Schermen langs spoor noodzaak PZC Q Geschenk uit de hemel wl4 Geen vergoeding wegens planschade voor bewoners weekenddiensten Resten gevonden van nederzetting middeleeuwen Rijk moet prijs betalen voor thuiszorgbeleid lezers schrijven Grote Kerk Concertzaal III Regenten Zandput Arnemuiden VI vrijdag 27 februari 2004 door Rolf Bosboom GOES - Het plaatsen van ge luidsschermen langs de spoor lijn op Zuid-Beveland is onver mijdelijk. Wel wordt gepro beerd de schermen zo laag moge lijk te houden door het lawaai van de treinen te beperken. Dat blijkt uit het antwoord van minister Peijs (Verkeer en Wa terstaat) op de vele inspraak reacties op het nieuwe tracé voor de Sloelijn en de plannen om de hinder van het treinver keer op Zuid-Beveland te beper ken. De minister stelde eind vorige week definitief het nieuwe tracé vast voor de Sloelijn, die Vlissin- gen-Oost met de Zeeuwse hoofd lijn verbindt. De Sloelijn gaat door de Quarlespolder lopen en niet meer door Heinkenszand. Het besluit over de maatregelen langs de Zeeuwse lijn is uitge steld tot begin volgend jaar. De reden voor het uitstel zijn de extra onderzoeken die worden verricht. Die gaan vooral over zogeheten 'bronmaatregelen', maatregelen die ervoor zorgen dat de treinen zo min mogelijk lawaai maken. Oplossingen Bronmaatregelen die in elk ge val kunnen worden toegepast zijn het gebruik van betonnen dwarsliggers en sporen zonder voegen. Er wordt tevens geke ken naar de mogelijkheden en consequenties van raildempers, het langzamer laten rijden van de treinen, de inzet van stiller treinmaterieel en het graven van sloten of greppels langs het spoor. De onderzoeken worden in nauw overleg met de provin cie en de betrokken gemeenten uitgevoerd. Ondanks de onderzoeken ziet de minister de plaatsing van scher men als 'onontkoombaar', zo staat in het commentaar op de vele inspraakreacties. Extra bronmaatregelen kunnen de hoogte van de schermen wel be perken. De vorm van de scher men staat nog niet vast. Dat is aan de gemeenten. „Uitgangs punt hierbij is soberheid en doel matigheid", aldus de minister. Een aarden wal als geluids scherm, zoals van diverse kan ten is gesuggereerd, wordt niet bij voorbaat uitgesloten, mits daar ruimte voor is. Transparan te schermen worden afgeraden Die zijn minder effectief en bo vendien is de kans op graffiti dan groot. Bewoners nabij het spoor die in de toekomst uitkijken op een scherm, hoeven waarschijnlijk niet te rekenen op een vergoe ding wegens planschade. De ver wachting is dat de maatregelen passen binnen de huidige be stemmingsplannen. De aanleg van een apart goede- renspoor langs de A58, zoals de Bevelandse gemeenten hebben geopperd, wordt door de minis ter definitief afgeserveerd. Zo'n lijn is erg duur, terwijl de huidi ge lijn geen capacteitsproble- men heeft. De toenemende ge luidshinder kan voldoende wor den teruggedrongen met bron maatregelen en schermen. Ook voor de aanleg van ongelijk vloerse kruisingen (tunnels, bruggen) met het spoor wordt 'geen directe noodzaak' gezien. De spoorbomen zullen welis waar steeds vaker en langer dicht zijn, maar problemen met de doorstroming van het ver keer worden niet verwacht. Eind vorig jaar is, na overleg met de provincie en de gemeen- door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Gooi maar op die fotograaf!", moedigen de be geleidsters van kinderdagver blijf Het Kootertje in Terneuzen hun peuters aan. En dus doen de warm aangeklede kleintjes hun uiterste best om zo groot moge lijke sneeuwballen te maken, om die vervolgens met een nood gang op de kiekj est rekker af te vuren. De geplande knutselactiviteiten zijn gelaten voor wat ze waren, want dit mooie cadeautje van moeder natuur kunnen ze hun koters uiteraard niet onthou den. „Dit is ideaal. De kinderen hebben extra kleding meegekre gen van hun ouders, zodat ze zich lekker kunnen uitleven", zegt begeleidster Petra Ulijn. De driejarige Maarten Schelf hout stoeit niet met leeftijdsge nootjes in de sneeuw, hij ver maakt zich in de Temeuzense Laan van Othene met zijn oma en haar vriend. „We moesten even zoeken naar de slee. Mijn dochter is op wintersport, dus passen wij op Maarten. Hij vindt dit natuurlijk prachtig", vertelt oma Pieternel Moor. als ze een fraai vervaardigde sneeuwpop passeren. Even verderop heeft een wat oudere fietsster grote moeite om overeind te blijven. Haar stuur bibbert, de voorband glibbert, maar gelukkig behoedt een corri gerend voetje op de grond haar Peuters van 't Kootertje gooien sneeuwballen. voor een forse smak. Voor con ciërge Ben Gijsel van één van de drie Scheldeflats aan de Churchilllaan betekent de hevi ge sneeuwval extra werk aan de winkel. „In deze flat wonen veel oude ren, dus zorg ik ervoor dat ze niet gelijk uitglijden als ze bui ten komen. En of ik nu binnen verf of buiten sneeuw ruim, dat maakt me echt niets uit." Post bode Wim de Ruijter en kranten bezorger Michael de Block tref fen elkaar op hun ronde door de wijk Katspolder. „Het is stroef fietsen, maar ik ben nog niet onderuit gegaan. Kwestie van routine, hè", grapt De Ruijter, „Het is wel oppassen, want met die zwaar geladen fietstassen ga foto Camile Schelstraete je snel onderuit", reageert De Block. De Ruijter: „Maar er zijn echt wel ergere dingen hoor. Een combinatie van vorst en schrale wind bijvoorbeeld. Sneeuw is wel lastig, maar blijft mooi om te zien. Ik ben overi gens wel blij dat dit pak niet in de drukke kerstperiode is geval len. Iedereen hoopt op een witte kerst, behalve de postbode." ten, al besloten onderzoek te doen naar de trillingshinder van de treinen. Op diverse locaties worden metingen verricht. Ook lopen er onderzoeken naar de ri sico's van het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Het tracébesluit Sloelijn en het commentaar op de inspraakreac ties liggen vanaf volgende week ter inzage, onder meer bij de ge meenten en de bibliotheken in de regio. In die periode is het mogelijk be roep in te stellen bij de Raad van State. HOEK - Medewerkers van het Archeologisch Dienstencentrum denken gisteren in een weiland bij Hoek resten te hebben gevon den van een middeleeuwse ne derzetting. Op anderhalve meter diepte stuitten de onderzoekers op een bakstenen muur. Onderzoek moet uitwijzen of de muur aan een eenzame boerderij in het veld behoorde of deel uitmaakte van één of meer woningen van de verdronken dorpen Coudeker- ke of Groede. De vondst werd gedaan in een weiland net ten zuiden van de rijksweg, ongeveer ter hoogte van het 'bosje van Calon'. Een door Calon gegraven veedrink put bracht het Archeologisch Dienstencentrum op het spoor. Het Archeologisch Dienstencen trum uit Amersfoort zoekt in op dracht van Rijkswaterstaat naar belangwekkende histori sche en oudheidkundige zaken langs rijksweg N61. Rijkswater staat is bezig met de voorberei dingen voor een nieuw tracé van de rijksweg. De dienst moet voor de vaststelling van het tra cé onder meer rekening houden met archeologische vondsten. zaterdag 28 en zondag 29 februari 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: A R Angkotta, Kinderdijk 50, tel. (0118) 644301. zondag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: G. C. M. Rullens Dorpsstraat 2, Oostka- pelle, tel. (0118) 581276. zo. 23.00-ma. 8 00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. Tandartsen Walcheren R. J. Arratoon, Badhuisstraat 45, Vlissin gen, tel. (0118) 414643. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20,00 uur. H. Klompe, tel. (0118) 471140. vri). 20.00-zon. 22.00 uur ^ndert' «e' (0118) 471140 Middelburg, vrg. 21.30-zon. 21 30 M. Sinke, tel. (0118) 62045 Dierenartsen Landbouwhuisdieren- tel. (0118)633803. Kleine huisdieren: A L Hoogveld en R.B.M. Meesters te Noordstraat 61Middelburo J' (0118)637077 9,tel Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-1800 uur. w Landljouwhuisdierenpraktijk w,|. cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118)633803,23 en zo. visites aanmelden van 08 00-09«i i uur. w Dierenartsenpraktijk Meliskerke R Roskam, Kelderweq 1 tel innsi 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69 Mkvw burg, tel. (0118)612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133 Middelburg, tel. (0118) 612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Van de Sande, Badhuisstraa- 30-34, Vlissingen, tel. (0118) 412066. Thuiszorg Walcheren voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen. tel 0118-684000. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN- Het thuiszorgbe leid van de rijksoverheid gaat op termijn meer kosten dan nu wordt bespaard. Dit stelt direc teur A. Schelfhout van Thuis zorg Zeeuws-Vlaanderen. Zijn instelling wordt sinds de jaar wisseling geconfronteerd met een aflopende hulpvraag en een groot aantal opzeggingen voor hulp. Dit heeft gevolgen gehad voor de werkgelegenheid bij de stich ting. Diverse contractmedewer kers hebben inmiddels te horen gekregen dat er - voorlopig - geen werk meer is voor hen. Schelfhout is slecht te spreken over het beleid van het kabi net-Balkenende. Volgens hem is slecht nagedacht over het effect van de bezuinigingen op de thuiszorg. „Begin dit jaar kregen we te ma ken met zo'n honderd opzeggin gen van mensen voor wie de thuiszorg te duur was geworden door de verhoging van de eigen bijdrage. Er zijn ook minder nieuwe cliënten dan in voor gaande jaren, merken we nu. Mensen met een medische indi catie, die specifieke zorg nodig hebben, die melden zich nog we': aan. Maar ouderen, die bijvoor beeld hulp in de huishouding no dig hebben, laten het echt afwe ten. Dat zijn er toch zo'n tien per week." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaat sing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Af en toe schiet een opmerking in het verkeerde keelgat. Vooral als met veef aplomb het tegen deel van de Waarheid wordt be weerd. „We kunnen tevreden zijn dat de kerk binnenkort weer een openbare ruimte wordt", zegt de heer Schonen- burg van de Rijksgebouwen dienst tijdens een korte ceremo nie bij de verbouwing van de Grote Kerk in Veere voor Nieu we Muziek. Voor concertgan gers, ja. Maar voor de Veeren- aren en de duizenden toeristen die Veere jaarlijks bezoeken is de kerk helemaal geen openbare ruimte meer. Sinds Nieuwe Mu ziek uit Middelburg het er voor het zeggen heeft, is zij meer dicht dan open, hooguit nog van 1 juni tot eind augustus. „Is dat een klooster?" krijgen wij van voorbijgangers te horen of „Wanneer kun je de toren nou eens beklimmen?". Zelfs op Mo numentendag zat de kerk de af gelopen twee jaar, ondanks aan kondigingen van de gemeente, potdicht. En als ze dan eens open is, worden er bezoekers op gesloten door een ongeïnteres seerde werkstudent uit Middel burg. Nieuwe Muziek heeft nu eenmaal geen vrijwilligersnet- werk in Veere zoals de oude be heerder Delta Cultureel. De heer Schonenburg van de RGD kent ongetwijfeld het huurcon tract tussen de Staat der Neder landen en Nieuwe Muziek. Hij weet dat er geen enkele bepa ling is die Nieuwe Muziek ver plicht de kerk, die nu met vele miljoenen van OCW en de pro vincie Zeeland verbouwd wordt, zelfs maar één dag per jaar voor bezoekers van de to ren open te doen We moeten maar afwachten hoe alles gaat lopen. Degelijke garanties zijn er in ieder geval niet. Bert Bakker Wijngaardstraat 23 Veere Met belangstelling heb ik het uitgebreide en uitstekende rap port gelezen over de Concert- en Gehoorzaal (beschikbaar op de website van gemeente Middel burg). Op een evenwichtige ma nier worden alle aspecten van deze unieke zaal beschreven. Al les aan deze zaal is bijzonder: de totstandkoming, geschiedenis, gebruik, locatie enz. Maar het belangrijkste zijn de toekomst mogelijkheden en de conclusies waarop deze zijn gebaseerd. Ik noem er een paar: de Concert zaal is de enige volwaardige ac commodatie voor muziek in klei nere opstelling voor de provin cie Zeeland; de Concertzaal be hoort tot de beste (wat akoes tiek betreft) van de Nederlandse kleinere muziekpodia; de vesti ging van de RA brengt een nieuw publiek van studenten en professoren en kan het culturele leven een impuls geven. Menig stadsbestuur zou jaloers zijn op zo'n unieke kans om een prachti ge Concertzaal te realiseren! Na tuurlijk, 2,5 miljoen euro is veel geld maar slechts een fractie van de kosten van het nieuwe A-theater. Daarom roep ik het gemeentebestuur van Middel burg op een verstandige keuze te maken en te kiezen voor vol waardige culturele accommoda ties en zeker niet deze unieke zaal te verkopen. Eeuwige roem ligt voor de politici binnen hand bereik. Het enige dat men hier voor hoeft te doen is inzet en moed te tonen wanneer binnen kort de definitieve beslissing wordt genomen omtrent dit bij zondere gebouw. GerKaland Torenstraat 46 Serooskerke recteur voortdurend op de hoog te gehouden. In gesprekken die de raad in 2002 met alle bewo ners individueel voerde, kwam dikwijls hun toekomstige woon situatie ter sprake. 3. Bij het ver schijnen van het Convenant Woonservicezones kregen de be woners uitvoerige schriftelijke informatie over de inhoud en over de keuze waarvoor de Stichting stond. 4. Na het ma ken van die keuze lichtte de di rectie toe waarom zij meende te moeten tekenen, de Cliënten raad waarom hij adviseerde dat niet te doen. De beschuldiging van de wethouder stoelt daarom op niets. Het zou het College van B&W sieren wanneer het be woners, directie en cliëntenraad excuses aanbood voor het regen teske gedrag (misplaatste boos heid) en spreken (volledig naast de werkelijkheid) van een van zijn leden. Goed voor het imago van het College bovendien. Chris Stronks voorzitter Cliëntenraad van Sint Willibrord Gen. Simondsstr. 8 Middelburg Onlangs dichtte de PZC in een commentaar de bestuurders van Middelburg een regentenmenta liteit toe. Ik dacht eraan tijdens de uitzending van het Politiek Café door Radio Zeeland. Op ho ge toon beschuldigde wethouder Van 't Westeinde de heer De Graaf, directeur van de Stich ting Werkt voor Ouderen, ervan de bewoners van St. Willibrord niet (goed) geïnformeerd te heb ben over wat hen mogelijk te wachten stond. De feiten. 1. Van af zomer 2001 hebben de heer De Graaf en de zorgmanager van het tehuis herhaalde malen de bewoners geïnformeerd over de toekomst van het tehuis, schriftelijk zowel als monde ling. De schriftelijke informatie laat zien hoe genuanceerd en zorgvuldig dat gebeurde. 2. Ook de Cliëntenraad werd door de di Zich beroepend op oude afspra ken probeert Roompot Recrea- tiebeheer camping De Zandput om te vormen tot een vakantie park (PZC 20-2). Op het eerste gezicht lijkt dit een redelijk al ternatief voor de eerdere, veel wildere plannen van deze onder nemer Wie even verder denkt, zal echter moeten inzien dat ook het huidige plan op deze plek he lemaal niet mogelijk is. De cam ping ligt immers ingeklemd tus sen fraaie groene dijken en be schermde duinen. Uitbreiding ervan zal steeds ten koste gaan van het karakteristieke vroon landschap. Gezien het aantal huizen waar Roompot Recreatie- beheer nu van spreekt (47), ziet het er naar uit dat er later nog meer uitbreidingen zullen vol gen. De 'camping' moet immers ook in de toekomst rendabel blij ven. De eerdere voorstellen om stenen appartementenblokken neer te zetten, zeggen genoeg over de commerciële inslag van het bedrijf. De houding van de wethouder, die zich verschuilt achter een eerder gemaakte af spraak, is dan ook te betreuren Hij zou op zijn minst de moeite kunnen doen om met redelijke alternatieven te komen voor dit nieuwe plan. Er zit immers ge noeg ruimte in de provinciale plannen voor het Veerse Meer-gebied en Roompot Re- creatiebeheer heeft nog meer campings en parken. Waarom niet proberen om een en ander meer te concentreren, in rede lijk overleg? De gemeente Veere moet dan ook krachtig en beslist aansturen op een ver trek van De Zandput uit deze polder. Het vroonlandschap van Noord-Walcheren zal er door worden opgewaardeerd. Dat doet het toeristisch pro duct goed! S.J. Janse Steengrachtstraat 1 Oostkapelle Over het plan voor de bouw van een supermarkt en zorg- eenheid in Arnemuiden is in middels het nodige te doen ge weest. Het is naar mijn mening hoogst wenselijk dat een aan tal misverstanden de wereld uit geholpen wordt. Een aantal inwoners uit de wijk Het Pol- dertje heeft tijdens de in spraakprocedure een reactie in gediend en heeft hieraan een handtekeningenactie gekop peld met als resultaat 351 handtekeningen. In geen enkel opzicht mag echter hieruit de conclusie getrokken worden dat deze mensen tegen het plan zijn. Integendeel, genoem de inwoners zijn slechts van mening dat uitvoering van het plan in de huidige vorm een slechte zaak voor Arnemuiden is. Hun argumentatie richt zich onder meer op de verwach te verkeersproblemen (ver keersveiligheid en verkeers- doorstroming), het verdwijnen van openbaar groen en het feit dat één van de laatste speel- voorzieningen in de wijk ver dwijnt, waarvoor (voorzover nu bekend) onvoldoende com pensatie geboden zal worden. Het feit dat niet in een eerder stadium alternatieven zijn aan gedragen, heeft als eenvoudige oorzaak dat deze er langere tijd niet of nauwelijks waren. Naar de mening van de bewo ners zijn die er nu wel. Inmid dels zijn er gesprekken ge weest met wethouder De Vries en een aantal leden van de Wijkbeheergroep waarin de be zwaren nog eens zijn toege licht. Beide gesprekken had den een open en constructief karakter. Gelet op de grote na delige impact van het huidige plan zijn de bewoners daarom van mening dat een keuze voor een alternatief zeer gewenst is voor Arnemuiden. C. de Ridder Kon. Julianalaan 10 Arnemuiden NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14