PZC Ouderen willen terug naar wijk Stichting Allijn in nieuw onderdak Tunnelbedrijf speurt naar identiteit klagers 11 Vijftien tips over vermist jongetje Gladheid leidt tot blikschade Douane neemt grote partij tabak in beslag Seniorenadviesraad bepleit terugkeergarantie voor Middengebied Voorlichting verkeer voor 55-plussers dedingmarkt Boekenmarkt zeeuwse almanak Uitje WALCHEREN SüL vrijdag 27 februari 2004 Ah van der Sluis jUSSINGEN - De douane in Ifcsingen heeft dinsdag een gro- partij sigaretten in beslag ge- yxnen. Als de rookwaren in Ne tland op de markt waren ge- «atht. zou ongeveer 220.000 eu- „aan belasting zijn ontdoken. jai woordvoerder van de doua- ne heeft dat gisteren bekendge maakt. De twee miljoen sigaretten wer den aangetroffen tijdens een controle bij de veerdienst van Vlissingen naar Engeland. De rookwaar werd gevonden in een trailer die voor Engeland be stemd was. De tabak was ver stopt achter een lading plastic bakken. De douane Vlissingen besloot de trailer te controleren op basis van een zogeheten risico-analy se. Daarbij wordt onder meer ge keken naar de herkomst en de bestemming van de vrachtwa gens. Tijdens de controle bleken ech ter een lading plastic bakken twee miljoen illegale sigaretten verstopt te zijn. De tabak was verpakt in kartonnen dozen. Als de sigaretten in Engeland op de markt waren gebracht, zou ongeveer 700.000 euro aan belasting zijn ontdoken. De tabak is afgevoerd naar de dienst Domeinen, die de sigaret ten zal vernietigen. De douane heeft de zaak voor verder onder zoek overgedragen aan de Fisca le Inlichtingen en Opsporings dienst en de Economische Con trole Dienst (FIOD-ECD). Overigens werd eerder deze week in Heikant eveneens een partij van twee miljoen illegale sigaretten onderschept. rAb van der Sluis USSINGEN - Ouderen in het Mdengebied moeten na de her- lichting voorrang krijgen bij t toewijzing van huurwonin- in. Zij mogen niet tegen hun ril verspreid worden over de «l van Vlissingen. Dat stelt de yniorenadviesraad in een ad- aan het college van burge ster en wethouders. Ie wijk, die aan de vooravond iaat van een grootschalige op- papbeurt, is ooit gebouwd voor rerknemers van De Schelde. Het de inkrimping van de werf wamen er nieuwe bewoners. In eloop der jaren veranderde de Suurt van samenstelling. Het Iiddengebied kent nu relatief sel uitkeringsgerechtigden, de ireste allochtonen, de meeste lerklozen en de meeste ontvan- jersvan huursubsidie. De wijk veranderde van een tra ditionele arbeidersbuurt in een hurt voor lage mkomensgroe- ogen van veel senioren is si gebied een arbeidersbuurt sbleven. maar is de sociale sa- nenhang wel weg. Een helpen- ihand wordt nauwelijks gebo- ia en een praatje op straat is zeldzaamheid. De Vlissingse Seniorenadviesraad concludeert sok dat veel ouderen door de pindere band tussen de buren traag op zichzelf wonen, in de eslotenheid van hun eigen tuin I woning. barbij keren veel senioren zich af van het openbare leven.In het Middengebied wonen relatief veel ouderen. Tweeëntwintig procent van de bewoners valt in de categorie 65-plusser. Het Vlis- sings gemiddelde ligt op zestien procent. Het percentage 55-plus- sers in het Middengebied is zelfs 34 procent. Van de 870 nu in de wijk wonen de 65-plussers woont 75 procent in een huurwoning. De bedoe ling is dat een groot deel van hen doorstroomt naar een aange paste, vernieuwde of nieuw bouwwoning. Tussen de gemeente en woning corporatie l'Escaut is een so ciaal statuut opgesteld. Daarin zijn afspraken gemaakt over de procedure bi] sloop, herhuisves ting en tegemoetkoming in de kosten. Bewoners ouder dan 75 jaar krij gen bijvoorbeeld een subsidie en huurgarantie bij verhuizing. Zijn ze jonger, dan geldt de rege ling niet. In het statuut is volgens de ad viesraad geen duidelijk ant woord gegeven over voorrang bij de toewijzing van woningen. Seniorenhuizen In het gebied rondom de Cruqiusstraat worden honderd voor senioren bestemde wonin gen gebouwd. De Seniorenad viesraad vraagt zich of deze hui zen alleen gaan naar ouderen uit het Middengebied of ook naar andere 65-plussers in Vlis singen, waarbij vervolgens de vraag rijst of het aantal van hon derd genoeg is voor de senioren uit het Middengebied. De raad is ook bang dat de nieu we woningen zonder huuraan- passing niet door de huidige be woners uit het Middengebied be woond kunnen worden. Zij moe ten een terugkeergarantie krij gen, gekoppeld aan een huurga rantie. In een wijk met zo'n hoog aantal ouderen, die zelfstandig willen blijven wonen, moet aandacht besteed worden aan zorgvoorzie ningen. Ten slotte is het de Seniorenad viesraad nog niet duidelijk wat er precies in en rondom de Open Wijkschool komt. De raad adviseert het college van B en W om samen met de Stichting Regionale Zorgvoor zieningen, de Stichting Werkt voor Ouderen en de Stichting Zorg Lichamelijk Gehandicap ten daarover te gaan praten ELISKERKE - De Stichting i'elzijn Ouderen Platteland i'alcheren houdt op donderdag 1 maart een voorlichtingsbij- tenkomst voor 55-plussers H 'ost van 3VO zal aandacht be steden aan ouderen in het ver leer. De bijeenkomst in vereni gingsgebouw Ons Huis in Melis- ferke. begint om 14.00 uur HERIKZEE - De tweede Zeeuw- meerlingenmarkt wordt 3 a- pril gehouden. Er worden ge bruikte kinderspullen aangebo- len. De markt begint om 10.00 fcirin het MFC in Zierikzee. door Jeroen Boer VLISSINGEN - Een nieuw zwembad in het Vlissingse Mid dengebied. Dat was de eerste wens die gistermiddag bij de opening van CasAllijn door Asja Gzogjan werd uitgesproken bij de Gouden Wensboom. De vvens- boom vormde de openingshande ling van het nieuwe pand van de stichting Allijn aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen. Het was tevens de afsluiting van het kunstproject 't Gulden Midden waarin buurtbewoners hun wen sen voor en visie op de wijk ken baar maakten. Ook Joery en Vladimir Gzogjan, wethouder Ellie Walrave-Troost en CasAllijn huisbewaarder Thea Tabak lieten hun wensen voor de buurt horen. Allijn is een facilitaire organisatie en on dersteunt mensen die iets willen ondernemen. Een voorwaarde is wel dat de ac tiviteit mensen dichterbij elkaar brengt. Het kunstproject is een initiatief van beeldend kunste naar Marloe Pluymaekers en communicatiedeskundige Mariëtte Kip. Oftewel Kip Pluym, kunst en communicatie zoals het duo zichzelf noemt. Het project begon in de nazo mer van 2003. Buurtbewoners uit het Middengebied maakten foto's van belangrijke zaken in hun wijk. Die foto's zijn te zien in een expositie in CasAllijn. Dromen Kip Pluym gebruikten de fo to's als basismateriaal voor de workshop 'droom je wijk'. Buurtbewoners werden uitge daagd om hun ideale wijk te schetsen op de foto's door ze in te kleuren. „Voor iemand die hier woont, is dromen moeilijk. Wij probeerden de bewoners dat toch te laten doen Het bleek dat ze de wijk wel degelijk wilden veranderen", vertelt Pluymae kers. Sonja Stevanovic en haar zoon Marko Andelkovic gingen nog verder in hun visie op de wijk. Ze maakten een heel plak boek bestaande uit foto's, teke ningen en tekst. Marko schetst in het plakboek een beeld van de wijk door zijn ogen. Met posi tieve, maar ook negatieve ge beurtenissen. „Een probleem is bijvoorbeeld de drugsoverlast die zich 's nachts afspeelt. Daar heb ik soms wel last van", vertelt hij. Het basketbalplein in de Bloe- menlaan is volgens hem een hoogtepunt in de wijk. „Soms is het wel een leuke buurt", vertelt Marko. Kip en Pluymaekers probeerden de wijkbewoners de schoonheid van de wijk te laten zien. „Toen ik hier voor de eerste keer liep. vond ik de wijk heel mooi", ver telt Pluymaekers. De foto's en de uitkomst van de workshop vormde de basis voor een bijeenkomst waarbij wijkbe woners, stichting Allijn, stads- toezicht, maatschappelijk werk, gemeenteambtenaren en woning- (advertentie) door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - I)e NV Wester- scheldetunnel, exploitant van de gelijknamige tunnel, wil sa men met de firma Croon uit Roosendaal proberen om de schrijvers van een anonieme brief over de tunnelveiligheid te achterbalen. In de brief, die woensdag in Zee land via e-mail breed verspreid werd, maakten de briefschrij vers gewag van diverse techni sche mankementen die volgens hen de tunnelveiligheid in het geding brengen. De onderteke naars van de brief presenteren zich als medewerkers van onder aannemer Croon, een bedrijf dat elektrotechnische werkzaamhe den heeft verricht in de tunnel De firma Croon heeft zich overi gens van het schrijven gedistan tieerd en meent dat het niet om (huidige) werknemers van het bedrijf gaat. Onrust Volgens woordvoerder I. de Moor van de NV heeft de brief erg veel onrust veroorzaakt bij bestuurders, maar mogelijk ook bij tunnelgebruikers. „We moe ten nu alles uit de kast halen om het publiek duidelijk te maken dat er met de tunnelveiligheid niets aan de hand is. De zaken die in de brief worden aangedra gen kloppen deels. Maar ze heb ben betrekking op storingen die wij, als ze zich voordoen, zo snel mogelijk verhelpen", aldus De Moor De Moor: „Als exploitatiemaat schappij horen we de Wester- scheldetunnel operationeel te houden Dat doen we, maar bij dat werk kunnen er zich storin gen voordoen, die wij vervol gens verhelpen volgens goed uit gewerkte plannen van aanpak. Daarbij nemen we geen enkel ri sico. Veiligheid voor onze klan ten, maar ook voor de mensen die de werkzaamheden moeten verrichten, staat gewoon voor op. Dat hebben we de voorbije maanden denk ik ook bewezen Bij de geringste twijfel of onze kerheid wordt er handelend op getreden. Dan gaat de tunnel dicht, één pijp of helemaal. Dat doen we niet zomaar, maar dat gebeurt dan volgens allerlei sce nario's." De directie van de tunnel zit enorm in de maag met het ano nieme schrijven van mogelijke medewerkers van de Roosen- daalse firma Croon. „De brief roept het beeld op dat de tunnel onveilig zou zijn en dat is niet waar." De exploitatiemaat schappij heeft de burgemeesters van Terneuzen en Borsele be loofd om voor het weekeinde tekst en uitleg te geven over de zaken die in de brief worden aangevoerd. Burgemeester J. Lo nink van Terneuzen: „Er is in- door Ron Maqnée MIDDELBURG - De negenjari ge asielzoeker Garcia Lisboa uit Middelburg is nog steeds spoor loos. De politie heeft vijftien tips binnengekregen over de ver missing van het jongetje. Hier uit blijkt dat Garcia in de trein is gestapt en richting Roosen daal is gereisd. Sinds dinsdagochtend is taal noch teken van de jonge asiel zoeker uit Angola vernomen. Vast staat dat hij die ochtend om kwart voor tien het opvang centrum aan de Zacharias Jan- senstraat verliet en met zijn fietsje naar een vriendje reed. Ter hoogte van station Middel burg zette hij zijn fiets in de stal ling bij het busstation en liep het perron op. Daar drentelde hij een tijdje rond, zo blijkt uit camerabeelden van het station. Op de camerabeelden is te zien dat Garcia in zijn eentje rond liep. Daarna stapte de jonge asielzoeker waarschijnlijk in de trein richting Roosendaal Gisterochtend heeft de politie onderzoek gedaan in de interci ty die van Middelburg in de rich ting van Roosendaal rijdt. Meer dere tipgevers bleken Garcia in de trein te hebben gezien. Het is onbekend waar de jonge asiel zoeker uiteindelijk is uitgestapt. Volgens sommige tipgevers is Garcia zelfs richting Utrecht en nog verder gereisd. In het opvanghuis in de Zacha rias Jansenstraat heerst versla genheid over de vermissing van het jongetje. „Zeker bij de kinderen die er echt heel nauw bij betrokken zijn, is het echt heel moeilijk", legt Jörgen uit, de persoonlijke mentor van Garcia Ook voor de mentoren is het 'ze nuwslopend', aldus Jörgen. „Het houdt ons allemaal bezig en wakker in de nacht." Jörgen kent Garcia als een spon taan joch. „Het is een boefje, maar ook echt een schatje. Voor al het 's avonds naar bed gaan, is een heel ritueel. Hij wil dan zo altijd zo lang mogelijk opblij ven. Verder weet hij zich uitste kend uit te drukken in het Ne derlands. Hij is heel leergierig." Het is hem volstrekt onbekend waar Garcia heen is gegaan. Be halve zijn broer, die zo'n vijf jaar ouder is, heeft de jonge An golees geen enkel familielid in Nederland Ook is hij geen type dal op eigen houtje op reis gaat, legt Jörgen uit. Aan de andere kant zijn jon ge vluchtelingen vaak een stuk zelfstandiger dan autochtone leeftijdsgenootjes. Ook waren er voor de verdwij ning geen signalen die erop duid den dat Garcia wilde vluchten. Garcia en zijn oudere broer kwa men begin februari 2002 naar Nederland. Een jaar later, begin 2003, kwamen beiden in Middel burg terecht: Garcia in het op vanghuis aan de Zacharias Jan senstraat, en zijn broer elders in Middelburg in een opvanghuis voor oudere jongens In het opvanghuis in de Zacha rias Jansenstraat leven elf kinde ren in de leeftijd van zeven tot zestien jaar. In totaal zijn er acht mentoren en twee zogehe ten instellingshulpen actief. De meeste kinderen komen uit An gola. Daarnaast zijn de ama's uit China, Benin en Ethiopië af komstig. Inmiddels is meer bekend over de kleding van Garcia op het mo ment van zijn verdwijning. Hij droeg, naast het eerder ge noemde rode jack met de stickers 'racing' en 'RCNG'een beige/bruine lange broek en spierwitte sportschoenen met zwarte zool. Ook had hij een donkere tas bij zich. Garcia is iets kleiner dan op z'n leeftijd van negen jaar verwacht mag worden. Degenen die Garcia na dinsda gochtend tien uur nog hebben gezien, wordt gevraagd zich te melden bij de politie Zeeland, te lefoonnummer 0900-8844. Wethouder Ellie Walrave-Troost (derde van rechts, met bril) opende gisteren CasAllijn, het nieuwe onderkomen van de stichting Allijn in het Middengebied. foto Ruben Oreel corporatie l'Escaut met elkaar in gesprek gingen. „Die partijen krijg je normaal niet zo snel met elkaar aan tafel. De bijeenkomst vormde een an dere manier van communica tie", vertelt Kip. Het duo hoopt dat de mensen door de bijeenkomst gaan naden ken over samenleven in de wijk om zo een mooiere buurt te creë ren. middels contact geweest met de tunneldirectie. Mij is verzekerd dat de veiligheid niet in het ge ding is. Prima, denk ik dan, maar dan nog wil ik toch wel eens weten waarom zo vaak sto ringen onder de noemer nor maal onderhoud gerangschikt worden. In mijn ogen hadden di verse technische mankementen die de voorbije tijd aan het licht zijn gekomen bij de oplevering al verholpen moeten zijn. Maar ja, dan rijst de vraag of er al een officiële oplevering heeft plaats gevonden. De bouwers en de NV zijn daar nog steeds over in de slag", zegt Lonink. Tekst en uitleg Of de briefschrijver een rancu neuze werknemer van de firma is of niet, daar heeft Lonink geen boodschap aan. „In de brief worden zaken aangeroerd die alleen beschreven kunnen worden door iemand die weet heeft van de veiligheidssyste men in de tunnel. Ik werd met die brief geconfronteerd. Zo ook diverse raadsleden, die mij ver volgens vragen stelden Dan kan ik niet anders dan de NV tekst en uitleg vragen. Voor het week einde wil ik van de tunneldirec tie alle informatie krijgen over de zaken die in de brief worden aangesneden, zodat ik op mijn beurt de raad kan informeren Dat geldt dan ook voor mijn col lega Gelok van Borsele." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Zeker tien auto mobilisten zijn tussen woensdag avond en gisterochtend overval len door de gladheid. In vrijwel alle gevallen was alleen kprake van blikschade. In IJzendijke moest een 37-jarige vrouw uit de gemeente Sluis door de brandweer uit de auto worden gehaald. Een 24-jarige automobilist uit Middelburg raakte woensdaga vond rond half tien in een slip op de Laan der Verenigde Na ties in zijn woonplaats. Hij botste tegen een lantaarnpaal. Een half uur later was het raak op de rijksweg A58. Een 27-jari- ge Vlissinger botste ter hoogte van Nieuw- en Sint Joosland te gen de vangrail, 's Nachts om half een belandde een automobi list in een sloot langs de Peke- lingsweg in Aagtekerke. Even voor half zeven raakte een 31-jarige automobilist uit de ge meente Borsele op de Wilhelmi- nastraat in Oudelande in een slip. Hij botste tegen de voorge vel van een huis aan. Er was al leen materiele schade. Op de Abbekindersezandweg bij Kloetinge botsten gisteroch tend kort na zeven uur twee per sonenauto's op elkaar. Door de gladheid gleed de auto van een 31-jarige man uit de gemeente Goes weg, waardoor hij gedeelte lijk op de weghelft voor tege moetkomend verkeer kwam. Hierdoor ontstond een aanrij ding met de hem tegemoet ko mende 58-jarige automobilist uit Kapelle. Om vijf voor acht raakte op de rijksweg bij Nieuw- en Sint Joosland een 24-jarige Soubur ger in een slip. Hij botste tegen de vangrail. Ter hoogte van Kruiningen reed een 23-jarige Goesenaar in een sloot, toen hij slipte bij het nemen van de afrit. Op de Isabellaweg in IJzendijke raakte een vrouw uit de gemeen te Sluis van de weg. Haar wagen kantelde en kwam op de zijkant tot stilstand. De vrouw werd door de brandweer uit de auto gehaald en door ambulanceper soneel onderzocht. Zij hoefde niet naar het ziekenhuis. Aan Vierwegen in Kapelle reed rond negen uur een auto in de sloot. Op datzelfde tijdstip raak te aan de Koningsweg in Scher- penisse een auto van de weg. De wagen kwam tot stilstand in een droge sloot. Een nog onbekend gebleven automobilist botste te gen elf uur tegen een hek op de Karelsgang in Middelburg. ARNEMUIDEN - In het gebouw achter de Nederlands hervorm de kerk aan de Markt in Arne- muiden wordt zaterdag 13 maart een boekenmarkt gehou den. Daarnaast worden lp's, cd's, cas settebandjes en puzzels ver kocht. In een andere zaal is een ten toonstelling ingericht met eigen creaties. Te zien zijn onder meer poppen, modeltreinen, schilde rijen, houtsnijwerk en maquet tes. De opbrengst van de boeken markt gaat naar een jong echt paar dat van plan is om naar Ne pal te gaan. Toen de Middelburgse vader meldde dat hij even naar Le- wedorp moest om iets af te ge ven bij een klant, was zijn vierjarig zoontje meteen en thousiast: „Oh papa, mag ik mee?" Natuurlijk, reageerde vader. Dan gaan we eens lekker sa men op pad. Gewapend met snoep en een vrolijke cd zou den ze er een gezellig uitje van maken. Maar hevig teleurgesteld kwam het jochie later weer thuis. „Was het niet leuk?", in formeerde moeder. „Nee", mokte de kleuter nog na. „Er waren helemaal geen leeuwen in dat dorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11