belang voor de Zeeuwse «inomie. Maar liefst zeventien Kocent van de banen in Zee- hangt met die sector sa- Althans, dat stelt de Ka ar van Koophandel in een bin- ïükort te publiceren rapport i5l. Maar de cijfers wijken fors iivan de conclusies van andere instanties. Zeeuwse economie zou kun- aprofiteren van een groei van i'. aantal toeristische overnach ten. Dat is één van de conclu- van het rapport Economi se ontwikkelingskansen van it Kamer van Koophandel. De Jamerkrant, het periodiek or- ;*n van de Kamer van Koop- ia;,del, heeft die conclusie gepu nteerd. terwijl het rapport pas 22 maart wordt gepresen- ïerd iolgens de Kamer van Koophan- id bedraagt het aandeel van 2; toerisme in de Zeeuwse eco- axaie zeventien procent. Ook a; in de groen-blauwe oase Zeeland één van de vier ba- a m het bedrijfsleven samen- angen met het toerisme. De Kamer zegt een uitvoerige ■conomische analyse te hebben smaakt van de kansen en de be rgingen in de bedrijven. Daaruit blijkt volgens de Kamer u: de toeristische economie ak leunt op het toeristisch ver- :oor Aector Dooms blijf. Dagrecreatie en 'leisure' spelen in Zeeland een beschei den rol. Het rapport geeft vol gens de Kamer aan hoe groot het economisch belang van het toerisme voor Zeeland is. Maar de cijfers in het rapport van de Kamer wijken fors af van die uit rapporten van het re gionaal Platform Arbeidsmarkt beleid Zeeland (Eenheid in be scheidenheid, april 2003) en de Stafgroep Economisch Onder zoek van de Rabobank (Visie op provinciale dynamiek, juni 2003). In beide rapporten staat dat het aantal banen in de toeris me en recreatie 'slechts' 8,5 pro cent van het totaal aantal banen in Zeeland is, de helft minder dan de Kamer aangeeft. De Stafgroep Economische On derzoek van de Rabobank con stateerde vong jaar dat het toe risme voor Zeeland weliswaar van groot belang is voor de werkgelegenheid (er werken ruim 14.000 mensen), maar dat het aantal banen van 1996 tot 2001 slechts met vijftien pro cent is gegroeid. Slechtste jongetje Zeeland is volgens de onderzoe kers daarmee het slechtste jonge tje van de klas. Gemiddeld be droeg de stijging landelijk circa 23 procent. „De Kamer van Koophandel heeft niet alleen be cijferd hoeveel mensen in de toe ristische sector in Zeeland wer ken, maar ook hoeveel banen in andere sectoren afhankelijk zijn van het toerisme", verklaart M. Volleman van de Kamer het gro te verschil. „De cijfers van het RPA en de Rabobank geven al leen het aantal banen in de toe- ristiche sector aan." Daarentegen geeft het onder zoek van de Kamer niet weer hoe groot het belang van andere sectoren is voor de Zeeuwse eco nomie. Dat maakt het niet moge lijk om het belang van sectoren voor de Zeeuwse economie te gen elkaar af te zetten. „Het rap port gaat in op de toeristische sector en gaat niet over het be lang van andere sectoren", al dus Volleman. Het rapport wordt 22 maart overhandigd aan onder anderen gedeputeerde G. de Kok en Tweede-Kamerlid F. Örgü. MIDDELBURG - Een 40-jarige r van Almere kon zich Citeren in Middelburg niets her van een steekpartij in ilissingen. Officier van justitie 1 Jeuken achtte poging tot kodslag ewezen en eiste bij de rechtbank tegen de man 240 uur werkstraf en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. lek moet de man volgens de of- :cier worden verplicht in thera- jie te gaan. Als het aan Jeuken -gtmoet verdachte verder 2350 :iro schadevergoeding betalen an het slachtoffer. Het incident vond 30 maart vo- 'i jaar plaats in een Vlissings -".el. Samen met zijn vriendin de Almerenaar na een wondje stappen teruggekeerd -het hotel Hoewel ze veel alcohol hadden fedronken, besloten ze nog naar bar te gaan. De vriendin "ond even later op het biljart te onsen. Ook een man sprong er- 4 Beiden verloren even later -in evenwicht en vielen samen "P de grond. De verdachte maak- te zich daar zo woest over dat ■Jij de man hardhandig aanpak- Aadere bezoekers bemoeiden ah ermee. „Er ontstond bijna W saloongevecht", merkte de -Scier op. Mes Vervolgens kwam het slachtof- beeld. Hij probeerde de si- •atie te sussen en voerde sa- r*n met de eigenares de dron- man naar buiten. De ver achte liet zijn ongenoegen blij- |en door een glazen deur aan ^ggelen te trappen. Dat was '°gniet alles, want met een mes ^akte hij stekende bewegin- naar het hoofd van het «ehtoffer. Die bloedde hevig. slachtoffer hield aan de j&kpartij een beschadigde ze- -iwover, maar bleek op zitting steeds met de naweëen van incident te kampen Hij *ees de excuses van de dader door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeland heeft in 2002 van alle provincies de meeste ruimte gemaakt voor havenbe drijven. Andersoortige bedrij venterreinen kwamen er be kaaid van af. En op de kantoren- markt speelt Zeeland helemaal geen rol van betekenis. Dit blijkt uit het rapport Werklocaties 2003, dat Etin ad viseurs heeft opgesteld in op dracht van het ministerie van Vrom. In 2002 is in Nederland 910 hec tare aan nieuwe bedrijventerrei nen uitgegeven. Dat is zes pro cent (64 hectare) minder dan het jaar daarvoor De grootste daling van de uitgif te registreerde Etin Adviseurs in Limburg en Zuid-Holland (respectievelijk 42 en 36 pro cent). Uitzondering op de dalende trend waren in 2002 de provin cies Noord-Holland (uitgifte 17 hectare, groei 26 procent) en vooral Zeeland, dat door de uit gifte van 119 hectare zeehaven terreinen tweederde van de jaar uitgifte in die categorie voor haar rekening nam. In totaal kwam er in Zeeland bijna 160 hectare aan bedrijven terreinen bij. Maar als de 119 hectare aan haventerreinen niet worden meegeteld, blijft er nog geen 40 hectare over. Op die ma nier gezien is Zeeland de provin cie die op Utrecht na in 2002 het minst ruimte maakte voor ander soortige bedrijventerreinen. De grootste hoeveelheid grond is uitgegeven door Vlissingen (96 hectare), gevolgd door Boree- le (31 hectare) en Terneuzen (9 hectare). De uitgifte in Vlissin gen heeft onder meer te maken met de komst van scheepvaart en transportbedrijf Cobelfret. Goedkoopste Gekeken naar de prijs staat Zee land op de vierde plek van de goedkoopste provincies De prij zen per vierkante meter schom melen tussen de 40 en 51 euro. Ter vergelijking: het duurst is Utrecht. Prijzen variëren daar tussen de 162 en 195 euro per vierkante meter. Gemeenten hebben voor het ko mend jaar ongeveer 9000 hecta re aan plannen liggen voor de aanleg van nieuwe bedrijventer reinen. Het gaat om plannen in studie, in voorbereiding of reeds in ontwikkeling zijn. Vooral Noord-Brabant (1500 hectare), Noord-Holland (1300 hectare) en Flevoland (1065 hec tare) timmeren flink aan de weg. Zeeland heeft het kleinst aantal plannen om terreinen aan te leggen (86 hectare). In 2002 werd er meer dan 300.000 vierkante meter aan kantoren weggezet. Dat gebeur de vooral in Utrecht (92.000 vier kante meter), Noord-Brabant (88.000 vierkante meter), Zuid-Holland (76.000 vierkante meter) en Gelderland (67.000 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 31-jari ge inwoner van Oost-Souburg hoorde gisteren bij de recht bank in Middelburg wegens poging tot doodslag 240 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf tegen zich eisen. Bij de man sloegen 10 mei vo rig jaar in Oost-Souburg thuis alle stoppen door na een ruzie met zijn vriendin. Binnen de relatie waren er de nodige problemen, omdat zij regelmatig vreemdging met an dere mannen. Hij was blind van woede, pakte haar bij de nek en kneep haar keel dicht.„Ik explodeerde. Er kwa men emoties bij mij los waar door ik compleet door het lint ging." Dat zagen ook twee mannen, die naar binnen keken. Zij be sloten in te grijpen. Ze klopten net zolang op de deur totdat de losgeslagen Souburger het slachtoffer losliet en naar de voordeur kwam Die was nog steeds buiten zinnen en trak teerde de Marokkaanse broers op een scheldpartij, maakte een schietende beweging en deelde aan een van hen een klap uit. Ondertussen had de vrouw de woning kunnen ver laten. Volgens officier van justitie R. Jeuken was het niet uitgeslo ten dat de mannen het leven van de vrouw hebben gered. „Het had niet veel langer moe ten duren." Ook het slachtof fer toonde zich blij met de in greep van de mannen. „Anders was ik gewurgd." Oplossing De officier hield in zijn eis re kening met het blanco straf blad van de verdachte en de di recte aanleiding tot het inci dent. De man vertelde dat zijn rela tie over en uit was. Voor de om gang met zijn dochtertje is een oplossing gevonden. De rechtbank doet 10 maart uitspraak. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 21-jarige inwoner van Sint Phi- lipsland is gisteren bij de recht bank in Middelburg wegens het bezit van wapens en munitie 240 uur werkstraf en zes maan den voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Volgens officier van justitie R. Jeuken waren er aanwijzingen voor wapenhandel. In elk geval stond het voor hem vast dat de man de wapens en munitie in zijn bezit had. De politie deed vorig jaar april naar aanleiding van een tip on derzoek. In een loods van een be drijf werden een semi-automa- tisch kogelgeweer, een revolver, een alarmpistool, een geweer en een aantal patronen aangetrof fen, die afkomstig waren van de verdachte. Later werden in zijn kamer in de woning van zijn oudere en in een schuur een pis tool en 2300 kogelpatronen ge vonden. Ook had hij negen XTC-pillen, die hij voor een vriend zop hebben bewaard. De Fliplander sprak over een uit de hand gelopen hobby. De man was ook lid van een schiet vereniging en bezat voor één wa pen een vergunning. Die vergun ning is hij kwijtgeraakt. Raads man J. Wouters plaatste kantte keningen bij het onderzoek. Hij vond dat zijn cliënt op een ver antwoorde manier met de wa pens was omgegaan. „Het is een verzamelwoede, die gevolgen heeft voor hem en zijn familie." De rechtbank doet 10 maart uit spraak. DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie (OM) is tever geefs in hoger beroep gegaan tegen de straf die een 30-ja- rige vrouw uit Aardenburg heeft gekregen voor het dode lijke ongeval dat zij zou hebben veroorzaakt op de Rond weg in Sluis Een 36-jarige motorrijder kwam daarbij om het leven; het been van de 46-jarige vrouw die bij hem achterop zat, moest worden geamputeerd. In hoger beroep eiste het OM twee weken geleden bij het Haagse gerechtshof een werkstraf van 180 uur en rijver bod van een jaar. De rechtbank in Middelburg legde de vrouw in eerste instantie een boete van 750 euro en een voorwaardelijk rijverbod van een half jaar op. Het hof oordeelde gisteren dat die straf de juiste was.De vrouw was 24 juli 2001 na een gezellig etentje op weg naar huis, toen ze op de Rondweg een auto inhaalde. Toen ze op de linkerbaan reed, botste ze tegen de motor. Volgens het OM had de vrouw voorzichtiger moeten rijden in de dich te mist, maar volgens de Aardenburgse waren er alleen op de velden langs de weg wat mistflarden geweest. MIDDELBURG - Een zestienjarig meisje uit Middelburg is woensdagnacht van een tweeënhalf meter hoog balkon gevallen bij een woning aan de President Kennedylaan in haar woonplaats. Het meisje is ter observatie overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Ze raakte licht gewond. Het meisje zat op het balkon zonder balustrade. Toen ze wilde opstaan, viel ze naar beneden. TERNEUZEN - Vervoersorganisaties in Zeeland willen dat door betere bewegwijzering op de A58 verkeer naar Gent via de Liefkenshoektunnel wordt gestuurd tijdens de grote werken aan de Ring van Antwerpen De Commissie Transport Infrastructuur Zeeland, waar in al die organisaties vertegenwoordigd zijn, is bang dat de doorgaande verkeersstroom van het noorden naar het zuiden de Westerscheldetunnel neemt om zo in Gent te ko men. Dat gevaar is met denkbeeldig, want het verkeer zal de komende jaren veel hinder ondervinden van de recon structie van de Antwerpse ring. MIDDELBURG - De strafzaak tegen een 53-jarige agent uit Ossenisse is door de Middelburgse politierechter voor de derde keer aangehouden. De politieman wordt ervan beschuldigd in het tweede kwartaal van vorig jaar kinder porno op zijn computer te hebben gehad. De behandeling van de zaak heeft nog steeds niet plaats gehad. De eerste keer was de agent verhinderd, omdat hij opgehouden zou zijn door een ongeval in de Westerschel detunnel Een telefoontje naar de rechtbank was voldoen de om uitstel van zijn zaak te krijgen. De tweede keer kon de verdachte zich beroepen op de dagvaarding, omdat die hem te laat had bereikt. De derde keer kreeg hij de op roep voor de zitting van vandaag wel bijtijds, maar een va kantie zou een behandeling weer in de weg staan. De poli tieman, die door zijn werkgever is geschorst, zag in elk ge val zijn verzoek tot uitstel ingewilligd. De gemeente Vlissingen heeft in 2002 de meeste grond uitgegeven voor bedrijventerreinen; dat heeft onder meer te maken met de komst van scheepvaart- en transportbedrijf Cobelfret. foto Lex de Meester vierkante meter). Limburg en Zeeland doen in de kantoren- markt helemaal niet mee. In de twee provincies zijn volgens het rapport in 2002 geen kantoren gebouwd (dat komt doordat in het rapport een ondergrens geldt van 10.000 vierkante me ter per locatie). Behalve kale terreinen zijn er in Nederland voor de komende vijf jaar plannen om bijna 10 mil joen vierkante meter bruto vloer oppervlak aan kantoren te bou wen. Kolossen De kolossen zullen vooral wor den neergezet in Noord-Holland (4.4 miljoen vierkante meter), Zuid-Holland (1,4 miljoen vier kante meter) en Utrecht (1,1 mil joen vierkante meter). Noord-Holland, en dan met na me het stadsgewest Amsterdam, is de kantorenprovincie bij uit stek: een vijfde van alle groot schalige kantoorlocaties be vindt zich in deze provincie. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het RQOsevelt Studie Centrum en de Roosevelt Academy gaan samenwerken. Tot samenvoeging van beide Middelburgse instituten zal het echter niet komen. Daarvoor ver schillen ze - op hun naam na - te veel van karakter. Het Roosevelt Studie Centrum (RSC) doet onderzoek naar de Amerikaanse geschiedenis en de Amerikaans-Europese verhou dingen. De Roosevelt Academy (RA) geeft universitair onder wijs. Onderzoekers en assisten- ten-in-opleiding van het studie centrum gaan lesgeven op de academy. Gesproken wordt over een cursus Amerikaanse geschie denis of internationale verhou dingen. Op termijn zouden stu denten wellicht als assis- tent-in-opleiding aan de slag kunnen bij het studiecentrum. Wat dekaan H. Adriaansens van de RA betreft, wordt vanaf de opening van de universiteit in september samengewerkt. Vol gens directeur C. van Minnen van het RSC ligt dat ook voor de hand. „Wij werken al samen met de universiteit van Gent. Dan zou het toch gek zijn als we niet zou den samenwerken met een aca demisch instituut in onze eigen stad." Toekomstplan Samenwerking tussen de twee instituten wordt gestimuleerd door de Koninklijke Nederland se Akademie der Wetenschap pen (KNAW), een koepel voor onderzoeksinstituten waaron der het RSC valt maar ook het NIOO (ecologisch onderzoek van kustgebieden) in Yerseke. „Waar liggen mogelijkheden voor samenwerking? Welke voor delen zijn er? Dat willen we graag weten", zegt directeur W.J. van den Akker van de KNAW. De resultaten komen in het strategisch toekomstplan dat de KNAW over een paar maanden publiceert. De toenadering houdt op bij sa menwerking, benadrukken alle betrokkenen. Van Minnen (RSC): „We willen onze identi teit behouden en onder de vleu gel van de KNAW blijven. De verschillen zijn te groot. Wij zijn een op Amerika gericht on derzoeksinstituut, de academy is een heel breed onderwijsinsti tuut. Het enige gemeenschappe lijke is de naam." Adriaanseils: „Ik ben bang dat als je gaat fuseren, het onder wijs de dupe wordt. Dat zie je bij zo veel universiteiten: een hoogleraar denkt alleen aan zijn eigen onderzoek en de studen ten hangen er een beetje bij. Juist om dat te veranderen, heb ben we de vorm van het klein schalige college gezocht. Onze instituten hebben uiteenlopende taken. Daar kunnen we van pro fiteren, maar verder moeten we alles zo laten." Apart Dat willen ook de twee geld schieters van het Roosevelt Stu die Centrum, de provincie Zee land (57 procent van de subsi die) en de KNAW (36 procent). „Samenwerking is een goed idee, maar verder moeten ze ab soluut apart blijven", vindt ge deputeerde voor onderwijs G. van Heukelom. Behalve vanwege het karakter van de instituten is dat volgens hem ook vanwege de financiën verstandiger. „Ik snap dat de ge lijke naam die gedachte stimu leert, maar wij willen het RSC helemaal niet kwijt", stelt KNAW-directeur Van den Ak ker. Van Minnen is daar wel even bang voor geweest, bekent de RSC-directeur. Na de bekend making van de plannen voor de Roosevelt Academy hoorde hij vanuit de KNAW wel geluiden over versmelting. „En het zou mij verbazen als sommige Zeeuwse politici niet dezelfde gedachte hadden. Maar gelukkig is iedereen ervan over tuig dat dat niet goed zou zijn." (advertentie) schoenen voor GROTE maten ST. ADRIAANSTRAAT 5 GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15